Agré-gola r Bestand in Egypte redde Bagdadpact Vijftig jaar geleden UNO-Assemblée zet debat Hongaarse situatie voort Van dag tot dag Omkeer Meer dan diplomatiek Verenigde Staten verzoeken Rusland levensmiddelen toe te laten Maar... SCHOUS faJ.H.Schous Deelnemers boos maar geenszins afgestoten r"Hoe is het ontstaan?^ ROKKENROL VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 HAWSSUèDE JACKS Problemen Noordzeekanaal Opdracht tot schrijven van een bevrijdingsspel Dit woord: PAARD V Boelganin's antwoord over Hongarije aan Eisenhower Grote drukte in de havens van Zuid-Afrika Uit Haarlems Dagblad van 9 november 1906 k. Het zal voor de Israëlische premier, David Ben-Goerion, wel een bitter ogen blik zijn geweest, toen hij vannacht in een radio-rede het volk van Israel in kennis moest stellen van het besluit van zijn regering om het op Egypte veroverde grondgebied te laten ontruimen en samen te werken met de politiemacht van de UNO. Immers, nog geen 24 uur tevoren had hij in het Israëlische parlement, de Knesseth. onder stormachtige toejuichingen van alle leden (op de drie communisten na) verklaard, dat diezelfde regering vastbeslo ten was, het veroverde gebied te behouden en de UNO-troepen noch in Israel zelf, noch op het schiereiland Sinaï toe te laten. Naar de oorzaken van die plotselinge en voor Israel ongetwijfeld pijnlijke omzwaai kunnen we slechts gissen. Het vermoeden zal wel gewettigd zijn, dat Washington, wellicht mede naar aanleiding van de dreigende toon van Boelganin's boodschap, zware druk op Ben-Goerion heeft uitge oefend om Moskou elk excuus voor inter ventie in het Midden-Oosten te ontnemen. Het gevaar van zulke interventie, hetzij met zogenaamde „vrijwilligers", hetzij op veel grotere schaal, wordt in de westelijke hoofdsteden en vooral in Washington geenszins denkbeeldig geacht, zoals de laatste dagen herhaaldelijk is gebleken. Men zou daar tegenover kunnen stellen en Israel heeft dat tot dusver blijkbaar gedaan dat de Russische regering, als die het in haar hoofd heeft gezet aan de kant van Egypte in te grijpen, daarvoor altijd wel een excuus zal weten te vinden. Wanneer haar alle gerechtvaardigde excu ses zijn ontnomen, zal zij er zich in dat geval niet voor generen, dan maar een ongerechtvaardigd excuus te gebruiken. In elk geval kunnen wij de Israëlische omkeer slechts toejuichen. Want niet alleen is het van het hoogste belang dat er aan westelijke zijde géén gerechtvaardigde excuses bestaan voor Russische interventie, maar bovendien is het voor de gehele men selijke samenleving, met inbegrip van Israel zelf dus, uitermate belangrijk dat het gezag van de Verenigde Naties eens en vooral gevestigd en algemeen erkend wordt. Een trotseren van de beslissingen der UNO door de regering van Israel zou dat gezag ernstig hebben geschaad en zou aan het kleine beetje internationale rechtsorde, dat met zoveel moeite door de UNO is en wordt opgebouwd, in betreurenswaardige mate afbreuk hebben gedaan. Dat Ben-Goerion dit heeft ingezien, en er naar gehandeld heeft, stemt tot grote voldoening. De diplomatie is een hard beroep niet zozeer in de zin van bergen werk, ont bering en slechte betaling, doch wel wat betreft de geestelijke spanningen die bij de diplomaat gemakkelijk kunnen ontstaan tengevolge van zijn onvoorwaardelijke dienstbaarheid en volgzaamheid ten op zichte van de regering, die hij vertegen woordigt. Voor diplomaten van landen met een stabiele regeringsvorm en weinig variatie in politieke opvattingen valt het nogal mee al komen zij ongetwijfeld als vrije en onafhankelijk denkende burgers wel eens tot een innerlijk conflict tussen mens en functionaris. Doch de vertegenwoordigers van staten, die onverhoeds van regiem wisselen, zoals bijvoorbeeld enkele Zuidamerikaanse, moe ten het wel extra moeilijk hebben en bij deze categorie van diplomaten-op-wankele- basis heeft zich sinds kort ook een aantal Oosteuropese gevoegd, van wie men lang zamerhand niet meer weet wie en welke politieke opvattingen zij vertegenwoor digen. De Hongaarse gezant in Nederland, J. Karpati, is helemaal een probleem. Hij toonde zich uitermate verheugd over de intussen achterhaalde bevrijding van zijn land en haastte zich het hamer-en- sikkel-probleem aan de gevel van het ge zantschap te vervangen door het Kossuth- wapen, symbool van het vrije Hongarije. Thans echter, nu Hongarije opnieuw en nog heviger geknecht is, blijft de heer Karpati op zijn post en verschijnt hij met een zijden glimiach op de receptie, die de onderdruk kers van zijn land aanbieden. Een diplomaat behoort een meester der taktiek te zijn en een kunstenaar in het verbergen zijner ware gevoelens. Doch dat deze diplomatieke vakbekwaamheid zó ver moet gaan. dat de heer Karpati zonder een spier te vertrekken overschakelt van Sovjet-knecht naar dienaar der nationale vrijheid en van dienaar dier vrijheid naar het hernieuwde Sovjet-knechtschap, lijkt ons zacht gezegd enigszins buiten propor ties. Het feit, dat hij eertijds de door Rusland opgelegde Hongaarse volksrepubliek ver tegenwoordigde, geeft natuurlijk al te denken. Doch wanneer hij thans de in bloed gesmoorde vrijheid die hij onder het Kossuth-teken trouw zwoer lustig verloochent en de handen schudt van hen, die het bloedbad aanrichtten, rijzen don kere vermoedens ten aanzien van zijn ver leden, zijn betrouwbaarheid en zijn inten- ties. De Volkskrant meent te hebben ontdekt, dat hij tot de beruchte Hongaarse geheime politie behoort. Het zou nu niemand meer verwonderen, wanneer dat zo was. Want zijn gedrag is, veel meer dan uiterst diplo matiek, ronduit in overeenstemming met de slinkse methodes, die in het door Moskou geïnspireerde terreur-apparaat der volks- democratische politie schering en inslag zijn gebleken. ADVERTENTIE voor jongens en meisjes A AO TC 1» iaar Tien. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 Voor het departement Haarlem van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel zal de heer F. de Boer, directeur der Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam, op dinsdag 20 november in restaurant Brinkmann spre ken over „Problemen rond het Noordzee kanaal". (Van onze correspondent in New York) De UNO-assemblée heeft de gehele don derdag besteed aan de voortzetting van het debat over Hongarije. Landen, die zondag niet aan de beurt waren gekomen, kregen thans de gelegenheid het hunne te zeggen. De Nederlandse vertegenwoordiger mr, C. W. A. Schürmann hield een korte, krachtige rede, waarin hij de reactie schilderde van het Nederlandse volk op de gebeurtenissen in Hongarije en waarin hij een verklaring voorlas van alle democratische partijen in Nederland. Schürmann sprak de overtui ging uit, dat geloof, vrijheid en menselijke waardigheid het tenslotte winnen zouden van de Russische terreur. Joegoslavië had allerlei bezwaren tegen de situatie, zoals die zich onder de rege- ring-Nagy had ontwikkeld, doch verklaar de zich tegen een legering van troepen van een vreemde mogendheid op het gebied van enig land. Joegoslavië sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie alsnog haar troe pen uit Hongarije terug zal trekken. Aan het slot van de dag diende Italië een resolutie in, waarin werd voorgesteld, vrije verkiezingen in Hongarije onder UNO-toezicht, terugtrekking der Russische troepen en andere helaas voorlopig wel on vervulbare wensen. Italië zal ook voorstellen een UNO-poli- tiemacht naar Hongarije te sturen zo meldt A.F.P. De Verenigde Staten dienden, naar A.F.P. nader meldt, een resolutie in, waarin de Sovjet-Unie wordt verzocht, toe te laten dat levensmiddelen en medicamenten naar Hongarije worden gezonden. In deze reso lutie wordt ook de kwestie van de Hon gaarse vluchtelingen aangesneden. Presi dent Eisenhower heeft opdracht gegeven vijfduizend Hongaarse vluchtelingen tot de Verenigde Staten toe te laten. De Argen tijnse afgevaardigde in de UNO-Assemblée deelde mee, dat zijn land bereid is drie duizend gevluchte Hongaarse kinderen op te nemen. Binnenlands De Hongaarse afgevaardigde dr. Janos Szabo protesteerde tegen de behandeling door de UNO van hetgeen hij een „binnen- ADVERTENTIE A A A de leukste KINDERKLEDING t/m 8 jaar vindt u by De complete „HAZEWIND- STOEISTERK" serie heeft in jacks, coats, regenkleding en lange broeken zijn sporen verdiend. Dit is een succes Het meest verrassend geheel kunt u maken met door ons geïmporteerde mutsen, shawls en wantjes van „Eknit". Met de gedachte aan de komende win ter, kunnen w(j voor uw kleutertje warmte voorspellen, wanneer u keuze gemaakt Heeft uit onze geslaagde sor tering TRUIEN, leuk te combineren met Wevenit, melton en tinneroy lange broeken of rokjes. OVERGOOIERS met blousjcs of jurkjes, ook in BLACK-WATCH ruiten zijn apart. In onze kleinmeubelafdeling vindt u zeker een geschenk, waar uw peuter trots op is, b.v. een BOX, STALEN KINDERSTOEL, LEDIKANTJE of COMMODE. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 OC2500J landse Hongaarse aangelegenheid" noemde. Secretaris-generaal Hammerskjoeld ver zocht dr. Szabo hem op korte termijn te willen mededelen, of zijn regering UNO- waarnemers op haar grondgebied zal toe laten. Dr. Szabo verklaarde dat „volgens de jongste, door mij uit Boedapest ontvangen berichten, orde en rust aldaar, en in de rest van Hongarije, reeds bijna geheel zijn hersteld". De Tsjechoslowaakse, Poolse en Bulgaar se afgevaardigden steunden dr. Szabo. De Zweedse vertegenwoordiger verklaar de „met leedwezen te hebben gemerkt, dat bepaalde staten, die zich bij andere gele genheden als voorvechters van niet-inmen- ging in binnenlandse aangelegenheden van soevereine staten hebben doen kennen, thans blijkbaar geen aanleiding zien dit be ginsel te verdedigen". Men meent, dat zijn opmerking slaat op de leden van de Afri kaans-Aziatische groep van staten, die zich in overgrote meerderheid bij de stemming over de resolutie inzake Hongarije onthou den hebben. Krisjna Menon van India sprak de hoop uit, dat de Sovjet-troepen weldra Hongarije zullen verlaten. De Franse afgevaardigde drong er op aan, het debat niettegenstaan de het vergevorderde uur voort te zetten met het oog op het dringende karakter van de kwestie. De Assemblée besloot echter de bijeenkomst tot heden te verdagen. TEHERAN/LONDEN (United Press/Reu ter). - In een gemeenschappelijk communi qué hebben de vier Mohammedaanse lan den van het Pact van Bagdad de Israëli sche agressie tegen Egypte veroordeeld en hebben zij Israel, Engeland en Frankrijk met klem verzocht hun troepen uit Egypte terug te trekken. Het communiqué is op gesteld op een speciale zitting waartoe Engeland - het vijfde lid van het Pact van Bagdad - niét was uitgenodigd. Het feit dat de vier Islamitische naties gezamenlijk optraden als leden van het Pact, lijkt een aanwijzing dat zij voor het ogenblik niet voornemens zijn het onder Britse aus piciën staande pact te ontbinden. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat het standpunt van Engelands bondgenoten in het verdrag van Bagdad - Turkije. Irak, Perzië en Pakistan - grote invloed had gehad op het Britse besluit om een einde te maken aan de militaire actie in Egvpte. De woordvoerder dankte Irak. Perzië. Pakistan en Turkije voor hun ..vr'endsehannelijk en constructief advies" in deze crisis. Onzé correspondent te Londen schrijft: Het Bagdad-nact zal moeten worden ge- renareerd. omdat dit een ernstige slag heeft gekregen daar noch Irak. noch Pakistan de Suez-situatie wilden dulden. Vandaar dat in Londen beseft wordt dat het probleem van het Midden-Oosten, na dat door de UNO-legermacht een nieuwe dijk zal zijn opgeworpen om de oorlogs vloed te keren, grondig en op een nieuwe manier zal dienen te worden aangepakt, zodat h°t westen, ondanks alles, de situa tie zal blijven beheersen. Dat men er niet in geslaagd is Nasser ten val te brengen, maakt dit er niet een voudiger op. Hij kan zich waarschijnlijk nog steeds als held voordoen, omdat het Engeland tenslotte niet gelukt is zich van hem te ontdoen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een rijkscom missie van advies inzake opdrachten tot het schrijven van een bevrijdingsspel. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: Johan de Meester te Amsterdam; tot leden: B. Albacht in Amsterdam. Max Croiset in Den Haag. A. Hauer in Amsterdam en J. Muller in Loosdrecht; tot secretaris: A. J. E. Odijk in Den Haag. Ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de oktoberrevolutie is woensdag op het Rode Plein te Moskou de traditionele parade van de Russische strijd krachten gehouden. De Russische topfunctionarissen stonden op een podium voor het Lenin-Slalin-mausoleum. V.l.n.r. president maarschalk Vorosjilov, minister van Defensie Zjoekov, partij-secretaris Kroesjtsjev, premier maar schalk Boelganin, de minister van krachtstations Malenkov en vice-premier Mikojan. Bombardementen tijdens de Frans-Engelse aanval op Egyptische steden aan het Suez-kanaal hebben een grote ravage veroorzaakt. De foto geeft een straat beeld van de stad Almaza. Wrakstukken liggen over de straat verspreid en een tram is volkomen vernietigd. De Frans-Britse luchtlandingstroepen hebben het vliegveld Gamal bij Port Said in Egypte veroverd en zullen - zoals dé Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gezegd - daar blijven tot een politie-macht van de UNO hun taak zal overnemen. Na de landing van de troepen begonnen deze zich in te graven om hun positie te consolideren, zoals de foto laat zi^n. m- Deze foto laat zien hoe Hongaarse vrijheidsstrijders patrouille lopen bij de Hongaarse grenspost Hegyeshalom, die gisteren in handen gevallen is van een Russische overmacht. Op de achtergrond een machinegeweerpost. Het volgende artikel is geschreven door een Oostenrijkse journalist in Wenen, die tot vlak voor de komst der Russen in Boedapest heeft vertoefd. Hij is een vriend van onze correspon dent prof. Greitemann, die nog in Boe dapest is en bood dit artikel terwille van de goede zaak aan. (Van een speciale medewerker) Ik heb de kinderen van Boedapest, die kleine (jelden, gezien en ik zal dat nooit vergeten. Het hoofdkwartier van het revolutie-commando in Boeda pest bevond zich in een kleine zijstraat tegenover de zwartgeblakerde Corvin- bioscoop. 3onge partisanen hadden zich hier tegen de veiligheidspolitie verdedigd, het huis was bijna uitge brand, er voor stond een omgeworpen stuk geschut. Een spotvogel had er een bioscoopplakkaat aangehangen: „we gens enorm succes geprolongeerd". Voor de ingang van het commando-ge- bouw stonden kinderen op wacht. Met handgranaten in hun gordel, machine pistolen in de arm, in lompen of Rus sische gewatteerde overjassen ge kleed, stonden zij daar. Door middel van een tolk knoopte ik met hun com mandant een gesprek aan. Hij was veertien, zei hij en toen ik hem schert send uitdagend toevoegde, zoals men wel tegen een leerling van de tweede klas zegt: „3e kunt nog niet eens schrijven". „3e kunt nog niet eens schieten", riep hij iets in het Hongaars. Een hele groep van gewapende dwer gen stortte zich op mij, pakte mij aan de arm en sleepte mij voort opgewon den op de geblakerde ruïne wijzend en als een papegaaientroep kwette rend. De tolk verklaarde mij: „Zij to nen u het huis, waarin dertig jongens van wie de oudste vijftien was, zich drie dagen lang tegen de veiligheids politie verdedigd hebben". Toen ik vijftien was, speelde ik nog met tin nen soldaten. Ik hoorde en zag in Boedapest din gen, die ik niet geloofd zou hebben als een ander me het zou vertellen. Ik zag straten, die kinderen met zeep hadden besmeerd, zodat Russische tanks aan het glijden raakten en niet verder kon den. Uit de huisdeuren stormden de kleine helden op de pantserwagens af en wierpen handgranaten naar de kijkspleten. Ik zag een dreumes op een straathoek zitten en flesjes en benzi- neblikken hanteren. Of ik wel wist wat een molotov-cocktail was? vroeg hij, zoals een kind anders een volwassene vraagt, „Weet je wel waar Amerika ligt?" Toen mijn auto over de Ring reed voorbij uitgebrande autowrakken, barricades en omgegooide tanks, be gon plotseling enige honderden me ters voor mij een schietpartij. Als ge schoolde infanteristen wierpen de jon gens zich op de grond, een dwergje verwees onmiddellijk mijn auto naar een zijstraatje en voorbijgangers naar de huisdeuren: een nest van de veilig heidspolitie was ontdekt en ieder van deze jongens wist zijn taak. Er is een foto, een Westduitse collega heeft haar gemaakt, die een paar van deze kinderen toont. Daar sta ik, voor mij een jongen, die het geweer geschou derd heeft en met de loop tegen het topje van mijn neus stoot. Zo opge wonden gaf hij mij de verzekering „al dertien" te zijn, dat ik er van over tuigd ben, dat hij nauwelijks meer dan elf jaren oud is geweest. Zijn dit helden of kinderen? Voor helden had ik sigaretten bij mij, voor kinderen chocolade. Toen ik de choco lade voor de dag haalde, vroeg een jongen mij „Sweis"? (Zwitsers?). Toen ik zei: „3a, Schweiz", toen lachte deze held, zoals alleen een kind zich over chocolade verheugen kan. Geen van hen heeft de grens over schreden. De vrijheidszender Rakoczy, die met tussenpozen weer in Oosten rijk te horen is, meldt verwoede ge vechten. De Baroes-kliniek ligt onder zwaar Russisch vuur, artsen, verpleeg sters en patiënten zijn gewond, gena deloos wordt om de wijk van Boeda pest gestreden. Ik weet evenwel, dat deze dreumesen, die met de Zwitser se chocolade zo gelukkig waren, in de voorste linies staan. Onbegrijpelijk is het, dat zij het zijn, die in lompen op de barricaden voor Europa sterven, ter wijl Europa's diplomaten in geklede jassen over nota's beraadslagen. Wan neer eens de tijd gekomen zal zijn om ter nagedachtenis van de Hongaarse helden gedenktekens op te richten, dan mag een monument voor het onbe kende Hongaarse kind niet ontbreken. Dat het Nederlands uit vreemde talen en vooral uit het Latijn de namen van hier onbekende dieren als: leeuw, tij ger, luipaard, olifant en pauw heeft overgenomen, is begrijpelijk. Vreemd is dat het geïmporteerde woord paard het Germaanse woord ros vrijwel geheel heeft verdrongen. Paard is de verkorte vorm van het Middellatijnse paravere dus, waarin para betekent: bij en vere dus: paard. Dit woord heeft zich op twee manieren ontwikkeld. Via de vorm palafredus ontstond het Oudfranse pale- froid (Engels: palfrey): rijpaard, tel ganger. Daarvan werden palefrenier en ons palfernier: paardenknecht gevormd de eerste lettergreep uit paraveredus ons woord paard. Het woord is van Gallië uit verbreid. BERLIJN (Reuter/UP.). Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft pre sident Eisenhower meegedeeld, dat de „kwestie van de terugtrekking der Sovjet troepen uit Hongarije geheel en al binnen de bevoegdheid van de Hongaarse en Rus sische regeringen valt". Boelganin ant woordde hiermee op een brief van Eisen hower van zondag, waarin de Amerikaanse president terugtrekking der Sovjet-troepen uit Hongarije verzocht. „Ik neem aan, dat u intussen kennis hebt kunnen nemen van het program van de revolutionaire arbei ders- en boeren regering van Hongarije, door de regering meegedeeld in een oproep tot de Hongaarse bevolking". Dit program beantwoordt ongetwijfeld de vragen, die u interesseren. De Sovjetregering zal zich houden aan de beginselen, die haar leiden bij de betrekkingen met de andere socia listische staten, namelijk verdere verster king van de vriendschappelijke samenwer king, aldus Boelganin. Eisenhower had in zijn brief gewezen op een Russische verklaring, waarin de na druk werd gelegd op haar politiek van niet-inmenging in de binnenlandse aange legenheden van andere staten. KAAPSTAD (Reuter) De bedrijvig heid in de Zuidafrikaanse havens is der mate toegenomen, dat vrachtschepen, die moeten bunkeren en water innemen, waar schijnlijk veertien dagen moeten wachten, alvorens zij kunnen worden bediend. Voor passagiersschepen bedraagt het tijdverlies ongeveer twee dagen. Volgens de directie der Zuidafrikaanse spoorwegen zal novem ber vermoedelijk de drukste maand voor de Zuidafrikaanse havens worden sedert de Suezkanaalcrisis is begonnen. Naar ver wachting zullen in de rest van deze maand 92 schepen Zuidafrikaanse havens aandoen. Ik, ondergetekende, heb nimmer enige studie gemaakt van het zieleleven der zo genaamde opgeschoten jeugd en u moogt van mij dus ook geen poging tot verklaring van rokkenrol rellen verwachten. Misschien mag ik toch wel enige losse opmerkingen omtrent dit verschijnsel ma ken. Het is mij opgevallen dat de film, die die relletjes heeft teweeggebracht, in Den Haag en Amsterdam een paar weken heeft gedraaid zonder dat er iets gebeurd is. In Hengelo (O.) is echter wél iets gebeurd en ik geloof dat dit komt, omdat er in Hen gelo (O.) nooit iets gebeurt. Zou het niet zó kunnen zijn dat de jongelui in Henge lo die film eenvoudig als voorwendsel heb ben gebruikt om hun Hengelo'se verve ling te verdrijven? Als ik in Hengelo (O.) moest wonen zou ik mij óók een aap ver velen en als er dan gelegenheid kwam om iets raars te doen. dan zou ik die met bei de handen aangrijpen. Ik vermoed dat die rokkenrollerij niet in de eerste instantie in ritme schuilt, doch in doodgewone, dodelijke verveling. En dat men het zwaartepunt verlegt door het ritme en de film aansprakelijk te stellen. In Apeldoorn immers zijn indertijd woe- ligheden-der-jeugd voorgevallen., juist om dat de film er niet werd vertoond en juist omdat het ritme er niet werd ge hoord. Daar heeft de behoefte om uit de band te springen en daarmee tevens uit de band van het kleinestadsleven te sprin gen zich juist uit het negatieve geuit. Als de gevolgen van wél rokkenrol en niet rokkenrol identiek zijn, dan kunnen zij on mogelijk uit rokkenrol zijn ontstaan. Het zal de burgemeester van Apeldoorn toch wel te denken hebben gegeven dat zijn verbod, die film te draaien, hetzelfde heeft teweeggebracht als wat, in zijn gedachten- gang, zijn. toestemming-tot-draaien zou hebben kunnen teweeg brengen. Ik heb bovendien uit de herinneringen mijner eigen opgeschotenheid een keur van mooie relletjes liggen zonder dat die iets met een ander ritme dan dat van mijn jeugdige harteklop te maken hadden. Dat was in de tijd van de wals en de tango, maar niettemin knuppelde de Leidse po litie er danig op los en vlogen de stoelen uit de brede vensters van de studenten sociëteit naar de hoofden der gendarmen. Dit is het enige, dat ik over deze aan gelegenheid wilde zeggen. Mogen de socio- pedagogen er hun voordeel mee doen. Elias 60 üMace^ In de Tweede Kamer zijn eenige op merkingen gemaakt over de bepalingen tot bevordering van een veilig verkeer op de wegen. Eenige leden wenschten het gebruik van schrikaanjagende sirenes op automobielen verboden te zien. Een hoorn of een trompet achtten zij meer dan voldoende geluid geven om de nade ring van de automobiel aan te kondigen. De bepaling, dat bespannen wagens des avonds voorzien moeten zijn van een brandende lantaren vonden eenige leden zeer bezwaarlijk voor boerenwagens. Op de hobbelige landwegen is het, zoo be toogden zij, zeer moeilijk een lantaren aan te houden. Bovendien komen er op deze wegen geen automobielen, zoodat een lantaren als een overbodigheid moet worden beschouwd. Deze leden wezen voorts op het onheil dat kan ontstaan als een met hooi geladen wagen van een brandende lantaren moet worden voor zien. Men vreesde, dat het hooi maar al te gemakkelijk in brand zou kunnen raken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5