Israel: Slaaptrots en opluchting na de tweede bevrijdingsoorlog Schrikbewind in Hongarije Hulp aan de Hongaren Voldoening in Engeland over het Brits-Franse besluit Na 8 jaar provocatie en intimidatie heeft Israel zichzelf geholpen Van dag tot dag Kil contact Oppositie dringt aan op ontruiming Russen en veiligheidspolitie nemen bloedig wraak waar verzet wijkt 3 Menselijkheid „Willem Ruys" vertrokken Kist braadschelvis bracht f 6500,- op Voor hulp aan Hongarije WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 diplomatieke missie kan door haar tegen woordigheid in het andere land veel goed doen ten aanzien Van de belangen van eigen en anderer onderdanen, die anders onbehartigd zouden moeten blijven. Dat ogenschijnlijk-vriendschappelijke cocktailparties en „ongedwongen" feeste lijke bijeenkomsten op diplomatiek niveau thans meer dan ooit ongewenst zijn, ligt daarbij echter voor de hand. Diplomatieke maskerade, die tot voor kort nog alleen maar belachelijk zou kunnen heten, zou nu een schrijnende hoon worden voor de ster vende en gestorven Hongaren en de van afschuw rillende Nederlanders. De contacten rnet Sovjet-Rusland zullen zich voortaan moeten kenmerken door kille zakelijkheid, zolang althans die contacten van Russische zijde worden geleid door de mensen die het Hongaarse bloed aan hun handen hebben. Dat daarbij evenmin uit het oog mag worden verloren hoe een voortdurend con tact met Russen-in-het-algemeen de culti verende en ogen-openende invloed van het Westen tot achter het IJzeren Gordijn kan (Van onze reisredacteur) TEL AVIV. Een zware „El-Al" Constellation, die met gedoofde lichten over de Middellandse Zee kruist, waar in de donkere cabine, thuiskerende Iraeliërs Haganah-liederen zingen, blauw-geverfde koplampen van auto's, die 's nachts de donkere wegen aftasten, met modder gecamoufleerde autobussen, die troepen vervoeren, dat zijn de eerste nachtelijke beelden van Israel in wat hier al de „tweede bevrijdingsoorlog" heet. Maar de volgende dag, in de warme zomerse zon van Israels herfst, lijkt het leven alweer gewoon zijn gang te gaan. Alleen drommen voor de winkels, waar buiten gehangen luidsprekers het laatste nieuws geven, de mensen samen; mannen met de vinger de namen in de Sinai aanwijzend, lachend omdat het nieuws, dat haast niet beter kon, ieder uur nóg gunstiger wordt, vrouwen een tikje strakker omdat ergens in de woestijnen van de Sinai, geschroeid bij dag, door een ijzige kou gestoken bij nacht, een zoon of een man gevochten kan hebben. In Elarish of in Abu Gateifa of in Khan Yunis, waar de beslissende slagen vielen in de bliksem-actie, waarin de Israëlische David de Arabische Goliath versloeg. En al zegt de radio, dat de Israëlische verliezen gering zijn, één naam, één Mosije, één Yehuda op de verlieslijst kan degene zijn, die al het andere verduistert. En toch, ondanks de ernst van het ogenblik hangt er nu een diepe voldoening en een opgeluchte zorgeloosheid over Israel. Dit kleine land, acht jaar geleden in bloed en tranen geboren, heeft zich al die acht jaar geprovoceerd gevoeld, in de steek gelaten door de U.N.O., als pion gebruikt door het Westen. Omringd door de hese dreigementen van de Arabische naburen, dagelijks geprikt door de „Fedayeen'-infiltranten, die kwamen als dieven in de nacht om te stelen en te moorden, heeft het een paar keer teruggeslagen en is daarvoor publiekelijk op de vingers getikt. Nu heeft het op zichzelf vertrouwd, toegeslagen Het ogenblik had niet beter gekozen kunnen zijn. Het kleine, orthodoxe meisje met wie ik in een taxi zat en dat ernstig haar gebed had gezegd, zei in haast bij belse trant: „De Hongaren hebben zich opgeheven tegen Rusland. Engeland en Frankrijk zijn teruggekeerd van de dwa lingen huns weegs. Het machtige Amerika twijfelt. Dat zijn vingerwijzingen Gods aan Israel. Israel moet optrekken en de vijand slaan". Of Engeland en Frankrijk werke lijk van de dwalingen huns weegs zijn te ruggekeerd of er slechts een nieuwe aan hebben toegevoegd, daarover kan en zal men voorlopig nog wel discussiëren. Het midden-Oosten is een wespennest, waar stokslagen soms averechtse effe-ten sorte ren, maar nu alle spelingen van het lot plotseling Israel gunstig waren, nu Enge land drie weken geleden nog Israel met represailles dreigend wanneer het een vin ger uitstak naar Jordanië ineens tot een ander spel bereid bleek, nu het weife lende Frankrijk zich nog een keer heeft willen optrekken aan de droom een grote mogendheid te zijn, wie kan nu Israel kwa lijk nemen, dat het hiervan heeft geprofi teerd? Terzijde: dat de huidige actie tegen Egypte een doorgestoken kaart was, wie daar aan twijfelt is of goedgelovig of bij zonder slecht geïnformeerd. „De vijand slaanwelnu, d a t is gebeurd, de Russische steun aan Egypte, de reorganisatie van het Egyptische leger, de „geest van de revolutie" en de „blah-blah" van Gamal Abdel Nasser zelve, ten spijt. Het is niet zo erg geweest als ten tijde van Faroek. De Egyptische troepen hebben de eerste twee dagen als mannen gevoch ten. Maar toen kwam de doorbraak en daarmee de chaos. Het gebrek aan leiders, dat alle Arabische landen kenmerkt, weer spiegelde zich ook in het Egyptische offi cierskorps, en de terugtocht werd een „sauve qui peut". Soldaten rukten zich de uniformen van het lijf om met de witte kleur van hun ondergoed de overgave te onderstrepen of trokken de schoenen uit om harder te kunnen lopen. Wapens wer den weggesmeten, artillerie met stapels munitie bleef ongebruikt, konvooien voer tuigen werden in de steek gelaten, spik splinternieuwe T-34 en Stalin-tanks ble ven ongebruikt in hun hangars staan, an dere bleven achter door benzinegebrek. Het ergste waren de Russische instructeurs er aan toe, die een aantal van de tanks be stuurden. Hun Egyptische schutters spron gen uit de geschutstorens en de Russen konden mooi „Nitsjevo" zeggen. Een aardi ge troefkaart in Israels handen, als het nog eens op onderhandelen aankomt Zelfs als men in aanmerking neemt dat de Israëlische troepen reeds de eerste dag ondersteuning van eigen luchtstrijdkrach ten kregen, omdat de Frans-Britse actie de taak van het vleugellam schieten der Egyp tische luchtmacht voor haar rekening nam, kan men veilig aannemen dat de Israëli sche opmars de annalen van de militaire historie zal in gaan als een voorbeeld van feilloze voorbereiding, uiterst gebruik van een beperkt potentieel, briljante „planning" en bovenal van hetgeen moreel van een le ger en een volk vermag. De Israëlische sol daten, jongens afkmostig uit 65 verschillen de landen, schoten ten aanval als bliksems uit de hemel en iedere reservist of onmis bare civiel stond te trappelen om er bij te kunnen zün. Maar wat nu? Het is een, vraag die de Israëliërs zich voorlopig nauwelijks stellen. Zoals ieder volk in oorlogstijd leven zij bij de dag, of drinken zij zich zat aan de over winning, want de Sinai-campagne is op het zuiveren van het terrein na, afgelopen. Israel is door de Egyptische oorlogsbuit plotseling veruit het sterkste land in het Midden-Oosten geworden, het heeft de Gaza-strook, doorn in de zij, uitgerukt en zal die er nooit meer vrijwillig in laten prikken. De Sinai is geneutraliseerd tot nader order. De andere Arabische landen weten dat zij op ieder gewenst moment van Israel een pak slaag op maat kunnen krijgen. Israel heeft zijn onderhandelings positie enorm versterkt Alles akkoord, maar danDe Arabische wrok tegen Israel, nu mischien tijdelijk gedoofd, zal straks weer oplaaien. Een Syriër zei eens: tegen me: „Onze geheugens zijn net zo lang als die van onze kamelen". Ook als Nas ser valt, hetgeen waarschijnlijk lijkt (en de oudere wijzere Naguib terugkeert, het geen mogelijk is), zal het met de met hor ten en stoten groeiende, Arabische soli dariteit de onderstroom van het Arabisch nationalisme, niet zijn gedaan. Ik kan mij niet onttrekken aan de vrees dat de Frans-Britse actie gebaseerd is op de gedachte dat alles in kannen en kruiken zal zijn als er eenmaal met Nasser afge rekend is. Niet genoeg kan worden onderstreept, dat Nasser niet de aanstoker maar het produkt is van het Arabische nationalisme, dat gevoed wordt door jaloezie en schaam te over eigen achterstand, door, zy het dan een ongerichte, vernieuwingsdrang. En de ironische factor is dat Frankrijk en Enge land, die jarenlang hebben nagelaten op een sterk moreel en legaal punt, de be scherming van Israel, weerstand te bieden aan Nassers chantage, hem thans attaque ren op een manier die in de ogen niet al leen van de Arabieren, maar van de over grote meerderheid van de wereldbevolking een verkrachting van ieder internationaal rechtsbeginsel is. Ik voorspelde in april van dit jaar in dit blad Nassers nationalisatie van het Suez- kanaal, wanneer het Westen inzake Israel het been niet stijf zou houden. Dat het twee zwakke regeringen zijn, die thans te laat met deze gevaarlijke actie zijn begonnen, geeft weinig reden tot hoop in de toekomst. Ik zei het al, dit zijn dingen waarmee de Israëliërs zich momenteel niet bezig hou den. Voor hen gelden nu andere zaken: de groet door de radio van een zoon in de Sinaï en het aan de gang houden van de economie van het land. En dat laatste lukt, al lopen de meeste mannen en vrouwen nu rond met vertrokken gezichten van de slaap omdat zij overuren -maken tot zij niet meer kunnen. Men ontkomt niet aan een diepe bewondering haast een zekere af gunst voor dit oude volk in dit kleine land dat ook nu zijn traditie van menselijkheid bewaart. Ik at met vrienden in het huis van de jonge vrouw van een van Israels crack-officieren.Toen, onverwachts, knerp te het grint op het tuinpad, de bel ging en in de deur stond haar man, een boom van een gebruinde kerel, die later met enige gerechtvaardigde zelfverzekerdheid het weinige vertelde dat hij vertellen mocht. Eén verhaal gold een gehele Egyptische compagnie, die de zee in was gevlucht en met het hoofd onder water had geprobeerd te wachten tot de Israëlische tankcolonne voorbij was. Iedereen grinnikte, want het moet een gek gezicht geweest zijn. Toen viel er het eerst bij de vrouw en de officier zelf een licht beschaamde stilte in het gezelschap. Men had zich herinnerd dat zelfs zulke aspecten van een oorlog in feite niet erg leuk zijn De sympathie tussen Nederlanders en Israëliërs is overigens wederzijds. Een kruier die mijn zware bagage had ver sleept, weigerde een cent aan te nemen, toen hij hoorde dat ik Nederlander was. „Jullie hebben zoveel voor ons gedaan", zei hij, „in de UNO en nu nemen jullie de zorg voor onze krijgsgevangenen in Egypte weer op je. Van zulke mensen kan ik geen fooi aannemen." Nu duizenden Hongaren naar Oostenrijk gevlucht zijn, gaan de hulpacties onverminderd door. Het gironummer van het Rode Kruis is J 777dat van de Federatie voor Vluch- I telingenhulp 5100; Stichting Natio- naai Comité Hulpverlening Hon gaarse volk, giro 999, Van Eeghen- straat 66, Amsterdam. v zei, dat er veel gesproken was, of de mili taire actie al of niet toelaatbaar was. Hij betoogde, dat morele kracht alleen voor de UNO niet voldoende is om uitdagingen doeltreffend te beantwoorden. Indien als resultaat van onze actie de UNO meer ge neigd is dan tot nu toe zo nodig geweld toe te passen, des te beter zal het zijn voor de toekomst van de wereldvrede. Gaitskell vroeg of het mogelijk zou zijn de Britse strijdkrachten terug te trekken zoals in het tweede deel van de UNO-reso- lutie wordt geëist. Eden antwoordde, dat het doel van de actie niet alleen was de oor log tussen Israel en Egypte stop te zetten, maar ook om een herhaling van de strijd te voorkomen. Het Brits-Franse bezettings leger moet ter plaatse blijven, totdat de UNO-politiemacht de taak kan overnemen. Plet kanaal is de enige linie voor een neu trale strijdmacht als de Brits-Franse. Enge land en Frankrijk lijken zich er bij neer te leggen, dat zij evenmin als de Verenigde Staten en China geen deel zullen uitmaken van het UNO-leger, hoewel Selwyn Lloyd daags tevoren had gezegd, dat de kleine landen alleen daar te zwak voor zijn en dat Engeland een belangrijk aandeel in het politieleger dient te hebben Er heerst in Engeland voldoening, dat de Britse rege ring de weg naar de UNO en de Verenigde Staten heeft teruggevonden Eisenhower sprak er telefonisch zijn voldoening over uit tegenover Eden, dat de Britse regering dit besluit had genomen. De „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is uit Rotterdam naar Ceylon, Malakka en Indonesië vertrokken. Kapitein F. de Jonge heeft de instructie ge kregen om de Kaap te varen, maar als de internationale situatie tegen die tijd gewij zigd mochten zijn, vaart het schip wel door het Suezkanaal. doen doordringen, is welhaast ondiscutabel. Van onze correspondent in Wenen) Een gisteren naar Oostenrijk gevluchte Hongaar vertelde in Wenen dat alle op standelingen, die de Russen in handen val len, ter plaatse worden opgehangen of neergeschoten. Bordjes met het opschrift „zo vergaat het de kapitalisten" werden aan de lijken gehangen. Ook de geheime politie (A.V.H.) blijkt op gruwelijke wijze wraak te nemen. Volgens berichten van vluchtelingen zijn de meeste politiemannen tijdens de revolutie in leven gebleven, doordat zij voorgaven aan de zijde van de opstandelingen te strijden. Toen de Russen zondag vroeg ingrepen, toonden de A.V.H.- mannen weer hun ware gedaante. Aan de Oostenrijks-Hongaarse grens is het gisteren rustig geweest. Plet Hongaarse tolhuis bij Nickelsdorf is in handen van ongeveer vijftig opstandelingen, evenals het tolhuis bij Hegyeshalom. De Hongaarse be zetting daar werd 's middags door Russen Deze foto geeft een beeld van de laat ste actie van het Hongaarse drama: Terneergeslagen vluchtelingen op de laatste meters grond van hun verslagen vaderland op weg naar de redding in Oostenrijk bij de grenspost te Klingenbach. bevolen, de wapens af te geven, daar het tolhuis anders binnen een uur in brand geschoten zou worden. De Piongaren wei gerden zich over te geven. De Russen trok ken zich terug en dreigden even later per telefoon, de plaats Hegyeshalom te zullen beschieten, als de ruim veertig Hongaren hun wapens (zes machinegeweren en enige machinepistolen) niet zouden neerleggen. Aan de Oostenrijkse grens is evenwel geen schot gehoord. Later op de avond werd bekendgemaakt, dat de Russen zich langs de gehele grens ongeveer drie kilometer hadden teruggetrokken. Het provinciaal 'bestuur van Neder-Oos- tenrijk heeft alle hotel- en pensionbezitters van deze provincie verzocht zoveel moge lijk gevluchte Hongaarse vrouwen en kin deren tegen zo laag mogelijke prijzen te willen opnemen. Enige kloosters hebben reeds ruimte beschikbaar gesteld voor de vluchtelingen, van wie ook velen bij par ticulieren zullen worden ondergebracht; dit alles om hun het leven in een kamp te besparen. De plaatsvervangende UNO-hoge commissaris voor het vluchtelingenwezen, de Amerikaan J. Read, is in Wenen aan gekomen voor overleg met zijn vertegen- woprdiger in Oostenrijk, de Nederlander dr. V. A. M. Beermann, over het onder brengen van de vluchtelingen in de ver- De stad Magyarovar in Hongarije is weder in handen van de Russische troepen. De foto toont troepen van het rode leger in een open vrachtauto en een ander bewapend voertuig voor het stadhuis van Magyarovar dat door de vrijheidsstrijders als hoofdkwartier is gebruikt. scheidene staten, die zich tot opneming bereid hebben verklaard. Frankrijk heeft zich bereid verklaard alle Hongaarse vluchtelingen die zich aan melden, op te nemen. Meer dan de helft van de vluchtelingen zijn al verzekerd van een voorlopig onderdak in West-Europa. België zal er 4000 opnemen, Zwitserland 2000, Zweden 1000 en Nederland 1000. Italië heeft het UNO-verzoek „in gunstige over weging" genomen. Radio-Boedapest heeft vandaag omge roepen: „Wij moeten breken met het ver leden en om te beginnen hebben wij de naam van de partij veranderd". De radio deed verder een beroep op de communis ten nauw samen te werken met alle vader landslievende elementen. „Zelfs als die het niet eens zijn met de beginselen van de partij." Radio-Boedapest zond een oproep uit tot de socialistische landen van Janos Kadar, de premier van de nieuwe Hongaar se regering, waarin wordt gezegd: „Wij hebben behoefte aan levens- en geneesmid delen. Helpt ons". Een kist braadschelvis van de trawler „Johannes Polderman" IJM 20, die vanmor gen aan de IJmuidense afslag was, is op Amerikaanse wijze ten bate van de hulp aan de vluchtelingen uit Hongarije ver kocht.- Vrijwel alle vishandelaren deden een bod, zodat deze 50 kg schelvis f 6123, kon opbrengen. De V.IJ.V. heeft dit bedrag aangevuld tot 6500, De kist vis is vervolgens op normale wijze afgeslagen en bracht daarna nog 100,— op. Ook het personeel van de verschillende handelaren heeft in de opbrengst van 6500,bijgedragen. Normaal bracht een kist braadscshelvis vanmorgen van 33 tot 41 op. Minister-president dr. Drees heeft in de Kamer medegedeeld, dat Nederland de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie niet zal verbreken, aangezien daaraan grote nadelen verbonden zouden zijn. Het Nederlands Olympisch Comité heeft beslo ten, niet deel te nemen aan de Olympische Spelen in Melbourne, omdat daaraan door Russische sportslieden zal worden deel genomen. Ogenschijnlijk zijn deze twee besluiten niet met elkaar in overeenstemming. Te- samen zijn in feestbetoon met Russen kan evenzeer voor diplomaten als voor sport mensen gelden. Wanneer het gevoel zegt dat men zulks ongewenst moet achten in verband met de zeer laakbare handelwijze der Sovjet-Russische regering, zou men dus ook de diplomatieke ontmoetingen en con tacten moeten vermijden. Nochtans ligt juist het verschil in die gevoelskwestie. Wanneer men de zaak nuchter beschouwt, kan men redeneren dat die Russische sportslieden wellicht even zeer de handelwijze van hun regering ver afschuwen als de mensen in Nederland. Doch de oplaaiende verontwaardiging ver stikt de nuchterheid en men neemt een im pulsief, demonstratief besluit om aldus te tonen, hoezeer men de Hongaarse massa moord verafschuwt. Bovendien wenst men geen deel te hebben in incidenten en anti- Russische demonstraties te Melbourne, die tot de mogelijkheden behoren nu de ge moederen zo verhit zijn. Wat het diplomatieke -contact betreft, moet men echter wel degelijk de nuchter heid vooropstellen en alle gevoelskwesties toetsen aan de zakelijke, helaas vaak al te zakelijke factoren in de politieke sfeer. Een (Van onze correspondent in Londen) Het aangrijpende ogenblijk, waarop pre mier Eden in het Lagerhuis aankondigde, dat de vijandelijkheden zouden worden ge staakt, kwam na een dramatische dag en na een dramatische week. De ceremoniële opening van het parlement en de korte, magere, troonrede vielen daarbij geheel in het niet, omdat na Boelganins allerminst geruststellende nota's een nieuwe crisis was ontstaan. Het debat over de troonrede werd uitgesteld. Oppositieleider Gaitskell lan ceerde een nieuwe aanval op de regering, ditmaal matig van toon. Eden en Selwyn Lloyd waren afwezig wegens een uren lange dringerende conferentie met Pineau. Om zes uur verscheen Eden om zijn ver klaring af te leggen, die in grote spanning werd aangehoord. Toen Eden het einde van de vijandelijkheden aankondigde, sprongen de socialisten op om te juichen: hun voor naamste doel was bereikt. De conservatie ven keken nogal sip, omdat zij dachten dat Eden vroegtijdig was gezwicht. Zij herstel den zich spoedig, toen bleek dat de actie ook politiek geslaagd leek te zijn. Eden zei, dat de Britse regering het be ginsel van een internationaal UNO-leger goedkeurt. Wij hadden het bovendien zelf voorgesteld, zo zei Eden. De regering is er zeker van, dat Israël zal weigeren Egyp tisch grondgebied te verlaten, voordat er een neutrale strijdmacht zal zijn gelegerd tussen de partijen. Eden zei te geloven dat als gevolg van de militaire actie het conflict kon worden beperkt en de andere Arabische landen ervan hebben afgezien Israel aan te vallen. Zonder deze actie zou er geen sprake van een UNO-leger zijn. Ons optreden heeft een einde gemaakt aan de strijd tussen Israel en Egypte. De conser vatieven brachten Eden een donderende ovatie, behalve enkele leden der oorspron kelijke Suez-gr-oep, die niet voldaan waren. Eden's slotwoorden lokten de spontane hul de van zijn partijgenoten uit. De premier

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5