Belastingverzwaring voor het bedrijfsleven Nederlandse divisies krijgen atoomartillerie Wat denkt men ervan f Dr. Drees diende communist Wagenaar van repliek verstopping Effecten- en Geldmarkt Hongarije bloedt door beulsknechten van het bolsjewisme ESSO EXTRA kam HAAR? Consumptiebeperking een moeilijk vraagstuk voor regering en pariemem N.A.V.O.-opperbevel gaat akkoord mei nieuwe opzet van twee parate en twee mobilisabele-divisies 5 Applaus in Tweede Kamer Parlementair commentaar Geef de strijd niet op tegen Motie aan dr. Drees van de Nederlandse studenten Kerkelijk Nieuws tank Met Esso bent U beter uit De haargroei-tonic die werkelijk helpt Minister Staf in Tweede Kamer: Nieuwe opzet Tekort aan personeel Materieel Bedrijfschap detailhandel alcoholhoudende dranken Examens Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 5 tot en met 9 november ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 99 In een bewogen rede heeft minister president dr. Drees Vrijdag in de Tweede Kamer gesproken over de internationale gebeurtenissen van de laatste weken en daarbij tevens de communist Wagenaar van repliek gediend. „Het is droevig", zei dr. Drees, „dat een man als Wage naar, die zich destijds tegen de Duitsers zo moedig weerde, thans goedkeurt wat er onder de communistische terreur ge schiedt. In 1848 werd Hongarije geteis terd door de beulsknechten van de Tsaar en nu door de beulsknechten van het bolsjewisme". Een langdurig applaus van de Kamerleden en van het publiek op de volle tribunes volgde op deze woorden van dr. Drees. De minister-president verweet de com munistische afgevaardigde, dat hij een zeer eenzijdig beeld van de internationale situatie had gegeven. Hij, Wagenaar, zou het toejuichen als de Engelse en Franse troepen uit Egypte wegtrekken, maar uit niets is gebleken, dat hij het ook zou toejuichen, als de Russen wegtrokken uit Hongarije of als er een internationale politiemacht naar dit land zou worden gezonden. De communistische partijleiding heeft onlangs in uitzicht gesteld, dat zij niet meer zo snel zou afgaan op wat van Rus sische zijde wordt beweerd na hetgeen er van Stalin is gebleken. Maar de vrijheids strijders worden nu weer fascisten ge noemd. De communist Wagenaar heeft geen woord gezegd over de afschuwelijke be handeling der Hongaarse delegatie die met de Russen kwam spreken en gearresteerd werd. Men zal ver in de geschiedenis moeten teruggaan om een daad van zulke laagheid te vinden. Ongetwijfeld zijn er van de kant der vrijheidsstrijders wreedheden begaan. Dat getuigt van de diepe haat tegen het com- (Van onze parlementaire redacteur) Bij de bespreking van de twee zeer actuele kwesties op het gebied van de in ternationale politiek, die met de behande ling van de begrotingen van Oorlog en Marine mede in het debat waren, viel er van een meesterlijke rede van minister Drees te genieten. De minister-pi-esident, optredend als waarnemend minister van Buitenlandse Zaken nu minister Luns naar de algemene vergadering van de UNO is heeft zijn gehoor weer eens diep door drongen van hetgeen er werkelijk in hem leeft en zijn gehele persoon kenmerkt. .-In het algemeen geniet hij bovenal waar dering, menigmaal ook bewondering, wegens de zakelijke kracht van zijn uit eenzettingen, gelijk die uit een glashelder, logisch denkend brein plegen voort te komen. Dat was ook vrijdag weer ten volle merkbaar zowel in zijn beschouwingen over het gebeurde en de situatie in het Midden-Oosten, als in zijn opmerkingen met betrekking tot het voorgevallene in Hongarije. Die getuigden al evenzeer van juist politiek inzicht en rake ontleding van de zich voordoende verschijnselen. Maar een leidende staatsman moet ook wat er zich in de wereld afspeelt niet alleen louter verstandelijk kunnen bezien en be spreken. Het kan immers soms bepaald nog bijzonder wenselijk zijn wanneer hij niet al te beducht blijft de roerselen van zijn gevoel mede tot uiting te laten komen. Dat behoeft aan de waarde van zijn ver standelijk beschouwen der dingen geens zins afbreuk te doen. Welnu, speciaal in het door minister Drees aan het gebeurde in Hongarije ge wijde gedeelte van zijn rede sprak mede zijn gevoel, zijn op diepe levensbeginselen berustende verontwaardiging over knech ting en onderdrukking van de vrijheid, over afzichtelijk verraderlijke methoden tegen wie de onschendbaarheid van onderhande laars genoten. Meer dan hij gewoonlijk doet, liet Drees dit keer naast zijn verstand ook, en dit terecht, zijn gevoel spreken. Dit kwam trouwens in heel de wijze, waarop hij het zijne over het parlementaire voetlicht bracht, tei-dege tot uiting. Als men hem zo gade slaat, valt er weinig dichterlijks aan hem te bespeuren. Toch ware het een vol slagen vergissing te menen, dat hij, bij voorbeeld met schoonheid op letterkundig gebied niet zeer vertrouwd zou zijn en hem die schoonheid niet na aan het hart zou liggen. Veeleer is het tegenovergestelde het geval. Zo getuigden dan ook van zijn innerlijke bewogendheid de door minister Drees gemaakte opmerkingen, vrijwel aan het slot van zijn uiteenzettingen met be trekking tot het gebeurde in Hongarije. Zo ook viel te verklaren, dat hij naar aanlei ding van hoe het in 1849 de toenmalige Hongaarse vrijheidsstrijders is vergaan, e dichtregels van Heinrich Heine in herinne ring bracht: „Es fiel der Freiheit letzter Schanz Und Ungarn lauft rasch zum Tode". („Het laatste bolwerk van de vrijheid is gevallen en Hongarije gaat snel zijn ondergang tegemoet") Vergeefs trachtte de communist Wage naar even te interrumperen, want onmid dellijk slingerde Drees hartstochtelijk in felle verontwaardiging de woorden dooi de zaal: „Toen waren het de beulsknechten van de Tsaar, nu geschiedde het door de beulsknechten van de bolsjewisten". Het werkelijk daverende lange applaus, dat hierop losbarstte, nauwelijks zonder weerga in onze parlementaire annalen, toonde, hoezeer het door de minister-presi dent gesprokene, dat zowel door zijn ver stand als door zijn gevoel was ingegeven, de volksvertegenwoordiging uit het hart gegrepen was. Als men dan nog weet, dat er bij deze rede geen sprake was van een samenstel van ambtelijke bestanddelen, maar dat men hier te doen had met een door de minister zelf geheel en al voortreffelijk opgebouwd betoog is hier het woord „meesterlijke rede" zeker allerminst misplaatst. Daarin en daaruit sprak Drees op en top, Drees op zijn best en dan toont hij on tegenzeggelijk een figuur van kaliber te zijn. 99 munistische bewind. In ons land is een bijltjesdag voorkomen, omdat er maat regelen waren genomen. Was dat niet ge beurd, dan zouden er ook hier excessen zijn voorgekomen, aldus dr. Drees. Iedereen, zo ging de minister-president verder, heeft een duidelijk verschil gezien tussen wat gebeurd is in het Midden-Oos ten en in Hongarije. Over de ontwikkeling in het Midden-Oosten maakt de regering zich grote zorg. Het zou onjuist zijn zich los te maken van wat er aan vooraf is ge gaan. Vandaar dat de Nederlandse ver tegenwoordiger in de Assemblée van de UNO zich aan enkele stemmingen heeft onthouden. Volgens dr. Drees was het niet onbe grijpelijk dat Israel het gevoel kreeg dat het langzaam geworgd werd. Hij is van oordeel, dat van noodweer-exces kan wor den gesproken, maar bij het zoeken naar een oplossing had zijns inziens geweld moeten worden vermeden. De regering ver heugt zich over het besluit een internatio nale politiemacht in te stellen. Nederland zou daaraan hebben deelgenomen als het was uitgenodigd. Dr. Drees voorzag niet dat dit alsnog zou gebeuren. Hij zei nogmaals, op het standpunt te staaan dat de diplomatieke betrekkingen met de communistische landen niet moeten worden verbroken. Met het oog op de be langen der Nederlanders in Hongarije leek hem dat niet gewenst. In de NAVO zal de kwestie der diplomatieke en handelsbe trekkingen nader moeten worden be sproken. Tenslotte zei dr. Drees, dat de gebeurte nissen der laatste weken hebben bewezen van hoe grote betekenis het is als de vrije volken van het westen nauw verbonden zijn en eensgezind optreden. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 'a avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVBRPILLETJES-f 1.20 per flacon. De Studentenverenigingen van Wage- ningen, Utrecht, Rotterdam, Kampen, Til burg, de gecombineerde senatenvergade- ring van Unitas en Bonden, de SSR, de bond van vrouwelijke Studentenverenigingen de NCSV en de VCSV, de Studentenvereni gingen op humanistische grondslag en de Unie van r.k. Studentenverenigingen hebben een motie inzake de gebeurtenissen te Hon garije aan dr. Drees aangeboden. De motie luidt als volgt: „Onderstaande studenten- groeperingen, ontsteld over het ingrijpen van de Russische troepen in de nationale vrijheidsstrijd in Hongarije, zijn teleurge steld dat de Verenigde Naties niet de kracht getoond hebben dit ingrijpen te verhoeden. Zij zien het gevaar van massale deportaties en verdere schendingen van menselijke grondrechten en vragen de regering en via haar de Verenigde Naties overeenkomstig, het handvest zodanig in te grijpen, dat deze rechten van het Hongaarse volk gewaar borgd worden, tegen de prijs van ieder of fer dat dit van ons zal vragen. Zij begrijpen dat dit huiveringwekkende consequenties heeft, maar hopen die geestesinstelling te bevorderen en te bewaren waaruit de la-acht wordt geboren, om te kunnen blij ven beantwoorden aan de eisen van het ogenblik. De studenten voelen het ten enenmale als onaanvaardbaar dat men het Hongaarse volk wederom overlaat aan de willekeur van het Russische bezettings leger". Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zuid-Beijerland H. Kraay te Boven-Hardinxveld; naar Zeg veld Iz. Kok, kand. te Veenendaal, die be dankte voor Bruchem en Kerkwijk, Gies- sen-Nieuwkerk, 's-Gravenmoer, Hei en Boeicop, Kockengen, Leerbroek, Lopik, Otterloo, Polsbroek en Vlist, Schoonre- woerd en voor Stellendam. Bedankt voor Leusden D. Bouwman te Katwijk aan Zee. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Veendam W. de Goede te Oude Bildtzijl (Fr.). Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-O.: W. Hage te Nunspeet en Wr C. Lamain te Grand-Ra- pids, van wie laatstgenoemde werd be roepen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE €sso snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Daar moet U iets aan doen - voor Uzelf en voor allen, die U zien. En nu kunt U er iets aan doen! Want als de haarwortels nog aanwezig zijn (en dat is bijna altijd het geval) kan Callo U helpen. Een Callo-kuur, gecombineerd met het gebruik van vitamine B-complex (uit bruinbrood, gistvlokken enz.) geeft U in enkele maanden Uw haar terug 1 Dames zowel als heren vin den er evenveel baat bij I Prijs f 6.50 per flacon. Ver krijgbaar bij kappers, par fumeriezaken en drogisten. Er ligt een gratis brochure (met uitvoerige inlichtingen en foto's met attesten) voor U klaar. Vraag deze aan Uw winkelier of bijInstituut ENORGA, van Merlenstraat 120, Den Haag. van Dr. Jos de Cock (Van onze Kamerverslaggever) Nederland heeft thans één parate divisie. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de vorming van een tweede. De divisies worden dan kleiner, maar de vuurkracht wordt versterkt met taktische atoomwapenen. Minister Staf deelde dit vrijdag in de Tweede Kamer mee. Bij het optreden van de Neder landse divisies wordt er een éénheid atoomartillerie aan toegevoegd. Uit de mededeling van minister Staf viel af te leiden, dat Nederland thans nog niet over atoomartillerie beschikt, maar dat de divisies deze van de Amerikaanse troepen in Duitsland zullen krijgen als zij moeten optreden. Nederland heeft met de aanpassing van de krijgsmacht aan de oorlogvoering met atoomwapenen, hetgeen spreiding van de troepen en kleinere eenheden vereist, niet gewacht tot de deskundigen van de NAVO klar zouden zijn met hun advies. Uit de vele plannen voor de verkleining van de divisies heeft Nederland een keus gedaan. Het opperbevel van de NAVO kan instem men met de nieuwe opzet van twee klei nere parate divisies en 2 mobilisabele divi sies. In een overgangstijd van enige jaren zal de nieuwe opzet worden verwezenlijkt. Nederland heeft thans een paraat leger korps ter ondersteuning van een parate divisie en vier mobilisabele divisies. Vol gend jaar wordt begonnen met de vorming van twee parate divisies, die worden ge steund door een paraat legerkorps. Daar naast komen twee mobilisabele divisies, die zullen worden gesteund door een mobi lisabel legerkorps. In antwoord op een vraag van de heer Korthals (V.V.D.) deelde minister Staf mee, dat Duitsland eind volgend jaar vijf divisies gevormd zal hebben. Hij weet niet beter of het Duitse legeropbouwplan, dat gericht is op vorming van twaalf divisies, zal gewoon doorgaan. Maar een diensttijd van twaalf maanden, waartoe Duitsland heeft besloten, is onvoldoende. In de NAVO zal dit gevaar worden gesignaleerd. Van een jaarlichting van ongeveer 80.000 jongemannen blijven er 45.750 over voor de militaire dienst na medische afkeuring en vrijstellingen. Benodigd zijn 57.900 man en er is dus een jaarlijks tekort van ruim 12.000 man. Het tekort ontstaat mede door dat de beroepskern niet op peil is. De „man krachtpositie" is zo ernstig dat uitbreiding van de vrijstellingen niet te rechtvaardigen zou zijn. Wij zouden gaarne meer beroeps- personeel willen hebben, maar het is in Nederland niet mogelijk meer beroepsper- soneel aan te trekken, aldus minister Staf. Bij de beoordeling van de diensttijd moet men ook de verhouding tussen het aantal beroepsmilitairen en het aantal dienst plichtigen in aanmerking nemen. De militaire deskundigen dringen aan op uitbreiding van de parate sterkte om het verdedigingsschild te verstevigen, dat door het onttrekken van Engelse en Franse troepen is verzwakt. Geleide projectielen ter versterking van het schild zijn er nog nergens. Dat zal nog jaren duren. Van Amerika hebben wij de geruststellende ver klaring gekregen dat het niet de bedoeling is Amerikaanse troepen uit Duitsland terug te trekken. Voorts zei de mnister dat de legering van de twee parate divisies met zo weinig mogelijk overplaatsingen zal ge schieden. „Wij zullen de Veluwe niet ver der overbevolken met militairen". De oefenterreinen in Brabant en Drente blijven in gebruik. De luchtmacht zal ook moeten worden aangepast aan de moderne oorlogvoering, maar niemand weet thans al wat het beste vliegtuig zal zijn om de Hunter te ver vangen. De Meteors worden geleidelijk vervangen door Hunters. De levering er van is vóór op het contract. Alle vliegvel den worden operationeel gemaakt. In eer ste aanleg wordt het waarschuwingssysteem opgebouwd. De eerste proefschakels komen volgend jaar tot stand. Ons totale legermaterieel heeft een waarde van 2000 miljoen gulden. Veertig percent van het materieel is steeds in ge bruik. Het onderhoud daarvan kost 50 mil joen gulden. Het opgeslagen materieel (60 percent) wordt tijdelijk gebruikt bij her halingsoefeningen. De kosten van het on derhoud van dit materieel zijn niet bekend omdat het door militairen gebeurt, maar de werkplaats van het basiscommando wordt ingericht voor een goede taak-ana- lyse en een boekhouding waardoor de kost prijs van het onderhoud zo goed mogelijk kan worden gecontroleerd. De hoeveelheid verbindingsmaterieel is zeer bevredigend. Er zijn grote verbeteringen tot stand ge komen. De NAVO kent aan de „Karei Doorman" grote betekenis toe, vooral wegens de erva ring van de bemanning. De „Karei Door man" is in de NAVO-strijdkrachten opge nomen. In het algemeen moet ook voor de marine zoveel mogelijk aan de vastgelegde plannen worden vastgehouden. Onze bij drage wordt zeer gewaardeerd. Over. het aanvullingssysteem was minis ter Staf ook niet tevreden, maar hij wist nog geen beter systeem. Suggesties voor verandering zijn niet bestand gebleken tegen critiek van het opperbevel van de NAVO. De begrotingen van Oorlog en Marine werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Er waren aan het einde van de vergadering geen communisten meer aan wezig om de gebruikelijke aantekening te vragen dat zij geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. In de vrijdag gehouden openbare ver gadering van de Sociaal-Economische Raad werd met 31 tegen 8 stemmen besloten te adviseren tot de instelling bij wet van een bedrijfschap voor de detailhandel in alco holhoudende dranken. De in het begin van de week verscherpte tegenstelling tussen oost en west heeft de effectenbeurs uiteraard in sterke mate be ïnvloed, maar daarna trad een ontspanning in, mede door de herkiezing van president Eisenhower. Maar hoewel de internationale problemen aan de orde blijven, bestaat de kans dat normale vraagstukken van finan- ciëh en economie de beurzen weer in ster kere mate zullen gaan beïnvloeden. Deze vraagstukken zijn er door de jongste ge beurtenissen zeker niet gemakkelijker op ge worden. Zo zal de olievoorziening van West- Europa nog geruime tijd moeilijkheden op leveren omdat met de opruiming van de in het Suezkanaal aanwezige versperringen zeker enige maanden gemoeid zullen zijn. Definitieve stremming van het Suezkanaal zal 40 pet. meer tonnage noodzakelijk maken, maar ook een tijdelijke vaart om de Kaap vraagt belangrijk meer scheepsruimte. De vrachttarieven zijn dan ook reeds met 15 pet. verhoogd, hetgeen vermoedelijk nog niet voldoende is voor de scheepvaartmaatschap pijen om de hogere kosten van het vervoer te compenseren. Voorts is van gx-oot belang of de pijpleidingen, welke de olie uit het Midden-Oosten naar de Middellandse zee havens Jaffa en Haifa voeren, intact zullen blijven, omdat 40 pet. van de olie langs deze weg haar bestemming bereikt. Uit voorzorg worden nu reeds orders voor grotere tank. schepen gegeven, hetgeen uiteraard met enorme kapitaalsuitgaven gepaard gaat in een tijd van kapitaalnood. De herkiezing van Eisenhower als presi dent van de V.S. mag doen verwachten dat zij de continuïteit van het Amerikaanse re geringsbeleid zal bevorderen en aan de ont wikkeling van het bedrijfsleven ten goede zal komen. Ontwikkelt de wereldsituatie zich zodanig dat nationale vraagstukken weer de aan dacht trekken, dan zal het beleid van de nieuwe minister van Financiën in ons land vooreerst op de vooi-grond staan. Evenals in andere landen zal hij strijd moeten voeren tegen het door de jongste gebeurtenissen nog vergrote gevaar van inflatie. De OEES heeft dezer dagen zelfs als haar mening uitgespro ken dat het bestaande toezicht op prijzen en lonen in ons land niet voldoende is. als de vraag ernstige druk begint uit te oefenen op de beschikbare hulpbi-onnen. Ook minis ter Hofstra is hiervan, blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, over tuigd. Teneinde de verplichtingen wegens aflossing van buitenlandse schuld te kunnen voldoen, moet de Nederlandse betalingsba lans een jaarlijks overschot van ongeveer een half miljard op de lopende rekening op leveren. Maar in het eerste halfjaar van 1956 was er een tekort van f 200 miljoen. Stelt men het tekort voor het tweede halfjaar op eenzelfde bedrag, dan zal er dus een bedrag van weinig minder dan één miljard moeten worden overbrugd. Dat Nederland in sep tember en oktober bij de EBU weer een overschot van respectievelijk f 16.3 en f 15.8 miljoen had. is in dit verband verheugend, maar maakt ingrijpende maatregelen zeker niet overbodig. De staatsuitgaven zullen in 1957 weer met f 800 miljoen stijgen al thans volgens de begroting. De minister is dan ook van mening dat het tekort op de be groting met f 400 a 500 miljoen zal moeten worden verminderd. Het gaat er nu maar om op welke wijze dit zal geschieden. Minister Hofstra geeft toe dat ook de staatsuitgaven zullen moeten worden verminderd, maar de aangekondigde maat regelen zijn er allereerst ..op gericht de staatsinkomsten te verhogen. Het verlies van f 65 miljoen wegens de vrijstelling van om zetbelasting op textiel eh 'suiker zal worden gedekt door een verhoogd invoerrecht op benzine en een hogere accijns op gedistil leerd, maar voorts overweegt de minister een vermogensvermeerderingsbelasting. Deze week werd reeds een inperking van de inves teringsaftrek voor de verwerving of ver betering van bedrijfsmiddelen in uitzicht ge steld. Het bedrijfsleven moet het dus in de eerste plaats weer ontgelden. Een jaar ge leden werden reeds maatregelen getroffen tot versnelde inning van de vennootschapsbelas ting. welke de liquiditeitsmoeilijkheden van de ondernemingen hebben vergroot. Toen werd ook de vervroegde afschrijving van 33 1/3 pet. tot 10 pet. teruggebracht. De vervroegde afschrijving was en is een fiscale faciliteit, welke de bedrijven slechts tijdelijk soulaas biedt en de schatkist per saldo geen geld kost. Want wat men in het ene jaar meer afschrijft, moet in volgende jaren minder worden afgeschreven. Als er in een bedrijf voor f 12.000 verbeteringen wor den aangebracht, mocht men daarvan des tijds een derde, dat is f 4000, vervroegd af schrijven. Maar, aangenomen dat de jaar lijkse afschrijvingen 10 pet. bedragen, mocht van de resterende f 8000 jaarlijks niet meer dan f 800 worden afgeschreven, terwijl zon der de vervroegde afschrijving het bedrag der afschrijving jaarlijks f 1200 mocht zijn. Na tien jaar was dus het resultaat gelijk. De fiscale last werd alleen naar latere jaren verschoven. Anders is het met de investeringsaftrek. Deze bedraagt thans 20 pet., te verdelen over vijf jaar, zodat vijf jaar lang 4 pet: van het investeringsbedrag op de belastbare winst in mindering mag worden gebracht, ongeacht de afschrijvingen. De investeringsaftrek betekent derhalve, dat over een deel van de winst geen belas ting wordt geheven, een voordeel dat voor de particuliere ondernemer te groter is om dat door de progressie van de Inkomsten belasting dat deel het zwaarst wordt belast. Voor de vennootschappen, welke een vast percentage van de winst verschuldigd zijn. geldt dit natuurlijk niet. Maar het gaat bij de laatste veelal om veel grotere bedragen. Opheffing of vermindering van de inves teringsaftrek betekent dus voor het bedrijfs leven een belastingverzwaring. Het gaat er weliswaar niet in de eerste plaats om, de fiscale kosten van de bedrijven te verzwa ren, maar om de investeringen te beperken teneinde op die wijze de vraag naar nieuw kapitaal te doen afnemen. Het resultaat is niettemin dat de belastingdruk op het be drijfsleven wordt verzwaard. Hoewel moet worden toegegeven dat als het om beperking van de bestedingen gaat, de drie categorieën: overheid, bedrijfsleven en pai-ticuliere consumptie, daartoe het hunne zullen moeten bijdragen, is het wel teleurstellend dat wederom met het be drijfsleven wordt begonnen, terwijl concrete voorstellen tot bespai-ing op de overheids uitgaven en beperking van het particuliere verbruik uitblijven. Minister Drees heeft er onlangs terecht op gewezen dat in verhou ding tot het nationaal inkomen de inves teringen veel minder belangrijk zijn dan het particulier verbruik, dat op 60 a 65 pet. daarvan kan worden aangenomen. Vooral nu nieuwe loonsverhogingen in het verschiet zijn, zal de noodzaak van een be perking der consumptie een der moeilijkste vraagstukken zijn, waarmee regering en par lement zich zullen moeten bezighouden. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men pharmacie mej. N. Amstelveen en mej. Liem Sang Co, beiden te Leiden. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan de bevolking van Amster dam de vraag gesteld: „Bent u het eens of niet eens met het optreden van Israel tegen Egypte?" Deze vraag werd vóór de Russische be dreiging eind vorige week gesteld. De Gallup-instituten in andere landen vroegen hetzelfde aan de bevolking in hun hoofd steden. Dit zijn de resultaten: Hoofdstad van; Met optreden van Israel in Egypte: Eens Oneens Gegn oordeel •/o •/o Nederland 42 24 24 Australië 31 43 26 Denemarken 28 44 28 Canada 25 43 22 U. S. A. 23 43 24 Italië 20 55 25 Finland 12 70 18 Noorwegen 11 83 West-Duitsland (Bonn) 9 60 31 ADVERTENTIE SPflARNEÏIHockDamsir. HAARLEM TEL .15756 In Amsterdam waren meer mensen vóór dan tegen het optreden van Israel in Egypte. Vooral in de hoofdsteden van Fin land, Noorwegen en West-Duitsland vinden de Gallup-instituten een groot aantal tegenstanders tegen Israel's optreden. In de V. S. is de vraag niet alleen in New York, maar ook in Chicago en Washington gesteld. Australië en Canada vóór het optreden van Engeland en Frankryk in Egypte Terzelfdertijd is aan de Amsterdammers door het NIPO de vraag gesteld: „Bent u het eens of niet eens met het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte?" Ook die vraag is ongeveer terzelfdertijd in de overige hoofdsteden, uitgezonderd Londen en Parijs, gesteld. Dit zijn de resultaten: Met optreden van Engeland rHoofdstad van: en Fi-ankrijk ln Egypte: Eens Oneens Geen oordeel •/o Nederland 24 47 89 Australië 49 40 11 Canada 43 40 17 Denemarken 27 61 17 U. S. A. 15 62 23 Italië 14 69 17 Finland 8 82 10 Noorwegen 7 93 West-Duitsland 2 74 24 Vrijdag 9 november 1956 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 223% 237 Van Berkels PatentI8IV2 190 Van Gelder Zonen 189'/4 208% Kon. Ned. Hoogovens 300V2 325 Ned. Kabelfabriek 250«/ï 305 Philips 285V2 274% Unilever 361% 394 Wilton-Fijenoord 320 "29% Kon. Petroleum 778 3173/4 Holland-Amerika Lijn 186% 198 Kon. Ned. Stoomboot Mij165 176 Nederl. Scheepvaart Unie 157 171 Van Ommeren 301 330 Amsterdam Rubber 70 77% H.V.A86% 96% Ver. Deli Maatschappijen 97% 105 3-314% Nederland 1947 89% 90% 3% Invest, cert. Ned91s/« 91ls/i« 3% Nederland 1962—64 90l%s 918/u Omzetten (nominaal): Vorige week (def)Aandelen f 6.929.061,— Deze week (voorl.) Aandelen f 8.728.562,— Laatste tijdvak 235s/b 188 204 315 300 268% 385 329V4 790 195'/4 173% 1703/s 328 75% 93*/» 101% 89,J/u 91*/» 91 koersverschil t.o.v. 2 nov. 7 2 10 5 6 8% 9»/» 4% 8% 2% 2% 8 1 1 V 4 >%j Obligaties 9.225.051, Obligaties f 9.793.691,— Ook hier zijn het weer de hoofdsteden van West-Duitsland, Noorwegen en Fin land die bijna unaniem tegen het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte zijn. Ook in Italië en de V. S. blijkt echter een flinke meerderheid tegen. De inwoners van Amsterdam b.v. zijn minder uitgesproken tegen de actie van Engeland en Frankrijk dan de inwoners van Rome of New York. Alleen in de hoofdsteden van Australië en Canada zijn meer mensen vóór dan tegen Engeland's en Frankrijk's optreden. Vele Engelsen tegen! Uit Engeland zijn inmiddels de resultaten bekend van een landelijk onderzoek. De vraag van het Gallup-instituut was daar: „Was het juist of onjuist van ons een militaire actie in Egypte te beginnen?" Meer Engelsen, t.w. 44 °/o van de bevolking, acht de actie onjuist. Minder Engelsen, t.w. 37%, acht de actie juist. Terwijl 19% niet tot een oordeel kan komen. Geen grote oorlog Op de vraag van de Gallup-instituten: „Denkt u dat uit de gebeurtenissen in Egypte een echte oorlog zal ontstaan?" zijn tenslotte de resultaten: Vreest Denkt Geen grote oorlog van niet oordeel Hoofdstad van: 'U 'Id Nederland 19 55 26 Australië 30 56 14 Canada 24 50 26 Finland 35 43 17 Italië 27 42 31 Noorwegen 21 66 13 U. S. A. 31 45 24 West-Duitsland 46 33 21 Alleen in de Westduitse stad Bonn over weegt het aantal mensen dat een grote oorlog verwacht. In de overige hoofdsteden van de vrije wereld is er een meerderheid van het publiek dat denkt dat er geen grote oorlog van komt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7