TELEFUNKEN Wederom fragment gevonden van vroegere kloosterkerk Geprefabriceerde school komt in veertien dagen tot stand Volgende week komen Hongaarse vluchtelingen naar Haarlem Bezwaren tegen streekplan worden in rekwest aan G.S. uitgedrukt Bethesda Sareptaherschapen in prettig bewoonbaar tehuis Pater Duynstee benoemd tot leider 'grieven aan de redactie Meer waardering voor plan-De Ranitz Kort en bondig Vanmiddag vlag in top aan Dr. De Liefdestraat Kanariepieten kwinkeleren in Vleeshal 9 Sahelis en Kerrebijn viert eeuwfeest Spoedig voorstel B. en W. te verwachten Heemstedenaar veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf „Nobelt"-atelier op Phoenixterrein Bouw flats nabij Boven weg te Aerdenhout N.Ph.O. concerteert in Amsterdam Vergadering Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld PI on-De Ranitz Opgravingen bij Haarlems Stadhuis „Duitsland als vakantie land" Begroting Bloemendaal verschijnt binnenkort Belgisch vloerkleed als Perzisch tapijt verkocht Première van Nederlandse Comedie in Haarlem „Een ezel blijft een ezel" Bijeenkomst zangkoor „Jubilate Deo" WOENSDAG 2 1 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 „Forgadészoba staat er op de deur. En „Halószoba" om twee willekeurige namen te nemen, die op deuren in het voormalige noodziekenhuis aan de Hazepaterslaan te Haarlem zijn aangebracht. Twee voor ons onbegrijpelijke woorden. En omdat wij de zin van deze Hongaarse woorden niet "Verstaan, zijn de Nederlandse vertalingen er onder geplaatst: „slaapkamer" staat er onder het woord „Halószoba en onder het woord „Fogadészoba" leest men „zit kamer". Gistermorgen nog waren jongens uit de hoogste klassen van de Technische School bezig met het schilderen van de namen op de bordjes en ze zullen hun tong wel gebroken hebben over die vreemde woorden. Gisteravond hingen de naambordjes als richtingwijzers op de deuren in het voormalig noodziekenhuis en de nog verse verf symboliseerde als het ware de snelheid waarmee „Bethesda Sarepta" van kaal gebouw is omgeschapen in een leefbaar tehuis voor de Hongaarse vluchtelingen. Drie dagen heeft het Haarlemse Rode Kruis aan de inrichting gewerkt daarbij geholpen door de U.V.V., schilders en tim merlieden, gemeentepersoneel en met medewerking van het Diaconessenhuis en de Huishoudscholen. De helpers en help sters van het Rode Kruis hadden als op dracht gekregen, dat het gebouw woens dagochtend om negen uur gereed moest zijn voor ontvangst. En aan die opdracht hebben zij voldaan. Nu staat het gebouw klaar om de vluchtelingen een voorlopig onderdak te bieden. Het zal nog enkele dagen zo blijven staan, maar dan zullen de bewoners erin trekken. Het is thans definitief, dat in het voormalige noodziekenhuis een groep vluchtelingen zal worden ondergebracht. Verwacht wordt, dat de Hongai'en volgende week dinsdag of woensdag arrivei-en. Op de benedenverdieping van Bethesda Sarepta" zijn een zit-, eet- en speelkamer ondergebi-acht. Op de eerste en tweede ver dieping vindt men de slaapkamers. Op de eerste verdieping ligt eveneens een zitkamer alsmede een badkamer. Voorts is in het gebouw een polikliniek ondei'gebracht. In de zitkamers zijn gezellige zitjes geplaatst met rieten stoeien en lage tafeltjes en aan de wanden hangen fleurige platen; op tafeltjes en in hoeken van de kamers staan planten, die de huiselijkheid verhogen. De gordijnen moesten echter nog woi-den op gehangen. Tot leider van het vluchtelingentehuis is namens de pi'ovinciale stichting voor Maat schappelijk Werk aangesteld pater S. Duyn stee O.F.M., secretaris van de stichting Maatschappelijk Buurtwerk. Gekookt zal worden door de Huishoudscholen, die dit bij toerbeurt twee dagen zullen doen. De meisjes van de huishoudscholen zullen ook het eten opdienen. Al het linnengoed komt uit de eigen voori'aad van het Rode Kruis. Van het tafelzilvei', de kopjes en borden heeft café-restaurant Brinkmann het nog ontbrekende aangevuld. Reeds zijn enige tafeltennisspelen en een tafelbiljart be schikbaar. Het Rode Kruis heeft echter nog een tafeltennistafel nodig. Dinsdagavond hebben enige vooraan staande persoonlijklieden, die bij de vluch telingenhulp zijn betrokken, het her schapen gebouw bezichtigd. Onder meer waren hierbij aanwezig de bui-ge- meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, de bui-gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller; dr. A. M. Lo- rentz de Haas, geneesheer-directeur van „Meer en Bosch", waarvan „Bethesda Sa repta" een ondei-afdeling is; de heer J. C. Korver, ki'ingcommissaris van het Rode Kruis. Maandag 3 december zal het honderdjarig bestaan gevierd worden van de Glas- en Verfindustrie Sabelis en Kerrebijn n.v. Des middags wordt in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem een receptie gehouden. Studiecentrum m.o. Zoals wij eerder hebben medegedeeld, zijn plannen in voor'oei'eiding tot oprich ting van een onderwijskundig studiecen trum voor het middelbaar onderwijs. Een aantal gemeenten, ondermeer Haarlem, is gevraagd toe te treden tot een gemeen schappelijke i-egeling voor dit studiecen trum. Verleden week heeft de gemeente Nijmegen hiertoe besloten. In de Haarlemse raadscommissie voor het onderwijs is de toetreding tot deze regeling momenteel aan de oi'de, zodat vei'wacht kan worden, dat B. en W. spoedig een voorstel dienaangaan de bij de gemeenteraad zullen indienen. De i'echtbank te Almelo heeft de 49-jai'ige vertegenwooi'diger J. A. van N. uit Heem stede tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen hem was tweeënhalf jaar geëist, omdat hij in verscheidene plaatsen in Nederland verduisteringen en oplich tingen had gepleegd, voornamelijk ten na dele van scholen en pensionaten. Naar wij vernemen heeft de directeur van N.V. Pyjamafabricken Nobelt te Haar lem, de lieer A. S. van Cleeff. dinsdagmid dag aan het personeel van dat bedrijf mee gedeeld, dat binnenkort begonnen zal wor den met bouw van een nieuw atelier met bijbehorende bedrijfs- en kantoorruimten. Dit gebouw zal onder architectuur van de Rotterdamse architecten J. P. van der Aa jr. en ir. F. C. de Weger verrijzen op het vroegere Phoenixterrein, de tegen woordige Clae? van Ruijvenstraat op cte hoek van de Parklaan, naast de carrosse- riefabriek van de firma Vermeulen. De capaciteit van het gebouw wordt voorlopig op 100 werkneemsters geba seerd met mogelijkheid van uitbreiding. (Verkort weergegeven) Hongarije. De communisten versprei den 's nachts een extra uitgave van ,,De Waai-heid", waarin allerlei verdraaiingen over de strijd in Hongarije zijn te lezen. De zuivere waarheid is echter, dat allang onder het gewone volk van Hongarije on tevredenheid over het communistische re gime broeide, maai' dat de opgekropte ge voelens niettemin pas laat tot uitbarsting zijn gekomen. Socialisme heeft Hongarije onder de regei'ing van de communistische kapitalisten en machthebbers niet gekend; de bevolking leefde er elf jaar na de oor log onder culturele en materiële omstan digheden, die voor een Westerling nauwe lijks denkbaar zijn. De na-oorlogse macht- hebbei-s hebben nooit geprobeerd commu nistische theorieën in Hongarije tot stand te brengen nog minder de socialistische. Zij hadden hun handen vol aan de onder drukking van het volk en teneinde bij Moskou in de gunst te blijven beide nodig om hun macht te kunnen handhaven. Er is geen sprake van door hen gemaakte beleidsfouten, maar gesproken moet wor den van wanbeleid. Daarom staat het volk niet achter de regering en stelt het zich tegen de machthebbers te weer. Dat is de werkelijkheid. M. H. (Vluchteling) ADVERTENTIE Een Rode Kruis-helpster legt de laat ste hand aan de inrichting van de zitkamer, terwijl arbeiders in de aan grenzende eetkamer de verlichting verzorgen. De vooi'zitter van het Haarlemse Rode Kruis, de heer J. J. Jui'rissen, sprak van het enthousiasme, waarmee aan de inrich ting van het gebouw is gewerkt. PI ij spi'ak de hoop uit, dat de Hongaarse vluchtelin gen hier hun rust zullen vinden, en bracht dank aan de instellingen en bedrijven, die aan de inrichting hadden medegewerkt. Later in de avond sprak de heer Jurrissen hartelijke woorden tot de helpers en help sters, die onder leiding van mevrouw dokter Wicherink en dokter Kors hadden getoond, dat het Rode Kruis onder alle om standigheden paraat is. Mevrouw dokter N. A. O. Wicherink Wegener Sleeswi.jk, die de leiding heeft ge had bij de inrichtingswerkzaamheden, gaf een uitvoerige toelichting, waarin tot uit drukking kwam dat met ovei-leg is gewerkt. Zij schetste hoe het gebouw is ingericht en leidde de groep genodigden vervolgens rond. De kringcommissaris van het Rode Kruis, de heer J. C. Korver, sprak een dankwoord tot allen, die bij het hulpver- leningswerk zijn beti'okken, speeiaal tot mevi'ouw dokter Wichei'ink. Nadat de lei der van de colonne, dokter W. C. Kors, had gesproken, zei de luitenant-toegevoegd aan de colonne, de heer P. C. Westera, namens de helpsters en helpers, dat zij zich bij de inrichting van het gebouw door hun roeping hadden laten leiden. Telefoonnummer Haarlemse vluchtelingencentrTim Het Haarlemse vluchlelingenccntrum aan de Hazepaterslaan is telefonisch aan gesloten onder nummer 14908. Voor even-' tuele aanbiedingen gelieve men dit num mer te bellen. Ook de leider van het tehuis, pater S. Duynstee, O.F.M., is onder dit nummer bereikbaar. Binnenkoi't zal de firma aannemings bedrijf Hollman en Zonen te Santpoort be ginnen aan de bouw van een flatgebouw in drie woonlagen in het plan Bovenweg- Van Haemstedelaan te Aerdenhout. De ge meenteraad van Bloemendaal heeft daartoe medewerking verleend door een opper vlakte van ongeveer 1500 m2 aan de firma te verkopen. Volgens het uitbreidingsplan was het de bedoeling een blok van vier grotei-e eengezinswoningen te bouwen. Deze bouw zal niet doorgaan, echter wel de bouw van een flatgebouw in drie woon lagen, omvattende in totaal twaalf wonin gen. Architect is de heer H. G. Oosterbaan Martinus uit Bloemendaal. Een flat bevat een grote kamer, een gi'Ote en twee kleine slaapkamers. De belangstelling voor het kopen van een flat is bijzonder groot. Een deel is reeds verkocht en over andere wor den onderhandelingen gevoerd. De wonin gen zijn niet uitsluitend bestemd voor be jaarden, zoals een dezer dagen bericht is. Verwacht wordt, dat het flatgebouw in november van het volgend jaar afgeleverd zal worden. Het Noordhóllands Philharmonisch Or kest zal vrijdag 30 november onder leiding van Nico van der Linden in het Concert gebouw te Amsterdam ten bate van het Nationaal Fonds voor de Kinderverlam ming een concert geven waaraan zal wor den medegewerkt door de violist Jo Juda. Er zullen werken worden uitgevoerd van Beethoven, Mendelssohn, Weber, Verdi, Bizet en Van Anrooy. In een buitengewoon druk bezochte bij eenkomst in hotel Boekenrode te Heem stede, waar niet alleen leden van Buurt belang AerdenhoutBentveld, doch ook andere inwoners van Aei'denhout, Bent veld en Vogelenzang aanwezig waren, heeft dinsdagavond mr. A. Bos, voorzitter van het B.A.B., een inleiding gehouden over het ontwerp streekplan Kennemerland- Zui dat thans bij Gedeputeerde Staten ter visie ligt en waar eventueel bezwaar schriften tegen kunnen worden ingediend. De voorzitter betoogde dat er voor de bewoners van Aerdenhout alle reden was een rekwest in te dienen, waarover later door de Provinciale Staten een beslissing genomen zal worden. Vier punten bracht de voorzitter naar voren, waartegen voor al bezwaren bestaan: de oost-west verbin ding; de noord-zuid-weg; de actieve en pas sieve recreatie in de woonkernen en de uit breiding van de bebouwing in Bentveld. Zo wil men tot afbraak van de Vondel school overgaan en wegen aanlegger, door het woongebied terwijl het toch de bedoe ling is een snelweg om de bebouwde kom heen te leiden, aldus mr. Bos. Na dit algemene beeld gaf de voorzitter het woord aan mr. P. II. Prinsen Geerligs, die meer gedetailleei-d op het streekplan inging. De linkervleugel van de Vondelschool en het wethouder Laanpark lopen gevaar. De bestaande oost-west-verbinding (Zand- voortselaan en Zeeweg) heeft inderdaad een onvoldoende capaciteit om het verkeer op te vangen. Het gaat speciaal om het doorgaand verkeer tussen Zandvoort ener zijds en Amsterdam en het verdere achter land anderzijds. Voor het plaatselijk ver keer tussen de Haarlemse agglomeratie en Zandvoort zijn de bestaande verbindingen ruim voldoende. Volgens de plannen van het gemeentebestuur van Bloemendaal kan de Zandvoorterwcg verbreed worden en parallel daaraan de vrijkomende trambaan ook nog voor rijwiel- en bromfietsverkeer worden ingericht. Waar het gaat om het interregionaal verkeer, dat op Zandvoort gericht is, goed te verwerken, ligt het voor de hand om daarvoor een tracé te kiezen, dat niet langs de voor plaatselijk verkeer bestemde wegen gaat en de Haarlems- Heemsteedse agglomeratie vermijdt. Doch dan is het ontworpen tracé voor deze nieu we gedeeltelijke snelverkeersweg wel de slechtst denkbare oplossing. Deze mening is vervat in een rekwest van het B.A.B., dat aan Gedeputeerde Staten gestuurd zal worden. Adressanten waardeerden meer het plan- De Ranitz, waarbij een weg geprojecteerd wordt die op de Zand voorter wel aftakt bij de manége, ten zuiden van Bentveld en Aerdenhout gaat en ten zuiden van de Heem steedse bebouwing en Groenendaal omgeleid wordt. Met grote ongerustheid hebben adressanten kennis genomen van dat onderdeel van het plan, waarbij het duingebied benoorden de ontworpen nieu we oost-west w:ëg en de Zeeweg tot terreir. voor actieve recreatie woi'dt bestemd. Een duinmeer. strandbad en theehuizen zullen daartoe worden aangelegd, waar door er van deze rustige omgeving bitter wéinig zal overblijven. Tenslotte wees mr. Prinsen Geerligs op het gevaar van de uitbreiding van de be bouwing van Bentveld, terwijl juist de grote aantrekkelijk van Bentveld gelegen is in de open doorzichten over duinen en bosterreinen. De adressanten dringen er dan ook bij Gedeputeerde Staten op aan met deze be zwaren ernstig rekening te houden en dien overeenkomstig het streekplan te wijzigen. Na de pauze was er gelegenheid om vra gen te stellen en werd besloten in deze woonkernen zoveel mogelijk handtekenin gen te verzamelen voor hot rekwest. Een motie volgens welke het adres zal worden ingediend, werd bij acclamatie door de aanwezigen goedgekeurd. stijl en perfectie sinds 1903 Nadat de opgravingen welke onder auspi ciën van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek in het Haarlemse stad huiscomplex en de naaste omgeving wor den verricht nu ongeveer acht weken heb ben geduurd, is andermaal een belangrijke vondst gedaan voor de kennis van de his torie van een van Haarlems oudste stads delen. Bij de verbouwing van de conciërgewo ning bij het Stedelijk gymnasium aan het Prinsenhof is men in de tuin op een muur fragment gestoten, dat naar alle waar schijnlijkheid beschouwd kan worden als de westelijke begrenzing van de klooster kerk welke voor 1578 achter het Stadhuis heeft gestaan. Van het muurfragment is ook nog een uitloper in de richting van de Zijlstraat gevonden, waarvan aan te nemen is dat het als kerkhofmuur heeft gediend. Een groot aantal beenderen afkomstig van menselijke skeletten zet deze hypothese kracht bij. Nog onlangs, in ons blad van 5 oktober, hebben wij erop gewezen, dat van de kloos- terkerk de polygonale afsluitingen waren teruggevonden van de midden- en de nooi'dbeuk van deze kerk. De zware muren daarvan werden gedeeltelijk teruggevonden bij de verbouwing van de aan de binnen tuin van 't Stadhuis grenzende personeels afdeling. Wanneer men deze vondsten nu combineert met de i-eeds veel eerdere ont dekking van de muurresten in de zoge naamde refter aan de Pandpoort. dan krijgt het beeld van de middeleeuwse, in 1578 voor de sloop verkochte kloosterkerk een vastere omlijning De zuidelijke beuk im mers zou dan aan de zuidkant begrensd zijn geweest door een muur welke ongeveer parallel loopt met de buitenmuur van de noordelijke vleugel van de Stadsbibliotheek (de vroegere noordelijke kloostergang), terwijl het fundament voor de zuilenrij tussen deze zuidbeuk en de middelste beuk thans nog gedeeltelijk is te onderkennen in en bij de buitenwand van de vleugel van raadzaal (beneden) en Stadsbibliotheek boven. De afronding van de middelste beuk be vindt zich ook ongeveer in het midden van de binnentuin, terwijl de noordelijke beuk daar dan uiteraard bij aansloot. Er is dus sprake geweest van een omvangrijke, drie- beukige kerk, waardoor het bekende schil derij van de Meester van Bellaart, in dit blad met betrekking tot de Stadhiiisgeschie- denis al vele keren genoemd, steeds meer aan topografisch-picturale waarde blijkt te winnen. De plaats van de "roegere muur- fragmenten van de kerk wordt tevens beves- Bijeenkomst van de N.R.V. Blijkens een mededeling van de heer J. F. van Lunteren op een dinsdagavond in de grote zaal van het Concertgebouw te Haar lem gehouden bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging neemt het aantal toeristen naar West-Duits- land ieder jaar toe. In de afgelopen maan den hebben driemaal zoveel leden als in 1954 hun vakantie daar doorgebracht. Spreker vond dat begrijpelijk, omdat het land voor toeristen bijzonder aantrekkelijk is. Dat bleek later op de avond uit de vertoning van een drietal films, waarvan er twee door de cineast J. P. D. Kennedy zijn opgenomen. De heer Van Lunteren, die werkzaam is op het Centraal bureau der vereniging, gaf een toelichting op de films en hield voorts een korte beschouwing over het land op het gebied van historie, bouwkunst en muziek. Begonnen werd met de vertoning van een film door een Duitse cineast gemaakt, waar bij de bezoeker een indruk kreeg van festi viteiten, die in diverse delen van West- Duitsland worden gevierd en van de kleder drachten. De andere twee films waren gemaakt in opdracht van de NRV. De heren Kennedy en Groen waren er zeven weken op uitgetrok ken. Eerstgenoemde heeft gezorgd voor de opnamen en de andere heeft de tekst voor zijn rekening genomen. Een gx'oot aantal kilometers hebben zij afgelegd en niet altijd kon onder gunstige weersomstandigheden gewerkt worden. Het resultaat was prachtig, hoewel de reis in een te snel tempo moest worden afgelegd. Van de steden en dorpen werden daardoor korte flitsen op het doek gebracht. De films waren van goede kwaliteit en trokken de aandacht van de vele leden. Na afloop heeft de heer C. Ligtvoet, als waar nemend vooi'zitter van de afdeling Haarlem van de NRV, woorden van dank gespi'oken tot de heer Van Lunteren. In de gemeente Bloemendaal wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen van de begroting, zodat deze thans binnen enkele dagen zal kunnen verschijnen. tigd door de aanwezigheid van puinlagen, zoals de heer R. Woudstra van de Rijks dienst voor oudheidkundig bodemonderzoek ons vertelde. De gedachte heeft post gevat, dat de kloosterkerk in twee gedeelten is afgebroken en dat men daarbij eerst de zuidelijke beuk heeft gesloopt om deze te doen opgaan in het nieuwe kloostei'complex van de Dominicanen. Op dit pnt echter be staan nog tal van vraagtekens. Archaeologisch is de afgraving tot onge veer twee meter van groot belang omdat daardoor het onderzoek der lagen (waar van men de geleding binnenkort door mid del van een scheikundig procédé hoopt vast te leggen) ook iets naders aan het licht kan brengen omtrent de bebouwing welke nog voor de bouw van het jachtslot (ridderzaal) in 1245 door gi'aaf Willem II daar moet hebben gestaan. Zoals wij ook al in ons ar tikel van 6 oktober vermeldden, zijn de sporen gevonden van een paalfundering, welke tezamen met de aangetroffen dieren- beendei'en op bui-gerlijke bewoning duidt. Brandende Waarheid. Onbekenden heb ben in de Haagse Fahrenheitstraat een col porteur van het communistische dagblad De Waarheid „leeggekocht". Zij hebben de kranten verbrand en daarna de as netjes in de goot geveegd. HAARLEM EN OMGEVING Spreekuur. In ons bericht \an de vorige week betreffende de door het interkerkelijk Evangelisatie-comité te houden bijeen komsten onder de naam „Week der gene zing", is door het uitvallen van een woord niet uitgekomen, dat morgenmiddag ds. J. G. van Hoogstraten en ds. J. Kroon, respectie velijk Hervormd predikant te Stadskanaal en Haarlem, in de consistorie van de Nieuwe Kerk van twee tot vier spreekuur zullen houden. Dit geschiedt in voorbereiding van de grote gebedssamenkomst, die 's avonds in de Begijnhofkapel gehouden wordt. Doopsgezinde kring Heemstede. Op vrij dag 23 november houdt de doopsgezinde kring Heemstede een wijkavond in gebouw „De Olijftak" te Heemstede. Mevrouw M. H. Vlamingh Kiebert zal iets vertellen over de schi'ijver Aart van der Leeuw. Door „zeeman" opgelicht Een Haailemmer heeft bij de recherche ervan mededeling gedaan, dat hij door een als zeeman gekleed persoon is opgelicht. De onbekende vervoegde zich aan de woning van de Haarlemmer en bood ongebanderol- leerde sigaretten aan. De man toonde hierin geen interesse, waarna de zeeman een Ma rokkaanse poef voor f 25 aanbood. De onbe kende moest deze echter gaan halen en kwam terug met een zogenaamd Perzisch tapijt, dat hij voor f 400 aanbood. De Haar lemmer voelde wel voor dit kleed, maar wil de het eerst laten keuren door een deskun dige. Hij gaf de zeeman een handgeld van f 200. Bij keuring is gebleken, dat het tapijt slechts een Belgisch vloei'kleed is, ter waar de van f 125. De zeeman is echter niet meer komen opdagen. Vanmorgen verschenen vier grote vracht auto's met muren, ramen, vloeren, enzo voort in Delftwijk in Oud-Schoten. Ter stond trokken arbeiders aan het werk en verwacht wordt, dat vanmiddag reeds tus sen drie en vier uur het hoogste punt be reikt zal worden, waardoor de Nederlandse vlag in top kan gaan. Begonnen is met de bouw van een vier- klassigè gebouw aan de Dr. De Liefde straat, waarin een openbare lagere school gevestigd zal worden. Het betreft een nieu we school die nog geen naam heeft. Wel zijn er leerlingen, die eei'st in lokalen aan de Lekstraat onderwijs ontvingen en op het ogenblik in het schoollokaal aan de Rijks straatweg. Hoofd van de school is de heer Roost.- Verwachte worttM dat de- thans in aanbouw zijnde school eind december ge reed zal zijn en na de Kerstvacantie in ge bruik genomen kan worden. De vierklassige school wordt gebouwd volgens het systeem van de Holland Buil ding Corporation in Den Haag. Dit bedrijf heeft reeds huizen gebouwd, die in korte tijd gereed waren en kort geleden is een kleuterschool in Rijswijk tot stand geko men. In Haarlem komt de eerste lagere school van het bedrijf tot stand. De funde ringswerkzaamheden zijn op de normale wijze verricht en vanmorgen zijn de muren opgetrokken. Dat ging in een vlot tempo. De muren, de ramen en deuren werden in elkaar gepast nadat zij in de fabriek wa ren gemaakt. De school bestaat uit een geprepareei'de staalconstructie op betonfundering met pa nelen van eterniet en hardboard. Het be treft geen noodschool, maar een permanent gebouw dat uiteindelijk bestemd zal wor den als kleuterschool. Zij is dubbelwandig, bevat ook een kamer voor het hoofd en de verwarming geschiedt van een stenen gebouwtje uit, dat reeds gereed is. Verwacht woi'dt, dat de werkzaamheden veertien dagen in beslag zullen nemen. Dan komen de schilders en de elektriciens om het gebouw af te maken. Andere scholen Dezer dagen zal de n.v. Polynorm te Bunschoten twee geprefabriceerde scholen Kapitein Brassbound's bekering De Nederlandse Comedie zal woensdag 28 november in de Stadsschouwburg in Haarlem de première voor Nederland geven van „Kapitein Brassbound's be kering" van George Bernard Shaw. Op donderdag 29 en vrijdag 30 november wordt in deze schouwburg een herhaling gegeven. De voornaamste medewerkenden zijn Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Frans 't I-Ioen, Paul Huf. Philippe la Chapelle, André van den Heuvel, Bob Goedhart, Pierre Myin, Wim van Sierenberg de Boer en Bert van der Linden. Henk Rigters heeft de regie. De decors zijn van Nicolaas Wijnberg. Zaterdag en zondag kunnen de vogelliefhebbers in de Vleeshal te Haarlem hun hart ophalen en zich verlus tigen in het schouwspel van ruim tweehonderd felge kleurde kanaries. De kring West van de Nederlandse Kleur Kanarie Club heeft een tentoonstelling ingericht van de inzendingen van haar leden. Morgen zul len de beestjes gekeurd worden. De inzender van het mooiste exemplaar krijgt een wisselbeker. Za terdag zal de tentoonstelling voor het publiek worden opengesteld. Dinsdag al werden ver scheidene „pietjes" door hun eigenaars aan de zor gen van de inrichters der tentoonstelling toever trouwd. Enkele diertjes werden per post verzonden of kwamen met enorme vrachtwagens op de plaats van bestemming aan. De fluitende en fladde rende vogeltjes werden in grijs-zwarte kooitjes onder gebracht. Eerst dwarrelden de beestjes nog wat on wennig rond of bleven schuw weggedoken in een hoekje zitten. Na het ver orberen van een flinke por tie zangzaad kwamen zij echter al gauw wat op hun verhaal en schikten zij zich in hun lot, met de gedach te, dat zij op de tentoon stelling hun beste pootje moesten voorzetten en daarvoor in goede conditie moesten zijn. Sommige „pietjes" gaven reeds een schuchtere zangsolo ten beste, welk voorbeeld door de andere kanaries later op de avond werd nage volgd. Op de tentoonstelling voor het publiek zal men ook enige aquaria met exo tische vissen kunnen be wonderen. Voorts zal een keur van tropische vogels de aanwezigheid van de kanaries opluisteren. bouwen en wel aan de P. C. Boutensstraat in Delftwijk en de Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost. Het eei'ste gebouw is be stemd voor de Charlotte de Bourbonschool, uitgaande van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de bijbel en de andere voor een katholieke lagere school. De fundei'ingen zijn reeds gemaakt. Voor de bouw der drie scholen heeft de gemeenteraad van Haarlem op 25 april een bedrag van f 550.000 beschikbaar ge steld. Blijkens hun voorstel waren B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het sy steem, dat thans toegepast wordt, zowel in technisch als in estetisch opzicht te vergelijken is met de traditionele pèrma- nente schoolgebouwen. De drie scholen zullen aanvankelijk voor het lager onderwijs worden gebruikt. In dien andere-scholen gebouwd zijn zullen de drie- 'geprefabriceerde gebouwen inge richt .worden voor het kleuteronderwijs. Zij komen op een plaats, die voor scholen bouw in het uitbreidingsplan is vastgesteld. Rederijkerskamer Alberdingk Thym" in Landjuweel De r-k. rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" heeft dinsdagavond in de Stads schouwburg te Haarlem in het kader van het Nationaal Landjuweel 1956-1957 de tragi-comedie in drie bedrijven „Een ezel blijft een ezel" of „Midas" voor het voet licht gebracht. Het gegeven is ontleend aan een twee tal mythen uit de vroeg-Griekse tijd, waar van de figuren niet bepaald getrouw zijn weergegeven. Het behandelt een episode uit het leven van koning Midas van Phry- giê. die door Apollo was gestraft met ezels oren. Midas blijkt ook de macht te be zitten alles wat hij aanraakt in goud te verandei'en. Door deze macht is hij echter bijna gedoemd te sterven omdat ook zijn eten en drinken in goud verandert. Medea, een prinses, redt hem echter van de on dergang door de venijnige sater Silenus een vijand van Midas om te kopen. Alle figuren zijn aan de fantasie van de auteur Jan Naaykens, ontsproten. De typeringen zijn dikwijls zeer goed getrof fen. Voor Joop Kruyver, die de rol van Ko ning Midas speelde, bood de voorstelling van dinsdagavond tevens de gelegenheid om „zijn 25-jarig jubileum op de planken" te vieren. Ter gelegenheid van het twintigjarig be staan van het Gex-eformeerd Evangelisch Zangkoor „Jubilate Deo"", dirigent H. Son- dorp sr., wordt woensdagavond een bijzon- dere samenkomst gehouden in de Klopper singelkerk te Haarlem. Het koor zal de eerste uitvoering geven van de nieuwe Kantate van Leo Mens Comt nu met Sangh", waaraan solistisch medewerken de sopraan Aukje Rogge de tenor Peter Penders, een jongens, koor en aan de vleugel Hei'man Sondox-p jr., die ook het orgel bespeelt. De predikant van Radio-Bloemendaal ds. G. Toornvliet zal het wooi'd voeren. Verdere medewerking ver lenen Jan van Ossenbruggen en Jan Baard, ti'ompet. Het jubilerende koor dat steeds geleid wordt door de heer Sortdorp, heeft zich in de afgelopen jaren steeds bewogen op het terrein van het evangelie-brengende lied. Het mocht op tal van plaatsen zingen o.a. ook enige malen voor de NCRV. Lezingen voor vrouwengroep Heeinsteedse P. v.d.A. i Wegens de huidige politieke situatie in Hongarije en het Midden-Oosten, heeft het bestuur van de vrouwengroep der Heem- steedse afdeling van de Partij van de Ar beid besloten de voorgenomen feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het tien jarig bestaan voorlopig uit te stellen. Wel zijn voor november en december twee lezingen vastgesteld, welke in het cafétaria- restaurant aan de Binnenweg gehouden zul len worden. De eerste vindt plaats op don derdag 22 november, waarbij de heer J. H. Bartman zai spreken over de Commune, de mislukte volksopstand in Franki'ijk van 1871. De tweede lezing wordt maandag 10 december verzorgd door een spreekster van het Gczinsbegrotingsinstituut te Rotterdam, die het onderwerp „De reclame als hulp middel bij het kopen" zal behandelen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7