UNO-Assemblée vraagt Russen Hongarije te ontruimen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Londen en Parijs willen breuk in NAVO helen Nederland prijst moedige neutralistischelanden HET WEER: Vrij zacht «r Israel heeft geen profijt van overwinning getrokken c&'M0RRIS"ifc»X/ Eerder geen overleg van Grote Vier en India India stemt, met Sovjet-blok, tegen mt ff t a M m „Wij moesten terug om Russen geen reden tot interventie te geven," zegt premier Toch praten Polen is niet afkerig van Amerikaans kapitaal Commentaar ANTON HUNINK Koningin op weg naar huis - I m Nederlanders en Denen zullen obstakels in Suezkanaal opruimen Het woord is aan 71e JAARGANG No 106 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 259 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (United Press en Reuter) In diplomatieke kringen te Londen wordt be richt dat een bijeenkomst der grote drie, op het allerhoogste niveau, in voorberei ding is. Eden zou voornemens zijn Eisen hower een ontmoeting te vragen, die ten doel heeft de ontstane verschiller tussen Engeland en Frankrijk enerzijds, en Ame rika anderzijds, op te helderen. Er is, zo wordt in diplomatieke kringen vernomen, echter nog geen uitnodiging voor een der gelijke bijeenkomst uitgegaan, en evenmin is reeds besloten welke regering het initia tief tot een dergelijke bijeenkomst zal nemen. Conservatieven en socialisten zouden de Engelse pr.mier met klem verzocht hebben een dergelijke conferentie bijeen te roe pen,. of in ieder geval met Eisenhower een conferentie te beleggen over de huidige stand van zaken op het wereldpolitieke toneel. De Franse parlementaire commissie voor de buitenlandse aangelegenheden heeft de Franse regering verzocht zich met Engeland en Amerika te verstaan, voor het bijeenroepen van een conferentie „op het hoogste niveau". Men is van mening dat Amerika niet ogenblikkelijk op een uitnodiging voor deze conferentie zal willen ingaan. Van de vier grote mogendheden is Amerika de enige die zijn vrijheid van handelen naar alle zijden bewaard heeft. De voorstanders van een bijeenkomst der Grote Drie geven als hun mening dat de conferentie ogenblikkelijk moet worden belegd, omdat de beschadigingen van de Engels-Amerikaanse alliantie erdoor kun nen worden opgeheven en de lucht erdoor gezuiverd kan worden. De conferentie zou de basis moeten leggen voor een bredere ge- dachtenwisseling met als doel een vermin dering, van de internationale spanning. In dit verband is het opvallend dat nog geen antwoorden ontvangen zijn op het voorstel van de Zwitserse regering voor een conferentie van de Grote Vier. India heeft het voorstel aanvaard, maar Engeland antwoordde slechts dat het voorstel in studie is genomen. De perschef van pesident Eisenhower, Hagerty, heeft in Washington berichten tegengesproken, volgens welke Amerika de uitnodiging van de Zwitserse regering voor een topconferentie in Zwitserland met En geland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en India reeds aanvaard heeft. Premier Eden heeft vrijdagavond ver klaard, dat als Engeland en Frankrijk niet in het Israelisch-Egyptische conflict tussen beide waren gekomen, „thans het gehele Midden-Oosten in brand zou staan". Eden zei dit op een banket, dat ter gelegenheid van de opening van de zitting van het par lement werd aangeboden door de nieuwe lum Welch. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de rede nen, welke de Britse regering hadden be wogen tot haar optreden in Egypte, te zamen met Frankrijk, zei Eden: „Als de grote mogendheden niet bereid of in staat zijn de vrede te bewaren, dan moet de UNO haar plaats innemen. Zij moet ten minste de macht hebben om de vrede te bewaren en het recht te handhaven Als het resultaat van onze actie in het Midden- Oosten is, dat de wereld met déze realiteit is geconfronteerd, dan zullen wij niet ver geefs hebben gehandeld". Over het Zwitserse voorstel om een bij eenkomst van de regeringsleiders van de V. S., de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en India te beleggen, zei de premier, dat hij hier niet alleen over kon beslissen. „Wat mij betreft, ik ben bereid waar dan ook heen te gaan of wie dan ook te ontmoeten teneinde te helpen bij het vinden van een oplossing voor zulke gevaarlijke problemen, als er thans in Europa en het Midden- Oosten bestaan". WARSCHAU (Reuter/AFP/UP). Het Poolse blad „Zycie Warszawy" (Het leven in Warschau) heeft voorgesteld dat de Poolse regering zonder dralen onderhande lingen met de Verenigde Staten begint over een dollarlening aan Polen. 99 NEW YORK (A.F.P.-Reuter) De UNO-Assernblée heeft vrijdag een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Hongarije en het houden van vrije verkiezingen onder UNO-toezicht zodra het recht en de orde in dat land zijn hersteld. De stemverhoudingen was 48 tegen elf stemmen, bij zestien onthoudingen. De communistische landen en India stemden tegen. Een deel van de Aziatisch- Afrikaanse groep ohthield zich van stemming. De resolutie was ingediend door Italië, Cuba, Pakistan, Peru en Ierland. De UNO-Assemblée nam ook een Amerikaanse resolutie aan, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Russen het vervoer en de distributie van levensmiddelen en medicamenten voor het Hongaarse volk toestaan. Voorts wordt er in de resolutie op aangedrongen, een gezamenlijk UNO-plan voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen op te stellen. De stemverhouding voor deze resolutie was 53 tegen negen stemmen, bij dertien onthoudingen. Tenslotte werd nog een Oostenrijkse resolutie goed gekeurd, waarin er op wordt aangedrongen, dat alle UNO-leden onverwijld op grote schaal Hongarije hulp verlenen in de vorm van levensmiddelen, medica menten en kleding. Deze resolutie werd aanvaard met 67 stemmen voor, geen tegen en acht onthoudingen. Hongarije en Polen stemden voor de Oostenrijkse resolutie, de andere communistische landen onthielden zich. Voordat er over de Amerikaanse resolu tie werd gestemd, had de Assemblée een reeks amendementen, ingediend door India, Ceylon, Birma en Indonesië, verworpen. Deze amendementen, die ten doel hadden alle verwijzingen naar het Sovjet-optreden in Hongarije te schrappen, werden met 45 tegen, achttien stemmen, bij twaalf onthou dingen, afgewezen. Na de stemming over de voornaamste resolutie verklaarde de Nederlandse per manente UNO-vertegenwoordiger mr. C. W. U. Schiirmann een stemming per artikel verzocht te hebben om na te gaan, hoe ver de landen zouden gaan die zich eerder ont houden hadden bij de stemming over de Hongaarse kwestie. Mr. Scliiirmann, die klaarblijkelijk doelde op het blok van Afri kaans en Aziatische landen, zei hulde te willen brengen aan die landen in dit „neu tralistische blok", die de moed hadden ge had hun stem uit te brengen voor gedeelten van de vijf-landen resolutie waarin de Sov jet-Unie veroordeeld wordt. Krisjna Menon van India protesteerde ertegen, dat „een delegatie behalve haar eigen stem ook die van andere delegaties toelicht". De vergadering zal zich vandaag bera den over de plaatsing van „Hongarije" en „Het Midden-Oosten" oj? de agenda van de elfde gewone zitting van de UNO-Assem- blée, die maandag begint. In een commentaar op de jongste verga dering van de UNO-Assemblée zegt radio- Boedapest: In plaats van de hartstochten te sussen, onderhoudt de UNO deze. Men is geneigd te denken, dat deze stand van zaken het belang van bepaalde westerse regeringen dient. „Het is waar dat Honga rije niet in staat was orde op eigen zaken te stellen. Het kon de resultaten van zijn rechtvaardige en succesvolle strijd tussen 23 en 29 oktober, niet verdedigen. Het land werd door chaos en fascisme bedreigd. Om die reden was de regering-Kadar gedwon gen een beroep op de Russische troepen te doen in de vaste overtuiging dat deze, na het herstel van orde en rust, Hongarije on middellijk zouden verlaten. „De UNO zou haar taak veel beter vervullen", zo besluit de commentator van radio-Boedapest, „als zij zich inspant om de hartstochten in Hon garije te doen luwen, want dan zouden de Russische troepen snel kunnen vertrek ken". |o^oorvvor>rco.To<x^oocoooccc«xy>^co3cocccc>^crvvvy>ro^coooj VERWACHTING medegedeeld door '6 het K.N M.I. in De Bilt. geldig van R zaterdagavond tot maandagavond, op- 8 gemaakt om 11 15 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt g met plaatselijk wat regen en hier en 8 daar mist. Zwakke, tijdelijk matige zuidwestelijke wind. Weinig verande- ij ring in temperatuur. 11 november 8 Zon op 7.55 uur. onder 16.57 uur. g Maan op 13.53 uur, onder 0.05 uur. g 12 november g Zon op 7.57 uur. onder 16.55 uur. Maan op 14.12 uur. onder 1.11 uur. Maanstanden g 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 18 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur: laatste kwartier P, Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 november Hoog water: 8.27 en 20.51 uur. Laag water: 3.43 en 16.06 uur. Zondag 11 november Hoog water: 9.27 en 22.00 uur. Laag water: 4.35 en 17.04 uur. ccccooooccoocoocxxx>o!x>»x>-<xxxx>ooaxx>3oot x >.x-ooooooooaxx ONBESTENDIG WEER In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de droge continentale lucht, die met zuide lijke of zuidoostelijke wind over ons land stroomde, verdrongen door vochtige oceaan- lucht. Dit ging op de meeste plaatsen met wat regen gepaard, terwijl zich plaatselijk mist vormde. Het front, dat de w eer som - slag bewerkstelligde, verplaatst zich nu over Duitsland naar het oosten waar het samen valt met een boven de midden-Europese staten gelegen vorstgrens. In de krachtige westelijke stroming op de oceaan koersen enkele zwakke storingen tamelijk snel naar de Britse eilanden. Een DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ daarvan bereikte zaterdagmorgen de Ierse kust. Het ziet er naar uit, dat deze verge zeld van enige regen ons land zal passeren. Het weer behoudt daardoor een tamelijk onbestendig karakter. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland -a 5 a SC S 2 P O c 2 S Stockholm zwaar bew ozo 0 0 Oslo zwaar bew on o -2 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 3 0 Aberdeen onbewolkt z 6 0 Dublin regenbu' zzw 10 Londen zwaar bew windst. 6 3 Amsterdam mist zw 8 1 Brussel geheel bew wzw 8 0,1 Parijs r,evel z 9 2 Bordeaux zwaar bew zw 10 0,2 Grenoble zwaar bew. windst. 0 0 Nice licht bew. nw 8 0 Berlijn nevel ozo -3 0 Frankfort regen windst. 2 1 München zwaar bew. ozo -2 0 Zürich motregen windst. 1 0,4 Genève nevel windst. 3 0 Locarno zwaar bew. zo 4 0 Wenen nevel zo -0 0 Rome zwaar bew. O 10 0 Mallorca zwaar bew. n 12 0 Tijdens de debatten van gisteren deed de Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge een rechtstreekse aanval op de „afschuwe lijke hardheid van de Sovjet-Unie tegen over het menselijk lijden". Lodge zei, dat de vrije wereld weigert te geloven dat de actie van de Sovjet-Unie het einde van de onafhankelijkheid van Hongarije betekent. Na gewezen te hebben op de demonstraties welke in verscheidene Europese landen ge houden zijn voor de hoofdkantoren van de communisten, zei Lodge: Het Hongaarse volk vraagt in tegenstelling tot „de jonge man die zegt dit volk hier te ver tegenwoordigen" (Lodge doelde hierbij op de Hongaarse gedelegeerde Szabo) wan neer de UNO-waarnemers naar Hongarije komen. De Russische afgevaardigde, Koeznetsov, verklaarde dat bepaalde groeperingen in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hun plannen het vroeger feodale regime te herstellen nooit hebben opge geven, dat organisaties buiten Hongarije samengezworen hebben de huidige rege ring omver te werpen en dat de Sovjet- Unie en andere communistische landen grote hoeveelheden voedsel, geneesmidde len en bouwmaterialen naar Hongarije zenden. Verwijdering der Hongaarse kwes tie van de UNO-agenda zal het Hongaarse volk helpen. De Franse vertegenwoordiger vroeg, welke maatregelen Hammarskjoeld denkt te nemen om een einde te maken aan de Sovjet-interventie, nu de Sovjet-Unie zich niet aan de uitspraken van de Assemblée stoort. De Argentijnse afgevaardigde stelde voor, dat de UNO-leden dan hun diploma tieke betrekkingen rnet de Sovjet-Unie zullen verbreken. Dr. Sudjarwo van Indonesië verklaarde, dat zijn regering weliswaar voorstandster van een terugtrekken van de Russische troepen en het houden 'an vrije verkie zingen in Hongarije is, maar dat over de eerste kwestie tussen de Russische en de Hongaarse regering moet worden onder handeld. De andere zaak moet aan de Hon garen zelf worden overgelaten. Hij wilde de Amerikaanse resolutie wel steunen, mits de beschuldigende terminologie wordt ge wijzigd.. Krisjna Menon verklaarde, dat India geen voorstellen kan onderschrijven waar in geen rekening wordt gehouden met de soevereiniteit van de staten. Hij acht het ondenkbaar, dat een soevereine staat kan instemmen met verkiezingen onder UNO- toezicht. Menon toonde zich zeer verbolgen over de uitlating van een Cubaanse afgevaar digde, dat de amendementen schenen te zijn opgesteld ten gerieve van de Sovjet- Unie. Hij zei, dat de Cubaan misschien uit eigen ervaring sprak, maar dat India aan niemand onderdanig behoeft te zijn en met niemand een militair bondgenootschap heeft gesloten. Hij zei te hopen, dat dezelf de hartstochten die nu ten aanzien van de fundamentele vrijheid tot uiting zijn ge komen, óok zouden spreken, als er gespro ken wordt over de koloniale gebieden in Oost-Afrika. ADVERTENTIE Weerstoestand binnenland (De temperatuur Is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder licht bew. wzw 9 2 Ypenburg mist zw 7 1 Vlissingen licht bew. zw 8 4 Eelde geheel bew. zw 8 2 De Bilt mist wzw 8 2 Twente geheel bew. zzw 9 2 Eindhoven half bew. zzw 7 0.1 Vlv. Z.-Limb licht bew. zzw 7 "0,4 Wind wind u nu 's op voor het béste van 't beste... waarom zou zich de allerlekkerste worst ont zeggen Proef nou toch 's hoe sappig... hoe mals... hoe smeuïg! Dat wordt smullen - als u maar goed kijkt of de naam Anton Hunink op het loodje staat Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Koningin Juliana heeft vandaag haar vacantie op Sicilië beëindigd en is per vliegtuig onderweg naar Neder land. r:^Vl - y i "'Vf llllpp -r t 1 v'V t ■4 -v "fn Vier kranen van 35 ton hebben in zuid-Californië een reusachtige stalen toren, die een elektrische apparatuur van 66000 volt torst en dienst doet in het stroom- systeem, omhooggeheven teneinde het mogelijk te makende toren van een tien meter hoger voetstuk te voorzien. De kranen hielden het zware gevaarte zo keurig in balans terwijl het de lucht in ging. dat de afwijking slechts enkele centimeters bedroeg. De toren woog bijna 40.000 kilo. De stroomvoorziening werd geen moment onderbroken. (Van onze reisredacteur uit Tel Aviv) Na de laatste opwindende weken is Is rael gisteren in kille neerslachtigheid ge dompeld en heeft men de balans opge maakt van de actie in de Sinaï-woestijn. Ben Goerin's aankondiging zich neer te leggen bij de UNO-resoluties en de troepen, na de Russische dreigementen, terug te trekken, wordt algemeen overigens gebil lijkt als zijnde onafwendbaar wegens het risico van een derde wereldoorlog, maar triestheid en bezorgdheid voeren de bo ventoon. Afgezien van de aan het Egypti sche leger toegebrachte slagen wint het besef veld, dat de Arabieren niet blijvend zijn verzwakt, maar juist eerder zijn ver sterkt door de Russische steun. Grote wapenleveranties alsmede Russische vrij willigers kunnen het Israëlische machts overwicht doen verkeren in een zwakkere positie en de Arabieren zullen politiek, zo meent men, nog onhandelbaarder kunnen blijken dan voorheen. Nassers positie werd door het Russische ingrijpen gered. De militaire nederlaag is verder voor hem excusabel door de strijd op twee fronten, die hij heeft moeten voe ren. Diepe bezorgdheid bestaat dan ook in regeringskringen over een komend afglij den van de Arabieren naar het Sovjet blok. Israel beseft nu duidelijk, dat alleen te staan onmogelijk is en men heeft steun aan het Westen gevraagd, vooral in de UNO. Men hoopt bovenal, dat de UNO-poli- tiemacht niet louter een gedemilitariseerde zone om Israels grenzen zal bezetten, zo als vroeger al geopperd was, maar óók de Suez-kanaal-zone, de Sinaï-woestijn en de Gaza-strook voor haar rekening zal ne men. Dit vormt het kernpunt van de ko mende onderhandelingen. Met het oog op het Suezkanaal is dit ook voor het^Westen van het grootste belang en met de groot ste kracht dient het nagestreefd te worden. Een grondige scheiding van de combattan ten is een eerste voorwaarde. Ondanks praktische moeilijkheden vormt een UNO- politiemacht de enige mogelijkheid dit te bereiken. Het Westen mag straks vooral niet toegeven aan een Arabische poging om het Westen en Oosten tegen elkaar uit te spelen. Ben Goerion heeft, volgens een AFP-be- richt vrijdag voor de commissie van Bui tenlandse Zaken van het Israëlische par lement verklaard, dat Israel heeft inge stemd met de terugtrekking van zijn troe pen uit het gebied van Sinaï om de Rus sen geen voorwendsel te geven om tussen beide t komen. Er zouden Russische bom menwerpers in Syrië gestationneerd zijn, gereed om op bevel van Moskou in bet Midden-Oosten een soort Koreaanse oorlog te ontketenen, zo verklaarde Ben Goerion. Een zegsman van het Israëlische leger heeft medegedeeld, dat er vijf nieuwe aan vallen op Israëlisch gebied doordrongen van Jordanië uit zijn gemeld. De Guerilla's hebben zes Irealiërs gewond bij hun po gingen om waterinstallaties en bronnen te vernielen. Tevens deden de invallers po gingen het verkeer te doen stagneren en wachtposten van de grenspolitie aan te vallen. De Israëlische troepen hebben in een le gerplaats van Egyptische „zelfmoordcom mando's" te Gaza genoeg vergif aange troffen om de gehele bevolking van Is rael te doden, aldus de militaire gouver neur van Gaza, luitenant-kolonel Haim Gaon. De kolonel, die van Nederlandse af komst is. deelde mede. dat er flessen met kalium-cyanide waren aangetroffen „ge noeg om de gehele Israëlische bevolking te doden indien het gebruikt was om onze watervoorziening te vergiftigen". Hij deel de nog mede. dat sommige zelfmoordcom mando s voortvluchtig zijn en Arabische vluchtelingen dwingen hen te verbergen. Hij schatte dat ongeveer 500 gewapende Egyptenaren nog in de landstrook van Gaza rondzwerven of zich daar in wonin gen verborgen houden. De Verenigde Naties hebben de werkzaam, heden tot opruiming van de obstakels in het Suezkanaal opgedragen aan L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam en aan a/s. Em. Svitsers Bjergnings- entreprise te Kopenhagen. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst zal haar deel van de werkzaamheden uitvoeren tezamen met haar dochteronderneming W. A. van der Tak's bergingsbedrijf n.v. te Rotterdam. De Nederlandse en Deense firma's zullen in nauwe samenwerking handelen en als eer ste stap zal een groep bergingsdeskundigen, bestaande uit drie Nederlanders en drie Denen zich in UNO-verband naar Egypte begeven, teneinde de situatie op te nemen en zich een indruk te vormen welk materieel en personeel nodig zal blijken te zijn voor de opruimingswerkzaamheden. Daar wel aan te nemen is, dat de werk zaamheden van zeer omvangrijke aard zul len zijn, zullen wellicht de firma's Smit en Svitzers te zijner tijd een beroep op de andere Nederlandse en Deense bergers moe ten doen om materieel en personeel ter be schikking te stellen. De kosten van de werk. zaamheden worden gedragen door de U.N O Lichtenberg: Deugd met voorbedachten rade deugt niet. In de wervelstorm van schokkende ge beurtenissen, die deze week de wereld heeft geteisterd, is een groot initiatief van een klein land enige dagen lang bijna onopge merkt gebleven. Het was het voorstel van de Zwitserse Bondsraad aan de regeringen van de Verenigde Staten, Frankrijk, Enge land, de Sovjet-Unie en India (dit laatste ter vertegenwoordiging van de Bandoeng- landen) om op een nieuwe, in Zwitserland te houden conferentie de urgentste proble men van de internationale politiek te be spreken. Zwitserland, dat zich altijd angstvallig neutraal heeft gehouden zó neutraal, dat het zelfs geweigerd heeft, lid van de UNO te worden, uit vrees -dat het daar wel eens in een internationaal geschil partij zou moeten kiezen datzelfde Zwitserland is door de jongste ontwikkelingen zo ruw wakker geschud uit die droom van irreële neutraliteit, dat er in zijn parlement zo waar stemmen zijn opgegaan ten gunste van een diplomatieke breuk met Moskou. Die opzienbarende houding werd echter slechts door een minderheid aangenomen. Maar het was de Bondsraad, de Zwitserse regering zelf, die alle vroegere passiviteit op het gebied van de internationale samen werking liet varen en het voor Zwitserland ongekende diplomatieke initiatief ontplooi de, een conferentie van vijf voor te stellen om daarmee de race naar een nieuwe wereldoorlog, die toen scheen te zijn be gonnen, nog bijtijds te stoppen. Alleen al om die reden was het Zwitserse voorstel een groot initiatief, ook al is het zeer de vraag of het tot enig resultaat zal leiden. Aangezien het plan van de Bondsraad een produkt was van de lawine der inter nationale gebeurtenissen, die geen ogenblik uitstel schenen te gedogen, kon het niet op een zorgvuldig gekozen tijdstip worden ge lanceerd. Dat leverde al dadelijk een aan zienlijk nadeel op, want daardoor werd het voorstel in de verschillende hoofdsteden ingediend op die nieuwe „dolle dinsdag", 6 november 1956, toen men in al deze hoofdsteden heel andere zorgen had dan het onmiddellijk bestuderen van een Zwit sers initiatief, welk dan ook. Zodoende miste dit het effect, dat het onder andere omstandigheden zowel op de regeringen als op de openbare mening zou kunnen hebben gehad. Nu heeft men echter enige dagen tijd gehad om zich er op te bezinnen en de reacties zijn, voorlopig nog on-officieel, be gonnen los te komen. Alleen de regering van India heeft de uitnodiging officieel aanvaard, hetgeen niemand zal verbazen, daar es voor Nehroe zelfs als hij de Bandoeng-landen, waartoe ook Egypte be hoort, moet vertegenwoordigen op de voorgestelde conferentie minder voetangels en klemmen zouden liggen dan voor de Grote Vier. In het westelijke kamp zijn de eerste reacties nogal aarzelend geweest. Het be richt uit Washington, dat Eisenhower het voorstel had geaccepteerd, is gisteren door diens perschef tegengesproken. In Londen zei Eden gisteravond, dat hij persoonlijk bereid is, „waar dan ook heen te gaan en wie dan ook te ontmoeten om een oplossing te helpen vinden", maar dat is nog lang geen officiële aanvaarding. En Parijs heeft tegenover Bern van zijn „zeer grote be langstelling" getuigd, maar daar aan toe gevoegd dat het voorstel eerst nog met Engeland en Amerika moet worden be sproken. Dit laatste is inderdaad volkomen lo gisch. Alvorens er weer tussen Oost en West wordt geconfereerd, moet de breuk in het westelijk front worden geheeld. Dat op zichzelf zal veel diplomatieke vaardig heid en tact eisen, want de verschillen van opvatting tussen Amerika enerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds omtrent de koers, die ten aanzien van het Midden- Oosten moet worden gevolgd, zijn louter door het staken van het vuren zeker niet verdwenen. En er moet een werkelijk diepgaande en goed gefundeerde overeen stemming worden bereikt, want een opper vlakkig helen van de breuk zou de moei lijkheden spoedig weer doen verschijnen. Wat het Kremlin betreft, dit zal zeker graag willen praten, want zijn onderhan delingspositie ten aanzien van het Midden- Oosten is er door de jongste gebeurtenis sen daar alleen maar beter op geworden. Een andere vraag is echter: kan men met de Russen praten en heeft het enig doel? Wie de eerste helft van deze vraag stelt, duidt daarmee op de afkeer, die men aan westelijke zijde voelt, van nieuwe onder handelingen met de beulen van het Hon gaarse volk. Men kan zich inderdaad af vragen, of het enige zin heeft, te onder handelen met verraders en woordbrekers. Maar het antwoord daarop kan niet anders zijn dan dit, dat wij de belangen van onze vrienden, onze bondgenoten en onszelf zeker niet kunnen dienen door onze gehate tegenstanders eenvoudig de rug toe te keren. Daarmee kunnen we onder geen enkele omstandigheid enige verbetering in de situatie brengen. Maar de tweede helft van de vraag of praten enig doel heeft is van andere aard. Want daarbij gaat het om de kwestie of er op het ogenblik door onderhandelen concrete resultaten kunnen worden be reikt. Wat dat betreft, zou het antwoord ons inziens eerder neen dan ja moeten luiden. Want onderhandelen is een zaak van vragen en bieden, en na de jongste gebeurtenissen heeft het Westen, helaas, van Rusland veel te vragen en heeft het weinig of niets te bieden. Simon Koster ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM - IEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 ^mecnantalons in kleuren ƒ19.75

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1