Radio-Boedapest klaagt steen en been over de toestand Nederland en Hongarije Syrië is bezig een Russische luchtmachtbasis te worden Rode Kruis-colonnes staan in Oostenrijk gereed Deze zondag Russen zouden vreselijk huishouden en voedseltransporten tegenhouden NAAIMACHINES Geen nieuws uit Boedapest over onze verslaggever Dodencijfers Hongergevaar Vluchtelingenhulp Kennemerland-Zuid ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 Het leven doceert meestal in gelijkmatig tempo en als een bezadigd leermeester, doch soms slaat het met de vlakke hand op de lessenaar en roept de leerlingen tot de orde, zodat de gezapig suffende en onder ling harrewarrende klas schrikt en rechtzit. Een sprekend beeld daarvan leveren de recente, schrikaanjagende gebeurtenissen. Het is een harde, doordringende les, die ons in Hongarije en Egypte is geleerd en het zou betreurenswaardig zijn, wanneer we haar niet ter harte namen. De kleine, machtig belangrijk geachte meningsverschillen van het dagelijkse per soonlijke en nationale leven zijn als bij toverslag weggezonken in de nevels van de angst, die allen bij de keel greep. De poli tieke voormannen beklommen zij aan zij het podium, de politieke volgelingen ston den zij aan zij en luisterden eensgezind. De kerken deden hun boeken met belijdenissen en dogma's dicht en zonden gezamenlijk één gebed op naar de hemel, gelovigen vergaten hun onchristelijke afkeer van andere gelovigen en voelden zich één als een kudde angstige schapen in de donkere nacht, de duisternis afzoekend naar de éne herder. Het is niet zo, dat al die meningsver schillen, levensbeschouwelijke varianten en achterdochtigheden thans minder be langrijk zijn dan eerst; zij zijn even belang rijk, dat wil zeggen onbelangrijk, gebleven, doch de zwarte schaduw van de vernieti ging, oprijzend aan de troosteloze horizon, heeft de kibbelende kinderen naar elkan ders steun doen grijpen. Als de schaduw weggetrokken zal zijn en er is niemand die daarop niet vurig hoopt zullen zij wellicht beschaamd uit elkander gaan en in hun geheugens zoeken naar datgene, wat hen gescheiden hield op het moment toen het onweer opkwam. Laten zij het niet meer vinden. Laten zij hun beschaamdheid ervaren als een licht des verstands, waarin zij de dingen kunnen aanschouwen in hun waardeverhouding tot het grootse, grote leven. Deze afgelopen week heeft dat leven duidelijk en luid gedoceerd. Zijn les is er, om deze zondag voor altijd van buiten te worden geleerd. De ministeriële maatregel van bestuur om de maximum snelheid binnen bebouwde kommen op 50 kilometer per uur te bren gen, moet gelukkig nog naar de Gedepu teerde Staten om advies. Gelukkig want dan is er nog een kleine kans dat dit nieuwe blijk van aarzeling en gebrek aan doortastendheid zal worden geamendeerd tot een voorschrift, dat zowel van besef voor de realiteit als van flink beleid ge tuigt. Zoals het ontwerp er nu ligt, is het het lapmiddel dat nergens toe dient en de lamlendige situatie op verkeersgebied continueert. Vreemdelingen uit landen, waar de ver- keerscomplicaties vele malen ernstiger zijn, zien in ons land met verbijstering hoe in smalle, overdrukke winkelstraten de mo torische vervoermiddelen met onverant woordelijke snelheid jachten en hoe in de bebouwde kommen het oversteken voor de voetganger tot een levensgevaarlijke bezig heid is geworden. Vijftig kilometer is te snel. Er zijn situa ties waarin stapvoets rijden de enige wijze van verantwoord weggebruik moet heten. Wie gewend is veertig te rijden in straten van de binnenstad, zal zich nu verplicht achten de voorgeschreven snelheid te halen. De minister spreekt minzaam van de overtuiging, dat deze maatregel „niet onevenredig hinderlijk" voor het snelver keer zal zijn maar wanneer zal deze bewindsman zich eindelijk eens realiseren, hoe onevenredig hinderlijk het voor de voetganger is, dat zijn levenskansen met de dag verminderen? Wat is dit voor een beleid? En wat is dit voor een opvatting, die op de K.N.A.C.-verkeersdag door mr. D. J van Gilse, Haags procureur-generaal, werd ten beste gegeven: dat men bij de be rechting van verkeersdelicten niets alsmaar rijbewijzen moet intrekken, omdat de ver oordeelden na het verstrijken van hun verbodsperiode hun routine kwijt zijn en dan nog gevaarlijker worden? Wat is dit voor kortzichtig redeneren van iemand, die geacht kan worden te weten wat hij zegt7 Waarom reikt het inzicht va^ mr. Van Gilse niet zóver, dat hij inplaats van zijn vreemd betoog pleit voor een hernieuwd rij-examen voor degenen, die hun rij bewijs tijdelijk kwijtraakten? En hoe wil men de stijgende curve der verkeersdoden een halt toeroepen, wan neer men ziende blind wenst te blijven voor noodzakelijkheden die het gezonde verstand als het ware op een serveerblad offreert? Het. staat nog steeds niet vast dat onze correspondent in Wenen, prof. dr. L. Grei- emann, behoort tot de groep journalisten, die een toevlucht hebben gevonden in het gebouw van de Franse legatie in Boedapest. Een bericht in het „Algemeen Dagblad" dat de Avro reden heeft om aan te nemen dat dr. Greitemann daar beslist zou zijn, is volgens „Buitenlandse Zaken" juist. Het Rode Kruis is gewaarschuwd en in Wenen vraagt onze medewerker telkens inlich tingen bij de gezantschappen. (Van onze correspondent in Wenen) „Nog nooit heeft een regering zich in zulk een moeilijke situatie bevonden. Fabrieken en het verkeer liggen stil. Gewapende ben den schieten, de bevolking van de hoofd stad wordt door hongersnood bedreigd." Dat was een van de vele vertwijfelde nood kreten, die het communistische station van Boedapest gisteren uitzond. In plaats van zwakker, lijkt het verzet van de vrijheids strijders tegen de Russische bezetting ster ker te worden. Terwijl de gevechten in West-Hongarije voortduren, blijkt ook in de hoofdstad het verzet niet gebroken te zijn. In verscheidene stadswijken wordt ver woed gevochten. Enkele grote hotels zijn in brand geschoten en ziekenhuizen zijn beschadigd. In Wenen werd gisteren een onbekende korte golf zender gehoord, die mededeelde dat boven Boedapest een Rus sische bommenwerper van het type IL-28 was neergeschoten. De zender meldde dat Sovjet-tanks en artillerie de Marghitbrug in Boedapest zijn overgestoken en in wes telijke richting de weg naar Wenen, de voornaamste weg naar de Westhongaarse provincies oprijden. Volgens radio Boedapest zal de politie chef van de Hongaarse hoofdstad bijzon dere'troepen formeren ter bestrijding van rovers en plunderaars. Reeds eerder had radio-Boedapest gemeld, dat transporten met levensmiddelen en.kleren geplunderd zouden zijn. De gehele dag door zond de zender Boe dapest opi'oepen uit.. De huisbewoners werd bevolen de huizen naar verborgen wapens en opstandelingen te doorzoeken. Zware straffen wachten hen, die geen aan gifte van dergelijke vondsten zouden doen. Ook de arbeiders werden met straffen bedreigd, voor het geval zij niet op hun werk zouden verschijnen. De oproepen golden in het bijzonder de arbeiders in de levensmiddelen-industrie en de spoorweg arbeiders. De radio deelde mede, dat dui zenden treinen met hulpzendingen uit de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën aan de grenzen staan. De termijn, binnen welke alle wapens ingeleverd moesten zijn, werd van woensdagmiddag tot vrijdagmiddag 5 uur verlengd. Volgens voorlopige schattingen zijn sinds het begin van de opstand in Boedapest twaalf tot vijftienduizend mensen omgeko men, zo melden Reuter en A.F.P. Het aan tal gewonden zou tienduizend bedragen. Radio-Boedapest heeft bekendgemaakt, dat de leden van de voormalige regering-Nagy het revolutionaire programma van Kadar" volledig goedkeuren en de wens te kennen hebben gegeven tot „nauwe samenwerking" met de nieuwe regering. Volgens sommige berichten zijn verzetsstrijders nog steeds in het bezit van het koninklük,paleis, een deel van de wijk „Var" en het oude kasteel van Boeda. Het Sovjet-persbureau Tass bericht, dat Boedapest ernstig is beschadigd en dat vele wijken geen elektriciteit, gas en water hebben. Voor het eerst na twee weken is een trein uit Joegoslavië in Hongarije aangekomen. De trein was geladen met Rode Kruis-goe- deren, steenkool en hout. Volgens radio- Boedapest zijn uit enkele landbouwgebie den levensmiddelen onderweg naar Boeda pest. De regering heeft besloten de natio nale vergadering goedkeuring te verzoeken van de bepaling, dat Kossuth's embleem voortaan het zinnebeeld van de republiek zal zijn en van een herziening van het sta tuut op de staatsboerderijen. Radio-Boedapest heeft een beroep ge daan op gevangenen, die zijn bevrijd, uiter lijk dinsdag naar hun cellen terug te keren. Geven zij hieraan gehoor, dan zal een derde van hun straffen worden kwijt gescholden, anders zullen zij als ontsnapte misaadiger- worden behandeld en bijkomende straffen krijgen. De regering heeft bevolen dat de artike len in vernielde winkels onmiddellijk ten verkoop moeten worden aangeboden, ook al zou dit op straat moeten geschieden. Kleine handwerkslieden mogen hun pro- dukten vrij verkopen, ook degenen, die hier tot nu toe nog geen vergunning voor be zaten. Elke huurder van een huis is ver plicht dag en nacht voor de veiligheid van de bewoners te waken of te laten waken. Volgens te Wenen ontvangen berichten, is uithongering het ergste gevaar, dat Boe dapest bedreigt. Sovjet-patrouilles zouden verhinderen, dat levensmiddelen naar de stad worden gebracht en geschoten hebben op vrouwen en kinderen, die in rijen voor bakkerswinkels stonden. Het uitgaansver bod is tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds opgeheven. Vele winkels blijven leeg, daar nieuwe voorraden de hoofdstad, als gevolg van de Russische blokkade, niet kunnen bereiken. De verzetsstrijders hebben zich in kleine groepen gesplitst, die zich voortdurend ver plaatsen en die afzonderlijk opererende Russische tanks aanvallen en vernietigen. Zij schieten op Russische posten. Builen Boedapest lijkt de toestand zo te zijn dat, indien in een bepaald district de tegenstand gebroken wordt, deze prompt elders weer oplaait. Volgens een te Wenen opgevangen radiobericht heeft de bevel hebber van een Russische eenheid vecht- wagens zich donderdag met al de onder zijn commando staande tanks aan de op standelingen overgegeven, nadat jongens 3 tanks met zelfvervaardigde benzinebom men buiten gevecht hadden gesteld. De jon gens werden neergeschoten. De comman dant verklaarde, dat dit feit hem en zijn manschappen ervan had overtuigd, dat de revolutie inderdaad uit het volk was voort gekomen en dat het geen opstand van fas cisten was, zoals hun was medegedeeld. Vluchtelingen die in het Oostenrijkse plaatsje Eisenstadt zijn aangekomen heb- men meegedeeld dat verzetsstrijders de uraniummijnen in Mecsek hebben opge blazen om te beletten dat ze in handen van de Russen vallen. De mijnen in Zuid- Hongarije zouden de grootste uranium mijnen van Europa zijn. Om het bezit van de mijnen is deze week hard gevochten. Radio Praag heeft meegedeeld, dat 150 „bandieten" de stad Kecskemet ten zuiden van Boedapest bedreigen en de inwoners lastig vallen. Volgens radio-Boedapest zijn houthak kers en boswachters gevraagd om samen met de Sovjet-troepen de bossen op schuil plaatsen van opstandelingen uit te kam men. Volgens radio-Boedapest zal de rege ring onderhandelingen met de Sovjet-Unie openen over het vertrek van de Russische troepen na het herstel van orde en rust. De radio meldt verder dat auto's met voorraden voor de hoofdstad niet zonder militair escorte mogen rijden. Zij moeten ook een witte vlag voeren. PARIJS (United Press/Reuter). Een officiële woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat op vliegvelden in Syrië en Saoedi-Arabië een „paar dozijn" hyper moderne straaljagers zijn waargenomen van onbekende nationaliteit. De woordvoerder vertelde er bij, dat er op de vliegvelden in Saoedi-Arabië en Sy rië ook Mig-toestellen waren waargenomen, die daar vermoedelijk aan de«grond werden gezet na van Egyptische vliegvelden te zijn opgestegen. Nasser wilde zijn kostbare straaljagers kennelijk niet aan het Brits- Franse geweld wagen. De woorvoerder herhaalde echter dat de meeste toestellen op de vliegvelden in de twee genoemde Arabische landen van een onbekend type waren en zeker een grote snelheid konden behalen. Radio-Israel deelde mede, dat „een groot aantal" Russische technici kortgeleden in Syrië zijn aangekomen. Ambtenaren van de Israëlische inlich tingen-dienst berichtten, dat Syrië grote hoeveelheden Russische Mig-straalvlieg tuigen krijgt. Zij weigerden daar verder meer over te vertellen. Volgens berichten in de Franse pers zijn enkele dagen geleden zeventien vliegtuigen en 77 leden van de Egyptische luchtmacht in Saoedi-A bië aangekomen, kennelijk om te ontkomen aan de Britse-Franse luchtaanvallen. ADVERTENTIE Alle merken. dusi;uime jte.uze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Deze telefoto toont van binnen naar buiten de chaos bij het hoofdkwartier van de Franse communistische partij in Parijs, dat door demonstranten in brajid werd gestoken en volkomen vernield. Volgens welingelichte kringen te Parijs is een gedeelte van de Russische wapens, die naar minister Pineau donderdag mee deelde op het schiereiland van Sinaï zijn gevonden, te El Arisj en Aboe El Agheila aangetroffen. Een groot aantal kisten wa pens, waaronder raketten, hadden de Egyp- tenaren nog niet opengemaakt. Door de Is raëliërs gevangen genomen Egyptische offi cieren hebben verklaard, dat zij met een deel van de gevonden wapens niet konden omgaan. BAGDAD (United Press). Irak heeft de diplomatieke betrekkingen met Frank rijk verbroken en medegedeeld „geen con tact meer met Engeland in het kader van het Bagdadpact te wensen". Het zal geen bijeenkomsten van het Bagdadpact bij wonen, waar Engeland ook aan deelneemt. Irak zal de activiteiten van het Bagdadpact beperken tot besprekingen met de andere leden van het pact: Pakistan, Turkije en Iran, werd medegedeeld. De Iraakse regering heeft voorts besloten dat haar strijdkrachten in geval van een dreiging van agressie onmiddellijk met Syrië en Jordanië zullen samenwerken. Aan deze samenwerking met het Jordaanse leger zouden géén voorwaarden zijn ver bonden. Koning Feisal van Irak vertrekt vandaag naar Beiroet in Libanon, om deel te nemen aan de bijeenkomst van Arabische staats hoofden over het Midden-Oosten. Sinds het einde van de eerste wereld oorlog heeft Engeland moeten rekenen met het feit dat Rusland de aanspraken van de Koerden op het uitgestrekte gebied, dat delen van Syrië, Perzië en Irak omvat, zou steunen. In de jaren tussen beide wereld oorlogen is Engeland erin geslaagd om de opstandige en wilde Koerden op haar hand te'houden maar sinds de tweede wereld oorlog is er opnieuw een grote onrust on der de stammen ontstaan, een onrust die door de Russen werd aangewakkerd. De politieke activiteit van Rusland in deze regionen is aanzienlijk toegenomen sinds het Bagdadpact werd gesloten. De dramatische gebeurtenissen in 8 Hongarije hebben in geheel Nederland 9 de liefdadigheidszin gemobiliseerd. Het Rode Kruis en de dezer dagen gevormde c Nationale Commissie-Kupers hebben de g leiding genomen bij de inzameling van giften. Maar het probleem van de vluchte lingenhulp dateert niet van vandaag of i gisteren. Het bestond reeds jaren en het Hoge Commissariaat der Verenigde Na- 8 ties voor Vluchtelingen, waarvan tot 8 voor kort wylen onze landgenoot Van Heuven Goedhart de leiding had, heeft reeds zijn sporen op dit gebied verdiend. Ook in ons land is in de laatste jaren hiervoor op ruime schaal financiële steun verleend. Van de diep beklagens- o waardige mensen die de vluchtelingen- 8 kampen bevolken zijn reeds velen, voor- al wanneer het valide arbeidskrachten betrof, op afdoende wijze geholpen. Maar het moeilijkst te helpen zijn de e.g. perspectiefloze gevallen: chronische eieken, invaliden en ouden van dagen. Voor dezen moet een voorziening ge- troffen worden voor de gehele duur van 9 hun leven en dit betekent dat men 8 8 ïaarbij rekenen moet op een groot be- drag per geval: men raamt dit op twaalfduizend gulden. Een kleine groep 8 werd in 1950 onder verantwoordelijk- heid der kerken naar Nederland ge bracht. Maar velen wachten nog, soms in zeer tragische omstandigheden. De Nederlandse Federatie voor Vluch- telingenhulp, die deze taak voor Neder- land ter hand heeft genomen, heeft 8 hiervoor thans een gedecentraliseerde werkwijze gekozen. Men streeft daarbij naar het onder- p brengen van één geval (gezin of alleen- staande) per twintigduizend inwoners. 8 Voor het gebied van Kennemerland- 8 Zuid. dat ruwweg driehonderdduizend p x inwoners telt betekent dit dus vijftien 8 gevallen of wel uiteindelijk een kapitaal S van honderdduizend gulden, dat echter in de loop van enkele jaren kan worden R ingezameld. Het is begrijpelijk dat deze federatie thans, nu het aantal vluchtelingen weer met duizenden is vermeerderd, dit werk opnieuw onder de aandacht van het publiek wil brengen. Daarom is heden, naterdag 10 november 1956 door de zes ourgemeesters van de gemeenten Haar- 8 lem. Bennebroek. Bloemendaal. Heem stede. Velsen en Zandvoort. onder voor- zitterschap van ondergetekende, een stichting ongericht, die zich ten doel stelt de blijvende verzorging van deze vijftien gevallen te verwezenlijken. Wil men naast de algemene inzame lingen voor de Hongaarse slachtoffers 8 uitdrukkelijk bereiken, dat zijn gift ge- heel zal strekken ten bate van onze stichting, dan kan men ook giften stor- ten op gironummer 73.000 van de In- R casodienst der gemeente Haarlem, met de vermelding: bestemd voor de Stich ting Vluchtelingenhulp Kennemerland- Zuid. Dr. J. E. baron DE VOS VAN STEENWIJK, Oud-Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. (Het secretariaat van de stichting is gevestigd ten stadhuize van Haarlem, telefoon 11855, toestel 41.) De munitie van de Hongaarse vrij heidsstrijders raakt op, de meeste dapperen zijn de uitputting nabij, maar toch gaat de strijd tegen de Russische overweldigers in Hongarije voort. Deze foto toont een Hongaarse vrijheids strijder, die in de buurt van de Hon gaars-Oostenrijkse grens een lichte mitrailleur in stelling heeft gebracht. Op de achtergrond andere leden van zijn groep bij een bezet gebouw. (Van onze correspondent in Wenen) De mogelijkheid, dat de in Wenen opge slagen goederen voor het Hongaarse volk toch hun bestemming zullen bereiken be staat weer. De regering Kadar heeft zich bereid verklaard, zendingen van het inter nationale rode kruis toe te laten, mits zij over Joegoslavië geleid worden en aan de grens door Joegoslavische autoriteiten op wapens en westelijke agenten worden on derzocht. Het internationale rode kruis heeft deze voorwaarden belachelijk ge noemd, maar is bereid aan de eisen tege moet te komen opdat de zendingen in ieder geval doorgaan. Bij het aanbreken van de dag zou het rode kruis contact opnemen met de grens wacht te Sopron op de grens van Oosten rijk voor doorlating van een colonne van vijftien wagens met 33 man en twee artsen. De colonne voert medicamenten, ver band-materiaal en voedsel mee. Er wordt reeds gewerkt aan het in gereedheid bren gen van een tweede colonne die zal be staan uit dertig wagens en een compleet mobiel ziekenhuis. Aan deze tweede colon ne zullen ook Nederlandse helpers deel nemen. Het rode kruis heeft de strijdende par tijen opgeroepen een bestand te sluiten met het oog op de hulpverlening aan de gewon den, die volgens berichten uit Boedapest onverzorgd op de straten blijven liggen. Op de oproep is nog geen antwoord ontvangen. Bij de rode kruiscentra in geheel West- Europa blijven geld en andere giften in het kader der hulpverleningsactie voor vluch telingen binnenstromen. Volgens een „Reu- ter"-bericht uit Wenen zijn tot nu toe on geveer zestienduizend Hongaarse vluch telingen in Oostenrijk aangekomen. Vrijdag zijn 1.828 Hongaarse vluchtelingen Oosten rijk binnengekomen. De Amerikaanse regering stelt een mil joen dollar ter beschikking van secretaris generaal Hammarskjoeld ten behoeve van de vluchtelingen. De Britse regering die heeft besloten 2.500 Hongaarse vluchtelin gen toe te laten zal het parlement voorstel len aan de raad voor hulp aan vluchtelingen 10.000 pond sterling be schikbaar te stellen voor de administra tieve onkosten. De Spaanse regering heeft „hulp en asiel" voor kinderen aangeboden. Ook wil Spanje manschappen leveren voor een eventuele inspectieploeg van de UNO voor Hongarije. Portugal wil 5000 vrouwen en kinderen onderbrengen bij Portugese gezinnen. Het Italiaanse rode kruis wil 2000 vluchtelin gen opnemen en de Italiaanse regering zal 50.000 dollar storten in het hulpfonds van het inter-gouvernementele comité voor de Europese migratie. De Filippijnen hebben 2500 dollars ter beschikking van het inter nationale rode kruis gesteld en Australië heeft 30.000 pond voor de vluchtelingen ge schonken. Communistisch China heeft de regering- Kadar materiële en financiële hulp ten be drage van 30.000.000 roebel aangeboden. Buiten-Mongolië zal 2.000 ton graan en 100 ton vlees schenken, zo heeft radio-Peking gemeld. Het fraaie passagiersschip „Stockholm" van de Zweden-Amerika-Lijn dat zwaar aan de boeg beschadigd werd bij de aanvaring met de „Andrea Doria" voor de Amerikaanse kust, is geheel hersteld. De foto toont het schip terwijl het de werf van de Bethlehem Steel Company te Brooklyn verlaat. De Nederlandse gezant in Wenen, mr. E. Star Busmann, heeft medegedeeld, dat hem inlichtingen hebben bereikt volgens welke alle Nederlanders die nog in Hongarije ver blijven, onder wie enige journalisten, zich in goede welstand bevinden. De Neder landse regering, aldus mr. Star Busmann, heeft via Moskou, stappen ondernomen om de Nederlandse staatsburgers zo spoedig mogelijk uit Hongarije te evacueren. De Nederlandse gezant in Wenen is, in samen werking met de Oostenrijkse regering, met een plan bezig, alle buitenlanders, dus niet alleen Nederlanders, uit Hongarije te laten vertrekken. Het Zuidelijk Toneel onder directie van Louis Saalborn en Lo van Hensbergen heeft het initiatief genomen om met het stuk „Jeanne en de rechters" een aantal voorstellingen te geven, waarvan de baten bestemd zijn voor het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk. De voorzitter van de afdeling Deventer van de Communistische Party Nederland, de heer M. Ditzel, tevens voorzitter van de door hem geleide gemeenteraadsfractie van de C.P.N., heeft zijn lidmaatschap van de C.P.N. opgezegd en zijn functie als ge meenteraadslid neergelegd. De heer Ditzel was voor de C.P.N. geruime tijd wethouder van Deventer. De actie van het Aku-personeel om een uur loon, dan wel een half percent van het maandsalaris af te staan ter leniging van de nood van de Hongaarse bevolking he"eft, na verdubbeling door de directie, 35.000 opgeleverd. Het bedrag is gestort op de girorekening van het Nationaal Comité Hulp aan het Hongaarse Volk. De Oostenrijkse televisie zal op zondag 11 november van 15.30-16.15 uur een recht streekse reportage verzorgen vanuit een Oostenrijks vluchtelingenkamp in Traiskir- chen nabij Wenen. De Nederlandse Tele visie Stichting zal deze Eurovisie-uitzen ding relayeren. De Nederlandse Televisie Stichting zal zondagavond van 20.3021.15 uur een extra-uitzending verzorgen van een getuigenis-samenkomst van in Neder land woonachtige Hongaren. Na afloop van deze samenkomst, om c.a. 21.15 uur, zal een journaaloverzicht van de gebeurtenis sen in de afgelopen week worden uitge zonden. De Bond van Nederlandse Margarine fabrikanten, waarbij achttien margarine producenten zijn aangesloten, heeft beslo ten 30.000 kilo margarine beschikbaar te stellen voor de Hongaarse vluchtelingen. De zending zal medio volgende week met een convooi van het Nederlandse Rode Kruis naar Wenen worden gestuurd. Een collecte ten behoeve van de hulp actie voor Hongarye onder 5500 leerlingen op alle middelbare scholen in Haarlem en omgeving heeft 7553,41 opgebracht. Bij het begin van de gemeenteraadsver gadering van Finsterwolde is namens de fractie Gemeentebelangen door een van de twee leden medegedeeld, dat zij niet wen sten te vergaderen met de communisten. Na deze mededeling verliet de fractie de vergadering. Van de P.v.d.A.-fractie was geen raadslid aanwezig. Wel was van die fractie een schrijven binnengekomen, waarin een soortgelijke mededeling werd gedaan als die van Gemeentebelangen. De vergadering heeft wel doorgang kunnen vinden, omdat de gezamenlijke fractie van communisten en partijlozen zes van de elf zetels bezet. Een Rode Kruis-convooi van vier vracht auto's met opleggers is vrijdag by Beek over de grens gegaan op weg naar Wenen. Het convooi vervoert 40 ton melk, 26 ton gemengde spijzen in blik en 30 ton cacao en chocolade. De goederen worden in Wenen ter beschikking gesteld van het Internatio nale Rode Kruis. De dinsdag vertrokken vrachtwagen, die tot de nok toe geladen was met beddegoed, toiletbenodigdheden en eetgerei, is donderdag bij aankomst in Wenen doorgezonden naar een vluchtelin genkamp, waar de goederen direct in ge bruik konden worden genomen. Onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland mr. dr. I. N. Th. Diepenhorst is de provinciale commissie vluchtelingenhulp Gelderland opgericht. Men heeft reeds besproken op welke wijze de Gelderse hulp aan de Hongaarse vluchtelingen (de eersten wor den reeds op dinsdag 13 november ver wacht) het beste kan worden geleid. De actie voor het Universitair Asielfonds ten behoeve van de Hongaarse studenten heeft te Wageningen ten bate van de vluch telingen in het algemeen 10.000 opge bracht. De landelijke actie van het Univer sitair Asielfonds heeft, Delft niet inbegre pen, ruim 30.000 opgeleverd, waarvan te Amsterdam is ingezameld bij de Gemeen telijke Universiteit 7.000, bij de Vrije Universiteit 1200, Wageningen 6500, Groningen 6000, Utrecht 4000, Leiden 3600, Nijmegen 650, Rotterdam 600 en Tilburg 550.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5