li ZE VEN DA GEN HAARLEM Katholiek jeugdwerk: stevig complex van organisaties DIAMANT EN GOUD Haarlems Christelijk Mannenkoor met een ernstig programma JUBILERENDE VERENIGING VAN HUISVROUWEN W inkelen-onder-één-dak Italiaans duo in de Renaïssancezaal Toewijding van kapelaans verzacht leidersprobleem Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Moederdag Mozartherdenking te Heemstede VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Hulp aan Hongarije KOOP EEN KRANT, ZEGT DE JEUGD Televisie- pjjl specialisten VERENIGDE JEUGD Boeke(n)rij De uitvoering door Haarlems Christelijk Mannenkoor, donderdagavond in de Con certzaal, toonde een opmerkelijke reflex van de indrukken, die de tragische ge beurtenissen in Hongarije bij ons volk te weeg brengen. Dit bleek al uit de gebeds inleiding van voorzitter D. A. J. Spek en het openbaarde zich verder door de wijzi gingen die in het programma aangebracht werden. Opgewekte nummers van Badings en Strategier maakten plaats voor meer ingetogen werkjes en ter herdenking van de gevallenen werd het „Ecce quo modo moritur" van Gallus gezongen. Met alles wat daar nog bijkwam werd het concert een treffende manifestatie, waarbij de bede voor de Koningin „Domine, Saïvam fac Reginam nostram" niet ontbrak. De avond kreeg ook wijding door verdienstelijke uit voeringen van kerkcomposities van Theo van der Bijl en Hendrik Andriessen, als mede van het toegevoegde „Sanctus" van Schubert in het gezang „Blijf bij mij, Heer" (door directeur Bernard Verboom voor mannenkoor gezet). Met medewerking van de organist Mein- dert Boekei werd het mooie „Trösterin Musik" voor mannenkoor en orgelbegelei ding van Anton Bruckner met klimmend succes ten gehore gebracht. Wel waren er, vooral in het tweede deel, een paar minder gelukkige intonaties van de bovenstem men, maar die kwam men zonder hinder lijke consequenties te boven, zodat het stuk met stralende klank ten einde kon worden gebracht. De prestaties van het koor bereikten aan het slot van het pro gramma een onbetwistbaar hoogtepunt met een zeer gelukkige uitvoering van Diepen- Onder auspiciën van het Italiaans Cul tureel Instituut trad donderdag in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum het duo Virgilio Brun en Teresa Polimeni, viool en piano, voor de leden van de Volks universiteit op. De beide musici zijn af komstig uit Turijn, waar de violist leraar is aan het conservatorium. En misschien ver klaart dit dat men in hun spel niet de eigenschappen herkende, die typisch geacht worden voor de Italiaanse muzikaliteit: een monumentale expansie, die gestuwd wordt door een gloedrijk temperament. Hun instelling getuigde eerder van een zekere schroomvalligheid, een gevoelige ingetogenheid die voorwaarde is om de innerlijke resonans, die voor de noten ge wekt wordt, hoorbaar te maken Toch ont brak naar mijn mening de allure, die een sonate van Franck nodig heeft om „over het voetlicht te komen". Zeker was de akoestik van de Renaissancezaal voor de violist ongunstig. Maar ook wanneer men dit vooropstelt, blijft het een feit dat zijn toon, hoewel zeer zuiver en fraai van into natie, klein was. Daarbij kwam dat de pianiste, zelfs in de solo-tussenspelen waarin „uitgepakt" kon worden, zelden boyen mezzo-forte uitkwam, hoewel de pianopartij in dit werk ten minste even be langrijk is als die voor het strijkinstru ment. Het gevolg was een wat matte decla matie van Francks romantische muzikale volzinnen, die daardoor veel van hun span kracht en samenhang verloren. Hetzelfde bezwaar gold voor de vertol king van een sonate van Piretti uit 1918 1919. Juist bij een te gering élan in de voordracht komen de zwakke kanten van zo'n stuk, dat in zijn dik pathos verouderd is tegenover het ruim dertig jaar oudere werk van Franck, bloot te liggen. Naast de snelle passages die dikwijls een persoonlijk grillig karakter hebben, maakt de compo nist tè overvloedig gebruik van een instru mentale psalmodie, aan het Gregoriaans ontleend. Dit vermoeit op den duur, te meer daar het werk rapsodisch opgebouwd is en niet veel verwerking toont. In een sonate van Mozart (K.V. 454) kwamen de eigenschappen van het duo het best tot hun recht. Hier hoorde men een muzikale twee-eenheid, waarbij de discrete zangerigheid van de viool een heldere toets kreeg door het spel van de pianiste. Het vrij talrijke publiek dankte de beide musici met een warm applaus. Sas Bunge ADVERTENTIE goede kaarsen HAARLEM. 8 november 1956 GEHUWD: 8 nov.. H. Jucker en A M. ■Vitkamp- F. J. de Vries en W. Chr. G. Meijer: F N Bernoski en J. L. M. de Beer; P. J. Barthel en G. E. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 7 nov., B. M. N. Risseeuw—Blok: C. M. van der Veld— Ste^gerda- E. H. Koster—van Veen; 8 nov., A. M. L. Bloem—van Roode; G. R. Demmink Veldhuisen; H. Duivens—Spier. BEVALLEN van een dochter: 8 nov., S. van SteijnSteenken. OVERLEDEN: 7 nov., G. Kollaart, 79 j„ Maerten van Heemskerkstraat: H. Wakka, 45 j., Berckheijdeslraat: J. J. ten Bosch, 82 j„ Hagestraat; M. Vertregt—Leering. 74 j., Muiderslotweg. brocks „Veni Creator" met orgelbegelei ding. Wij kregen dit stuk te horen in een evenwichtige klare klank en het orgel deed de rest om deze bezielde muziek een waardige vertolking te geven. Met de Kerksonate van Hendrik An driessen, de Eerste Symfonie van Louis Vierne en Choral III van César Franck toonde Meindert Boekei als solist zijn vaardigheid en zijn goede smaak. Verder kreeg men nog te horen de so praan Hanna Weyne die, aan de vleugel begeleid door Bernard Verboom, een aria van Carl Orff en liederen van Richard Strauss zong en zich naderhand ontpopte als een veelbelovende coloratuurzangeres, toen zij de twee grote aria's van de Ko ningin van de Nacht uit Mozarts „Tover fluit" vertolkte. Wanneer haar ritmische beheersing in evenwicht zal zijn met de trefzekerheid van haar hoge register (die werkelijk frappant is) kan Hanna Weyne een gezochte coloratuursopraan worden voor deze hachelijke partij. Wij zouden haar willen raden veel voor de spiegel te studeren en iedere zichtbare beweging van het lichaam te corrigeren. Alleen de keel moet het doen. Zo ernstig als de avond begonnen was, werd deze ook besloten met het gemeen schappelijk zingen van de zesde strofe van het „Wilhelmus". De woorden van dit ge zongen gebed hadden daarbij de diepe klank, die de bezinning op de tragische werkelijkheid er aan gaf. Jos. de Klerk Beladen met zware pakken kranten zul len zaterdag jongens en meisjes in Haar lem en omgeving uitzwermen vanuit de clubhuizen en hoofdkwartieren. Zjj zullen postvatten op hoeken van straten en plei nen en de voorbijgangers toeroepen: „Koop een krant!" Gidsen en VCJC-ers, Kajotters en pad vinders, leden van de speeltuinverenigingen, hervormde jongeren, kortom: jongeren van diverse pluimage zullen zich verenigen tot een grote bent van amateur-krantenbezor gers en tegen de prijs van vijfentwintig cent een krant aanbieden. Jongeren heb ben deze krant volgeschreven, drukkers hebben hun werk belangeloos verricht en de kosten van het papier werden verkregen door de opbrengst van de advertenties. In grote oplage er zullen 300.000 exem plaren worden verkocht zal deze jonge renkrant worden verspreid en de opbrengst komt geheel ten goede aan de vluchte lingen uit Hongarije. In Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede zal men de jongeren natuurlijk niet teleur willen stellen. Zij verwachten hier minstens zestigduizend kranten te kunnen afzetten, hetgeen een bedrag van vijftienduizend gulden oplevert. In totaal verwachten de jongeren met deze „bliksem-actie" een bedrag van f 75.000. voor de Hongaarse vluchtelingen bijeen te krijgen. De Haarlemse Jeugdgemeenschap en de Raad voor de jeugd hebben deze actie in gezamenlijk overleg georganiseerd. Van middag zullen de kranten op hieronder te ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 11470 Hannie Schaltstraat 39 yUJ Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties met ■vice Philips - Nora - Erres Loewe Opta - Graetz vermelden adressen worden afgeleverd. De jongeren verwachten hun totale voorraad te kunnen verkopen en zullen reeds maan dag tussen negen uur 's morgens en vijf uur 's middags afrekenen op het secretari aat van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, Kleine Houtweg 47. Ten gerieve van de leden der jeugdorga nisaties vermelden wij hieronder de adres sen, waarop de kranten in grote aantallen vanmiddag zullen worden afgeleverd: Voor de gidsen worden de kranten be zorgd op het adres Spaarne 98; hervormde jeugdraad Haarlem: Oude Groenmarkt 9; hervormde jeugdraad Heemstede: Heren weg 11; hervormde jeugdraad Bloemendaal: Vijverweg 33; herv. jeugdraad Haarlem- Noord: Van Egmondstraat 2rd.; Neder landse Padvindstersgilde: Delftlaan 19; N.P.V.: Roskamstraat 43; Verkenners Ka tholieke Jeugdbeweging: Generaal Cronjé- straat 128; K.A.J.: Van der Meestraat 14; Jongeren Gemeenschap: Ernst Casimirlaan 86; V.C.J.C.: St. v. d. Wielenstraat 19; Le ger des Heils: Essenplein 24; M.J.R., Es doornstraat 19 Speeltuinverbond: Schoter- weg 83. Op deze adressen kunnen de jonge ren dus de kranten afhalen. Met twee bijeenkomsten in de Stads schouwburg heeft de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen donderdag haar veertig jarig bestaan gevierd. Des middags was daarbij de erepresidente, mevrouw C. G. E. M. Cremers-de Bruyn, des avonds de beschermvrouwe, mevrouw mr. J. A. Prin- sen-de Jong, aanwezig. De voorzitster, mevrouw A. Hamaker-Willink, herinnerde in haar openingsrede aan de motieven, die in 1916 enige vooruitstrevende vrouwen ertoe brachten zich aan te sluiten bij de vier jaar tevoren in het leven geroepen landelijke organisatie. Uit dit kleine groep je is een bloeiende vereniging gegroeid, die thans 1765 leden telt. Vóór de stichting werd over het alge meen een volstrekt stilzwijgen bewaard rond het huishoudelijk beroep, aldus spreekster, die in het kort uiteenzette wel ke verandering mede door toedoen van de vereniging tot stand zijn gekomen. Maatregelen van de Duitse bezetter onder braken de gestadige bloei. Maar, aldus mevrouw Hamaker-Willink, men kon wel de kas in beslag nemen en de archieven verbranden, doch niet de idealen van een groep bewuste vrouwen vernietigen. De heroprichting na de bevrijding onder lei ding van mevrouw J. L. Visser-Brutel de la Rivière bewees, zo vervolgde zij, niet alleen de levenvatbaarheid, doch ook le venskracht en levenswil. En dan te beden ken, dat naar veler mening het leven bij veertig pas begint DE KATHOLIEKE JEUGDRAAD in Haarlem vertegenwoordigt een indrukwekkend samenstel van organisaties, die uiteraard ook niet geheel ontkomen aan de afnemende be langstelling voor het jeugdwerk in de laatste jaren, maar toch alle zeer behoorlijk in stand blijven. Het leidersprobleem wordt hierbij zonder enige twijfel verzacht door het feit, dat iedere parochie van de rooms-katholieke kerk bij de staf van de geestelijkheid een kapelaan wordt aangewezen voor het jeugdwerk en dat betekent in de meeste gevallen steun. En die is ook wel nodig, als men in ogenschouw neemt dat het katholieke jeugdwerk (afgezien van de sociale jeugdzorg en de sport) bijna 4500 jongelui van acht tot 22 a 23 jaar omvat. Dat aantal is zeker niet ongunstig, vooral wanneer men daarbij overweegt, dat bij een geboortejaar van 3000 kinderen in Haarlem een-derde deel daarvan katholiek is en dat voor het jeugdwerk tussen de twaalf en zestien jaar liggen. Voor de oorlog, toen de meisjes verenigd waren in de Graalbeweging, de jongens in de katholiek verkenners, de „Jonge Wachters" en de „Kruisvaarders", was het jeugdwerk zeker nog niet zo veelomvat tend als thans. Zowel het werk bij jongens als bij de meisjes valt uiteen in tal van af delingen, afgesteld op verschillende interessen. Dat dit het mogelijk allemaal wat ingewik kelder maakt, deerde mr. J. N. Meijsing, voorzitter van de Katholiek Jeugdraad allerminst: „Ik heb een afkeer van uniformiteit in dit soort van dingen", zei hij. Daarop ontrolde hij ons het hele bonte patroon van het katholieke jeugdwerk in Haarlem. Het meest inten sieve daarvan is wel de Ka tholieke Sociale Jeugdzorg, met haar vier clubhuizen in Haarlem, waarin de Francis canen zich zo verdienstelijk maken. De foto hiernaast toont een facet van dit werk in het clubhuis De Wigwam aan de Zoetestraat. De aan dacht voor het individu staat bij dit werk in het middel punt, vandaar de noodzake lijkheid van één leider op da acht kinderen. Niet alleen daardoor is de intensiteit zo groot, maar ook door het werk op de achtergrond 'huisbezoek aan de gezinnen, waaruit de kinderen komen en nauwere aansluiting bij het milieu). VOOR DE jongelui van acht tot achttien jaar zijn er de katholieke verkenners, de ka tholieke ..Gildejongens", die actief zijn in verscheidene clubs, en voor de meisjes de Gidsen. Boven de achttien ge komen, ontmoeten zij elkaar weer in de katholieke jonge renbeweging en de meisjes kunnen zich verdienstelijk ma ken voor de Katholieke Ver eniging voor het Gezin, die vooral door speeltuin- en clubhuiswerk de jongste jeugd tracht op te vangen. Verder zijn er de jeugd-standorgani- saties, zoals de Kajotters (de jongerenafdeling van de Ka tholieke Arbeidersbond) de Katholieke Jongeren Midden- standsgroep en een land- en tuinbouwgroep in Haarlem. Dan bestaat er nog een Katho lieke Trekkersclub, wat de aard van haar werk betreft vergelijkbaar met de Neder landse Jeugdherberg Centrale. De enige tak die niet in dit organisatorisch verband is op genomen is het werk van de jeugd-sportverenigingen, dat overigens uiteraard van niet mindere opvoedende waarde wordt geacht. Het merkwaar dige is dat deze verschillende organisaties zich min of meer op eikaars gebied gaan bewe gen: er zijn voetbalclubs, die gaan kamperen en hockey clubs, die praatavonden hou den en anderzijds ziet men een groter deel van het program ma van de organisaties, die zich met ander vormingswerk bezig houden, voor sport in ruimen. Een organisatie die men niet helemaal meer onder de vrije jeugdvorming kan rangschik ken is de Marthaverendging, die van oorsprong was be stemd voor het opvangen van meisjes van het platteland, die in de huishouding in de stad kwamen werken, maar die nu voor werkende meisjes in een algemener zin bestemd is. Juist dit jaar geeft ook het werk van de Mater Amabilis- school en de Zonnebloem- school weer een grote groei te zien. Dit is een stuk vorming voor het sociale en het gezins leven, waaraan tal van meis jes vrijwillig deelnemen. Reeds tientallen jaren be staat in Haarlem de Katholie ke Pioniersbeweging, waarvan het werk de laatste jaren sterk is uitgebouwd. Het heeft een instuifkarakter: jongelui kun nen zich er vermaken, maar hun aandacht wordt ook ge vraagd voor gesprekken en praatjes met een geestelijke inslag. Een belangrijk coördinatie punt voor het gehele katholie ke jeugdwerk is ,,'t Stoofke" mv*irry* OOCCOaXXXMOCOCOOCOOOCCOOOOOCCOOCOOOOOOl geworden, een instuif aan de Stoofsteeg, waar leidinggeven de jongeren dikwijls bij elkaar komen met de algemeen districtsaalmoezenier voor het jeugdwerk, rector D. de Wit. Vrijwel iedere avond is daar voor jongeren iets te doen en het wil ons voorkomen dat zulk een trefpunt voor een zo wijdvertakte jongeren „samen leving" zijn nut zal bewijzen. De heer Meijsing gaf als zijn Dezer dagen verdwijnt de schutting, die bijna een jaar het pand Grote Houtstraat 99 aan het oog heeft onttrokken. Wat in vervlogen tijden een notariskantoor, later een café en in de afgelopen 35 jaar een bekende firma in huishoude lijke en technische artikelen was, is thans door de n.v. Al- bert Heijn gemetamorfoseerd in de derde „super mart" van een groot levensmiddelenbe- drijf. Dertig jaar nadat de eerste zelfbedieningszaak in de Ver enigde Staten werd geopend begint dit systeem ook in Ne derland vaste voet te krijgen. Gebrek aan huishoudelijke hulp heeft deze ontwikkeling naar het „winkelen-onder-één dak" gestimuleerd. Inzonder heid de werkende vrouw trekt daar profijt van. In Amerika maken de „Super markets" ruim zes percent uit.' van het' aantal vestigingen, maar hun aandeel in de geldomzet be- draagt ruim 53 percent. De „Superettes" te vergelijken met de ook in Haarlem reeds enkele jaren bekende zelfbe dieningswinkels maken bij na twintig percent uit van het aantal vestigingen en verwer ven bijna 29 percent van de geldomzet. Haarlem staat nu met zijn „super mart" in Ne derland vooraan op dit gebied. Dit bedrijf is, met zijn 564 vierkante meter verkoopruim te en zijn bijna drie keer zo omvangrijke bedrijfsopper- vlakle, groter dan de gelijk soortige zaken in Amsterdam en Rotterdam. Het ontwerp is afkomstig van het eigen bouwbureau van het betrok ken levensmiddelenbedrijf, voor wat het interieur aangaat in samenwerking met de bin nenhuisarchitect H. F. Zwart kruis. Alleen al in de gevel is 320 meter neonglasbuis en vijfhonderd meter hoogspan ningskabel verwerkt. Goud kleurig geanodiseerd alumi nium, holoplast, kristalgraniet en natuursteentegels dragen bij tot een effect van wel stand, comfort en aantrekke lijkheid, zoals dat blijkbaar door het publiek wordt ge waardeerd. En natuurlijk glimt het interieur van de tweehonderdvijftig vierkante meter afwasbare plasticplaten, de vijftig vierkante meter marmer en spiegels en het glaswerk, dat vooral in de af deling vleesverkoop overvloe dig is toegepast. De ontwerpers hebben grote aandacht besteed aan het in tern transport. Via het voor malige koetshuis aan het Klein Heiligland worden de goederen met een transportband van 85 meter naar de magazijnen op de eerste en tweede verdieping gebracht, waar liften en trans portbanden zorgen voor de bevoorrading van de winkel. Voor de slagerij worden de bouten vlees over een 58 meter lange monorail naar de bou tencellen getransporteerd. Daar heerst een constante koel- temperatuur.Verklikkers waar schuwen wanneer de tempe ratuur gaat rijzen of dalen. Voorts zijn de cellen voorzien van bacteriedodende lampen. Ook de groenten, die elk mor gen verpakt en wel in een ge- isoleerde auto aankomen, wor den in koelcellen opgeslagen. Het is dus wel een perfect bedrijf, dat woensdagmiddag 14 november wordt geopend. Een soort voorbode van het vol-automatische tijdperk, waarin wij met heimwee zul len terugdenken naar de knusse éénmanswinkels van voorheen. En waarin geen luidsprekers voor een „ach tergrond-muziekje" zorgden. overtuiging te kennen, dat het jeugdwerk niet langer uitslui tend door vrijwilligers kan worden geleid, maar dat een kem van beroepskrachten voor de sleutelposten onver mijdelijk is geworden. Men merkt al duidelijk de stimule rende invloed, die een kape laan, mits hij er enthousiast voor is op het gehele jeugd werk van een parochie kan hebben. Als een beweging met animo wordt geleid zullen ei- in veel gevallen vanzelf wel weer jongeren opduiken, die de zaak aan het rollen houden, wanneer de ouderen vertrek ken.. Hierbij wordt als het ware vanzelf een zekere selec tie gemaakt, die men bij het aanwerven van beroepskrach ten altijd nog eerst zal moe ten maken. „Maar de tijd is aangebroken, waarin we het echt niet meer zonder full timers kunnen stellen", zei de voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, „het jeugdwerk is er namelijk nog altijd om het gezin te steunen in zijn opvoe dende taak. En die is zonder twijfel wel tien keer zo moei lijk als in 1935. Er wordt in het leven zóveel meer geboden dan toen, dat iedereen in zijn leven veel meer voor de moei lijkheid van een keuze staat, op het gebied van onderwijs, beroep en ontspanning". Ook in het katholieke jeugd werk stuit men, naar de heer Meijsing zeide. voortdurend op het gebrek aan jeugdhon ken en terreinen. De kinderen vooral hebben gebrek aan leefruimte. „Men moet hierbij niet automatisch aan dure sportvdden denken. Wat een Hieronder volgt de wekelijkse lijst van boeken aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Bruyn-Ouwehand, Lief de en lot; Klooster. Zonder het ge nadige einde; Lichtenberg, Het pa radijs voor ogen; Nord. Geen ta lent voor geluk Walravens, Roer loos aan zee; Wilson De man in het donkergrijze pak; Kesten. Jo sef sucht die Freiheit.. Dickens, Flowers on the grass; Llewellyn, Mr. Hamish-Gleave: Cesbron, Vous verrez le ciel ouvert; Patti, Gio- vannino. Populair wetenschappelijke boe ken: Van Slooten, Inleiding tot het denken van Heidegger; Alting van Geusau, Inleiding tot het denken van Freud: Buchman, Herbouw van de wereld; Bonda, Volkskracht door zelfwerkzaamheid en over heidszorg; de Gaay Fortman en Ormel. Samenwerking in de onder neming; Ik kan kinderen groot brengen: Hass, Tussen haaien en koralen: Voetbal; van Oordt, Pop pen en dieren van draad; van Bra- band en Roskam. De hulpmotor voor het rijwiel: Andreus Schil derkunst gedichten 1: Defresne, De naamlozen van 1942: van de Woestijne. Laethemsche brieven over de lente; Haftmann. Malerei im 20, Jahrhundert. 2 dln.; Wes- terlaken Leerboekje voor hen die rijexamen doen; Van Dis, Janso- nius en Naarding, Taalbegrip en taalbeheersing; Zahn, Kleine Ge- schichte der modernen Kunst; Sterling, La nature morte de l'an- tiquite nos jours: Idema en van Duyn, Mikro-fotografie in theorie en praktijk; Frese, Sonne und Schnee, Winterfreuden in Foto und Film; Honegger Ik ben componist; Belinfante, Kies uw plaat; van der Vet, De Zeeuwse havens; Pernoud, glans der middeleeuwen: Nierhoff, Het landgoed Wildhoef in Bloe mendaal; De Haarlemse Heiliglan den, proeve van topografische poëzie. heleboel kinderen nodig heb ben is een veldje, waarop ze eens lekker kunnen rausen. zei hij. Donderdag 15 november zal het precies zestig jaar geleden zijn, dat de heer Homme Abma in 't huwelijk trad met mejuffrouw Anke Laffra in het raadhuis te Bolsward. De heer Abma, die 85 jaar is, is 25 jaar als koffiebrander werkzaam geweest. De heer en mevrouw Abma hebben nooit hun Friese bloed verloo chend, maar dragen ook Haar lem een warm hart toe. De receptie zal worden gehouden in gebouw „De Reisduif' aan de Achterweg te Haarlem. Vermoedelijk zal ook de bur gemeester van zijn belang stelling blijk geven. De heer en mevrouw G. Dik- keboom-Van Batenburg zullen op 14 november de dag her denken, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk tra den. De beide echtelieden heb ben het altijd goed met elkaar kunnen vinden en hopen over tien jaar het diamanten huwe lijk te vieren. In vroeger jaren heeft de heer Dikkeboom als schilder bij de Nederlandse Spoorwegen gewerkt. Hij is nu 75 jaar en zijn hobby is schilderen. De presidente deed tenslotte mededeling van het feit, dat de penningmeesteres, me vrouw C. M. Vermeulen-van Egmond, een door de afdeling bijeengebracht bedrag van vijfhonderd gulden in het fonds tot hulp aan Hongaren heeft gestort. Eenzelfde be drag mocht zij vervolgens van drie dames van de bridgeclubs in ontvangst nemen (begeleid door een driestemmige, berijmde gelukwens) ten behoeve van het rusthuis Unicum. ff ff Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap heeft voor de verzamelde huisvrouwen twee voorstellingen gegeven van het blij spel „Moederdag" van André Birabeau onder regie en in de vertaling van Ferd. Sterneberg, die dus voor deze (gezien het gegeven) eigenaardige titel verantwoorde lijk is. Trouwens daarvoor niet alleen, want wat er ook aan esprit in de oorspron kelijke komedie gestoken mag hebben, in deze nogal benepen en teveel aandacht voor het sentimentele vragende vertoning bleef er weinig van over. Toch heb ik de indruk, dat de in de zaal verzamelde dames zich bij deze pikante praat ondanks de verschuiving van humoristische veronder stelling naar bijna realistische binnenhuis kunst behoorlijk hebben geamuseerd. Birabeau, wiens blijspelen lang niet alle maal in ons land zijn opgevoerd, omdat ze inderdaad door de overplanting naar een ander klimaat juist het essentiële of liever de essence verliezen, heeft ook hier voor een wel dwaze, maar helemaal niet on zinnige situatie gezorgd. De nauwelijks meerderjarige Gilbert, die zich in een vlaag van algemene malaise na een dief stal terwille van een ongelukkige liefde met een revolver van kant heeft willen maken, krijgt in het ziekenhuis achtereen volgens bezoek van de drie gescheiden echtgenoten van zijn vader, die ieder in een belangrijke periode van zijn leven de plaats hebben ingenomen van zijn moeder, die kort na zijn geboorte overleed. Daar komen dan allerlei grappige verwikkelin gen uit voort, waarbij de gevoelige accen ten niet ontbreken. Vooral doordat het vrouwelijke deel van de bezetting niet zo sterk was, viel het allemaal net iets minder leuk en aandoen lijk uit dan het had kunnen zijn. Marie Hamel was de temerige tweede moeder, Bé Schenk de strenge gouvernante als derde en Marion Gobau de kameraadschap pelijke vierde, stuk voor stuk aan de richt lijnen van de tekst beantwoordende type ringen, maar met teveel drang naar imita tie van een mogelijke werkelijkheid in plaats van bedachte figuren om variaties op een thema uit te werken. Met genoegen zag men Aaf Bouber als een dienstbode, een rustig baken van huisvlijt temidden van de amoureuze golven. Ton Kuyl wist zich voortreffelijk te plooien naar alle stemmingswisselingen, die van hem als Gilbert werden verwacht. Maar de ware blijspeltoon was er plotse ling, toen na de pauze Louis Borel zich als de vader in de handeling kwam mengen. Dit joyeuze spel met de ernst van het le ven deed weldadig aan. In een aantrekke lijk decor bewoog zich voorts de mij on bekende Ger Smit op een innemende manier. Sterneberg zelf was een malle maniak, zo oer-hollands als het maar kan, doch niettemin wel vermakelijk... Eigen lijk had men, geloof ik, beter ook de na men in het Nederlands kunnen vertalen om op die manier een eenheid in de geest te vinden. David Koning Het Mozartjaar loopt ten einde. Talrijk zijn de herdenkingsconcerten en de rede voeringen geweest, waarbij men zich in dankbaarheid concentreerde op het genie, dat slechts weinige jaren zijn stralen uit zond in een wereld van geestelijke, reli gieuze en maatschappelijke verwarring. Mozarts aardse leven werd spoedig afge sneden. Zijn geest bleef echter lichten uit een omvangrijke schat van meesterwerken. Er is dit jaar veel gesproken over Mozart, van alle kanten is zijn meesterschap be schouwd en werden zijn composities ont leed en toegelicht. Maar zeker zijn er wei nig herdenkingen te noemen, waarop de kunstenaar en de mens Mozart besproken zijn als op de herdenkingsavond, die don derdag in de Kapel Nieuw Vredenhof te Heemstede gehouden werd. Ds. F. R. A. Henkels hield een lezing over „Mozart, muzikant voor vrije mensen". Daarin vroeg de predikant aandacht voor het re ligieuze aspect van Mozarts leven. Mozart werd geboren in een tijd, waarin de Europese mens, die zich zo rustig voel de, opgeschrikt was door een grote aard bevingsramp, waarbij Lissabon verwoest werd (1755) en waarbij zestigduizend mensen het leven verloren. En in Mozarts sterfjaar (1791) woedde de Franse revo lutie. Van Mozarts leven weten wij be trekkelijk weinig. Maar zijn muziek staat daar als een levensmonument en uit die muziek rijst Mozart voor ons op als de schoonheidsbrenger ter ere van God, die als een vrij mens het goede van de schep ping dankbaar aanvaardde, maar wist dat daarbij wel de duisterheid behoort doch niet „de buitenste duisterheid". Waar Mo zarts muziek weerklinkt wordt de Euro pese mens zich weer bewust van zijn gees telijke oorsprong. In onze tijd van ontaar ding der Europese ziel, komt Mozart op nieuw tot ons met zijn bevrijdende muziek en leert ons weer, met de kerkvader Augustinus, de jubel ter ere Gods. De toe spraak van ds. Henkels werd voorafgegaan, onderbroken en gevolgd door uitvoeringen van geestelijke werken van Mozart door het Kapelkoor, door de heer H. Jens geleid. Het zong het „Ave verum" met Nederland se tekst het „Kyrie" uit de Missa brevis in G, het Benedictus uit het Requiem en Agnus Dei en het beroemde „Laudate Do minium", van welk laatste werk de sopraan solo voortreffelijk door Nelly Groenevelt werd gezongen. Deze zangeres vormde met de alt Elly Jens, de tenor Philip Hoede- maecker en de bas Hans van der Leeuw het kwartet, dat zo lofwaardig zijn mede werking verleende en dat ook zelfstandig met het „Recordare" uit het Requiem op trad. Voor de zang van het koor kon men eveneens inzonderheid bij de vertolking van het „Laudate" respect krijgen. Ver meld dient daarbij te worden, dat me vrouw I. André de la Porte met fraaie klank de vioolsolo in dit werk speelde. De orgelpartijen werden met zorg en muzikaal uitgevoerd door Frans Boutellier. Ds. Adr. Oskamp sprak een kort ope ningswoord en besloot de avond met het „Onze Vader". P. Zwaanswijk

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13