Prinses Beatrix sprak bij de actie „Openbaar Kunstbezit" Het weer wordt iets kouder anda en de Meesteivmagiër J f37. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4 „Olietekort zal zich nog vele maanden doen gevoelen" Amerikaanse Ford Radio geeft donderdag Directeur van de „Koninklijke" Aankopen in de Ver. Staten Wereldnieuws ió liet zo VISSEN 2 Lange kooktijden droeve ogenblikken S&S??:.?. Elf maanden voor poging tot doodslag Het ongeluk in Vöringen Tweede groep Hongaren uit Utrecht vertrokken Nederlander in Zweden tot vier jaar veroordeeld II Schakel van vangnet bij noodlanding van Sabre losgeschoten Naburige woning als door projectiel beschadigd 50 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 Dinsdagavond heeft Prinses Beatrix over de zender Hilversum II een inleidende toespraak gehouden bü de actie „Openbaar Kunstbezit". De onlangs opgerichte ge lijknamige stichting beoogt door middel van de radio, woord en beeld „de esthetische vorming van het Nederlandse volk op het gebied der beeldende kunsten op een voor iedereen bevattelijke wijze, in het bijzonder ten bate van degenen, die deze vorming tot dusverre grotendeels of volledig ontbeerden, alsook van de jeugd". ADVERTENTIE De Prinses zei: „Ter inleiding van het project van de „Stichting van esthetische vorming door middel van de radio, woord en beeld" wil ik graag enige woorden tot u richten. Ik heb mij hiertoe bereid verklaard, omdat ik het doel, dat hier wordt nagestreefd, zo buitengewoon belangrijk vind. Men beoogt namelijk, velen, vooral onder de oudere jeugd, in contact te brengen met het kunst bezit van de Nederlandse musea door mid del van wekelijkse radio-uitzendingen. Wellicht zijn er verscheidenen onder u, die reeds eerder voortbrengselen van onze kunst hebben gezien en leren waarderen, en anderen, die zich nog j ooit werkelijk gerealiseerd hebben, dat kunst een vreug de kan betekenen. In deze uitzendingen en aan de hand van de voortreffelijk uitge voerde reprodukties willen grote kenners trachten u de schoonheid van onze kunst werken te doen begrijpen en te doen aan voelen, waardoor uw belangstelling gewekt moge worden. Hopelijk zal dit een stimu lans voor u zijn om zelf de musea te be zoeken en van de originele kunstschatten te genieten, waaraan ons land zo rijk is. Het volgen van de radio-uitzendingen en het verzamelen der reprodukties kunnen er toe bijdragen de liefde voor de kunst te doen groeien. De waarde van deze onuit puttelijke bron van schoonheid zal dan ADVERTENTIE ls de beste tijd om een: te kopen! Vraagt Uw Ford-dealer alle Inlichtingen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal octet. 12.20 Platen. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Pro menade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianoduo. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Meisjeskoor. 18.05 Platen. 18.15 Piano recital. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer- bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Pe riodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw 9.15 Platen. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Boekbespreking. 12.00 Zang en pi$no. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.10 Paul Vlaanderen en het Law- rence-Mysterie, hoorspel. 14.50 Gambakwar tet 15 15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Japanse smartegelduitkeringen aan ex-burger-gemter neerden. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18 25 Lichte muziek. Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Caba ret 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep-orkest en solist. 21.15 Logboek 1933. 21.45 De lichte muze in dienst van charitaS. 22.40 Actuali teiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.17 Buiten landse correspondenties. 23.2524.00 Jazz muziek. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20 00 Journaal en weerbericht. 20.15 Spie gel der Kunsten. 20.40 Reportage. 21.05 Docu mentaire. 21.20 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgel concert. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15 30 Platen. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen 18 15 Kinderliederen. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Internaitonale Radio-Universi teit. 22.30 Platen. 22.40 Koorzang. 22.55—23.00 Nieuws. wellicht meer tot u spreken. Hoe belang rijk dit radioproject is, moge blijken uit het feit, dat de vijf omroepverenigingen samenwerken om dit idee de kunst tot u te brengen te verwezenlijken. Het lijkt mij bijna overbodig de wens uit te spreken, dat velen van u van deze unieke gelegenheid een dankbaar gebruik zullen maken". Een programmacommissie, bestaande uit kunsthistorici, zal bepalen van welke kunstwerken reprodukties worden ver vaardigd. Voorts zal zij de teksten doen samenstellen, die het niveau van de rijpe re jeugd niet te boven gaan en in een po pulaire vorm zullen worden gegoten. Er is een waarborg geschapen, dat teksten en reprodukties voor de verschillende geeste lijke richtingen van ons land aanvaardbaar zullen zijn. De te behandelen stof zal zijn: de Ne derlandse en buitenlandse oude en moder ne schilderkunst, tekenkunst, grafiek en beeldhouwkunst, die zich in de Nederland se musea bevinden. De teksten, samenge steld door Nederlandse kunsthistorici van naam zullen zich niet tot de voor de hand liggende kunsthistorische gegevens beperken, maar een zo ruim mogelijk cul tuurbeeld bieden. De uitvoering van het plan uitgegaan van de heer Joh. G. Wertheim in Laren, thans secretaris van de stichting is mo gelijk geworden door de volle medewer king van de gezamenlijke omroepvereni gingen, de directies van de Nederlandse musea, het Prins Bennhard Fonds en door het stellen van een garantie en het verschaffen van een subsidie de over heid. De stichting beoogt geen winst. Mocht het aantal abonnementen zo groot zijn, dat de inkomsten de uitgaven gaan overtreffen, dan kan niet alleen de kwaliteit van de kleurenreprodukties worden verbeterd maar kan het overschot mede worden be stemd voor steunverlening aan andere pro jecten voor esthetische vorming. Voor zitter van de stichting is prof. dr. J. G. van Gelder, hoogleraar in de kunstgeschiedenis in Utrecht. Het bestuur en het initiatief comité wordt mede gevormd door vele vooraanstaande Nederlanders, tot wie di recteuren van Nederlandse musea en hoog leraren in de kunstgeschiedenis behoren. Alle radioluisteraars (dus ook degenen, die niet bij een omroepvereniging zijn aan gesloten) kunnen aan de cursus deelnemen. De abonnementsprijs voor een cursus van veertig lessen bedraagt zes gulden vijfen zeventig cent, inclusief verzamelband acht gulden vijfenzeventig cent. Men hoopt er rekening mee houdend dat er meer dan anderhalf miljoen luister aars zijn bij het begin van de cursus minstens twintigduizend personen te heb ben ingeschreven. De abonnees ontvangen maandelijks vier op kunstdrukpapier ge drukte kleurenreprodukties naar kunst werken uit de musea, die zullen dienen als illustratie bij de eerstvolgende vier uit zendingen. Bij de toezending van de tweede serie van vier reprodukties worden de verklarende teksten, uitgesproken in de vier voorafgaande weken, bijgevoegd. De veertig reprodukties in de zomer zullen twaalf cursusuitzendingen moeten verval len samengevoegd met de veertig bla den tekst, vormen jaarlijks een volledig deel. ADVERTENTIE Togen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hot bestanddeel Chetaro*. Lange kooktijden zijn fataal voor heel wat vita minen. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V PHILIPS-ROXANE PHARM.-CHEM. IND. „DUPHAR" De rechtbank te Arnhem heeft de 37-ja rige fabrieksarbeider W. L. uit Opheusden conform de eis veroordeeld tot elf maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar. L. had getracht op 26 augustus de wacht meester van de rijkspolitie J. H. met een bijl van het leven te beroven. Het proces tegen de 26-jarige Duitse vrachtautobestuurder Herbert Müller, die deze zomer bij Vöringen in Beieren een autobus met Nederlandse vakantiegangers aanreed, waardoor zeven inzittenden van de bus werden gedood en negentien wei-den gewond, zal opnieuw moeten worden be gonnen. De rechtbank te Memmingen heeft na melijk om een nader rapport gevraagd, waarvan de opstelling meer dan tien dagen in beslag zal nemen. Volgens het Westduit- se recht mag een proces niet langer dan tien dagen worden onderbroken. Wanneer het nieuwe proces zal beginnen, is nog niet bekend. Vanmorgen is het tweede transport Hon gaarse vluchtelingen uit Utrecht vertrok ken. Het .was een hartelijk afscheid van Rode Kruis en B.B.-personeel. De Hon garen zagen er opgewekt uit; zij hadden zich gestoken in de gisteren door Sint Nico- laas verstrekte nieuwe overhemden, jassen, costuums, mantels en kousen. Het Rode Kruis in Utrecht heeft thans even tijd voor een rustpauze. Zaterdag avond komt het derde transport. Men heeft de rust ook wel nodig want vele doktoren, zusters en helpers hebben de afgelopen week niet meer dan gemiddeld vier uur per nacht geslapen. De Nederlandse radio-unie heeft klank beelden opgenomen in het vluchtelingen- centrum te Utrecht en in de diverse op vangcentra in ons land. Die worden gezon den naar radio Vrij Europa te München. Hier worden de reportages regelmatig uit gezonden. „Op het ogenblik valt niet te voorspellen hoe lang het zal duren eer de versperringen in het Suezkanaal zijn opgeruimd en wan neer er weer kan worden begonnen met het transport van olie door de pijp'«eiding van de Iraq Petroleum Company. Bü het tref fen van maatregelen om aan de ontstane situatie het hoofd te bieden, moeten wij er van uitgaan dat het tekort aan olie uit het Midden-Oosten zich op zijn minst nog ver scheidene maanden zal doen gevoelen". Dit verklaarde de directeur-generaal van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, jhr. mr. J. H. Loudon, dins dagmiddag in de Amsterdam gehouden algemene vergadering van deze maatschap pij. Hij verklaarde dat de verminderde be schikking over olie uit het Midden-Oosten, nu zowel het Suezkanaal als een van de grote pijpleidingen die ruwe olie naar de Middellandse Zee vervoerden, zijn uitge schakeld, in hoofdzaak de stroom van olie naar West-Europa beïnvloedt. De aard- olie-industrie stelt dan ook alles in het werk om met de beschikbare tankschepen ruwe olie van de Perzische Golf om de Kaap naar West-Europa te vervoeren en om ruwe olie en olieprodukten van het Westelijk halfrond naar West-Europa te verschepen, teneinde in het tekort te voor zien. Het tekort zou nog veel groter zijn als alle beschikbare tankschepen op de veel langere route om de Kaap zouden worden gebruikt. In weerwil van al deze maatregelen zal West-Europa in de eerstvolgende maanden toch met een tekort aan ruwe olie en olie produkten te kampen hebben, zodat men in alle landen van West-Europa zal moeten overgaan tot een beperking in het verbruik. De aardolie-industrie zal trachten de aan voer op het hoogst mogelijke peil te houden. De aankopen op het Westelijk Halfrond, tezamen met de enorm verhoogde tank vrachten, zullen een aanzienlijke algemene kostenstijging voor olieprodukten tot ge volg hebben. Deze extra-kosten zal de ADVERTENTIE De Nederlander Herman K. is te Stock holm op beschuldiging van diefstal tot vier jaar veroordeeld. Hij moet 30.000 kronen schadevergoeding betalen. Na zijn straf tijd zgl K. worden uitgewezen, DIPLOMA MACHINESCHRIJVEN Mej. M. S. Reniers uit Santpoort is ge slaagd voor het kantoordiploma machine- schrijven. een iceldaad voor de keel! VVEERRAPPORTEN Een hogedrukgebied boven de Oostzee blijft het weer in een groot deel van Europa beheersen. Aan de flank ervan voeren oos telijke winden koude lucht naar onze om geving. Vanmorgen vroor het in het noorden van Stockholm onbewolkt het land ongeveer 5 graden. In de komende Qslo nevel nacht zal de vorst nog wat toenemen. Over Kopenhagen onbewolkt (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) M .5 Tsjechoslowakije is een hoeveelheid zeer Aberdeen koude lucht in aantocht, zodat in de ko- Dublin mende nacht minimumtemperaturen van Londen 5 tot 8 graden onder nul worden verwacht Brussel in het oosten van het land. Parijs In Scandinavië is het in de afgelopen Bordeaux vierentwintig uur minder koud geworden Grenoble door het binnenstromen van Atlantische Njce lucht. Deze lucht stroomt in de richting Berlijn van Rusland en zal ons voorlopig nog niet prankfort bereiken. Het ziet er dan ook naar uit, dat München ook in de nacht van donderdag op vrijdag Zürich windst. -9 windst. -8 -0 nog vorst zal voorkomen in Nederland. 22 november Zon op 8.14 uur, onder 16.42 uur. Maan op 21.25 uur. onder 11.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 21 november Hoog water: 5.25 en 17.40 uur. Laag water: 1.05 en 13.23 uur. Donderdag 22 november Hoog water: 6.09 en 18.28 uur. Laag water: 1.48 en 14.07 uur. Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven nw geheel bew. zo nevel zzo geheel bew. no onbewolkt o onbewolkt mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel nevel geheel bew. windst. nevel nevel nevel regen 3 -3 -1 4 -1 6 -6 -5 -7 -2 1 5 no -8 wzw -3 ono 5 windst. 10 no nno zzw nw o no o wnw n onbewolkt o -3 onbewolkt ozo -1 onbewolkt o -4 onbewolkt ono -1 onbewolkt o -5 onbewolkt o -3 onbewolkt o -4 onbewolkt o -3 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ono -3 Ml - 2 F <U - z S 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 aardolie-industrie moeten kunnen ver halen, wil zij ir staat zijn West-Europa onder de huidige moeilijke omstandigheden van de grootst mogelijke hoeveelheid olie te voorzien. De Koninklijke Shellgroep draagt haar aandeel bij in deze pogingen door te trach ten ruwe olie en olieprodukten in de Ver enigde Staten aan te kopen en door de toch al grote produktie van haar concessies in Venezuela nog verder op te voeren, aldus jhr. Loudon. In de aandeelhoudersvergadering werd met 13.734 stemmen voor en 120 stemmen tegen een voorstel tot wijziging der statu ten aangenomen. Hiermee wordt de moge lijkheid geopend de nominale waarde dei- aandelen te stellen op 20 en de notering der aandelen ter beurze niet meer te doen geschieden zoals tot dusver, in percenten van nominale waarde, maar in eensgevend geld. Met ingang van 3 december zal de notering van de bewijzen van aandeel aan toonder van 5 aandelen a 20 en de be wijzen van aandeel aan toonder van 50 aandelen a 20, geschieden eensgevend in guldens, telkens voor 1 aandeel van 20. Een straaljager van het type Super Sabre van de Amerikaanse luchtmacht moest dinsdag op de vliegbasis Soesterberg een noodlanding maken bij de Van Weerden Poelmanweg. De snelheid waarmee de straaljager de grond raakte was vermoe delijk te groot. Het ijzeren vangnet be slaande uit zware kettingen, die de snel heid van het vliegtuig bij de landing moet verminderen, brak af. Een zware schakel van ongeveer twintig kilo vloog door de lucht, rukte eerst de top uit een boom aan de Kampweg te Soester berg, vloog vervolgens door het dak van de woning van de heer D. van Nieuwkerk, Kampweg 24 daarna door een tussendeur en verdween door het achterraam naar de tuin, waar het zich op zevenentwintig me ter afstand van de woning in de grond boorde. De afstand, die de schakel door de lucht heeft afgelegd, bedroeg ruim twaalf honderd meter. De slaapkamers in de wo ning vertoonden dezelfde sporen als bij een explosie. Mevrouw Van Nieuwkerk-Van Gennep was alleen met haar 12-jarig zoon tje thuis. De andere kinderen waren nog op school en haar man die ploegendienst verricht, had juist ochtenddienst. Wan neer de heer Van Nieuwkerk, zoals bij nachtdienst het geval is, 's morgens had ge slapen, was hij door de schakel getroffen. Het vliegtuig kwam aan het einde van de startbaan tot stilstand, na zich met zijn neus in de grond te hebben geboord. De piloot kon ongedeerd de straaljager ver laten. De Koninklijke Marechaussee leidt het onderzoek. ADVERTENTIE ROCK AND ROLL 3ACKS Teddv gevoerd Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 Voorwaarde. De Amerikaanse ambassadeur in Damascus heeft een beroep gedaan op de Syrische regering, de leveringen van olie aan West-Europa te hervatten ten einde West-Europa voor economi sche schade te behoeden, maar zou als voorwaarde de terugtrekking der Fran se, Britse en Israëlische strijdkrachten uit Egypte stellen. Syrië heeft een con tract met een Britse maatschappij voor het opstellen van plannen voor de aan leg van een internationale luchthaven bij Damascus opgezegd. Hetzelfde is ge schied met alle andere soortgelijke over eenkomsten met Britse en Franse onder nemingen. Onjuist. Een woordvoerder van het Joego slavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten tegengespro ken, volgens welke zes Russische solda ten ontwapend en aangehouden zijn door Joegoslavische grenswachten aan de grens met Hongarije bij Subotica. „Het bericht is volkomen onjuist", zo zei hij. Belangstelling. Het nummer van het Joego slavische blad „Borba" met de tekst van de jongste rede van maarschalk Tito is dinsdag in Moskou aangekomen. De exemplaren die voor de verkoop be stemd waren, waren binnen enkele mi nuten verkocht. Ook de beschikbare Poolse bladen waren snel uitverkocht. Onverkocht bleven een groot aantal exemplaren van Tsjechoslowaakse en Oostduitse kranten. Demobilisatie. Donderdag begint de demo bilisatie van de Britse reservisten die met het oog op de Suezcrisis onder de wapenen waren geroepen. Binnen drie weken zullen de eerste 3000 reservisten en 3000 gewone dienstplichtigen, die langer hebben moeten dienen, met groot verlof gaan. Zwakheid. De Heroeth-partij, waarvan de leider, Menachem Beigin, vroeger hoofd van de ondergrondse anti-Britse groe pering „Irgoen Zwai Leoemi" was, is een campagne begonnen tegen de rege ring van Ben Goerion, die blijk zou hebben gegeven van zwakheid jegens de Arabieren. De uiterst nationalistische partij verspreid een lijvig vlugschrift met als titel: „Wat wij zullen doen als de tegenwoordige regering valt". Critiek. Een lid van het voornaamste revo lutionaire comité van Boedapest heeft te Bonn critiek geoefend op de uitzen dingen van „Radio-Vrij Europa", omdat die teveel onjuistheden bevatten die de Hongaarse openbare mening soms op een verkeerd spoor hebben geleid, in het bijzonder aangaande de buitenland se hulp. Huizen. De Franse Nationale Vergadering heeft een woningbouwwet goedgekeurd volgens welke de regering in de komen de vijf jaar een bedrag van 760 miljard franc zal besteden aan de bouw van an derhalf miljoen woningen. De regering is voornemens 600 miljard frank te be steden aan huurhuizen en de rest aan koophuizen. Duur. Van Johannesburg wordt een spoor lijn aangelegd naar de niet-blanke bui tenwijken in het zuid-westen van de stad. De spoorverbinding, die slechts enkele kilometers langs is, zal meer dan tien miljoen gulden kosten. Er worden zeven bruggen voor gebouwd en op som mige plaatsen moet het tracee dertig meter verhoogd worden. De nieuwe lijn is bestemd voor niet-blanken die naar hun werk gaan. Asiel. Kardinaal Mindszenty heeft geen asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Een democratische senator heeft er op aangedrongen de primaat van Hongarije politiek asiel in de Verenigde Staten aan te bieden. Mindszenty weigerde ook in 1955 Hongarije te verlaten. Hij verblijft in de Amerikaanse ambassade te Boe dapest. Boycot. De havenarbeiders van Liverpool boycotten het Deense schip Else Shou. Het schip moet een lading onbewerkte rubber bestemd voor Riga innemen. Toestand. De Noorse regering heeft met het oog op de internationale toestand be sloten haar plan om de dienstplicht te verlagen opgegeven. Er wordt nu zes tien maanden gediend. Aanknopen. Het Jordaanse parlement heeft met algemene stemmen de aanbeveling van haar commissie van Buitenlandse Zaken tot het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en communistisch China goedgekeurd. 63. De werksters waren erg boos, omdat Plutanus tegen wanden en plafond had gelopen, zonder zijn voeten te vegen. Met bezems en natte dweilen vielen zij de ma giër aan, die met snelle zwenkingen door de lucht de klappen trachtte te ontgaan. Het leek wel een jacht op een enorme mug. Met open mond staarde de hotel directeur naar dit vreemde schouwspel. „Dit kan niet", mompelde hij. „Ik droom". „Nee, u droomt niet!", riep Panda. „Laat ze ophouden! Dit loopt vast verkeerd af!" Maar de schoonmaaksters wisten van geen ophouden, zodat de arme magiër, die zo op zijn rust gesteld was, niet meer wist waar hij het zoeken moest. „Beilo!", riep hij. „Wat is dit voor een rumoerig uiter lijk spelWat willen deze woeste vrouwe lijke uiterlingen van mij?" „Zij zijn ze nuwachtig!", riep Joris, „zend ze naar een rustige plaats, waar zij weer tot zichzelf kunnen komen!" „Nee!", schreeuwde Pan da, „niet doen, meneer Plutanus!" Maar reeds had de magiër de raad van zijn gids opgevolgd. Er klonken vier plofjes en wèg waren de werksters! Hun emmers en bezems kletterden op de grond Ontzet staarde de directeur rond. „O lieve help", mompelde hij, „d-dit is geen drodroom meer; dit is een nachtmerrie! Ikik moet weg van hier!" En hij snelde gillend de kamer uit. „VISSEN IS een schone zaak en schenkt het mensdom veel vermaak", dichtte des tijds Woutertje Pieterse. Nu is er tussen vissen en vissen een aanzienlijk verschil. Het bedrijf kan een sportief element be vatten en dan schenkt het inderdaad het mensdom veel vermaak. Maar er bestaan ook methoden die allesbehalve vermake lijk zijn. Bijvoorbeeld in de gevallen, waar in gebruik wordt gemaakt van vergiften. Op Nieuw Guinea wordt vaak het water van lagunen en stromen vergiftigd door er de tot brei gestampte wortelen van een bepaalde soort lianen in te werpen. De vis wordt daardoor bedwelmd, komt aan de oppervlakte drijven en kav gemakkelijk met de handen worden gegrepen. Ook allerlei Indianen stammen in Noord- en Zuid-Amerika pas sen deze methode toe, evenals volken in de Kongo, Ponape, op de Marshall eilan den, op Borneo, Java, Sumatra, Ceylon, enz. Is dit al geen sport meer, maar uitslui tend een manier om met de geringste moeite een grote hoeveelheid vis te be machtigen, hetgeen te excuseren is omdat de volken hierdoor in hun levensonder houd voorzien, veel weerzinwekkender is het „vermaak" dat sommige blanken er in scheppen om de vis in sommige wateren domweg uit te roeien. Het verhaal, dat hier volgt speelde zich enkele jaren gele- in Zuid-Amerika af, waar een van de Amerikaanse leiders van een geweldig in ternationaal concern een (Nederlandse) vriend uitnodigde mee te gaan vissen. Het tweetal liet zich in een vliegtuig van de maatschappij vervoeren naar een groot bergmeer in het binnenland, dat op enige honderden kilometers afstand lag, en gaf de dragers opdracht het visgerei van de landingsplaats naar de kust van het meer te brengen. Daar aangekomen, werden in het water grote hoeveelheden dynamiet tot ontploffing gebracht, zodat de fontei nen van het kristalheldere water hoog op spoten en alle waterbewoners werden ge dood. Toen de rust was weergekeerd, was de oppervlakte van het meer, zo ver het s. °°9 reikte, met dode vissen bezaaid, en kon het tweetal per vliegtuig weer de bewoonde wereld opzoeken, zonder zich verwaardigd te hebben ook maar één enkele vis mee te nemen. De beschaving had in y de onontwikkelde gebieden van haar kunnen blijk gegeven! Dan is de methode om te vissen met vliegers ons heel wat sympathieker! Deze manier wordt toegepast op Santa Cruz, Buka, Bougainville, Nieuw Guinea, en in bepaalde gebieden van Indonesië. Daar wordt uit bladeren een vlieger vervaar digd, die aan een touw in de lucht wordt gehouden, terwijl een ander touw, dat in het water sleept, een kleverig net draagt. Dit net dient tevens als lokaas: als de vis er in bijt, kan hij door de kleverige stof niet, of moeilijk, loskomen en wordt zo doende buit gemaakt door de vliegerende visser. Dit brengt ons tevens op een aardige manier van jagen, t.w. door middel van fluitende pijlen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2