In Velsen beproefde duikinstallatie zal van Wienen bij goudberging helpen NEUROTONIC Emissie van 1.7 miljoen gulden TAXI 18000 - ZENUWEN Voor de achtste keer naar „The Lutine „Geen herhaling van de klucht Renate" LAATSTE NIEUWS Amsterdamse Beurs Kunstmaand-Orkest Dame Myre Hess in Amsterdam 11 A l 2500 aandelen geplaatst MIL COP Burgerlijke Stand van Haarlem Commissarissen „Lutine" bedanken Firma Lippits bestaat zestig j'aar Veertig jaar bij energiebedrijf C.P.N. achter voorstel tot vluchtelingenhulp Inbraak in Santpoort; buit: een koffergrammofoon 't „Binnenhuis" bestond vijfentwintig jaar „Rock 'n Roll" en Zwarte Riek Schumann-herdenking in de Renaissancezaal met George van Renesse niet verdovend maar genezend Caecilia-concert Scheepvaart WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 ff RUIM HONDERDVIJFTIG JAAR na het vergaan van het onder Engelse vlag varende oorlogsschip „The Lutine" in een zeer hevige storm op de gronden bij Terschelling zal volgend jaar augustus de achtste bergingspoging van de goud- en zilverlading, waarvan de waarde thans op zesenveertig miljoen gulden wordt geschat, worden ondernomen door de N.V. Nederlandse Duik- en Bergings Maatschappij, die onder leiding staat van ing. W. van Wienen. Met schelpenzuigers in 1886, met het bergingsstoomschip „Lyons" in 1914, met de toren van Beckers in het voorjaar van 1933 en tenslotte met de tinbaggermolen „Karimata" in 1935 is al getracht de goudschat te bergen, die door kapitein Skinner van Yarmouth naar Hamburg moest worden gebracht om de handel in deze stad met anderhalf miljoen pond sterling te steunen. De munten waren bestemd voor soldijbetaling aan de Britse troepen op Texel. Door Lloyds' Com mittee te Londen is aan de heer Van Wienen met ingang van 1 november de concessie verleend om als scheepsberger het bergingswerk uit te voeren. Door ing. Van Wienen zal gebruik worden gemaakt van een verplaatsbare zware ronde ponton 35 meter in doorsnee in combinatie met Van Wienen's zand-, slib- en duikinrichting met automatische corrigerende hijsinrichting, diesel- agregaten, een lift, generators, compressors, een verblijf voor de manschappen en een radiotelefonie-installatie. Voor de eerste maal in de bergingsgeschiedenis van „De Lutine" zal gebruik worden gemaakt van de meest moderne metaal detector, waarmee de zeebodem zal worden afgezocht. Tijdens de gistermiddag in het Carlton lotel te Amsterdam gehouden persconfe rentie heeft ing. Van Wienen met behulp van zeer gedetailleerde zeekaarten van vroeger en thans, bouwtekeningen, foto's en dia's uiteengezet hoe zijn maatschappij dit werk volgend jaar fors zal aanpakken. Hij stelde er prijs op in de eerste plaats te verklaren, dat de door hem ontworpen bergingsplannen en de daartoe te gebrui ken middelen en de basis, waarop deze ontstaan en gegrond zijn, geenszins op een zelfde lijn staan met ondernemingen, die in de laatste tijd bekendheid verwierven. ..Ik doel hier op de bekende klucht van het goudschip „Renate Leonhardt", aldus de heer Van Wienen. Bergingsdeskundige Van Wienen stamt uit een familie van bergers. Hij lichtte het door verzetsstrijders in de Oslofjord tot zinken gebrachte vrachtschip „Troma", dat in zeer diep water lag en met behulp van lucht weer drijvend werd gebracht. Vele vlaggen heeft hij op cloor zijn maat schappij gelichte schepen gehesen, al ein digde niet elke onderneming in een succes. Hij herinnerde daarbij aan de tanker „War Diwan", die in opdracht van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat na de oor log in de Wielingen bij Vlissingen werd gelicht. De lichting werd een succes, maar ingewijden weten. dat. he.t voor Van Wienen een Pyrrhus-overwinninfe was. Énkele ga ten in de romp waren in het duikersrap port van de Marine, waarop het contract werd afgesloten, niet vermeld. Nu gaat ing. Van Wienen op de schatten af. Eerst de „Lutine" en dan de Spaanse zilvervloot, waarvan hij al acht schepen in de afgelopen jaren heeft gelocaliseerd. Met de slib-zand-duikinrichting van Van Wie nen zijn al in de praktijk verassende re sultaten behaald. Dit was onder andere het geval in 1935 bij het repareren van een zinker gas en waterleidingbuizen vier meter in de bodem van het Noordzee kanaal bij IJmuiden. Op twee ver van el kaar gelegen plaatsen was de zinker defect geraakt, maar Van Wienen spoorde de lek- gen, hebben de heer Van Wienen doen vaststellen, dat in de westergronden van Terschelling nog een groot deel van de Lu- tineresten op de h a r d e zeebodem gevon den zullen worden. Resten, waarin althans nog een groot deel van de schatten aanwe zig zullen zijn. Drijfzand wegpersen Bij het bergen van deze schatten gaat het voornamelijk om het bedwingen van het steeds weer toestromende drijfzand. Heeft men dit probleem opgelost aldus de heer Van Wienen, dan is de weg naar de Lutineschatten gevonden. Hem' bleef de mogelijkheid over zonder veel moeite met behulp van zijn zand-slib-duikinrichting door de boven de schatten aanwezige zand laag heen te duiken en aldaar in het droge de bodem op de kleilaag af te zoeken. Nie mand kan de juiste plaats aanwijzen. Naar alle waarschijnlijkheid is de Lutine met het voor- en achterschip op twee zand banken gestoten en in tweeën gebroken, waarbij de afzonderlijke helften niet bij elkaar zijn blijven liggen. Inplaats van hot zand en slib weg te zuigen, heeft de heer Van Wienen beslo ten dit zand en slib naar buiten te persen van onder de werkkamer, die twee meter twintig in doorsnee wordt. De oplossing is gevonden door het aanbrengen van een krachtige sproei-inrichting in de werkka mer. waardoor de zeebodem, het drijf- ADVERTENTIE BELANGRIJKE MEDEDELING voor alle zaken- en verenigingsmensen Elke donderdag DEMONSTRATIE met de VLOEISTOFDUPLICATOR wereld pat/ Duran. In 7 kleuren afdrukken zonder inkt. Folders, clubbladen, prijsc., mededelingen, offertes enz. enz. Kostprijs 135,— SCHOTERSINGEL 117 b Tel. 18217 HAARLEM, 20 november 1956 ONDERTROUWD: 20 nov., H. Marseille en M. Beeks; H. van Eijsden en G. D. Jonkman. GEHUWD: 20 nov. Th. B. van Geldorp en A. C. Boesmans; G. W. Havik en G. Buur man; J. J. Pel en M. Koperberg. BEVALLEN van een zoon: i nov., M. van Ouwerkerk—"an Straalen; C. P. Terol Roosen. BEVALLEN van een dochter: 18 nov., J. C. WeelBlom; 19 nov., A. H. SnelBont; W. J Spijker—van Broekhuizen; M. J. V. van HoofstadtVoragen; 20 nov., E. Muis de Bell. OVERLEDEN: 16 nov., A. D. Weseldijk. 75 j„ Scheepmakersdijk' 18 nov., H. Hein, 65 j., Harmenjansweg; A. M. Selhorstvan der Reep, 58 j., Westerhoutpark; 19 nov., IJ. Bijster. 70 j., Dorreboomstraat; L. E. Kooij- man, 66 j„ R'jksstraatweg; J. M. Prins- Warmerdam, 68 j., Nauwe Geldelozepad. ken met zijn toestel op en wist ter plaat se dus onder acht meter water en vier meter zand de zinker geheel in het droge te herstellen. Nu zal er een nieuwe installatie moeten komen en bovendien de grote ronde pon ton. De kosten van de gehele expeditie zijn door ing, Van Wi.ene.ij geraamd o.p ruim 1.7 miljoeh gulden. De installatie vraagt een bedrag van f 650.000.—, de exploitatie kosten voor het eerste jaar en het gebruik van schepen f 365.000.de verzekering en de belastingen en sociale lasten eisen f 70.000.de voorbereidende kosten (te keningen, etc), zijn f 60.000,de emissie- kosten om het kapitaal bijeen te krijgen f 85.000,en een reservepost van f 53Ó.Ö00 voor het geval, dat in 1957 geen volledig succes kan worden bereikt. Zestienduizend aandelen Om de 1.7 miljoen gulden bijeen te bren gen worden door de n.v. Nederlandse Duik en Bergingsmaatschappij uitgegeven aan het publiek 16.000 bewijzen van dcelge- rechtigheid. De prijs van een dergelijk be wijs zal f 110 bedragen. Bij het algehele slagen der berging zal voor elk bewijs van deelneming f 1200 worden uitgekeerd. Door Lloyds is aan de maatschappij na melijk zeventig percent van de opbrengst van de bruto geborgen lading afgestaan. Van de 16.000 bewijzen, aldus de heer Van Wienen gistermiddag, zijn er al 2500 geplaatst, zodat de uitgifte maximaal 13.500 bewijzen zal worden. Over het financiële gedeelte kon de heer Van Wienen verder geen mededelingen doen. Als commissaris zal ondermeer prof. ir. Chr. K. Visser zitting hebben, voorts mr. De Booy en een bankdeokundige. Een groot deel van het kapitaal is inmiddels gedekt, aldus de heer Van Wienen, een der grootste Nederlandse firma's op het ge bied van de waterbouwkunde en berging gaat het werk uitvoeren. Nog niet bekend is wie de installatie zal bouwen. Bennemingen en nasporingen Voorbereidende maatregelen zijn al ge troffen om de aanval op het Lutine-goud te beginnen. Tot hoofd assistent van ing. Van Wienen is benoemd de eerste stuurman ter koopvaardij, de heer D. Luik. Tot duiker wordt opgeleid de heer J. P. ter Koele, werktuigkundige van beroep. D- heer Var Wienen speurt nog naar meer gegevens over de „Lutine". Lange tijd was hjj aan te treffen in het Scheepvaartmuseum te Am sterdam, waar hij in de archieven heeft gezocht naar kaarten en tekeningen. Er kwam ondermeer een zeekaart uit het jaar 1799 te voorschijn. Het jaar, toen de „Lu tine" verging en waarop precies de zand banken bij Terschelling zijn aangegeven De kaart is zeer waarschijnlijk gemaakt door de vlootvoogd van een Nederlands es kader, dat daar omstreeks september 1799 voor anker heeft gelegen. In het achterschip Door bestudering van alle gegevens en de resultaten van vroegere pogingen is bij d-> heer Van Wienen de zekeiheid ontstaan, dat de schatten in of in de nabijheid van het achterdeel van het schip gezocht moe ten worden. Zijn streven zal er op gericht zijn, dit achterschip te vinden. En 'al van ondervin dingen bij de lichting van andere wrakken, die een tot twee eeuwen in de zeebodem la- zand en het slib vloeibaar worden .ge maakt. Door overdruk in de werkkamer toe te laten is het mogelijk licht van onder de randen van de werkkamer te laten weg vloeien en het ontstane vloeibare mengsel naar buiten te persen. Berging blijft naar de mening van de heer Van Wienen een kansovereenkomst. Grote, kleine of geen resultaten kunnen moeilijk worden voorspeld. De voorberei dingen zijn echter wel doordacht en bo Hier vaart de met 32 kanonnen uit geruste „The Lutine". Het schip was ongeveer 43 meter lang; de waterver plaatsing was 900 ton. ven-dien heeft ing. Van Wienen ervaring met het bergingswerk. Meter voor meter zal de harde zeebodemlaag met de metaal detector en .de installatie^ van ing. van Wienen afgezocht moeten worden in de strook, Waarin dë ..Lutine" is vëfdwenen. „Ik .weet wat ik doe", zei de heer Van Wienen gisteren tot besluit: „Ik heb al heel wat wind en zee om de oren gehad. En heb ik het in 1958 nog niet gevonden., dan is het goud er niet meer". Nader vernemen we dat het voornemen van de Bussumsë bergingsdeskundige ing. W. van Wienen tot een poging om het be faamde goudschip Lutine van zijn schat ten te ontdoen, baron G. N. H. van Till jhr. H. S. W. Gockinga en mr. J. W. L. de Booy heeft doen besluiten hun com missariaat van de Nederlandse duik- en bergingsmaatschappij neer te leggen, aan gezien zij aan de onderneming te veel risico verbonden achten. Hoewel de drie aftredende commissarissen de heer Van Wienen een bekwaam berger achten, me nen zij, dat zijn plannen met betrekking tot de Lutine te riskant zijn, dan dat zij er hun naam aan zouden willen verbinden. ADVERTENTIE De scheepsberger ing. W. van Wienen heeft een maquette vervaardigd voor de bouw van zijn zand-slib-duikinrich ting, die gemonteerd zal worden op een verplaatsbare ronde ponton, waar mee hij de Lutine-schatten gaat bergen. Het gewicht van de duikinrichting is 40.000 kg. Staat deze in het drijfzand op de harde zeebodem, dan is het hangende gewicht 6000 kg. Naar gelang door eb of vloed het gewicht meer of minder wordt, dat in de bok hangt, worden de hijslieren automatisch op hijsen of zakken ingeschakeld. Donderdag 22 november is het zestig jaar geleden dat de firma Lippits werd op- gericht- In „de goede oude tijd" werden door deze firma hoofddeksels verkocht in de meest uitgebreide zin van het woord. Toentertijd waren de zogenaamde kaas bolletjes zeer in trek, van welk feit de fir ma Lippits een dankbaar gebruik maakte. In de loop van de tijd hadden er ver scheidene verbouwingen plaats. In 1931 verhuisde men naar een pand op de Kruis weg, waar de zaak tot op heden gevestigd bleef. De laatste verbouwing dateert van verleden jaar toen het interieur geheel werd gemoderniseerd, zodat dit thans aan de eisen van de tijd beantwoordt. Ter ge legenheid van het jubileum zal een recep tie worden gehouden. Op 20 november heeft de heer J. J. van Houten, onderopzichter aan het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem, afdeling distri butie gas. het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het toenmalige gemeentelijke gasbedrijf. De jubilaris werd des morgens in het H.J.M.V.-gebouw te Haarlem gehuldigd De directeur van hel G.E.B., ir. Kouwenhoven, overhandigde de jubilaris, behalve de ge bruikelijke gratificatie, de zilveren legpi ning van de maatschappij voor Handel en Nijverheid. Daar de heer Van Houten ook voorzitter is van de personeelsvereniging, waren er zeer velen aanwezig om hem geluk te wensen. Ook vele gepensioneerde col lega's, die jaren geleden de heer V-m bou ten de eerste beginselen van het fittersvak hadden bijgebracht, waren gekomen hem, die wel zeer populair is bij hot energie bedrijf hun gelukwensen over te brengen. Gemeenteraad Haarlem In de vanmiddag gehouden vergadering van de Haarlemse raad heeft de commu nistische fractievoorzitter, mr. M. D. P r o - per, ook zijnerzijds verklaard de loop der gebeurtenissen in Hongarije en met name de Russische inmenging te betreuren. De heer Proper voerde het woord naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om tien mille ter beschikking te stellen ter bestrijding van de eerste kosten der vluchtelingenzorg en tevens een vijftal huizen voor deze vluchtelingen ter be schikking te stellen. De heer Proper stemde ook voor dit voorstel, al distancieerde hij zich van de politieke motieven welke hij erachter ver moedde. uit overwegingen van menslie vendheid. Hij meende, dat de gebeurtenissen in Hongarije de regering-Nagy „uit de hand waren gelopen", zoals de socialistische minister mevrouw Anna Kethy ook had verklaard. Naar de Velsense politie ons pas thans weet mee te celen is er verleden week vrij dag ingebroken in een woonhuis aan de Wiistel.aan in Santpoort waarbij de dader zich toegang heeft verschaft door aan de zijkant van het huis door een niet-afgeslo- ten w-c.-raampje te klauteren. De buit bestond uit een koffergrammo foon (electrische platenspeler! met volume- en toonregelaar ter waarde van f235 en twee platen. Op 19 november was het vijfentwintig -r geleden, dat de heer J. Christiaans de wo ninginrichting ,,'t Binnenhuis" te Haarlem oprichtte. In de loop van de jaren heeft zijn klantenkring zich steeds uitgebreid. Het echtpaar Christiaans staat vooral in deze tijd van woningnood de pasgetrouwde klanten in raad en daad bij. Des middags was er gelegenheid de jubi laris op een receptie in café-restaurant Brinkmann geluk te wensen, waarvan ve'en gebruik maakten. Belangstelling voor dit jubileum bleek eveneens uit de ruim tachtig bloemstukken, die werden aangeboden. Maandagavond was er weer heel wat te beleven in hp* Concertgebouw. Een Haar lemse muziekhandel liet „een keur van de beste irtir ten" op de planken verschijnen. Het begon al met een „uitstekend" Rock- 'n-Roll-nummer. Drie keurig in zwarte truien en kachelpijpbroeken gestoken jon gelui gaven een Rock-'n-Roll-parodie weg, die klonk als een „clock", maar geleidelijk over ging in a onstuimige weergave van de bekende Bill Hailey met zijn kometen, die nog steeds een staartje blijken te heb ben. Ook trad Zwarte Riek op. Haar wiegje bleek nog immer een „stijfselkissie" te zijn, wat zij door tranen bewogen en met iet wat overslaande stem aan het ontroerde pu bliek meedeelde. Het duo „Black and White" toonde tot het weinige koren onder het vele kaf in dit genre te behoren. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Neder.'47 89% 89% 3 NedL 1962/64 89% 89% A. K. U 219 221 Calvé Delft 305 300 Van Gelder Zonen 210 210 K. N. Hoogovens. 301 303 Nederl. Ford 365 360 N. Kabelfabriek 285 285 gew.Philips Gloeil. 250 253 pref.Philips Gloeil. 150% 150 >/j Unilever 353 348 Wilton Fijenoord 293 ex-claim Dordtsche Petrol. 742 737 Konkl. Petroleum 737 730 A'dam Rubber 74 73 Holl. Amer. Lijn. 194 194 N. Scheepv. Unie 168 168 V, Phs. van Ommeren 329 y, 32914 H. V. A 89 >4 89 Verg. Deli Mijen 99% 9.9 Amsterd. Bank 213 213 Ned. Handel Mij. 165 165 Rotterd. Bank. 185 184 Twentsche Bank 185 185 Anaconda Copper 79,3/ie 79% Bethlehem Steel. 175)4 176 U. S. Steel 71% 71V General Motors 44% 44% Shell Union 8514 84% Tidewater 39)4 39 Op zaterdagavond 24 november zal door de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging een Schumann-herdenking worden gehou den, ter gelegenheid van het feit, dat deze componist honderd jaar geleden gestorven is. Deze herdenking zal plaats hebben in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum voor leden van genoemde vereni ging, van Kunst zij ons Doel, de Vrienden van het N.Ph.O. en een aantal genodigden. Medewerkenden zijn: Olly Folge Fonden en Leendert Huges, Hans de Leeuw en Miep van Luin, Sas Bunge, Didi Sanders en enige leden van het N.Ph.O. en Ans Bouter, die resepctievelijk de sonate voor viool en pi ano in a, liederen, de Faschingsschwanck aus Wien, nogmaals liederen en het piano kwintet in Es zullen uitvoeren. Op vele avonden van de jongste Kunst- maand Amsterdam is ons gebleken dat het door de organisatie in het leven ge roepen orkest onder leiding van Anton Kersjes groeide tot een ensemble, dat tot opmerkelijke prestaties in staat is, al thans binnen het bestek van wat een be perkte bezetting toelaat. Wat men van jonge musici verwachten kan: een frisse musiceergeest en een animo die inspirerend werkt, kenmerkt in hoge mate het samen spel van het jonge orkest. En Anton Kers jes groeit met zijn ensemble. Men kan zeggen dat hij de beste leerschool door maakt die denkbaar is om zich een per soonlijke stijl eigen te maken. Het Kunst maand-Orkest, dat nu zo goed als gecon solideerd is, concerteerde dinsdagavond in de kleine zaal van het Amsterdamse Con certgebouw. Dit optreden in een zo verraderlijke akoestische ruimte mocht wel een uiterst delicate proefneming heten. Het gevaar om de toelaatbare verhoudingen te over schrijden dreigde nog het meest waar men die het minst had kunnen verwachten, bij muziek van Mozart namelijk. George van Renesse was solist in het Pianocon cert in Bes (K V 595) en ondanks vele goede bedoelingen bleek de klank van een grote concertvleugel met die van het or kest samen meer dan eens te volumineus om nog de helderheid van Mozarts idioom te bewaren. Als Mozart op Beethoven gaat lijken, zijn we net over de schreef. Voortreffelijk was daarentegen de ver houding in de orkestnummers van het programma. Om te beginnen al in een driedelige Symfonie (de twaalfde uit 17631 van Haydn, waarin we de componist van de Londense nog niet herkennen en eer verwantschap vermoeden met Italiaanse voorbeelden. Evenals in het „Stabat Ma ter" van tien jaar later horen wij in de lyriek van een Adagio voor strijkers de reflex van de Napolitaanse stijl. Maar wat een heerlijke opgave om de gezonde so noriteit van „het strijk" te demonstreren en zoekend naar een evenwicht van te ge nieten. De Pavane van Fauré, waarin de houtblazers een delicate rol vervullen, miste haar gracieus effect niet. De Serenade voor strijkorkest (opus 22) van Dvorsjak bleek voor de intieme ruimte van de kleine zaal mede zeer geschikt. An ton Kersjens bereikte in dit cyclische werk. waarin de notturnomelodie van het Lar ghetto een zo belangrijke rol speelt, een samenspel dat een verrassende ritmische correctheid en een bezielende sonoriteit openbaarde. Jos. de Klerk ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met bet zenuwpreparaat dezer tijden Amsterdam is doorgaans op de gebruike lijke donateursrepetitie, die op dinsdag- mid lag het donderdagavondconcert van de Maatschappij Caec:iia voorafgaat, goed. maar niet overdadig bezet. Dit keer echter bleef er zowat geen plaats ledig. De dona teurs van het aloude instituut tot steun aan de nagelaten betrekkingen van musici en invalide toonkunstenaars wilden zich blijkbaar de gelegenheid niet laten ont gaan Dame Myra Hess nog eens als soliste in het Tweede Pianoconcert van Brahms te horen. Men begreep dat hier een zeldzame kans geboden werd gecon fronteerd te rden met het fameuze werk in een 'interpretatie zonder excessen, waarin het evenwicht vrucht van be zonkenheid en wijsheid zou worden be reikt. En bovendien is Myra Hess (nu ge adeld als Dame Commander of the Bri tish E pire) een soort gecanoniseerde fi guur in het internationale concertleven, die voorbestemd lijkt nu -gendarisch te wor den. Bijna een halve eeuw fascineert zij het conce: tpubliek door aar rustige persoonlijkheid en haar beheerst spel. Er is niemand di- het niet weet en als hij muziekgevoelig is er onverschillig voor kan zijn. Dus was het een buitengewoon Caeciliaprogramma bovendien gediri geerd door Eduarf van Beinum en een donateurrepetiiie waarover men na ja. en nog zal pre ten. Eigenlijk is er niet veel over te zeggen. Myra Hess overtuigt nog steeds door haar technisch gaaf, zielsk'-achti en poëtisch spel, dat in een en al beheersing en even wicht resulteert. Door zich te onthouden van elke ~oort overdrijving herschept zij het kunstwerk in de normale sfeer, die rust geeft en vertrouwen schenkt. Juist het niets bijzonders" is hier het toppunt van wa: dierheid, zoals alleen een slerke per soonlijkheid in alle eenvoud kan ver wekken. Eduard van Beinum deed met het orkest de rest om het fameuse concert van Brahms op ideale wijze te ver klanken. De middag was begonnen met Rossini's populaire ouverture „De diefachtige ek ster". Voo m«- aan Brahms toekwam, werd het pub'iek vergaf op een geraffi neerde interpretatie van Schuberts Derde symfonie, waarin de gereputeerde hout blazer* van het Concertgebouw Orkest hun concertant* music«ergeest konden uit vieren. Jos. de Klerk Arnedijk, 20 te Rotterdam. Aagtedijk, 20 v. Lor. Marques n. Las Palmas. Ameland, pass. 19 Kaapstad n. Abadan. Amstelkade, pass. 19 Las Palmas n. Amsterdam. Antonia, 20 te Pulu Sambu verw. Aagtedijk, 20 v. Lour. Marques n. Las Palmas. Aegis. 20 v. Curacao n. Aruba. Amerskerk, 20 te Hamburg. Akkrumdijk, 21 te Santos. Alpherat, 21 te New York. Ameland, pass. 20 Port Elizabeth n. Abadan. Amsteldiep, 20 120 m. o. H. Roads n. IJmuiden. Arendsdijk. 21 te Cristobal. Astrid Naess. 19 320 m. z.o. Zanzibar n. Le Havre. Aagtekerk. 20 te Amsterdam verw. Almdijk, pass. 20 Vlissingen n. Rotterdam. Ampenan, 20 v. Hinigara. Arnedijk, pass. 20 Vlissingen n. Rotterdam. Aalsdiik, 25 te Kaapstad verw. Alnati, 19 v. Villa Constitucion n. Buenos Aires. Ariadne, 19 100 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Ceuta. Aardijk, 21 te Kaapstad verw. Ahvaki. 19 te Antwerpen verw. Amstelmeer. 19 600 m n o. Guam n. Singapore. Amstelveen, 20 te Rotterdam verw. Axeldiik, pass. 19 Vlissingen n. New York. Alphard, 21 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro Amstelveen. 20 te Rotterdam. Argos. 21 te Amsterdam. Beninkust, 20 v. Bordeaux n. Dakar, Blijdendijk. 20 te Rotterdam. Boissevain. 20 te Hongkong Britsum. 19 330 m. w n.w. Kp. Finisterre naar Key West. Breda. 24 te Rotterdam verw. Boskoop, 21 te Amsterdam. Bengalen. 21 te Las Palmas. Celebes, 19 te Amsterdam. Camerounkust. 21 te Abidjan. Cottica. 21 v. Funchall n. Plymouth. Cradle of Liberty, 500 m. n.w. Kaapstad naar Philadelphia. Congokust. 20 te Lagos v Cartagena. Caltex Utrecht. 22 te Rotterdam verw. Dordrecht. 20 te Hamburg verw. Doris, 21 te Houston. Duivendiik. 21 te Los Angeles verw. Esso Nederland. 19 v Teneriffe n. Mena Al Ahm. Esso Rotlerdam. pass. 21 Ouessant n. Antwerpen. Ena, 20 v. Belem n. Trinidad. Esso Den Haag, oass. 20 Miami n. Corpus Chrlsti. Eemdijk. .20 v. Rotterdam, 21 te Antwerpen. Eos. 20 v Amsterdam n. Wismar via Hamburg. Fairsea. 15 v. Fremantle n. Sydney. Gaasterland. 20 v Las Palmas n. Amsterdam Gordias, 19 te Alexandrië. Gooiland. 19 v. IJmuiden n. Recife. Gadila. 20 te Hongkong. Guineekust, 20 v. Dakar n. Amsterdam. Haarlem. 20 v Amsterdam n. Zuid-Pacific. Hermes. 20 te Cristobal v. Port Au Prince. Hecuba, verm. 20 v. Demerara n. Pto. Ordaz, 1-Iera, 21 v. Amsterdam n. Madeira. Hispania, 21 te Rotterdam. Ilos. 19 te Tunis. Jagersfontein. 20 te Antwerpen. Java, 19 v. Belawan n Colombo. Jason. 19 260 m n. San Salvod. n. Pt. Au Prince. Jupiter. 23 te Rotterdam verw. Job v. Oldenbnrnev 19 v. Kaapst n. Fremantle. Kellta. 20 te Rotterdam. Konionella. 20 te Curacao. Katelysia. 21 v. Bajo Grande n. New York. Keizerswaard. 20 te Maracaibo. Kopionella. 20 v. Rotterdam te Curacao verw. Kota Baroe, 19 1050 m. n.n w. St. Helena naar Perzische Golf. Kaapstad. Kabylia. 19 v Eajogrande n. Pauillac. Kota Inten, 19 850 m. z.o. St Helena n. Dakar. Kellia. 20 te Rotterdam verw. Koratia. 20 110 m. z.z.w. Cochin n. Mena A1 Ahm. Kryptos, 20 te Rotterdam. Lawak. 21 te Balboa. Lissekerk. 20 rede Kuwait. Lutterkerk, pass. '20 Las Palmas n. Dakar. Laertes. 19 280 m. z w. Kp Palmas n. Pcnang. Langkoeas. 19 980 m. z.o. St. Helena n. Naels. Leto. 19 te Liverool. Maas. 19 v. Mostaganem n. Amsterdam. Mntnram. pass. 20 Finisterre n. Bona. Meliskerk, 19 v Genua n Dakar. Muiderkerk. 19 te Las Palmas. Maasdam, 21 v. New York n. Halifax. Merwede. 21 te Las Palmas. Mentor. 21 te Curacao. Marpessa. 20 te Stockholm v. Rotterdam. Mentor. 20 te Cumana. Mijdrecht. 19 100 m. z. Mona eil. n. Kp. Hatteras. Modjokerto, 21 v. Mena A1 Ahmadi n. Khorel- mufatta. Nigerstroom, pass. 20 Finisterre n. Amsterdam. Nias. 19 70 m. z w. Manilla n. Los Angeles. Noordam. 19 350 m. w Landsend n. New York. Nanusa. 20 te Colombo. Oranjefontein. 19 te Amsterdam. Orion. 20 te Amsterdam. Ovula. 20 te Singapore verw. Oberon, verm. 20 v. Maracaibo n. Lakeports. Orestes, verm. 20 v. San Pedro de Macoris naar Kingston. Overijsel, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Oostkerk, 21 v. Adelaide n. Melbourne. Prins Johan Willem Friso, 19 570 m. w. Valentia naar Quebec. P. G. Tluilin. 19 te Pto. La Cruz. Prins Philips Willem. 19 te Milwaukee. Prins Willem V. 20 te Rotterdam. Rondo, 20 te Semarang. Roebiah. 20 te Mozambique. t Roggeveen, 20 te Zanzibar. Radja, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Scherpendrecht, pass. 19 Azoren n. Curacao. Stad Rotterdam. 19 te Seven Islands. Stentor, pass. 19 Kp. San Antonio n. Maracaibo. Singkep, 20 v Kaapstad n. Mombasa. Stad Rotterdam. 20 v Seven Islands n. Glasgow. Sloterdijk, pass 20 Vlissingen n. Antwerpen. Stad Vlaardingen, 20 te Narvik. Trompenberg. 20 te New Orleans. Tomini. 19 570 m. n o Bermuda n. Calcutta. Tawali. 21 te Mombasa. Teiresias, 19 460 m. z. Kp. Palmas n. L. Palmas. Trajanus. 19 v. Curacao n. Pto Cabello. Tarnkan, 19 250 m. n.o. Durban n. Dakar. Telamon, pass. 19 Kp. San Antonio n. La Gualra. Utrecht, 19 730 m. o. Mauritius n. Las Palmas. Vlist, 21 te Amsterdam. Van Neck. 21 te Thingtao v. Tientsin. Willem Ruys. 19 v. Kaapstad n. Colombo. Waterland, 24 te Las Palmas verw. Willemstad. 20 v. Cristobal n. Cartagena. Woensdrecht, 20 te Balikpapan. Wonosobo, 21 te Rastanura, 23 te Bahrein verw. Waterland. 19 te Ilheos. IJssel, 19 v. Tunis n. Piraeus. Zuiderkruis, 19 1140 m. n.o. Pitcairns eil. n. Balbao. KLEINE VAART Appingedam, 17 v. Lissabon te Oporto. Ardeas. 17 v Amsterdam n. Spanje. Audacia. 20 v. Boulogne n. Fowey. Actina. 20 v. Duinkerken te Leixoes verw. Ali S, 20 dw. Texel n. Londen. Actinia. 19 100 m. dw. Vilano n. Leixoes. Arcturus, 19 37 m. w.z.w. Texel n. Londen. Atlas, 19 40 m. n. Ibizu Isl. n. Barcelona. Bergsingel, 20 v. Malaga te Bristol verw. Berty. 20 v. Rouaan te Par verw. Birmingham, 19 v. Leith n. Grangemouth. Bounty, 19 v. Rotterdam te Liverpool verw. Baltic. 19 10 m. Kp. Wrath n. Fleetwood. Berend N, 19 in Bristolkanaal n. Plymouth. Concepcion, 16 v. Montevideo te Asuncion. De Ruyter, 19 v. Stockholm n. Vifstawharf. Draco. 17 v. Vlissingen te Londen. Driebergen. 19 120 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Warri. Escaut. 19 v. Rotterdam te Rouaan. Evertsen, 19 v Stettin te Kristinahamn. Express, 19 v Rotterdam te Aberdeen. Flevo, 19 30 m. z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Frida Blokzijl, 20 v. Rotterdam te Boston. Henrica. 19 v. Vlissingen n. Antwerpen. Hoogland. 20 v. Rotterdam n. Grangemouth. Inspecteur Mellema, 19 Botnische Golf n. Umea. John M, 19 v. Sarnia te Montreal. Jutland, 19 v Kage n. Mantyluoto. June. 18 v. Par te Amsterdam. Kastanjesingel, verm. 20 v. Slijkens n. Brussel. Lies, 20 v. Aaisborg n. Kotka. Lyra, 19 5 m. o.z.o. Tees n. Parijs. Mariscal Lopez, 19 470 m. n.o. St. Vincent naar Porto Alegre. Megrez N, 19 te Ilheos. Marianne, 19 30 m. dw. IJmuiden n. Rouen. Muphrid N. 19 v. Jakobstad n. Pateniemi. Mitropa, 19 30 m. n. Villano n. Genua. Mutua, 19 50 m. w.n w. Texel n. Vastervlk. Markab N. 20 v. Aeghion te Oslo verw. Nettie. 19 v. Amble n. Karlstad. Nottingham. 20 v. Rotterdam te Harlingen. Netta. 19 30 m. w. Egmond n. Avonmouth. Niobe, 19 ten anker te Kemi. Realia, pass. 20 Rouaan n. Kopenhagen. Roelof Buisman. 20 dw. Vlieland n. Flensburg. Santa Margherila. 19 dw. Sth. Foreland n. Goole. Steody, 19 op Elbe n. Rotterdam. Tilly, 19 dw. Texel n. Zaandam. Theano. 20 v. Dublin te Belfast. Trito, 22 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Trim. 20 v. Kopenhagen te Londen verw. Tuskar, pass. 20 Malinhead n. Whiteland. Virgo, 20 v. Skutskar te Londen verw. Walen burgh, 19 v. Vasteras n. Hoping. Westersingel, verm. 20 v. Caen n. Honfleur. Westerdok, 18 v. Amsterdam te Londen. SLEEPVAART Cycloop, 18 310 m. w.z.w. St. Nazaire n. St. Naz. Ebro, 19 220 m. n.n.o. Bermuda n. Philadelphia. Gele Zee. 19 v. Arendal n. Rotterdam. Hudson, 19 200 m. z.o. Saigon n. Akyab. Humber, 17 150 m. n. Finisterre n. Maracaibo. Loire, 18 te Surabaja. Noordholland, 19 te Rotterdam. Noordzee. 19 dw. Sabang n. Bombay. Oceaan en Zwarte Zee 19 75 m. n.w. Fayal n. Az. Zeeland, 20 te Liverpool. Oostzee, 17 v. Karachi n. Colombo. Poolzee. 18 110 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Rode Zee. 18 te Maracaibo. Thames, 17 110 m. n.n.o. Finisterre n. Samsun. Tyne, 17 te Djibouti.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3