Modelonderzoek naar toekomst van IJmuidens haven Koningstijger valt man aan Ritmeesters CETAFLEX zonderharder liimtkoud all® hout? Amsterdam beducht voor „uitstraling" van de LI mond Radiografisch bestuurde schepen straks op een zoetwaterzee Noordzeekanaal en IJmuidens haven verre van ideaal 'v. C 7 IN DE NOORDOQSTPQLDER LIGGEN DE PIEREN Prijsvragen Nederlands Klassiek Verbond Langere pieren? Net echt Straks groot model JU 7 --iW moet zijn Auto met verschillende nummerborden wekte argwaan Kerkelijk Nieuws Fiat 27ct. al meer dan 20 jaar één der meest ge liefde Ritmeester sigaren Netto deviezen voorraad opnieuw verminderd Faillissementen Huldiging van Matthieu Wiegman 30 november Maximumstraf geëist tegen autobestuurder, die dronken een ongeluk veroorzaakte VERKOUDEN VLUG... Pianist Egbert Veen overleden S D A G 21 NOVEMBER 1956 IN KLEIN BESTEK zijn de Ivoorkust van Afrika, stuk ken van het Deltaplan en de pieren van IJmuiden bijeen te vinden in dat stukje van de Noordoostpolder, waar zich het Waterloopkundig Laboratorium heeft genesteld. Een fazant wandelt er bedachtzaam langs de Nigertocht, op weg naar het model van de haven van Abodjan, niet uit een oogpunt van groot-toerisme, maar omdat de voedselsituatie daar bijzonder goed schijnt te zijn en als een schuwe haas malse berkenbast vindt bij het schaalmodel van de pieren van IJmuiden, zal niemand hem in het Waterloopkundig laboratorium euvel duiden of verjagen. Er lopen niet alleen hazen en fazanten rond op dit stuk oeroude grond, waar in de ijstijden een paar kilometer ijs op gedrukt heeft, zodat het een bijzonder stevige plak aarde is geworden nee, ge zult er ook vriendelijke ingenieurs ontmoeten, die gehurkt aan het strand van Wijk aan Zee of de oevers van de Nieuwe Waterweg zitten en met stroommeters, inlaat- sluisjes en stuwen spelen. Zij zijn bezig met de toekomst, de toekomst van ons waterland in het klein. Zij hebben in dat nog barre land van de Noordoostpolder, waar de nieuwe dorpen een schuchter begin van leven beginnen te vertonen en de boerderijen als vereenzaamde kolonies tegen de regenlucht staan, een plek gevonden om te spelen met die toekomst. Een spel, dat evenwel uitermate ernstig wordt opgevat, omdat de inzet mensenlevens én honderden miljoenen guldens omvat. Als het schaalmodel van de nieuwe IJmuidense pieren, dat mettertijd in een bak water wordt opgetrokken en dat voorzien zal worden van radio grafisch bestuurde scheepsmodellen, hier niet zou „kloppen", komt dat in de praktijk duizendvoudig terug en als enige modellen verderop onderdelen van het Deltaplan niet nauw keurig worden doorgekiend, gaat het straks ergens in het Haringvliet of in de Zeeuwse stromen mis. Ten koste van mensen, ten koste van miljoenen. Evenals andere jaren heeft het Neder lands Klassiek Verbond weer prijsvragen uitgeschreven voor leerlingen van lycea en gymnasia en voor studenten. Van de leer lingen van lycea en gymnasia wordt ge vraagd een tekening van een onderwerp uit de klassieke oudheid en een verjaar dagskalender met dergelijke afbeeldingen te maken, een affiche te ontwerpen voor een reis naar de Griekse eilanden, dan wel voor het lustrum van het Nederlands Klas siek Verbond in 1958 een verhaal, figuur of versregel uit de Metamorphoses van Ovidius uit te beelden. De letterkundige prijsvraag voor lyceïsten en gymnasiasten heeft als onderwerp de Griekse beeldhouw kunst van de vijfde en vierde eeuw voor Christus, een klassieke tragedie, Romeins vrouwenleven, „Brood en Spelen" of een algemeen klassiek onderwerp. Bij de litte raire prijsvraag voor studenten kan een keus worden gemaakt uit een algemeen on derwerp, het aanschouwelijke element uit de Griekse litteratuur, de humor in Plato's apologie en een vergelijking tussen de wed strijden van het drieëntwintigste boek van Ilias en het vijfde boek van Aeneis. De in zendingen moeten voor 15 februari geschie den. De uitslagen zullen op de verbondsdag van 11 mei 1957 worden bekend gemaakt. De pieren van IJmuiden zijn, als de armen van de haven tot Amsterdam niet langer voldoende, om de steeds grotere schepen te ontvangen. De ingang is te nauw, de havenmond kan slechts met de grootste moeite op diepte worden gehou den en de 1500 meter steen en bazalt, die zich nu aan weerskanten van de kanaal monding in zee rekt, zou dan ook best eens vervangen kunnen moeten worden door twee langere pieren. Of de bestaande strekdammen zouden wel eens langer gemaakt kunnen moeten worden. Om echter de toekomst te leren kennen, moet men eerst het heden vol komen in de hand hebben. En daarom ligt er dan ook ergens op het grote terrein van het Waterloopkundig Laboratorium, temidden van laag hakhout en ruig gras een schaalmodel van de huidige IJmui dense pieren in een nagemaakt zeetje. Het water voor dit zeetje wordt geleverd door het IJselmeer en het komt binnen via een centrale inlaatduiker is het „ge bruikt", dan wordt het op de Zwolse vaart gespuid. Maar daar tussen in doet dat water wonderlijke dingen. Het zorgt voor noord- gaand tij langs de IJmuidense pieren en het zorgt voor zuidgaand tij. Precies als langs de kust van de Noordzee, naar ver houding even snel en met dezelfde kolking de „neer", zeggen de hydrografen als er in de kom oer echte pieren zo duidelijk ontstaat: een draaiende werve ling, die menig klein schip een zetje geeft en tot een lichte verdaging noopt. Het ls een heel gepeuter met stroom meters en peilapparaten, om de situatie zo na té bootsen, dat zij in elk opzicht verkleind overeenkomt met de echte. Stel u voor: een bak van 60 bij 40 meter. Dat is dan de Noordzee. Aan weerskanten kleppen, die nauwkeurig gesteld kunnen worden en dan meer of minder water kunnen doorlaten. Daarachter een aan voerkanaal en een afvoerkanaal. Aan de lange kant van deze bak twee gemetselde pieren schaal 1 op 300. Dus de pieren van IJmuiden en de kust van 16,5 kilo meter zijn hier gecomprimeerd tot stenen dammetjes van vijf meter en een strookje Noordoostpolder van 55 meter. De stroom snelheid langs de pieren bij zuidgaand tij bedraagt dat is nauwkeurig in het „echt" gemeten 60 centimeter per se conde, hier heeft men dus met behulp van de kleppen aan weerszijden van het model net zo lang gezocht, tot er aan de top van de piertjes 20 centimeter stroom snelheid bereikt was. En verderop in zee is die stroomsnelheid uiteraard geringer: ook hier. In een paar woorden werd maanden werk geschetst, zowel in IJmuiden als in de Noordoostpolder. En nog is dit alle maal nog maar het eerste begin. Straks komt er namelijk een groot model, een model van 1 100. Met de stroomsnelheid alleen is men er nog lang niet, want er spelen meer fac toren mee voor de IJmuidense haven mond: de aanslibbing, de vorm van de oude pieren en de vorm van de eventuele nieuwe, de periode, waarin zowel de oude pieren er liggen en de nieuwe er omheen komen, het binnendringen van de golf slag en wat niet al. Om op de daaruit voortvloeiende vragen een antwoord te vinden, gaat men straks een groter model bouwen. Daar komen ook schepen bij te pas. Schepen, die niet al te klein mogen zijn, omdat zij vol doende massa moeten hebben om te rea geren als de echte scheepvaart. In het laboratorium staat het verloop der proe ven uitgestippeld in het reeksje F 0, F 1, F 2 en wellicht F 3. Dat wil zeggen: nog veel en nauwkeurig werk. Maar ook boeiend werk, omdat het een ernstig spel met de verkleinde werkelijkheid is. Deze ADVERTENTIE >OCCCOCOOCOCXXX>C<XX"OC<XXOCOOCOCOOCX)COOOaXCOCC> X Niet alleen de IJmuidense pieren 8 hebben de belangstelling van het Wa- terloopkundig Laboratorium in de Noordoostpolder - ook de eventuele veranderingen, die er in het meer land- inwaarts gelegen deel van de havenkom 9, zullen moeten komen, zullen straks de aandacht bezig houden. Daartoe, is al- vast achter het model van de strekdam- men een „vijvertje" gegraven, waarin geëxperimenteerd kan worden met een g model van een nieuw kanaalproviel en f J de daaruit voortvloeiende nautische en R g waterloopkundige problemen. O^C^OO^COCXJOOOOOOCOOCCODOOCJMOMOOSOCOC^^OOCOCOOCCCO: ernstige ingenieurs in de Noordoostpolder kunnen dan ook meermalen bijzonder ver genoegd kijken. Als blijkt, dat het klopt: dat in hun kleine wereld de kunstmatige getijden en stromingen precies maar dan ook precies overeenkomen met de grote wereld van Ivoorkust of Noordzeekust, Nieuwe Waterweg of Haringvliet. ADVERTENTIE Bij een van zijn bezoeken aan de stallen stopte Martin een mandril-aap iets lekkers toe, wat blijkbaar de afgunst wekte van een Bengaalse koningstijger pal ernaast, die met een nijdige grauw uithaalde. Nog net op tijd kon Martin wegspringenen met de stok van zijn rijzweep gaf hij de tijger een tik op de uitgestrekte klauw. Onder woedend gebrul trok de tijger zich terug. Toen Martin de volgende dag weer passeerde, zag hij dadelijk dat de tijger hem herkende en vijandig nakeek Hoe moet dit aflopen? J. v. Doveren en Fred Thomas, de befaamde circuskenners, ver tellen het u in het enige Nederlandse stan daard-werk „De Bonte Droom van het Circus". Spanning, ontroering, humor en alles is waar gebeurd! Wat 'n aanwinst voor uw boekenkast! Voor slechts f 2,50 kunt u dit historische boekwerk bestellen bij het Kantoor „Room- boteralbum", Postbus 47, Den Haag, of rechtstreeks kopen bij uw roomboter-leveran- cier. De bijbehorende prachtige kleurenplaten en realistische fotoreproducties ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. Neem een pakje extra voor de zondag! Kleine stuwen laten het water binnen voor de modellen en zorgen voor het verval. In Rotterdam hield de politie een auto aan, omdat de wagen voor en achter ver schillende nummers had. Toen de inzitten den, drie timmerlieden uit Bergen op Zoom, daarvoor geen verklaring konden geven, werden zij meegenomen naar het politiebureau. In de auto trof de politie een partij bouwmaterialen aan en een bus verf van vijftig kilo. Op ijzeren beugels, die onder de wagen waren aangebracht la gen enige houten balken. De drie timmerlieden, die werkzaam wa ren bij de bouw van het ziekenhuis „Dijk- zigt", bekenden dat zij de bouwmaterialen van hun werk hadden weggenomen. Bij een huiszoeking in Bergen op Zoom werd nog meer materiaal aangetroffen, dat eveneens van het werk aan „Dijkzigt" was meege nomen. Het drietal had de auto in Bergen op Zoom gehuurd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoofddorp (toez.) D. C. van Wijngaarden te IJmuiden. Aangenomen naar Benningbroek c.a. J. Verdonk. voorganger van de afdeling Gouda van de Vereniging van Vrijz. Hervormden, die bedankte voor Barsingerhorn. Bedankt voor IJlst G. W. IJzerman te Blokzijl. Bedankt voor Amersfoort (wijkgem. Ran denbroek) L. Kievit te Woerden. Benoemd tot hulpprediker te 't Harde (Doornspijk) J. Verboom te Kollum. Geref. Kerken Tweetal te Oldehove D. van Keulen en H. A. Starrenburg, beiden kand. te Amsterdem, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Bruchterveld D. Engel, kand. te Woerden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K. O. Bedankt voor Goes P. Plaatsman te Drie bergen voor Huizum (Fr.) F. F. Pels te Armadale (Australië). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Groningen (vac. W. "eerma) A. C. Noort te Meppel. Bedankt voor B'issum N. de Jong te Kat wijk aan Zee. ADVERTENTIE Een saluut aan kwaliteit Zó branden Het piermodel - bakstenen in het water, dat stroomt met een snelheid, overeenkomend met de werkelijkheid in IJmuiden Weekstaat Nederlandse Bank Ook in de afgelopen week heeft de netto deviezenreserve van de Nederlandsche Bank een behoorlijke daling ondergaan. Uit de weekstaat per 12 november valt op te maken, dat deze reserve met niet minder dan f58 miljoen is verminderd tot f853 miljoen. (Vorige week is er ruim f 70 miljoen van afgegaan). Waarschijnlijk houdt ook ditmaal de daling deels verband met de internationale politieke toestand. De goudvoorraad bleef wederom onver anderd met f 3.230 miljoen. Het saldo van de banken is met f33 miljoen verminderd tot f 285 miljoen, en do chartale geldhoeveelheid daalde met f 52 miljoen tot. f 3.884 miljoen. De banken hebben weer een gedeelte van de dure voorschotten afgelost, waardoor deze post van f 74 miljoen op f 57 miljoen kwam. Ook de wissels etcetera in disconto ver minderden en wel met f56 miljoen tot f 16 miljoen. Het tegoed van het Rijk vertoonde eveneens een vermindering: met f 57 mil joen tot f 203 miljoen. Uit de gegevens van het ministerie van Financiën blijkt dat de staat deze week voor een bedrag van f109 miljoen aan promessen heeft afgelost. Op de geldmarkt is de situatie iets ruimer geworden, maar dit heeft nog niet geleid tot een vermindering van de daggeldrente, die officieel nog steeds 1,5 percent be draagt, doch in feite 3 percent beloopt. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: A. Orloff Davidoff. bloemist, Uiterweg 315 te Aalsmeer. Rechter-commis- saris: mr N Smits en curator mr. J. Janso- noius, advocaat en procureur, Parklaan 5, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement va- Cornelia Gijsbertha Kamphorst, echtgenote van J. Antony Mast, Leeuwerik laan 9 te Aerdenhout. Rechter-commissaris: mr. N. Smit. Curatoren: mr.dr. F. A. Bij voet, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 54 en mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 92, Haarlem. De eretentoonstelling en huldiging van de Bergense schilder Matthieu Wiegman ter ge legenheid van zijn zevenste geboortedag in het Gemeentemuseum in Den Haag is thans vastgesteld op vrijdagmiddag 30 november om vijf uur. De tentoonstelling zal geopend worden door de wethouder van kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt. De dichter Ga- briël Smit zal een inleiding houden. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal zich doen vertegenwoordigen door dr. J. Hulsker. chef van het kabinet. De jubilaris zal een huldeblijk worden aan geboden. De maximumstraf van drie jaar gevan genis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar, is dinsdag door de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. Ellens, geëist tegen de 50-jarige aanne mer A. P. van H. uit St.. Anthonis, die er van werd beschuldigd in de namiddag van d2 12e augustus in beschonken toestand op de Maasbandijk onder Appeltenn met zijn vrachtauto het daar fietsende echtpaar Van Schavk-Tijssen met hun vierjarig zoontje te hebben aangereden, tengevolge waarvan het kind op slag werd gedood. Bloedonderzoek heeft uitgewezen., dat het alcoholgehalte in het bloed van de ver dachte op het moment van de aanrijding 2,27 promille moet zijn geweest. De aanne mer is reeds tweemaal wegens een soort gelijk delict veroordeeld, namelijk in 1954 en in 1955. Het fietsende echtpaar werd met het vierjarig zoontje geschept; allen kwamen met de auto aan de voet van de dijk te recht. Het kind werd onmiddellijk gedood en de ouders hebben geruime tijd in het ziekenhuis gelegen. Ze zijn nog steeds niet genezen. Volgens de verklaringen van de verdachte zouden hem zowel links als rechts van de weg fietsers tegemoet zijn gekomen. Het echtpaar had hij niet gezien. De getuigenverklaringen bevestigden het ten laste gelegde. De raadsman, mr. E. H. Engelkens, pleit te voor het gezin van verdachte, waarin hij moeilijk gemist kan worden. De rechtbank doet uitspraak over veer tien dagen. ADVERTENTIE DE FUNCTIE VAN DE IJmuidense haven als „economische invalspoort" tot Amsterdam, de problematiek van de IJmond, die steeds meer een tegenhanger tot de IJmond-Oost wordt en de gealarmeerdheid, die daardoor in bepaalde in dustriële kringen, vooral in het gedeelte van Amsterdam aan de noordkant van het IJ, is ontstaan vormden tesamen de gesprekstof voor een bijeenkomst van het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Zij werd gehouden in restaurant Brinkmann te Haarlem en bijgewoond door de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen, die het standpunt van de heer F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam critisch bekeek wat zijn verweerhouding aangaande over heid en bedrijfsleven aangaande het IJmond-streekplan betrof. Het standpunt van Hoogovens, dat uiteraard mede in het geding kwam, werd weergegeven door prof. dr. J. F. ten Doesschate, lid van de KNHS-directie. In een niet alleen van gedetail leerde feitenkennis maar vooral ook van milde humor getuigende toespraak heeft de heer De Boer de „problemen rond het Noordzeekanaal" door Amsterdamse bril bezien en daarbij uiteraard enige belangrijke vraagstukken als het agrarische, het watervoorzienings- en recreatieprobleem laten rusten, om zich te bepalen tot de verkeersproblemen te land en te water. In de historie zijn heel wat vraagstuk ken voor Amsterdam, bijvoorbeeld ten aanzien van de verbindingen met het ach terland, geheel of deels opgelost, maar de doorgraving van de Breesaap met het Noordzeekanaal stelde nieuwe kwesties aan de orde. Problemen als spoorbruggen. „Verschrikkelijke ondingen" in een belang rijke vaarroute als deze, zo constateerde de heer De Boer, die met de zekerheid, dat de Velserbrug zal verdwijnen en de hoop, dat ook de Hembrug eclipseert („Wa terstaat heeft ver gevorderde plannen") nog geen oplossing van de daaruit voort vloeiende vraagpunten zag. Zoals ook voor de aansluitende wegen rond Amsterdam op een eventuele Hemtunnel; het oor spronkelijke wegenplan rekende op het eerste tunnelplan en moest geheel worden omgewerkt in de richting van een tweede tunnelplan. Eén van de moeilijkste zaken in deze is de partiële behandeling van de ganse problematiek en het ontbreken van de nodige coördinatie. Na dit te hebben vastgesteld, ontleedde de heer De Boer de zorgen, die de Hem brug aan de lijnvaart door het kanaal baart: zorgen, die terugslaan op de Am sterdamse industrie, omdat er bijvoor beeld geen nieuwe lijnverbindingen meer bijkomen als gevolg van het brugge-obsta- kel en omdat straks de supertankers niet door de brug kunnen. Als deskundige constateerde hij, dat de resterende 21/2 meter aan weerskanten van een tanker van 50 meter breedte het voor zulk een schip onmogelijk maakt de brug zelfs bij matige wind te passeren: „het gevaarte is dan niet meer te houden". „En tegen de tijd, dat hij slaags ligt, is de brug weer dicht." Voor het landverkeer zijn de ponten ernstige beletsels, zo ging hij verder, de pontenmisère over het IJ ietwat verbeten critiserend. Ook daar is echter uitzicht op soelaas, hoewel het pro bleem van de aansluitende wegen op de Schellingwoudebrug onmiddelijk en hevig boven komt. Geen waakzaamheid Uit deze hele loop der dingen haalde de heer De Boer de gevolgtrekking, dat de ontwikkeling door de betrokken indus triëlen niet tijdig genoeg is opgevangen en ditzelfde gaat zich nu weer afspelen wat de IJmond-West betreft. De plano logie prijzend, die het aanschijn geeft tot een zo harmonisch mogelijke stad rond de Hoogovens, stelde de heer De Boer, dat er niet voldoende waakzaamheid in Am sterdam is ten aanzien van de consequen ties voor de IJmond-Oost. „Niemand heeft zijn stem verheven in Amsterdam, toen het plan panklaar was en nu is er geen verwikken meer aan." De meeste bezwaarschriften kwamen van de Hoogovens zelf, zo stelde de heer De Boer vast en hy geloofde, dat de in het Oosten bij dit plan ten sterkste betrokken gemeenten nog steeds niet beseffen wat de IJmond gaat betekenen voor Amster dam en omgeving: 250.000 zielen en 830 huizen per jaar zullen samen met vele andere facetten de werkgelegenheid en de woningpositie ook in de verderaf gelegen gemeenten bepalen. Naar het voorbeeld van het IJmond- adviescollege, dat straks wellicht een IJ- mond-raad wordt zag de heer De Boer dan ook de wenselijkheid van een „supra- gemeentelijk lichaam" in het oosten van de IJmond. teneinde de problemen te kun nen coördineren. Hij ried de industrie dan ook ten stelligste aan, in deze initiatieven te nemen en zich te wapenen. Onvoldoende haven Sprekend over de haven van IJmuiden ging de heer De Boer er van uit, dat de huidige havenkom niet langer voldoet aan de behoeften van schepen van ongeveer 65.000 ton. Te dien aanzien is Rijkswater staat al via het Waterloopkundig Labora torium begonnen met proeven (wij ver wijzen hiervoor naar een reportage op deze zelfde pagina, red.), die naar verbetering moeten leiden. De Noordersluis was inder tijd een projekt, dat van grootse visie ge tuigde: nog steeds kunnen de grootste schepen er geschut worden, maar de rest van de haven moet daar op aangepast worden, maar dan zonder Hembrug. Dépendance? De bezwaren van de heer De Boer tegen de afzuigende werking, die de IJmond- West op de IJmond-Oost in velerlei zin gaat uitoefenen, werden door de heer Ten Doesschate mede-onderkend, maar hij stelde, dat de uitbreiding voor Hoogovens een kwestie van niet of wel zijn is: wil dit basisbedrijf vooraan blijven in de con currentiestrijd, dan moet het groeien. Hij vroeg voor dit fundamentele argument begrip en legde de heer De Boer in één adem de vraag voor, of Amsterdam er nimmer aan gedacht heeft aan de West kant van het Noordzeekanaal een dépen dance te vestigen, zodat de vaarweg door het kanaal wordt vermeden. De heer De Boer antwoordde hier later spitsvondig op, dat de IJmond al zó vol is, dat een vestigingsspreiding een onmogelijkheid is geworden. Van de kant van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf werd door ir. Kramer de vraag gesteld, hoe diep men het Noordzeekanaal denkt te moeten maken om het voor een afzienbare tijd voldoende te maken voor grotere tankers. Dit met het oog op de ingrijpende gevolgen, die een verdere uitdieping op de waterwinning zou hebben. De heer De Boer dacht echter niet, dat het onmiddellijk nodig zal zijn. Te veel eters. De commissaris der Koningin was er niet van overtuigd, dat de gezichtshoek van de heer De Boer de juiste is: het heeft ten eerste nimmer in de bedoeling gelegen een „Staalstad" te creëren de overheid reguleerde dus achteraf, toen bleek, dat op economische gronden aan een snelle uitbreiding van het Hoogoven- potentieel niet te ontkomen was. Toe gevend, dat de aansluitende wegen bij de kanaalovergangen inderdaad een wonde plek vormen, constateerde de heer Prinsen, dat er vooraf ruimschoots voldoende con tact is geweest, maar dat aan de andere kant de beschikbare „koek" zo klein was, dat iedereen zijn deel kreeg. „Niets let u een pendant van de IJmond-raad in het Oosten te creëren", zo ging hij voort, „het probleem ligt daar anders en eenvoudiger door de ene centrale gemeente". Binnenkort zal het departement Haar lem een excursie naar de Velsense tunnel bouw organiseren en voor een van de vol gende bijeenkomsten stelt men zich voor burgemeester mr. P. O. M. F. Cremers van Haarlem iets meer te laten vertellen over de problematiek in en om Haarlem en de bedrijfsarts van Hoogovens, dr. Groot zal vertellen over de bedrijfsgeneeskunde. ADVERTENTIE de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE Bekende figuur uit het vooroorlogse radiotijdvak Te Hilversum is dinsdag onverwacht op 75-jarige leeftijd overleden de heer Egbert Veen, radio-pionier en tot 1943 pianist bij de AVRO. De heer Veen is medeoprichter geweest van de H.D.O., de Hilversumse Draadloze Omroep. In een kamertje van de toen nog bestaande Nederlandse Seintoestellenfa- briek heeft hij tezamen met de heer W. Vogt de eerste pianorecitals uitgezonden. Na de oprichting van de AVRO was de heer Veen tot 1943 in dienst van deze om roepvereniging. Hij is voorts als repetitor verbonden geweest aan de Vlaamse opera te Antwerpen. In deze functie is hij ook werkzaam geweest in Bremen en Hamburg. De begrafenis is vastgesteld op vrijdag om 12 uur op de begraafplaats aan de Bos- drift in Hilversum. UNO-functie. Tot rapporteur van het economische en financiële comité van de Verenigde Naties is benoemd de Nederlan der J. Bannier.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11