PÈTROLE HAHN Driehonderd wijken en ruim honderd sectoren ingedeeld Verkeer in binnenstad wordt ontlast door wegverbeteringen Melksanering in rayon Haarlem Vertrouwenscommissie samengesteld SPRENGER doet het anders! 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Zeelieden vragen asiel Feestavond K.A.B. Antwoord op vragen van raadslid Prikkel Nieuwe voorzitter P.v.d.A. afdeling Haarlem V Nieuwe afdelingshoofden benoemd bij Grote Gasthuis Jeugd en samenleving Lezing voor de Vereniging voor Paedagogiek „Irak, het verloren paradijs'' Amerikaanse vloot paraat 'V, f Bouw woningen in Aerdenhout Twee schilderijen voor gemeente Bloemendaal Herdenking W. Hommes Heemstede helpt vluchtelingen Comité bereidt grote actie tegen Kerstmis voor Bazaar voor Jeugdhonk WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OP MAANDAG 3 DECEMBER treedt in Haarlem en omgeving (Overveen, Blocmendaal, Santpoort-Station, Houtrakpolder, Spaarnwoudc, een gedeelte van Haarlemmermeer in de omgeving van Vijfhuizen en Zuid-Schalkwijk) de melk sanering in werking, nadat het bestuur van de Coöperatieve Vereniging van Melk- handclaren daar zes jaren voor geijverd had. Op die dag komt bij vele Haarlemmers en bewoners uit de omgeving een nieuwe melksii.jter. Voorlopig zullen zij be houdens bijzondere omstandigheden gedurende drie maanden genoegen moeten nemen met de nieuwe bezorger. Daarna kan men, indien er prijs op gesteld wordt, een keuze maken uit twee andere slijters die in dezelfde sector zijn ingedeeld. Heeft men klachten, dan kan men zich in verbinding stellen met het bestuur der coöperatieve vereniging of met de vertrouwenscommissie, waarin o.a. de vrouwen organisaties vertegenwoordigd zijn. Toen de coöperatieve vereniging zes jaar geleden pogingen in het werk stelde de melksanering door te voeren, had zij de toestemming nodig van het Bedrijfschap Zuivel.Weliswaar adviseerde het gemeente bestuur van Haarlem gunstig, maar het bedrijfschap verleende geen toestemming. Inmiddels zijn voor het invoeren der sa nering richtlijnen van de minister van Economische Zaken van kracht geworden, waarvan de vereniging gebruik heeft ge maakt. Van de twechonderdzesendertig melkhandelaren uit het rayon Haarlem zijn tweehonderddertig lid van de coöpera tieve vereniging en dus voorstander van sanering. De niet-leden nemen niet aan de sanering deel en zullen trachten hun oude klanten te blijven bedienen en mogelijk hun klantenwijk uit te breiden. Hiertegen bestaan geen bezwaren. Mochten zij latei- besluiten toch aan de sanering deel te nemen, dan zal daartoe de gelegenheid bestaan. Wijken In ons blad van dinsdag hebben wij reeds mededelingen gedaan over het besluit van de algemene vergadering van de coöpera tieve vereniging om tot sanering over 1e gaan. In aansluiting daarop deelde de tweede-voorzitter van de vereniging, de heer J. Rutte, ons mee, dat het rayon in 291 wijken (103 sectoren) verdeeld zal wor den. In de meeste sectoren wonen drie en in enkele twee slijters. De consumenten zijn in wijken ingedeeld en zullen melk bezorgd krijgen van een slijter die voor de wijk is aangewezen. Mocht men niet tevre den zijn, dan kan men een keuze doen uit de andere slijters uit de sector. Het doel van de sanering is, aldus de heer Rutte, om de slijters economischer te laten werken dan tot nu toe het geval was en de klanten meer service te bieden. Ver wacht wordt, dat de slijter des morgens om halfacht begint en omstreeks één uur klaar zal zijn. Op zaterdag, als vele klanten voor de gehele week afrekenen, kan het la lei- worden. Een ander voordeel van de sanering noemde de heer Rutte het feit, dat de klant een beter produkt zal krijgen. De melk zal namelijk door de kortere route minder schudden en ook behoeft de slijter niet de gehele voorraad mee te nemen. Het bestuur heeft plannen gemaakt op welke wijze in 't rayon zeshonderdduizend liter melk per week bezorgd moet worden. Daarbij heeft men vijftien slijters, die ouder zijn dan vijfenzestig jaar en er de voorkeur aan hebben gegeven zich uit zaken terug te trekken, en een aantal slij ters, dat de omzet wilde verminderen, in de gelegenheid gesteld hun melk „in te brengen". Dit betrof veertigduizend liter. Aan slijters, die een kleine omzet hadden, is de kans geboden, hun omzet te vergroten tot ongeveer negentienhonderd tot twee duizend liter per week. Deze omzet wordt lonend geacht. Mogelijk verlaging van de melkprijs Voor de toekomst bestaan er plannen verbeteringen aan te brengen aan de melk wagens en de prijs van de melk te ver lagen. Dit is op het ogenblik niet mogelijk, omdat de opzet van de organisatie veel geld heeft gekost. Mocht de tjjd zijn aangebro ken de melkprijs met één cent te verlagen, dan zal dat geschieden. In de meeste gesa neerde plaatsen van ons land is de melk een cent goedkoper dan in het rayon Haarlem. Het bestuur van de Coöperatieve Vere niging van Melkhandelaren verwacht dat er in het begin klachten zullen komen. Men kan zich tot het bestuur wenden (Sport- fondsenbad. Frederikspark) en de heer Rutte deelde ons mee, dat er grote aan dacht aan de klachten besteed zal worden. ADVERTENTIE Voor de betere brand-, automobiel en andere polissen, ingesteld op de belangen van het bedrijfsleven: Wilhelminastraat 15 - Tel. 1-3-8-6-8 Gevestigd sedert 1919 ONDERTROUWD: 13. nov.. G. A. de Vries en S. M. Willemse; Tj. van der Veen en A. Eikelenboom; W. J. Benink en L. Rietman; F. L. A. Baams en H. Rietberg. GEHUWD: 13 nov. F. Kruijff en L. G. van Urk. BEVALLEN van een zoon: 12 nov., H. M. PutsFroeling; 13 nov., E. Chr. Slagmolen Nix; M. H. Chr. Post—Spanjaart. BEVALLEN van een dochter: 12 nov., M. P. Putvan der Hoorn; C. M. E. Koning Bertholee; H. de Vos—Westerik; W. van Rump.tde Mooij. OVERLEDEN: 10 nov., A. Landa, 67 j., Kenaupark; 11 nov.. F. I-Iurkmans, 81 j-,_As- sendelverstraat; A. StrijboschDekker, 57 j,. Duvenvoordestraat; 12 nov., M. de Beer Koorn, 78 j., Jelgersmastraat; D. Doorn- houwerKraak, 80 j., Badelochstraat. Mocht men alsnog niet tevreden zijn, dan kan men zich wenden tot de vertrouwens commissie. Ook kan men zich rechtstreeks met deze commissie in verbinding stellen, die tevens adviezen aan het bestuur dei- coöperatieve vereniging kan verstrekken. Toen het Bedrijfschap Zuivel toeslem ming moest geven voor de sanering was het noodzakelijk een vertrouwenscommis sie samen te stellen. Bij de huidige richt lijnen is dat niet nodig. Het bestuur heeft het gewenst geacht, ten behoeve van een goede gang van zaken, de commissie, die drie jaar geleden geïnstalleerd is, in func tie te laten. Er hebben zich echter enige mutaties voorgedaan. Voorzitter van de commissie is dr. G. Tierie, directeur van de Gemeentelijke Keuringsdienst van wa ren en secretaris de heer L. Komduur, chef van het Melkcontrolestation van de VVZM, Kenaustraat 3a. Verder hebben zitting de heren J. Tam- mes. directeur van de Sierkan, H. P. J. Kuipers, voorzitter van het bestuur en P.. Houtgraaf, voorzitter van de raad van com missarissen van de Coöperatieve Vereni ging van Melkhandelaren. Voor de vrou wenorganisaties hebben in de commissie zitting de dames: C. van der Burg-Fort- gens, R. J. Poelstra-Van der Sleen (Vere niging van Huisvrouwen), T. Wevers- Brandt, J. Planjer-Prenen (Vrouwenbond van het NVV), A. van Popta-De Groot Boersma, H. W.Voerman-Timmers, M. A. Masari-De Groot. C. P. Haverman (Ned. Christen Vrouwenbond), J. F. Smit-Namen en L. Knorvelder (Ned. Katholieke Vrou wengilde). De Amerikaanse consul in Beiroet, Donald Heath, drukt een Hongaars zeeman de hand, die met tien van zijn medeopvarenden van de Hongaarse vrachtboot „Debrecen" politiek asiel gevraagd heeft op de Amerikaanse ambassade in Libanon. De St. Wilïibrordusviering door de afde ling Haarlem van de Katholieke Arbeiders Beweging werd zondag besloten met een feestavond in gebouw ,,St. Bavo" in Haar lem. De r.k. toneelvereniging „Sint Jan" uit Bergen speelde „De dochter van de baas", een blijspel van C. van Lingen. Dit stuk bleek een vriendelijke historie te zijn. Van zulke stukken gaan er evenwel dertien in een dozijn. De schrijver heeft nauwelijks gepoogd origineel te zijn. Het betreft een tot welstand gekomen aannemersvrouw, wier nuchtere kijk op het leven verminderd is, naarmate haar rijkdom toenam. Van daar dat zij ook geen genoegen wenst te nemen met de jongemannen, die haar drie dochters zich als verloofden hebben ge dacht. 1-Iet stevige banksaldo van haar echtgenoot acht zij als motief belangrijk genoeg om de drie meisjes zo mogelijk een aristocratische echtgenoot te bezorgen en daarom haalt zij de zeer adellijk lijkende jonkheer Archibald van Hooghaeren in de familie; in feite een louche individu met allerlei minderwaardige bedoelingen. Maar door toedoen van de intelligente Annemiek het enfant terrible in de familie wordt deze materialistische figuur prompt ontmaskerd, hetgeen voor de hooghar tige mama zulk een enorme tegenslag be tekent, dat zij de morele kracht verliest zich nog langer tegen de keuze harer kin deren te verzetten. Het stuk kreeg van „Sint Jan" toch nog een amusante opvoering. Het kan bijna niet anders, of deze vereniging moet hier van reeds diverse voorstellingen hebben gegeven, want door het onberispelijke tem po en de vlotheid van beweging wekten de spelers de indruk, voldoende gelegenheid te hebben gehad om prima op elkaar inge speeld te geraken. Van dit verdienstelijke ensemble was Annie Groenewoud als de levenslustige Annemiek ongetwijfeld de ster. Zij is allerminst van blijspel tal en ten ontbloot en speelde dit charmante figuur tje trefzeker en met zulk een natuurlijke vlotheid en gratie, dat zij de grote verras sing van de avond bleek. Ook Trien Wij- bengaTiebie gaf de kortzichtige mama een overtuigende typering, waarnaast Jan Leering met een gemoedelijke humor de nuchtere aannemer plaatste. Rein Beukers maakte van de fatterige pseudo-jonkheer de traditionele caricatuur. De drie aanbid ders door Jan van Stralen, Rein Kleverlaan en Jan van Baar werden tot een alleszins aannemelijk trio gelukkige bruidegoms ge combineerd. Met nog enige kleinere rollen verkreeg dit volkomen onbelangrijke blij spel aldus een plezierige bezetting. Aan deze voorstelling ging de wijding van de nieuwe afdelingsvlag vooraf, welke plech tigheid werd verricht door kapelaan J. Breedveld, de onlangs benoemde geeste lijk adviseur. ADVERTENTIE B. en W. van Haarlem hebben geantwoord op de schriftelijke vragen, die het raadslid J. Prikkel heeft ingediend naar aanleiding van de verkeerssituatie in de binnenstad. Dit antwoord omvat een reeks van verkeers- verbeteringen, die thans worden uitgevoerd, of die in voorbereiding zijn. Onder deze laatste noemen wij de aanleg van de ver binding Prinsenbrug-Amsterdamse Poort met wijziging van de Oostersingelgracht en de bouw van een nieuw spoorwegviaduct, de vergroting van het spoorwegviaduct bij de Friese Varkenmarkt, de aanleg van een nieuw complex voor de groente, en fruit veiling en -markt ter vrijmaking van het Donkere Spaarne, de Koudenhorn en de Friese Varkenmarkt, de vernieuwing van de Wildemansbrug, de bouw van spoorweg, viaducten bij de Pijlslaan en de Wester gracht met gelijktijdige verbreding van de verbindingswegen tussen de westelijke stads- randweg en de Leidsevaart. Verder staan op het programma de vernieuwing van de Schouwtjes- en de Raaksbrug. de door ons reeds vermelde verbeteringen in de buurt van de Kleine Houtweg, verdubbeling van de Schipholweg, doorbraak van het Rozen- prieel, de situatie van een nieuwe week markt en reorganisatie van het Stations plein. Tenslotte vermelden B. en W. de re constructie van een gedeelte van de Klever, parkweg, Van Ostadestraat en Schotersingel, de verbreding en reconstructie van de Spaarndamseweg en Vondelweg (oostelijke stadsrandweg), de verbreding van de Kleine I-Ioutslraat van de Gasthuisvest tot de Ge dempte Oude Gracht en de verbetering van het Spaarne van de Gedempte Oude Gracht tot de Damstraat. Het is nog niet mogelijk een bepaalde De Partij van de Arbeid, afdeling Haarlem V, heeft dinsdagavond haar 'jaarvergadering gehouden. De heer M. J. Goedée jr.. die in de jaarvergadering van 9 februari 1950 tot voorzitter van de afdeling werd gekozen, heeft zijn functie neergelegd, omdat hij waarschijnlijk binnenkort de afdeling gaat verlaten. De heer A. P. N. Pielage werd tot voorzitter gekozen. Voor de onbezette plaats in het bestuur werd de heer H. F, Mentjox benoemd. De overige bestuursleden zijn her kozen. volgorde van deze werkzaamheden aan te geven. De toeneming van het verkeer in de bin nenstad vereist, volgens B. en W. een grote mate van zelfbeheersing van alle wegge bruikers. Naar de mening van B. en W. be staat er nog geen behoefte aan een uitbrei ding van de thans in de binnenstad geldende verkeersregelingen met betrekking tot stop en wachtverboden. De binnenstad kan niet gesloten worden voor het doorgaande ver keer, voordat de randwegen gereed zullen zijn en bovendien zullen de zaken in de bin nenstad bevoorraad moeten worden. B. en W. zijn van mening, dat een al te stringent complex van verkeersregelingen de binnen stad tot een dode stad zal maken. Voor zover de wet er zich niet tegen ver zet. zal door de politie opgetreden worden tegen het versperren van trottoirs, waar door er geen ruimte overblijft voor de voet gangers. Voor afdelingen gynaecologie en kinderziekten Aan het St. Elisabeths Gasthuis te Haar lem zijn twee afdelingshoofden benoemd in vacatures, die ontstaan zijn door overlijden en pensionering. Als opvolger van mejuf frouw dr. F. C. van Hasselt, die 1 januari met pensioen zal gaan. hebben de regenten van het Grote Gasthuis benoemd tot hoofd van de afdeling gynaecologie en obstetrie dr. A. Sikkel te Amsterdam, met ingang van 1 januari 1957. Tot hoofd van de afdeling kinderziekten is benoemd, als opvolger van wijlen dr. Tj. Ilalbertsma, de kinderarts jhr. R. A. van Valkenburg uit Haarlem. Dr. Sikkel is geboren in 1918 en is thans onder prof. dr. M. A. van Bouwdijk Bas- tiaanse chef de clinique van de vrouwenkli niek van het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam. Dr. Sikkel was in Amsterdam als specialist gevestigd. Jhr. Van Valkenburg, die thans 39 jaar oud is, is onder prof. dr. S. van Creveld hoofdassistent in de kinderkliniek van het Binnengasthuis te Amsterdam. Hij was ge associeerd met zijn voorganger als hoofd van de afdeling kinderziekten bij het Grote Gasthuis, wijlen dr. Tj. Halbertsma. Wij ouderen, moeten de opkomende ge neratie het geloof in eigen kunnen niet ont nemen, maar haar juist daarin sterken. Laat de jeugd meer zich zelf kunnen zijn, geef haar de ruimte om haar eigen gedach ten en ideeën over geestelijke en maat schappelijke problemen tijdens informele contacten onderling uit te wisselen. Laten wij onze zucht naar organisatie op elk ge bied intomen en onze jongeren meer ge legenheid geven te tonen wat zij in werke lijkheid waard zijn" Aldus de kern van de lezing over „Jeugd en samenleving", welke de heer A. van Mook, ambtenaar van de afdeling Jeugdzaken van de gemeente Haarlem, dinsdagavond in Restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haar lem voor de afdeling Haarlem en Omstre ken van de Vereniging voor Paedagogiek heeft gehouden. De heer Mook gaf als zijn mening te kennen, dat wanneer ouderen over het ge drag van de hedendaagse jeugd spreken, zij in vele gevallen niet eens weten wat de gedachten en bedoelingen van deze jon geren zijn. „Wij hebben daarbij vaak de neiging, weinig vertrouwen in de toekomst van de jeugd te stellen en kunnen nauwe lijks aannemen dat deze, naar ons gevoe len slechts aan dansen en pleziermaken denkende jongelui werkelijk nog tot iets positiefs in staat zijn. Maar plotseling ge beurt daar iets in de wereld, dat ons de ogen doet openen. In Boedapest waren het, volgens ooggetuigen, juist de „swing-no zems" en de „teddy-boys", die praktisch met hun blote handen de Russische tanks tegemoet traden. Ook in eigen land zijn er genoeg recente voorbeelden te noemen van jongeren, die in tijden van gevaar en nood een ongedachte activiteit ontplooiden. On ze tot in de kleinste détails geordende maatschappij wekt bij de jeugd geen ge voel van dankbaarheid op", zo meende de spreker, wordt zonder meer aanvaard. Materiëel behoeven onze jongens en meis jes zich niet veel te ontzeggen, maar wel zit hun geestelijk iets dwars en dat is, dat zij zichzelf niet kunnen zijn". „Wij voelen dat wij niet meetellen, voor ons is alles reeds zo in de finesses georganiseerd, dat er voor eigen denkbeelden of initiatief geen plaats is." zo verwijten onzze jonge ren ons, aldus de heer Van Mook. Wan neer er bij een bepaalde gelegenheid gees telijk contact tussen jongeren van verschil lende politieke of geestelijke richtingen tot stand komt, vragen de organisaties en de leiding daarvan zich ongerust af „Kan dat maar zo?" Onze jongeren hebben echter dringend behoefte aan deze ontmoetingen met de mede-mens, waarvan het resultaat zoveel tot hun levensgeluk kan bijdragen. Als de jeugdorganisaties hiervan niet vol doende doordrongen zijn en er niet genoeg begrip voor tonen, zullen de moeilijkheden volgens de spreker straks niet te overzien zijn. Men maakt zich ongerust over de jeugdbaldadigheid, maar, zo vroeg de heer Van Mook zich af, waar kan de jeugd zich nog naar hartelust aan zijn drang naar „motorische activiteit" toegeven? Het is onze taak en dure plicht om onze jonge ren met verantwoord jeugdwerk voor te bereiden op hun komende plaats in de we reld. Degenen, die dit werk als „Spielerei" betitelen, hebben naar sprekers mening geen begrip voor. de grote betekenis van dit vormingswerk voor de jonge mens. De heer Van Mook besloot zijn betoog met erop te wijzen, dat het er niet alleen om gaat de jeugd haar aandeel in het .econo mische leven te laten leveren, maar meer nog om een gezonde instelling bij de jon geren ten opzichte van de maatschappij aan te kweken. De hierna volgende levendige discussie bewezen dat het gesprokene een aandach tig gehoor bij de aanwezigen had gevonden. Voor de leden Van de vereniging Buurt- belang-Aerdenhout heeft mevrouw Lily EversdijkSmulders maandagavond in „Boekenrode" te Aerdenhout een lezing gehouden over „Irak, het verloren para dijs". Een groot aantal lichtbeelden, waar onder vooral de prachtig door haar ge tekende portretten van de diverse volks typen, hebben de aanwezigen bijzonder ge boeid. Zowel op anthropologisch als archeo logisch gebied heeft zij interessante bij zonderheden verteld over land en volk, over de religieuze feesten, de vuuraanbid ders en de sterrewichelaars, over de kalie ven en de wonden die de gelovigen zich met het zwaard aanbrengen. Zij heeft ge sproken over de leefwijze van de Koerden en de Assyriërs. De Koerden zijn Moham medanen, bestaande uit Sunnieten en Sjiieten, twee groepen van gelovigen die elkaar voortdurend bestrijden. Op haar tochten door dit gebied heeft zij kennis gemaakt met sheiks, aartsbisschoppen en patriarchen, en heeft zij kans gezien met gevaar voor eigen leven moskeeën te be zoeken, waar aanders geen Europeaan toe gang heeft. Zij heeft de bevolking aldaar bestudeerd en geportretteerd en over dit alles heeft zij maandagavond verteld. ADVERTENTIE Het Amerikaanse vliegdekschip „York- toion" wordt op de marinebasis Ala meda in Californië in staat van paraat heid gebracht voor een tocht naar het westelijk deel van de Stille Oceaan. Sinds de strijd in het Midden-Oosten is uitgebroken heeft de Amerikaanse regering een groot deel van de vloot gealarmeerd. Uw echtgenooy heeft hoofdroos, Y dat zijn onberisRejjjx uiterlijk schaadt en een zeker voorteken is van kaalhoofdigheid. Koop hem dus een flacon PEJRfOLE HAHN, ideaal voor het behoud, de hygiene en de gezondheid der hoofdharen. Discreet geparfumeerd. PETROLE HAHN maakt het haar niet vet. t^éjjèn haaruitval en hoofdroos. IMP.: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN 4 TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. VOORBURGWAL 239 AMSTERDAM Plannen bevordering van eige n wo n ingbezit B. en W. van Bloemendaal hebben aan de gemeenteraad meegedeeld, dat de moei lijkheden met betrekking tot aannemings som en curveprijs voor het bouwplan be treffende tweeëntwintig woningwetwonin gen voor de bouwvereniging „Aerdenhout" in het uitbreidingsplan BovenwegVan Haemstedelaan nog niet tot een oplossing zijn gebracht. Daar het zich vooralsnog laat aanzien, dat niet licht een aannemer bereid gevonden zal worden de bouw van deze woningwetwoningen op zich te nemen voor een prijs, die ligt op het niveau van het door het rijk hiervoor bepaalde maxi mum, hebben B. en W. zich beraden over de mogelijkheid tot uitvoering van dit bouwplan met toepassing van het op 1 juni 1956 in werking getreden besluit: bevorde ring eigen-woningbezit. Dit besluit opent de mogelijkheid in het bijzonder voor de groep der zogenaamde kleine spaarders met een minimum eigen kapitaal van tien procent van de netto- stichtingskosten een eigen woning te bou wen.Hierbij dient de gemeente tegenover de hypotheeknemer garant te zijn voor de betaling van rente en aflossing voor dat deel van de geldlening, dat zestig procent van de netto-stichtingskosten te boven gaat. De mogelijkheid bestaat, dat het rijk in door de gemeente hierdoor eventueel te lijden verliezen voor vijftig procent deel neemt. Teneinde uit de ontstane impasse te ge raken, heeft het bestuur van de woning bouwvereniging „Aerdenhout" een onder zoek ingesteld onder haar leden, gegadig den van deze woningen, waarbij eenen twintig personen zich voorlopig bereid heb ben verklaard aan eigenwoningbouw te willen deelnemen. Hiervan kunnen zeven tien als woningzoekenden van Bloemendaal worden beschouwd. Boven dit aantal zou aan de hand van de op de afdeling huis vesting i voorhanden gegevens hiervoor nog met een dertigtal personen contact kunnen worden opgenomen, zdoat verwacht mag worden dat stellig het voor deze bouw be nodigde aantal van tweeëntwintig personen te vinden zal zijn. Indien dit plan doorgang zou vinden aldus B. en W. zal het wenselijk zijn de voor de bouw benodigde grond door ver koop aan de eigenbouwers in eigendom over te dragen. In dat geval is de woning bouwvereniging „Aerdenhout" bereid de voor deze gronden met haar aangegane overeenkomst van erfpacht te eindigen. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal de vraag worden behandeld of de raads leden zich met de gang van zaken kunnen verenigen. Aanbod van A. J. Groot ens De kunstschilder A. J. Grootens heeft twee van zijn schilderijen aan de gemeente Bloe mendaal ten geschenke aangeboden, het ene, een drieluik, bevattende enige voorstellingen betreffende ,.het gezin", het andere voor stellende „de opening der zegelen" naar het bijbelboek van de Openbaring van Johannes. De heer Grootens. die reeds meer dan vijf tig jaar in Bloemendaal woont en tot de vooraanstaande plaatselijke kunstenaars be hoort, heeft de wens te kennen gegeven, dat deze stukken een plaats zullen krijgen in het raadhuis. B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor beide schilderijen onder dankbetuiging aan de gever voor de ge meente te aanvaarden. In het Verenigingsgebouw van de Vereni ging ter behartiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuidwest aan de Kamerlingh Onnesstraat is een gedenkplaat aangebracht ter herinnering aan het werk, dat de heer W. Hommes, oprichter en ere voorzitter, voor de vereniging heeft ver richt. Vorig jaar op 16 november is hij bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Vrijdagavond aanstaande zal mevrouw H. HommesZoethout de plaquette, die ver vaardigd is door mevrouw H. Deen—Baruch, onthullen. Heemstede wil op grootscheepse wijze helpen in de nood van de Hongaarse en andere vluchtelingen. Dit is het besluit van een vergadering van een aantal ingezete nen van Heemstede uit alle geledingen van de burgerij, onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard die gisteravond is gehouden in het Heemsteedse raadhuis. De burgemeester opende de vergadering met een korte, maar gloedvolle, toespraak, waarin hij herinnerde aan het leed, dat over Hongarije gekomen is en waarbij wij, vrije mensen, zoveel mogelijk moeten steu nen en helpen. De burgemeester constateerde met vol doening. dat de gehouden collecte van het Rode Kruis zeer veel heeft opgebracht, maar voegde daar aan toe. dat dit bij lange na nog niet voldoende is geweest. Verder herinnerde hij er aan, dat zes gemeenten in Zuid-Kennemerland samen vijftien vluch telingengezinnen willen opnemen. Heem- siede mag hierbij zeker niet achterblijven. Als suggestie bracht de burgemeester naar voren in de week voor Kerstmis een grootscheepse actie tot geldinzameling te houden, waarbij het wenselijk zou zijn, dat alle verenigingen zich vóór die tijd van- individuele acties zouden onthouden. Op een voorstel uit de vergadering zou aan het Nationaal Vluchtelingencomité gevraagd worden of het mogelijk zou zijn voor het in Heemstede bijeengebrachte geld een huis voor twee of meer vluchtelingengezinnen aan te kopen of in te richten. Op voorstel van de burgemeester werden er drie comité's gevormd, die alle met de hulpverlening te maken zullen krijgen. In de eerste plaats zal een propagandacomi- té worden samengesteld, waarin geeste lijke leidslieden en voormannen van de verschillende in Heemstede aanwezige godsdienstige en maatschappelijke rich tingen. zitting nemen. Dit comité zal de be volking van Heemstede voorbereiden op de komende acties. Verder is er een comi té voor verzorging en huisvesting van vluchtelingen opgericht. Tenslotte zal het algemene vluchtelingencomité in Heemste de een dagelijks bestuur vormen, dat onder voorzitterschap zal staan van de burge meester. Als vice-voorzitter werd gekozen de heer N. de Lange, secretaris is de heer W. M. Hengelaar, secretaresse mejuffrouw H. A. Th. G. IJsselmuiden. penningmeester de heer A. H. A. Versteynen en leden me vrouw G. Ph. van de LindeWildeboer, en de heren M. van Ravestein en A. M. Heerkens Thijssen. De verdere acties in Heemstede zullen door deze comité's besproken worden, waarbij te zijner tijd nadere mededelingen zullen worden gedaan. Onder grote belangstelling werd maan dagavond in het wijkhuis aan de Molenaer- slraat door ds. R. Bijl de bazaar geopend, waarvan de baten bestemd zullen zijn voor de bouw van een instuiflokaal voor het jeugdwerk in het rayon Kleverpark van de Wijkjeugdraad III van de hervormde ge meente te Haarlem. Vele kinderen staan nog op een wachtlijst om deel te kunnen nemen aan de jeugdclubs en gehoopt wordt dat ook zij spoedig van deze lijst afgevoerd kunnen worden, indien er een jeugdhonk is, aldus ds. Bijl. Hij dankte alle medewerkers(sters) die heel wat werk hebben verzet, voordat deze bazaar tot stand kwam en de bezoe kers wekte hij op hun beurzen ver open te doen. Er is een ruime keuze in textiel, galante riewaren. levensmiddelen, boeken enz. die op aantrekkelijke wijze zijn uitgestald. Bovendien zijn er tal van aardige attracties. De bazaar zal vandaag en woensdag geopend zijn van twee tot vijf en van acht tot elf uur. GALAVOORSTELLING TEN BATE VAN WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN De vereniging Weldadigheid naar vermo gen. waarvan mr. O. P. F. M. Cremers, bur. gemeester van Haarlem, ere-voorzitter is, zal op zaterdag 17 november een gala-avond in de Stadsschouwburg geven. De vereniging werd in 1888 opgericht tot het uitoefenen van zuiver particulier algemeen maatschap pelijk werk in de gemeenten Haarlem, Bloe mendaal en Heemstede. Opgevoerd zal worden „De ware David" van William Douglas Home, een Engels blij spel door de Nederlandse Comedie met in de voornaamste rollen: Mien Duymaer van Twist. Kitty Janssen. Guus Oster en Ko Ar- noldi onder regie van Joan Remmelts. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen de dames mr. J. A. Prinsen- De Jong, C. G. E. M. Cremers-De Bruyn, L. C. A. L. van Rappard-Mundt en M. "N. Peereboom Voller-Sedee. Uitleningen Stadsbibliotheek Uit de statistiek van de Stadsbibliotheek- en leeszaal van Haarlem over de maand oktober blijkt, dat in de afgelopen maand 23.195 boeken aan volwassenen zijn v'tge- leend. Dit cijfer heeft betrekking op de uit leningen van de hoofdbibliotheek (12.775) en de filialen Haarlem Noord (6391), Haar lem Oost (2656) en Spaarndam (211). De muziekbibliotheek heeft 980 werken uitge leend en aan het tehuis voor ouden van dagen zijn 182 boeken geleend. De jeugd bibliotheken aan de Schouwtjeslaan, in Haar lem Noord, Haarlem Oost en Spaarndam hebben in totaal 33.346 boeken uitgeleend. In oktober hebben 7066 mensen een bezoek gebracht aan de leeszalen van de hoofd bibliotheek en de filialen, alsmede aan de jeugdbibliotheken Schouwtjeslaan en Haar lem Oost.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7