r Kamerleden vragen verscherpte bestrijding der pornografie Huidige strafwetgeving wordt voldoende geacht Industrieconcentratie schept moeilijkheden op velerlei gebied Nijlpaard vecht met olifanten Debat over persvrijheid Radio geeft woensdag NAAIMACHINES Wereldnieuws TocU ió het zo DINSDAG 13 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Begroting van Justitie Examens VERKOUDEN VLUG... Daltonvereniging Nederland vijfentwintig jaar Wensen van vakgroep Veehouders L.T.B. Problemen der ruimtelijke ordening Conferentie Wiardi Beekman stichting Regionale spreiding Planologisch beleid Nederland zal misschien meer Hongaren opnemen Bij bedrijfsongeval gedood Wegvervoer verontrust over verhoging benzineprijs .Panda en de Meester*ma Naar de bliksem J In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Justitie vroegen zeer vele leden aandacht voor een verscherpte bestrijding van de pornografie. Ook vroeg men waarom niet wordt opge treden tegen films, stripverhalen en druk werken, die zich op de rand van de porno grafie bewegen. Naar aanleiding van de intrekking van het wetsontwerp op de leesbibliotheken, waarvoor als motief was opgegeven dat aan nieuwe wettelijke bepalingen geen be hoefte bestond, aangezien in de laatste jaren geen ernstige misstanden zijn gesig naleerd, werd gevraagd op welke gegevens deze motivering is gebaseerd. Zijn de hoe veelheden pocketbooks met prikkellectuur bij de uitleenbibliotheken juist gedurende de laatste jaren niet sterk toegenomen?, zo vroeg men. Vele leden vertrouwden erop, dat het onderzoek naar de verblijfplaats van An neke Beekman met voortvarendheid wordt voortgezet. Zij vroegen of het niet beter was geweest het uitleveringsverzoek ach- tërwege te laten, teneinde een echec te voorkomen. De weigering van het verzoek was gebaseerd op verjaring. Men vroeg zich af, of deze weigering niet had kunnen worden voorzien. Deze leden spraken er hun verontrusting over uit, dat de in deze zaak gegeven rechterlijke uitspraak nog steeds niet wordt nageleefd. Vele leden vroegen welke de maatrege len de minister nog denkt te kunnen nemen inzake de uitlevering van de zeven inder tijd uit Breda naar West-Duitsland ge vluchte politieke delinquenten. Voor de verhoging van de verkeersveilig heid moeten alle zeilen worden bijgezet, aldus vele leden, die echter de aankondi ging hadden gemist van een wetsontwerp, gericht tegen ontoelaatbare gedragingen in het verkeer. Men juichte het toe, dat voor verkeerscontrole op de grote intercommu nale wegen nieuw en snel materieel ge bruikt zal worden. Vele leden zouden gaarne het standpunt van de minister willen vernemen ten aan zien van het hanteren van de bloedproef en voorts ten aanzien van het gebruik van verdovende middelen bij het wegverkeer. Vele leden vroegen zich af, waarom de regering tot dusverre niet de naturalisatie heeft willen bevorderen van zich in Indo nesië bevindenden ex-Nederlanders, die hun nationaliteit hebben verloren, doordat zij op aandrang van de regering of op aan drang van hun werkgever aldaar, hebben geopteerd voor de Indonesische nationali teit? Vele leden richtten nogmaals de aandacht op de regeling van het recht van antwoord zoals die in het bijzonder in Denemarken geldt, tot grote tevredenheid van publiek en pers. Zij meenden, dat van een derge lijke regeling een zekere preventieve wer king zal uitgaan, die er de pers toe brengen zal een grote mate van voorzichtigheid in acht te nemen bij het mededelen van wat zij voor feiten houdt. Vele leden waren van mening dat de officieren en substituut-officieren van justitie te zwaar belast zijn om aandacht te kunnen schenken aan hun taak van het leiden van de opsporing. Het gevolg daar van is, dat de opsporing te dikwijls geheel wordt overgelaten aan de politie, hetgeen zij een ongewenste toestand vonden. Zeer vele leden drongen tenslotte aan op een zo snel mogelijke opheffing van de Raad voor het Rechtsherstel. Utrecht. Semi-artsexamen: J. A. van Beek, Venlo; A. Chait, Utrecht; J. G. A. M. Cremers, Amstenrade; C. M. van Heesbeen, Waalwijk; H. A. Huysmans, Den Bosch; mej. E. M. Keulemans, Utrecht; L. H. Veder, Utrecht. Artsexamen: J. Maresch, Utrecht; J. J. Rosier, Utrecht; mevr. J. Seldenrijk De Rooy, Amersfoort; J. Snoep, Arnhem; E. van de Zwaag, Utrecht. De heer Phi D. J. W. Sedee. geboren te 's Hertogenbosch, wo nende te Utrecht, is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proef schrift, getiteld: „Dietetic requirements and intermediary protein metabolism of the larva of calliphora erythrocephala (meig)". Utrecht. Doctoraal examen tandheelkun de: P. J. G. van de Voort, Epen (gem. Wit- tern); A. J. Wiersma, Utrecht. Kandidaats examen geneeskunde: H. J. M. de Kok. Cu- lemborg; C. M. Kentie, Bergambacht. Doc toraal examen geneeskunde: A. M. Kayser, Utrecht; A. M. van Lemmen, Utrecht; mej. G. A. Menalda, Utrecht; G. Smeenk, Vor- den; mej. S. H. Troelstra, Wageningen: M. van Veen, Utrecht; mej. N. A. Zegwaard, Utrecht. Doctoraal examen rechten: H. Bein- tema, Zeist; dr. K. Remes, Hilversum. Docto raal examen Germaanse letteren: mej. P. ten Hagen, Den Haag. ADVERTENTIE Het eerste gedresseerde nijlpaard ter wereld was Oedipus, het braafste en vredigste dier, dat men zich kon denken. Jarenlang werkte rij rustig mee in de voorstellingen van circus Sarrasani en liep dromerig en onverschillig van zijn bassin naar de piste en weer terug. Juist omdat hij zo gesteld was op rust, zal het altijd wel een raadsel blijven wat er op' één avond in Oedipus is omgegaan. Wat hem ertoe heeft gebracht zijn eendere kalme loop plotseling te onderbreken en zich onver wachts in volslagen razernij, op de olifanten te werpen, die niets vermoedend op hun plateau stonden te wiegen. Allen, die het zagen, waren als aan de grond genageld. Zo begint één van de tientallen verhalen, die u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pen tekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag Onlangs heeft de dr. Wiardi Beekman- stichting een rapport uitgegeven over „de vrijheid van drukpers", dat was samenge steld door prof. mr. dr. G. van den Bergh, dr. Th. van Veen en dr. E. Brongersma. Dit rapport is thans besproken in een te Amsterdam gehouden bijeenkomst, die door vele journalisten, Kamerleden en le den van de rechterlijke macht werd bijge woond. Hoewel de commissie in haar rapport schrijft, dat „het misbruik van de persvrij heid met name van de kant van totali taire groeperingen de vraag heeft doen rijzen of een weerbare democratie niet aan zich zelf verplicht is hiertegen nadere voorzieningen te treffen", en hoewel zij in het rapport een drietal middelen aangeeft, die volgens haar tot enige repressie zouden kunnen leiden, zegt zij verderop, dat het „kwaad kersen eten is met een krant, die de normale fatsoensregelen niet wenst te respecteren". Inleider dr. Th. van Veen maakte zich weinig illusies omtrent de uit- ADVERTENTIE de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE ADVERTENTIE 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Militaire Kapel. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Mensen en minuten, hoorspel. 12.05 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Fluit en orgel. 12.53 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Platen. 15.00 Radio Filharmonisch orkest. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Koorzang. 18.20 Salonorkest. 18.45 Spectrum. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgel concert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bijeenkomst Christelijk Nationaal Vakverbond. 21.30 Muzikale causerie. 21.50 Platen. 22.05 De roerige wereld, reportage. 22.15 Samenzang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschappen dammen 1956 23.20 Sportuitslagen. 23.25 Orgelconcert. 23.40 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 De Ontbijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijt- club. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.45 Idem. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Pianoduo. 17.20 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee. Eenheid en verscheidenheid in het Ko ninkrijk. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondtrio. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Platen. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Hebreeuw se liederen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Fragment Faust, opera. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socia listisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O., V.A.R.A.) 15.2517.15 Eurovisie: Voetbalwedstrijd EngelandWales. 17.1517.45 Voor de jeugd. 20.00 Het dievenbal, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.30 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkestconcert. 17.45 Platen 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 22.20 Nieuws. 22.30 Operamuziek. 22.5523.00 Nieuws. De Nederlandse Daltonvereniging heeft met een jubileumsamenkomst in Arnhem ge durende zaterdag en zondag het 25-jarig be staan gevierd, De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was hierbij ver tegenwoordigd door de heer C. H. R. Kok. inspecteur V.H.M.O. De jubileumrede werd uitgesproken door de heer P. Bakkum. in specteur van het L.O. te Amsterdam, na het openingswoord van de voorzitter, de heer D. J. E. Timmers. Referaten werden vervolgens gehouden door prof. W. Banning, die sprak over de sociologische aspecten van moderne opvoe ding en dr. N. Perquin, wiens lezing getiteld was: „Wenselijkheden en mogelijkheden in de ontwikkeling van opvoeding en onder wijs" Aan de jubileumviering ging een huishou delijke jaarvergadering vooraf. Ter sprake kwam ook de wenselijkheid van een wezen lijk volledige lerarenopleiding. Als ereleden benoemde de vergadering de heer M. Vrij te Amsterdam en mej A. G. Koch te Den Haag. Als secretaris werd gekozen de heer J P Klerks te Amsterdam. De forumdiscussie zondagmorgen, waaraan een zestal leden deelnam, werd geleid door dr.'L. M. van Dis.-rector van het Coornhert- lyceum te Haarlem. Op de referaten volgde nog een uitvoerige,: gedachtériwisseling. In de maandagmiddag voortgezette ver gadering van de vakgroep Veehouders der Katholieke Land- en Tuinbouwbond. in ho tel „De Leeuwerik" te Haarlem gehouden, en waarover wij in ons blad van maandag reeds uitvoerig berichtten, is uitvoerig ge discussieerd over de stappen, die moeten worden genomen om meer begrip voor de landbouw te verkrijgen. Voorgesteld werd, op hoog niveau een bespreking te beleggen tussen de land bouwdeskundigen en de Tweede Kamer fractie van de Katholieke Volkspartij. De heer G. Ph. Roeleveld uit Ilpendam hield een uitvoerig betoog, waarin hij de geringe invloed van de landbouw duidelijk maak te. De bevolking van ons land bestaat slechts voor zeventien percent uit landbou wers. In Noord- en Zuid-Holland ligt dit cijfer veel ongunstiger; in deze provincies bestaat slechts vijf percent van de totale bevolking uit agrariërs. Laat de K.V.P. duidelijk maken, dat zij niet alleen in de verkiezingstijd aan de landbouw denkt, al dus de heer Roeleveld. Het bestuur van de vakgroep zal trach ten te bereiken, voor aanmerkelijke en aantoonbare oogstschade een vergoeding vanwege de overheid te verkrijgen, mede gezien de slechte bedrijfsuitkomsten in de melkveehouderij gedurende de laatste ja ren. Medegedeeld werd, dat aangaande de bestrijding van abortus-bang onder het vee een landelijk plan in voorbereiding is. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In Rotterdam heeft de Dr. Wiardi Beek manstichting van de Partij van de Arbeid vandaag een conferentie gehouden, die was gewijd aan de ruimtelijke ordening. Na een algemene inleiding door dr. ir. Z. Y. van der Meer besprak drs. G. M. Nederhorst economische en sociale aspecten van de industrialisatie en mr. R. van den Bergh bestuurlijke vraagstukken. Dr. Van der Meer zei onder meer dat men de gevolgen van een randstad Holland thans ongeveer 4 miljoen mensen en naar verwachting 5 k 5,5 miljoen in 1980 van 6 miljoen onder het oog zien. De recreatieruimte in dit gebied is zeer be perkt. Uitbreiding van1 bebouwing moet geschieden door aantasting van goede land- en tuinbouwgronden en aanleg van industrieterrein met wat daarbij behoort, zal veelal geschieden op terreinen, waar deze bouw bijzonder duur is. Het tevens toenemende verkeer zal in en tussen de bevolkingscentra tot bijna onoplosbare problemen leiden. Om een harmonische verdeling van de bevolking over ons land tot stand te bren gen moeten de vereiste tegenkrachten ont wikkeld worden. Dit zal gepaard dienen te gaan met behoud van de economische kracht, speciaal ook van het westen. Zelfs bij de best geslaagde decentralisatiepoli- tiek zal nog een belangrijk gedeelte van de bevolkingsaanwas in het westen moeten worden opgevangen. Maatregelen zullen moeten worden genomen om te voorkomen, dat de grotere bevolkingscentra in de randstad aan elkaar groeien. Daarnaast moet de randstad naar buiten worden ver groot (Haringvliet, gebied ten noorden van Noordzeekanaal, Gelderse vallei, rivieren gebied) en de industrialisatie in overig Nederland worden bevorderd. Voor bete re bevolkingsspreiding is een betere sprei ding van de industrialisatie noodzakelijk. Drs. G. M. NEDERHORST was van oor deel, dat de industrieconcentratie in de randstad Holland moeilijkheden doet ont staan bij het verkrijgen van een voldoend aantal arbeidskrachten. Bij hoogconjunc tuur leidt dit tekort tot een permanent ge vaar van looninflatie; bij laagconjunctuur doen de nadelige gevolgen van werkloos heid zich in versterkte mate voelen. Een verantwoorde vrije-tijdsbesteding kan het westen bij voortgaande industriële con centratie niet bieden, vooral niet bij in voering van de vijfdagen-werkweek. Nadat drs. Nederhorst ee>- aantal facto ren had opgesomd, die ook gebieden bui ten het westen als vestigingsplaats aan trekkelijk moeten maken, meende hij, dat een doeltreffender voorlichting een regio nale spreiding van de industrie kan bevor deren. De overheid heeft toe te zien, dat niet gemeenten, gedreven door een onge zond lokaal patriotisme, in onderlinge con currentiestrijd door het doen van aanlok kelijke aanbiedingen industrieën van el kaar trachten af te troggelen. De laatste inleider, Mr. R. van den Bergh, achtte het voor het voeren van een verantwoord planologisch beleid in de eerste plaats nodig, dat de hoofdlijnen worden getrokken voor de verdere ontwik keling van het westen en van overig Ne derland. Er kan maar één landelijk pla nologisch beleid zijn, zei hij. De coördinatie zal moeten worden voorgeschreven onder verantwoordelijkheid van de minister, be last met de zaken van ruimtelijke orde- nirfg. 1 Bij uitbreiding van een groeiende stad over het gebied van aangrenzende gemeen ten en bij samengroeiing van meer ge meenten tot één sociaal-economische een heid moet een gemeentelijke herindeling ernstig worden overwogen. Wanneer men samenvoeging van gemeenten wil vermij den moet een bestuursregeling worden ge schapen, gericht op behartiging van de be langen der agglomeratie als geheel. Aan de IJmond kan een zodanige krachtige ontwikkeling worden verwacht, dat het verantwoord is voor dit gebied een nieuwe bestuurskring in te stellen, in afwachting wellicht van verderstrekkende voorstellen. Het voorontwerp van wet betreffende een bes uursregeling voor het gebied aan de IJmond gaat er e ter te vee! van uit, dat in een mogelijk gebrek aan besluit vaardigheid en bestuurskracht door Ge- deputeerdle Staten kan worden voorzien, meende mr. Van den Bergh. Gezien de toenemende stroom van vluch telingen die uit Hongarije naar Oostenrijk trekt, wordt in Nederland overwogen het aantal vluchtelingen dat in Nederland on derdak zal worden geboden te verhogen van duizend op dertienhonderd. Het be trokken ministerie en het particulier ini tiatief beraden zich op het ogenblik op welke wijze hun opneming in Nederland dient te worden geregeld. Het tijdstip van aankomst van de eerste groep vluchtelin gen staat nog niet definitief vast. Doordat een 1200 kilogram wegende plaatijzeren kast uit de takels schoot is de 28-jarige ladingmeester C. A. Leusink uit Almelo op 't haventerrein der Koninklijke Machinefabriek Gebroeders Stork en Co. bekneld geraakt tussen deze kast en een hijskraan. De man was op slag dood. werking van de aangegeven richtlijnen ten opzichte van wat hij noemde „de ondemo cratische pers". In het rapport wordt als eerste middel beschuldiging te antwoorden. Weigert het betrokken blad het antwoord op te nemen, dan kan het daartoe verplicht worden op aangegeven het in België en Frankrijk be staande recht van antwoord, dat een bur ger daar heeft om op een gepubliceerde straffe van een boete. „De invoering van het recht van antwoord zal niet steeds het verwachte resultaat geven", leest men in het rapport. „Het recht veronderstelt een lezerskorps, dat althans bereid is zich zelf standig een oordeel te vormen. Deze be reidheid ontbreekt dikwijls bij hen, die de krant van een extremistische groep lezen". In het rapport wordt tenslotte ge adviseerd een wettelijke regeling in te voeren van een alle journalisten en uitge vers van persorganen omvattend pers tuchtrecht. Wel bestaat er al tuchtrecht, maar dit omvat alleen de leden van de Federatie van Nederlandse Journalisten (waarbij ongeveer 80 percent van alle journalisten zijn aangesloten). Dit is een verenigingstuchtrecht en kent als zwaarste straf het royement uit de vereniging. Bij het debat zei prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden, dat men in ons land niet verder moet en kan gaan dan de strafwet geving reeds doet ter bescherming van de burgers. Tuchtrecht voor journalisten acht te hij uit den boze. Het gevaar zou niet denkbeeldig zijn, dat het in handen werd gelegd van mensen, die niet helemaal on afhankelijk zijn. Mr. dr. A. M. Joekes. lid van de Raad van State, was de enige deelnemer aan het debat die tegen de voorgestelde maatrege len geen overwegende bezwaren had. Hij meende, dat. men daarmede, indien ze ten minste uitvoerbaar bleken, in de geest zou handelen van wat de bevolking in het al gemeen zeker zou goedkeuren. Andere sprekers betoogden, dat voor de maatregelen geen noodzaak aanwezig is, omdat de serieuze pers wel degelijk bereid is fouten te rectificeren. In laatste instan tie kan men toch ook nog verhaal zoeken bij de rechter. Het voorstel van de minister van Finan ciën om het bijzondere invoerrecht op ben zine zodanig te verhogen, dat de verkoop prijs 45 cent per liter wordt, heeft in krin gen van het wegvervoer zeer grote veront rusting verwekt. Naar het zich laat aanzien zullen enige vervoersorganisaties zich tegen deze voor genomen prijsverhoging keren. Verhoging van de benzineprijs, zo verklaart men, be tekent een aanzienlijke verhoging van de exploitatiekosten van automobielen en in het bijzonder ook van bedrijfsautomobie len, zoals vrachtauto's, autobussen en taxi's. Deze verhoogde kosten zullen onher roepelijk tot uitdrukking moeten komen in riè vervoersprijzen. De organisaties ver klaren dat negentig percent van de bouw materialen en 80 percent van de landbouw- produkten over de weg wordt vervoerd en dat dagelijks een zeer groot aantal arbei ders per autobus naar de bedrijven wordt gebracht voor rekening van de onderne mingen. Verhoging van de benzineprijs zal dus voor hen financiële gevolgen hebben, niettegenstaande de regering streeft naar stabilisering van het prijspeil. ADVERTENTIE 56. Na veel moeite was het Panda ein delijk gelukt om uit de kast te breken, waarin Joris hem had opgesloten. Zonder een ogenblik te verliezen rende hij de kamer uit en ging op zoek naar de ver trekken van graaf Basoeka, want hij wist, dat Joris en Plutanus daarheen waren ge gaan. „Als ik nog maar op tijd kom", hijg de hij. „Joris wil er natuurlijk gaan stelen en dat mag niet. Dat is oneerlijk en daar komen moeilijkheden van!" Die moeilijk heden waren inderdaad niet uitgebleven, zoals Joris op datzelfde ogenblik moest ervaren. De graaf had een geweer gegre pen en knalde er nu op los, zodat Joris niet wist, waar hij zich bergen moest. Plutanus keek dit alles fronzend aan. De magiër had geen last van de kogels, want die stuitten gewoon op hem af, maar het geknal scheen hem erg te hinderen. „Wat wil de gesnorde uiterling?"vroeg hij. Wat is dat voor een lawaaiig instrument, dat hij in handen heeft?" „Hij is zenuw achtig", riep Joris. „Vlug, heer Plutanus, zend hem naar een stille plaats, waar hij tot rust kan komen!" SIERADEN MAKEN... de vrouw Elke vrouw weet de elegance van haar kleding nog te accentueren door een enkel fijn sieraad. Daarom brengen wij een met zorg samengestelde collectie gouden en zilveren sieraden die het hart van iedere vrouw zullen raken. vindt u het. de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Automatisch. Een fabriek in Stockport is sedert enkele dagen bijzonder goed be veiligd tegen brand. Vrijdagochtend werd automatisch de brandweer gealar meerd; bij aankomst bleek haar, dat de directeur der fabriek een sigaar had op gestoken. Zondagmiddag was er weer alarm. Toen had een monteur in de can- tine een pijp opgestoken. Vrijwilligers. Britse studenten hebben een beroep op hun collaga's in West-Europa gedaan om een internationaal leger van twintigduizend mannen en vrouwen op de been te brengen ter ondersteuning van de Hongaarse verzetsstrijders. Het ligt in de bedoeling, dat de vrijwilligers Engeland als „toerist" verlaten en elders wapens krijgen. Auto. Een Hongaarse luitenant is de Oos tenrijkse grens overgekomen in een luxueuze, zes ton wegende auto, die naar zijn zeggen aan Rakosi behoord heeft, de afgezette Stalinistische partijchef. De wagen is zwaar gepantserd en de ruiten zijn van kogelvrij glas. Grootste. Een Oostduitse vice-premier, Fritz Selbmann. heeft geëist, dat Oost- Duitsland „de grootste producent van uranium in Europa" wordt toegelaten tot de internationale organisatie voor een vreedzaam gebruik van kernenergie. Hoofdartikel. Drie van de acht commissa rissen van het Engelse zondagsblad „The Observer" hebben in het nummer van zondag 11 november meegedeeld af te treden in verband met de strekking van het vorige hoofdartikel, waarin de Brit se politiek inzake de Suezkwestie werd aangevallen. Hulp. De bewoners van de Londense stads wijk Soho hebben besloten de Hongaar se vluchtelingen te hulp te komen. On der meer zullen daartoe gasten in de restaurants van Soho ongeveer een kwartje boven het door hen verteerde bedrag moeten betalen. Schade. Een brand in een atoomfabriek van de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie bij Paducah (Kentucky) heeft voor meer dan twee miljoen dollar aan schade veroorzaakt. Stabiliteit. Stabiliteit en sociale zekerheid zijn volgens de Westduitse minister van Financiën, Fr. Schaffer, de richtlijnen voor de begroting van de Westduitse bondsrepubliek voor 19571958. De be groting bedraagt 34,4 miljard D.M., waarvan 9 miljard D.M. voor de opbouw van de Duitse strijdkrachten. Deze ver dedigingsuitgaven zijn gelijk aan die van het begrotingsjaar 1956/'57. Geruchten. Een woordvoerder van het Amerikaanse opperbevel in het Verre Oosten heeft te Tokio bekendgemaakt, dat er geen berichten zijn ontvangen over gevechten tussen Zuid- en Noord- koreaanse troepen in Midden-Korea. In Seoel waren zaterdag geruchten over in cidenten ontvangen. Het Zuidkoreaanse kabinet heeft in een spoedvergadering berichten over Noordkoreaanse troepen bewegingen in de richting van de be standslijn besproken. Voorzitter. Generaal Alfred Gruenther, die deze maand aftreedt als geallieerd op perbevelhebber in Europa, heeft zich be reid verklaard de functie van voorzit ter van het Amerikaanse Rode Kruis te aanvaarden. Herinnering. Het Algerijnse nationale be vrijdingsfront heeft maandag de UNO te New York eraan herinnerd, dat het de wereldorganisatie heeft verzocht de „Algerijnse kwestie" op de agenda van de Algemene Vergadering van de UNO te plaatsen. Rond de Kaap. In de haven van Durban lag maandag een groot aantal schepen, dat inplaats van de route door het Suez- kanaal te volgen, rond de Kaap gevaren was. In de voorgaande 36 uur hebben ongeveer 50 schepen de haven aange daan om te bunkeren en water in te nemen. Er werden die dag nog 26 sche pen verwacht. De oliemaatschappijen werken de volle 24 uur om de schepen van brandstof te voorzien met een ge middelde tijdsduur van 6 uur per schip. Volhouden. In Argentinië zijn 50.000 druk kers in staking gegaan voor hoger loon. De avondbladen konden maandag niet verschijnen. De stakers willen volhou den tot hun eisen zijn ingewilligd. 250.000 metaalarbeiders zijn maandag ochtend een sitdown-staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Arbeidsvrede. Tijdens een door de regering van België bijeengeroepen conferentie ter bespreking van de regeringbesluiten op het gebied van de lonen, de prijzen en de winsten is besloten tot een ar beidsvrede van 15 dagen. In dit tijdvak, dat op 10 november is begonnen, zullen er in België geen stakingen zijn en zul len er ook geen stakingen kunnen wor den afgekondigd. r' VRIJ ALGEMEEN wordt aan Frhnklin het eerste experiment met de bliksem afleider toegeschreven Door bij onweer een vlieger op te laten, voorzien van scher pe metalen punten, heeft Franklin immers vastgesteld dat uit het door regen nat ge worden touw vonken verkregen werden, waardoor bewezen was dat de bliksem een elektrisch verschijnsel is. Daarom staat Franklin trouwens als uitvin der van de bliksemafleider be kend. Die laatste kwalificatie is zeker juist. Franklin is inder daad de uitvinder van de blik semafleider, maar het eerste experiment op dit gebied is toch niet door hem verricht. Bij de 250ste herdenking van de geboorte dag van Franklin, heeft dr. E. J. Dijkster- huis deze kwestie uit de doeken gedaan Men kan dit een onvriendelijk ver jaars cadeautje vinden, maar we verzekeren u, dat Franklin door deze rechtzetting niets van zyn waarde heeft ingeboet. Hij kwam door een opmerking van Thomas Hopkin- son (n.l. dat een puntige, geaarde geleider de elektrische lading van geladen lichamen kan „afzuigen") op de gedachte, dat thans door een proef het vermoeden kon worden bevestigd dat de bliksem een elektrische lading zou zijn. Bleek dit juist, dan opende het waargenomen verschijnsel wellicht de mogelijkheid gebouwen tegen bliksem te beveiligen. U ziet, de uitvinding van de bliksemafleider heeft Franklin hier al kant en klaar voor ons neer gelegd, in theorie althans. Hij correspondeerde met anderen over deze denkbeelden, en nadat een van zijn brieven voor de Royal Society was voor gelezen, hadden de meest vooraanstaande """N geleerden van zijn opvattingen kennis ge kregen. Op aansporing van Buffon. die het grote belang er onmiddellijk van inzag, verrichtte d'Alibard op 10 mei 1752 in Frankrijk voor het eerst het experiment. Een lange metalen stang, die in een punt eindigde, werd op een geïsoleerd statiej geplaatst dat in een schildwachthuisje werd ondergebracht. Met een geaarde draad aan een isolerend handvat probeer de vervolgens de proefnemer of er bij aanraking van de slaaf vonken oversprongen zo dra een onweerswolk voorbij trok. En inderdaad, de vonken deden precies wat van hen verwacht werd. daarmee het bewijs leverend dal onweers wolken elektrisch geladen zijn. Velen zullen denken, dat onmiddellijk hierna Franklin met zijn vlieger aan de beurt was Maar die ging nog niet op, want eerst moest de Franse koning hel wonder baarlijke geval aanschouwen. Daarom werd de proef door de Lor in Parijs nog eens herhaald in tegenwoordigheid van koning en hofhouding. De auteursrechten van het experiment wilden de proefnemers zich echter volstrekt niet toeëigenen; eerlijk heidshalve werd de proef het Philadel phia experiment" genoemd, naar de plaats van inwoning van de uitvinder Franklin, die met zyn proef pas de volgende maand, dus Juni 1752, als derde man aan bod kwam! De veelzijdigheid van Franklin is ook wel een punt waaraan we even aandacht kunnen schenken. Daarover morgen. (Nadruk verboden H Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2