Vele Haarlemse vrouwen in de weei voor ontvangst van Hongaren Oostelijk hulpspoor vanmorgen in gebruik genomen Differentiatie bij door interne u.l.o.-onderwijs reorganisatie LANGE STERKE NAGELS Geen rustdag in Bethesda Sarepta U. I. o.-onderwijsdag Spoorwegwerken te Heemstede „De familie Laps" door „De Beunhoazen" Amsterdamse Beurs Kort en bondig 8 Hongaarse gezinnen op Eikenrode? Schuur en bijkeuken uitgebrand Tekort op gemeente begroting gestegen Drie personen naar ziekenhuis Nog onzekerheid over komst van ongeveer zestig jonge mannen Hoofd van rangeerder tegen paal geslagen Ernstig verkeersongeval in Haarlemmermeer Filmvertoning H.K.G. Zondagnacht spoorbomen verplaatst Hoge geldboete voor mishandeling controleur Nederlands schip met Russische lading niet door Ieren gelost Meisje onder bestelauto op Schouwtjesplein V olkstuindersvereniging vierde 10-jarig bestaan Bijeenkomst Pro Juventute voor ouders MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Haarlem zullen waarschynlyk zestig Hongaarse vluchtelingen worden onder gebracht. Over de plaatsing is overleg gevoerd tussen de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp en de provinciale stichting voor Maatschappelijk Werk, welke laatste instantie over de plaatsingsmogelijkheid in de provincie Noordholland aan de Federatie advies heeft uitgebracht. Zekerheid over het onderbrengen van de Hongaren in de Spaarnestad bestaat echter nog niet; op het hoogste niveau wordt hierover momenteel onderhandeld. Intussen wordt met de plaatsing wel rekening gehouden: voor dit doel wordt momenteel het voormalige noodziekenhuis van de vereniging „Bethesda Sarepta" aan de Hazepaterslaan ingericht. De provinciale stichting voor Maat schappelijk Werk heeft over de plaatsing van vluchtelingen in deze provincie advies uitgebracht aan de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. Hierbij heeft men zich laten leiden door de gedachte, dat de Höngaren het best in of nabij de steden kunnen worden gehuisvest - dit in verband met de tewerkstelling van de vluchtelin gen. Het onderbrengen van de vluchtelin gen geschiedt onder leiding van de stich ting voor Maatschappelijk Werk in samen werking met het Haarlemse Rode Kruis, dat de huisvesting van de vluchtelingen op zich heeft genomen. De groep Hongaren, die in de Bavostad mogelijk onderdak krijgt, bestaat vermoedelijk uit alleen staande mannen, voornamelijk jongeren. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij bij een eventuele plaatsing twee a drie maan den in Haarlem verblijven, in welke tijd voor hen een passende werkkring en woongelegenheid worden gezocht. In het noodziekenhuis werd zondag en vanmorgen dan ook volop activiteit aan de dag gelegd teneinde het gebouw zo snel mogelijk gereed te hebben. Schoonmaak sters waren druk de gangen en lokalen aan het boenen. Arbeiders liepen aan en af om de noodzakelijke reparaties uit te voeren. Gemeentepersoneel is ingeschakeld om de elektriciteitsaansluitingen te controleren en eventueel nieuwe aansluitingen aan te leggen. Schilders beijverden zich om de kale plekken op deuren en wanden snel weg te werken. Op de benedenverdieping zullen een eet-, zit- en speelzaal worden ingericht. Op de bovenverdieping zullen de slaapkamers van de vluchtelingen komen te liggen. Om de rust zoveel mogelijk te bevorderen zullen in één slaaplokaal slechts negen bedden worden opgesteld. Oudere en zieke per sonen zullen in aparte slaapkamers worden ondergebracht De verschillende lokalen zullen met tweetalige naambordjes worden Initiatief van burgemeester van Heemstede Naar wij vernemen heeft de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard, aan de rijksgebouwen dienst toestemming gevraagd om de villa „Eikenrode" te mogen inrichten voor de huisvesting van drie Hongaarse gezinnen. De villa maakt deel uit van het door het rijk aangekochte landgoed „Eikenrode waarop het marinehospitaal zal worden ge bouwd. De gemeente Haarlem had zich reeds met de rijksgebouwendienst in ver binding gesteld om de villa, die door de marine niet gebruikt zal worden, te huren voor de huisvesting van chronisch zieke, verpleging behoevende bejaarden. Wanneer de toestemming van de rijks gebouwendienst aan de gemeente Heem stede wordt gegeven, zal na de grote col lecte in de week voor Kerstmis een inza meling van huisraad worden gehouden. Enige fietsen en een wasmachine door vlammen vernield Zaterdagmiddag zijn een schuurtje en een bijkeuken van een woning in de Mo- lukkenstraat te Haarlem geheel uitge brand. De Haarlemse brandweer kon de woning voor verder afbranden behoeden hoewel hieraan schade werd toege bracht, doordat de verf van de wanden door roetwerking werd aangetast. Enige fietsen en een snelwasmachine, die in de schuur en de bijkeuken waren onderge bracht, werden geheel vernield. Verzeke ring dekt de schade. De brand ontstond, toen een 24-jarige jongeman, die in het betreffende perceel woonachtig is, bezig was met het schoon maken van zijn voetbalschoenen. De voet balschoen schoot op een gegeven ogenblik uit zijn handen, tegen een flesje benzine, dat op de grond stond. Het flesje brak en tegelijkertijd viel een aansteker op de grond. Door de val van de aansteker is vermoedelijk een vonk ontstaan met het gevolg, dat de benzine vlam vatte en het schuurtje spoedig in lichterlaaie stond. Van de schuur sloegen de vlammen snel over naar de ér naast gelegen bijkeuken. Nadat ook deze ruimte was uitgebrand, was de brandweer het vuur geheel meester. Vermoedelijk hersenschudding opgelopen Bij het rangeren op het spoorwegempla cement aan de Westergracht te Haarlem, stak een 39-jarige rangeerder zaterdagmid dag, toen hij op de treeplank van een trein stel stond, zijn hoofd te ver uit. Het hoofd kwam in hardhandige aanraking met een ijzeren mast, waardoor de man het bewust zijn verloor. De rangeerder liep een hoofd wond op en is met een vermoedelijke hersen schudding in het Grote Gasthuis opge nomen. aangegeven. Hiervoor is de medewerking ingeroepen van enige Hongaars sprekenden, die de aanduidingen in de Nederlandse taal in het Hongaars zullen vertalen. Aan de vaste staf van zes a acht personen, die aan het vluchtelingenkwartier zal zijn verbon den, zullen twee Hongaarse tolken worden toegevoegd. In de recreatiezaal zullen de vluchtelin gen zich met enige spelen kunnen ver pozen. Reeds zijn enige tafeltennisspelen en een tafelbiljart ter beschikking van het Rode Kruis. Er is echter nog behoefte aan enige tafeltennistafels. Van alle zijden ont vangt het Rode Kruis enthousiaste hulp verlening. Van een restaurant te Zandvoort zijn rotan stoelen verkregen en over het beschikbaar stellen van enige radio's wordt nog gesproken. Voor een fleurige aankle ding is reeds een aantal planten aange boden. Dankzij de ijver van de U.V.V. is een aantal dames werkzaam aan het gereed maken van de gordijnen. Een grote hoe veelheid gordijnstof moet worden verwerkt om de ramen van hun kaalheid te ontdoen en de kamers een gezellige aanblik te geven. Getracht zal worden de vluchtelin gen van geschikte lectuur te voorzien, hoe wel dit uiteraard een grote moeilijkheid zal zijn, daar zeer weinig Hongaarse lec tuur in ons land beschikbaar is. Gekookt zal worden in de keuken van de St. Vincentiusvereniging aan de Zoetestraat en dit gebeurt bij toerbeurt door de Haar lemse Huishoudscholen. Door bemiddeling van het voorlichtings bureau voor de Voedingsraad wordt reeds aandacht geschonken aan de samenstelling van Hongaarse menu's, zodat de vluchte lingen hun vertrouwde maaltijden worden voortgezet. Wellicht kunnen morgen meer mededelingen over een definitieve plaat sing van de vluchtelingen worden gedaan. Zodra zekerheid is ontvangen, zal een reeds voorgenomen actie onder de inwoners van Haarlem om een televisietoestel voor de Hongaren aan te schaffen, worden ge houden. Namens de commissie voor de Trogen actie in Nederland, dat is de actie, die zich ten doel stelt om te komen tot de stichting van een Nederlands huis in het internatio nale kinaerdorp-Pestalozzi in Trogen in Zwitserland, hebben de voorzitter en de se cretaris van de commissie, respectievelijk mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello en dr. A. de Vletter, zich gewend tot de Nederlandse en Zwitserse ••autoriteiten om te overwegen, ertoe te komen dat een aan tal Hongaarse kinderen onder leiding van een tweetal Hongaarse echtparen op kosten van de commissie worden opgenomen in de te stichten Nederlandse huizen of de tij delijk daarvoor in de plaats te stellen woon ruimten. De onderhandelingen over deze gedachte zijn in volle gang. Tot de motieven van de commissie be hoort de overweging, dat verpleging en op voeding van een groep kinderen te Trogen, wat taal- en onderwijsmoeilijkheden be treft, gemakkelijker en beter zou kunnen geschieden dan bij opname in Nederlandse gezinnen, hoe liefdevol deze ook zou wezen. Bedrag nodig voor loonsverhoging In de ontwerp-begroting 1957 der ge meente Haarlem was aanvankelijk het te kort geraamd op f 3.800.000; blijkens een nota van wijzigingen van B. en W. moet het tekort op f 4.056.518 worden geraamd. Bij de opstelling der begroting was nog niet bekend op welke extra bedragen de gemeente kon rekenen uit het gemeente fonds en welke uitgaven er gedaan moes ten worden door de verhoging van salaris sen van het gemeentepersoneel. Als extra inkomsten kan uit het gemeentefonds op bedragen van f 403.720 en f 328.980 wor den gerekend en als 'belastinguitkering uit het gemeentefonds een bedrag van f 256.518. Voorgesteld wordt uit de saldi- reserve eveneens een bedrag van f 256.518 te putten. In totaal stijgen de inkomsten met f 1.245.736. Dit bedrag zal als volgt bestemd wor den: 1.000.000 voor zes percent loonsver hoging en f 256.518 voor kosten looncom- pensatie. Er wordt een bedrag van f 10.782 afgetrokken wegens aanvulling van tekorten. Geen voorrang verleend Doordat een bestuurder van een vracht auto zondagmorgen op het kruispunt Schip- holwegPrins Bernhardlaan te Haarlem geen voorrang verleende aan een personen auto, ontstond een botsing tussen de vrachtwagen en de personenauto. De personenauto werd zwaar beschadigd en enige inzittenden liepen verwondingen op. Zij moesten in de Mariastichting wor den opgenomen. De 33-jarige bestuurder, een vertegenwoordiger uit Groningen, liep kneuzingen aan zijn bovenlichaam op en een 36-jarige inwoner van Klazienaveen, die naast de bestuurder zat," werd aan het hoofd verwond en kreeg een hersenschud ding. Een achterinzittende 62-jarige vrouw uit Zwartemeer liep een shock op. Terwijl een voor hem rijdende auto reeds bezig was een andere wagen die een onklare auto sleepte te passeren, probeerde een 65-jarige Haagse automo bilist zaterdagmiddag op de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag in de Haar lemmermeer hier ook nog voorbij te rijden. Toen dit niet lukte en de Hagenaar naar rechts poogde uit te wijken raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto kantelde, waarbij de bestuurder uit de wagen werd geslingerd. Met een schedelbasisfractuur en hoofdwonden is de autobestuurder naar het Sint Elisa beths Gasthuis te Haarlem vervoerd. De auto was zwaar beschadigd. De politie heeft een remspoor van vijfennegentig meter waargenomen. Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst Gemeenschap zal'op donderdagavond 29 november in het Rerpbrandttheater in Haarlem eén vertoning worden gegeven van de film „Nicht mehr fliehen" van de Weense cineast Herbert Vesely. Dit is een eerste vertoning voor Haarlem. Deze film vertoning is alleen toegankelijk voor le den van de H.K.G., de sociëteit „Teister- bant", „Kunst zij ons doel", „Haerlems Studenten Gildt" en de Volksuniversiteit. In het programma worden vertoond de tekenfilm „Unicorn in the garden" en de verfilming van een Bretonse legende van Jean Epstein, getiteld „Tempestère". Wij zagen zondagnacht om precies negeneneenhalve minuut over één de slagboom bij de dubbele woning aan de kant van de Leidsevaart in de takels van een zware kraanwagen gaan. De motor van de lier gromde. Langzaam zakte de hijshaak. De takel werd om de slagboom gelegd. Nog enige voorbereidingen moesten worden ge troffen. Aardleidingen werden met behulp van grote verstelbare sleutels verwijderd. Twee arbeiders schepten in het felle licht van enige schijnwerpers haastig nog wat zand weg. Toen zette de lier zich in beweging. Krakend en kreunend maakte de slagboom zich uit de grond los. De kraanwagen reed grommend iets vooruit. Hoog in de lucht hing de afsluitboom, die vervolgens voor het oostelijk hulpspoor werd geplaatst. Om tien minuten over half twee volgde de andere. In die tussentijd denderde een kleine diesellocomotief met een tractie- wagen over het oude spoor, op weg naar het hulpspoor aan de zijde van Leyduin. Mannen klauterden op de tractiewagen en bevestigden de bovenleiding van het hulp spoor aan die van het oude spoor. Iets vroe ger in de avond was aan de zijde van de Pijlslaan iets dergelijks geschied. Vandaag is men begonnen met het slo pen van de oude sporen en het verwijderen van de bovenleiding. Ook zal men, in tegen stelling met wat wij reeds schreven, de oude blokpost slopen. Een deskundige op spoorweggebied deelde mede, dat dit bij nader inzicht economischer is dan het later weer in gebruik nemen van de, ai ietwat verouderde, blokpost. Het oude plaatskaartenkantoor aan de westelijke zijde is in de loop van de vorige week ge sloopt. Deze week zal ook het andere plaatskaartenkantoor tot de grond toe wor den afgebroken. Aan beide kanten van de Zandvoortse Laan heeft men bureaus inge richt, waar men plaatskaarten, zowel voor de richting Amsterdam als voor de rich ting Leiden en abonnementen kan verkrij gen. Het ene bureau zal de gehele dag en ook zondag geopend zijn, het andere zal door de week tot half drie 's middags open blijven en zondags gesloten zijn. De zwart-witte bakens, die bij de oude baan stonden zijn in de nacht van zondag op maandag verwijderd en bij de beide hulpsporen geplaatst. Tegen de ochtend werd een seinpaal, die vroeger naast het oude spoor stond, verplaatst naar de hulp sporen. Tachtig arbeiders hebben in de afgelopen nacht naarstig moeten werken om alles op De vorige week kwamen de leerkrach ten verbonden aan het openbaar u.l.o.-on- derwijs in Haarlem op uitnodiging van het gemeentebestuur in restaurant „Dreefzicht" bijeen voor het bespreken van een aantal u.l.o.-problemen, in hoofdzaak die betref fende de differentiatie van de leerlingen naar hun vorderingen. De inleider, dr. L. van Gelder, ontwik kelde in zijn onderwerp: Differentiatie en determinatie in de huidige u.l.o.-school een aantal stellingen, waarin hij betoogde, dat het een verheugend feit is, dat in onze eeuw het besef gegroeid is, dat alle kinde ren recht hebben op een vorm van voort gezet onderwijs. De sterke groei van het u.l.o. is daaruit te verklaren, maar het maakt tevens het probleem van de selectie steeds meer actueel. Ons onderwijsstelsel belemmert de oplos sing van de hiermee verband houdende moeilijkheden. Ook in Frankrijk, Engeland, Duitsland en Noorwegen worden nieuwe vormen van voortgezet onderwijs -voorge steld en tot uitvoering gebracht met het doel de determinatievan de leerlingen na het elfde jaar te verbeteren en de so ciale gelijkwaardigheid van alle vormen van voortgezet onderwijs te bevorderen. Wachten tot in Nederland het gehele on derwijsstelsel is gereorganiseerd, heeft geen zin. Het is dus noodzakelijk, dat de leer krachten in de eigen school beginnen. Daarbij dient uitgegaan te worden van de volgende inzichten. Ten eerste: het maatschappelijk belang eist, dat het niveau van de onderwijsresultaten voor de daar voor geschikte leerlingen op een zo hoog mogelijk peil gehandhaafd wordt; in de tweede plaats dient iedere school de ver antwoordelijkheid te aanvaarden voor de toegelaten leerlingen en tenslotte moet de schoolopvoeding gericht zijn op de opvoe ding tot zelfstandigheid en verantwoorde lijkheid. Nieuwe didactische vormen zullen Haarlemse politierechter „Dit is een ergerlijke manier van optre den tegenover iemand, die zijn plicht doet. Als dit toegelaten wordt, kan in de toe komst iedere onhebbelijke vlegel maar controlebeambten mishandelen en is het hek van de dam". Deze woorden sprak de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tijdens de Haarlemse politie- rechter-zitting van maandagmorgen tegen een 25-jarige kantoorbediende uit Haar lem, die in de nacht van 13 op 14 oktober bij het verlaten van het station te Haarlem had geweigerd zijn kaartje te tonen en de controle-beambte vervolgens had mishan deld en tegen wie één week gevangenisstraf geëist werd. Ook de politierechter, mr. J. P. Petersen, sprak van een „heel raar gedrag". De verdachte was die nacht uit Amster dam gekomen en had bij de uitgang van het Haarlemse station zijn kaartje niet ge toond. De controlebeambte, die als getuige was verschenen, had de man- -nageroepen, maar toen deze,, daar niet op gereageerd had, was hij hem nagelopen. Volgens zijn zeggen zou hij de kantoorbediende bij de schouders gepakt hebben en hem naar zijn plaatsbewijs gevraagd. De verdachte zou hem toen hebben toegeroepen: „Laat je me los, of ik geef je een dreun op je ogen" en even later deze bedreiging zelfs hebben uitgevoerd. Merkwaardig genoeg bleek de kantoorbediende daarna wél een kaartje te hebben. Verdachte ontkende op een vraag van de politierechter dronken te zijn ge weest, hetgeen, volgens mr. Petersen, de zaak nog merkwaardiger maakte. De man werd veroordeeld tot een onvoorwaarde lijke geldboete van 100, subsidiair dertig dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van één week met een proeftijd van twee jaar. Dokwerkers in Belfast hebben zaterdag een Nederlands vrachtschip, de Hast I. ge- boycott, omdat het driehonderd pond Rus sisch vlas vervoerde. Na de scheepsluiken van het schip te hebben geopend, ontdekten de dokwerkers het vlas onder andere lading. Na besprekingen met de kapitein van het schip en met de agenten, die bevestigden, dat het vlas uit Rusland afkomstig was, ver klaarden de dokwerkers, leden van de „Irish Transport and General Workers Union" dat zij de lading niet wilden lossen. (U.P.). gebruikt moeten worden en er zal meer aandacht besteed moeten worden aan de esthetische en sociale vorming (muziek, handenarbeid, excursies en buitenschoolse activiteiten). Een model voor de interne schoolhervor ming is moeilijk te geven. Elke school zal, uitgaande van de concrete situatie, na moe ten gaan waar de problemen liggen. Het grote probleem van de interne schoolhervorming is de differentiatie. De aanwezigheid van leerlingen met sterk uit eenlopende mogelijkheden dwingt tot een systeem van hergroeperingen, waardoor de goede leerlingen niet geremd worden en de zwakke leerlingen niet boven hun krachten behoeven te werken. De voordelen van een dergelijk systeem gaan verloren, indien er geen samenhang tussen de groepen blijft bestaan. „Over stapmogelijkheden" moeten met zorg be paald worden. Na de behandeling van deze stellingen vormden de aanwezigen discussiegroepen, die een aantal vragen opstelden, die in de middagzitting uitvoerig beantwoord wer den door dr. Van Gelder. De heer D. de Boer uit Heemstede kreeg daarbij gelegen heid te vertellen, hoe hij aan zijn school het systeem van differentiatie al enige jaren in praktijk heeft gebracht. Er werd de vraag gesteld, of het niet mo gelijk zou zijn in Haarlem door groepering van scholen iets van de „comprehensive- school"-gedachte te verwezenlijken. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, antwoordde hierop, dat het door de beperktheid van de terreinen, die in eerst volgende jaren beschikbaar zijn voor de bouw van nieuwe scholen, moeilijk is hier aan in de naaste toekomst uitvoering te geven, maar dat hij gaarne bereid is te overwegen, of bij later volgende uitbrei dingen van de stad een gebouwencomplex geprojecteerd kan worden, dat berust op het principe van een scholengemeenschap. De vergadering werd, behalve door de reeds genoemde personen, mede bijge woond door de heer H. J. M. Bouchette, rijksinspecteur van het l.o., de heer E. J. Lodewijks, gemeentelijk inspecteur van het l.o. en de hoofden van verscheidene dien sten van de' gemeente Haarlem. Er zijn toneelstukken, die door hun be trekkelijke ouderdom voor het publiek een begrip zijn geworden. Hiertoe behoort on getwijfeld ook een bekend „bliedspul in drei bedrieven" door Geert Bias: „De familie Laps", dat zaterdagavond in de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" in Haarlem weid opgevoerd door „De Beunhoazen"; de to neelafdeling van de Groninger vereniging „Gruno". Het is een gemoedelijke historie van het platteland, waarin de auteur een aantal familie-problemen in scène heeft gezet, dat door een amateur-toneelensemble zonder veel moeite kan worden weerge geven. De karaktertekening werd vrij een voudig gehouden. In deze familie worden de volwassen kinderen nog met een zekere gestrengheid geregeerd 'door Graitje Laps. een bedillerige mqedes, die hij haap.besli^-, singen bij voorkeur het gewicht der pen ningen in de schaal wil leggen. Dit brengt haar nog al eens in conflict met haar beide zoons Joacob en Iesbrand, vooral wanneer deze bemoeiingen zich ook tot de keuze van hun respectievelijke bruiden gaan uitstrek ken. Maar met behulp van de gemoede lijk, maar daarom niet minder vasthou dende diplomatie van de rentenier Jan van Putten wordt moeder Laps bewogen water bij de wijn te doen. Het slot verenigt weer enige gelukkige paartjes op het toneel. De gemoedelijke historie verkreeg van „De Beunhoazen" een bijzonder plezierige op voering, waarbij het Groninger dialect en de enigszins „stijve" kleding het geheel een amusante sfeer verleenden. En met deze entourage als basis hebben ook de spelers hun diverse karakters met begrip en overgave uitgebeeld. Hiervan behoorden wat de dames btereft mevrouw Wacha-Ko! met haar pinnige Geessie en mevrouw Jon- ker-Franken als de bemoeizieke Graitje Laps tot de besten; al mag hierbij dan Je brutale dienstmeid Jannoa van mevrouw Lodders-Bolman zeker niet vergeten wor den. En bij de heren zette A. M. Joustra een amusante Jan van Putten op de plan ken, die door zijn glundere optreden steeds een plezierige verschijning werd. De beleid zoons werden door M. J. Eerelman en R. Fruitema eveneens aardig vertolkt. Med* door het zeer verdienstelijke tempo resul teerden dez^ tvneringen in een levendige opvoering, die bji het publiek het beoogde lachsucces in de juiste mate behaalde. Een Geanimeerd bal vormde van deze feest- o^o^d hof gezellige besluit. oooaooooooonfyyYryjnfreonnoooooQonn tijd in gereedheid te brengen. Om half ze ven in de ochtend zagen zij hun moeite be loond: de eerste trein stelde de oostelijke hulpbaan onofficieel in gebruik. De dubbele woning zal binnen afzienbare tijd worden afgebroken. Voor de beide ge zinnen, die er in woonden heeft men reeds onderdak gevonden. Een van de gezinnen heeft de woning al verlaten. De volgende week zal in de nacht van zondag op maandag de automatische baan- beveiliging op het traject Lisse-Leyduin in werking worden gesteld. Het ligt in de bedoeling dit systeem, na het gereed komen van het nieuwe haltestation, op het gehele baanvak Amsterdam-Leiden in te voeren. Vanmorgen om vijf voor half twaalf is een ernstig ongeluk gebeurd op het Schouw tjesplein te Haarlem. Het zevenjarig meisje M. C. J. van Nooyen uit de Willem Drayerstraat 20 te Zandvoort stak de weg over, toen een bestelauto naderde. De chauffeur week uit om een aanrijding te voorkomen en zijn auto botste tegen een verkeerszuil. De auto kantelde en viel op het meisje. Het is in ernstige toestand naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. WEEKABONNEMENTEN oocxxxxxx 3-3>{. Neder.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 90 Is 90 226 314 214 310 372 28514 255 158/ 367/ 312 168% 76414 73% 194 169/, 325 90/* 99/ 212/ 167 185 187 80/ 172/ 71/ 46/ 86% 40/ Openings koersen 89% 90 226/ 314 217 310 372 285 257 158/ 365 ex-div 312 765 761/ 74 197/ 170 325 90 101 212/ 167/ 185 187 80% 173/ 72 46/ 40 HAARLEM EN OMGEVING Genootschap Nederland-Engeland. De afdeling Haarlem van het Genootschap Ne- derland-Engeland houdt op donderdag 29 november een bijeenkomst m restaurant Brinkman aan het Houtplein, waarop de heer David Coleman zal spreken over „The stately homes at home". Aanbeveling kantonrechter. Ter voor ziening in de vacature van kantoiechter te Zierikzee heeft de rechtbank te Middelburg een lijst van aanbeveling opgemaakt, waar op onder meer voorkomt mr. W Veniet, advocaat en procureur en kantonrechter plaatsvervanger te Haarlem. „De metalen Eva". Op donderdag 22 november houdt de Toneel en Cabaretver eniging „De Reünie" in de Haarlemse stads schouwburg een toneelavond. Opgevoerd zal worden een tragedie in drie bedrijven: „De metalen Eva". Etalageruit gebroken. Een vijftienjarig meisje, dat zaterdagmiddag met de fiets aan de hand op het tegelpad van de Schoterweg te Haarlem-noord liep, struikelde met haar been over het pedaal, waardoor zij viel. On gelukkigerwijs kwam zij tegen een grote etalageruit aan, waardoor deze brak. Het meisje liep geen ernstige verwondingen op. Thanksgivingday. De First Church of Christ zal donderdag 22 november in gebouw Zang en Vriendschap te Haarlem in een bij eenkomst de Amerikaanse Thanksgivingday herdenken. Ouderavond. Vrijdagavond houdt de „Vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel te Vijfhuizen" haar jaarlijkse ouderavond in het school gebouw. Batig saldo. Het negende jaarlijkse con cert te Haarlem, gegeven door de Mariniers kapel der Kon. Marine, onder leiding van de majoor der Mariniers Gijsbert Nieuwland, ten bate van het Marine Sanatorium Fonds, heeft een batig saldo opgebracht van f 2502,52. Diaconcssenhuis. In het Diaconessen- huis te Haarlem slaagden voor het examen Ziekenverpleging diploma-A de zusters M. P. T Barnard, W. Bessembinders, M. A. B. Burger, A. Eggink, T. de Groot, P. de Jong, E. Koopmans, J. L. Kooijman, A. A. Kuiper, A. C. Schansman, C. A. Vaalburg, A. Verf, G. Verhoeven, F. van Vliet, E. A. Wimpel, en Br. A. W Hovenier. Waarom catechisatie? Heden zal de eerste trainingsavond voor vrouwelijke lid maten der Nederlandse Hervormde Lverk uit de classis Haarlem plaats hebben in de Consistoriekamer van de Grote Kerk. Me vrouw ds. Bronsgeest, mevrouw ds. De Pru en mevrouw ds. Waardenburg zullen een forumgesprek voeren over: „Waarom cate chisatie. Wie zaait zal oogsten" in Oud-Schoten Zondagmiddag hield de volkstuindersver- eniging „Wie zaait zal oogsten" uit Oud- Schoten in het clubgebouw van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierde weg een bijzondere ledenvergade ring. De waarnemend-voorzitter, de heer J. Wiersma, zeide in zijn openingswoord onder meer, dat deze vergadering tevens was be doeld als herdenking van het feit, dat WZZO dit jaar haar tienjarig bestaan viert. De ver eniging is voortgekomen uit de r.k. volks- tuindersvereniging „St. Willibrordus", maar aangezien deze vereniging geen levensvat baarheid meer bleek te bezitten werd in 1946 besloten tot oprichting van een algemene volkstuindersvereniging onder de naam ,Wie zaait zal oogsten". De heer Wiersma meende dat niet zonder tevredenheid op de afgelopen tien jaren mag worden terugge blikt, hoewel er zeker nog vele wensen op het lijstje staan. In 1952 moest men in ver band met de werkzaamheden voor de nieuwe r.k begraafplaats aan de Vergierdeweg naar het huidige complex aan de Vondelweg ver huizen. De spreker richtte een bijzonder woord van waardering tot de heer G. Gouwe leeuw voor het vele werk dat deze voor de vereniging heeft verricht. De heer Gouwe leeuw heeft als voorzitter, secretaris en pen ningmeester zitting in het bestuur gehad en het is ook voorgekomen dat hij deze functies, bij gebrek aan andere gegadigden, tegelijk vervulde. De heer Wiersma stelde de heer Gouweleeuw aan de jongere volks tuinders ook ten voorbeeld wat het onder houd van de tuin betreft. Bij de hierna vol gende bestuursverkiezing werden de heren J. Wiersma en A Dijke 'als onderscheiden lijk secretaris werd hij acclamatie herkozen. Als voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer H. Giezen, als lid van de tuincom- missie de heer G. Westdijk en als leden van de kascontrolecommissie de heren J. H. Spie ker, G. Gouweleeuw en J. Vos. Een voorstel tot beschikbaarstelling van een prijs voor het lid, dat naar het oordeel van de tuin- commissie gedurende een afgelopen seizoen zijn tuin het best heeft onderhouden, onder vond veel instemming. Tenslotte werd een klacht naar voren ge bracht met betrekking tot het moedwillig vernielen door kinderen maar ook door vol wassenen van de volkstuinen en gereed schappen tijdens de winter, in het bijzonder wanneer de tuinen over de dichtgevroren sloten voor een ieder gemakkelijk te berei ken zijn. Men achtte een afdoende afraste ring dan ook geen luxe. Steeds meer komt men tot het inzicht, dat de opvoeding van de kinderen vele grote problemen met zich mee brengt. De vereniging „Pro Juventute" heeft daarom gemeend, dat zij er ook veel aan kan doen met hierin voorlichting en zo mogelijk goe de raad te verschaffen. Het bestuur heeft daarom donderdag avond 22 november een bijeenkomst be legd voor de ouders uit Haarlem-Noord in de feestzaal-noord aan de Rijksstraatweg 433. Er zal een film worden vertoond, die mejuffrouw C. Cramer zal toelichten. Na de pauze is er gelegenheid vragen te stel len over de opvoeding van de kinderen en de problemen, die hierbij naar voren ko men. Vanaf het ogenblik, dat het bericht over de mogelijke plaatsing binnenkxvam, heeft het Haarlemse Rode Kruis een grote acti viteit aan de dag gelegd. Zondag werd - voor het eerst na de watersnoodramp in 1953 - het „alarm" voor de kolonnes ge geven en stond binnen korte tijd een grote groep helpers en helpsters gereed om het noodziekenhuis te herscheppen in een woonbare ruimte. De medewerking van Haarlemse organisaties, zoals de UW, is ingeroepen en ook particulieren verlenen een prijzenswaardige medewerking. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE 86/ ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in. „Woman and Beauty": VWtKtN. „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -ƒ1.80 per flacon. tiaakt broze nagels sterk

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10