Uitgaan in Haarlem DE SAMENZWEERDERS Groen Co MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem Ase»irim*) Beeldende kunstenaars helpen Hongarije LAMPEN Bestuur van de Horeca Bezwaren tegen verhoging accijns gedistilleerd r VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Altzangeres Marian Anderson in ons land Examens ftOFD P/JN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 TONEEL EN DANS Zaterdag 10 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „In de laatste minuut" van Ralph Berkye en Henry Denker onder regie van Richard Flink. Medewerkenden zijn onder meer Richard Flink, Robert de Vries, Frans van der Lingen, Bernhard Droog, Jenny van Maerlant, Lies Franken en Henk Scheer. Zondag 11 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „In de laatste minuut" van Ralph Berkey en Henry Denker. Regie: Richard Flink. Medewerkenden zijn onder meer Richard Flink, Bernard Droog, Robert de Vries en Frans van der Lingen. Décors: Wim Ves- seur. Vertaling: Pierre Janssen. Dinsdag 13 november, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Optreden van Charlotte Kohier in „Het bal" van Irene Nemirovsky in de vertalingen van I. W. F. Werumeus Buning. Tibor de Machula is een van de twee Hongaarse solisten, die zullen mede werken aan het extra concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Or kest op vrijdag 16 november wordt ge geven en waarvan de baten zullen worden afgedragen aan het Neder landse Rode Kruis voor de Hongaarse vluchtelingen. De cello-solist van het Concertgebouw Orkest, Tibor de Machula, zal dan solist zijn in het Celloconcert van Haydn. In hetzelfde concert debuteerde de Machula in 1924 met het Philharmonisch Orkest van Boedapest. Vrijdag 16 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van „Geloof en We tenschap" geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van Vondels „Lucifer" onder regie van Johan de Meester, met Johan Schmitz, Ko van Dijk en vele an deren. Décor van Eppo Doeve. Dinsdag 13 november, Minerva Theater, 20.15 uur: Het geezlschap Johan Kaart met „De vier Mullers" met Johan Kaart, Johan Boskamp, Matthieu van Eysden en vele anderen. MUZIEK Zondag 11 november, Grote Kerk, 18.30 18.55 uur: Voor de vierde keer wordt voor afgaande aan de avonddienst een muziek uitvoering gegeven, dit keer met mede werking van Hans van der Leeuw, bas. Klaas Bolt bespeelt het orgel. Het pro gramma vermeldt onder meer het tweede van de vier „Ernste Gesange" van Brahms, en aria „The people that Walked in darknes shall see a great light" van Han del en het orgelkoraal „Alle Menschen müssen sterben" van Bach. Maandag 12 november, Concertgebouw, 20 uur: In de „Meesterserie" treedt op de Hongaarse violiste Johanna Martzy. Zij wordt aan de vleugel begeleid door Jean Antonietti. Het programma vermeldt wer ken onder meer van Bach, Handel en Schubert. Maandag 12 november, Krelagehuis, 20 uur: Die Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van André Kaart verzorgt een pro gramma van kamermuziek, waaraan me dewerking wordt verleend door de cem- baliste Gertrude Maclaine Pont en fagot- tist Joost Westerveld. Het programma vermeldt de suite uit „Rodrigo" van Han del, Concert voor cembalo en strijkorkest in D van Joh. Seb. Bach, Synfonia voor twee fluiten en strijkorkest in d van Scar latti, concert voor fagot en strijkorkest van Vivaldi en Synfonia nummer 4 van C. E. Graaf. Dinsdag 13 november, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt gegeven. Dinsdag 13 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmnoisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van „Printemps" van Debussy. Pianoconcert in G van Ravel (soliste is de Franse pianiste Jeanne Ma rie Darro) en de Derde Symfonie (Orgel symfonie) van Saint-Saëns. In het laatste werk is Piet Kee organist. Woensdag 14 november, Minerva Theater, 20.15 uur: Recital door de Griekse mezzo sopraan Irma Kolassi en Coby Riemersma, piano. Er zullen werken worden uitge voerd van Provenzale, Falconieri, Paesiel- lo, Chausson, Duparc, Fauré, Debussy en Roussel en drie Griekse volksliederen van Riadis, Ponirides en een bewerking van Sfakianakis. Dit recital wordt gegeven onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring. Donderdag 15 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Onder leiding van Albert de Klerk geeft het Koor Katholiek Haarlem met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest een uitvoering van Haydns Stabat Mater en In Convertendo van Rameau. Solistische medewerking wordt verleend door Jucienne Bouwman, sopraan, Maartje Kliffen, als, Jan v. d. Ree, bas, Paul Hameleers, bas. Vrijdag 16 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest verzorgt onder leiding van Mari nus Adam een extra concert, waarvan de baten zullen worden afgedragen aan het Nederlands Roode Kruis ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Aan dit con cert wordt medewerking verleend dooi de Hongaarse cello-solist van het Concert gebouworkest Tibor de Machula en de Hongaarse pianis' Robert Weisz. Vrijdag 16 november, Concertgebouw, 16.15 uur: Jeugdconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden de Synfonia in bes van Johann Christiaan Bach en „Uit bossen en beemden van Bohemen" van Smetana. DIVERSEN VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 9 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. A. van Biemen houdt de eerste drachten, getiteld: „Nieuwe wegen in de moraal". Vrijdag 9 november, Minerva Theater, 20 uur: Mejuffrouw C. A. H. W. Hofstede Crull houdt de eerste van twee voor drachten over Ravenna. De voordrachten worden met lichtbeelden geïllustreerd. Maandag 12 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw dra. M. M. Boldingh houdt de eerste voordracht in een reeks van zes voordrachten over de schrijver Thomas Mann. Woensdag 14 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard houdt de twee de voordracht in een reeks van vier: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlan den'. De voordrachten worden geïllus treerd met lichtbeelden. Woensdag 14 november, Brinkmann, 20 uur: De heer K. Schuitema houdt de tweede in een reeks van tien voordrachten in de vervolgcursus „Spreken in het openbaar". Donderdag 15 november, Jeugdkapel Sions- kerk, 20 uur: Mevrouw dr. Elsa Pereira d' Oliveira, arts in Bussum, houdt de tweede voordracht in een reeks van drie voordrachten getiteld: „Wat iedere vrouw moet weten". „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 9 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. W. H. Walgrave uit Leuven spreekt over „Geweten en gezag". Dinsdag 13 november, Brinkmann, 2021 uur: Dr. A. L. Constandse houdt de twee de voordracht in een reeks van tien voor drachten getiteld: „Achtergronden van het wereldgebeuren". Dinsdag 13 november, Brinkmann, 21.10 22.10 uur: De heer J. Verspaansdonk houdt de tweede voordracht in een reeks van drie voordrachten getiteld: „Egyptische kunst". Vrijdag 16 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Voorstelling van Vondels „Lucifer" door de Nederlandse Comedie. AMATEURTONEEL Zaterdag 10 november, wjjkgcbouw „De Princehof", Heemstede, 20 uur: De Heem- steedse toneelvereniging „Nut en Genoe gen" geeft een voorstelling van „Het straatje" van Hans Nesna. Zondag 11 november, Concertgebouw, 14.30 uur: Het Leids Kindertoneel geeft een op voering van „Ali Baba en de veertig rovers". Maandag 12 november. Stadsschouwburg, 20 uur: Droste's toneelvereniging „N. A. O." speelt „De Mortelhoeve". Woensdag 14 november. Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse Toneelclub geeft de Haagse toneelgroep „De Spelewaghe" een voorstelling van „De Herbergierster" van Carlo Goldoni. Regie: Henk Schregel. Deze voorstelling wordt gegeven ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking. Donderdag 13 november. Stad schouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse Toneelclub geeft de Nijmeegse toneelver eniging Thalia" een voorstelling van „Mijn zoons" van Arthur Miller. Regie: Herman Sternheim. Deze voorstelling wordt gegeven ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking. Na de Februariramp in 1953 hebben Haarlemse beeldende kunstenaars in het Haarlems Concertgebouw een expo sitie gehouden van tekeningen en schil derijen, die zij tegen verlaagde prijs aanboden en waarvan zij de opbrengst beschikbaar stelden voor de slachtoffers van die ramp. Deze actie ts toen een succes gebleken. Haarlemse beeldende kunstenaars wordt opnieuw verzocht iets van hun tverk beschikbaar te stel len, nu ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Tijdens de pauze van het extra concert, dat op vrijdag 16 novem ber door het Noordhollands Philharmo nisch Orkest in de Concertzaal te Haar lem wordt gegeven en waarvan de ba ten zullen worden overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis ten be hoeve van de Hongaarse vluchtelingen, zal men in de tuinzaal in de gelegenheid zijn een schilderij of tekening aan te kopen. De opbrengst hiervan zal dan eveneens ten goede komen aan de Hon gaarse vluchtelingen. Beeldende kun stenaars in deze stad zijn vrijdagoch tend 16 november tussen negen en elf ur in de gelegenheid aanbiedingen te doen. De vereniging „Kunst zij ons Doel" zal de opbrengst van de tentoon stelling, die zij in „Het Huis Van Looy" imn 10 november tot 3 december houdt, voor hetzelfde doel ter beschikking stel len. FILMVOORSTELLINGEN Rcmbrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Het grote avontuur". Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de Nederlandse speelfilm „Sterren stralen overal" met onder meer Kitty Jansen, Guus Oster en Johan Kaart. Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning van „Don 't bother to knock" met Marilyn Monroe. Zondagochtend 11 uur vertoning van de muziekfilm „Concerto". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van de „Levensx-oman van Richard Tauber". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 9 november, Concertgebouw, 19.45 uur: Bonte avond ten bate van de Neder landse Stichting Het gebrekkige kind, waaraan medewerken en Kilema Ha- waians, de Wama's Willy Albei-ti, Jan Tromp en Roland Wagter. Dit optreden geldt alleen voor leden van het zieken fonds „Ziekenzorg". Zaterdag 10 november. Concertgebouw, 20 uur: Gymnastiekuitvoering door de jubi lerende vereniging „Bato". Zondag 11 november, Concertgebouw, 14.30 uur: Volksdansfeest door de volksdans- vei-eniging „De Spelevaart". Maandag 12 november, wijkgebouw Mole- naerstraat: Tot en met woensdag 14 no vember wordt in het wijkgebouw van de ADVERTENTIE I zijn c| er.zijn cjeen betere! Hervormde gemeente aan de Molenaer- straat een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de aankoop van een instuiflokaal voor de Wijk-jeugd- raad III. Maandag 12 november, hotel Boekenrode, 20 uur: Voor de vereniging Buurtbelang Aerdenmhout-Bentveld houdt mevrouw Lily EversdijkSmulders een voordracht getiteld: „Irak, het verloren paradijs". Woensdag 14 november, Concertgebouw, 20 uur. Voor de Nederlandse Christelijke Reisvereniging houdt dr. A. van Deursen een voordracht over Palestina. Woensdag 14 november, Aerdenhout, 20.15 uur: Onder auspiciën van de kerkeraad der Hervormde Gemeente te Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout zullen de heer en mevrouw HinlopenNanninga in de Kapel aan de Leeuwerikenlaan in Aerdenhout een lezing houden getiteld: „Israël in de branding". De lezing wox-dt geïllustreerd met lichtbeelden en muziek. Donderdag 15 november, Roxytheater, 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Arbeidei-sontwikkeling wordt de film „Jonge harten" vertoond. Donderdag 15 november, Minerva Theater, 20.15 uur: Bonte avond ten bate van het herstellingsoord „Unicum" in Heemstede. Dinsdag 13 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de Vereniging voor Pedagogiek spreekt de heer A. van Moock, ambtenaar van de afdeling Jeugdzaken van de ge meente Haarlem, over „Jeugd en Samen leving". Donderdag 15 november, gebouw der Vrjj- zinnig Hervormden, 20 uur: Voor de ver eniging „Weten en werken" spreekt jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn reis naar IJs land. De vooi-dracht wordt geïllustreerd met lantaarnplaatjes. Woensdag 14 november, Brinkmann, 20 uur: Voor het Humanistisch Vei'bond, gemeen schap Haarlem spreekt de heer J. G. Rausch over „Is de mens onsterfelijk?" Donderdag 15 november, hotel „De Leeuwe rik", 20 xiur: Goochelshow door een aantal prominenten van het vak. Donderdag 15 november, Brinkmann, 14.15 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Huishoudraad spreekt mevrouw B. Korte. kaas-Den Haan over „Mode en persoon lijkheid". Vrijdag 16 november. Minerva Theater, 20.15 uur: Wegens de grote belangstelling zal de heer Jan P. Strijbos zijn lezing over Spits bergen getiteld: „Langs koele stranden" herhalen. Hierbij wordt ook weer een kleurenfilm over Spitsbex-gen vertoond. ADVERTENTIE „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger! „Kom", zei Merlijn. „We zullen maar gauw beginnen. Kan ik warm water krijgen?" Golinde bracht hem bij de stenen stookplaats waar enkele pannen stonden; er brandde een houtvuurtje onder. Merlijn vulde één van de pannen met water en wachtte, tot het ging koken. Toen nam hij zeven wonderbessen, gooide die in het kokende water en begon te roeren. Het water begon langzamerhand een rode kleur te krijgen; Merlijn roerde maar door, een hele tijd. 65-66 TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Van maandag 12 tot en met woens dag 14 november wordt er een tentoon stelling gehouden van handwerk ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Haarlem. Óp maandag ge opend van 20—22 uur, op dinsdag en woensdag van 1017 en van 2022 uur. Huis van Looy: Van 10 november tot en met 2 december exposeert het genootschap „Kunst zij ons doel" werk van leden. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, 's zondags van 1417 uur. De expositie wordt vrij dag 9 november 's avonds om 20 uur ge opend door de heer Jacques van Velsen. Galerie Espace: In de nieuwe kunsthandel aan het Klein Heiligland 36 kan men tot 25 november schilderijen, gouaches en kleine plastieken bezichtigen van Cor- neille. Scavavino, Vandercam. Wolvecamp en W. Couzijn. Dagelijks geopend van 11—17 uur. Het huis met de Kogel: Tot en met zaterdag 10 november exposeert de tekenaar Jan Wiegman tekeningen en schetsen in „Het huis met de kogel" aan de Spekstraat 12 in Haarlem. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met inven taris. Het museum is geopend op werk dagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 13—16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien pei-sonen. Tinholfhuis. Bloemendaal. Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 1416 „uur. -jr- Crunuiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met" watei-standen en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912 30 en van 13.3016 uur. ADVERTENTIE Als gevolg van de accijnsverhoging zul len gedistilleerde dranken op consumptie sterkte ongeveer 85 cent per liter duurder worden, nog afgezien van eventuele af rondingen in de tussenmai-ges. Uit de aard der zaak zal deze prijsverhoging gevolgen hebben voor de prijzen in de Horeca bedrijven, zo werd in de bestuursvergade ring van het bedrijfschap Horeca mee gedeeld. „Het doet onaangenaam aan, dat het Horeca-bedrijf bij de eerste tekenen van financiële moeilijkheden, de klap moet opvangen", zo werd ter vergadering vast gesteld. Het is niet uitgesloten, dat de accijnsverhoging ï-epercussies zal hebben voor de export en voor het herleven van de clandestiene stokerij. Het bestuur van het bedrijfschap besloot, adhaesie te betuigen met stappen bij de overheid, waarover het produkfschap voor gedistilleerd zich op het ogenblik beraadt. "JA Deze overwegingen stemden hem zó optimistisch, dat hij er mee instemde dat de nieuwe maatschappij zou worden opgericht, alhoewel hij nagenoeg geheel bui len de leiding er van werd gelaten. Hierdoor aangemoe digd, stelde de vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor, om de artikelen, die de bedrijfsvoering en de controle op de financiën regelden, opnieuw op te stellen. De nieuwe formule was zelfs nóg ongunstiger voor Jean geworden. Hij werd hierdoor zui ver een geldschieter, die verliezen voor zijn rekening mocht nemen en misschien ook kon delen in de winst, maar die generlei invloed meer kon uitoefenen op de gang van zaken. De jonge man stelde voor, dat men Jean zou verzoeken direct het contract te tekenen. Vriendelijk lachend antwoordde Aubrey, dat hij reeds een aanzienlijk bedrag in Plocks koper-transactie ge stoken had, omdat hij geïnteresseerd was in zaken, die snel afgewikkeld konden worden. Voordat hij echter zou tekenen, wilde hij graag nog met zijn advocaat in Parijs overleg plegen. Hij zou natuurlijk mijnheer Plock uit nodigen bij die bespreking aanwezig te zijn. Toen opge merkt werd, dat hij toch ook de diensten van een advo caat uit Praag kon inroepen, antwoox-dde hij, dat hij grote waai'de hechtte aan de opvattingen van de Praagse ad vocaten bijvoorbeeld van de advocaat van de Franse ambassade maar dat eerst nagegaan moest worden wat de Franse wet zei over een in Parijs gevestigde maat schappij en waar hij, als Fransman, zich aan te houden zou hebben. Hij behield zich daarom het recht voor om pas in Parijs te ondertekenen. Met die opmerkingen werd de vergadering besloten. In tegenwooi-digheid van de jonge man van het Minis terie van Binnenlandse Zaken belde Steiner de Franse ambassade op, die Kosek als juridisch adviseur aan- beveelde. U ziet het, zei Steiner tot hem, wij doen niets buiten uw medeweten. Ieder contact, dat onze mensen met buitenlandse vertegenwoordigingen hebben, ieder telefoongesprek, wordt gecontroleerd. In een poging een lach voort te brengen, voegde Stei ner er nog aan toe: U bent te achterdochtig. De jonge man diende meteen stevig van repliek. Wij weten precies, wat wij doen. Wij hebben poli tieke belangstelling voor deze zaak. U gaat echter aan voordracht in een reeks van drie voor-uw specialisatie ten gronde, omdat u niet verder kijkt dan uw eigen zakelijke belangen. Onze voorzichtigheid en niet wantrouwen is volkomen gerechtvaax-digd. enu zult dat zélf wel het beste weten. Hij wendde zich bruusk van Steiner af. Plock wisselde met Steiner een blik van verstandhouding en richtte zich toen tot de jonge man. Ter ere van onze bezoeker uit Parijs, zei hij in het Tsjechisch heeft Steiner een lunch gearrangeex-d. Het zou bijzonder prettig zijn, al u als vertegenwoordiger van het Ministerie van Binnenlandse Zaken daarbij aanwezig kon zijn. U zoudt dan onze Fransman beter leren kennen. De aangesprokene keek Plock met een verachtelijke bli'k aan. Ik heb geen tijd voor zulke eetpartijen. Eén van onze mensen komt trouwens vanmiddag naar uw huis om een gesprek met hem te voeren. Hij vertrok daarop en liet niet na de deur hard achter zich dicht te slaan. De klap was een soort uitx-oepteken. Op dat ogenblik leefde de conversatie weer op. Steiner nodigde hen in het Tsjechisch en in het Frans uit voor de lunch. Hij liep op Jean Aubrey toe en herhaalde de invitatie nog eens. Niets vermocht echter zijn nervosi teit te verbergen. Ze hebben geregeld een angstpsychose, dacht Jean. Aubrey reed met Plock naar het resetaurant, waar geluncht zou worden. Hij vroeg hem, of hij niet de ge legenheid moest aangrijpen oxn tegexiover Steiner de kwestie van Jan Horak te berde te brengen. Plock schudde het hoofd. Ik beschouw u als mijn compagnon en ik reken op uw discretie. De conferentie van vanmorgen heeft mij duidelijk gemaakt, dat het voor Steiner afgelopen is. Definitief afgelopen. Het optreden van de vertegen woordiger van Binnenlandse Zaken was een regelrechte belediging. Steiners ontslag is nog maar een kwestie van tijd. Ik begrijp volkomen, dat u in Praag niets wilt ondertekenen. In uw plaats zou ik dat ook niet gedaan hebben. Het enige punt, dat voor ondertekenen pleit, is Steiners positie. Als hij de laan uitgestuxird wordt, zal het maanden duren, voordat zijn opvolger de moed zal opbrengen om zich weer actief met zaken bezig te hou denMaar tegenwoordig, zo voegde hij er na een korte pauze aan toe, weet men wérkelijk niet meer wat het beste is: een overeenkomst zien te bereiken of het maar zonder contract te doen. U hebt in ieder geval juist gehandeld, door nu nog niet te ondertekenen. Mis schien zult u na de ontmoeting van vanmiddag beter geïnformeerd zijn; ook over de criminele kwestie. Hoe ver u daarbij gaan wilt, moet ik overigens geheel aan u overlaten. Ja, antwoordde Jean. Ik zal voorzichtig zijn. Het is echter erg moeilijk, als je niet weet waar vóór je moet oppassen. Waarom zou het met Steiner gedaan zijn? Plock legde zijn hand op Jeans knie en zei zachtjes: Dat is een gevaarlijke vraag en het antwoord is nóg gevaarlijker. Ik zal u dit zeggen: Steiner beschouwt het als zijn taak voor grondstoffen te zorgen. Het koper, dat wij hem voor dollai's verkopen, is opgeëist door de loco- motieffabrieken en hij is bereid het te leveren. Maar Binnenlandse Zaken wil het koper naar het oosten door sturen, waarvoor hij katoen terugkrijgt, een slechte kwaliteit, die hij niet naar het westen kan exporteren. Steiner zal daardoor de dollars verliezen, die hij toe gewezen heeft gekregen en waarvoor hij verantwoorde lijk is. Het is Steiners taak er voor te zorgen, dat de in dustrie op gang blijft en dit kan alleen maar gebeuren, als er grondstoffen zijn. Iedere verloren zaak, zoals bij voorbeeld onze koperaffaire, verkleint de kans om in het westen in te kopen. Tegen zijn eigen wil is hij dus in de verdediging gedrongen. Plock leunde naar Jean over en fluisterde hem in het oor: Hij verzet zich er ook tegen, dat Binnenlandse Zaken zijn organisatie van firma's, vertegenwoordigers en kooplieden tot een appax-aat voor politieke, economi sche en militaire spionage maakt. De leveranties aan het oosten en de inlichtingendienst zijn tegenwoordig be langrijker dan onze eigen industrieIk vertel u dat, omdat wij beiden Badin kennen en omdat hij misschien iets over mijnehplannen heeft losgelaten. Maar zal niet iedereen, die Steiner moet opvolgen, precies hetzelfde handelen? Plock begon te lachen. Natuurlijk niet! Het komt er maar op aan iemand te vinden, die bereid is de richtlijnen van Binnenlandse Zaken op te volgen, en die begrijpt, dat overeenstem ming met deze mensen beslissender is dan met de rest van de regering. Iedereen kan naar de duivel lopen, zei Jean. (Wordt vervolgd). BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Voor het eerst na de Tweede Wereld oorlog zal de Amerikaanse zangeres Marian Anderson in Nederland optreden. In 1938 was zij hier voor het laatst. Op vrijdag 9 november zal zij zingen in het Concert gebouw in Amsterdam, op dinsdag 13 no vember in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Marian An derson is de eerste negerin, die de „colour barrier" van de Metropolitan Opera in New York heeft dooi-broken. In januari 1955 trad zij er op. Om haar brak in 1938 me vrouw Roosevelt, de echtgenote van de toenmalige president der Verenigde Staten, met de vrouwenbeweging „Dochters van de revolutie". Deze instelling had geweigerd Marian Anderson op te laten treden in de „Constitutional Hall". Leiden. Semi-artsexamen: mej. E. Groene- wegen, Rotterdam; mej. M. A. van der Lely. De Lier; mevr. M. C. Scholten—Raphael. Den Haag; mevr. J. D. R. Peereboom—Wynia, Den Haag; D. J. Boei'stra, Den Haag; Goei Ing Liang, Leiden; W. J. J. M. Vaessen, Heerlen. Artsexamen: mej. I. J. Liems, Den Haag; G. Th. A. M. Bots, Dordrecht; J. de la Hayze, Baarn. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleei'dheid op proefschrift ge titeld „Psychische kindermishandeling", mej. B. L. F. Clemens Schröner geboren te Groningen en thans wonende te Leiden. Ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschx-ift getiteld „De reactie van diisopx-opylfosforofluoridaat met estera- sen", de heer R. A. Oosterbaan, geboren te Utrecht en thans wonende te Rijswijk. Ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld „Onderzoe kingen over synthese, spreiding en photo- chemic van enige tyrosinederivaten met ^en peptideband", de heer C. A. de Bock. gebo ren te Den Haag en thans wonende te Weesp. ADVERTENTIE heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook niet door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk Gedeponeerd hindcljmerk VRIJDAG 9 NOVEMBER Cinema Palace: „De man, die nooit be stond", 14 jaar, 7 en 9.15 u. ROxy: „Knock out in kruitdamp", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bushalte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De huzax-en", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het liefdeleven van de zoon van Caroline", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Intemxpted melody", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals museum: Dr. A. van Biemen spx-eekt voor volksuniversiteit over „Nieuwe wegen in de moi-aal", 8 uur. Minervatheater: mej. C. A. Hofstede Crull zal voor de volksuniversiteit spreken over Ravenna. ZATERDAG 10 NOVEMBER Cinema Palace: „De man, die nooit be stond", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Knock out in kruitdamp", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bushalte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Don 't bother to knock", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het liefde leven van de zoon van Caroline", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Interrupted melody", alle leeft., 2,30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Toneelgroep Theater met „In de laatste minuut", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7