Buurthuis aan Harmenjansweg zal spoedig gereed komen Bewoners bieden luidklokaan Invloeden van de ontwikkeling in de IJmond op Haarlem TELEFUHKEN Koor Katholiek Haarlem met Haydn's „Stabat Mater" Wilde herten bezoeken bok ASIELRECHT Rapport Economisch Instituut Donderdag in Concertzaal ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Minder industrie, meer verkeer, geen stimulans voor cultureel leven Hulp aan Hongarije Sympathiek gebaar stijl en perfectie sinds 1 9.03 Verkeersongeval met dodelijke afloop Klavenaswedstrijd voor Hongarije Jongeman nam bromfiets mee HET BEGRIP asielrecht heeft in deze dagen op schrijnende wijze aan actualiteit gewonnen, nu duizenden gevluchte, opge jaagde en berooide mensen in Centraal- Europa hun land verlaten om elders een goed heenkomen te zoeken. Tegenover dit onvoorstelbare grote leed, dat onze ge dachten voortdurend bezig houdt, zinken de geschillen, die nu al twee jaar in de Vereniging tegen het mishandelen van die ren voor Haarlem en omstreken een per manente staat van opwinding teweeg bren gen, in het niet. Maar ook daar kan men van een asielrecht spreken: het recht van het zwervende en zieke dier op een toe vluchtsoord, dat het in de oude gebouwen aan de Ridderstraat kan vinden. Wij hebben in de afgelopen jaren, onder verschillende beheerders, kunnen consta teren, dat het werk in het asiel alle onrust in de Vereniging ten spijt doorging. Nog onlangs hebben wij bij een plotseling be zoek alles tot in de puntjes verzorgd aan getroffen. Het huidige, tijdelijke bestuur laat de uitlaatmogelijkheden voor honden en katten thans ook verbeteren, evenals de riolering daarvan. Bovendien geeft men zich veel moeite een goed tehuis voor de zwervers te. vinden. Dat wij inzonderheid het asiel noemen, heeft een reden. Het asielbeleid immers vormt het uitgangspunt van de huidige moeilijkheden, welke nog immer op juridische wijze in stand ge houden niet zijn opgelost. Men zou dat bijna gaan vergeten, omdat er sinds de ledenvergadering waarop de verschillen van inzicht openbaar werden zo'n lawine is losgeraakt van' argumenten, motieven, beweringen en verdachtmakingen, dat men door al die franje van prestiges en ge voeligheden de kern van de zaak uit het oog zou verliezen. Dat het zover kon ko men valt te verklaren uit het gebrek aan bestuurservaring van de meeste leden van de bij het conflict betrokken partijen, ter wijl anderzijds moet worden geconstateerd, dat sommigen te weinig het belang van een „geven en nemen" hebben ingezien. Wij verwijten dat aan geen der partijen in het bijzonder, omdat in het verleden aan beide zijden fouten werden gemaakt. Het is ons echter altijd opgevallen, dat personen die in het dagelijks leven zich lieten kennen als redelijke, verstandige en met de beste bedoelingen bezielde mensen op de vergaderingen van Dierenbescher ming van een opmerkelijk fanatisme en een volslagen gebrek aan bereidheid tot begrip blijk gaven. Gebrek aan bestuurs ervaring leidde er ongetwijfeld ook toe, dat in het verleden individuele leden ook wel bestuursleden zich over het hoofd van dierenarts en beheerder heen actief met de gang van zaken in het asiel gingen bemoeien. Alsof elke aandeelhouder van de Bataafse Petroleummaatschappij aanwijzingen zou kunnen geven bij olie boringen of verkoopplaatsen! De verge lijking is minder lachwekkend dan men zou denken, want ook het asiel is een be drijf en zoals men bijvoorbeeld op zater dagmiddagen kan constateren een druk en veelomvattend bedrijf. En het spreekt wel vanzelf, dat met name in veterinaire kwes ties de dierenarts hier het laatste woord spreekt. Wie enigszins inzicht heeft in de veelzijdige aspecten van het asielbeheer komt vanzelf tot de conclusie, dat het niet voldoende is dat men gaarne honden en katten vertroetelt, maar dat men dan enig zakelijk bggrip dient te bezitten en een consequent beleid moet kunnen voeren. Rust in de vereniging met drieduizend leden een der grootste van Haarlem is uiteraard een eerste vereiste om deze charitatieve taak te kunnen blijven vol brengen. Dat de troebelen in de Haarlemse Dierenbescherming tot nu toe het werk van deze organisatie niet geheel hebben verlamd is niet alleen te danken aan een reeks mensen, die de moeiten en lasten van een bestuurslidmaatschap onder de huidige omstandigheden hebben willen aanvaarden, maar vooral ook aan de over grote meerderheid van degenen die als ge wone leden het werk van Dierenbescher ming blijven steunen, omdat zij niet willen dat het dier de dupe wordt van het feit, dat de mensen elkaar tot wolven zijn ge worden. Wanneer men dat doel in het oog houdt, zullen de partijen toch wel eens af stand doen van eigen eer en belang, voor zover die motieven bij hen in geding zijn. Een deel daarvan heeft reeds getoond zeer ver te willen gaan in het- tegemoet komen aan de wensen van anderen. Moge op die grondslag spoedig overeenstemming wor den bereikt. Het Nederlands Economisch Instituut heeft in opdracht van de gemeente Haar lem een rapport samengesteld over de in vloeden op de gemeente Haarlem welke in de loop van de komende twee a drie decen nia veroorzaakt zouden kunnen worden door de krachtige ontwikkeling van het IJmondgebied. Met name wordt daarbij gedacht aan de invloeden op Haarlem als industriestad, als handelscentrum, als ver keersknooppunt, als winkelcentrum en als cultureel centrum. Zoals bekend vindt de industriële bedrij vigheid in het IJmondgebied haar zwaarte punt in het aan de monding van het Noord zeekanaal gevestigde zware-industrie-com- plex van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Het is dan ook de verwachting dat een krachtige ont wikkeling van het gehele IJmondgebied in de komende decennia moet worden tege moet gezien. De groei van het Hoogovencomplex en de daarmee gepaard gaande agglomeratie van een op de industrie ingestelde bevol king zal namelijk, aldus het rapport, weel een krachtige stimulans betekenen voor de ontwikkeling van niet op de Hoogovens gebaseerde industrieën van allerlei aard. Ook de verbetering van de verbinding van de IJmond-Noord met de Randstad Holland zal, na gereedkomen van de tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen, niet nalaten daarop een gunstige invloed uit te oefenen. De samenstellers van het rapport hebben voorts een overzicht gegeven van de ver moedelijke toekomstige ontwikkeling van de bedrijvigheid in de IJmond-Noord en de daardoor te verwachten bevolkingstoene ming. Daarbij heeft men zich gebaseerd op het onlangs verschenen ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord en ten dele ook op eigen berekeningen. Het streekplan gaat, wat de toekomstige bevolking van het IJmond-Noordgebicd be treft, uit van een werkgemiddelde van 156.000 personen in 1980. Er wordt dus rekening gehouden met de mogelijkheid dat de bevolking van het gebied IJmond-Noord in de periode van 1947 tot 1980 zal groeien van 36.450 tot 156.000 personen. Een uit breiding van Beverwijk in noord-oostelijke richting zal aan deze bevolking huisvesting moeten bieden. Voor Velsen-Zuid wordt overeenkomstig de bestaande uitbreidings plannen gerekend met een groei van 40.000 personen in 1950 tot ruim 60.000 in 1980. Voorts heeft het Economisch Instituut zich de vraag gesteld hoe deze ontwikke ling nu de gemeente Haarlem zal beïnvloe den met betrekking tot respectievelijk de industrie en groothandel, de winkels, het verkeer en het culturele leven. Bij de win kels ligt de zaak het eenvoudigst. Daar Beverwijk reeds thans een winkelcentrum is ten opzichte van zijn omgeving en deze functie waarschijnlijk nog zal worden ver sterkt door de te verwachten toekomstige sterke uitbreiding van deze gemeente is het duidelijk dat alleen van de groei van Velsen-Zuid belangrijke stimulansen voor de Haarlemse winkelstand kunnen worden verwacht. In 1950 bevond zich vermoedelijk niet minder dan dertig percent van het door Velsenaren voor de voorziening van hun behoeften benodigde winkelpersoneel in Haarlem. De vraag is natuurlijk of deze graad van afhankelijkheid in' de toekomst ongewijzigd zal blijven. De mogelijkheid daartoe moet zeker niet uitgesloten worden geacht. In dat geval zal dertig percent van de aankopen in de winkels van de mensen die zich in de komende decennia in Velsen komen vestigen, aan de Haarlemse winke liers ten goede komen. Ten aanzien van het verkeer hebben de rapporteurs zich niet beperkt tot de invloe den die van de ontwikkeling van het I.Imond-gebied op de Haarlemse verkeers drukte zullen uitgaan, doch men heeft het onderzoek uitgebreid tot alle verkeer in of uit noordelijke richting dat Haarlem als uitgangspunt of als bestemming heeft of zijn route door Haarlem kiest. De te verwachten indrukwekkende groei van het verkeer komt duidelijk naar voren in het volgende staatje: Verkeer passerend over het Delftplein waarvan doorgaand Totaal door Haarlem 1950 3.764 1.843 1958 9.203 3.907 1970 14.639 5.573 Voorts wordt door het Instituut aangeno men dat van de groei van het IJmond gebied geen grote stimulans zal uitgaan op de Haarlemse instellingen op cultureel ge bied enerzijds omdat veel van deze instel lingen de consumenten volgen, anderzijds omdat vermoedelijk in het IJmondgebied slechts een zeer kleine laag van de bevol king voor bepaalde culturele genietingen zoals bezoek aan schouwburg of concert zaal naar Haarlem zal willen reizen. Daarentegen zal de ontwikkeling van dé IJmond wel grote invloed kunnen hebben op de Haarlemse industrie en groothandel. Enerzijds is een positieve invloed te ver wachten door een uitbreiding van de afzet ten behoeve van de IJmond waarbij de activiteit en verkoopkracht van het Haar lemse bedrijfsleven een onontbeerlijke katalysator zullen blijken. Anderzijds zou er wellicht een ongunstige invloed kunnen uitgaan van het te verwachten ruime aan bod van vrouwelijke arbeidskrachten in de IJmond, waardoor verplaatsing van Haar lemse bedrijven naar dit gebied in de hand zou kunnen worden gewerkt en van de aanzuiging van mannelijke arbeidskrachten door de zich ontwikkelende industrie in de IJmond, waardoor een schaarste op de ar beidsmarkt zou kunnen ontstaan, welke Haarlem minder aantrekkelijk maakt voor vestiging van nieuwe speciaal arbeidsinten sieve industrieën. vxXJOa20CeCOÓOCCCCOOOCe«»SC02COMOÖO®»XX»K'>WOOOOOCOC« 'A 3 De heer Gerard Smit, eigenaar van een zaak aan de Gedempte Oude Gracht H te Haarlem, wil een landelijke actie 3 ontketenen, waarbij alle zaken een ge- i deelte van hun totale omzet gedurende enige tijd ter beschikking stellen aan de Hongaarse vluchtelingen. De heer Smit zal zelf het voorbeeld géven éh i vijf percent van zijp. totale omzet af- staan. „De Huzaren" (Luxor) Een Franse kolder-parodie op de oorlog, waarin echter de kolder raakt aan dingen fusillade bijvoorbeeld die men thans onmogelijk zo betrekkelijk kan zien als nodig is om zonder voorbehoud deze lichte zeer goede film te verteren. Twee huzaren (Bernard Blier en Bourvil) van een verfomfaaid groepje cavaleristen uit Napoleons leger, moeten de omgeving van een Italiaans dorpje verkennen. Tijdens die speurtocht stijgen zij af om te doen wat ook een cava lerist liefst tegen een boom doet. Een dor peling jaagt dan hun paarden op hol. Het tweetal vertelt zijn commandant, dat de paarden tijdens een hevig vuurgevecht zijn gesneuveld; het dorp staat hierdoor bloot aan represailles, die het tweetal op de gek ste manieren steeds voorkomt, tot hun paarden het dorp binnen wandelen; dan moeten ze zichzelf van de dood zien te redden. De dialogen zijn steeds voortref felijk en geestig. „De zondares" (L i d o) Deze Duitse, door Willi Forst geregisseerde film vertelt op een vaak beklemmende manier een weinig gecompliceerd verhaal over twee door het leven geslagen mensen: een meis je dat door het slechte voorbeeld van haar moeder en door het immorele gedrag van haar halfbroer de verkeerde weg opgaat, en een aan lager wal geraakte kunstschilder, voor wie de zekerheid dat hij plotseling blind sessie is. Hij wordt door het meisje uit de goot opgeraapt en er ontluikt tussen beiden een sterke liefde, die de schilder inspireert, waardoor zijn werk bekend wordt en de materiële zorgen verdwijnen. Maar een oogoperatie kan de schaduw, die voort durend boven het geluk van deze mensen hangt, niet wegnemen en er komt een abrupt einde aan deze idylle. De film vertelt dit verhaal niet als een aaneengesloten geheel, maar grijpt telkens in een flash back terug op episodes uit de levens der beide hoofdfiguren, hetgeen de dramatische spanning sterk verhoogt. Het spel van Hildegard Kneff en Gustav Fröh- lich is van een dikwijls beklemmende rea liteit. „.Bushalte" (Rembrandt) Hoewel deze Cinemascope-technicolor welbe schouwd even weinig om het lijf heeft als de bekoorlijke Marilyn Monroe, die de vrouwelijke hoofdrol vervult, kan men er toch zijn plezier aan beleven., Regisseur Joshua Logan is zo verstandig geweest, nergens verder te willen springen dan de polsstok van zijn verhaaltje lang was, zo dat zelfs Marilyn royaal met haar sierlijke hakjes over de sloot komt. Zij verschijnt hier als een uit de goot opgeraapte derde rangs-soubrette in een nachtkroeg voor veeboeren in Phoenix, Arizona, waar nie mand van de ruwe cliëntèle enige aan dacht heeft voor haar schamele prestaties als lady-crooner, maar des te meer voor haar uiterlijke bekoorlijkheden. Op de avond voor de jaarlijkse rodeo komt zij in botsing met een grasgroene, uit de klei getrokken cowboy uit de binnenlanden van Montana, die nog nooit een „echte ?a' TIv^orc*erb e,en voortdurende ob- I vrouw gezien heeft en hals over kop ver liefd op haar wordt. Hoe deze stormachti ge jongeling een alleraardigste vertol king van Don Murray bij zijn hofma kerij heel de stad op stelten zet, en pas sant even de rodeo wint, en zijn geliefde ADVERTENTIE Europa's grootste firn] 43|i grammofoonfabriek s§ Imp. N.v. Thabur Den Haag 5!8!9i8^S»i^öW»6öö6iBeonflfi?W, 3 speed speler voor alle platen f 45»-1 .ws-v .ww^ ADVERTENTIE Het koor „Katholiek Haarlem", dat in Paul Hameleers en de bas Jan van de de tien jaar van zijn bestaan, «onder leiding van zijn dirigent Albert de Klerk reeds tal van grote koorwerken met solisten en orkest heeft uitgevoerd, die de blik van het publiek op het oratorium-répertoire verwijd hebben en die in vele gevallen verrassende noviteiten voor Haarlem ble ken te zijn, heeft voor zijn eerstvolgende uitvoering, op donderdag aanstaande in de Haarlemse Concertzaal, weer een program ma, dat buiten de geijkte normen valt. Als hoofdwerk op deze avond zal gegeven worden een vrij onbekend werk van Josef Haydn, een uitgebreid „Stabat Maler" voor koor, vier solisten en orkest, geschreven aan het hof te Esterhazy omstreeks 1773. Het ontstond dus ruim een kwart eeuw vóór de beide oratoria's „De Schepping" en „De Jaargetijden", die Haydn als oratoria- componist beroemd gemaakt hebben en, door hun ongekend succes, dit vroeger koorwerk in de vergetelheid brachten. Het „Stabat Mater" had die bijval in deze zin mee voorbereid vooral in Frankrijk en Engeland door de reputatie die Haydn ér als koorcomponist mee verwierf. Le Groi, de directeur van „Le concert spiri- tuel" te Parijs, schreef in 1781 aan de componist een brief, waarin hij hem mee deelde, dat zijn „Stabat Mater" met zoveel succes in de Franse hoofdstad was uitge voerd, dat het vier keer achtereen gegeven moest worden. Hij complimenteerde Haydn om zijn zeldzaam mooie schrijf wijze voor de menselijke stem en nodigde hem uit alles wat hij nog verder zou com poneren naar Frankrijk te zenden. Haydn's „Stabat Mater" doet vrijwel in geen enkel opzicht denken aan zijn latere grote koorwerken. Het is virtuose bel- canlo-muziek naar Italiaans model, beter gezegd: naar Napolitaanse smaak. Pergo- lesi schijnt hem tot voorbeeld te hebben gediend. Alleen in de treffende declamatie der koren wijkt hij van diens stijl af. Men kan genieten van brillante vocale solo nummers, die donderdag zullen verzorgd worden door de sopraan Lucienne Bouw man, de alt Maartje Kliffens, de tenor Ree. Bijzondere aandacht verdient een on gemeen mooi kwartet met koor Virgo virginum praeclara". Als tweede werk wordt, na de pauze, een van de vijf grote motetten van Jean Philippe Rameau uitgevoerd, welke deze geniale hervormer der Franse muziek van de 18e eeuw schreef voor de pompeuze diensten aan het hof van Lodewijk XV te Versailles. Van dit „In Convertendo" voor solisten, koor en orkest bestaan twee versies. De versie, die nu wordt uitge voerd, is opmerkelijk om de frappante wijze waarop de twee hoornpartijen in het orkest zijn aangewend. Rameau was na melijk verrukt geworden door de destijds ongekende mogelijkheden op de hoorn, die hij van Duitse hoornisten op de beroemde concerten van de Maccenus La Pouplinière gehoord had. En voor een uitvoering van „In convertendo" op het Concert Sprirituel werkte hij zijn partituur om, ten einde deze noviteit op het gebied der orchestra- tie in toepassing te brengen. Evenals in de opera's van Rameau heeft, bij alle ver rassende vondsten van harmonie en vorm kracht, de milde melodische stroom van het rococo in dit motet een sterk boeiend vermogen. Jos. de Klerk Tengevolge van verwondingen is in de afgelopen nacht de éénenvijftigjarige me vrouw Handgraaf-Schaaper, wonende aan de Van 't Hofstraat, te Haarlem, in de Ma- riastichting overleden. Vrijdagavond om tien minuten over half elf wilde zij op haar fiets van de Schouw- tjesbrug af de Pijlslaan inrijden. Zij lette niet op het verkeer komende van de Leisdevaart en werd door een auto aange reden en over een afstand van dertig meter meegesleurd. xocoocooooccocooc>ooc De jachtclub ..Bloemendaal" zal zaterdag 17 november in hotel Zomerz.org te Bloemen daal een klaveriasdrive houden t.en bate van de hulpverlening aan I-Ioncarije. Het in schrijfgeld bedraagt één gulden oer persoon. Men kan zich bij de volgende adressen aan melden: .T. Koker, Kloosterstraat 33. telef. 20309 cn C. Steenstra. Stuyvesantstraat 83 rd, telef. 25870 en de heer Van Den Aardweg, Sophiastraat 25 zwart. Een tweeëntwintigjarige kantoorbedien de vermiste vrijdagavond zijn bromfiets, die hij bij de St. Jeroenschool aan de Over- tonstraat te Haarlem had neergezet. Na bij de politie aangifte te hebben gedaan begaf hjj zich naar het centrum, waar hij een jongen op zijn brommer zag rijden. Hij hield de jongeman aan, die vertelde, dat hjj de bromfiets van een vriend had geleend. De vriend, een zestienjarige bollenkweker, bekende de bromfiets te hebben weggeno men, met het oogmerk er een ritje op te maken. De jongeman is ingesloten. Het zal niet lang meer (luren, of het nieuwe buurthuis ten dienste van het buurtwerk „De Driehoek", dat in aanbouw is aan de Harmenjansweg in Haarlem-Oost, zal in gebruik kunnen worden genomen. Het bestuur van de stichting „Maatschap pelijk buurtwerk" heeft de openingsdatum vastgesteld op 1 december. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zal die dag om drie uur het buurthuis feestelijk in gebruik stellen. In zijn vrijdagmiddag gehouden vergade ring heeft het stichtingsbestuur tot buurt- werker benoemd de heer J. Bosnia uit Eind hoven. De heer Bosma zal per 1 december in dienst treden en het contact tussen het huis en de buurt onderhouden, alsmede lei ding geven aan het werk in het buurthuis. Sinds februari van dit jaar zwerven er regelmatig een paar damherten door het duingebied van de Kennemerduinen tussen Zundvoort en IJmuiden. De herten stand is verder uitgebreid, doordat de Stichting „Het Nationale Park De Kenne merduinen" enkele dieren overnam van de Dienst van Hout en Plantsoenen van de gemeente Haarlem. Deze dieren, waaronder een bok, moesten van de hand worden gedaan, omdat het aantal herten in De Hout te groot werd. Door deze aankoop is het leven van deze herten gered en is Het Nationale Park de Kennemerduinen een attractie rijker geworden. Voorlopig worden de dieren in een omrasterd gedeelte gehoudenwanneer zij voldoende gewend zijn aan de nieuwe omgeving zullen zij vrijgelaten xvorden. De in het wild rondzwervende herten zijn blijkbaar zo gecharmeerd van de fiere bok, dat ze over de ruim twee meter hoge afrastering springen om bij hem te kunnen komen. De bewoners, aan wie dit huis ten dien ste zal staan, hebben intussen gepiekex-d over de wijze, waarop zij hun waardering voor de totstandkoming ervan kunnen doen blijken. Er is een feestcommissie gevormd en intussen is een collecte gehouden, die een flink bedrag voor het aankopen van een cadeau heeft opgeleverd. De aankoop is thans gebeurd. Ter gelegenheid van de officiële opening zal namens de buurtbe woners een luidklok worden aangeboden, die in het torentje van het buurthuis een plaats krijgt. Deze klok zal de stem zijn van het buurtwerk „De driehoek" en symbolisch of in werkelijkheid de be woners oproepen tot actieve deelname aan dit werk. Het buurthuis nadert thans zijn voltooi ing. De schilders zijn. druk bezig, de loka len in. een frisse kleur te steken. Volgende week zal het hoge hek, dat het huis thans nog van de weg scheadit, worden wegge haald en. hiervoor in de plaats zal een muurtje worden gemetseld. De buurtcontactcommisie heeft zich in middels beraden over de festiviteiten, die ter gelegenheid van de opening zouden kunnen plaatsvinden. Ook deze hebben nog een voorlopig karakter, omdat het de finitieve programma pas later zal kunnen worden vastgesteld. Er wordt aan gedacht na de officiële opening twee feestavonden voor de bewoners te organiseren, waarop in gezellige sfeer het totstandkomen van het gebouw zal worden gevierd. Ook voor de jeugd zullen enige feestbijeenkomsten worden georganiseerd. Er wordt eveneens een plan geopperd voor de ouden van da gen een feestavond te organiseren en men heeft de aardige gedachte gekregen, deze avond door de jeugd te laten verzorgen. Op deze wijze wordt een band gelegd tus sen de bejaarden en jeugdigen. Als het buurthuis eenmaal gereed is, zal er een grote activiteit in worden ontplooid. Er kunnen binnensporten als biljarten en tafeltennis worden beoefend en de buurt bewoners kunnen elkaar in de gezellige sfeervolle lokalen geregeld ontmoeten. Speciale bijeenkomsten kunnen worden georganiseerd voor jongeren en bejaar den. In het gebouw kan ook de gezins- en huishoudelijke voorlichting worden gebo den en de kleuter- en zuigelingenzorg kun nen erin worden ondergebracht. Verwacht mag wel worden, dat nieuwe activiteiten na de gereedkoming van het gebouw zul len worden aangegrepen. Om tenslotte op het geschenk van de buurtbewoners, de luidklok, terug te ko men: de buurtbewoners hebben ruim ge offerd en het resultaat hiervan was, dat het totaal ingezamelde bedrag niet behoef de te worden uitgegeven. Het batig saldo zal worden, overgeschreven op gironummer 999 ten behoeve van de hulpverlening aan het Hongaarse volk. tenslotte met de lasso moet vangen, als was zij een recalcitrant stierkalf, dat moet ge zelf maar gaan zien. Wie zijn eisen niet te hoog stelt, zal er zich best mee amuse ren. H. C. „Interrupted melody" (Minerv a). De met als Nederlandse ondertitel aangekon digde film „Onderbroken melodie" is ge baseerd op het levensverhaal van Marjorie Lawrence, een Amerikaanse zangeres. Dit op een farm opgegroeide meisje wint de eerste prijs in een groot concours voor amateur-operazangeressen. Die prijs be tekent de mogelijkheid te studeren in Pa rijs. Zij beseft in de lichtstad dat zij vol doende zakelijk zal moeten zijn, om zich door het leven te slaan. Als de zangeres eenmaal op het concertpodium staat, stijgt haar ster snel. Zij zingt in talloze opera's met vervoering. In Frankrijk aan het begin van haar cax-riëre ontmoet zij een jonge arts en als zij een grote toernee door de Verenigde Staten maakt, ontmoet zij hem weer, met het bekende gevolg: zij trouwt maar het valt haar moeilijk minder op toernee te kunnen. Tijdens repetities, die aan een gi-ote Zuidamerikaanse toeiTiee voorafgaan, krijgt zij een verlamming, zodat zij voort aan aan het bed zal zijn gekluisterd. Haar man neemt haar revalidatie ter hand, maar zij kan zich geestelijk niet aan de nieuwe situatie aanpassen. Langzaam verbetert haar toestand. Totdat de oorlog uitbreekt, zij voor soldaten in ziekenhuizen zingt en zelfs een toernee voor de soldaten aan vangt. Dan leert zij haar lot te aanvaarden en na veel geduld en zelfoverwinning keert zij terug naar het concertpodium in New York. Zoals vele muziekfilms is deze zeer toneelmatig. Liefhebbers van deze films en van beroemde operamelodieën zullen er van weten te genieten. „Knockout in kruitdamp" (Roxy). De paax-den galopperen dit maal niet over de wijde px-airies, maar blijven op stal staan, terwijl hun berijders in een klein stadje de boel op stelten zetten. Een stelletje ban dieten trachten er met de entreegelden van de in de stad te houden bokswed strijd vandoor te gaan. De kruitdamp krin- gelt omhoog naar de felle blauwe technico- lor-hemel. De lopen staan roodgloeiend en in de laatste minuten van de film wordt een tiental overbodige figuranten door het moordend lood opgeruimd. De schurk, die tenslotte het geld heeft weten te bemach tigen bekeert zich en brengt het aan de rechtmatige eigenaar terug. Met een gerust geweten kan hij het meisje in zijn armen sluiten. „Morgen zie ik je weer" (Studio). Dit is de verfilming van het boek, dat Catheri ne Marshall schreef over het leven van haar vrij jong gestorven echtgenoot, de Amex-ikaanse predikant Peter Marshall. Zij schreef het boek onder de titel: „A man called Peter" (Een man genaamd Peter), tevens de oox-spronkelijke titel van de film. Deze predikant heeft tussen 1930 en 1940 en nog enkele jaren daarna in de Verenig de Staten getracht een opleving teweeg te brengen in de religie. Door de manier waarop hij px-edikte bestreed hij het tradi tionalisme, waarin de bijbel als een plech tig boek werd gelezen en waardoor naar zijn overtuiging waarlijk contact met God v/erd belemmerd. Vóór hem waren er en na hem kwamen er andere px-edikanten, die van hun leven een vurig pleidooi heb ben gemaakt voor de eenvoudige gods dienst, een vrij en open geloof, infoi-meel, zonder mystiek, zonder plechtigheid. De predikant Billy Graham is daarvan op het ogenblik wel het beste voorbeeld. De film vertelt hoe Marshall als Schotse jongen al een vast geloof kx-eeg in de leiding van God, hoe God hem naar Amerika stuux-de om daar predikant te worden en hem na beproevingen de kracht gaf het vertrouwen te winnen van een groot aantal mensen. Hij bereikte een voorname positie in Washing ton, maar hij stierf jong aan een hax-taan- val. Omdat de film de godsdienst betreft zijn de meningen sterker vex-deeld dan over ieder ander onderwerp. Een oordeel laten wij gezien de kleine ruimte, die deze ru briek toestaat dan ook achtei-wege. Wij merken slechts op, dat de film naar onze mening iets te veel aandacht besteedt aan de preken waarmee Marshall indruk maak te. Er is overigens ruimschoots aanleiding tot discussie. Het is alleen al boeiend te kunnen zien hoe Amerikanen door de be handeling in de film de figuur Marshall beschouwen. V De hoofdfiguur uit deze film is bij het begin van het verhaal een Spaanse graaf, die aan de zijde van de guerillatroepen wil vechten tegen de Fx-ansen, als dezen in het begin van de negentiende eeuw Spanje veroveren. Hij beleeft allerlei avonturen en ontdekt tenslotte, dat hij de zoon is van een Franse hertogin. Dan kiest hij de zijde van de ovei-heersers en vindt de lief de van de vrouw, die hij aanvankelijk voor zijn zuster hield. Dit is in het kort de geschiedenis, die zich afspeelt tegen de achtergrond van een mooi bergland. De fraaie kleuren van de film doen de verschillende uniformen van Spanjaarden en Fransen prachtig uitkomen en ook de vele liefdesavonturen van de jonge chai-- meur worden levendig voorgesteld op echt Franse manier. Jean Claude Pascal en Brigitte Bardot zorgen voor een goede be zetting van de hoofdrollen. Een plezierig niemendalletje in romantische uitvoering, waarbij als bezwaar misschien mag gelden, dat door de overvloed van figuren en situaties de geschiedenis vaak moeilijk te volgen is. F. D. „De man die nooit bestond" (Cinema Palace). Na een ernstig uitgesproken inleiding van kapitein ter zee H. van Oos- trom Soede, gewezen commandant van H.M. „Dolfijn", wordt men op de hoogte ge- bx-acht van een bijzonder slimme spionage- stunt van de Britse marine-inlichtingen dienst waaraan een onzer redacteuren ge ruime tijd geleden in „Erbij" een uitge breid artikel wijdde. Wellicht kan men zich herinneren dat daarin de voorberei dingen werden besproken welke samen hingen met een list welke tot gevolg had dat de landing van de geallieerden op Sici lië zo uitstekend slaagde. Bij de Britse Marine-inlichtingendienst rijpte namelijk in 1943 het plan om een lijk in Spanje te laten aanspoelen welke in het bezit was van uitermate geheime doch fictieve do cumenten. De voorbex-eidingen die aan de ze stunt wax-en vex-bonden waren bijzonder talrijk maar met uitzonderlijke nauwgezet heid slaagde men erin de opdracht tot een geslaagd einde te brengen. In deze film wordt de gehele historie op uitstekende wijze duidelijk gemaakt ter wijl men bovendien ook de contraspionage van Duitsland niet vergeet. Al met al een uitstekende film: spannend, zonder on waarschijnlijkheden, zonder opsmuk en met de voor elke rol geschikte enigszins zonderlinge acteur Clifton Webb in de hoofdrol. h. de G.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11