"S DE SAMENZWEERDERS Brits-Franse militaire positie in Egypte zeer kwetsbaar MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Indien UNO-plan faalt en strijd voortgaat wordt 't ergste gevreesd Met meik meer ma* met melk meer mans ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 4 KERKELIJK LEVEN Indrukwekkend Smalle strook Haakon VII van Noor wegen had bronchiale aandoening Anti-Russische betogingen in West-Europa Onlusten in ParijsLonden en andere steden Turken za^en vliegtuigen noch oorlogsschepen Aramco onthoudt olie aan Engeland en Frankrijk Israel vermist leider van Sinaï-operaties Poolse regeripg wordt al weer gereorganiseerd Vrijmaken van Suezkanaal zal grote moeite kosten Amerika vergroot zijn militaire paraatheid Appèl tegen apartheid in Bloemfontein verworpen r VERVOLGVERHAAL^, door Friedrich Bruegel UNO-Assemblée heeft een agenda met 71 punten Film over Hongarije in Washington gedraaid Agenda voor Haarlem Edward Ingram, een United Press-cor- respondent bij 't Brits-Franse hoofdkwar tier op Cyprus, die een bezoek van 24 uur bracht aan het bezette gebied, schetst het volgende beeld van de situatie in Egypte. „Door politieke manoeuvres is de Frans- Britse strijdmacht in Egypte in een positie gedrongen die onhoudbaar is en in een nieuw Duinkerken zou kunnen verande ren wanneer het UNO-plan mocht falen en Egypte de wapens weer opneemt. Ik heb sterk de indruk dat de comman danten te velde zich bijzonder onplezierig voelen, ook al is er dan na drie dagen van zware acties een zekere mate van rust, een gespannen wapenstilstand, tot stand gekomen. Er zijn enkele feiten onder ogen ge bracht. Ten eerste zijn de Egyptische troe pen goed bewapend met Russische en Als u niet zou weten waar Loccum ligt, kan niemand u dat kwalijk nemen. Het is bepaald geen pijnlijke lacune in uw aard rijkskundige kennis. Loccum is een klein, onaanzienlijk, vrij onaantrekkelijk dorpje in Duitsland, ongeveer zestig kilometer ten westen van Hannover. Daar staat naast een oud klooster een complex nieuwe ge bouwen. Een simpel bordje vertelt: Evan gelische Akademie. U kunt er gerust aanbellen want wan neer de jongedame, die u opendoet, aan u vraagt, waarmee ze u van dienst kan zijn en u weet niets anders te zeggen dan: „Ik wou zo maar eens komen kijken", dan bent u al welkom. Als u geluk heeft komt zelfs de directeur ér aan te pas en dan hééft u geluk. Hij is een enthousiaste man, beschaafd, eenvoudig en beminnelijk. Vroe ger was hij studentenpredikant in Ham burg, nu is hij de ziel van de academie. TOEN WIJ er kwamen begon hij ons alles eerst te laten zien. Wij zagen gebouw na gebouw, zaal na zaal, kamer na kamer, smaakvol en kleurrijk. „Wij hebben des tijds tegen de architect gezegd: maak het zó, dat een minister niet zal zeggen, dat het een jeugdherberg is en dat de arbei der niet zal zeggen, dat het een paleis is", aldus de directeur. Het moet gezegd, dat de architect op een imponerende manier zijn taak heeft volbracht, al zal de man meer aan de minister dan aan de arbeider hebben gedacht. Teruggekeerd in de werkkamer van de predikant-directeur, hebben wij verno men wat de bedoeling en de achtergrond van dit alles is. De tweede wereldoorlog heeft in Duitsland niet alleen in materiële, maar ook in geestelijke zin ontelbaar veel ruïnes nagelaten. In deze algemene ma laise, om niet te spreken van een bankroet, deelde ook de kerk, die zich gedwongen zag om totaal nieuwe methoden te zoeken ten «aanzien van de tallozen, die door de ideologie van het Nationaal Socialisme en de ont-menselijking van de oorlog geloof en kerk hadden afgezworen^ Het ontstaan van de Evangelische Akademien moet in dit licht gezien worden. Hier wordt een indrukwekkende poging gedaan om vele kerkelijke mensen opnieuw te bezielen, maar vooral om hen, die in het nihilisme verzeild raakten, uitzichten te bieden op een meer bewuste en positieve levenshou ding. Deze poging is inderdaad indrukwek kend. In 1945 werd de eerste Evangelische Akademie geopend in Bad Poll. Sindsdien zijn er nog twaalf bijgekomen in West- Duitsland en drie in Oost-Duiteland, waar onder één in West-Berlijn. Om eerst en kele voor de hand liggende misverstanden uit de weg te ruimen, men denke hier bij het woord Akademie niet aan datgene wat wij onder Universiteit verstaan^ Het gaat niet om een gemeenschap van hoogleraren en studenten. Er zijn weliswaar docenten maar colleges geven zij niet en de bezoe kers, die daar ten minste drie en ten hoog ste zeven dagen achtereen verblijven, ko men uit alle lagen van de bevolking: boe ren, politie, huisvrouwen, journalisten, fa brieksarbeiders, ministers, middelbare scholieren en artiesten. Verder moet u zich bij het woord „Evangelisch" niet voorstel len, dat er in de dogmatiek en exegese wordt onderwezen of dat het geheel een soort bekerings-instituut is. ER WORDEN zogenaamde „Tagungen" uitgeschreven, waarbij vooral gedacht wordt aan het samenkomen van een aan tal mensen, die een bepaald beroep uit oefenen. Daartussen door worden zo af en toe conferenties belegd, die niet op een beroep gericht zijn, maar op een bepaald mensentype (zoals bijvoorbeeld „twijfel aars") of op een bepaald probleem (zoals bijvoorbeeld: „de toekomst van Duits land"). Het gaat bij dit alles speciaal om de po sitie van de mens te midden van zijn me demensen. Het gaat om de achtergronden van het menselijk bestaan. Het gaat om de plaats, die de moderne mens heeft in te nemen tegenover huwelijk en gezin, poli tieke keuze en sociale situatie, kerk en staat, collega en vriend, enkeling en volk. Voor het zoeken naar de antwoorden op de hiermee samenhangende vragen heeft men de vorm. van het gesprek gekozen. Na een korte inleiding van iemand, die tot spreken bevoegd is en die de deelnemers kort en duidelijk voor de centrale vragen stelt (met zéér veel zorg kiezen de Aka demien hun mensen uit), volgt het contact in kleine kring. NAAR SCHATTING zullen in de Akade mien van de oprichting af tot nu toe on geveer vijfendertigduizend mensen aan de een of andere „Tagung" hebben meege daan. Daaronder waren velen, die in de loop der jaren voor het lidmaatschap van hun kerk hebben bedankt. Er komen ook dikwijls rooms-katholieken hoewel het ge heel een protestantse aangelegenheid is. Men kan er ook bijna altijd buitenlanders aantreffen, met name, zoals de gastenboe ken uitwijzen, Nederlanders en Amerika nen. De Lutherse kerken in Amerika zen den zelfs regelmatig jonge predikanten naar Loccum, die daar niet minder dan drie tot zes maanden doorbrengen. En ten slotte, maar dat is niet het minst belang rijke, er bestaat een vorm van na-zorg Iedere deelnemer aan een „Tagung" kan bij zijn thuiskomst opgenomen worden in een van de vele over geheel Duitsland ver spreide vriendenkringen van Akademie- bezoekers. Een stuk werk waarvan men werkelijk moet zeggen: indrukwekkend. Tsjechische wapens, tanks, automatische geweren en mortieren. De geregelde troe pen hebben goed gevochten. Het uit bur gers bestaande „Nationale Bevrijdingsle ger" daarentegen was spoedig gedemorali seerd. Als de Egyptenaren met voldoende steun van vliegtuigen en tanks een nieuwe aanval mochten wagen, dan zouden de Frans-Britse troepen een heel zware strijd moeten aanbinden. In Kantara en Ismailia vormen de Egyp tenaren op het ogenblik grote troepencon centraties. Luitenant-generaal Stockwell, de commandant te velde, heeft die Egyp tische concentratie „zeer aanzienlijk" ge noemd. Officieren met wie ik gesproken heb beschouwen de Engels-Franse positie als zwak. De Brits-Franse strijdkrachten zijn over een groot gebied verspreid en er zijn niet genoeg manschappen voor het opbouwen van een front „in diepte". Zij houden een smalle strook grond bezet, die van Port Said ongeveer 35 km naar het zuiden uit steektop terrein dat geen natuuilijke ver dedigingsmogelijkheden biedt en volkomen dekkingsloos is. Zou de Egyptische lucht macht opnieuw georganiseerd en versterkt worden door de Russen - en de gedachte daaraan speelt door ieders hoofd - dan zouden de Brits-Franse landstrijdkrachten zware slageii kunnen krijgen. Een tank- aanval, die daarop aansluit zou de Frans- Engelse troepen terugdringen op het vol komen onbruikbaar stuk smalle grond waar Port Said op ligt. In ieder geval is het duidelijk dat de twee bondgenoten voor enige tijd alle mo gelijkheid op het gebruik van het Suezka naal verloren hebben, zelfs al zou er spoe dig een overeenkomst over worden aan gegaan. Er liggen meer dan 20 schepen, schuiten en zelfs hijskranen in posities, die de berging van deze wrakken niet ge makkelijk maakt. Bij het aanbreken van de dag maakte ik per helikopter een vlucht over Port Said en ik heb de indruk dat de schade, in verhouding tot de aanval als zodanig, zeer beperkt is gebleven. De branden, die een aantal benzinetanks en een vierkante kilometer woonwijk verteerd hadden, wa ren uitgegaan. De normale strijd om het bestaan moet weer opgevat worden. Het voedsel is schaars, en de winkels zijn dicht. Water en elektriciteitsvoorziening zijn afgesne den. Er is vrijwel geen brood in de winkel en de voedselvoorraden zijn alles bijeen voldoende voor ten hoogste een maand. Officieren waarschuwden me dat ik bij donker van de straat moest blijven. Vóór de invasie hebben alle burgers van Port Said wapens gekregen van het Egyptische leger. Soldaten hebben Tsjechische machi negeweren gevonden, met het vet waarin ze verpakt waren er nog op. De parachu tisten en commando's patrouilleren einde loos, en op de belangrijke kruispunten staan tanks. Er zijn nog sluipschutters in de buurt, maar ze hadden de hele dag niets van zich laten horen". Koning Haakon van Noorwegen heeft een bronchiale aandoening gehad zo ver neemt United Press uit de Noorse hof kringen. De 84-jarige koning is nu bijna hersteld en is niet langer in bed. Zijn toe stand is bevredigend. PARIJS (Reuter/AFP) Na de anti communistische betogingen, die woensdag avond in Parijs zijn gehouden, en die één persoon het leven hebben gekost, terwijl er een honderdtal werd gewond, hebben zich donderdag anti-communistische woelingen in verschillende provinciesteden voorge daan. Kantoren der plaatselijke communis tische partijen en gebouwen, waarin dag bladen der communisten worden gedrukt, werden bestormd. In Parijs begonnen com munisten donderdagavond een tegendemon- stratie, ondanks een politieverbod. Tenge volge van botsingen tussen naar schatting achtduizend communistische demonstranten en de politie moesten 22 personen in een ziekenhuis worden opgenomen en 73 ge wonden konden verbonden huiswaarts keren. De betogers, die in het centrum lantaarns en verkeersborden vernielden, werden ten slotte door leden van de republikeinse gar de met 0e bajonet op het geweer en met behulp van traangasbommen uiteenge dreven. In vele delen van West-Europa zijn don derdag anti-Russische betogingen gehou den naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije. In Nederland, België, Noor wegen en Denemarken werden ogenblikken van stilte in acht genomen. In Zwitserland werden resoluties aanvaard, waarin de eis wordt gesteld tot verbreking der Zwitsers- Russische economische en culturele betrek kingen. De hoofdredacteur van het commu nistische dagblad „Vorwarts", Ulrich Kagi, is afgetreden, evenals twee vooraanstaan de leden der communistische partij-afdeling te Bazel. IJslanders hebben woensdagavond de Sovjet-ambassade met stenen bekogeld. Men wierp straatvuil naar Sovjet-Russische functionarissen. In Wenen heeft donderdag avond een aantal personen verwondingen opgelopen, toen anti-communistische be togers een communistische vergadering binnendrongen en later partijgebouwen aan vielen. Te Londen raakten studenten slaags met de politie, nadat zij getracht hadden op het Sovjet-consulaat een petitie te over handigen. In Moskou en in verschillende Westelijke hoofdsteden hebben westelijke diplomaten de Russische recenties ter viering van de verjaardag van de oktober-revolutie ge boycot. ISTANBOEL (Reuter). De Sovjet- Unie heeft geen toestemming gevraagd voor oorlogsschepen om door de Dardanellen te varen en ook niet voor vliegtuigen om over Turks grondgebied te vliegen op weg naar Egynte. aVus heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. In 1936 werd te Montreux in Zwitserland eer. nieuwe overeenkomst voor de Turkse zeestraten gesloten en be krachtigd, waarbij Turkije het recht ver kreeg de zone van de zeestraten, die bij de conventies van 1923 gedemilitariseerd was, weer te bezetten en de internationale com missie voor de zeestraten staakte haar werk. De woordvoerder verklaarde dat de ge ruchten omtrent Russische vliegtuigen en oorlogsschepen, die over Turks gebied naar Egypte, zouden zijn vertrokken, „met kwaadwillige bedoeling de wereld zijn in gestuurd. ..Hij voegde eraan toe, dat „de Turkse regering krachtens de overeenkomst van Montreux een week voor de door tocht van schepen op de hoogte moet wor den gesteld". „Wi.i geloven, dat het gerucht over vliegtuigen boven Turks gebied een verkeerde uitleg is van het feit, dat vlieg tuigen, waarmee de Syrische president en diens gevolg voor hun bezoek naar Mos kou vlogen, onlangs met toestemming over Turks gebied hun nog hebben gekozen", aldus de woordvoerder. DJEDDA (Un. Press) De Amerikaans- Arabische „Aramco Petroleum Company" heeft het zenden van olie met tankers naar Engeland en Frankrijk gestaakt, meldt radio-Mekka. De leveringen zijn volgens radio-Mekka gestaakt in overeenstemming met het be sluit van Saoedi Arabië, de diplomatieke betrekkingen met Engeland en Frankrijk te verbreken en de levering van olie uit Saoedi Arabië aan beide landen te verbie den. Ook via de pijpleidingen van de Aramco in Libanon zal geen olie met bestemming Engeland of Frankrijk meer worden ge leverd. BEIRUT (Un. Press) Kolonel Asaf Simhoni, de Israëlische bevelhebber uit de campagne op het schiereiland Sinaï, wordt vermist. Hij is tijdens een vliegtocht dicht langs de Jordaanse grens verdwenen en heeft nooit de plaats van bestemming, Eilat, bereikt, aldus de Israëlische radio, die ver onderstelt, dat het vliegtuig in een zand storm verloren is gegaan en wellicht op Jordaans gebied is neergestort. Het Jor daanse opperbevel heeft bericht, dat twee Israëlische vliegtuigen boven Jordanië zijn neergeschoten en dat uit een der wrakken het lijk van een kolonel van het Israëlische leger werd geborgen. WARSCHAU (Reuter) De pers te Warschau heeft gemeld, dat er in Polen een reorganisatie in de regering aanstaan de is. Twee ministers zouden aftreden'en acht ministeries tot vier worden samenge voegd. Volgens het blad „Zycie Warszawy" zijn de minister van bouwnijverheid, Pie- troeszevics, en de minister van Scheep vaart, Popiel, van plan af te treden. Het blad „Tryboena Loedoe" meldde, dat er te weinig voorraden aardappelen en graan voor de winter zijn, omdat de boeren een grote achterstand hebben met hun ge dwongen leveranties aan de regering. In oktober is slechts zestig percent van de ver wachte hoeveelheid graan geleverd. De stoorzender in Poznan wordt volgens het blad „Gazeta Poznanska" afgebroken. Enkele dagen geleden, aldus het blad, heeft de zender zijn activiteit gestaakt. Kikvorsmannen melden: LONDEN (Reuter) Reuters speciale correspondent Maynes heeft uit Port Said getelegrafeerd, dat de opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal grote moei lijkheden dreigen op te leveren. De eerste kikvorsmannen, die voor onderzoek in het kanaal hadden gedoken, vertelden Maynes dat men grote baggermolens had laten zin ken voorzien van ontplofbare ladingen, die het lichten ten zeerste bemoeilijken. MeiT vreest bovendien dat sommige vaartuigen met beton zijn geladen en men kan dan geen springstof gebruiken om de obstakels te verwijderen, daar dit de kanaalmuren zou kunnen beschadigen. Enkelen schatten zelfs, dat als er inder daad beton is gebruikt voor het Zinken, de opruimingswerkzaamheden in het kanaal een jaar zouden kunnen vergen. Volgens berichten uit Port Said bevinden zich op het ogenblik vijftien schepen van een zestal nationaliteiten, waaronder een Russische tanker, in het Suezkanaal. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Al roerend in de pan keek Merlijn in zijn boek om te zien, of hij alles precies deed, zoals het werd voorgeschreven. Het water werd nu helemaal rood, het werd een drank, die naar kamperfoelie en viooltjes geurde Eindelijk legde Merlijn de lepel neer. „Ziezo, nu moet het goed zijn", zei hij. „Nu zullen we 't maar eens gaan proberen. Ik hoop dat het werkelijk helpen zal". Hij schonk een deel van de drank in een beker en droeg die naar het bed van de zieke man. 67-68 WASHINGTON (Reuter) Het Penta gon, het Amerikaanse ministerie van De fensie, heeft met het oog op de internatio nale toestand zekere voorzorgsmaatregelen genomen. Oorlogsbodems, die langs de At lantische kust kruisen, waaronder twee vliegdekschepen de 60.000 ton metende „Forrestal" en de 45.000 ton metende „Franklin D. Roosevelt" hebben order gekregen hun opleidingsoefeningen te sta ken en „paraatheidsproeven" te doen. Een woordvoerder van het Pentagon deelde mee, dat zekere eenheden van zo wel de vloot in de Stille Oceaan als die in de Atlantische oceaan „in staat van waak zaamheid zijn gebracht en opnieuw worden gegroepeerd teneinde een zo groot moge lijke staat van verdediging voor de Ameri kaanse vlootstrijdkrachten te bereiken". Van de schepen, die te Newport (Rhode Island) liggen, mag niet meer dan de helft van het personeel tegelijk met verlof. Op vragen, hoe de toestand in de nabij gelegen basis van de marineluchtvaartdienst te Qonset point is, werd geen antwoord ge geven op grond van „veiligheidsoverwe gingen". De order om het walverlof van het per soneel van de gehele vloot van torpedo- bootjagers in de Atlantische Oceaan, waar voor het hoofdkwartier te Newport is ge vestigd, te beperken, was woensdagavond uit Washington gekomen. Het besluit werd donderdag zonder commentaar bekend ge maakt. Gewoonlijk behoeft slechte onge veer tien percent van het personeel ge durende verloftijden ran boord te blijven. Te Honoloeloe maakte de Amerikaanse marine bekend, dat het vertrek van enige vlooteenheden, die volgens plan dienst zul len gaan doen in de Middellandse Zee, wordt bespoedigd. Het enige schip, dat nu gaat vertrekken is een verzorgingsschip voor de torpedobootjagers, die reeds in de Middellandse Zee opereren en die ten gevolge van de sluiting van het Suezkanaal tekort aan olie krijgen. President Eisenhower voerde donderdag besprekingen met zijn voornaamste poli tieke en militaire raadgevers, die tezamen de Nationale Veiligheidsraad vormen. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, ver klaarde, dat er onder meer gesproken was over de rol, welke de V.S. denken te spe len bij het vervoeren van de contingenten en voorraden voor de internationale po litiemacht voor het Midden-Oosten. BLOEMFONTEIN (Reuter) Het hoog gerechtshof te Bloemfontein heeft een ap pèl tegen de wet op de senaat afgewezen. Deze wet gaf de regeringspartij een meer derheid van twee derden in de senaat, waardoor het mogelijk werd een wet aan te nemen, krachtens welke de Zuidafri- kaanse kleurlingen op een aparte kiezers lijst werden geplaatst en alleen door blan ken in het parlement kunnen worden ver tegenwoordigd. Het beroep was aangete kend door twee kleurlingen, Collins en Brikkels, die door de verenigde (oppositie) partij werden gesteund. Een van de elf raadsheren van het hooggerechtshof was het met de afwijzing van het beroep niet eens. 7C Als ik iets voor Horak en zijn vrienden kan doen, dan kon voor mijn part die hele koperzaak in het honderd lopen. U ondervindt in ieder geval aan den lijve, merkte Plock nog op, dat het koopmansberoep hier een ge vaarlijke kunst is. De wagen stopte voor het restaurant. Jean wist zich later nog maar bitter weinig te herin neren van de lunch, die Steiner te zijner ere gaf. Het gesprek met Plock had hem diep bewogen. Het had de vlam van het optimisme, die door de conferentie aange wakkerd was, bijna geheel gedoofd. Hij begreep, dat alles zich als het ware op een toneel afspeelde, en dat alles louter schijn was. De wérkelijke gebeurtenissen speelden zich ergens anders af. De acteurs zag hij niet, noch zag hij de alles beheersende regisseur. Eén of an dere jonge man zei enkele woorden uit naam van Bin nenlandse Zaken, en een beambte was gevallen. Jean kreeg plotseling een hevig verlangen om uit Praag weg te komen. Nog op Le Bourget had hij angst gehad, dat misschien op het laatste moment zijn reis niet door zou kunnen gaan. Maar nu, temidden van het geroezemoes van de mensen in het restaurant, werd hij overvallen door de dodelijke vrees, dat hij misschien nóóit meer weg zou kunnen komen. Hij keek naar de mensen om zich heen. Zij overlaadden hun borden en schrokten het etiin naar binnen. Steiner, die naast hem zat, was door de inspanningen vuurrood geworden en hij dronk zijn glas steeds zó snel leeg, dat de kelner het nauwelijks bij kon benen. De laatste maaltijd voor zijn terechtstel ling, dacht Jean. Toen hij samen met Plock vertrok, bleef het gezel schap achter. Men barstte juist in een luid zingen uit. Steiner had niet eens opgemerkt, dat zijn ere-gast ver trokken was Ik ben met opzet vrij vroeg weggegaan, zei Plock, toen ze in de auto zaten, zodat u nog even gelegen heid hebt om te bekomen van alle drukte en het lawaai. U ziet er moe en gespannen uit. Zij reden- langs het Hradschin naar de nieuwe villa- buurt, die na 1918 ontstaan was op de nabijgelegen heuvels. In mijn straat, zei Plock op trotse toon, wonen 1 alleen maar belangrijke mensen. Ik moet hem te vriend houden, dacht Jean. Ik moet de conversatie gaande houden en mijn vermoeidheid overwinnen. Is het huis uw eigendom? vroeg hij vriendelijk. Plock lachte. Wat een vraag! Een Jood heeft de villa kort voor de oorlog laten bouwen. Hij was een kolenhandelaar. De nazi's hebben hem het huis afgenomen. Omdat hij er niet op tijd uit was, hebben zij hem in Auschwitz ver gast. De villa kwam toen in handen van een officier van de Gestapo. Na de oorlog trok een hoge ambtenaar van het Ministerie van Financiën er in. Toen kreeg ik het hulsmaar het ziet er naar uit, dat ik het niet lang meer zal hebben. Dat is genoeg, dacht Jean. Hij sloot zijn ogen, zodat Ploch verder bleef zwijgen. Toen ze uitgestapt waren, wees Plock op een paleis achtig villa in de verte. Daar woont Steiner, merkte hij op. Het wordt toegewezen aan een ambtenaar van het Ministerie. Ze vechten er op het ogenblik nog om, wie het zal krijgen. Plock liet zijn gast een sterke kop koffie brengen en liet hem verder met rust. Jean ging in de gemakkelijkste stoel zitten, die hij kon vinden, sloot de ogen en doezelde weg, zodat Plock hem wekken moest, toen de bezoeker gearriveerd was. Plock zag bleek van opwinding. Het is de nieuwe chef zélf! De opvolger van Semal! Hij heeft zich met zijn échte naam voorgesteld. Denkt u zich dat eens in: met zijn échte naam! Mooi! zei Jean, terwijl hij langzaam opstond. Afgezien van het feit, dat hij de chef is, kan men met die man zaken doen? Allemachtig! Ik ben bang, dat ik u te veel verteld heb. U mag niet laten blijken, dat u weet wie hij is! Ik ben daar toevallig achter gekomen. Het is de basis van mijn bestaan, dat ik zulk soort dingen weet. Niemand kan iets over hem vertellen. Hij is pas drie dagen op die post.... Komt u mee? Wij mogen hem niet laten wachten! Die nieuwe chef, dacht Jean, moest Jan er dankbaar voor zijn, dat hij promotie heeft kunnen maken De bezoeker stond voor het raam. Hij had de handen op zijn rug gevouwen en keek naar buiten. Pas toen Plock zei: Dit is onze gast uit Parijs, draaide hij zich om en keek Jean glimlachend aan. Pavel Svec, zei hij, terwijl hij zijn hand uitstak. Jean Aubrey slaagde er niet in een glimlach te voor schijn te toveren. Hij greep de hem toegestoken hand. Enchanté, zei hij, er zich over verbazend, dat hij een verstandelijk woord had kunnen zeggen. Plock schonk koffie in; Jean greep ijlings naar zijn kopje. Zijn handen trilden. Hij dronk zó haastig, dat hij zijn keel brandde. Plock keek hem verbaasd aan en d'acht: Hij is tot nu toe zo rustig en verstandig geweest. Waarom is hij nu zo nerveus? De gloeiend-hete koffie had Jean enigszins gekalmeerd. Hij bekeek de bezoekers eens wat aandachtiger. Pavel Svec, hij herhaalde in zijn gedachten de naam enkele keren. Hij hoorde niet, wat Plock zei. Diens stem was een zacht gemompel en hij was er Plock dankbaar voor, dat hij hem enige seconden schonk, waarin hij zich kon herstellen. Hij had nog precies diezelfde lach, dacht Jean, die lach uit 1945, toen hij met Jan uit de Pankrac-gevangenis ontslagen werddeze Antonin Svec wendde zich tot Jean. Wij verheugen ons er bijzonder over, dat mijnheer Plock u voor onze zaken gewonnen heeft, mijnheer Aubrey. Buitengewoon verheugd, want wij kunnen daar door de muren, die men om ons heen heeft opgetrokken, slechten. Als hij maar niet steeds zo glimlachte, even charmant en even innemend als op die foto, dan was alles veel gemakkelijker. Hij hoorde zichzelf zeggen: Dit is nog maar een begin. Ik moet eerst zien, hoe de zaken zich ontwikkelen. Maar natuurlijk. Zaken zoals deze, zijn niet in een handomdraai te regelen. Daarom was ik ook laat ik openhartig zijn zeer ontevreden met de houding van onze vertegenwoordiger vanmorgen. Zoals mij ge rapporteerd werd, is hij met zijn verlangens, mijn heer Aubrey, veel te ver gegaan. Dat moest bij u wel een zeker wantrouwen wekken. Wantrouwen is eigenlijk niet het juiste woord, zei Jean. Voorzichtiheid is een betere omschrijving. Ik mag niet meer geld op het spel zetten, dan ik heb. (Wordt vervolgd). NEW YORK De agenda voor de elfde gewone zitting van de UNO-Assemblée, die maandag 12 november moet bijeenkomen, vermeldt onder meer: verkiezing van een hoge commissaris voor de vluchtelingen ter opvolging van wijlen dr. G. J. van Heuven Goedhart, rapport van de commissie voor de vereniging en het herstel van Korea (UNCURK), rapport van de ontwape ningscommissie, rapport over de Palestijnse vluchtelingen, rapporten van de regering van India en Pakistan over de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika, de kwestie van oprichting van een bijzonder UNO-fonds voor economische ontwikkeling (SUNFED), ontwerp-conventie over vrijheid van voor lichting, aanbevelingen betreffende inter nationale eerbiediging van het recht der volken op zelfbeschikking, rapporten over niet-zelfbesturende gebieden, de kwestie Zuidwest-Afrika, de kwestie van definitie van agressie, het vreedzaam ontginnen van het zuidpoolgebied (initiatief van India), de kwestie Cyprus (initiatief van Grieken land), wijziging van het UNO-handvest in zake uitbreiding van het aantal niet-per- manente leden van de Veiligheidsraad, van de economische en sociale raad en van het aantal rechters van het internationaal ge-, rechtshof, de rassenkwestie in Zuid-Afrika, de kwestie Algerije en de kwestie-West- Nieuw Guinea. In totaal worden 71 punten opgesomd. WASHINGTON (United Press) Tijdens een conferentie in het Witte Huis te Wash ington is een film over de communistische gruweldaden in Hongarije voor leiders uit het Amerikaanse Congres gedraaid. De film die „echte" opnamen bevat en tien minuten duurt, werd vertoond op het einde van een conferentie die president Eisenhower had belegd met de hoogste functionarissen van de regering en leiders uit het Congres. Een republikeinse afge vaardigde zei dat de film over de gehele wereld vertoond dient te worden. ADVERTENTIE ZATERDAG 10 NOVEMBER Cinema Palacë: „De man, die nooit be stond", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Knock out in kruitdamp", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bushalte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Don 't bother to knock", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het liefdeleven van de .zo.on van Caroline", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Interrupted melody", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Toneelgroep Theater met „In de laatste minuut", 8 uur. ZONDAG 11 NOVEMBER Minerva: „Interrupted melody", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ster ren stralen overal", alle leeft., 10.30 uur. „The man who never was", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft,, 11 uur. „Bushalte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Knock out in kruitdamp", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Concerto", alle leeft., 11 uur. „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Caroline", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Kapel Nieuw Vreden- hof: Ds. F. J. Pop: „Leven met een ander", 7 uur. Ned. Herv. kerk, Wilhelminaplein: Oogstdienst, 10 uur. Stadsschouwburg: To neelgroep Theater met „In de laatste mi nuut", 8 uur. Parklaan 21: Zangdienst van de vrije evangelische gemeente, 6.30 uur. Zuiderkapel: J. ,T. van Capelleveen, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. Gebouw Cul tural Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Wijdingsmorgen, 10.30 uur. Concertgebouw: Bulletje en Bonenstaak bij Ali Baba, 2.30 u. MAANDAG 12 NOVEMBER Minerva: „Interrupted melody", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Bushalte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit bestond", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schurken in smoking", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Caroline", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: „De grotere wereld". Vragen- avond, 8 uur. Gebouw Nassauplein 8: Haar lemse afdeling Ned. Theosofische Vereniging. André Peters spreekt over „Oud en nieuw testament in theosofisch licht", 8 uur. Con certgebouw: Optreden Hongaarse violiste Joh. Martzy met medewerking van Jean Antoinette, piano. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6