Bloemendaalse bezwaren tegen streekplan Zuid-Kennemerland ZE VEN DA GEN HAARLEM „Het Stoofke", trefpunt HULP VOOR HONGARIJE van katholieke jongeren „DE GRAAUWE HENGST" Circus Mullens heeft in Haarlem winterverblijf opgeslagen Geest der kaart is anders dan die der toelichting" Stormloop-avonden" voor ongeorganiseerde jeugd Van mensen en dingen onder de Damiaatjes gouda-aroLlo 11 Televisie- specialisten Weduwen en weduwnaars Burgerlijke Stand van Haarlem Lezing over nieuwe middelen tegen suikerziekte VERENIGDE JEUGD Licht in de schemer Goud en nog eens goud meer branduren! gouda kaarsen Lezingen over mechanisatie voor L.T.B.-akkerbouwers Kort nieuws VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 De gemeenteraad van Bloemendaal zal van de gelegenheid gebruik maken be zwaren in te dienen bij Gedeputeerd Staten van Noordholland tegen het ontwerp- streekplan Zuid-Kennemerland. In de vergadering van donderdag 20 december zal de tekst van de bezwaren worden vastgesteld. Bewoners van Vogelenzang zullen de Staten vragen het tracé van een weg in Vogelenzang niet eerder vast te stellen dan nadat het aansluitende wegenplan in Zuid-Holland definitief is; het bestuur van de Buurtvereniging „Aerdenhout-Bentveld" heeft de leden uitgenodigd een bespreking op dinsdagavond 20 november bij te wonen, en de voorzitters van de raadsfracties hebben plannen gemaakt bewoners uit Overveen, Bloemendaal en Bloemendaal-Noord op korte voor deze kernen inhoudt. termijn in te lichten wat het ontwerp-streekplan Burgemeester Dr. D. H. Peereboom Voller heeft zich volledig ingewerkt in de materie en in de gistermiddag ge houden vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad heeft hij uiteengezet welke bezwaren het college van B. en W. tegen het ontwerp-streekplan heeft. In zijn inleiding merkte de burgemeester op, dat een vroeger ontwerp op grote be zwaren van de gemeentebesturen stuitte. Gedeputeerde Staten hebben hun plannen gewijzigd, speciaal ten aanzien van be- bevoegdheden van de gemeentebesturen. Ook is een aantal bestemmingen gewijzigd Tenslotte stelden de raadsleden nog enige vragen en de heer Van Haastert (K.V.P.) deelde mee, dat bewoners van Vogelenzang in vergadering bijeen geweest zijn ter bespreking van de Vogelenzangse belangen ten aanzien van de aanleg van wegen. Besloten is te vragen het besluit op te schorten totdat het wegenplan van Zuid-Holland bekend is. In antwoord op een vraag van de heer S c h u 1 z (Arbeid) over toekomstige wo ningbouw in de streek deelde wethouder mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) mee, dat er in Vogelenzang voldoende ruimte is, dat er spreker bestaan er opmerkelijke verschillen tussen de tekeningen en de toelichting. De geest der kaarten is anders dan die der toelichting en dat is jammer, omdat van de leden der Provinciale Staten, die het streekplan moeten goedkeuren, velen niet in deze omgeving wonen en de sfeer niet kennen. Vermoedelijk gaan zij alleen af op de toelichting. Er worden dikwijls mooie woorden gebruikt, maar de daden zijn in schril contrast er mee. Het college van B. en W. heeft een groot aantal bezwaren; het is van mening dat het streekplan half werk is en dat het op den duur geen uitkomst zal geven. „Ilort" „Bloemendaal is, mede dank zij de directe invloed van Heemstede en Zand- voort, te beschouwen als het hart van Zuid-Kennemerland, wat de actieve recreatie betreft, merkte spreker op. Hij somde bezwaren op tegen de recreatie-weg Haarlem-Noord, Openluchttheater, door de Kennemerduinen naar het strand. In de toekomst kan de weg wel eens verbreed worden en dan is hij geen recreatie-, maar een autoweg. Beter is het een weg te maken op de voormalige spoorbaan van het Provinciaal Ziekenhuis, Brederodeweg, door de duinen naar het strand. De Bloemendaalseweg en de Vogelen- zangseweg, die de verbindingen van de woonkernen vormen, worden volgens het ontwerp niet voor regionaal verkeer be stemd. Ontworpen is een verbinding van de Hoge Duin en Daalseweg via Thijsse's hof naar hotel „Zomerzorg", maar naar de mening van de burgemeester kennen de ontwerpers de sfeer van Bloemendaal niet. Gedacht is aan een recreatiebaan langs de noordzijde van de Dompvloedslaan en aan bebouwing van de Kleverlaan-Zuid zijde. Beter is het de Dompvloedslaan te bebouwen en de Kleverlaan, waar een prachtige weide met een fraaie blik op Bloemendaal is, te behouden. De weilan den aan de Bekslaan, Leyweg en de sport velden Mariënweg dienen een andere be stemming te krijgen als in het ontwerp is aangegeven. De gemeente wil geen bebouwing aan de noordzijde van de Bentveldseweg en Gedeputeerde Staten blijkens de toelich ting ook niet, omdat het duinlandschap behouden moet blijven. Op de kaart wordt echter bebouwing aangegeven. Blijkens het ontwerp is het gedeelte duinen tussen Zandvoort. Aerdenhout en Overveen aangewezen als een centrum van vermaak. Wethouder Van Geluk: „Dat houdt in het vermoorden van het Openluchttheater". De burgemeester vervolgde, dat de rus tige omgeving van Aerdenhout in gevaar komt. Volgens de toelichting zou de rustige sfeer in deze omgeving behouden blijven. Wegen plan Uitvoerig besprak de burgemeester de noordzuidverbinding en de oostwest verbinding in Aerdenhout. De oostelijke randweg is enkele kilometers langer dan de westelijke randweg en te verwachten is het, dat van laatstgenoemde verbinding meer gebruik gemaakt zal worden dan van de andere, die langer is. Beter ware het de westelijke randweg te beschouwen als voedingsweg voor Haarlem en Heemstede. Het snelverkeer kan gebruik maken van de oostelijke randweg. De burgemeester beval het plan-De Ra- nitz voor het gebied van Aerdenhout aan en verbetering van de Zandvoortselaan. Die verbindingen zijn beter dan die, welke in het provinciaal beheersplan is genoemd. In Aerdenhout en Vogelenzang zal on vervangbare cultuurgrond verloren gaan en de buitens Leyduin en Koekoeksduin lopen gevaar, als een weg aangelegd wordt. Moeilijkheden voorzag spreker door het autobusverkeer, als de tramlijn Amster dam—Haarlem—Zandvoort opgeheven is, niet alleen voor Aerdenhout, maar ook voor Haarlem. Als het plan-De Ranitz uit gevoerd zou worden kunnen autobussen van Amsterdam buiten Haarlem om Zand voort bereiken. Voorts wijdde de burgemeester een be schouwing aan de schadevergoeding. De provincie wil de kosten laten dragen door de gemeenten, ook als zij het niet eens zijn met punten uit het plan. Hiertegen had hij bezwaren. ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 1147 Hannie. Schaltstraat 39 Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties' mèi Philips - Nora - Erres weg honderd. In navolging van het jaarlijkse wereld- vrij gezellencongr es zal van 1 tot en met 3 juni 1957 in een nog nader te bepalen plaats in een rustige omgeving in Duits land of België het eerste „Wereldcongres voor weduwen en weduwnaars" gehouden worden. Het initiatief hiertoe is genomen door de heer Ger. Greijn, gemeentesecreta ris te Grevenbicht en stichter en organisa tor van het wereldvrijgezellencongres, die als „wereldvrijgezel no 1" talloze brieven ontving van weduwen en weduwnaars van vrijwel iedere nationaliteit. HAARLEM, 15 november 1956 GEHUWD: 15 nov., F. van Dijk en A. A. M. van Schie; J. W. K. Diehl en M. C. Spier dijk: J. Koornstra en W. H. J. Ferwerda; L. F. Meijer en T. Appelman; K. van Sloten en H. Wessels; E. A. F. Kaspers en E. A. Pol man; M. de Waal en M. Th. Schouten; J. de Vries en M. H. E. Serné. BEVALLEN van een zoon: 14 nov., G. LagerweijMaurits; J. P. SieraadHage- boud; Th. de Vries—Klesser; C. J. Speld Cohrs; H. van der FangeDirks; M. F. van den BergSlootemaker; W. Nijenhuis Bruijn; 15 nov., S. BoerTalens; H. M. OudhoffHinz. BEVALLEN van een dochter: 14 nov., C. E. van der WoudeHuisman; E. Rietdijk Wijckelsma; J. M. de HamerKruidenier; S. C. Lodder-Koelemeijer; H. van der Fange Dirks; 15 nov., A. van AttekumRijkers; M. J. Oudtvan de Laarschot. OVERLEDEN: 12 nov., A. C. Frangois, 73 j., Crayenesterlaan; 13 nov., H. G. Heijstek, 71 j., Hazepaterslaan; 14 nov., W. G. Vriend, 60 j.. Kleverparkweg; J. Bakker, 63 j., Jel- gersmastraat; G. J. van der Pol, 56 j., Judith Leijsterstraat; G. C. Wakker, 6 m., Gasthuis- vest. De binnenkort in functie tredende geria ter van de gemeente Haarlem, de heer K. Kok, thans nog werkzaam als arts in het ziekenhuis St. Joannes de Deo, heeft don derdagavond voor de Nederlandse vereni ging van suikerzieken, afdeling Haarlem en omstreken, in zaal Bninkmann een voordracht gehouden over de nieuwe be handeling van suikerzieken.. Na een wel komstwoord van de voorzitter, de heer J. G. van Kregten, wees dokter Kok op het merkwaardige van de suikerziekte, name lijk dat de patiënt meer dan bij een an dere ziekte zo goed geïnformeerd is over de aard en het verloop van zijn kwaal. Het zou moeilijk zijn een suikerzieke te behan delen, die zelf weinig van het verloop van zijn ziekte afweet. De heer Kok bracht in herinnering, dat in 1921 het insuline werd ontdekt, de stof waaraan een diabeticus gebrek heeft. Men meende de ziekte te hebben overwonnen, als men een diabe ticus voldoende insuline had toegediend. Spreker wijdde uit over het stellen van de diagnose bij een suikerzieke, waarbij hij stelde, dat met de aanwezigheid van suiker, niet is aangetoond, dat iemand wer kelijk suikerziekte heeft. Spreker wees er op, dat sinds korte tijd een tweetal nieuwe middelen is ontdekt, om de ziekte te be strijden door middel van verlaging van de bloedsuiker. Deze nieuwe stoffen kunnen echter vrijwel alleen bij oudere patiënten in de vorm van tabletten worden toe gediend. De ervaring met de nieuwe mid delen is, omdat zij nog kort worden toege past, gering. De tabletten zullen de zieke echter niet kunnen genezen en niet alle pa tiënten zullen er mee gebaat zijn. ADVERTENTIE Op moutwijnbasis gestookt met jeneverbessen. Geurig, zeldzaam zacht. f. 7.— per literkruik. f. 3.60 per halve literkruik. Zo'n Graauwe Hengst op z'n tijd brengt uit en thuis gezelligheid. Het beste paard van(de Scbiedamsestal. OPGERICHT 1714 De komende wintermaanden zal Haar lem een circus binnen zijn veste hebben. Het „hooggeëerd publiek" zal echter niet onder de schetterende klanken van het circusorkest een grote tent binnenstromen om daarna enkele uren geboeid te kijken naar de grollen van de clowns, de waag- halzige toeren van de acrobaten of het vorstelijke gedefileer van de paarden. Want het circus houdt zijn winterslaap. Het Nederlands circus Jos Mullens heeft voor zijn winterverblijf onderdak gekregen Loewe Opta - Graetz Pioniers. De Nederlandse luchtvaart pionier Marinus van Meel, die op 28 novem ber zesenzeventig jaar zal worden, is door zijn oud-instructeur, de thans 88-jarige Henri Farman, uitgenodigd zijn verjaardag bij hem door te brengen. De heer Van Meel gaat per vliegtuig naar Parijs. >39 „We kunnen van elkaar leren", zei rector D. de Wit, distrietsaalmoezenier voor het katholiek jeugdwerk in Haarlem in een praatje over de jeugdbeweging in het algemeen, „want onze problemen en onze vraagstukken zijn grotendeels dezelfde. Ik zit hier nu vijf jaar en ik heb hiervóór al in diverse parochies aan jeugdwerk gedaan, maar als er één ding is, dat me is bijgebleven dan is het, dat men voor jongelui alleen wat betekenen kan als men werkelijk wil dienen. Zodra de mensen ook maar het flauwste denkbeeld krijgen, dat de jeugd er voor hèn is inplaats van andersom, dan moeten zij eruit stappen. Lui, die korrelig worden kunnen we niet gebruiken. Die zullen genoeg last met de jeugd hebben en altijd reden tot klagen houden. Maar zolang de mensen willen afzien van hun prestige en werkelijk willen dienen krijgen zij het respect zonder erom te vragen." Van deze gezindheid, die hij essentieel vindt voor alle jeugdwerk tracht rector De Wit de vele leiders van aller lei facetten van het katholiek jeugdwerk in zijn district te doordringen. Dat district is zeer omvangrijk, hei beslaat: ,s een even groot gebied als het 'dekenaat Haarlem, dal ongeveer 25 parochies heeft. De verschillende kanten van het werk leveren hier samen wel enige honderden leiders op, dus er bestaat alle behoefte aan, de vor ming en de organisatie van het werk zoveel mogelijk te coördineren. Dat gebeurt in het „Stoofke" terzijde van de Gedempte Oude Gracht. De foto toont een aantal katholieke jonge midden standers op zulk een bijeen komst. 99 Juist terwille van die coör dinatie en ten behoeve van de vorming heeft de bisschop rec tor De Wit in Haarlem be noemd. Deze is daarop initia tieven gaan ontplooien om zo spoedig mogelijk een centrum voor dit werk te krijgen. Eén daarvan was de oprichting van een Katholieke Jeugd raad, die in belangrijke mate tot de oprichting van dit cen trum heeft bijgedragen. Het „Stoofke" is een vroegere smederij, die zodanig werd „uitgehold", dat er beneden een ruimte van honderd vier kante meter werd geschapen en op de bovenverdieping twee vergadervertrekken van zeven bij zeven en van vijf bij vijf meter, alsmede een keuken. Het voor de verbou wingen direct benodigde deel van het kapitaal in totaal 22.000 gulden kwam door een inzamelingsactie bij elkaar en de rest hoopt men geleidelijk bijeen te krijgen door de be nedenruimte af en toe te ver- hui-en. „Het is geen prettige oplossing, maar altijd nog be ter dan dat gebedel, dat het nrooonooonrrv .-VKXXDOCCOOC» jeugdwerk vaak meteen al een onsympatieke naam geeft. Maar u begrijpt, dat we verlan gend naar subsidie uitzien om ook van die noodzaak tot ge deeltelijke exploitatie af te zijn, want we hebben het Stoofke zelf iedere avond no dig". De kwestie van de leiders betreft niet alleen het nog al tijd te geringe aantal maar ook de kwaliteit. Wanneer er thans veelal geklaagd wordt, dat de jeugd zo passief is en zo weinig ondernemingsgeest heeft, dan komt dat zeker ook omdat de leiders daar vaak niet in voorgaan. In heel veel gevallen hebben zij teveel an dere dingen aan het hoofd om zich intens aan het werk te kunnen geven. Zouden zij dit wél kunnen doen, dan zouden naar de vaste overtuiging van rector De Wit ook de jongelui zich meer gaan uitsloven. Het Stoofke is er ook voor de ongeorganiseerde jeugd. Met grote regelmaat worden er zogenaamde „Stormloop avonden" georganiseerd, waarop iedereen welkom is. Meestal wordt er dan gedanst. „Ze moeten natuurlijk ook het huis zo'n beetje zien te verdienen", vertelde rector De Wit, „voor het buffet zorgen ze zélf. Meestal zet ik er op zo'n stormloopavond een paar verloofde stelletjes achter, dat verhoogt de gezelligheid, 't Is enorm druk. Zondagavond hebben we meer dan honderd jongelui. Er was bijna geen dooi-komen meer aan. Maar heel geanimeerd". Bij zulke gelegenheden is rector De Wit ook van de partij. Hij zoekt gemoedelijk zijn weg tussen de dansende paren door en spreekt deze of gene jongere aan om belangstelling te wek ken voor- hel georganiseerde jeugdwerk. „We hebben nu eenmaal heel wat krachten no dig en bovendien is het heel goed voor de luitjes zelf. Je haalt ze er zó uit later, die jongelui, die altijd enthousiast hebben meegedaan. Je merkt het ook aan de sfeer in hun gezinnen. Jeugdbeweging is geweldig voi-mend, vooral wanneer men er actief in de leiding bij betrokken is. Dat hou ik de mensen altijd voor". Met praatjes van deze strek king vaak uiteraard met een diepere geestelijke achter grond ondex-breekt rector De Wit meestal voor één keer zo'n stormloopavond". Men moet er nooit mee beginnen, maar hen eerst een redelijke kans geven hun levenslust te botvieren. En wanneer zij dan een weinig „meloet" beginnen te worden (term van de aal moezenier) dan geven ze hem graag het woord. De co-educatie heeft in de vorming buiten schoolverband bij de katholieke jeugd boven de zeventien het pleit gewon nen, tot grote voldoening van de districtsaalmoezenier. „Zij hebben elkaar nodig", zei hij, „de meisjes worden er reso luter van en de jongens leren er nog wat beschaafdheid mee. Zo moet je de rauwheid en de fijnheid delen, dan krijg je een goede uitkomst Omdat men de jongere gene- ratie ook heel dikwijls een vermindex-de belangstelling Het is niet het gebruik, dat de luchtige toets, waarin deze rubriek meestal geschreven is, wordt afgewisseld door een ernstiger noot. Gelukkig is dit in de meeste gevallen ook niet nodig. Voor vandaag echter willen wij een uitzondering maken. Niet om hier nogmaals te gaan uitmeten het grote leed, dat in Hongarije en el ders, in deze verwarrende da gen door zovelen wordt onder gaan. Wél om te bespreken welke hulp wij, in ons vrije landje, aan de binnenstromen de vluchtelingen kunnen bie den. Er is al reeds veel gedaan: Haarlem en omgeving bracht ruim zeventigduizend gulden op bij de grote Rode Kruiscol- lecte, die zaterdag gehouden is. Maar er is nog zoveel meer te doen. De gelden, die het Rode Kruis ter beschikking worden gesteld, dienen om de kosten van de eerste hulpverlening te bestrijden. De vluchtelingen, die in Nederland komen; moe ten echter blijvend, of in ieder geval voor langere tijd gehol pen worden. Er is in onze om geving (en bij wijze van uit zondering kijken we deze keer in deze rubriek ook eens naar Haarlem's „ommeland") een aantal initiatieven genomen, dat veel belooft voor de in standhouding van de prachtige samenwerking, die zo eensge zind begonnen is. Zo hebben we kunnen lezen, dat Burge meester en Wethouders van Haarlem aan de gemeenteraad een voorstel zullen doen om tienduizend gulden ter be schikking te stellen voor de bestrijding van de eerste kos ten van de hulpverlening. Verder stellen B. en W. vijf woningen beschikbaar voor de onderbrenging van vluchte lingen en tenslotte stelt de ge meente zich ten doel de hier onder te brengen Hongaarse gezinnen van gemeentewege een verzorging te bieden in so ciaal, medisch en onderwijs kundig opzicht. In Heemstede wordt een ac tie voorbereid om tegen Kerst mis nogmaals een grote in zameling te houden. Een comi té uit alle geledingen van de bevolking samengesteld, kwam dinsdagavond onder voorzit terschap van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, bijeen om de voox'bereidingen hier- voor het geestelijk leven pleegt toe te schrijven, vroe gen wij de aalmoezenier, hoe hij over deze klacht denkt. „Die zaak ligt nogal eenvou dig", zei hij lachend, „de jongelui houden niet van ge zanik. Ze willen zelfstandig geloven en xxiet altijd bepreekt worden. Daarom pakken we ook in het jeugdwerk deze dingen veel soepeler aan. En het was te wensen dat het overal iix de gezinnen ook zo gixxg. Er zijn oudex-s, die, wan neer hun kinderen hun in in tellectueel opzicht boven het hoofd groeien, hen onder een soort dwang gaan zetten. En dan heeft men de meeste kans dat men de jeugd verliest. We vinden het allemaal van het hoogste belang dat zij goed ge loven, maar dat moeten we hen niet afdwingen. We moe ten daar teer in zijn". Rector De Wit heeft iedere zondag 'n heilige mis met een bepaalde groep jeugd en daar na ontbijten zij gezamenlijk in het Stoofke. Na afloop wor den er dan gesprekken gehou den over pedagogie en psycho logie. Spoedig breken de scheme rige dagen voor het Kerstfeest weer aan en het is goed dat sommige mensen met hun ge dachten Sinterklaas alweer voorbij zijn om zich voor te bereiden op hetgeen zij in die lagen gaan doen. Zoals de Stichting Weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje", die nu al van 1919 af voor de allerbe- hocftigsten onder de bejaarden van alle gezindten een verras sing pleegt voor te bereiden. Daar moet natuurlijk geld voor op tafel komen en daarom wordt een beroep op de Haar lemmers gedaan om steunbon- nen a raison van een gulden te kopen. Hier volgt dus het adres van de penningmeester: P. Barend, Bakkerstraat 64, Haarlem en zijn gironummer: 134871. Men geeft de gering heid van een inkomen wel eens aan met de woorden: daar kan de lamp niet van branden. Wel, in dit geval moet er gezamen lijk voor gezorgd worden dat de „Schemerlamp" in ieder ge val wèl kan branden. voor te bespreken. Uit deze vergadering is toen het voor stel gekomen om aan het Na tionaal Vluchtelingencomité te vragen de gelden, die in Heem stede bijeengebracht zullen worden, te mogen besteden aan de inrichting of aankoop van een huis voor vluchte lingen. Een aantal gemeenten in Noordholland en Utrecht, waaronder Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haarlem- mermeer, heeft eveneens be sloten gezamenlijk eén hulp actie te ondernemen. Deze actie, die begonnen is op inx- tiatief van de gemeentebestu ren, zal later worden uitge breid tot particuliere onder nemingen. Ook door Bloemendaal en andere gemeenten zijn initia tieven ontwikkeld. Zo zal Zuidkennemerland vijftien vluchtelingengezinnen willen opnemen. Al deze ondernemingen, hoe breed en onbaatzuchtig opgezet, zullen echter aan succes inboeten, als ze niet gesteund worden door de ge hele bevolking. Juist nu de specifiek Nederlandse feestdag van St. Nicolaas nadert en de Kerstdagen in het verschiet liggen, is het van belang, dat men de ontheemden en vluch telingen niet vergeet, naast de ook zo belangrijke steun- acties voor bijvoorbeeld de stille armen, die in deze dagen eveneens onze aandacht vra gen. Er zullen dus offers ge vraagd worden. En na wat er allemaal reeds geholpen is, twijfelen wij er niet aan of die offers zullen er ook komen, na de voortreffelijke voorbeelden die door de gemeentelijke overheid reeds zijn gegeven. Wij willen slechts waarschu wen tegen versnippering van krachten. Hoe goed 'bedoeld ook: op zich zelf staande ac ties van verenigingen, clubs en toneelamateurs kunnen er oorzaak van zijn, dat de aan dacht van de grote acties wordt afgeleid. Hetgeen, na alles wat er reeds gedaan is, iammer zou zijn. Tot. en met 28 november zal het feest zijn in het huis van de familie Hertog aan de Vijf- huizenstraat 11 in Haarlem- Oost. Het is vijftig jaar ge leden, dat de heer en me vrouw S. Hertog-Sieraad in de echt werden verbonden. De bruidegom, die vierenzeventig jaar is, werkt al zesenvijftig jaar als zeepzieder bij „Het Klaverblad". Toen hij zijn gouden jubi leum bij dit bedrijf vierde werd hem de bronzen ere medaille, verbonden aan de ox-de van Oranje-Nassau toe gekend. Eerst woonde het echtpaar aan de Wolstraat en de laatste tweeëndertig jaar aan de Vijfhuizenstraat. Een even groot feest wordt op 23 november gehouden aan de Duvenvoordestraat 24, waar de 76-jarige kleermaker Wes- sel Looijenga en zijn 78-jarige echtgenote Tjitske Dek in goede gezondheid gedenken, dat zij een halve eeuw ge leden in het huwelijk traden. Zij zijn allebei in Friesland geboren maar in hun jeugd al naar Haarlem gekomen, waar zij elkander natuurlijk op een voorstelling van „Gys- ïert Japicx" moesten ont moeten. De heer Looijenga is een van de oudste promotors van de duivensport in Haar lem en heeft hier dan ook drie daaraan gewijde verenigingen opgericht. Reeds 45 jaar is hij lid van de Nederlandse Bond van Postduivenhouders. En nog altijd is hij bezig met zijn duiven, daar aan de Duiven voordestraat. in de gebouwen van de voormalige Hol land Nautic. In een grote loods staan reeds de wagens, waarmee de materialen naar het winterkwartier zijn vervoerd. Die loods is voor het circus een prachtig onderdak. De wagens staan er beschut tegen wind en regen en de paarden konden worden ondergebracht in ruimten, die in korte tijd tot paardenstal zijn omgetoverd. De eerste paarden en wagens zijn woensdag al geko men - na tien dagen optreden van het cir cus op het Malieveld in Den Haag. Nog niet alle paarden zijn reeds in de loods ondergebracht. De dieren zijn per trein gekomen en enkele stonden donderdag nog aan het station te wachten om te worden afgehaald. Hoewel het circus voor de buitenwereld zijn winterslaap houdt, betekent dit niet, dat ook het personeel en de paarden de komende maanden in alle rust kunnen doorbrengen. Verre van dat. Nog deze week wordt in de grote loods een manege opgezet en dan wordt onmiddellijk een be gin gemaakt met de dagelijkse repetitie. Dan wordt met ijzig geduld aan de dres suur gewerkt en geen dag laat men deze achterwege, want anders blijven de paar den niet fit genoeg. Over ongeveer vier weken gaan de paar den trouwens weer op reis. Per trein ver trekken zij naar Frankrijk, waar de dieren zullen meedingen in het circusfestival te Versailles en in het Parijse Cirque d'Hiver. De ongeveer zeventig paarden - onder meer steppepaarden, Zweedse goudvossen en ponnies - blijven zes weken in Frank rijk en vermoedelijk zullen zij daarna met de begeleiders vertrekken naar Italië voor een toernee van twee maanden. Intussen maken de overblijvende leden van de vaste staf van 25 personen de materialen in orde voor het volgende seizoen, dat met Pasen aanvangt. De dierengroep van circus Jos Mullens bestaat alleen uit paarden; alle andere nummers, zoals die met wilde die ren, worden gecontracteerd, omdat het nu eenmaal een te kostbare onderneming is om er een eigen groep wilde dieren op na te houden. „Wij zijn bijzonder blij. dat we in Haar lem ons winterverblijf kunnen opslaan", vertelde de heer Strassburger, schoonzoon van de heer Mullens en regisseur van het pxogramma. „We hebben nu tenminste een prachtige ruimte tot onze beschikking". Het onderdak zal echter slechts voor één winter kunnen worden gegeven, omdat het complex van de Holland Nautic een andere bestemming krijgt. De paarden waren overigens allang in de wintermaanden met de Spaax-nestad vertrouwd. Want zij wer den voorheen ondergebracht in de manége in de Hout. Verleden jaar had het circus zijn winterverblijf in Roosendaal opgesla gen, maar daar was voor het personeel, dat een groot gedeelte van het jaar anderen vermaakt en zelf ook wel eens wil worden geamuseerd, te weinig vertier. De circus leiding zou uiteraard een vast, eigen win terverblijf ideaal vinden. Maar voordat dit tot stand is gebracht, zal de zweep nog wel talloze malen bij een dressuurnummer hebben geklonken en zal het publiek nog wel ettelijke keren van een circusprogram ma hebben genoten. ADVERTENTIE In de jaarvergadering van de Vakgroep Akkerbouwex-s van de Katholieke Land- en Tuinbouwgrond, die zaterdag 24 november in café-restaurant Brinkmann te Haarlem zal worden gehouden, zullen twee inlei dingen worden gehouden op het gebied van de landbouwmechanisatie. Ir. P. W. Bak ker Arkema, rijkslandbouwconsulent te Wageningen, zal spreken over „De mecha nisatie van het boerenbedrijf". Over „Fi nancieringsmogelijkheden voor mechani sering van het boerenbedrijf" spreekt mr. F. J. F. Claessens, directeur van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank. Nieuw schip voor de K.H.L. De werf Blohm und Voss in Hamburg heeft het voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd ge bouwde motorvrachtschip „Montferland", groot 10.000 ton afgeleverd. De werf heeft nog twee schepen van hetzelfde type voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd in aan bouw.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13