HAlTEi Commissie voor het woonwagenkamp door burgemeester geïnstalleerd Eerste torenflat in Haarlem zal in Delft wijk verrijzen Haarlemmers baden voor onderdrukte Hongaren Gebouw zal dertien verdiepingen tellen en wordt veertig meter hoog m- Groot gebrek aan coördinatie tussen gemeentediensten geconstateerd Kort en bondig J Amsterdamse Beurs LAATSTE NIEUWS WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Bezorgde huisvrouwen willen hamsteren Haarlemse winkeliers beperken uitzonderlijke inkopen Hulp aan Hongarije Acties in Haarlem en omgeving Jongemannen met benzine bij gebouw „De Waarheid" Russisch schip geschut na strubbelingen Mr. Beets voorzitter van Sociale Raad te Haarlem Ismailia bezet Revalidatiefondsen voor Hongaarse slachtoffers Fries toneel: De Dubbelganger Zandvoorter in duinen door zandauto overreden HAARLEMMERMEER Dodenherdenking op Klaproosdag In het Haarlemse uitbreidingsplan Delftwijk zal de eerste torenflat in Haarlem komen te staan. Op de hoek van de Arthur van Schendelkade en de Generaal Spoorlaan wil het Nationaal Beleggingscentrum een gebouw neerzetten, dat twaalf woonverdiepingen zal tellen en waarvan de plannen door de Rotterdamse architect K. Landers zijn ontworpen. Het gebouw zal ongeveer veertig meter hoog worden en zal met een soort pergola verbonden worden met vier langs de Generaal Spoorlaan te bouwen winkels. Tevens zullen enige garage-boxen gebouwd worden, die direct van de openbare weg af bereikbaar zijn. De ver wachting is, dat de kosten voor een dergelijk project zo hoog zullen komen te liggen, dat de flats horizontaal verkocht zullen moeten worden. Eventueel zuilen bij de verkoop van de flats Haarlemse makelaars worden ingeschakeld. Wordt dit gebouw dus de eerste toren fiat in Haarlem, er zijn 'tevens plannen voor enige andere van dergelijke gebouwen ook in Delftwijk, uit te voeren door andere ondernemers. Zo hebben wij reeds gewe zen op de torenflat, die op de noordelijk ste punt van Delftwijk zal verrijzen en die ontworpen is door architect Harry Nef- kens. De gedachte, die aan deze stedebouw- kundige opzet ten grondslag ligt, bestaat in de eerste plaats uit een esthetische over weging. Verder zijn er praktische overwe gingen, die hoogbouw aantrekkelijk ma ken, zoals het beschikbaar komen van meer ruimte voor groenstroken en recreatie en een aanzienlijke besparing van bouwgrond. Als hetzelfde aantal flats, dat in de to renflat een plaats krijgt (48), zou moeten worden verdeeld over gebouwen van drie verdiepingen, dan is daarvoor ongeveer drie keer zoveel bouwgrond nodig. Het Nationaal Beleggingscentrum, dat zelf de bouw uitvoert, heeft reeds ervarin gen met dergelijke torenflats in Vlaardin- gen en Rotterdam. Met het Haarlemse ge meentebestuur zijn besprekingen gevoerd, die er toe hebben geleid, dat B. en W. de bouw hebben goedgekeurd. Nog deze maand zullen de aanvragen voor de bouw vergunning en de premievoorwaarden wor den aangevraagd. Van de zijde van het be leggingscentrum werd ons meegedeeld, dat cie gemeente geen voorwaarden heeft ge steld ten aanzien van huur- of koopbouw met betrekking tot de grondverkoop. Ook zou de gemeente begrip hebben getoond voor het hoge peil der huren, dat onge twijfeld aan de bouw van een dergelijk project zou zijn verbonden. Men verwacht, dat Haarlem op het ogen blik „geestelijk" rijp is voor gebouwen van een dergelijke hoogte, ook al omdat men de voordelen, die er aan het wonen op een grote hoogte verbonden zijn, in ziet. De bouwkosten voor torenflats zijn zeker niet lager, dan die voor de bouw van twee- of drieverdieping-woningen, omdat het bouwen op grote hoogte een vermeerdering van materiaalkosten en een verhoging van transportkosten met zich meebrengt. Veel comfort Het gebouw telt, zoals gezegd, twaalf woonverdiepingen met op iedere verdie ping vier flatwoningen, die elk een ruime ADVERTENTIE WIE STAAT" DA4R OPUTE WACHTEN BU DE Remforamcilt woonkamer krijgen, naast twee slaapka mers en een keuken. Op het gebouw zal een daktuin kunnen worden aangelegd en ook bestaat de mogelijkheid, dat er op de bovenste verdieping een restaurant zal worden ingericht. Iedere verdieping heeft in het midden een hal, waaromheen de vier woningen zijn gegroepeerd. Het trappen huis, waarin ook een lift zal worden aange bracht, krijgt door middel van een groot glasoppervlak een ruime hal-verlichting. In de kelder zal een fietsenbergplaats voor de bewoners worden aangebracht en zullen tevens de centrale verwarmingsinstallatie en de hydrofoor voor het oppompen van het water, worden ingericht. Bovendien bieden deze kelders de door de overheid noodzakelijk geachte beschermingsmoge lijkheid in tijden van oorlogsgevaar. Tenslotte zijn de woonkamers op iedere verdieping zo geprojecteerd, dat zij alle voldoende zon zullen krijgen. Voor de woonkamers aan de zuidzijde biedt dit pro bleem natuurlijk geen moeilijkheden, maar ook de woonvertrekken aan de noordkant krijgen, doordat zij iets uitspringen 's mor gens of 's avonds ook ieder een tijdlang zon. Of de torenflat zal worden gebouwd vol gens het systeem van de stapelbouw, waar bij verdieping op verdieping gebouwd wordt, of zal worden uitgegaan van een betonskelet, waarbij de muren later wor den gestort, is nog niet bekend. Het gehele project belooft een kloek ge bouw te worden, dat een zeker accent zal verlenen aan dat gedeelte van Delftwijk en waarbij de bewoners, behalve van het nodige comfort, ook van een prachtig uit zicht zullen kunnen genieten. Informaties bij een aantal winkels in Haarlem en omgeving hebbeji aangetoond, dat sommige huisvrouwen de neiging heb ben uitzonderlijk grote inkopen te doen, zulks met het oog op de internationale po litieke situatie. Het inslaan van abnormaal grote hoeveelheden levensmiddelen wordt echter geremd door de betrokken leveran ciers. Er bestaat trouwens geen enkele re den toe: in ons land bevinden zich ruime voorraden levensmiddelen en de internatio nale situatie is niet zodanig, dat stagnatie in de bevoorrading van de winkels moet worden gevreesd. In vele winkels heerst een zekere onge rustheid onder de klanten. De huisvrou wen zijn door de gebeurtenissen van de af gelopen dagen bezorgd geworden, zien de toekomst mogelijk te somber in en het gevolg is, dat wordt getracht grotere in kopen dan normaal te doen. Deze bezorgd heid uit zich voornamelijk bij beter gesi tueerden, die uiteraard grote hoeveelheden ineens kunnen inslaan. De klanten krijgen hiervoor echter weinig kans, want de mees te winkeliers houden bij verkoop van pro- dukten als koffie en thee rekening met de grootte van het betrokken gezin, ook aan onbekenden worden slechts kleine hoeveel heden afgegeven. Zij moeten dit trouwens wel doen, omdat de meeste winkels weke lijks worden bevoorraad en dus slechts kleine voox-raden beschikbaar hebben. Artikelen, waar uitzonderlijke vraag naar is, zijn: koffie, thee, suiker, zeep, sla olie en rijst. In een Haax'lemse winkel kwam het voor, dat een klant tien pakjes van ieder van deze produkten bestelde. De winkelier ging op deze hamsterwoede niet in en zei, dat men van elk één pak kon ko pen. Een andere klant probeerde zes pak ken koffiesurrogaat te bestellen. Als de verstandige winkelier zijn klanten vertelt, dat er geen reden voor bezorgdheid be staat en men beslist geen grotere hoeveel heden behoeft in te slaan, blijken de huis vrouwen hiei-voor veel begrip te tonen. Na een korte toelichting zien zij de juistheid van het standpunt van de winkelier vol doende in. Als de winkelier dan nog wijst op het a-sociale van het hamsteren, heeft hij in de meeste gevallen de huisvrouwen voor hondei'd percent voor zijn standpunt gewonnen. smstc i i iïuim De politieke wereldsituatie heeft vele gelovigen de kerken ingedreven om te bidden voor vrede en voor hen, die wan hopig trachten zich van knellende sla- venboeien te ontdoen. In de Haarlemse protestantse en rooms-katholieke kerken waren velen bijeengekomen, spontaan reagerend op de oproep van de geeste lijkheid. Vooraanstaande kerkelijke lei ders hebbep toespraken gehouden en daarin tot uiting gebracht dat gebed en offer de enige middelen zijn, waarmede het Hongaarse volk en de wereldvrede zijn gediend. In de Grote Kerk heeft de Centrale Ker- keraad van de hervormde gemeente te Haarlem dinsdagavond een bidstond voor Hongarije gehouden. Alle zitplaatsen in de Grote Kerk waren bezet en velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. Met bezieling en over tuiging zong de gemeente psalm 43 vers 1, „Geduchte God hoor mijn gebeden, teneer- gebogen onder vijand's wreed geweld". Dr. G. Snijders was dankbaar, dat zo- velen waren gekomen. Hij had geen woor den voor het leed in Hongarije en zei, dat de kerk in tijd van nood nooit zal zwijgen, maar protestex-en tegen elk geweld. „La ten wij de geloofsvlag vastklemmen, want als de nood het hoogst is zullen het geloof in Christus en het gebed altijd uitkomst bren gen", zo zei ds. Snijders. Toen beklom de Hongaarse predikant ds. Kirekes de kansel. Met bewogen stem en met tranen in de ogen, begon hij met deze karakteristieke woorden zijn predikatie: Om schrik aan te jagen In de afgelopen nacht om twee uur za gen twee agenten van politie drie jonge mannen zitten op een schuurtje, staande bij de tuin van het gebouw van „De Waar heid" aan de Schoterweg te Haarlem. Zij waren in het bezit van een blik, inhou dende vijf liter benzine. Aan de politie ver klaarden de jonge mannen, die 27, 20 en 17 jaar zijn, dat zij van plan waren de benzine in de tuin te gooien en in bi-and te steken. Het doel was uitsluitend de be woners van het gebouw aan het schrikken te maken. Het drietal is naar het bureau van politie overgebracht en ingesloten voor een nader onderzoek. Omstreeks elf uur dinsdagavond kwam in de seinzaal van de bi-andweerkazerne bericht binnen, dat brand was uitgebroken in het gebouw van „De Waarheid" aan de Schoterweg. Het bleek loos alarm te zijn. De brandweer is wel uitgerukt. In de loop van dinsdagmiddag en -avond is het af en toe rumoerig geweest in de omgeving van de gebouwen van ..De Waar heid" en de EVC. Er deden zich geen bij zonderheden voor. Toen een groepje van ongeveer dertig jongens gisteren door de Kokstraat liepen is met een straatklinker een ruit vernield van een der bewonei*s, die geen sympathieën heeft voor de com munistische partij. De Russische vrachtvaarder „Caluga" van 3258 ton is IJmuiden niet zonder strub belingen gepasseerd. Het schip zou de slui zen doorgaan, toen het sluispersoneel, on der de indruk van de Hongaarse tragedie, zich afvroeg, of men dit schip wel zou schutten. Er ontstond spontaan een afwijzende hou ding ten aanzien van de Rus, die zich uitte in het besluit de „Caluga" aan haar lot over te laten. Aangezien men tenslotte echter erkende, dat met dit symbolische gebaar de Hon gaarse vrijheidstrijders niet direct gehol pen worden, is de vrachtboot toch naar Amsterdam doorgegaan. Deze afbeelding toont het kloeke gebouw, dat op de hoek van de Arthur van Schendelkade en de Generaal Spoorlaan in Delftwijk zal worden opgetrok ken. De torenflat zal veertig meter hoog worden en de hoofdingang zal door een soort pergola met vier aan de Generaal Spoorlaan te bouwen winkels worden verbonden. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, verzoekt ons mee te delen, dat, evenals in andere ge meenten, ook in Heemstede een comité gevormd wordt voor de hulpverlening aan Hongarije en de Hongaarse vluchtelingen. In afwachting van de definitieve samen stelling van dit comité kan elke Heem- stedenaar die in de een of andere vorm hieraan wil meewerken, zftn naam en adres aan de burgemeester opgeven. Deze cor respondentie dient aan het raadhuis te worden geadresseerd. De opneming van Hongaarse vluchtelin gen maakt onderwerjb van overleg uit tus sen de verschillende gemeentebesturen. Daarom vestigen wij er de nadruk op, dat het door de heer A. van Geluk te Overveen genomen initiatief tot opneming van twin tig Hongaarse vluchtelingen een persoon lijk initiatief is. De heer en mevrouw Van Geluk hebben zich, zoals wij gisteren reeds berichtten, bereid verklaard tot de voor lopige huisvesting van twintig vluchte lingen. Kienavond Bloemendaal De Caprera-groep van de Bloemendaialse padvindsters houdt vrijdagavond een kien avond in het Jeugdhuis aan de Donkex-e- laan. Aanvankelijk zouden de baten hier van bestemd zijn voor de bouw van een clubhuis, maar besloten is dit bedrag voor de Hongaarse vluchtelingen te bestemmen. Zij, die nog een prijs beschikbaar willen stellen kunnen deze bij de volgende adres sen deponei'en: familie Daams, Bloemen- daalseweg 123 b te Bloemendaal: familie Amse, Joan Mauritsplein 14, Overveen; mevrouw Rees, Brederodelaan 84, Bloe mendaal en bij de heer L. R. Kuiper, Alb. Thijmlaan 1, Santpoort-Station. Bespreking B. en W. van Haarlem In de wekelijkse vei-gadering van het college van B. en W. van Haarlem zijn dinsdag besprekingen gevoerd over het verlenen van hulp aan Hongarije. Beslui ten zijn nog niet genomen. Haarlem zal echter bij de hulpverlening niet achterwege blijven bij andere gemeenten. Opbrengst van verkoopdag voor Hongarije De vrouwencontactkring van de Neder lands Hervormde gemeente, wijk midden te Heemstede hield gisteren haar jaarlijkse ver-koopdag, waarvan de opbrengst oor spronkelijk bestemd was voor een nieuw te bouwen wijkhuis. Men deelt ons mede, dat in plaats daai-van thans een bedrag van 900 gulden wordt ovex-gemaakt aan het na tionaal comité voor hulp aan het Hongaarse volk. „Hebt uw vijanden lief". Het is zeer moei lijk voor de Hongaren nog in God te gelo ven. God's genade kan hen echter van de Boze bewaren en het gebed tot Hem kan slechts uitkomst brengen. De onderdruk king van het Hongaarse volk heeft niet bui ten Zijn weten plaats gevonden. Laten de Hongaren een rustpunt vinden in Zijn woord en Zijn wil. Het geloof in Christus is een duizend maal machtiger wapen, dan alle kanonnen, tanks en ander oorlogstuig ter wereld. Ver scheidene malen moest ds. Kirekes zijn pre dikatie onderbreken. De tranen stroomden hem onafgebroken over de wangen en slechts met de grootste moeite en wils kracht kon hij zijn predikatie vervolgeen. Ds. Bronsgeest sprak het slotwoord. Hij trok een vergelijking met de nationale ma nifestatie op de Dam en deze bidstond. Op de Dam voelde men zich met gebalde vuist onmachtig. „Laten wij nu de handen vou wen en ons sterk voelen", zo zei ds. Brons geest. Tot besluit van de bidstond speelde Klaas Bolt op het orgel het Hongaarse volkslied en het „Wilhelmus". Na de bidstond werd een collecte gehou den om de eerste nood van de Hongaren te lenigen. De collecte bracht 2242,14 op. Het bedrag zal aan ds. Kirekes worden overhandigd. In de kathedrale basiliek aan de Leid- sevaart is een plechtige requiemmis opge dragen, die door vele gelovigen werd bij gewoond. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft tijdens deze pontificale mis een toespraak gehouden, waarin hij zei, diep geschokt te zijn door de verraderlijke overval op het Hongaarse volk. De bisschop zei, dat ontzaglijk veel leed is toegebracht aan hen, die strijden voor vrijheid en recht De overvallers, aldus mgr. Huibers, zijn met een duivelse geest bezeten, vals en wreed zijn zij, zo hadden we ons nog nooit mensen voorgesteld. God heeft de strijders tot zich genomen, en het enige, dat wij kunnen doen is bidden en offeren. Dat God dit toelaat kunnen wij ons niet begrijpen maar wij buigen ons hoofd, zei mgr. Hui bers tenslotte. Vrije Evangelische gemeente Donderdag 8 november om kwart over acht zal een bidstorid worden gehouden van de Vrije Evangélische gemeente in de kapel van de Zevende dags Baptisten, Parklaan 21 te Haarlem. Ds. A. v. Gent, de voor ganger der gemeente, zal de dienst leiden Zondagavond wordt eveneens een bijzon- dei-e dienst gehouden, waarin dezelfde voorganger zal spreken. De „Zingende Zus jes" uit Velsen-Noord verlenen medewer king. Het thema voor beide diensten is: „Er er geen God, die zó kan redden, dan God Bennebroek Donderdagavond om halfacht zal in de Gereformeerde kei-k aan de Rijksstraatweg te Bennebroek een openbare gebedssamen komst worden gehouden, uitgaande van de Hervormde gemeente en de Gereformeerde Kerk van Bennebroek-Vogelenzang. Voor gangers zijn ds. Dokter, ds. Klapwijk en ds. W. van Limburgh. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft maandagmiddag op het Haarlemse Stadhus een commissie geïnstalleerd, welke zich gaat bezighouden met het woonwagenkamp „Waarderveld". In deze commissie hebben verlegenwoox-- digei-s zitting van de gemeentelijke dien sten en bedrijven, die iets met de gang van zaken in he'. woonwagenkamp uitstaande hebben, namelijk Bouw- en Woningtoezicht, Openbai-e Werken, Gemeentereiniging, Waterleidingbedrijf, Haven- en Markt wezen, Sociale Zaken, de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding en jeugdzaken, de politie en de gemeentesecretaris als vertegenwoordiger van de secretarie. Als voorzitter treedt de adviseur van het maatschappelijk opbouwwerk, drs. W. Ha- zevoet op. Ook heeft in deze commissie de secretaris van de Sociale Raad, welke in stelling over de toestanden in het woon wagenkamp ook rapport aan B. en W. heeft uitgebracht, zitting. Uit deze omvangrijke commissie, is een kleiner werkcomité gevormd, waarin be halve de voorzitter, drs. W. Hazevoet, zit ting hebben de vertegenwoordigers van Sociale Raad en Sociale Zaken, Openbare Werken, Haven- en Marktwezen en de ge- meentesecretarie. In het algemeen zal worden nagegaan welke maatregelen getroffen moeten wor den en de toestand van het kamp waar over wij reeds in ons blad van 9 oktober ontstellende mededelingen deden te verbeteren. Ook zullen de mogelijkhedeix tot uitbreiding worden overwogen. Een der eerste zaken waarin verbetering dient te worden gebracht, betreft wel de coördinatie tussen de versschillende bij het kamp betrokken gemeentelijke instanties. Dat hieraan wel het een en ander hapert, bleek wel toen kort geleden de hoofdcom missaris van politie na een bezoek aan het Waai-derveld maatregelen wilde nemen om het te laten reinigen. De hoofdcommissaris werd daai-bij dooi de verschillende diensten en bedrijven van het kastje naar de muur gestuurd, waarna hij zich wendde tot de wethouder van Open- bai'e Werken, die, met instemming van zijn ambtgenoot voor de Gemeentebedrijven, opdracht gaf het kamp te laten schoon maken. Ook bij de voorbereiding van de thans ingestelde commissie bleek een merkwaar dig naast elkaar werken mogelijk. Terwijl de secretaris van de Sociale Raad het in ons blad van 9 oktober ge noemde rapport aan B. en W. schreef, was de adviseur voor het maatschappelijk op- bouwwei-k met een soortgelijk werk bezig. Beide heren hebben ook, onafhankelijk van elkaar, enige woonwagenkampen elders bezocht. Maandag' had in de Raadszaal van het Haarlems stadhuis de eerste vei-gadering plaats van de bij Koninklijk Besluit voor een tex-mijn van vier jaren gecontinueerde Sociale Raad te Haarlem onder voorzitter- schap van de burgemeester. In deze vergadering werden tot bestuurs leden van de Sociale Raad aangewezen de hei-en di-s. W. Hazevoet en D. H. Suerink. Tot bestuursleden werden gekozen de hei-en J. Vei-nout, D. G. Hazekamp (aftredend), I-I. Deinum, P. B. M. Muringer (aftredend), mr. P. Fuhri Snethlage en mr. A. Beets (afti-edend). Tot plaatsvervangende be stuursleden werden aangewezen de heren L. Silvis en A. van der Veldt. Tot plaats vervangende bestuursleden werden geko zen de heren A. Ph. Romeijn, mr. H. Siei-t- sema, P. A. D.vkema, A. H. A. Kraak, J. v. Uden en ir. W. Badon Ghijben. Tot voor zitter wex-d gekozen de heer mr. A. Beets. De voorzitter en de bestuursleden en plaatsvex-vangende bestuursleden, die aan wezig wai'en, werden hierop door de bur- gemeester geïnstalleerd, waarna de vex-ga- dering werd gesloten. Het Witte Kruis. In de te Amsterdam gehouden honderdste algemene vergadering van de Nooi'dhollandse Vex-eniging „Het Witte Kruis" is dokter C. E. Lindenbergh te Bloemendaal bij enkele kandidaatstelling gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Inbraak. In de nacht van maandag op dinsdag is door vex-breking van een ruit toe gang verschaft tot de kamer van het hoofd van de Van Zeggelenschool I in Haarlem Oost. Uit een ongesloten geldkistje wordt een bedrag van f37 vex-mist. Gevallen. Dinsdagmiddag om kwart voor vijf is de zevenjax-ige Bartje L., die op een dak was geklommen, via een schuurtje gevallen in een tuin aan de Lange Anna straat te Haax-lem. Voor ondex-zoek is de jongen naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Jubileum. Dinsdag 13 november hoopt de heer J. B. J. Pennarts, Zomerstraat 27 te Haarlem, de dag te vieren, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam als voox-slage bij de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen. Preventiefonds. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid is op diens verzoek aan de heer G. F. Eveleijn eervol ontslag vei'leend als lid van het bestuur van het Preventiefonds en in zijn plaats is benoemd als vertegenwoor diger van de erkende bedrijfsverenigingen mi-, A. M. Boom te Haarlem. (Het preventie fonds ressorteert onder de afdeling volks gezondheid van het departement van Sociale Zaken). Verbetering. De voorstellingen van „Moed x-dag" op donderdag 8 november 's middags en 's avonds in de Haarlemse Stadsschouwburg door het Nieuw Nedex-- lands Toneelgezelschap worden beide ge geven voor de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Volgens onze weekagenda zou de avond- vooi-stelling openbaar zijn. Gunning. De bouw van de openbax-e kleutex-school aan de Vrijburglaan te Over veen is gegund aan de laagste inschrijfster de firma J. Broex-tjes te Bloemendaal. 6 november 1956 aan de Hongaars- Oostenrijkse grens; zó lijdt de jeugd van Hongarije Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 8914 90 3 Nedl. 1962/64 90% 91% A. K. U 224 235 Calvé Delft 300 320 Van Gelder Zonen 18914 200 K. N. Hoogovens 300 I/, 320 Nederl. Ford 361 375 N. Kabelfabriek 28514 295 gew.Philips Gloeil. 255 272 pref.Philips Gloeil. 160 160 Unilever 364 389 Wilton Fijenoord 320 325 Dordtsche Petrol. 782 14 818 Konkl. Petroleum 782 815 A'dam Rubber 71-4 77 Holl. Amer. Lijn. 18914 196 N. Scheepv. Unie 15814 167 Phs. van Ommeren 301 301 H. V. A 8614 95 Verg. Deli Mijen 99 X 103 Amsterd. Bank 217 217 Ned. Handel Mij 172 U, 173 Rotterd. Bank 190 190 Twentsche Bank 192 X 193 Anaconda Copper 7714 78 Bethlehem Steel. 26814 171 U. S Steel 70 X 7314 Gei l Motors 46'/. 4714 81% 8214 39 40 PARIJS (United Press) Tijdens een vergadering van liet Franse kabinet heeft premier Guy Mollet vandaag verklaard, dat de Frans-Engelse troepen in Egypte de stad Ismailia, een sleutelpositie aan het Suezkanaal. hebben ingenomen vóórdat de wapenstilstand met Egypte van kracht werd. De stichting „Het Nederlandse Blinden wezen" heeft besloten de baten van twee liefdadigheidsvoorstellingexr, aangeboden door het Rotterdams Toneel en het Nedex-- lands Ballet, af te staan aan de Hongaarse vluchtelingen. Deze baten zouden toe komen aan een te stichten revalidatie centrum voor mensen, die op latere leef tijd blind werden. Hoewel de behoefte aan revalidatie dezer blinden zeer groot is, zijn er thans ex-nstiger en dringender no den te lenigen, aldus de mening van het bestuur van de stichting „het Nederlandse blindenwezen", waarin de neutrale en reli gieuze blindenbonden en het onderwijs instituut voor blinden te Bussum samen werken. De vooi-stelling door het Rotterdams To neel van „De volle waax-heid" voor het revalidatiefonds wordt op 7 november in de Rotterdamse Schouwburg gehouden. Het Nederlands Ballet, met medewerking van het Amsterdamse Kunstmaandorkest, treedt op 12 november in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen in Den Haag op. Naast „Dessin pour les six" en „Divertisse ment" van Tsjaikofsky/Taras, „Tij en ontij" van Van Delden/Van Dantzig en de „Polo- wetser Dansen van Borodin/Fokine zal de première worden gegeven van „Concerto Barocco" naar het Concert in d. voor twee violen van Joh. Seb. Bach met choreo grafie van George Balanchine. De leden van de Friese vereniging „Gys- bert Japicx" hebben een plezierige avond beleefd met het blijspel „De Dübelgonger", dat in gebouw St. Bavo door het gezel schap „De Jounpraters" uit Leeuwarden werd opgevoerd. Het was niet alleen een vermakelijk, maar ook een spannend stuk, waarvan door er hier en daar wat in te veranderen gemakkelijk een „thriller" ge maakt zou kunnen worden. De sfeer van geheimzinnigheid is er al dix-ect in het eer ste bedrijf. Twee mannen dringen's avonds laat de woonkamer van Herema State binnen, worden betrapt door de huisknecht en zijn vrouw, maar weten dit echtpaar met duizend gulden over te halen een poosje uit logeren te gaan. Eén van de in- dringex-s neemt dan, om een ï-eden die pas in het dei-de bedrijf duidelijk wordt, de plaats van de huisknecht in en dan gaan er natuurlijk de vreemdste dingen op He- x-ema State gebeuren, tot groot ongenoe gen van de oude brommerige en opvlie gende heer des huizes. Een argwanende doi-psveldwachter en een lieftallig nichtje zorgen ex-voor dat de verwikkelingen nog groter worden, waardoor de ontknoping aan het slot des te verrassender is. „De Jounpraters" hebben dit vermake lijke stuk de volle maat gegeven. De heer L. Popma was de uitblinker in dit gezel schap; zijn uitbeelding van de oude here- boer zou door een beroepsacteur niet beter gespeeld kunnen worden. De heer J. "Zui- dema had de dankbare i-ol van de pseudo- huisknecht en levex-de daai-mee een groot aandeel in het succes, dat dit blijspel bij de Haarlemse Fi'iezen en Friezinnen oogstte. De zestigjarige P. v. L. uit Zandvoort wex-d dinsdagmorgen omstreeks zeven uur, toen hij zich per fiets naar zijn werk begaf, in de duinen bij het Westerkanaal op 'n smalle duinweg, doordat hij bij het uitwijken voor een naderende zandauto in het zand slipte, door deze auto aangereden, waarbij een der achterwielen van de met zand geladen auto over zijn linkex-been reed. Dr. H. K. van Es vex-leende de eerste hulp en liet de man met een ernstige onderbeen-fractuur naar het Grote Gasthuis in Haarlem overbrengen. De Klaproosdag is in de loop van de tien jaar, dat de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comité be staat, in de Haarlemmermeer tot een tradi tionele gedenkdag geworden. Dit vindt zeker niet in de laatste plaats zijn oorzaak in de telkenjare terugkerende dodenher denking. Dit jaar heeft deze dodenherden king bij de oorlogsgraven op de Nieuwe Algemene Begraafplaats (aan de hoek van de Vijfhuizerweg en de Hoofdweg) voor de elfde keer plaats, namelijk op Klapx-oosdag, zaterdag 10 november, om half vier. En dit jaar zal deze plechtigheid, gezien de we reldsituatie van de laatste dagen, een zeer bijzonder karakter dragen. Nadat de belangstellenden het kerkhof hebben betreden, wordt eerst een stille tocht langs de graven gemaakt. Hierbij worden bloemen en kransen gelegd. Er zul len twee herdenkingstoespraken worden gehouden, namelijk door drs. H. Prenen uit Haarlem en door ds. G. Rang, gereformeerd predikant te Vijfhuizen (de laatste spreker komt in de plaats van ds. P. Rxemersma uit Bennekom, die het woord zou voeren, maar door ziekte is verhinderd). Verder wordt medewerking verleend door een erewacht, bestaande uit leden van de Pad vind ersgroep „De Meervogels" uit Hoofddorp en Hoofddorps Fanfaregezel schap „Excelsior". Nabestaanden der Nederlandse gesneu velden zullen zelf aanwezig zijn; de fami lieleden van de Bi-itse vliegers ontvangen een serie foto's. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité hoopt dat ook dit jaar mede gezien de gebeurtenissen der laatste dagen velen aan deze ure van herdenking en bezinning zullen deelnemen. Extra busdienst Er is een extra busdienst ingelegd tussen Hoofddorp en Vijfhuizen en de begraaf plaats. Deze bus (van de firma Oskam) ver trekt om drie uur van het Marktplein in Hoofddorp (waar dus aansluiting is op de lijndiensten van Maarse en Kroon) en om ongeveer kwart over drie van Vijfhuizen (Openbare school). Na afloop van de plechtigheid is er weer een busdienst naar beide plaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3