BEN GOERION STEMT TOE IN ONTRUIMING VAN SINAI Hongerende Hongaren weigeren werk en gaan plunderen De communist Wagenaar sprak voor lege banken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER: Verspreide buien Guerilla's zetten strijd in volle hevigheid voort Brits-Franse leger ruimt het veld voor UNO-strijdmacht Brits-Franse actie leidde tot een diepe Sovjet-penetratie in Midden-Oosten Dank van Eisenhower C&" Wilhelmshafen beginpunt van oliebuisleiding Noordzee-Ruhrgebied Stuurman Cohen Port Said TROOSTELOZE PUINHOOP j HANDSCHOENEN met lamsvacht es mm TRANSPORT NAAR SUEZKANAALZONE VIA AMERIKAANSE „LUCHTBRUG" Volie ziekenhuizen Het woord is aan WESTCLOX WEKKERS Demonstratief protest in Tweede Kamer 71e JAARGANG No 105 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 258 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) Na een dag, waarin bange geruch ten de ronde deden in Israel over een dreigende Russische interventie, ge ruchten die des avonds relief kregen door mededelingen dat de Russische luchtmacht zich in Syrië gestationneerd heeft, heeft de vader van Israel, premier Ben Goerion, over de radio bekend gemaakt, dat Israel bereid is zijn troepen terug te trekken uit de in Egypte bezette ge bieden en wel zo gauw er regelingen zijn getroffen voor het optreden van de UNO-politiemacht, die ook de Franse en Britse troepen moet ver vangen. De herhaaldelijk uitgestelde rede werd voorafgegaan door ernstige muziek, die de spanning in de Israëli sche huiskamers tot het haast on draaglijke opvoerde. Ben Goerion's rede betekent een totale volte face van zijn verklaring van eergisteren in de Knesseth, waarin hij terugtrek king der troepen, alsmede samen werking met een UNO-politieleger strikt heeft afgewezen. Hoewel het nog te vroeg is om de reac ties van het Israëlische volk te peilen, kan verwacht worden dat dit een zeer bittere pil voor haar is, nu zij juist de grote overwinning vierde, al was dan ook reeds twijfel ontstaan door het afbreken van de Frans-Britse actie rond het Suezkanaal. Er bestaat weinig twijfel of Boelganins boodschap dwong Ben Goerion tot dit be sluit, dat niet alleen een harde slag voor het volk is, maar vooral ook voor het leger. Voorlopig lijkt Israels enige concrete winst van de actie de gedeeltelijke vernie tiging van Nassers strijdmacht. Zelfs al zou een vredesverdrag met Egypte tot stand komen, dan moet nog worden afge wacht of een werkelijke verbetering van de betrekkingen tussen de Arabieren en Israel mogelijk is. Infiltraties en grensin cidenten zouden de vrede evenzeer kun nen verstoren als de ongemakkelijke wa penstilstand tot heden toe heeft gedaan. De werkelijke wrijfpunten tussen -Israel en de Arabieren liggen te diep om thans tot definitieve grensvaststellingen over te kunnen gaan, terwijl de oplossing van het brandend probleem van de ruim een mil joen Arabische vluchtelingen zeer moeilijk is. Een veel gevaarlijker aspect van de hui dige toestand is intussen de verdiepte So vjet-penetratie in het Midden-Oosten. De balans opmakend van de Frans-Britse ac tie rond het Suez-kanaal ontkomt men niet aan de conclusie, dat een zware verant woordelijkheid rust op Engeland en Frank rijk voor de misrekening met betrekking tot de Russische reactie. De interne moei lijkheden in het Sovjet-blok prikkelden Moskou namelijk, tegen de verwachting in, tot een harder beleid. Israel, dat van dag tot dag voor het eigen leven moet vechten, treft overigens weinig blaam, dat het van de geboden kans gebruik heeft gemaakt. De bitterheid over het in de steek worden gelaten door de kortstondige bondgenoten, is overigens niet gering. Intussen zfjn de consequenties van de Sovjethulp voor de Arabieren nog niet ge heel te overzien. Grote militaire invloed moet echter worden verwacht. En gezien de doorgaans extreme reacties der Arabi sche volken is een omhelzing hunnerzijds van Moskou zeer wel mogelijk. De wassen de invloed van de oude garde van het Kremlin, na Polen en Hongarije, betekent daarbij wellicht een terugkeer tot de Stalinistische lijn in de Russische buiten landse politiek, wat wil zeggen dat men de actie zal richten op die landen waar de mogelijkheid om een communistisch re giem te vestigen, niet is uitgesloten. In Syrië bijvoorbeeld is daar de bodem rijp voor, mede door extreem linkse invloeden bij tal van jonge officieren. Het Westerse prestige is inmiddels door de halverwege ingeslikte actie zeker zwaar aan het tanen. En voor Ben Goerion, wiens leven gewijd is aan de opbouw van de Joodse staat en wiens optreden steeds ge kenmerkt werd door onverzettelijkheid, betekent het huidige verloop wel een grote desillusie. Voor het eerst sprak deze ziener, als Mozes een staatsman met bijbelse mis sie, gisteravond voor de radio met zwakke stem. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdagavond een te legram aan de Israëlische premier, David Ben-Goerion, gezonden waarin hij zijn waardering uitspreekt over de Israëlische bereidheid om zijn strijdkrachten uit Egyp te terug te trekken en een politiemacht der UNO te aanvaarden. Hij deed woens dag een beroep op Ben-Goerion de Israëli sche strijdkrachten terug te trekken, om dat anders de pogingen der UNO om de vrede in het Midden-Oosten te herstellen ernstig gevaar zouden lopen. Naar United Press in Tel Aviv verneemt ;^cccoxcoco^cccc<xo3o^modc<xccccocccccocccoccccocccco Verbitterd is er gevochten om de Egyptische stad Port Said, die nu in handen is van de Brits-Franse strijdkrachten. Vele wijken van de stad werden veranderd in een grote puinhoop. De bovenste foto toont een kleine Arabische jongen bezig met het blussen van een brandje temidden van de puinho pen. De onderste foto geeft een overzicht van de ontstellende chaos in de inheemse wijk. ooooc<xxx>oooocoooooocooooooooooocoocooooocooooooc>oocxx>coc< hebben de Israëliërs bij de slag van Gaza Egyptische documenten buitgemaakt, waarin gesproken wordt over het voorbe reiden van een „onvermijdelijke strijd met Israel". De documenten, gemerkt met „uiterst geheim" werden gevonden in de archieven van generaal Adajawi en ge ven een beschrijving van de „strijd" als de „realisatie van ons nobel doel, name lijk de vernietiging van Israel in de kortst mogelijke tijd en in de wreedste gevech ten", aldus de Israëlische voorlichtings dienst. De Israëlische premier, heeft donderdag in een antwoord op een boodschap van de Russische premier, maarschalk Boelganin, de hoop uitgesproken, dat „alle door vrede bezielde staten en vooral zij die vriend schappelijke betrekkingen met Egypte on derhouden", al hun invloed aanwenden opdat onverwijld rechtstreekse onderhan delingen tussen Israel en Egypte kunnen beginnen. De Israëlische eerste minister zegt ver der, de in de Russische nota vervatte „be dreiging van het bestaan van Israel" te betreuren en er verwonderd over te zijn. Hij verzekert, dat de Israëlische buiten landse politiek geleid wordt door Israels behoefte aan vrede en niet wordt noch zal worden beheerst door buitenlandse fac toren. ADVERTENTIE BARTELJORissTR. Haarlem tel 13439 FER0. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 ioooononoonoootv-r.- 3 VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vanavond of vannacht wat regen. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Krachtige tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. 10 november Zon op 7.53 uur, onder 16.58 uur. Maan op 13.32 uur. onder Maanstanden 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier Hoor en laag water in IJmniden Vrüdag 9 november Hoog water: 7.37 en 19.56 uur. Laag water: 3.05 en 15 22 uur. Zaterdag 10 november Hoog water: 8.27 en 20.51 uur. Laag water: 3.43 en 16.06 uur. axxxxxxxxxxxx xxxajijl j_» X xxxxxx>ccoccco TIJDELIJK WAT REGEN München Rondom een omvangrijke, bij IJsland ge- zürich legen depressie, wordt voortdurend mari- Qenève tieme lucht naar de Britse Eilanden ge- T voerd. Het hogedrukgebied boven Centraal ^ocarno Europa verplaatst zich verder in oostelijke Wenen richting naar Rusland. Tussen beide druk- Innsbruck systemen voeren zuidelijke winden droge Rome continentale lucht, waarin weinig bewolking Mallorca voorkomt, uit Frankrijk naar ons land. Deze continentale lucht zal de komende vieren twintig uur vervangen worden door voch tiger oceaanlucht. Tijdens de frontpassage, die dit proces be werkstelligt. zal plaatselijk wat regen val- Qen Helder len. Op de oceaan is ten oosten van New- Ypenbur» foundland een nieuwe oceaanstoring ver- yTj schenen. Deze verplaatst zich met een zeer De Bilt DIT NUMMER BESTAAT UIT 'ïwe"te Eindhoven ZESTIEN PAGINA'S WENEN (Reuter-A.F.P.) - Radio-Boedapest meldde vanochtend, dat contra revolutionairen in Boedapest meer winkels plunderen dan ooit. Zij sporen de bevolking aan goederen mee te nemen, „omdat anders de Russen het doen Volgens radio-Boedapest werden treinen met voedsel en kleding uit de provincie door contra-revolutionairen leeggehaald. Radio-Boedapest deelde gisteravond mee dat er opnieuw straatgevechten in Boedapest zijn uitgebroken. Volgens de radio begaan contra-revolutionairen daden van sabotage en staan twee hotels in de stad in brand. De brandweer kan niet bij de branden komen vanwege het vuren van de contra-revolutionairen. Het radiostation meldde voorts, dat contra-revolutionairen warenhuizen, hotels, stations en regeringsbureaus hebben geplunderd en bestolen. „Dank zij de interventie van het Sovjet-leger heeft men op enkele plaatsen het optreden van de gangsters kunnen verhinderen", aldus radio-Boedapest, die midden in de uitzending van een boodschap uit de lucht verdween tot vanmorgen. Volgens te Belgrado ontvangen berichten is nabij Stalinvaros (Dunapentele), een centrum van staal-industrie in Midden- Hongarije, de strijd weer opgelaaid. Uit verscheidene delen van Zuid- en Zuidoost- Hongarije wordt bericht, dat de Russen door groepen guerilla strijders worden be stookt, nadat zij het georganiseerde verzet hadden verbroken. Volgens „Radio vrij Europa" hebben onder communistische controle staande zenders gemeld, dat de Russen met zware artillerie en vliegtuigen groepen opstandelingen aanvallen, die op verscheidene plaatsen stations hebben ver nield. Aan beide zijden zouden de verliezen zwaar zijn. Radio-Boedapest wekte gisteren de spoorweglieden op het werk te hervatten om alle nodige goederen voor Boedapest „uit de bevriende socialistische landen" te vervoeren. Duizenden wagons aan de gren zen kunnen niet verder omdat de Hongaar se spoorwegen niet werken. Gisteravond werden de studenten en jonge arbeiders aangespoord zich achter de regering te scharen en het verzet te sta ken. „Wij zullen zeer duidelijk onderscheid maken tussen u en de fascisten en begrij pen uw gerechtvaardigde opstand tegen de politiek van de avonturiers Rakosi en Geroe", aldus de regeringsoproep. Gyoergi Marosan. minister van staat in de nieuwe regering, zei voor radio-Boeda pest: „Wij moeten de Russen dankbaar zijn voor „hun broederlijke hulp" tegen de contra-revolutionairen". Premier Kadar schreef volgens de radio in het partijblad „Szabad Nep", dat de regering, evenals het volk, van mening is, dat de Sovjettroepen Hongarije moeten verlaten, maar eerst moeten de fabreken weer werken. Kadar gaf toe, dat. zijn regering, die op 1 novem- her gevormd was, de hulp van de Russen had ingeroepen, omdat de chaos in het land niet overwonnen kon worden. De regering heeft via radio-Boedapest meegedeeld, dat er hongersnood dreigt en deed een beroep op de arbeiders in de voedselindustrie het werk te hervatten. Radio-Boedapest zei dat „de orde hersteld is", maar deed toch een beroep op „alle democratische krachten" de verzetstrijders „volledig te verslaan". Een aantal verzet strijders heeft zijn wapens behouden on danks de bedreiging met „ernstige straf fen". Veel mensen hebben de arbeid niet krachtige westelijke luchtstroming snel naar het oosten en het ziet. er naar uit. dat de storing morgen in Ierland en zuid-Engeland en later ook bij ons regen zal veroorzaken. De regenkansen nemen darrom geleidelijk toe. In hei temperatuurniveau komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort bb c si - O it B0 .2d O c z S geheel bew. z 2 1 nevel z 7 1 onbewolkt zo 4 0,1 licht bew. z 9 5 onbewolkt zw 8 6 geheel bew zzo 10 0 onbewolkt zzo 3 0 onbewolkt z 5 0 onbewolkt zzo 5 0 regen zzo 9 2 mist windst. -3 0 zwaar bew nw 9 0 onbewolkt ozo -1 0 mist 0 -1 0 mist ozo -2 0 mist zo -1 0 mist windst. 1 0 onbewolkt ono -3 0 nevel O -2 0 onbewolkt windst. -6 0 nevel windst. 6 0 zwaar bew n 10 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z zo zzo zo z zo zo z WMf w NEW YORK/CAÏRO (Reuter-A.F.P.- United Press) De bereidheid van Israel om de Siaï-woestijn te ontruimen en van Egypte om een hoofdkwartier van UNO- waarnemers toe te laten, hebben het de secretaris-generaal van de UNO mogelijk gemaakt „de nieuwe fase", naar hij zeide. namelijk de legering van een UNO- politiemacht in het Midden-Oosten te beginnen. De secretaris-generaal heeft thans aanbiedingen voor deelneming aan de politiemacht van dertien landen, te weten Canada, Ceylon, Colombia, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Fin land, India, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Roemenië, Zweden en Burma. De taak van Hammerskjoeld is een keuze te maken uit de aanbiedingen en een macht te vormen van politiek even wichtige samenstelling uit de kleinere landen. Ook Joegoslavië en Australië hebben inmiddels doen weten dat zij bereid zijn een contingent voor de UNO-politie macht te leveren. De eerste internationale politiemacht ter w"reld zal waarschijnlijk binnen tien da gen Egypte binnenkomen, zo wordt in ge woonlijk betrouwbare kringen van de UNO verklaard. Grote Amerikaanse trans portvliegtuigen zouden onder toezicht van de UNO binnen vijf dagen een luchtbrug beginnen. Canada, India, de Scandinavi sche landen en Pakistan zouden de eerste groepen, tot een totaal van ongeveer 4000 man, leveren, aldus genoemde kringen. Een twijfelpunt is echter het Israëlisch voornemen om de strook van Gaza, en de eilanden Tiran en Senaphiir in de Rode Zee, te blijven bezetten. Onze correspondent te Londen verneemt, dat de premiers van Engeland en Frankrijk einde volgende week of de week daarop naar Washington zullen gaan om met Eisen hower te confereren. De V.S. zullen de Zwitserse uitnodiging van een conferentie van de grote vier met India op Zwitsers gebied aanvaarden, zo is in Washington medegedeeld. In Port Said zouden aan Egyptische zijde, volgens Egyptische ramingen, honderden doden en gewonden onder de militairen en de burgerbevolking gevallen zijn. De zie kenhuizen in de stad liggen vol met gewon- C a r 1 y 1 e Deugd is, evenals gezondheid, een toe stand van harmonie in de mens. FIAMBURG, (D.P.A.). Wil helmshafen is gekozen tot uitgangs punt van de oliebuisleiding van de Noordzee naar de raffinaderijen in het Rijn-Ruhrgebied. Hiermede is na anderhalf jaar voorbereidende be sprekingen de beslissing in het nadeel van Rotterdam gevallen. De buislei ding zal in het voorjaar van 1959 in gebruik genomen moeten worden. Zes olieondernemingen dragen bij in de aanlegkosten van ongeveer 195 miljoen mark. De lengte van de buisleiding wordt 345 km. In het eindstadium zal een ver werkingscapaciteit bereikt worden van on geveer 20 miljoen ton ruwe olie per jaar. De deelnemende ondernemingen hebben donderdag te Hamburg de Nord-West öl- leitingsgesellschaft opgericht, welke een maatschappelijk kapitaal krijgt van 65 mil joen mark. den, merendeels slachtoffers van de be schieting van de stad met artillerie en ra ketten. Een Engelse dokter raamde het aantal doden op duizend. Een Franciscaanse zuster van het Franse ziekenhuis heeft zich donderdag met een grote witte vlag, vergezeld door de eerste chirurg en een ziekenbroeder, naar het Amerikaanse consulaat begeven om hulp voor het ziekenhuis te vragen. De Britse minister van Defensie, Antho- ry Head heeft donderdag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat de Britse verliezen in Egypte niet meer dan 85 man bedragen, van wie er niet meer dan 20 gesneuveld zijn. De definitieve cijfers zijn evenwel nog niet bekend. Reuter meldt uit Nicosia dat het Britse vliegdekschip „Ocean" vrijdagochtend voor Famagusta op Cyprus is aangekomen met personeel van de parachutistenbrigade, die heeft deelgenomen aan de actie in Egypte. Uit Londen bericht AFP, dat de Britse regering haar straalbommenwerpers die op Cyprus of Malta gestationeerd waren en deelgenomen hebben aan de luchtactie bo ven Egypte, naar Groot-Brittarnnië heeft teruggeroepen. Enkele toestellen bevinden zich reeds op de terugreis, aldus een woord voerder van het Britse ministerie van Luchtvaart. De Britse premier Anthony Eden heeft heden in het parlement verklaard, dat En geland het als zeer essentieel beschouwt, dat een strijdmacht van de UNO voor het Midden-Oosten „zo spoedig mogelijk" ge vormd wordt. „Zodra de politie-strijdkrachten in staat zijn hun taak efficient te vervullen zal de Britse regering haar verantwoordelijkhe den aan deze strijdkrachten overgeven", zo zei hij. „Hoe sneller een strijdmacht wordt gevormd die in staat is de Engels-Franse troepen in het gebied af te lossen, hoe beter het is". ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM hervat. Als zij tegen zaterdag nog niet aan het werk zijn worden zij gestraft. In München is meegedeeld, dat donder dag niets meer gehoord is van de drie zen ders der verzetstrijders: „Rakoczi", „Cso- konai" en „Roka" (de vos). Een afdeling van het Deense rode kruis is woensdagavond in het grensplaatsje Sint Gotthard de toegang tot Hongarije ge weigerd. De communistische bevelhebber zei dat er geen hulp nodig was. Volgens in Belgrado ontvangen berich ten waren de/300 Sovjettanks, die woens dagochtend een offensief zijn begonnen te gen een van de voornaamste concentraties vrijheidstrijders in het gebied van Gyoer, donderdag zeven kilometer gevorderd. Men vermoedt dat de vrijheidstrijders, die zich nog in de heuvels bij Pees, niet ver van de Joegoslavische grens, staande houden, geen voorraden meer hebben. Men zegt dat de Russen en de Hongaarse veiligheids politie donderdag 2000 Hongaren in Boe- depest hebben gearresteerd op beschuldi ging van hulp aan de „fascistische tegen- revolutie". De Joegoslavische ambassade employé Milovanov zou maandag omgeko men zijn door een salvo uit een sovjet tank, toen hij door een raam van de ambas sade naar buiten gluurde. Volgens onbevestigde berichten uit Bel grado Zijn de Sovjetsoldaten in Boedapest op grote schaal aan het plunderen gesla gen. Volgens radio-Boedapest is het uit gaansverbod nog steeds van kracht. In een woensdagavond te Wenen opgevangen uit zending van een opstandelingenzender is gezegd, dat in Pest nog steeds hardnekkig wordt gevochten. Russische tanks zijn sa mengetrokken aan de oevers van de Donau en rondom het parlementsgebouw, het ministerie van Defensie en omgeving. In de straten zijn barricaden opgeworpen en een groot gedeelte van de oude binnen stad staat in brand, aldus de opstandelin genzender. Radio-Boedapest heeft ook maatregelen bekend gemaakt tot neutralisering van re volutionaire comités, die de opstand heb ben geleid. Dergelijke comités in het leger moeten onmiddellijk worden ontbonden. In de toekomst kunnen dergelijke comités al leen beslissingen nemen met instemming van een aan het comité verbonden „poli tieke adviseur". (Van onze Kamerverslaggever) De niet-communistische leden der Tweede Kamer hebben gistermiddag eensgezind bun afkeer gedemonstreerd door zonder uitzondering spontaan de vergaderzaal te verlaten tijdens de rede van de communist Wagenaar over de begroting van Defensie, waarbij ook de gebeurtenissen in Hongarije en Egypte ter sprake kwamen. Alleen minister-pre- »ident dr. Drees, minister Staf en de twee staatssecretarissen bleven met grimmige gezichten achter de regerings tafel zitten. Uiteraard bleef ook de voor zitter op zijn post. Slechts twee commu nistiscbe leden zaten te luisteren. Ook de gereserveerde tribune liep na het voorbeeld van de Kamerleden vrijwel geheel leeg. Het was niet afgesproken dat de Kamerleden de zaal zouden ver laten. Toen enkele opstonden en weg gingen, volgden anderen hun voorbeeld. Ook de meeste journalisten verlieten de perstribunes nadat zij in bet begin van de communistische rede reeds hadden geboord dat het Russische standpunt \verd vertolkt. Nadat de communistische redenaar \vas uitgesproken keerden de Kamer eden in de zaal terug. Tevoren was van verscheidene kanten deelneming betuigd met het lot van de Hongaren en werd het barbaarse optreden van de Russen veroordeeld. De heer Ver meer (P.v.d.A.) stelde de Nederlandse communisten daarvoor mede aansprakelijk. Hij riep uit dat ook aan hun handen bloed munist voor lege banken. kleeft. Onze machteloosheid in deze tijd vond de heer Roosjen ;A-R.) verontrustend, want wij hebben de plicht, samen met de andere vrije volken, een einde te maken aan de knechtschap van Oost-Europa, zei hij. Ook de Suezkwestie kwam ter sprake. De heren Blaisse, Bruins Slot (A.R.) en Korthals (V.V.D.) verdedigden het op treden van Engeland en Frankrijk, omdat naar hun mening anders het Suezkanaal in Russisch-Egyptische handen zou zijn gekomen. De heer Vermeer was van me ning dat het Westen in de Suezkwestie een stuk prestige heeft verloren. Maar er zou nog iets goeds uit worden geboren als daardoor een internationale politiemacht te voorschijn komt. „U hebt geen woord gezegd over de slachtoffers in Egypte", meende hier de communist Gortzak te moeten interrum peren. Zowel de heer Vermeer als de heer Blaisse (K.V.P.) brachten hulde aan het Nederlands Olympisch Comité voor het be sluit niet naar Melbourne te gaan. „Het heeft daarmee een gouden medaille ver diend, zei de heer Vermeer. Namens de K.V.P.-fractie drong de heer Blaisse er bij de regering op aan in de Verenigde Naties de resolutie van Paki stan te steunen om V.N.-formaties naar Hongarije te zenden en daarvoor mede het initiatief te nemen. Toen hierna de communist Wagenaar ging verkondigen dat de Hongaren niet waren opgekomen tegen het communis tische systeem, maar tegen de tekort komingen ervan en dat daarom de Russen te hulp waren gekomen „om de rust te herstellen die door Horthy-fascisten werd verstoord", liepen de andere Kamerleden weg en na enkele minuten sprak de com-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1