4.- Gillette SARDINESIN HETBOEGWA TER J Nehroe overtuigd door lijdelijk verzet van de Hongaren Winter brengt grote nood in het stakende Hongarije ik geef hem een Gillette Rocket Polen polst het Westen over economische hulpverlening r Van dag tot dag Opstand van grote meerderheid met buitenlandse hulp onderdrukt" Tienduizend vluchtelingen op één dag, Sovjet-Unie kan niet genoeg bieden A WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 3 Casals-festival volgend jaar in Puerto Rico Atlantisch gesprek op parlementair niveau A Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Joegoslavische socialist Djilas aangehouden We hebben dus voorlopig ons laatste zondagse autotochtje gemaakt. Van aanstaande zondag af zullen de fietsers, al of niet brommende, het rijk min of meer alleen hebben. Dat zij en dit geldt wel in 't bijzonder voor de brommers een voorzichtig gebruik van deze situatie mo gen maken! De oorzaken van dit zondags-rijverbod zijn wel uiterst merkwaardig. De maat regel is in de eerste plaats te wijten aan 't economische harikiri, waarmee verschil lende Arabische landen hun haat tegen de Europeanen hebben gedemonstreerd. Op óns heeft hun olie-boycot het effect dat wij één dag per week minder plezier tochtjes kunnen maken; op de Arabieren zelf is het effect, dat zij er zeven dagen per week minder nóg minder door kunnen eten. We leven in een vreemde wereld. In de tweede plaats vloeit het verbod voort uit de weigering van de Ameri kaanse regering om de olie-export naar Europa te verhogen zolang de Britse en Franse troepen niet uit Egypte zijn ver trokken, omdat Amerika anders wel eens de schijn zou kunnen wekken, iets te doen dat tegen de belangen van Nasser het troetelkind van Washington maar nog meer van Moskou indruist. Het effect hiervan is, dat Amerika's voornaamste bondgenoten de dupe zijn en dat Ameri ka's voornaamste tegenstander ermee wordt geholpen. We leven in een bijzonder vreemde wereld. In de praktijk heeft het verbod op ple ziertochtjes natuurlijk toch wel allerlei onaangename en ongewenste konsekwen- ties. De belangrijkste daarvan is onge twijfeld de nadelige invloed ervan op de vele hotel- en restaurantbedrijven in de provincie, die het hele jaar open zijn en die het in de wintermaanden vaak hoofd zakelijk van de weekend-gasten moeten hebben. Vele van die gasten, die voor een rustperiode van anderhalve dag wel een flinke autorit wilden maken, zullen dat niet doen als zij alleen maar een zater dagmiddag „er uit" kunnen zijn. De schade, in het bijzonder voor toeristenhotels in die plaatsen welke niet anders dan per auto bereikbaar zijn, mag dan ook niet worden onderschat. Voor vele anderen in den lande zal het verbod ongerief meebrengen. Niet ieder een, die op zondag zijn auto nodig zal hebben voor een wel degelijk verant woorde reis, zal altijd tijd en gelegenheid hebben voor het aanvragen van de daar voor nodige vergunning. Aan de andere kant zullen taxi-ondernemingen hun in komsten vermoedelijk wel zien vermeerde ren en dit zal, naar verhouding in minder mate, ook wel gelden voor de openbare vervoermiddelen. Volgens de aankondiging in de Staats courant zullen heel wat categorieën van auto- en motorrijders in aanmerking ko men voor uitzonderingsvergunningen. Het is ongetwijfeld toe te juichen, dat de over heid in deze dus een ruim standpunt wil innemen. Laten we onze waardering daar voor tot uitdrukking brengen door onszelf matiging op te leggen en in twijfelachtige gevallen liever niet om een rijvergunning te vragen. Om maar helemaal niet te spreken van de noodzaak, nu eens niet al onze slimheid aan te wenden om zodanig door de mazen van de verordening heen te kruipen dat er toch „lekker" een eigen lijk-verboden zondagsritje op over schiet. ADVERTENTIE Alleen NIVEA bevat Eücerit bet voedingsmiddel voor de huid SAN JUAN (U.P.) Volgend jaar zal het internationale muziekfestival, dat de tachtigjarige Spaanse cellist Pablo Casals ieder jaar geeft in Perpignan of Prades (Zuid-Frankrijk) sinds hij in 1946 zijn ge boorteland om politieke redenen vrijwillig de rug toekeerde, gehouden worden in San Juan, Puerto Rico. Vierenvijftig prominen te musici zullen aan dit festival, dat van 22 april tot 8 mei gehouden wordt, deelne men. Er worden twaalf concerten gege ven. Aan alle concerten zal Casals zijn me dewerking 'verlenen. Er zijn zes concer ten voor orkesten en zes voor kamermu ziekgezelschappen. Casals speelt werken van Bach, Mozart en Schubert. 99 NIEUW DELHI (Reuter) De onaf hankelijke „Times of India" schreef dins dag dat de veroordeling van het Russische optreden in Hongarije door premier Nehroe de Indiase houding in de UNO lijkt te verloochenen. (India heeft vorige week in de UNO- Assemblée tegen een resolutie gestemd waarin gevraagd werd om vrije verkiezin gen onder UNO-toezicht in Hongarije). „De verklaring van Nehroe in het parle ment heeft de beschuldiging, dat India neutraal is maar aan Russische zijde staat, ontzenuwd. Deze vooringenomenheid van de Indiase buitenlandse politiek is einde lijk ontdekt en zal vermoedelijk wel te niet gedaan worden", aldus het blad. Nehroe zei maandag, dat onpartijdige waarnemers, liefst van de UNO in Honga rije en de bezette delen van Egypte zouden moeten worden toegelaten om verslag over de toestand uit te brengen. De premier zei, d'at het lijdelijk verzet in Hongarije meer indruk op hem heeft ge maakt dan de gevechten. Er bestaat weinig twijfel aan dat het in Hongarije om een ware volksbeweging gaat, zo zei hij. „Het grove gebruik van wapens tegen zwakkere naties", zoals in Egypte en Hongarije ge beurd was, is tot mislukken gedoemd. „Ik twijfel er niet aan of vreog of laat zal het Hongaarse volk, dat zo krachtig uiting heeft gegeven aan zijn vrijheidswil, zegevieren", aldus Nehroe. De premier pleitte voor afschaffing van alle militaire verdragen. „Tot de invasie in Egypte is zogenaamd besloten om een pe netratie van Rusland in het Midden-Oosten te voorkomen, maar in feite heeft zij de weg voor Rusland gebaand en het Midden- Oosten gemaakt tot een broedplaats voor een groot conflict", aldus Nehroe. Een juiste beoordeling van het wereldgebeuren wordt volgens hem bemoeilijkt door tegen strijdig nieuws in de pers en door berich ten, die later worden tegengesproken. „Er zijn berichten geweest over depor taties. De Hongaarse en de Russische re gering hebben dit in de UNO tegengespro ken. Toch Ls er een resolutie in de Assem- blée ingediend, gebaseerd op berichten, die door twee regeringen die het weten kunnen worden tegengesproken." Nehroe voegde hieraan toe, dat de Hon gaarse regering jonge mensen heeft toege staan naar punten bij de grens te gaan om te kunnen vaststellen dat er niemand wordt gedeporteerd. Mogelijk heeft men gedacht dat deze mensen zelf gedeporteerd werden". Hoe het allemaal precies gegaan is in Hon garije, vindt Nehroe niet het voornaamste. Waar het op aankomt, zo zei hij, is dat de grote meerderheid van het volk een veran dering wil en daartoe een opstand is be gonnen, die met buitenlandse hulp is onder drukt. India staat op het standpunt, dat de buitenlandse troepen uit Hongarij en Egyp te moeten worden teruggetrokken. Een Praja-socialist vroeg Nehroe in de Hongaarse kwestie een ferme houding aan te nemen en de regering Kadar niet te er kennen. Deze spreker leverde felle critiek op de houding van Krisjna Menon, de In diase UNO-afgevaardigde, in de Hongaarse kwestie. Menons houding was naar zijn mening niet representatief voor „het volk en de regering van India". (Van onze correspondent te Wenen) De nood van het Hongaarse volk is nog gestegen doordat de winter is ingevallen. In Boedapest staat de barometer op 6 en in Szombathety op 10 graden onder nul. De grootste ellende heerst in de hoofdstad, waar men vensterglas noch brandstoffen heeft. Toch duurt het lijdelijk verzet voort. Het tekort aan stookmateriaal wordt met de dag sterker voelbaar. In plaats van 80.000 ton kolen per dag leveren de mijnen slechts 10.000 ton met het gevolg dat ook de elektriciteitsbedrijven nog geen derde van de benodigde stroom kunnen opwek ken. Er zijn volgens Reuter dinsdag meer dan 10.000 Hongaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens gekomen. De auto riteiten van Burgenland deden een drin gend beroep op de met de hulpverlening belaste autoriteiten in geheel Oostenrijk om hulp bij het opvangen van deze plot selinge' stroom vaii vluchtelingen. Enkele van Boeda's gele trams rijden weer op de westelijke Donauoever en er rijden ook weer autobussen in de hoofd stad. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen is'de Russische stadscommandant generaal-majoor Grebennyik opgevolgd door generaal-majoor Latsjenko en zijn de politieke besprekingen tussen premier Kadar en de leiders van andere partijen op dood spoor gekomen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat een vierhonderd jonge Hon garen, die op een verzamelpunt in Boeda pest, in afwachting van hun wegvoering, waren samengebracht, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens een nog onbevestigd be richt is kortgeleden een groep weggevoer de Hongaarse meisjes en jongemannen uit een kamp in de Sovjet-Unie. waar onge veer 1.500 Hongaren waren ondergebracht, in Hongarije teruggekeerd. De terugge- keei'den. die vermoedelijk op grond van hun wankele gezondheidstoestand op vrije voeten zijn gesteld, verklaarden dat het eten en de ligging slecht waren. De minister voor vervoerszaken Czanadi heeft via radio-Boedapest een beroep op de spoorwegarbeiders gedaan het werk onmiddellijk te hervatten, daar de econo mische toestand van dag tot dag slechter wordt. Radio-Boedapest heeft dinsdag avond omgeroepen dat de nieuwe politie- eenheden bezig zijn Boedapest „van de laatste opstandelingen te zuiveren". Zij zoeken tevens naar niet ingeleverde wa pens en munitie. „In het Petoefi-cultuur- centrum zijn een grote waarde vertegen woordigende wapens en militaire uitrus ting gevonden. In Boeda - het oude ge deelte der stad - verbergen zich nog steeds opstandelingen", aldus radio-Boedapest. De Hongaarse procureur-generaal heeft alle openbare aanklagers opgedragen „de wet in haar volle scherpte toe te passen op door de Hongaarse politie gevangen ge nomen opstandelingen, of op revolutionai ren, die door de Russische troepen aan de Hongaarse autoriteiten zijn uitgeleverd". In Joegoslavië aangekomen Hongaarse vluchtelingen hebben volgens AFP ver klaard dat de uraniummijnen m het berg gebied van Mecsek, in de omgeving van Pees. nabij de Joegoslavische grens, in handen zijn van zesduizend jonge Honga ren, over het algemeen studenten en ruim tweehonderd mijnwerkers. De Hongaren zijn door Sovjet-troepen omsingeld, doch zij zijn overvloedig van wapens voorzien en zij kunnen het geruime tijd uithouden. Reizigers uit Zuid-Hongarije zeggen dat het leven daar geheel verlamd is. Van welingelichte westerse zijde wordt verno men dat er nog steeds berichten over weg voeringen worden ontvangen, doch dat deze actie in omvang schijnt af te nemen. (Van een bijzondere medewerker) PARIJS, dinsdag Van de talloze, voor al militaire, conferenties, die het Parijse Palais de Chaillot binnen zijn muren heeft gehad is de huidige, zoal niet de belang rijkste, dan toch een der meest in het oog vallende. Honderd vijfenzeventig parle mentsleden uit de vijftien landen van het Noord-Atlantisch pact beraden zich op het belang der politieke, sociale en culturele samenwerking hunner landen. De topfiguren der atlantische gemeen schap hebben de parlementsleden dadelijk op de eerste dag van de conferentie het gewicht van de zaak duidelijk gemaakt. In besloten vergaderingen traden voor het in ternationale parlementaire forum achter eenvolgens op: de Britse secretaris-gene raal van de NAVO, Lord Ismai, en de Amerikaanse opperbevelhebber der atlan tische strijdkrachten in Europa, generaal Alfred Gruenther. Beiden zijn aftredend. Gruenther draagt vandaag zijn comman- da over aan generaal Norstadt en Lord Ismai zal, naar wij vernemen,, worden op gevolgd door Paul-Henri Spaak, de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, of schoon de Canadese minister van Buiten landse Zaken Lester Pearson voor de post van secretaris-generaal lang op de nomina tie heeft gestaan. Dit alles is evenwel een zijspzong naar hetgeen deze conferentie van parlements leden onmiddellijk raakt. Het eigenlijke werk betreft de betekenis der atlantische parlementaire opinie. Een opinie, die te meer van belang is nu binnen de atlanti sche gemeenschap meningsverschillen aan het licht zijn getreden aangaande de geza menlijke politiek, met name in het Mid den-Oosten. De Nederlandse afgevaardigde, het Twee de Kamerlid J. J. Fens, die werd herkozen als secretaris-generaal een functie die hij ook vorig jaar op de eerste conferentie van deze aard bekleedde, zei: ,.De behoefte aan een soort transatlantisch parlemen tair forum is meer dan men wel zou wil len door de gebeurtenissen van de af gelopen week onderstreept". Tot voorzitter koos de confei-enfie het democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Wayne L. Hays als opvolger van de Canadees Robertson, die voorzitter is van de Canadese senaat en die wegens de internationale toestand naar Ottawa is teruggekeerd. De conferen tie benoemde hem tot ere-voorzitter. In een boodschap aan de conferentie drong Robertson aan op nauwe politieke samenwerking tussen de landen van het Noordatlantische pact. Het is absurd, al dus de afgetreden voorzitter, gezamenlijke strijdkrachten in het leven te roepen, zon der gelijktijdig te werken aan een geza- i .enlijke politiek. Deze verklaring geeft, dunkt ons, weer wat de verzamelde paz-lementsleden bezig houdt. De komende dagen zullen moeten tonen in hoeverre men zijn denkbeelden in gezamenlijke uitspraken zal kunnen neer leggen. ADVERTENTIE Het doet er niet toe dat hij al een apparaat heeft. Ik geef hem zo'n nieuwe Gillette - dan is hij weer bij. De Gillette Rocket in mooi etui, is een snelwerkend apparaat dat met één draai open is. Er is een dispen ser bij (met een vakje voor de niet meerte gebruiken mesjes) en 4 blauwe Gillette mesjes. Alles wat hij nodig heeft om de gehele dag fris en schoon geschoren te zijn, ook 's-avonds nog. Een „goeie morgen" begint met Gillette! WARSCHAU (Reuter/AFP) Naar in Warschau en in Washington verluidt, dat Polen tracht economische hulp van het westen te krijgen. Aan deze steun zou ech ter geen enkele politieke voorwaarde m Als men op de Eiffeltoren staat met 'liet gezicht naar de Seine ziet men tussen de beide vleugels van het Palais de Chaillot het noodgebouw van de Noordatlantische Verdragsorganisatie liggen. Zodra dit nieuwe NAVO-ge- bouw in Parijs gereed is, zal de tuin van Chaillot in zijn oude luister hersteld worden. De bedoeling was maar even in Nazaré een kijkje te nemen, maar we konden er na tweeëneenhalve dag slechts met moeite weg komen en dan nog slechts omdat de tijd ons onverbid delijk opjoeg. Stel u voor: een ruime baai met een ook naar onze begrippen breed strand. Aan de noordzijde wordt dit af gesloten door een meer dan honderd meter hoge steile rots, die ver de zee insteekt. Het is er een en al levendig heid. Bruinverbrande kinde ren in kleurige kledij van tartanachtige ruitstof, man nen in dezelfde dracht met op het hoofd de zwarte bar- rete, een soort kous met een langs het gezicht afhangende pluim, vrouwen geheel in het zwart. Er zijn veel we duwen, want de sardine vangst in de ranke barcos is een gevaarlijk bedrijf. Als de westerstorm de wateren hoog tegen de kust opzwiept, lopen zij handenwringend heen en weer elk nood weer eist slachtoffers. Onze gids was Manuel Fernandes, een uit Lissabon afkomstige kunstschilder, die zich van het eerste ogenblik af met vriendelijke opdringe righeid aan ons hechtte. We zaten op het marktplein een kop koffie te drinken, wil den een aantekening maken en ontdekten, dat het vul potlood verdwenen was. Ma nuel was wel zo goed om, gewapend met ons biljet van honderd escudos, dat is ruim dertien gulden, een nieuw voor ons te kopen. Hij was OP ONZE ZWERFTOCHT door Portugal mocht de vis sersplaats met de Bijbelse naam, Nazaré, niet worden over geslagen. „Het mooiste strand aan de Atlantische kust", had men ons in Lissabon gezegd. We richtten dus vol verwach ting de neus van de wagen naar het noorden en gleden honderddertig kilometer over goede, maar bochtige wegen door een landschap van als maar bloemen, aardige door kijkjes en vergezichten. Bij Alcobaga veranderden we de koers naar pal west en twintig minuten later zagen we van een heuvel een hagelwit dorp aan onze voeten liggen. eerlijk genoeg om er inder daad mee terug te komen, al hield hij het wisselgeld abusievelijk in de zak. „Al op de Sitio geweest?" vroeg hij, wijzend naar de rots. Hij sleepte ons mee naar het kabelbaantje, dat de verbinding tussen hoog 'en laag Nazaré onderhoudt en we stegen boven de witte huizenkubussen en de puur- blauwe zee uit. Ongeduldig ging hij ons voor naar een vooruitspringende rotspunt, van waar de figuurtjes op het strand insecten en de te drogen liggende netten vuile bruine vegen leken. „Ziet u wel, dat er hoefafdrukken in de steen staan?" Onze verbeeldingskracht was juist voldoende om een paar uit hollingen te onderscheiden, die er wel wat van weg had den. Manuel vertelde al. Het werd weer een van de talloze legenden, waaraan Portugal zo rijk is. Maar deze had de geloofwaardig heid van de precieze datum: op 14 september 1182 moet zich hier een wonder hebben voltrokken. De slotvoogd van Porto de Mós, Dom Fuas Roupinho, was die dag op jacht en achtervolgde te paard een reusachtig hert. Het dier wist hem steeds zo ver voor te blijven, dat het buiten bereik bleef van de dodelijke pijl. Plotseling was het geheel verdwenen en op hetzelfde ogenblik sloegen de voorbenen van het paard in het niets. De duivel in de gedaante van een hert had Dom Fuas naar de rots ge loktMaar terwijl de ach terbenen van het paard een eeuwige indruk groeven in de steen, greep de krachtige hand van de Maagd, die nog heden ten dage als Onze Lieve Vrouw van Nazaré wordt vereerd, de teugels en bracht ros en ruiter in vei ligheid. Manuel was het ook, die ons verleidde langer te blij ven om de sensatie van de sardinevangst aan boord van een barco mee te maken. Dat wil zeggen: hij bracht het contact tot stand, maar toen we in de kille nanacht op het strand stonden, was hij onder de dekens gebleven. De vorige dag hadden we al gezien hoe koppels logge os sen de teruggekeerde barken ver het strand optrokken. Nu kregen we hetzelfde pro gramma in omgekeerde volg orde. Met onze zestien man had den we weinig levensruimte in het bootje. Een uitkijk tuurde over de boeg onaf gebroken in het fosfores- cerende water. Wanneer de maan af en toe achter de wolken te voorschijn kwam, moesten we aan een griezel verhaal van Edgar Allan Poe denken. Dan was het ook, alsof een lange reep ver frommeld zilverpapier achte loos over de oceaan was ge legd, terwijl er bovendien nog duizenden glinsterende snippertjes ronddreven. Het iet, honderdtachtig meter lang, veertig meter breed, werd uitgezet. Het sleepte op grote kurken en opgeblazen varkenshuiden in een enorme lus achter ons aan. Er verstreek een uur. In het oosten begon de hemel zich al licht te kleuren. Aan de horizon ging het silhouet van een boot voorbij, spook achtig. En toen ineens kwam de verlossende kreet van de uitkijk: „Sardinhas!" Iemand zette een lied in een ge zang met vreemde inter vallen. We voeren dwars door een flinke school sardines en reeds na een half uur werd het net gehaald. Juichend begroetten de mannen de eerste spartelende visjes. Een van hen bukte zich, greep een handvol en gooide ze terug. Maar hij zorgde er wel voor, dat ze weer in het net terecht kwamen. Het roeibootje achter onze bark werd door twee vissers be mand: zij moesten opletten, dat niet te veel sardines de kans kregen in zee terug te wippen. „Tevreden?" vroegen wij de schipper. Hij knikte, wat verstrooid. Misschien be rekende hij al zijn aandeel in de buit, tweemaal zo hoog als dat van elk zijner knechts. Het samenspel van de be manning was bewonderens waardig. Ieder wist precies wat hem te doen stond. Snel werden onder toevoeging van scheppen zout de kisten ge vuld. En daarna begon een houtskoolbrander te gloeien en de scherpe lucht van ge roosterde vis sloeg ons op de keel. Er werd ons een sar- ding aangereikt en we meen den die het best te kunnen genieten door de methode te volgen, die aan onze haring- kramen gebruikelijk is: hoofd in de nek, de vis aan de staart pakken en maar laten zakken. De vissers waren verrukt. „Uma mais!" schreeuwden zij, „nog een!" Dat hebben we toen maar gedaan, ook al betekende dat een tikje te ver doorvoeren van de beleefdheid. Sardine- gal is namelijk onbeschrijfe lijk bitter. F. Remming mogen zijn verbonden. Men vermoedt dat de Poolse regering het westen langs diplo matieke weg over de gewenste hulpver lening zal polsen. Inmiddels heeft het Poolse parlement zijn werkzaamheden in dit zittingsjaar be ëindigd, nadat een motie, waarin de resul taten van het jongste Pools-Russische over leg te Moskou werden goedgekeurd, zonder debat en met algemene stemmen was aan vaard. In februari worden verkiezingen gehouden voor een nieuwe volksvertegen woordiging. Begrip Premier Cyrankiewicz zei in het parle ment, dat de 'besprekingen in Moskou in economisch opzich een keerpunt zijn ge weest, daar Polen aanzienlijke kredieten heeft gekregen voor zijn vijf-jarenplan. De Sovjet-leiders toonden veel begrip voor de economische moeilijkheden van Polen. Hij verklaarde, dat de financiële voordelen, die Polen krijgt, de verliezen dekken, die het land bij kolenleveranties aan Rusland van 1946 tot 1953 heeft geleden. Het evenwicht in onze economische betrekkingen tot de Sovjet-Unie is hersteld. Een gemengd Rus- sisch-Poolse commissie zal de handels transacties tussen de twee landen in de stalinistische periode onderzoeken. In de jaren 1957 tot 1960 zullen er echter tekor ten op de betalingsbalans blijven, waardoor de gestelde doelen van het vijf-jarenplan niet volledig kunnen worden bereikt, aldus Cyrankiewicz. De centrale vakverenigingsraad heeft zaterdag op een stormachtige zitting in Warschau een resolutie aangenomen, waar in verklaard wordt dat de vakverenigingen eigen afgevaardigden in het parlement moeten hebben Bij de afzonderlijke vak verenigingen werd er op aangedrongen eigen nationale congressen te organiseren, waarop besluiten voor een nieuw program voor de federatie van vakverenigingen ge nomen kunnen worden. ADVERTENTIE HAARLEM BELGRADO (Reuter/UP) Milovan Djilas, de gewezen communistische leider in Joegoslavië, die zondag is gearresteerd, blijft voorlopig in arrest, hangende een onderzoek naar zijn activiteit. Hij wordt verdacht van het verspreiden van staats- vijandige propaganda in de buitenlandse pers. De 45-jarige Djilas heeft sinds de ont heffing uit zijn functies van vice-president, en lid van het politieke bureau van de Joe goslavische partij in 1954, wegens „pro- Westers burgerlijk liberalisme", terugge trokken geleefd. In 1955 kreeg hij een voor waardelijke gevangenisstraf van achttien maanden wegens „staatsvijandige propa ganda" nadat hjj de leiding van Joegoslavië in een vraaggesprek met de buitenlandse pers gecritiseerd had. In de laatste maan den heeft Djilas verscheidene artikelen over internationale zaken voor de buiten landse pers geschreven. Djilas is be vriend geweest met president Tito met wie hij van 1941 af heeft samengewerkt in het verzet tijdens de oorlog. Buiten landse waarnemers vragen zich af, of zijn arrestatie erop duidt, dat de Joegoslavische regering bevreesd is voor binnenlandse on rust als gevolg van de opstand in Hon garije. Eind oktober leverde Djilas tegen over een correspondent van A.F.P. critiek op de Joegoslavische houding in de Veilig heidsraad bij de behandeling van de Hon gaarse kwestie. Ook publiceerde hij een belangrijk artikel in het Amerikaanse tijd schrift „New Leader".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5