Jüuvdig stoppen f Goochelshow in Leeuwerikn Bijna 70 mille voor onderwijs in Haarlem gevraagd „Engels en Frans misbruik van NAVO-uitrusting tegen Egypte" Amsterdamse Beurs Kort en bondig Amerikaans protest: Raad Bloemendaal Eigen-woningbezit in Aerdenhout Jubileumrevue van G.J.M.V. Haarlem-N. Geen blijvende verwijdering tussen de Grote Drie Russische speculaties niet bewaarheid Half miljoen voor bouw paviljoen voor „Nazorg" Voorstel B. en W. Haarlem Een „open brief" aan de Nederlandse schrijvers Een blijvend monument voor Anne Frank Scheepvaart VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan de Haarlemse gemeenteraad worden enige voorstellen gedaan ten behoeve van 't onderwijs. Verscheidene klaslokalen die nen te worden verbeterd en materialen moeten worden aangeschaft, hetgeen voor een groot deel het gevolg is van de uitbrei ding van het leerlingental. De medewerking van de raad wordt ge vraagd voor de verbetering van ondeugde lijke vloeren in achttien klaslokalen van de Mariascholen voor l.o. en u.l.o. aan de Koningstraat. Klassemeubelen dieten te worden aangeschaft, deels wegens vervan ging van ondoelmatige banken en deels wegens uitbreiding van het aantal leer lingen. Voorts dienen in de u.l.o.-school wasgelegenheden te worden aangebracht. De kosten worden in totaal geraamd op f 36.888. In de kleuterschool van de pa rochie H. Joannes de Doper aan de Dirk Schaferstraat moet in zeven lokalen een doelmatige vloerbedekking worden aange bracht en dient meubilair, materiaal en een papier-snijmachine te worden aangeschaft. De kosten hiervan worden geschat op f 14.340; de raad wordt voorgesteld wel willend te beschikken op een verzoek van het schoolbestuur om hieraan medewerking te willen verlenen. Ook voor de r.k. kleu terschool aan de Kleine Houtstraat dienen nieuwe klassemeubelen te worden aange schaft, waarvan de kosten worden geraamd op f 5.750. Voor het verbeteren van de speelplaats van de r.k. kleuterschool aan de Linschotenstraat en het aanschaffen van spelmateriaal is een bedrag van f 4.765 no dig. In de r.k. kleuterschool aan de Rijks straatweg dienen de centrale verwarmings installatie en de toiletten te worden ver beterd, waarvan de kosten voorlopig od f 4.225 worden gesteld. Voor de School met de Bijbel aan de Vrouwestraat dienen leer middelen voor verkeersonderwijs en voor de School met de Bijbel aan de Slachthuis straat gordijnen te worden aangeschaft, waarmee een bedrag van f 428 is gemoeid. De raad wordt voorgesteld een bedrag van f 732 uit te trekken voor de aanvulling van de boekenvoorraad van de Klaas de Vriesschool voor m.u.l.o., hetgeen noodzake- De gemeenteraad van Bloemendaal heeft donderdagmiddag besloten de tweeëntwin tig te bouwen woningen van de woning bouwvereniging „Aerdenhout" in het uit breidingsplan BovenwegVan Haemstede- laan te rangschikken onder de regeling be vordering eigen-woningbezit. De heer Schulz (Arbeid) betreurde het, dat van de weinige grond voor woning wetwoningen een gedeelte voor een ander doel bestemd wordt. Er worden woningen gebouwd, waarvan arbeiders geen gebruik kunnen maken. Gaat men zo door dan zal men borden aan de grens der gemeente moeten plaatsen met de woorden „geen plaats voor arbeiders". Spreker vroeg of er in Den Haag nog eens een beroep gedaan kan worden om de bouw van woningwet woningen in Bloemendaal te bevorderen. De heer Pinxter (K.V.P.) sloot zich hierbij aan. Liever had hij gewild dat het voorstel verworpen werd. Kan gevraagd worden de curveprijs te verhogen, ook al zou de huurprijs omhoog moeten gaan. Wethouder mr. Hijszeler (A.R.) merkte op, dat als de borden geplaatst zouden worden, er aan toegevoegd moet worden „ondanks alle moeite van de raad en B. en W.". Via de curveprijs zal het moeilijk zijn een aannemelijk bedrag te verkrijgen voor de bouw van woningwet woningen. Van een mijnwerkersfonds is bericht binnen gekomen, dat het geld wil lenen voor woningbouw. Dat zullen echter huurwoningen kunnen worden met een hoge huurprijs. In antwoord op een vraag van de heer F ij e n (K.V.P.) over de langzame gang van voorbereiding van de bouw van woningen op grond van „De Goede Herder", ant woordde wethouder H ij s z e 1 e r, dat B. en W. zich voorstellen artikel 20 van de We- deropbouwwet toe te passen. Er is echter een bezwaarschrift binnengekomen en mo gelijk ontstaan moeilijkheden. Getracht zal worden de reclamant te verzoeken het be zwaarschrift in te trekken. Tegen het verzoek van de heer A. J. Grootens (een tweeënnegentig,jarige kunst schilder uit Bloemendaal), die twee schil derijen ten geschenke heeft aangeboden, het geschenk in het raadhuis op te hangen, bestonden bezwaren. Het schilderij ,.Het gezin" werd niet geschikt geacht op een nlaats te hangen waar veel publiek komt. Besloten werd de schilderijen in dank te aanvaarden en de plaats, waar ze opgehan gen worden, te bepalen, als het nieuwe raadhuis gereed is. Besloten werd de gasprijs te verhogen, grond te verkopen in het plan-Bovenweg aan de firma Holleman en Zonen voor de bouw van flats voor bejaarden en tot het verlenen van een bijdrage van 5.000 aan de Noordhollandse Vereniging tot bestrij ding van de tuberculose, die in Haarlem een nieuw consultatiebureau gaat bouwen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 y Nederl.'47 903/m 90% 3 %'Nedl. 1962/64 90'/ie 90% A. K. U 226 226 ">4' Calvé Delft 312 K, 314 Van Gelder Znnen 203 210 K. N. Hoogovens 303 305 Nederl. Ford 365 370 N. Kabelfabriek 285*4 288 gew.Philips Gloeil 253 256 pref.PI ilips Gloeil 159 159 Unilever 368 yx 367 \.j Wilton Fijenoord 320 315 Dordtsche Petrol 764 771 Knnkl Petroleum 761 767 A'dam Rubber 73 73 34 Holl Amer. Lijn 194 195 N. Scheepv. Unie 168 169 Phs van Ommeren 322 323 H. V. A 90 90 Verg. Deli Mijen 99 y} 99 y, Amsterd. Bank 213 21334 •\Ted. Handels Mij. 166 166 Rntterd. Bank 182 182 rwentsche Bank 189 18934 Anaconda Copper 80 80 Bethlehem Steel 169% 17134 U S Steel 7ix 71 General Motors 4614 46 Shell Union 86 86 40 40 lijk wordt gemaakt door stijging van het aantal leerlingen in de eerste en tweede klassen. Eveneens voor de aanschaffing van boeken wordt een bedrag van f 1388 gevraagd ten behoeve van de christelijke opleidingsschool voor middelbaar en gym nasiaal onderwijs en inrichting voor m.u.l.o.; dit in verband met de invoering van een nieuw programma voor de han delsvakken. B. en W. stellen de raad voorts voor een verklaring af te geven, waarin wordt ver klaard, dat de uitbreiding van het leerplan van de Haarlemse Huishoud- en Industrie school met een opleiding voor de akte Nd noodzakelijk is. Deze akte verleent be voegdheid tot het geven van onderwijs aan scholen voor lager nijverheidsonderwijs in eenvoudige handwerktechnieken, stofver- sieren en tekenen. De raad wordt een ge meenschappelijke regeling tussen de ge meenten Haarlem en Haarlemmermeer voorgelegd, welke regeling handelt over de financiële gevolgen van de toelating van leerlingen op de Haarlemse middelbare scholen. Tenslotte wordt voor benoeming van een onderwijzer aan de Beatrixschool de volgende voordracht gedaan: 1. S. G. Smit te Hillegom; 2. R. Reinalda te Wor- merveer; 3. T. Souwer te Haarlem. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging „Haarlem-Noord" werd donderdagavond in de aula van het tweede Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegonde" aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord door eigen krachten van deze vereniging met veel succes de jubi- leumrevue „Alles klaar?rijden maar!" opgevoerd. In zijn openingswoord vergeleek de voorzitter van de CJMV „Haarlem-Noord", de heer C. Havenaar, de vereniging met een autobus, die in de loop der jaren vele komende en gaande reizigers heeft ge kend. „Tijdens de reis zijn wij door hoog ten en dalen van het leven gegaan, maar steeds hebben wij vriendschap, eendracht en saamhorigheid als mede-passagier ge had", aldus de heer Havenaar. Hij sprak de hoop uit, dat er steeds voldoende olie aanwezig zou mogen zijn om de raderen van de CJMV-bus draaiende te houden. Een vrolijk in luchtige vakantiekledij gestoken reisgezelschap kwam hierna ter opening van de revue van alle kanten opdagen. Met hun reislied brachten de dames en heren er direct de juiste stem ming in. Intussen vertelde de reisleider aan de aanwezigen in de zaal waarheen de reis zou voeren. Brussel vormde het eerste doel, waarna Londen werd „gedaan", waar men in het Hyde Park met belangstelling naar een toespraak luisterde, die een straatredenaar daar over de nadelige invloed van het pinda-eten op de volksgezondheid en het politieke leven hield. In Parijs ontlokte het werk van een bohémienschilder aan de toeristen veel critiek. Deze scène kreeg door de reactie van de schilder op een door een der dames gedaan zeer openhartig verzoek wel een heel ongedacht vermake lijk slot. De binnenplaats van -een oud Moors kasteel in- Spanje vormde het decor voor een Spaanse dans. Met fraaie klederdrach ten en gitaar- en castagnettenbegeleiding werd de sfeer goed getroffen. Tijdens de zeereis slaan wij een blik in het matrozen verblijf waar het ene „sterke" verhaal na het andere de ronde deed. Voor amateurs werd in deze scène uitstekend spel ge leverd. Na de pauze, die wel op bijzonder originele wijze was aangekondigd, zien wij het reisgezelschap weer terug als toe schouwers bij enige feilloos uitgevoerde Joodse dansen. Een kostelijk Arabisch ta- freeltje liet ons zien hoe een hebzuchtige koopman op listige wijze bij de neus werd genomen. Veel bijval ondervond ook het „Don Kozakken-koor", dat zelfs een toegift moest geven. In Denemarken werd geluisterd naar een door Hans Christiaan Andersen in eigen persoon verteld sprookje. Degene, die deze rol vervulde, heeft er ongetwij feld een boeiende vertolking van gemaakt De thuiskomst in Nederland werd met een aardige volksdans gevierd. Een hartelijk en langdurig applaus vormde de verdiende beloning aan de medewerkenden aan deze alleszins geslaagde revue, waarvan heden, vrijdag en zaterdagavond een herhaling wordt gegeven. (Van een bijzondere verslaggever) Tot oordelen bevoegde NAVO-deskun- digen in Parijs vatten de huidige politieke situatie in onderstaande punten samen: 1. De ontwikkelingen, zowel in Oost- Europa als in Egypte, hebben geleid tot de dringende noodzaak der NAVO-landen om bestaande politieke verschillen van inzicht op korte termijn tot een oplossing te brengen. 2. De kloof tussen de Verenigde Staten en Engeland en Frankrijk, ontstaan door het militaire ingrijpen in Egypte, is minder groot geworden. Terwille van de eensge zindheid, welke de basis vormt voor de toekomstige samenwerking der NAVO- landen, toont Amerika meer begrip voor de Brits-Franse interventie. 3. Dank zij dit gewijzigde Amerikaanse standpunt wordt het gevaar voor een derde wereldoorlog minder acuut geacht dan een week geleden. 4. In NAVO-kringen is men van mening dat, dank zij het streven van Amerika om tot een hechtere politieke samenwerking te geraken met de andere twee grote part ners, in de Sovjet-Unie de neiging bestaat geen stappen te ondernemen, die een con flict tussen Oost en West zouden kunnen ontketenen. 5. De Sovjet-Unie is met haar speculaties op een breuk in de samenwerking der wes telijke grote drie door het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte bedrogen uitgekomen. Binnenkort kan men een ge meenschappelijke verklaring van de drie grote mogendheden over het conflict in het Midden-Oosten verwachten. Amerika zou zijn standpunt laten uiteenzetten, onder meer ten aanzien van de door Israel te vol gen politiek. 6. De bereidheid bij de Sovjet-Unie om de bestaande geschillen langs de weg van overleg tot een oplossing te brengen, blijkt groter te zijn dan algemeen wordt veronder steld. Daarbij kan een onderscheid worden gemaakt tussen de politieke Russische „bluf", vooral bedoeld voor het Russische volk en de satellietlanden, en begrip voor de realiteit, in het bijzonder bij de Rus sische legerleiding. Men ontkent bij de NAVO niet dat het een week geleden bijzonder heeft gespan nen. Men acht het van groot belang dat er op korte termijn een oplossing wordt ge vonden voor de moeilijkheden die er tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en Ameri ka anderzijds zijn gerezen. Het feit dat Adenauer zondag in Parijs zijn bemiddeling heeft aangeboden, mag niet worden onder schat. Nu de westelijke grote drie in prin cipe bereid zijn een eensgezind beleid te voeren tegen mogelijke Russische agressie, is de veronderstelling gewettigd dat zulks tot een bedachtzamer politiek van Moskou heeft geleid. In geen der NAVO-landen heeft het Russische optreden tot een meer dan normale opvoering van de paraatheid aanleiding gegeven. Het waarschuwings systeem sluit dank zij de uitgebreide radar installaties, het element van verrassing bij voorbaat uit. Ondanks alle bestaande verschillen is nimmer aan de NAVO-gedachte, te weten: gemeensöhappelijke teweerstelling tegen agressie van welke zijde ook, afbreuk ge- 'daan. Het defensieve karakter van de NAVO sluit de mogelijkheid uit dat zij ooit stappen zal kunnen ondernemen, welke tot een mili tair ingrijpen zou leiden in landen, die on der het territoir der verdragslanden vallen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen de raad voor een bedrag van f 500.000 ter beschikking te willen stellen voor de bouw van het tweede en derde dubbele paviljoen van de centrale arbeids- inrichting ten behoeve van de beschuttende werkplaatsen van „Nazorg" aan de Schalk- wijkerweg. Het eerste paviljoen, waarin veertig minder validen werkzaam zijn is reeds gereed gekomen en de bergplaats met garage, het ketelhuis en het adminis- tratiegedeelte van het hoofdgebouw zullen ook binnenkort in gebruik kunnen worden gesteld. Hiervoor is een huistelefooninstal latie nodig, ten behoeve waarvan een kre diet van f 7500 wordt aangevraagd. Een wereld van schijn, die bedriegelijk veel op werkelijkheid lijkt. Daar konden de bezoekers van hotel „De Leeuwerik" don derdagavond van genieten tijdens de negende feest avond van de Noordhol landse Broederschap van Goochelaars. Dat het publiek de schijn vaak meer waardeerde dan de, toch altijd wat proza- ische, werkelijkheid, werd duidelijk aangevoeld door één der optredende gooche laars, die als toverspreuk had: „Mundus vult decipi" of in goed Nederlands: de wereld wil bedrogen zijn. Als dit bedriegen echter steeds op de charmante, humoristische en daardoor ontwapenende manier ge beurt, als donderdagavond in De Leeuwerik, dan stel len wij ons voor, dat de wereld inderdaad graag be drogen zal willen worden. Goochelen is de kunst van het verbazingwekken de en de goochelaars zelf zijn doodeerlijke lieden, die van tevoren vaak aankon digen, dat zij hun publiek voor de gek houden, of hun toeren uitleggen op een ma nier, die het resultaat al leen maar nóg verbazing wekkender maakt. De Noordhollandse Broe derschap is een ernstige vereniging en haar voorzit ter, de heer H. Dekema Sr in zijn goochelaarsbe- roep mr. Hadé kon dan ook met gerechte trots in zijn openingswoord zeg- gên, dat men hoopt vol- 99 gend jaar het tienjarig be staan in de Stadsschouw burg te vieren. Natuurlijk is het ondoen lijk hier alle trucs en toe ren uitvoerig te beschrij ven. In het algemeen wer den de nummers met veel bravour gebracht, wisse lend slechts naar de graad van ervaring van de optre denden. Want dit is het verbazingwekkende aan hen: ook goochelaars zijn eens beginnelingen, al zou men dit bij het zien van de vertoonde nummers niet zeggen. Voor de pauze traden op: Perikles, een goochelaar met toverlijm, waardoor vele dingen de zwaarte kracht trotseerden, Amarco die op verbluffende wijze langs telepathische weg de zelfde kaarten uitlegde als zijn slachtoffer en de nes tor en oprichter der broe- derchap, mr. Hadé, die zijn kaartentrucs deed op een manier, die respect af dwong en uit dooreenge- schudde pakken kaarten de door verscheidene toeschou wers getrokken exempla ren feilloos aanwees. Voor de verhinderde Anverdi trad op de Amsterdamse goochelaar Ronaldo met een manipulatienummer, waarbij hij munten en brandende sigaretten door een zijden doek trok, zon der het weefsel te beschadi gen. John Elferink en zijn vrouwelijke partner gaven een tempo-show, waarbij zelfs zakkenrolleraspecten naar voren kwamen. Na de pauze bracht Tragerni een nummer, dat eigenlijk voor kinderen bestemd was, maar waar de volwassenen met minstens evenveel ple zier naar keken. Falasua toonde zijn betoverde plu- meau, die opvallend vaak van kleur verschoot en John Elferink gaf een men taal nummer weg, dat wer kelijk verbluffend was: langs telepathische weg kwam hij naam, adres, be roep en telefoonnummer te weten van iemand, die ver scheidene toeschouwers in een telefoongids hadden be paald. De heer Jonas com bineerde enige aardige goochelnummers met een zeer geestige conférence, die de hoofdschotel van zijn optreden vormde. Mr. Lawrence zorgde voor een kleurrijke apo theose: zijn fluorescerende Chinese show paarde schoonheid aan goochel kunst en veranderde het toneel in een toverachtige Chinese sprookjestuin. Chris Hoeben zorgde voor verbindende en begelei dende pianomuziek. Als de broederschap vol gend jaar haar tweede lus trum viert, hoopt men als gast vrouwe te kunnen op treden van het jaarlijkse congres van de Nederlandse Magische Unie, waardoor de Haarlemmers in de ge legenheid zullen zijn hon derden goochelaars te zien dingen naar de prijzen, die er in iedere sector van de goochelkunst beschikbaar zullen worden gesteld. Prof. Donkersloot vraagt hun om positieve hulp aan Hongarije Professor dr. N. A. Donkersloot heeft zich met een „open brief" gewend tot de Nederlandse schrijvers. Hij roept in deze brief alle Nederlandse schrijvers op mede werking te verlenen aan het voorstel, dat de heer H. M. van Randwijk heeft gedaan, om met 'elkaar een boek te maken met speciale bestemming voor hulp aan Hon garije of Hongaarse schrijvers en hun na bestaanden, ongeacht alle controversen. Hij verzoekt hun zich hiervoor bij hem op te geven. Prof. Donkersloot schrijft in de „open brief" voorts het volgende: „Wat doen de Nederlandse schrijvers voor Hongarije? De voorlopige balans lijkt enkel negatief. Zijn alle gedachten gericht op inspanning voor geestelijke en mate riële hulp? Voorlopig heeft men zich ge worpen op afreageren. Het gevoel bekruipt ons of er meer opwinding is over de PEN- club dan over Hongarije, maar ik blijf geloven, dat het zich slechts aan de bui tenkant aldus laat aanzien. Men wil met communistische schrijvers niet meer in één organisatie zijn en hen uitstoten. Rede lijk overleg over de methode waarmee men kan afkomen van hen, die achter het op treden van Rusland in Hongarije staan, is mislukt. Er is een scheuring gaande in de PEN-club. Leden van communistische or ganisaties royeren, roept men. Zo gezegd, zo gedaan. Maar wie kan in Nederland andermans politieke lidmaatschapskaart controleren? Royementen zijn dus slechts gebrekkig uit te voeren. En personen naar collectiviteiten beoordelen raakt de wor tels van het democratisch besef. Iets min der ondoenlijk is het, medeleden te vragen zich over het tegen Hongarije door Rus land gepleegde geweld uit te spreken. Wel kan ook iemands democratisch gevoel op komen tegen het moeten afleggen van een verklaring, al is het antwoord op zich zelf nog zo eenvoudig. De onenigheid over de methode is gevolgd door scherpe aan vallen en verdachtmakingen van collega's in de pers: verontwaardiging slaat om in massa- en oorlogspsychose, affect en res sentiment en instorting van de collegiali teit. Hoe komen wij nog tot iets positiefs?" Naar ons wordt medegedeeld zijn ook de navolgende leden uit het PEN-centrum voor Nederland getreden: mr. F. B. Bakels, mr. L. de Bourbon, W. A. Braasem, mr. E. Elias, prof. dr. ir. R. J. Forbes, A. J. den Hertog, M. Mok. Jenny Mollinger, prof. dr. H. Schulte Nordholt, prof. dr. Garmt Stui veling, Nes Tergast, S. Vestdijk, Ab Visser, Remco Campert, mr. Cola Debrot, Emma Dronckers, dr. G. A. van Klinkenberg, prof. dr. R. A. J. van Lier, mr. Franqois Pauwels en J. A. Rispens. In totaal zijn nu eenen vijftig leden uit het PEN-centrum getreden. .Een aantal vooraanstaande Nederlanders, tof wie onder meer behoren Mari Andries- sen. dr. J. J. Buskes, Albert, van Dalsum. prof. dr. M. A. Beek, dr. C. van Emde Boas, drs. Hans Redeker. mevrouw dr. Annie Romein-Verschoor,-Robert d'e Vries en dr. V. van Vriesland, hebben het initiatief ee nomen, om naar aanleiding van het bin nenkort in ons land op te voeren toneel stuk naar „Het achterhuis" van het in het ADVERTENTIE HAARLEM EN OMGEVING Verkoop grond. Voor de bestemming van tuin stellen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voor 52 m.2 grond te ver kopen aan de Frederik Hendriklaan tegen een prijs van achttien gulden per vierkante meter aan de heer L. G. Bode. Wijziging uitbreidingsplan. Ten behoeve van de bouw van een consultatiebureau voor de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose aan de Orionweg-hoek Steenbokstraat stellen B. en W. van Haar lem de gemeenteraad voor het uitbreidings plan voor de omgeving van de Steenbok straat te wijzigen. De grond was vroeger bestemd voor woningbouw. Aankoop percelen. B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor de onbe- woonbaarverklaarde maar nog bewoonde percelen aan het Visserseinde 55. 57 en 59 te Spaarndam aan te kopen voor f3600. Deze woningen zijn nodig voor de toekomstige sanering van het dorp. „Arcus met de beer". Van zondag 18 november tot en met 2 december is het -tapijt Arcus, met,de Boer, dat in de werk plaats herstel Antiek textiel te Haarlem is gerestaureerd, te bezicMtgen in het Frans Halsmuseum. Getuigen gevraagd. Degenen, die don derdagmorgen omstreeks tien uur getuige concentratiekamp Bergen Belsen omgeko- zjjn geveest van een aanrijding tussen een men Amsterdamse joodse meisje Anne Frank in Amsterdam een blijvend monu ment voor haar te stichten. Zij hebben zich in een comité verenigd en in een oproep tot hef Nederlandse volk vragen zij om instemming en steun voor hun streven. In overleg met de betrokken autoriteiten ho pen zij te bereiken, dat bijvoorbeeld een straat, of school, waar Anne Frank leerlin ge was of een cultureel instituut naar haar wordt genoemd om de herinnering aan het meisje „waaraan het Nederlandse volk een ereschuld heeft" levend te houden. motor en een personenauto ter hoogte van de brug bij de Kinderhuisvest worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie. „Het Voctlichv". In Haarlem-Noord is opgericht de amateur toneelvereniging „Het Voetlicht". Begonnen is met elf leden. Het doel is het geven van uitvoeringen voor leden en donateurs, alsmede belangloze medewerking te verlenen aan liefdadig heids- en culturele verenigingen. Als be stuursleden werden gekozen: N. de Beus, voorzitter; H. J. Derkse, secretaris; H. van Honswijk, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Ooievaarstraat 18. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse regering heeft mondeling ge protesteerd bij de regeringen van Engeland en Frankrijk inzake „schending van bila terale overeenkomsten betreffende mili taire uitrusting, bestemd voor de verdedi ging van het gebied van het Noórd-Atlanti- sche Verdrag". Het ligt volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van defensie niet in de bedoeling, verdere disciplinaire maatregelen tegen Engeland en Frankrijk te nemen of voor te stellen. Met deze verklaring is voor het eerst of ficieel uitgesproken, dat de overeenkom- weinig „vruchtbaar" zou zijn. Ook Frank rijk heeft het Zwitserse voorstel tot een topconferentie van vijf afgewezen, aanvoe rend dat het beter is de oplossing van be paalde problemen aan de UNO over te la ten. Oefeningen In de Amerikaanse marinehaven Pearl Harbor heerst sinds een week de bedrij vigheid, die men zich alleen uit de Tweede Wereldoorlog kan herinneren. Woensdag arriveerde het vliegdekschip „Philippine Sea", vergezeld van 4 torpedojagers, in de haven. Er liggen reeds drie kruisers en vier sten tussen de Verenigde Staten en Enge- torpedojagers. De vliegdekschepen „York- land en Frankrijk betreffende het gebruik r" van het, in het kader van de NAVO be schikbaar gestelde, oorlogsmateriëel, tij dens de actie in Egypte geschonden wer den. Persberichten spraken er al dadelijk na het uitbreken van de vijandelijkheden over, dat Amerikaans materiaal werd ge bruikt, maar toen nam het Amerikaanse ministerie van Defensie een nogal afzijdige houding aan. De bilaterale overeenkomsten, waarvan hierbij sprake is, bepalen, dat de wapenen gebruikt moeten worden „ter bevordering van de geïntegreerde verdediging van het gebied van het Noord-Atlantisch Bondge nootschap". Het State Department heeft op 3 no vember Engeland en Frankrijk gewaar schuwd, dat die wapens niet tegen Egypte gebruikt mochten worden. Door het be stand in Egypte zijn verdere Amerikaanse stappen bij de Britse en de Franse regering wellicht overbodig geworden, aldus de be kendmaking van het Amerikaanse ministe rie van Defensie. Niet naar Bern Premier Eden heeft in een formele bood schap gericht aan de Zwitserse president medegedeeld, dat een conferentie van vijf machten in Zwitserland op dit moment Jubileum. Op 20 november hoopt de heer J. J. van Houten, onderopzichter aan het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haar lem, afdeling distributie gas, de dag te her denken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het toenmalige gemeentelijke gasbedrijf. De jubilaris zal 'smorgen's in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Mar- garethastraat gehuldigd worden. town" en „Shangri-la" arriveren dit week eind. Men verwacht dat alle schepen on middellijk zullen uitvaren overeenkomstig de bevelen tot verhoogde paraatheid van de Amerikaanse marine. Alle bezoeken van de Amerikaanse zesde vloot aan Spaanse havens zijn afgelast. Men verwachtte oor spronkelijk 25 oorlogsbodems tussen 20 en 27 november. Een onbekend aantal eenheden van de Amerikaanse luchtmacht is donderdag op bevel van het hoofdkwartier voor een „operationele oefenopdracht" van de basis Westover in Massachusetts vertrokken. Of ficieren op het vliegveld wensten „om rede nen van veiligheid" geen nadere verkla ring af te leggen. Almkerk, 15 te Durban. Alblasserdijk, 14 v. Rotterdam n. Havana. Aagtedijk, 15 v. Dar Es Salaam n. Lour Marques. Aagtekerk, pass. 15 Lissabon n. Antwerpen. Atje Ray S, pass. 15 Flores Az. n. Hampt. Roads. Amstelkade, 15 te Dakar v. Kaapstad. Alamak. 15 te Rio de Janeiro. Abbekerk. 14 v. Hongkong n. Singapore. Alcyone, 16 te Hoek v. Holland verw. Aldabi, 15 260 m. n. Kp. St. Vine. n. Rio de Jan. Antonia, 15 v. Penang n. Pladju. Algenib, 14 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alphacca, 14 v. Buenos Aires n. Montevideo. Baarn, 15 te Pto. de La Cruz. Bawean, 15 te Los Angeles. Bali, 15 op 225 m. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. Baarn, 15 te Puerto La Cruz. Bawean, 16 te Los Angeles. Bloemfontein, 15 te Durban. Blijdendijk, 15 te Antwerpen v. New York. Caltex Delft, pass. 15 Las Palmas n. Kaapstad. Caltex Leiden, pass. 15 Lissabon n. Sidon. Castor, 16 te Rotterdam v. Ordaz. Cradle of Liberty, 14 375 m. o.n.o. Beira n. Phi ladelphia. Camerounkust, 15 te Conacry v. Dakar. Caltex Nederland, 15 30 m. w.z.w. Casquets naar Rotterdam. Charis, 14 220 m. n.w. Trinidad n. Paramaribo. Dorestad, 14 560 m. w. Sharksbay n. Fao. Delft, 15 te Puerto Cabello. Esso Nederland, 14 v. Rotterdam n. Las Palmas. Eenhoorn, 15 v. Leixuri n. Algiers. Elizabeth B, 17 te Corpus Christi (Texal). Grootekerk, 14 v. Sydney n. Kaapstad. Ganymedes, 15 te Ciudad Trujillo. Guineekust, 15 v. Lagos n. Freetown. Hathor, 15 te Amsterdam. Hersilia, 15 te Port Au Prince. Hera, 15 te Antwerpen. Hilversum. 14 80 m. w.z.w. Monrov. n. Fremantle Hispania, 15 te Vigo v. Rotterdam. Hydra, 14 930 m. z.w. Flores n. Antwerpen. Hecuba, 15 te Paramaribo. Hersilia, 15 te Port Au Prince verw. Heelsum, 15 te Le Havre verw. Helena, 14 v. Pta. Del Gada n. San Juan. Iberia, 14 v. Rotterdam n. Bilbao. Ittersum, 14 v. Montreal n. Engeland. Jagersfontein. 14 v. Las Palmas n. Southampton Kota Inten, 16 te Kaapstad verw. Kryptos. 14 v. Lulea n. Gefle. Kellia, 15 t. Invergordon. Koningswaard. 15 te Auckland. Khasiella, 15 v. Colombo n. Abadan. Koratia. 15 v. Singapore n. Mena Al Ahmadl. Kenia, 17 te Heysham v. Las Piedras. Lutterkerk. pass. 15 Ouessant n. Dakar. Linge, 15 te Dakar. Leto, 18 te Liverpool verw. Maashaven. 15 te Las Palmas. Maaslloyd, 16 te Priok. Malea. 14 v. Palembang n. Tj. Priok. Metula, 15 v. Singapore n. Pladju. Mvlady, 15 te Huelva. Maaslloyd, 16 te Tj. Priok v. Singapore. Maas, 19 te Mostagenum verw. Nigerstroom, 14 v. Dakar n. Amsterdam. Oranjestad. 14 te Amsterdam. Oldekerk, 15 v. Singapore n. Bangkok. Ommenkerk, 15 v. Antwerpen n. Hamburg. Oraniefontein, 15 te Hamburg. Oranje, 14 v. Colombo n. Kaapstad. Ouwerkerk. 16 te Kaapstad. Osiris, 14 600 m. n.o. Guadeloupe n. Curacao. Oberon, 15 te Punto Cardon verw. Pieter S, 14 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 14 v. Londen n. R'dam. Prins Philips Willem. 14 te Chicago. Peperkust, 15 te Amsterdam. Prins Willem V, 15 te Antwerpen. Prins Willem van Oranje, 15 te Hamburg. Rijnland. 14 v. Amsterdam n. Bremen. Rempang, 16 te Brisbane. Rotti, 15 te Dakar. Stad Vlaardingen verm. 15 v. Vlaardingen naar Narvik. Scherpendrecht, pass. 15 Ouessant n. Sidon. Schouten, 15 te Moji. Sumatra. 16 te Bahrein. Saidja, 15 te Sambu. Siaoe, 15 te Chalna. Sibigo, 15 te Hollandia. Sirrah, 16 te Surabaja. Siberoet, 15 te Chalna. Schie, 15 te Palermo v. Tunis. Stentor, 11 v. Mobile n. Houston. Sommeisdijk, 14 te Baltimore. Taro, pass. 15 Wight n. New Orleans. Tjipondok, 15 te Bintang v. Surabaja. Tankhaven III, 16 Singapore. Telamon, 15 te New Orleans verw. Tiberius, 14 v. San Juan n. Antwerpen. Tamo, verm. 21 v. Baires n. Montevideo. Tero, 15 verm. 15 v. Hamburg n. Bremen. Tiba, verm. 20 v. Buenos Aires n. Santos. Van Noort,. 16 te Hongkong. Willem Barendsz, pass. 15 Wight n. Curacao Wonorato. 14 rede Madras. Waterman, 15 te Walvisbaai. Westland. 15 te Montevideo v. Santos. Waterland, 15 te Bahia. Waterman, 15 t. Walvisbaai. Zeeland, 15 te Tjimani. kleine vaart Anna Elizabeth, 15 te Eddystone n. Silloth. Ameland. 15 3 m. o Westhinder n. Antwerpen. Arctic, 15 10 m. w.z w. Hoek v. Holl. n. R'dam. Batavier, pass. 15 Mazagan n. Safi. Bornrif, 15 te Dungeness n. Helsinki. Batavier III. 15 8 m. Noordhinder n. Rotterdam. Bornrif, pass. 15 Dungeness n. Helsinki. Colette. 15 dw. Lissabon n. Tanger. Coolhaven, 15 nabij Goeree n Antwerpen. Catharina W. 15 v. Middlesbro te Dundee. Draco. 14 v. Amsterdam n. Bordeaux. Ella, 15 te IJmuiden n. Gothenburg. Elsenburgh, 15 50 m. z.w. Ouessant n Casablanca Eddystone, 15 10 m. z. Texel n. Liverpool. Eibergen, verm. 15 v. Honfleur n. Cardiff. Eljo, 14 v. Ceuta n. Genua. Erasmus, 15 v Hamburg te Kjoge. Frejo, 15 dw Dover n. Gent. Glory, 15 80 m. w. Hanstholm n. Frederikshaver Harlingen. 15 20 m. n.o. Pitboei n. Gothenburg Herman Buisman, 15 10 m. n.w. Hoek v. Holland naar Rotterdam. Heemskerk, 15 te IJmuiden n. Zaandam. Havik, 15 v. Boston te Amsterdam. Heemskerk, 15 v. Domsjo te IJmuiden. Hydra. pass. 15 Vlissingen. Import. 15 Middensteenbankboei n. Rotterdam Jura. 15 v. Londen te Rotterdam verw. Kaap St. Vincent, 15 dw. IJmuid. n. IJsselmonde Kaap falga, 14 v. Amsterdam te Antwerpen. Lyra, 15 25 m. o. Flamboroughhead n. Leith. Leliegracht, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Marne. 15 dw. Vlissingen n. Antwerpen. Mascotte, 15 op Weser n. Kopenhagen. Maria Theresia, 15 v. Swansea te R'dam verw. Martha, 15 v. Ritterdam n. Bremen. Midsland, 15 12 m. v. Longstone n. Leith. Marietje Böhmer, 15 v. Palermo n. Malaga. Mynelis, 17 v. Constanza te Avonmouth verw Myson, 15 v. Rouaan te Parijs. Neelt.ie B, 15 v. Londen te Malta. Noorderlicht, 15 v. Aalborg n. Randers. Oranjeborg, 15 100 m. z.w. Genua n. Genua. Plato, 14 te Texel n. Amsterdam. Phidias, 14 40 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Algiers Philetas, 14 dw. Hoek v. Holl. n. Amsterdam. Pavo, 15 te Texel n. Zaandam. Poortvliet, verm. 15 v. Amsterdam n. Antwerpen. Rigel, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Statenlaan, 15 130 m. n.o. Vilano n. Liverpool. Solent, 15 dw. Dungeness n. Londen. Stella Prima, verm. 16 v. Iskenderun n. Napels. Triance,15 dw. West-Hartlepool n. Blyth. Tempo D, 15 v. Huil te Vlissingen. Ubbergen, 140 m. w.z.w. Ouessant n. Liverpool. Vechtstroom, 15 v. Amsterdam n. Portsmouth. Westerdok, 14 te Gravesend n. Amsterdam. Walenburgh, 15 30 m. n. Oland n. Stockholm. Wolanda, 15 v. Queensboro te Rochester. SLEBPVAART Humber, 14 v. Rotterdam n. Maracalbo. Noordholland, 16 te St. Nazaire. Noordzee, 13 rede Singapore. Oceaan, 14 500 m. n.w. Fayal n. Azoren Thames, 14 v. Rotterdam n. Lissabon. i

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15