PROEF ROKERS Amerikanen evacueerden prof. Quispel uit Alexandrië Poolse regering op ingrijpende wijze gereorganiseerd sesÊst „Amerikaanse vloot bracht uitkomst" gevraagd Maarschalk Rokossovski afgetreden als minister en vice-premier 3 §M3ÊÊÊi. &«HS Heem en weer IVW overweegt wereld wijde boycot van de Sovjet-Unie Strijd om de grondwet in Indonesisch parlement Campagne tegen Mau Mau in Kenya ten einde Gruenther waarschuwt Russen tegen gebruik van raketten Westelijke vergelding zou Rusland vernietigen Rol van radio-Vrij Europa wordt onderzocht „Colombo"-conferentie Prins Wan van Thailand zit de UNO-Assemblée voor Britse communisten keren partij de rug toe WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 p^P r<t#V>»J<vC:ttw«£< «fóftttSg >>>v mi'«> >*r'i wif**# tft «V'-w v.<- >«Ufc<V W»'»"*? f f v *&*$¥+r*y&iïVl it >>-* <*T *»V#4 x <A. O«o. K</. v.: r*w* ï?t*M n tv ^jv.^.;w>f'< Dr. Otto John, voormalig hoofd van de Westduitse Veiligheidsdienst, voormalig verzetsleider tegen Hitier, voormalig pro pagandanummer der Oostduitse regering, staat nu in West-Duitsland terecht onder de beschuldiging, dat hij heeft getracht staatsgeheimen der Westduitse regering uit te leveren aan de Oostduitse, commu nistische machthebbers. Dr. Otto John verdween in de zomer van 1954 uit West-Berlijn en dook daarna in Oost-Berlijn op onder auspiciën der Oostduitse propaganda, terwijl de West duitse autoriteiten in grote verslagenheid trachtten de betekenis van John's uitwij ken te bagatelliseren. Een jaar later, in de winter van 1955, verscheen John weer in West-Berlijn, nadat hij met valse papieren en met de hulp van een Deense journa list aan zijn bewakers aan de andere zijde van het ijzeren gordijn was ontsnapt. Het was toen de beurt aan de Oost duitse machthebbers, deze terugreis van John naar het vrije Westen als een onbe langrijk incident voor te stellen. Afgezien van talrijke nog niet opge helderde details is dit heen- en weer- springen van dr. Otto John over de grens tussen Oost en West een unieke illustratie van het wankele podium, waarop tegen gestelde machten elkanders subversieve activiteiten meten: het wankele podium van de spionage, dat meestal lucratieve doch altijd wansmakelijke bedrijf, waar aan alle souvereine staten door alle tijden heen een onvermijdelijke behoefte blijken te hebben gehad. Zij hebben zich steeds bediend van mensen, die uit een of andere overweging liever spion dan schoenmaker of gemeente-ambtenaar wensten te zijn en dus redenen hadden om dit avontuur lijke, gevaarlijke en achterbakse ambacht te verkiezen. Die redenen kunnen velerlei zijn. Spio nage betaalt vaak zeer goed. Spionage be vredigt de zucht naar avontuur. Spionage kan uit idealistische overwegingen worden beschouwd als een bijdrage tot verwezen lijking van levensbeschouwelijke doel einden. Spionage kan de tot gestalte ko mende onzekerheid in een mensenziel wezen. En nu lijkt het er veel op, dat dr. Otto John slachtoffer van zulk een innerlijke onzekerheid is geworden. Hij heeft Hitier bevochten uit de over tuiging dat hij daarmee zijn Duitse va derland diende welke overtuiging alle weldenkende Duitsers onmiddellijk zullen delen. Hij heeft wellicht de leiding van de Westduitse „veiligheidsdienst" wat niets anders betekent dan spionagedienst op zich genomen, omdat hij de ver worven vrijheid verder wilde dienen. Doch die vrijheid heeft hem waarschijnlijk vele teleurstellingen bezorgd, wat niet ver wonderlijk mag heten in een staat, die niet zo rigoureus heeft afgerekend met de resten van het Hitlerdom als de partisaan John gehoopt had. Onzekerheid heeft hem wellicht over de grens gejaagd naar het andere deel van Duitsland, waar men zich altijd zo beroemde op de uitroeiing van naziresten. En ook daar wachtte hem natuurlijk de teleurstelling. Uitroeiing van naziresten betekent immers nog niet, dat andere terroristische praktijken uit blijven en dat niet op andere wijze vrij heden worden onderdrukt. Dus verlangde dr. Otto John weer terug naar de, zij het onvolmaakte, doch in ieder geval dichter bij het ideaal komende vrij heid van het Westen, en riskeerde hij ge vangenisstraf en verguizing door zich aan zijn Oostduitse principalen te onttrekken. Dr. Otto John zou een symbool van de huidige mensheid kunnen zijn, die zich telkens weer met vertrouwen en hoop richt tot nieuwe, veelbelovende ideologieën en telkens weer in bittere teleurstellingen vervalt tot een onzekerheid, die strijd en ellende brengt. De mensheid, heen en weer trekkend over denkbeeldige grenzen van georganiseerde idealen, innerlijk ver scheurd in daardoor ontstane tegenstel lingen, soms woest opverend in een bloe dige broedermoord, soms gelaten en ang stig afwachtend wat de staatslieden aan beide zijden gelieven uit te broeden. En altijd maar onzeker over de toekomst, al tijd maar risico's nemend, altijd maar vrezend voor de dag van morgen. En als men ons dan een praktische mo gelijkheid tegenwerpt, namelijk dat dr. John wellicht door Oostduitsers werd ont voerd na genarcotiseerd te zijn wel, dan gaat de vergelijking nog evenzeer op: nar coticum in velerlei vorm is het middel, waarmee grote mensengroepen over idea listische grenzen worden getrokken STUTTGART (DPA/UP). Het interna tionale verbond van vrije vakverenigingen (IVW) overweegt tot steun van de, Hon gaarse vrijheidsstrijd een boycot door de vakverenigingen in de gehele wei-eld van alle dienstverleningen en vervoer voor de Sovjet-Unie. Het verbond denkt niet alleen aan vervoer van allerlei aai'd, of het laden en lossen van schepen, maar ook aan boy cot van herstelwerkzaamheden en bouwen van schepen voor Russische rekening. Donderdag zal te Hamburg de beslissing genomen worden door een commissie van het IVW bestuur, de uitvoerende commis sie van de Europese regionale vakvereni gingsorganisatie en de uitvoerende commis sie van de internationale transport arbei- dersfederatie. Deze bijeenkomst vertegen woordigt 56 miljoen vakverenigingsleden in 83 landen. WARSCHAU (Reuter/UP) Premier Cyrankiewicz van Polen heeft in het Pool se parlement het aftreden van de Russi sche maarschalk Rokossovski als minister van Defensie bekend gemaakt. De eerste president van het hoge rechtshof, Waclaw Barcikovski, is om gezondheidsredenen af getreden. Generaal Spychalski, de nieuwe opperbevelhebber, is benoemd tot opvol ger van Rokossovski als minister van De fensie en vice-premier en Klosiewicz heeft ontslag gekregen als lid van de raad van state. Kloesiewicz eiste vorige week in het par lement, dat de regering de genachten van een buitenlandse zender zou tegenspreken, dat hij zou hebben deelgenomen aan een plan voor een staatsrgeep tegen partijse cretaris Gomoelka. Het politieke bureau van de partij heeft het gedrag van Klo siewicz onverantwoordelijk genoemd en stappen aangekondigd om hem uit het cen trale comité van de partij te laten verwij deren. In de raad van state volgt Wycech Ignar op als vice-president, Kulczynski neemt de plaats in van Bacikovski, die eveneens vice-president was, Podeworny volgt Ko- „Toen de Israëli's Sina! binnenvielen, was iedereen volkomen verrast", zo zegt prof. Quispel. „Al die weken dat Ik er was, heeft niemand ook maar gewaagd over de mogelijkheid van een Joodse aanval. De Egyptenaren niet en evenmin de journa listen uit alle delen van de wereld, die met ons in het Metropolitanhotel verbleven. Ook het Egyptische leger was volkomen verrast. Lange colonnes tanks en kanonnen werden inderhaast van het westen naar het oosten getransporteerd. Ik had juist plaatsen besproken in het vliegtuig om naar Israel te gaan, want mijn werk in Egypte was gereed, maar dat ging niet door. Ik bleef dus in Cairo, 's Avonds om zes uur was er voor het eerst luchtalarm. De afweer kefte en overal stonden mensen te kijken." Taxi's reden gewoon door, de lichten bleven branden, al was er wat verward geschreeuw van: „lichten uit". Dekking zoeken op de benedenverdieping van een gebouw vonden de mensen onzin. De grote angst van prof. Quispel en de andere niet-Egyptenaren was: wat zal er gebeuren als de bevolking in woede ont steekt tegen buitenlanders? zoals in 1952. Merkwaaardig genoeg bleef iedereen vriendelijk, zo zegt prof. Quispel. Je kon gerust overal Engels spreken: je werd rustig en hoffelijk te woord gestaan. Ook toen ik- in de volgende dagen mijn visum moest laten verlengen heb ik van enige vijandschap jegens buitenlanders niets ge merkt. Ook niet waar het Britten of Fran sen betrof." Dinsdagmiddag 30 oktober ging prof. Quispel in de haven van Alexandrië aan boord van het KNSM-schip Amor. worden ingeval van een „ongeluk", 't Is zo doeltreffend allemaal en er worden zo wei nig woorden bij verspild." „Happy days" Na de beproeving van de drie dagen luchtalarm in de haven en de spanning van de uitvaart door een havenmonding waar mijnen liggen, was de rest van de reis een kleinigheid. „Zonnige dag op zee" vermeldt het dag boek van 3 november naast overpeinzingen rond de opvatting: Geweld is niet de op lossing. Op Kreta ging het echtpaar Quispel met drieduizend evacué's uit Palestina, Liba non en Egypte met een Amerikaans troe pentransportschip naar Napels, waar een marineband hen verwelkomde met „Happy days are here again". De Nederlandse consul Dozy in Napels en ambassadeur Boon met zijn mensen in Rome hebben de zestig Nederlanders onder de evacué's zoveel mogelijk geholpen en met de KLM naar Holland was het toen nog maar een wipje. Ongedeerd en nog in het bezit van al het kostelijke onderzoekingsmateriaal waar de internationale studie in Egypte om be gonnen was en waarover prof. Quispel in ons blad al geschreven heeft, is hij in Ne derland aangekomen. In de klem Maar de Britten en Fransen hadden mijnen voor de haveningang laten vallen en de Egyptenaren hadden op hun beurt de haven gesloten verklaard en van ver trekken was geen sprake. Drie dagen zaten de Nederlanders klem in de haven, waar voortdurend luchtalarm was en afweer geschut stond te donderen. Het vliegveld, dat een eind verderop lag, werd telkens gebombardeerd en soms leek het alsof ook het havengebied een beurt kreeg. De Amor lag midden tussen Egyptische oorlogsschepen, dicht bij een Amerikaans schip dat munitie aan boord had en niemand wist wat er het volgende ogenblik zou gebeuren. „We hebben heel wat keren aan onze vier kinderen in Bilthoven gedacht", zo zegt prof. Quispel. Dagboekfragmenten ADVERTENTIE Het Britse leger zal zaterdag, na een campagne van vier jaar tegen de Mau-Mau- verzetsbeweging, de verantwoordelijkheid voor het handhaven van wet en orde in Kenya overdragen aan de politie en het burgerlijk bestuur, zo heeft gouverneur Baring dinsdag bekendgemaakt. Een oor logsraad voor Kenya blijft echter bestaan en het leger zal gereed blijven voor hulp aan de politie. In de afgelopen vier jaar zijn 10.519 Mau-Mau-leden, 1.880 burgers en 590 leden van de veiligheidstroepen om het leven ge komen. Ruim 42.000 mensen vertoeven nog in gevangenschap als gevolg van Mau-Mau- activiteit v (Van een bijzondere medewerker) ZES WEKEN geleden reisde de Utrechtse kerkhistoricus prof. dr. G. Quispel, verge zeld van zijn vrouw, naar Cairo om daar samen met geleerden uit tal van landen pas ontdekte handschriften te bestuderen die van belang zijn voor de historie van het vroegste Christendom. In de nacht van donderdag op vrij dag is prof. Quispel in zijn villa in Bilthoven terug gekeerd en uit de stortvloed van indrukken die hij heeft meegebracht rijzen niet op de voorgrond de beelden op van oeroude codices maar van de moderne mens, in al zijn jammer, in al zijn groot heid. Want tussen toen en nu ligt de aanval van Israel op Egypte, de aanval van Groot-Brittannië en Frank rijk op Egypte, liggen drie dagen aan boord van een Nederlands schip in de haven van Alexandrië (als ratten in de val tussen Egyptische oor logsschepen, met onophoudelijk luchtalarm), ligt de uittocht aan boord van een Amerikaans oorlogsschip („wilt u even opgeven wie we moeten waarschuwen in geval van een ongeluk'). Kortom: ligt „Suez". Prof. dr. G. Quispel aan het werk in het Koptisch Museum te Cairo. (Ontleend aan het Egyptische dagblad Al Ahram) Een paar fragmenten riit zijn dagboek. 1 november. Gisteren een paar maal lucht alarm gehad. Scherven op het. sloependek. De iveg van Cairo naar Alexandrië zegt men is gesloten. .6.10 uur. Zo even werden hier bommen gegooid, zegt men. 2 november. Vanochtend aan boord van de Amor gewekt door heftig afweerge schut. Om 10.10 uur deelde een heer in het Engels mee dat er mijnen voor de haven lagen en dat daarom het schip niet vertrekken kon. We konden op eigen ver antwoordelijkheid mee met het Ameri kaanse oorlogsschip Thuban. Op de kade geen foto's maken, anders doodgeschoten. In grote schuiten naar het schip gebracht. Regeling daar zeer doelmatig en menselijk. Mensen In totaal lagen er drie Amerikaanse schepen, die alles bij elkaar zo'n vijftien honderd mensen aan boord namen. Niet alleen Amerikanen, maar ook Zweden, Zwitsers, Libanezen en mensen van andere nationaliteiten. „De Amerikaanse vloot liet weten: hier zijn mensen in gevaar. Het geeft niet wie het zijn: er uit", aldus prof. Quispel, en dat gebeurde op kosten van de Ameri kaanse belastingbetaler. Het diepste respect heb ik voor de Verenigde Staten, die hier christendom-in-praktijk lieten zien. On verschillig welke nationaliteit men had, iedereen namen ze op hun schepen mee. Zo begon de tocht van Alexandrië naar Kreta. Op een schip vol vluchtelingen, met de hele bemanning op alarmpost. Iedereen had een zwemvest aan en de stuksbemanningen aan de kanonnen, die dreigend meezwaaiden met de overvliegen de vliegtuigen. Voortvarend was de Amerikaanse manier van optreden van het ogenblik af dat de vluchtelingen bij honderden aan boord kwamen tot ze in Napels aan wal gingen. „Ze zijn zo eerlijk en zo menselijk", al dus zegt prof. Quispel in dankbare her innering. „En ze zeggen waar het op staat. Neem alleen de manier waarop ze aan iedereen vroegen wie gewaarschuwd moest ADVERTENTIE Ter beoordeling van de smaak van een op komst zijnde nieuwe sigaret vraagt een belangrijke sigarettenfabriek een groot aantal proefrokers uit alle delen van Nederland, van elke leeftijdsgroep, zowel mannen als vrouwen. Zij, die daarvoor in aanmerking willen komen en hun medewerking willen verlenen om als „keurmeester" op te treden, worden vriendelijk verzocht zich schriftelijk op te geven aan Postbus 1324 Amsterdam met vermelding van: a) adres, b) leef tijd, c) beroep, d) man of vrouw, e) het merk dat zij de laatste drie maanden regelmatig hebben gerookt. Voor de deelnemers, die gratis sigaretten van verschillende melanges ter beoordeling krijgen, zijn aan deze smaakproeven uiteraard generlei kosten verbonden. De verstrekte namen en gegevens zullen nimmer in welke vorm ook worden gepubli ceerd: er zal slechts een intern gebruik van worden gemaakt. PARIJS (Reuter/U.P.) Generaal Alfred Gruenther, de aftredende opper bevelhebber van de strijdkrachten van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in Europa, heeft op een afscheidspersconfe- rentie in Parijs de Sovjet-Unie gewaar schuwd dat in geval zij raketwapens ge bruikt vergelding door het westen zal volgen „zo zeker als tweemaal twee vier is". Die vergelding zou stellig komen en de ondergang betekenen voor de Sovjet- Unie. Ik geloof echter niet dat enig land op de knop zal drukken, omdat dat zelf moord betekent. Gruenther vervolgde: „Tot op heden heeft de aanval een groot voordeel boven de verdedigende houding en wij beschikken over die mogelijkheid tot aanvallen. Het enige, waar ik bang voor ben, is dat onoordeelkundige critiek binnen de NAVO de Russen een verkeer de indruk kan geven over ons besluit eventueel gebruik te maken van onze aanvallende kracht en dat zou een ramp kunnen betekenen". In antwoord op een vraag over het Midden-Oosten zei Gruenther: „Ik geef toe dat als het vraagstuk van het Midden- Oosten niet wordt opgelost het een ave rechtse uitwerking op onze Europese ver dediging zal hebben". „Op het ogenblik beschikken we niet over het minimum aantal grondstrijd krachten in Europa dat de NAVO-staf noodzakelijk acht om het gehele NAVO- gebied met succes te kunnen verdedigen. De NAVO-raad zal zich de komende maand over deze toestand beraden. Enkele onder delen van onze strijdkrachten zijn naar Noord-Afrika gezonden, andere naar het Midden-Oosten, en het Westduitse herbe wapeningsprogramma is enigszins ver traagd. Sommigen zeggen dat de NAVO uiteenvalt en ineenstort. Onze macht is echter vier tot vijf maal zo sterk als in 1951. Wij beschikken over een leiding die terstond in werking kan treden en over plannen die ogenblikkelijk tot uitvoer kun nen worden gebracht. Ik ben er van over tuigd dat de Amerikaanse regering ondanks de huidige critieke toestand de NAVO als een belangrijk onderdeel van haar buiten landse politiek beschouwt". Gruenther waarschuwde ook tegen groeiende onverschilligheid en tegen be snoeien van militaire uitgaven door de vijf tien NAVO-landen. Hij zei ontstemd te zijn over het gepraat het „reeds zo dunne mili taire schild van SHAPE nog dunner te maken". Gruenther verwierp het denk beeld dat Duitsland de NAVO zou verlaten indien Rusland zich uit Oost-Europa terug trekt. „Duitsland is een essentieel deel van ons alarm-systeem tegen onverwachte aan vallen. Het Atlantische bondgenootschap blijft de enige oplossing en het enig moge lijke antwoord op alle dreigementen, tegen de Verenigde Staten zowel als tegen Euro pa. Dat is wat ik ga zeggen in een serie redevoeringen in de Verenigde Staten", aldus de generaal. Tekst van de „Woorden van Jezus", een verzameling van spreuken en gelijke nissen die aan Jezus worden toegeschreven en die de apostel Thomas op schrift zou hebben gesteld. (Ontleend aan het Egyptische dagblad Al Ahram) BONN (D.P.A./U.P.) Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken stelt een onderzoek in naar de uitzendingen van het particuliere Amerikaanse radiostation „Vrij Europa" tijdens de crisis in Hongarije. Het onderzoek wordt mede verricht op verzoek van de Westduitse vrije democratische par tij, die het radio-station verwijt door zijn onvervulbare beloften aan het Hongaarse volk schuldig te zijn aan het bloedbad in Hongarije. De bondsregering heeft de zen der gelast zich te onthouden van alle poli tieke bemoeiingen, die de politieke doel stellingen van de regering in de weg staan. De leider van de Hongaarse afdeling van het station te Miinchen heeft scherp gepro testeerd tegen de beschuldiging als zou radio „Vrij Europa" de Hongaarse verzets strijders onvervulbare beloften gedaan heb ben. Volgens hem heeft het station slechts nieuwsberichten omgeroepen. Radio-Vrij Europa, die ondersteund wordt door de Amerikaanse vereniging „Kruistocht voor de vrijheid" in New York, mag in Duitsland werken met een Duitse vergunning en onder een Duits-geallieerde overeenkomst. Vorig jaar kwam men over een dat de zender geen uitzendingen meer zou verzorgen die in strijd zouden zijn met de geest van de Westduitse regeringspoli- tiek. De Westduitse regering kan de uitzen dingen stopzetten zodra en wanneer de overeenkomst werd geschonden. Een opname tijdens de conferentie van de vertegenwoordigers van de vijf Colombo landen in Nieuw Delhi. V.l.n.r. de premier van Ceylon, S. W. R. D. Bandaranaike, de premier van Birma, U Ba Swe, de minister van Buiten landse Zaken van Birma, Sao Khun Hkio, de premier van Indonesië, Ali Sastroamidjojo, de premier van India, Jawaharlal Nehroe en de Indiase mi nister van Onderwijs, Mautana Azad. (Het vijfde „Colombo"-land is Pakistan) DJAKARTA (A.N.P.) Nu de Indone sische constituante, de grondwetgevende vergadering, is geïntalleerd, zal vice-presi dent drs. Moh. Hatta zijn ambt neerleggen. Zijn ontslag, dat waarschijnlijk 1 december zal ingaan, zal wellicht van zeer grote in vloed. zijn op het politieke leven in Indo nesië. Vele vooraanstaande Indonesische figuren hebben de hoop uitgesproken, dat de gematigde Hatta zijn invloed op de politiek zal blijven uitoefenen. Nu de grondwetgevende vergadering er is, zullen de Islamietische partijen streven naar het tot stand brengen van een grond wet, die gebaseerd zal zijn op Islamietische beginselen. Zij zullen daarbij echter tegen stand ondervinden van de Pantja-Silapar- tijen, te weten de nationalistische partij, de communisten en de kleinere, doch invloed rijke katholieke en protestants-christelijke partijen, die bevreesd zijn voor een beper king van de sociale vrijheid in een Islam- staat. Waarnemers vrezen, dat gezien het machtsevenwicht in de constituante tussen de Islamietische en de Pantja Sila-partijen, deze strijdvraag nooit zal worden opgelost. Een tweede belangrijk vraagstuk betreft de structuur van de staat. De zestien deel staten, waaruit de Verenigde Staten van Indonesië in december 1949 na de soeve reiniteitsoverdracht bestonden, werden in 1950 geliquideerd, doch de laatste tijd gin gen steeds meer stemmen op voor een federale structuur. Politieke waarnemers verwachten een harde strijd tussen de Is lamietische en de Pantja Sila-partijen over het voorzitterschap van de constituante. De stemming daarover zal vandaag ge schieden. walski op, die om gezondheidsredenen af treedt. Premier Cyrankiewicz heeft eveneens voorgesteld Bienkowski te benoemen tot minister van Onderwijs, Baransky tot mi nister van Gezondheid en Darsky tot mi nister voor Scheepvaart. Zarzycki is be noemd tot vice-minister van Defensie en Szyr is afgetreden als minister van Bouw nijverheid. Alle benoemingen zijn door het parlement goedgekeurd. De raad van State heeft prof. Wasilkowski benoemd tot eer ste president van het hooggerechtshof. Vice-premier Jedrychowsky heeft in het parlement verklaard, dat het kopen van graan van de boeren door de regering heel weinig resultaat heeft gehad en dat als hierin geen verbetering komt, de invoer van graan moet worden vergroot. De boe ren hebben eveneens een achterstand in de verplichte levering van aardappelen en suikerbieten. Troepenbewegingen? Volgens het Westberlijnse dagblad „B.Z." zijn Russische pantsertroepen en infante rie naar de Poolse oostgrens verplaatst, als een bedekte bedreiging van de regering van Gomoelka. In de afgelopen 48 uur al dus het blad, zijn Russische troepen uit de garnizoenen in Oost-Duitsland aan de Pool se grens gelegerd. Politieke waarnemers achten het nieuwe kabinet-Cyrankiewicz een compromis tus sen de vurige stalinisten van de Natolin- groep, waarvan Rokossovsky deel uitmaak te, en het nieuwe, liberale regiem met als voornaamste man Gomoelka. Volgens deze waarnemers blijven er ten minste drie le den van de Natolin-groep in het Poolse ka binet over, onder wie vice-premier Zenon Novak. Sommigen van de nieuwe leden maken deel uit van minderheidspartijen, waaruit blijkt dat Cyrankiewicz en Go moelka een kabinet op brede basis wilden. Baranski en Darski zijn onafhankelijken. Podeworny die in de raad van state komt is lid van de boerenpartij, evenals Wyzech. NEW YORK (Reuter). - De UNO-Assem- blée die maandag te New York in elfde zitting bijeengekomen is, heeft Prins Wan van Thailand eenstemmig tot voorzitter van de Assemblée gekozen. Soedan, Ma rokko en Tunesië werden met algemene stemmen als nieuwe leden aanvaard, waar door het aantal landen dat bij de UNO is aangesloten op 79 komt. Voor het eerst sinds jaren kwam de Sovjet-Unie tijdens de openingszitting niet met de kwestie van de toelating van communistisch China voor de dag. De Russen verkozen, een Indiase motie te steunen, volgens welke de Assem blée zich ernstig met de Chinese kwestie moet bezighouden. Afspraak De Joegoslavische UNO-afgevaardigde heeft bekend gemaakt, dat de vertegen woordiger van zijn land op 1 januari uit de Veiligheidsraad treedt ingevolge de af spraak die vorig jaar werd gemaakt toen bij de stemming in de Assemblée over nieuwe leden voor de Veiligheidsraad Joe goslavië noch de Filippijnen de vereiste meerderheid kon verwerven. Men besloot na 36 stemmingen het lot te laten beslissen en het winnende land de helft van de nor male zittingstijd van twee jaar in de Vei ligheidsraad te geven. De Asemblée moet nu een opvolger voor Joegoslavië kiezen. Verscheidene landen, die zich vorig jaar niet met de gevolgde procedure konden verenigen, verklaarden toen dat zij zich niet verplichtten tot ondersteuning van de Filippijnen voor de resterende zittings periode. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie een lid van het communistische blok voor de zetel zal voordragen. Alleen NTVEA bevat EucerJt bet voedingsmiddel voor de buid LONDEN (Reuter/UP) Twee voor aanstaande Britse vakbondsleiders zijn uit de Britse communistische partij getreden uit protest tegen het Russische optreden in Hongarije. Het zijn John Horner, algemeen secretaris van de vakbond voor brand weerlieden een bond die lange tijd een communistisch bolwerk in de Britse vak beweging is geweest en Alex Moffat van de Schotse bond van mijnwerkers. Behalve communistische functionarissen hebben veel gewone leden van de partij hun lidmaatschap opgezegd van het ogen blik af dat de Russische tanks Boedapest binnenrolden. Men verwacht dat enkele communisten, die verbonden zijn aan het communistische blad „Daily Worker" in de loop van deze week zullen bedanken voor het lidmaatschap van de partij. Drie bestuurders van communistische vakbonden hebben de mening verkondigd dat de partij moet worden opgeheven

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5