Jeugd kan voor Rode Kruis belangrijk werk doen si «"KAPOK Wisselbeker nu definitief naar Haarlem Rijk, na uitbreiding Schiphol, naar nieuwe buurtschap Steden-verkeersveiligheidscompetitie van de K.N.A.C. De klaproosdag Amsterdamse Beurs Kort en bondig Raad Haarlemmermeer beveelt Kruisweg aan VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Officiële opening van nieuwbouw St. Jozefschool Brandje in motorschip veroorzaakte weinig schade Kok zou koksgarnituur ontvreemd hebben Lezing voor jeugdorganisaties Voorstel tot verhogen gasprijs Bloemendaal Bloemendaal bespreekt ontwerp-streekplan Bazaar voor jeugdhonk in Kleverpark Opbrengst gedeeltelijk voor Hongaarse vluchtelingen Circus Mullere tiHelnk ïp HollgnrJ TVautJc Ongeval op terrein van gasbedrijf Heemstede Bouw Prinsenbrug vordert gestaag Verkoop van huizen MEVROUW, De meest bekende parfums van GUERLAIN worden U in een fraai zakflacon in leren etui gebracht .- Brandweerlieden Halfweg en bloc afgetreden Haarlemmerliede bezorgd over annexatieplannen Bijeenkomst middelbare scholieren voor Hongarije Loon uit overwerk voor Hongarije belastingvrij (Van een redacteur) De loco-burgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, heeft van middag op de in het Scheveningse Kurhaus gehouden veertiende wegverkeersdag .riem voor de vierde keer toegekende van de K.N.A.C. de aan de gemeente Haarï wisselbeker in de Stedenverkeersveiligheidscompetitie in ontvangst genomen. Hierdoor is deze *-1 TT 1 1 - 1 Hierdoor is deze tropee voorgoed in Haarlems bezit gekomen. I getrouw geschiedde cle uitreiking door de voorzitter van het juridis Der traditie w juridische college van de K.N.A.C., mr. D. J. van Gilde, procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De bij deze wedstrijd geldende regel is, dat het aantal ongelukken met lichamelijk letsel in het competitiejaar (in dit geval 1955) wordt vergeleken met het gemiddelde van de drie voorafgaande jaren, thans dus de periode van 1952 tot en met 1954. De gemeente die procentueel het best uit de bus komt krijgt voor een jaar de wisselbeker. De Haarlemse prestatie is daarom zo waardevol, omdat Haarlem, sinds de competitie werd geopend, steeds de eerste plaats heeft ingenomen. Dat wil dus zeggen, dat de stad steeds haar eigen records moest verbeteren om kans te maken op behoud van de wisselbeker. Uiteraard behoeft dit nog niet op een absolute daling van het aantal verkeers- elukken te duiden. Evenals het vorige iaar is het aantal om ongelukken te duiden. Evenals het vorige jaar is het aantal ongelukken met lichamelijk letsel gestegen, maar elders was dit in sterkere mate het geval. En dat nu is merkwaardig omdat juist verwacht kan worden, dat in plaatsen waar een relatief groot aantal verkeersongelukken wordt geconstateerd de kans op verbetering meer voor de hand ligt dan in gemeenten waar reeds een betrekkelijk gunstige situatie werd bereikt. Intussen bedraagt de stijging van het aantal verkeersongevallen in Haarlem in 1955 ten opzichte van het jaargemiddelde van de jaren 1952 tot en met 1954 slechts één percent, hetgeen wel bijzonder gunstig is, wanneer men bedenkt, dat in een stad als Utrecht de stijging 39,4 percent bedroeg in deze zelfde groep van steden met een inwonertal van 100.000 tot 500.000. In groep a heeft Amsterdam dit jaar de wis selbeker gekregen met een procentuële stijging van toch nog steeds 15,8 percent. Verleden jaar schreven wij reeds, dat de overige gemeenten uit Zuid-Kennemerland maar matige prestaties leverdon met uit zondering van de gemeente Bloemendaal, die toen de beste prestatie van het gehele land leverde, namelijk een vermindering van het aantal geregistreerde ongelukken van ruim dertig percent. Dit jaar heeft Bloemendaal het er niet zo goed afgebracht. In de groep van gemeenten met 20.000 tot 30.000 inwoners registreerde zij een stijging van het aantal ongelukken van 10,5 percent. Er waren in deze zelfde groep vier gemeenten, waar een daling van het aantal ongelukken werd vastgesteld. Velsen, dat vorig jaar een stij ging had van 10 percent, heeft thans een bijzonder slechte prestatie geleverd met een stijging van bijna 48 percent. Haarlemmermeer waarvan het cijfer al tijd bijzonder ongunstig wordt beïnvloed door de aanwezigheid van Rijksweg 4 en dat verleden jaar dan ook een stijging had van 42,8 percent, moest nu zelfs een stij ging van 50.4 percent boeken. In Heem stede nam de stijging van het aantal ver keersongelukken toe met 40,8 percent Er was voor de officiële opening van het nieuw aangebouwde gedeelte van de St. Jo zefschool in Vogelenzang donderdagmiddag een buitengewone belangstelling, zowel van de burgelijke en geestelijke overheid als van de ouders. Onder de vele aanwezigen waren onder meer de burgemeester van Bloe mendaal, dr D. H. Peereboom Voller, de wethouders mej. dr. M. E. Nolte en A. van Geluk, pastoor H. J. C. v. d. Burg, kape laan C. Verberne, de heer J. F. Cassee, chef afdeling onderwijs, de heer H. J. M. Bou- chette, rijksinspecteur voor het lager onder wijs. het kerkbestuur en het onderwijzend personeel, alsmede het oudercomité en vele ouders. Om drie uur sprak de heer C. v. Saase namens het kerk- en schoolbestuur een woord van welkom aan de vele aanwezigen die in het gymnastieklokaal bijeen waren gekomen en hij bracht dank aan Publieke Werken voor de keurige wijze waarop dit lokaal voor deze officiële opening was ge transformeerd. Daarna gaf hij het woord aan pastoor H. J. C. v. d. Burg, als voorzitter van het schoolbestuur die daarna een histo risch overzicht gaf van deze school die in 1913 gebouwd was als openbare school en uit vier klassen bestond. In 1922 werd de school op grond van de L.O. onderwijswet 1920 aan het r.k. schoolbestuur overgedragen en reeds zes jaar later was de groei van het aantal leerlingen zo groot dat het aantal klassen met twee moest worden uitgebreid. Daarbij bleef het niet want voortdurend werden verbeteringen aangebracht, tot dat enige jaren geleden bleek dat wederom met twee klassen plus lokaal voor handenarbeid als gevolg van de ontwikkeling van het on. derwijs moest worden vergroot. Gelukkig was er de ruimde voor en dank zij de grote medewerking van het gemeentebestuur heeft men daarnaast tal van verbeteringen inge voerd en zullen er nog enige gunstige ver anderingen worden aangebracht. De burgemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peeréboom Voller, merkte vervolgens op, dat deze school met zijn nieuwe uitbreiding stellig een felicitatie waard is en hij wenste dan ook zowel het schoolbestuur als de ouders en de kinderen daarmede geluk. Vervolgens spraken de heer H. L. M. Bou- chette, rijksinspecteur voor het lager onder wijs, de heer L. Peters, architect en de heer J. Warmerdam, voorzitter van het ouder comité. Deze laatste bood aan pastoor Van der Burg als voorzitter van het schoolbe stuur een enveloppe met inhoud aan. be stemd om iets voor de school te kopen. Als laatste spreker werd het woord gevoerd door de heer P. J. Gerbrands, hoofd van de school, die er op wees. dat nu de nieuw bouw klaar is. het werk van het onderwij zend personeel begint. Spreker bracht dank aan God als de gever van alle goeds voor alle zegen die zowel de kinderen als het on derwijzend personeel hebben mogen onder vinden en betuigde zijn erkentelijkheid aan het schoolbestuur voor de grote vrijheid welke hij heeft mogen ondervinden bij het regelen van tal van zaken. Hij dankte ver volgens allen die met elkaar tot dit zo mooie en doeltreffende resultaat hebben samengewerkt. Nadat verversingen waren rondgediend, werd deze officiële opening besloten met een bezoek aan de verschillende lokalen. Het aantal kinderen dat deze school be zoekt, bedraagt thans ongeveer 275. Ter gelegenheid van Klaproosdag zullen zaterdagmorgen om elf uur op de r.-k. be graafplaats aan de Dennenweg en op de algemene begraafplaats aan de Bergweg na mens het comité Klaproosdag door de heer H. Poulus bloemen worden gelegd op oorlogsgraven. De burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, zal daarbij aanwezig zijn. Op zondag 11 november om elf uur ter gelegenheid van Wapenstilstandsdag zal de Vereniging van Oud-Illegale Werkers, af deling Bloemendaal bloemen leggen op de oorlogsgraven op de begraafplaats aan de Dennenweg en de Bergweg. (verleden jaar 5,8 percent) en in Beverwijk met 23,9 percent (verleden jaar 9 percent). Hieruit moge blijken dat over het algemeen de verkeerssituatie in deze omgeving aan zienlijk slechter is geworden, vergeleken met 1955. Mr. Van Gilse wees er bij de uitreiking op, dat dit de slotfaze is van de zes jaar geduurd hebbende stedenverkeersveilig- heidscompetitie. Men zal nog overwegen in welke vorm deze wedstrijd eventueel kon worden voortgezet. Haarlem kreeg van de heer Van Gilse een bijzonder compliment, omdat het van alle gemeenten boven de 20.000 inwo ners de enige stad is geweest, waar men er in geslaagd is de beker niet minder dan vier keer, waarvan drie keer in successie, te veroveren. Het aantal verkeersongeval len met lichamelijk letsel bedroeg in 1955: 412, tegenover een gemiddelde van 408 in de drie voorafgaande jaren. Slechts Gro ningen en Tilburg kwamen deze geringe stijging nabij. Het algemene stijgingspercentage be droeg voor de groep steden van 100.000 500.000 inwoners, waartoe Haarlem behoort, niet minder dan ongeveer 18 percent. Wethouder Geluk kon dus terecht met een brede glimlach de tropee in ontvangst nemen. Donderdagmorgen omstreeks acht uur heeft er een brandje gewoed in een motor schip, dat in Haarlem in het Spaarne lag. De 60-jarige schipper wilde een koppe ling warm maken en stak daartoe een lap, gedrenkt in petroleum, aan, die onder de koppeling gelegd werd. De resten werden in het water van het Spaarne gegooid. Waarschijnlijk is echter een gedeelte van het brandende spul op dek blijven liggen, want toen de schipper even later de ben zinetank wilde bijvullen, vloog de motor van het schip in brand. De brandweer kon het brandje met koolzuursneeuw blussen. De stalen motorkast werd beschadigd en de motor geraakte defect. De Haarlemse politie heeft donderdag een 30-jarige kok uit Haarlem aangehou den, die ervan verdacht wordt van een bij hem inwonende kok een koksgarnituur te hebben ontvreemd. Na een verhoor be kende de kok het feit gepleegd te hebben. De man is ingesloten. Donderdagavond heeft de heer D. van Kleef in het gebouw aan de Raamsingel te Haarlem een uiteenzetting gegeven van het werk van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Er werden enige films vertoond en er was een kleine expositie ingericht. In tegenwoordigheid van Haarlemse jeugd leiders, besturen van jeugdorganisaties en speeltuinen en de voorzitter van het Rode Kruis afdeling Haarlem de heer J. J. Jur- rissen, hield hij een boeiend betoog over het belangrijke doel dat het Nederlandse Jeugd Rode Kruis nastreeft. Ook de kinderen kunnen hun steentje bijdragen voor hef „grote" Rode Kruis. Protestantse, christelijke en onafhankelij ke jeugdgroepen kunnen een uitvoering, die zij voordien alleen in eigen kring ga ven, herhalen voor een ziekenhuis of een tehuis voor ouden van dagen. De leiders van deze groepen kunnen zich eerst in ver binding stellen met de plaatselijke afde ling van het. Rode Kruis, hun ideeën be spreken en met hulp van de Rode Kruis mensen uitwerken. De leiders kunnen bij de plaatselijke Rode Kruisorganisaties briefkaarten aanvragen, die de kinderen kunnen kleuren. De briefkaarten worden opgestuurd naar zieken en mensen, die eenzaam zijn. Dit geeft hen de afleiding, die zij zo broodnodig hebben. Vele zwaar invaliden, die weken of soms voor altijd aan hun bed zijn gekluisterd en elke dag van hetzelfde uitzicht, dat één enkel raam hun biedt „genieten", hebben ook recht op vakantie. Zij kunnen dit meestal niet bekostigen. Het Rode Kruis verzorgt boottochten voor deze mensen, ook voor zieken en bejaarden. Voor de ve le activiteiten van het Rode Kruis is ech ter veel geld nodig. De kinderen kunnen het Rode Kruis helpen. Huis aan huis kun nen zij capsules van melkflessen, postze gels en oude kranten ophalen en zodoende hun steentje bijdragen in het „grote" Rode Kruiswerk. De leiders van de jeugdorganisaties kun nen de kinderen speelgoed laten maken voor hun lichamelijk gebrekkige kame raadjes. Voor de blinden kunnen zij dam- en schaakborden in elkaar zetten. Correspondentie tussen de jongeren in verschillende landen is ook uitermate be langrijk. Vriendschapsbanden worden ge legd en de kinderen krijgen een kijk op gewoonten en gebruiken in het buitenland. De muziek van een Nederlands schoolor- kestje kan op de taperecorder worden op genomen en de band wordt naar een school in één of ander land gestuurd, die als te genprestatie een dergelijk programma te rugstuurt. Albums worden uitgewisseld. In de maand december schenkt iedereen aandacht aan armen, zieken en lichamelijk gehandicapten. Op andere feestdagen doet men dit niet. De jeugd zou hiervoor kun nen zorgen. „Het is geen triest werk. De armen, zie ken en lichamelijk gehandicapten vragen geen medelijden. Zij zijn mensen zoals u en ik. Ze vragen alleen hulp. De jeugd kan hen helpen", zo zei de heer Van Kleef. Na deze inleiding was er gelegenheid vragen te stellen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. ADVERTENTIE In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde ko men om de gasprijs te verhogen. Voor het jaar 1957 wordt een tekort geraamd van f 35.400 als gevolg van de stijging van de in koopprijs van het gas. Bij invoering van de verhoogde tarieven zal de rekening sluiten met een winst van f 14.000, waarvan f 10.000 bestemd kan worden voor uitkering aan de gemeente en f 4.000 als reserve voor sta bilisatie van de tarieven. De voorgestelde tarieven zijn: 17 cent per m3 bij gebruik per maand van minder dan 31 m3 (bestaand tarief 15,5 cent bij maande lijks gebruik van minder dan 25 m3)15 cent per m3, plus een vastrecht van f 0,60 per maand, als het gebruik per maand tussen 31 en 100 m3 ligt (bestaand tarief f 0,14 en een vastrecht van f 0,36 per maand); 14 cent per m3 en een vastrecht van f 1,60 per maand, indien het gebruik meer dan 100 m3 per maand bedraagt (oud tarief 13 cent en een vastrecht van f 1,36 per maand)een ge middelde prijs van 14 cent per m3 bij een gebruik per kalenderjaar van meer dan 6000 m3 (oud tarief 13 cent per m3 bij een gebruik per kalenderjaar van meer dan 5000 m3). B. en W. delen mee, dat zij bij het samen stellen van het voorstel rekening hebben ge houden met de stijging van lonen en mate- riaalprijzen ook voor de naaste toekomst voor zóver deze stijging is te voorzien en onder andere zal optreden als gevolg van de op 1 januari 1957 in te voeren wet ouder domspensioen en de komende huurver hoging. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een bespreking gehouden worden over het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemer land. Aan de orde zal komen een voorstel van B. en W. inzake het vaststellen van een verordening tot regeling van het open baar kleuter-, gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs. Uit de toelichting van B. en W. blijkt, dat de openbare on derwijsraad zich tot de gemeente gewend heeft, met het verzoek de rechtspositie van het onderwijzend personeel bij het open baar onderwijs aan te vullen met enige be palingen, waaraan in onderwijzerskringen een sterke behoefte wordt gevoeld. Bij het samenstellen van een concept konden B. en W. geen overeenstemming bereiken met de onderwijsraad over de zogenaamde afvloeiingsregeling en de inventarisatie. B. en W. stellen de raad voor medewer king te verlenen aan de instelling Stichting Steunfonds voor Neutraal Bijzonder onder wijs te Aerdemhouit tot het stichten van een kleuterschool aldaar. Voorgesteld wordt aan de Noordholland se Vereniging tot bestrijding van de tu berculose f 5000 beschikbaar te stellen, als bijdrage in het te verwachten tekort op de stichting en inrichting van een nieuw districtsconsultatiebureau aan de Orionweg te Haarlem. Voor de aanleg van een hoofdleiding voor water aan de Kleverlaan vragen B. en W. een krediet van f 5000 ter beschik king te stellen. Er zullen 24 flatwoningen gebouwd worden en daar er geen hoofd leiding bestaat kan een behoorlijke water voorziening niet gewaarborgd worden. Daarom wordt gevraagd het bedrag be schikbaar te stellen. Teneinde de belangstelling voor de bazaar die op maandag 12, dinsdag 13 en woensdag 14 november in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat te Haarlem ten bate van een instuiflokaal voor het jeugdwerk in het rayon Kleverpark van de Wijkjeugdraad III der hervormde gemeente te Haarlem zal ge. houden worden, zal de padvindersband za terdagmiddag van halfvijf tot halfzeven een rondgang maken door de Patrimoniumbuurt, het Kleverpark en Haarlem-Noord tot het Marnixplein. In de stoet, waar tachtig kin deren zich bij de band zullen aansluiten, worden een miniatuur jeugdhonk en span doeken meegevoerd. Op de bazaar zullen behalve tal van goe deren door de jeugd gemaakt ook gebreide voorwerpen te koop zijn in de afgelopen drie jaar door de dames van de contactkring vervaardigd. Oliebollenactie HSV Gezien de nood onder de slachtoffers van de gebeurtenissen in Hongarije heeft het oliebollenactie-comité van het Haarlems Speeeltuin Verbond besloten de reeds lo pende oliebollenactie voort te zetten. Aan de uit deze actie ontvangen inkom sten zal echter gedeeltelijk een andere be stemming worden gegeven. Het actie-comité zal namelijk de helft van de ontvangsten afstaan ten behoeve van het Hongaarse volk. Dit deel zal op gelijke wijze verdeeld worden tussen het Nederlandse Rode Kruis en het nationale comité hlupverlening Hon garije. Het actie-comité zal de oliebollen laten verkopen op 10, 17 en 24 november ten ein de een zo groot mogelijk bedrag aan ge noemde instellingen te kunnen overmaken en het comité roept daarom alle Haarlem mers op zoveel mogelijk oliebollen te kopen Verkopers en verkoopsters van de bollen zijn van harte welkom. Zij kunnen zich aan melden bjj de secretarissen van de speel tuinafdelingen. Gedurende wintermaanden Daar het Nederlandse circus Jos. Mullens er op geen enkele wijze in kon slagen een geschikt winterkwartier te vinden, hebben burgemeester en wethouders van Haarlem op dringend verzoek van dit circus een gedeelte van het gebouwencomplex van de Holland Nautic daaraan verhuurd ten behoeve van de stalling van paarden en wagens. Deze ver huring geschiedt alleen voor de wintermaan den en loopt in geen enkel opzicht vooruit od de definitieve bestemming van dit com plex. Verwacht mag worden aldus merken B. en W. op dat wat het circus deze maan den aan loon fourage en revisiewerkzaam heden besteedt, voor een belangrijk deel aan de Haarlemse bedrijven ten goede zal komen. Donderdagmiddag is de achtenvijftigjarige constructiewerker L. J. van der K. uit Lei den tijdens werkzaamheden bij het slopen van een oude gashouder op het terrein van het Gasbedrijf te Heemstede van een hoogte van zeveneneenhalve meter gevallen. Hij brak beide benen en liep wonden aan het hoofd op. De Leidenaar is naar het Sint Eli. sabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Van morgen vernamen wij, dat er geen direct levensgevaar bestaat. Twee arbeiders werkten aan het slopen van een oude gashouder en stonden op een plank. Bij het afhalen van een plaat stapte de Leidenaar mis en viel. De werkzaamheden aan de Prinsenbrug te Haarlem vorderen gestaag. De eerste paal voor het havenkantoor bij de Vrouwehek- brug is 16 oktober de grond ingeramd. Na de2e paal zijn dertig andere gevolgd. Voor de remmingwerken zijn zestig palen ge heid. De terreinafzetting bij de keermuren en bij het havenkantoor is gesloopt. De schotten voor de bekisting van de beton werken voor het havenkantoor worden in elkaar gezet. Binnenkort zal-begonnen wor den met het betonstorten. Het dreunen en 1 stampen van de heimachines is verstomd en alles staat nu in het teken van het met selwerk. Dagen achtereen hebben zandauto's onaf gebroken af- en aangereden en hun lading in de voormalige bouwputten van de keer muren gestort. Een leger van stratenma kers heeft de zandvlakte bestraat, waar door de weg aanzienlijk breder is gewor den. De hulpbrug is in de afgelopen maand gereed gekomen. Donderdagmiddag is een sleepboot tegen de brug aangevaren, waar door twee stutten enigszins werden ontzet Enige arbeiders hebben de schade echter snel hersteld. De scheepvaart werd door de werkzaamheden niet belemmerd. Momenteel begeeft zich een menigte ar beiders, beladen met materiaal en volgela den kruiwagens naar de oostelijke oever waar de betonmolens hun maal van zand en cement verorberen tussen een chaos van balken en latten. De bodem van het oostelijk landhoofd en de funderingsplaat van de oostelijke pij ler zijn gestort. Maandag begint men aan het metselwerk, dat ook gedeeltelijk als bekisting zal dienen. Het westelijk land hoofd nadert zijn voltooiing. De opgaan de wanden zijn gereed en nu is men bezig aan het vlechtwerk van de tweede vloer. De rode en groene olielampen, die op de uit het water oprijzende obstakels waren aangebracht als waarschuwing voor da scheepvaart zijn vervangen door een elek trische verlichting. De uitslag van de donderdag gehouden verkoping van huizen in het Notarishuis te Haarlem luidt: L. Herenstraat 3 zw. en rd f6600, F. A. Groen qq.; Molijnstraat 24 f7800, A. Stevens qq.; Schneevoogtstraat la zw. en rd f9500, opgehouden; Haarlemmerliedestraat 21, niet geveild. Haarlemmerliedestraat 23. niet geveild; Spaansevaartstraat 76, niet geveild; Schoterweg 152 zw. en rd f 11.000, N. N. 3-314 NederL'47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 8913/ia 90)4 230 325 200 314 380 300 265 161% 380 328 785 785 7414 194 167 319 91 97)4 21814 17314 191% 193 7914 168 71% 47% 8154 40 34 Voorbeurs koersen 89% 90% 234 328 201 315 380 300 267 161% 386. 328 793 790 75 194% 169 318 92 100 218% 173 191% 193 78% 168 71%" 47J4 81% 1 40 ADVERTENTIE ODE, SHALIMAR, MITSOUKO, L'HEURE BLEUE, VOL DE NUIT, SOUS LE VENT, JICKY, FLEUR DE FEU. Vanaf fl. 12.50 PARIS ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES HAARLEM LEONARD Haute Coiffure - Institut de Beauté Waeenwes 29 LOUIS PIcRLÖT - Zijlstraat 83 VAN NIEL - Gr. Hou'straat 92 HEEMSTEDE ELIZABETH Institut de Beauté Parfumerie - Zandvoortseiaan 75 Gemeenteraad echter incompetent over ontslag te spreken Aan het begin van de donderdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad van Haarlemmerliede-Spaarnwoude deelde de burgemeester mede, dat van veertien brandweerlieden een brief was binnengekomen, waarin zij hun ontslag aanbieden, daar zij niet kunnen samen werken met de commandant. Toen verscheidene raadsleden hierover het woord verlangden, deelde de voorzitter mede. dat deze aangelegenheid niet tot de competentie van de raad behoort. Het ont slag is inmiddels per 1 januari verleend. De heer Van Essen (VVD.) vroeg een besloten zitting, omdat hij „de vuile was niet buiten wilde hangen" Ook de heer G ij 7. e 1 (Arb.) sprak over de moeilijkheden rond de brandweer. Hij zei. dat mogelijk heden moeten worden gezocht, om deze op te lossen. Tenslotte stemde de voorzitter erin toe, deze kwestie in een besloten vergadering te bespreken, waarbij over de achtergron den ervan inlichtingen zouden kunnen worden verstrekt. Gemeenteraad behandelt in vlot tempo begroting 1957 In de donderdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad Haarlemmer- 'iede-Spaarnwoude. in welke vergadering de besrroting voor 1957 werd behandeld, hebben verscheidene raadsleden hun be zorgdheid uitgesproken over annexatie- oogins-en van de gemeente Haarlem, wel ke gemeente zich graag over Zuid-Schalk wijk ..ontfermt". Ook werd gesproken over de nieuwe rijksweg beoosten Haarlem en geruchten over een moge'ijke samenvoe ging van de gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmerliede. Namens de Katholieke Volkspartij ge waagde de heer Doeve bij de algemene beschouwingen van zijn verontrusting over de annexatiewensen van de gemeente Haarlem. Spreker verklaarde zich hierte gen. Het bevreemde hem. dat het tracé voor de nieuwe rijksweg beoosten Haarlem nog niet definitief is vastgesteld, want nu verkeren vele agrariërs in onzekerheid. Ook achtte de heer Doeve het onjuist dat de raad tot nu toe officieel onkundig is ge laten over deze weg. Ook de heren G ij z e 1 (Arb.) en Van Essen (WD) spraken over de annexatieplannen, waarbij de laat ste zei, dat de raad zich hiertegen zou moeten verzetten. Na ondermeer uitvoerig te hebben ge sproken over de woningbouw (er bestaan plannen in Spaarndam tweehonderd huizen te bouwen), de verkeersveiligheid en het kleuteronderwijs, nam de raad de begroting aan. HAARLEM EN OMGEVING K.A.B. Kring Oost. Zondag 11 novem ber geeft de ring Oost van de Katholieke Arbeidersbeweging zijn jaarlijkse feestavond in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat. De toneelverenigin „St. Jan" uit Bergen (N.H.) zal dan opvoeren het blijspel in drie bedrijven van C. van Lingen „De dochters van de Baas' Studenten Gildt. De Raedt van het Haerlems Studenten Gildt is voor het jaar 1956—1957 als volgt samengesteld: W. Nijen- huis, meesterdeken; P. H. van Huizen, ge- heymschrijver, Militairenweg 9 B te Over- vecn; Th. A. Weber, schatbewaerder; A. Hage, grootzeghelbewaerder; J. H. Müller, Breuckmeester. Internationale functie voor P. Groen. Te Madrid is in de algemene ledenvergade ring van het Europees Comité van vereni gingen van verf- en drukinktfabrikanten tot voorzitter gekozen de heer P. Groen, voor zitter van de Nederlandse delegatie, welke de vereniging van vernis- en verffabrikan- ten en de vereniging van drukinktfabrikan ten vertegenwoordigt. Provinciale Staten. In de plaats van mr. J. de Wilde te Amsterdam, die ontslag heeft genomen als lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd mr. C. baron de Vos van Steenwijk (VVD) te Heemstede Kienavond. Zaterdag zal de hervormde gemeente wijk I in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem een kienavond houden ten behoeve van zieken en bejaarden. Voor hulpactie. Boekhandel De Wit te Bloemendaal heeft het initiatief genomen een van zijn etalages te wijden aan de hulp actie van het Rode Kruis voor Hongarije. Enige Bloemendaalse ingezetenen, Hongaren van geboorte stonden antieke kunstvoorwer pen. kleedjes en een pop in Hongaarse kle- derdarcht af. Ook kan men vazen uit de 15e en 16e eeuw, een Hongaars pistool uit de 16e eeuw. een cocarde van het Hongaarse leger, een Bijbel in de Hongaarse taal en een wandbord uit de 17e eeuw zien. Predikant-arbeiders. Woensdagavond 14 november zal in de Waalse Kerk te Haarlem e^n filmavond met causerie wor den gehouden, waarbij drs. R. Boiten over het werk der predikant-arbeiders in Auber- villiers', één der arbeidersvoorsteden van Parijs, zal spreken. Leerlingen van Haarlemse middelbare schr'en hel ben het initiatief genomen zon dagavond in het Concertgebouw een bijeen komst te houden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de Hongaarse slachtoffers. Wethouder D. J. A. Geluk zal een inleiding houden. Medewerking verlenen een kwartet en een toneelgroep, bestaande uit leerlingen van middelbare scholen. De bijeenkomst is '.owel voor de leerlingen als de ouders toe gankelijk. De plannen tot uitbreiding van het in de Haarlemmermeer gelegen vliegveld Schiphol, die de gemeente Amsterdam in voorbereiding heeft, houden o.a. in, dat de buurtschap Rijk, waar tweeduizend men sen wonen, voor een belangrijk deel afge broken zal moeten worden. B. en W. van Haarlemmermeer hadden de gemeenteraad voorgesteld de buurtschap Aalsmeerder- buurt-Zuid aan te wijzen als plaats waar woningen gebouwd kunnen worden ter vervanging van die welke in Rijk moeten verdwijnen. Daardoor is het noodzakelijk, dat het uitbreidingsplan Aalsmeerder- buurt-Zuid herzien wordt en een voorstel hiertoe was bij de gemeenteraad binnen gekomen, die donderdagmiddag in het raadhuis te Hoofddorp bijeen kwam. In Rijk heerste ontevredenheid over het voorstel, naar de Aalsmeerderbuurt-Zuid te moeten verhuizen. De bewoners stellen er prijs op, dat een nieuwe buurt gesticht wordt aan de Kruisweg, tussen de Aals- ADVERTENTIE slaap meerderweg en de Ringdijk, welke buurt aansluit bij het gedeelte van Rijk dat niet zal behoeven te verdwijnen. De gemeente raad besloot het voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan Aalsmeerderbuurt- Zuid goed te keuren, echter zonder toe voeging van de woorden uit de motivering, dat er woningen gebouwd worden ter ver vanging van de af te breken huizen en ook verenigde de vergadering zich met een voorstel van het raadslid de heer M. v a n den Heuvel (A.R.) om B. en W. op te dragen een uitbreidingsplan in onderdelen voor de buurtschap Rijk voor te bereiden, teneinde hiermee te voldoen aan het drin gend en rechtvaardig verzoek van de be woners uit Rijk. die huis en bedrijf moeten afstaan voor de nieuwe uitbreiding van Schiphol. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat krachtens beslissing van de minister van Financiën loon, hetwelk door overwerk is verkregen en wordt afgestaan in verband met de actie, welke ten behoeve van de slachtoffers van de Hongaarse opstand wordt gevoerd, voor de heffing van inkom stenbelasting, loonbelasting en verevenings belasting buiten aanmerking wordt gelaten, mits de werkgever zorg draagt voor de overmaking ->an dit loon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze faciliteit niet geldt, indien uit het normale loon dat is loon, hetwelk niet door overwerk is verkregen een bedrag wordt afgestaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15