DE SAMENZWEERDERS Tandheelkundige kliniek te Groningen door minister Cals geopend Zondagsrijverbod niet voldoende? HOOGTEZON MERLIJN EN DE WONDERBESSEN „Gebrek aan eigen woonruimte is inbreuk op geestelijke vrijheid" Nell Herbert Orthodontische afdeling grootste van Europa H. J. Maertens n.v. NAAIMACHINES Alleenstaande vrouwen foto-atelier 7 Geschiedenis De vakken Ook voor andere dagen t: zuinig met benzine geldt: De „Helga Bolten" behouden te Horta binnengebracht Succes voor Nederlandse zeeslepers Ontheffing van het zondagsrijverbod Bromfiets met „buddyseat" is een motorrijtuig Pluimveetentoonstelling te Barneveld geopend Brandstichting vermoedelijk oorzaak van hotelbrand Soldaat weigerde zich te laten inenten Met weggenomen auto verongelukt Zes jaar geëist wegens poging tot moord Geestelijke vrijheid 'n tip, OVERVEEN rijdt VOLVO topkwaliteit f UtutuqseH Tol. K 2S00 - 18997 25453 - 11123 Weer grote stijging van aantal eerstejaarsstudenten Ambtenaar van Oorlog in gevecht met agenten V. VERVOLGVERHAAL^! door Friedrich Bruegel 85 Amsterdammers gingen in Friesland inbreken Ds. H. J. ten Brink 25 jaar predikant Examens EEN GOED PORTRET Agenda voor Haarlem DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft woensdagmiddag de nieuwe kliniek voor tandheelkunde van de Rijksuniversiteit te Groningen, gebouwd onder architectuur van ir. J. de Bruin-, hoofdarchitect van die Rijksgebouwen dienst, en verrezen aan de Ant. Deusing- laan 1, geopend. In dit gebouw zijn twee tandheelkundige poliklinieken onderge bracht, van de prothetodontie (prof. dr. J. G. van der Ven) en van de orthodontie (prof. dr. K. G. Bijlstra). De sosiodontie (prof. dr. J. G. de Boer) zal in de toekomst in het nieuwe gebouw geplaatst worden, want er bestaan plannen om het bouw werk nog met twee étages te verhogen. Reeds in 1932 bestonden er plannen om een tandheelkundige opleiding in Gronin gen te starten, maar deze plannen moesten worden uitgesteld in verband met bezui nigingen als gevolg van de crisis. De stu die voor tandarts werd eerst ingesteld in 1947, toen. volgens een nieuwe wet de tandheelkundige opleiding opgenomen werd onder de hoger onderwijswet. Op 1 februari 1948 kon huize „Volonte" door een vijftigtal uit Utrecht gekomen studen ten in gebruik genomen worden.. Er werd toen een polikliniek ingericht in de daar toe verbouwde centrale werkplaatsen op het ziekenhuisterrein. De afdeling materia technica werd ondergebi-acht in het fysio logisch laboratorium. De afdeling mond- heelkunde werd eerst tijdelijk gehuisvest in een deel van de oude tyfusbarak. doch kon in 1952 worden ondergebracht in de huidige afdeling aan de Oostersingel. Direct aansluitend aan r"e sosiodontie (conserveren van gebitten door vullingen en dergelijke) is de prothetodontie, de ver vanging van gebitsdelen. De orthodontie houdt zich bezig met de groei en de ont wikkeling van het gebit, de afwijkingen die kunnen ontstaan door foutieve groei en de therapie. De orthodontie wordt nog al te zeer gezien als een specialisme, maar aan de Groningse universiteit is men van oordeel, dat het belangrijk is dat de tand arts hiermede op de hoogte is en zelf een voudige gevallen kan behandelen. Daarom wordt verhoudingsgewijs een groot aantal uren orthodontie gedoceerd en is de ortho dontische kliniek de grootste van Europa. Het kandidaatsexamen in de tandheel kunde te Groningen is gelijk aan het kan didaatsexamen geneeskunde 2a, waaraan toegevoegd wordt algemene pathologie en de beginselen der tandheelkunde, namelijk gebitsmorfologie. De mogelijkheid bestaat dus na het kandidaatsexamen- nog te kie zen welke richting men wil, tandheelkunde of geneeskunde. In het nieuwe gebouw zijn collegezalen, hoogleraren-kamers, laboratoria, zalen met vele behandel-eenheden en laboratorium- plaatsen, een goed ingericht tandtechnisch laboratorium. Elke student heeft, behalve een- behandel-eenheid een laboratorium plaats. Het nieuwe gebouw, dat thans door de minister is geopend is bedoeld voor vijfendertig studenten per studiejaar. Er zijn drie kliniek jaren zodat ongeveer hon derd studenten ondergebracht kunnen worden. Dit aantal is thans reeds bereikt. Het totaal aantal studenten in. de tand heelkunde bedraagt ruim tweehonderd. De strijd om het behoud van de „Helga Bolten" is niet tevergeefs geweest. Het Duit se stoomschip, dat eind oktober 400 mijl van New Foundland door vliegend stormweer op de Atlantische Oceaan zodanig in moei lijkheden geraakte, dat de bemanning van drieëndertig koppen er geen heil meer in zag omdat zij vreesde dat het schip elk ogen blik kon zinken, is veilig door de sleepboten ..Zwarte Zee" en „Oceaan" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst de haven van Horta op het eiland Fayal (Azoren) binnen gesleept. De sleepboot „Ebro" bereikte op 2 novem ber het Duitse met kolen geladen schip. Men constateerde toen een slagzij van ongeveer twintig graden. De bemanning bevond zich op een boot van de Amerikaanse kustwacht en de kapitein, geassisteerd door enige offi cieren. begaf zich wel weer aan boord, maar toen de hulp van de „Ebro" niet voldoende bleek te zijn, verliet men opnieuw het wrak- geslagen schip. De gehele bemanning is later naar Amerika gebracht. In de nacht van 5 op 6 december arriveerde de „Oceaan", die 400 mijl had moeten afleg gen om de „Helga Bolten" te bereiken. De „Oceaan" nam de taak van de „Ebro" over, bracht acht mensen aan boord, zodat er met de drie leden van de „Ebro" op dat ogenblik elf man aanwezig waren om provisorisch herstellingen te verrichten en de pompen te bedienen en begon langzaam te trekken. Tot tweemaal toe brak de tros en eenmaal brak de ankerketting van de „Helga Bolten", waaraan de tros was vastgemaakt. Vrijdag bereikte de „Zwarte Zee" het transport. Deze sleepboot bracht eveneens bemanningsleden en materiaal over en met vereende krachten ging het daarop in de richting van de Azoren. waar het ruim 7000 ton metende Duitse schip met zijn lading kolen thans veilig is aangekomen. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Telefoon 15220 Deskundigen verwachten, dat het zon dagsrijverbod het totale benzineverbruik in Nederland met niet meer dan ongeveer 5 pet. zal doen verminderen. Dit betekent dat de overige 10 pet. door vrijwillige be perking van het benzineverbruik op andere dagen zal moeten worden verkregen. De leveringen van de benzine door de olie maatschappijen aan de handel worden na melijk met 15 pet. verminderd. De invloed van het zondagsrijverbod op het verbruik van benzine dient men niet te overschatten, daar van alle benzine in Ne derland 60 tot 70 pet. door vrachtauto's en bussen wordt verbruikt. De personenauto's spelen dus een betrekkelijk ondergeschik te rol, al is het een feit, dat vele ervan op zondagen veel meer kilometers rijden dan op werkdagen. In elk geval staat het wel vast dat het succes van de thans genomen maatregelen volledig afhankelijk is van de mate waarin de automobilisten gevolg geven aan 't ver zoek van minister Zijlstra, zo zuinig moge lijk met de benzine om te gaan. Indien dit beroep niet het gewenste effect heeft zal tot rantsoenering met bonnen moeten wor den overgegaan. Alles hiervoor is reeds gereed en men zal van de ene dag op de andere tot distributie kunnen overgaan. Het aantal motorrijtuigen in Nederland werd op 1 juli door de A.N.W.B. geschat op 1.177.000, hetgeen een vermeerdering in één jaar tijds van ongeveer 15 pet. betekende. Ruim de helft van dit totaal bestond uit bromfietsen (ongeveer 600.000), die niet vallen onder het zondagsverbod; voorts wa ven er volgens deze schatting op 1 juli 310.000 personenauto's, 160.000 motorfiet sen en 107.000 vracht- en bestelwagens op de weg. De prijzen van olieprodukten zullen wel worden verhoogd, daar de route der tan kers van de Perzische Golf naar West- Europa ongeveer twee maal zo lang is om Kaap de Goede Hoop dan door het thans versperde Suezkanaal. Daar de Amerikaan se olie duurder is dan die uit het Midden- Oosten staat het wel vast dat een prijsver hoging onvermijdelijk is. Besprekingen hierover zijn gaande doch een beslissing is nog niet genomen. Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede, dat in het algemeen gun stig zal worden beschikt op verzoeken om ontheffing van het zondagsrijverbod voor of ten behoeve van geestelijken in de uit voering van hun ambt, zomede voor pers, radio en televisie, chronische invaliden, ook indien zij niet zelf het motorrijtuig bestu ren en voor personen, die invaliden, zieken ouden van dagen naar en van de kerk ver voeren. Bovendien kan in dringende gevallen van andere aard ontheffing worden ver leend. De genoemde categorieën kunnen zich eventueel ook mondeling tot de pro vinciale rijksverkeersinspectie in Amster dam wenden. De kantonrechter te Eindhoven heeft, overeenkomstig de eis van de ambtenaar van het. Openbaar Ministerie, een tachtig tal personen ieder tot een geldboete van f 1,veroordeeld, wegens het niet op eerste vordering vertonen van een rij bewijs. Het betrof hier in alle tachtig ge vallen bestuurders van bromfietsen, waar op een zogenaamde „buddyseat" was ge monteerd. De kantonrechter overwoog bij zijn von nis, dat, ingevolge de wet, bij het monteren van een „buddyseat" op een bromfiets, de bromfiets dan beschouwd moet worden te zijn een tweewielig motorrijtuig en voor het besturen van een tweewielig motor rijtuig moet de bestuurder in het bezit zijn van een rijbewijs. Woensdagavond heeft de burgemeester van Barneveld mr. C. E. E. Kuntze de der de naoorlogse nationale pluimveetentoon stelling te Barneveld geopend. Er zijnllOO inzendingen en vijftig stands van zaken uit. het gehele land- De expositie is tot en met zaterdag ge opend. Zij beslaat een oppervlakte van ruim 3000 vierkante meter. Donderdag en vrijdag wordt te Barneveld tevens een na tionaal pluimveecongres gehouden. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De justitie te Groningen heeft aanwij zingen, dat de brand die vrijdag het voor malige hotel Van der Woude te Haren (Gr.) voor een groot deel heeft verwoest, is aangestoken. Naar aanleiding hiervan zijn ingesloten in het huis van bewaring te Groningen de 21-jarige A. F. van H. uit Haren en de ongeveer 40-jarige P. J- G. uit Assen. De verdachten hebben belangen bij een stichting die in Haren en ook elders flats wilde bouwen. In voorbereiding was een project, dat zou verrijzen op het terrein, waar het hotel stond. Het hotel was vrij hoog verzekerd (een ton) en was eigendom van een makelaarskantoor en een geld schieter. Van H. woonde officieel in de bo venverdieping van het voormalige hotel, maar was weinig thuis. De avond voor de brand is hij echter met enkele anderen in de woning geweest. Het onderzoek duurt voort- „De krijgsraad te velde zuid heeft terecht de 21-jarige soldaat P. H. van de P. uit Herpt tot zeven maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij heeft geweigerd zich te laten inenten", zei de advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof te 's-Graven- hage in zijn requisitoir. Tegen die soldaat: het verheugt mij dat lieden die uit dwars drijverij tegen de voorschriften ingaan hard handig worden aangepakt. De soldaat heeft nu eieren voor zijn geld gekozen. Daarom moet hij nu weer zo snel mogelijk dienst doen. Ik verzoek u hem een gevangenisstraf op te leggen, die gelijk is aan het voorarrest", aldus de advocaat-fiscaal. Dienstplichtig soldaat Van de P. had ge weigerd zich te laten inenten, ook nadat een verzoek om vrijstelling van vaccinatie was afgewezen. De soldaat had, naar hij reeds eerder had verklaard, een keuze moeten maken: of zijn ouders gehoorzamen, die be zwaren tegen inenting koesterden en niet toestonden dat hij een vaccinatie onderging, of het militaire bevel opvolgen. Zijn geweten had hem doen besluiten zijn ouders te ge hoorzamen. Enige tijd geleden, toen de sol daat meerderjarig was geworden en naar zijn mening zelfstandig kon beslissen, had hij zich laten inenten. De verdediger, kapitein Tibben, zei in zijn pleidooi dat de jongeman altijd bereid was geweest zich te laten inenten. Zijn plicht jegens zijn ouders had echter te zwaar ge wogen. De soldaat had welbewust gehan deld zoals hij meende te moeten handelen. De verdediger verzocht het hof, de soldaat Van de P. op vrije voeten te stellen. Dit ver zoek willigde het hof in. Op 4 december zal het hoog militair gerechtshof arrest wijzen. Zes maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en intrekking van het rijbewijs voor drie jaar heeft de officier van Justi tie geëist tegen de 21-jarige opperman G. van K. uit Diemen, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan „joy-ciding". Zijn vriend, de 21-jarige schippersknecht J. J. S. ver loor bij dit plezierritje het leven. Beide jongelui hadden in de nacht van" 21 op 22 september, na veel te hebben gedronken, een auto weggenomen uit Diemen, waar mee zij met grote vaart de rijksweg naar het Gooi opreden. Nabij een nog niet vol tooide verkeerskruising in Naarden was de auto tegen een stapel tegels gebotst en in brand gevlogen. Passerende automobilisten slaagden er op het laatste moment in Van K. uit de brandende auto te trekken. S. was uit de auto geslingerd en lag stervend langs de weg. De officier van Justitie hield bij zijn eis rekening met het feit dat de verdachte door het ongeval reeds ernstig was gestraft. De rechtbank hield de zaak aan voor het uitbrengen van een voorlichtingsrapport over de verdachte. Zes jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 33-jarige bankwer ker M. C. V. uit Amsterdam wegens poging tot moord op de 36-jarige hulpmon teur P. W. De verdachte was het vorig jaar bij de monteur en diens vrouw als kostganger op kamers komen wonen. Man en vrouw hadden grote moeilijkheden en de vrouw zocht bij haar kostganger bescherming tegen haar man. Deze beraamde een plan om de monteur uit de weg te ruimen. In juli nodigde de verdachte de mon teur uit voor een bespreking. Op zijn motor bracht hij hem naar 't Gooi. Op een stille plek tussen Bussum en Hilversum stopte hij en sloeg de monteur met een speciaal daarvoor meegenomen ijzeren staaf ver scheidene malen op het hoofd. Dank zij zijn bijzonder dikke schedel bracht de monteur er het leven af. Hij heeft twee weken in het ziekenhuis gelegen. Zijn linkerarm, waarmee hij getracht had de slagen af te weren, was gebroken. Hij ver scheen thans als getuige voor de recht bank met een nog steeds verbonden arm. Op 5 december zal de rechtbank uit spraak doen. Morabix wachtte niet lang met zijn boze plannen. De volgende dag al stond hij voor zijn fornuis, waarop verschillende potten en pannen stonden te pruttelen en stomen. Met het boek in zijn hand roerde hij in de geheimzinnige mengsels, die hij kookte en bij elkaar gooide. Eindelijk was de drank, die hij brouwen wilde, klaar. Die goot hij in een fles en hield die tegen het licht; de drank fonkelde donkerrood en Morabix grijnsde tevreden. „Ziezohiermee zal ik mijn doel bereiken", jubelde hij. 87-88 „Woontoestand en woonwensen van 3009 alleenstaande vrouwen in Amsterdam" is de titel van een rapport, dat de commissie „Bevordering Woongelegenheid Alleen staanden" heeft samengesteld uit gegevens, verkregen uit een onder alleenstaande vrouwen in Amsterdam gehouden enquête. Aan zevenhonderd bedrijven en instellin gen, waar meer dan tien vrouwen boven vijfentwintig .jaar werkzaam zijn, was een enquêteformulier verzonden. Bovendien werden nog aanvullende interviews ge houden. Onder meer is komen vast te staan dat de alleenstaande vrouw de voorkeur geeft aan een eigen keuken. Het zelf bereiden van maaltijden wordt door achtentachtig percent geprefereerd. Hieruit blijkt, dal restaurantvoorziening bij nieuwe woonge legenheid niet exploitabel zal zijn. De ge dachte aan eigendom van een woning of het verkrijgen van een woning via een bouwonderneming blijkt weinig levend Aan een afzonderlijke zit- en slaapkamer wordt voorkeur gegeven boven een zit- slaapkamer. Tweeëntwintig percent sprak haar voorkeur uit voor het flatgebouw; vierenvijftig percent voor de woning in een bouwblok. Bracht men echter het ele ment „centrale voorzieningen" in de vraag stelling naar voren dan is de voorkeur voor het flatgebouw groter (41 percent). De wensen van de hand- en hoofdarbeid sters lopen echter nogal uiteen. Za waar deert de handarbeidltersgroep de voorde len van een flatgebouw minder dan de hoofdarbeidsters; zij is meer ingesteld op de kleine woning in het bouwblok. Boven dien verkeert de handarbeidster bij zelf standige huisvesting financieel in moeilij ker omstandigheden dan de hoofdarbeid sters, zo is uit de antwoorden komen vast te staan. De handarbeidster wil gezellig heid, de hoofdarbeidster zoekt stilte. Alge meen bestaat de wens naar vrijheid. Het ontberen van een eigen ruimte en de daaruit voortvloeiende afhankelijkheid van anderen wordt door velen als een in breuk op haar geestelijke vrijheid be schouwd. De klacht van de alleenstaande vrouw is voorts niet dat zij te duur woont- Zij wil wel betalen als zij maar waar voor haar geld krijgt. De commissie, die er van overtuigd is, dat de woningnood der alleenstaanden niet binnen zeer afzienbare tijd kan worden opgelost, dringt bij de Rijksoverheid met klem aan op het realiseren van de ADVERTENTIE hoofd-agent IJilfpLutÊCftg rayon Haarlem volgende desiderata: het opnemen van de woonvoorziening van alleenstaanden in de bijdrageregeling; en bij de gemeentelijke overheid: het geregeld aandacht besteden aan de noodzaak van de bouw van een ze ker percentage woningen voor alleenstaan den (de commissie raamt dit op 4 tot 8 percent van het gehele bouwobject) en voorts dient deze groep der bevolking ver scheidenheid van woonvormen te worden geboden. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige cijfers blijkt, dat het aantal eerstejaarsstudenten der universiteiten en hogescholen in okto ber 1956 4.850 bedroeg tegen 4.300 een jaar tevoren (toeneming dertien percent). Bij vrijwel alle faculteiten nam het aantal eerstejaars toe, behalve bij godgeleerdheid en geneeskunde, waar het enigszins terug liep. Tijdens relletjes op 5 november De 31-jarige Jan R. is op 5 november, tijdens de „Hongarije-relletjes" in Den Haag gebleken een strijdlustig mens te zijn. Zo strijdlustig dat zelfs het ministerie van Oorlog, waar hij als ambtenaar werkte, het niet meer kon waarderen en hem ontsloeg. Had hij dat ontslag niet gekregen, dan zou de officier van Justitie bij de Haagse recht bank, waar hij als'eerste van de bij die relletjes betrokkenen terechtstond, nog meer tegen hem geëist hebben dan de zes weken gevangenisstraf die hij nu vroeg. R. was die maandagavond op weg naar het ministerie. Toen hij zag wat er voor het gebouw van „De Waarheid" op de Prinsengracht te doen was, bleef hij daar even staan kijken. De politie sommeerde hem, zich te verwijderen. R. verwijderde zich vijf meter en bleef weer staan. De po litie sommeerde hem andermaal, zich te verwijderen. R. bleef staan en beriep zich op zijn vrije Nederlanderschap. Die status was hij echter spoedig kwijt nadat hij ge tracht had haar te verdedigen door het bij ten, slaan en schoppen van twee agenten. Ook zou hij nog getracht hebben met geweld een agent te verwijderen uit de jeep, die hem naar het politiebureau bracht. Zelf herinnerde hij zich dat niet meer. Wel gaf hij rondborstig toe dat hij een erg driftig mens is. De officier van Justitie had een indeling in twee categorieën gemaakt: die van de herrieschoppers en die van de lieden die het wel leuk vinden toe te zien dat de politie het leven zuur gemaakt wordt. R. werd bij de tweede categorie ingedeeld. De officier nam het hem bijzonder kwalijk dat hij als ambtenaar zich zo had misdragen en vond een gevoelige en voor anderen ten voor beeld strekkende straf nodig. De rechtbank doet uitspraak op 4 december. Formanek voelde zich opgelucht, dat hij zich niet meer behoefde te beheersen. Hij liep driftig zijn kamer op en neer, de handen op de rug gevouwen. Hij piekerde er over, wat hij nu moest doen. Van zijn triomf, dat zijn psychologische ondervragingsmethode een suc ces was geweest, bleef niets over. Hij mocht geen minuut meer verliezen. Horak mocht geen gelegenheid hebben om iemand van zijn bekentenis op de hoogte te stellen. 1-Iet onderhoud met de Fransman, waar de minister toe stemming voor had verleend, mocht in geen geval door gaan. Het zou geen zin hebben hierover eerst nog allerlei informaties in te winnen. Hij moest op zijn eigen verant woordelijkheid handelen. Als de minister tóch anders zou beslissen, zou die Fransman wel weer terug kunnen ko men. Hij ontbood Tuma bij zich en gaf hem opdracht om Aubrey er van op de hoogte te brengen, dat het onder houd met Jan uitgesteld was tot dinsdag, 9 uur. Toen liet hij de directeur van de gevangenis bij zich komen. Bestaat er een mogelijkheid, dat de gevangene Horak van buiten de gevangenis mededelingen kan heb ben ontvangen? De directeur ontkende dit ten stelligste. Het korps be wakers bestond uit volkomen betrouwbare en zorgvuldig geteste mensen. Absoluut betrouwbaar, herhaalde hij. Is er soms iets gebeurd, waaruit men zou kunnen opmaken, dat Horak van buiten inlichtingen heeft gekregen? Formanek vond het maar beter om niet op deze vraag in te gaan. Wat een sufferd, dacht hij. Je zou zien, dat hij nog eens extra de aandacht op zich zou vestigen door een onderzoek in te gaan stellen. Hij dacht even na en gaf toen de directeur opdracht er voor te zorgen, dat Jan Horak nóch inlichtingen zou ontvangen, nóch mede delingen zou versturen. Ik weet hoe het gaat, zei Formanek. Zelfs men sen, die al tien keer getest zijn, zien er soms geen kwaad in om boodschappen over te brengen. U bent er persoon lijk verantwoordelijk voor, dat Jan Horak volkomen in communicado wordt gehouden. De directeur van de gevangenis antwoordde, dat hij er natuurlijk verantwoordelijk voor was, waarop hij vertrok. Het was duid<-"jk van zijn gezicht af te lezen, dat hij zich beledigd gevoelde. Formanek stond nu voor zijn zwaarste taak. Hij moest Svec opbellen, die bij ieder telefoontje nijdiger werd. Nu zou hij echter wel helemaal in woede uitbarsten. Via de geheime lijn belde hij Svec op. Wat? Alwéér Organisatie no. 5?Nee, niet voor het einde van de weekEen zaak van leven of dood? Dat is niet mogelijkEen zaak van leven of dood kan alleen maar op ons betrekking hebben. In deze zaak staan alleen maar de levens van Horak en Jablonsky op het spel, en wie trekt zich daar iets van aan?Nu goed dan. Als je nu per se moet komen, kom dan maar. Omdat het Pasen is. Ga niet met de auto. De chauffeur mag het adres niet te weten komen. Wij hebben de vei ligheidsmaatregelen verhoogd.... Denk er aan, maar tein minuten. Formanek gaf de chauffeur een adres op in de buurt van het bureau van de Geheime Afdeling. Hij betrad het voor de eerste keer, sedert hij Kubka opgevolgd was. Enkele ogenblikken later zat hij tegenover Svec. Pre cies zoals Horak tegenover hem gezeten had, dacht For manek. Hij haalde de bekentenis te voorschijn en overhandig de haar aan Svec. Dat is mooi. Tenslotte dus tóch nog resultaat ge boekt, zei Svec, terwijl hij het papier openvouwde. Formanek keek toe, terwijl Svec de bekentenis door las. Hij was bleek geworden, vond Formanek, maar niet ineens. Bij stukjes en beetjes was de kleur uit zijn gelaat weggetrokken.... Hij heeft heel wat tijd nodig om die paar regels te lezen Dit noem je dus een zaak op leven en dood? vroeg Svec. Het is helemaal niet zo ernstig. Maar u hebt juist geoordeeld, dat dit een belangrijke kwestie is. Er moet snel gehandeld worden. Hij belde zijn secretaris. Neem contact op met het secretariaat van Kladens- ky, en vraag waar een belangrijke mededeling voor hem heengestuurd moet worden. Ik moet daar vandaag nog advies van hem over ontvangen. Hij greep een vel papier, schreef er enkele woorden op en stopte het met Jans bekentenis in een enveloppe, die hij verzegelde. De secretaris was inmiddels teruggekomen. De boodschap kan rechtstreeks naar het Centrale Comité gestuurd worden. Kladensky verwacht u van avond om negen uur. Prachtig, antwoordde Svec. Geef dit persoonlijk aan Kladensky. Er is haast bij. Neem mijn auto maar. Het is dringend. Vergeet niet, het zélf aan Kladensky te geven. Toen zij weer alleen waren, begon Svec te glimlachen. Ik mag je er wel voor bedanken, dat je die beken tenis direct gebracht hebt. Heeft nog iemand anders dan jij haar gelezen? Nee, niemand. Wij kunnen momenteel maar één ding doen. Je moet de aanslag op Semal uit de aanklacht tegen Orga nisatie no. 5 lichten. Het onderzoek naar de moordzaak zullen wij inzal ergens anders geschieden. Berg het dossier over Horak achter slot en grendel op. Vanavond tussen negen uur en middernacht komt een officier van de Veiligheidsdienst Horak en het dossier halen. Daar mede is de zaak dan voorlopig afgedaan. Jij gaat echter verder met de zaak-Jablonsky, die met de moord op Semal nu dus niets meer te maken heeft. De naam van Horak mag in geen geval in verband met Jablonsky worden gebracht. Minder luid voegde hii er nog aan toe: Dat is de procedure, die ik zo juist Kladensky in het begeleidende briefje heb voorgesteld. Ik heb zijn formele toestemming nodig, maar ik twijfel er niet aan, of hij zal mij die geven. Je begrijpt, dat er geen andere oplossing mogelijk is Ik begrijp het, antwoordde Formanek, die zich bij zonder belangrijk voelde, daar hij op de hoogte was ge steld van een bijzonder geheime staatskwestie, waardoor hij bijkans op dezelfde hoogte als Kladensky kwam te staan. Dat is alles, zei Svec, terwijl hij opstond. Ik be hoef natuurlijk niet te vertellen Ik begrijp het al, interrumpeerde Formanek. De kwestie blijft natuurlijk een topgeheim Svec liep samen met Formanek naar de uitgang. Plotseling vielen hem de woorden in, die Kladensky steeds zo graag gebruikte. Je begrijpt wel, zei hij, terwijl hij Formanek op de schouder klopte, dat je nu deel hebt aan een ge heim. Zulke geheimen kunnen echter gevaarlijk zijn voor een ieder, die er van op de hoogte is, zelfs voor jou (Wordt vervolgd). Voor de rechtbank te Leeuwarden heb ben drie mannen terecht gestaan, die had den ingebroken in het postkantoortje te Twijzel in Friesland. Het waren de 48- jarige handelaar in textiel J. M., de 54- jarige koopman J. F. en de 29-jarige ma gazijnbediende G. van B. allen uit Am sterdam afkomstig. Het drietal was in de avond van 17 sep tember met een auto naar Zwaagwesteinde gereden met het doel daar in te breken. Toen de omstandigheden daar niet gunstig bleken, reden zij naar het nabijgelegen Twijzel, waar zij het postkantoortje bin nendrongen. Met medeneming van een kistje, dat slechts waardepapieren bevatte, verdwenen de mannen. Op de afsluitdijk werden zij door de rijkspolitie aangehou den. Dit was mogelijk, doordat een inwo ner van Twijzel het autonummer had ge noteerd. De officier van Justitie eiste tegen M. drie jaar, tegen B. twee jaar en tegen Van B. een jaar gevangenisstraf. Op 5 december zal de rechtbank uit spraak doen. Ds. H. J. ten Brink te Vriezenveen viert donderdag 22 november zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Gere formeerde Kerken in Nederland. Ds. Ten Brink werd op 2 januari 1898 te Enchedé geboren, bezocht de vijfjarige h.b.s., was daarna twee jaar in militaire dienst en studeerde vervolgens aan de ho gere textielschool te Enschedé. Nadat de heer Ten Brink drie jaar in de textielin dustrie werkzaam was geweest, liet hij zich na eerst staatsexamen B te hebben ge daan aan de vrije universiteit te Amster dam inschrijven als student in de medicij nen en theologie. Nadat kandidaat Ten Brink was beroep baar gesteld in de Gereformeerde Kerkfn in Nederland werd hij op 22 november 1931 in het ambt bevestigd. Op 16 februari 1941 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Santpoort vanwaar hij op 15 februari 1946 naar 's Gravenhage-Loos- duinen vertrok. Sinds 4 mei 1952 dient ds. Ten Brink de Gereformeerde Kerk van Vriezenveen. Tijdens de mobilisatie 1939- 1940 was ds. Ten Brink werkzaam als veldprediker te Haarlem en te Santpoort. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tol arts mej. C. B. M. Dalderup, Vr. Stiggelbout, M. Th. Moolhuijzen en W. Th. Daems, allen Amsterdam. Leiden. Kandidaatsexamen A wis- en na tuurkunde: A. Vis. Oegstgeest; P. Zandber gen, Den Haag. Idem K: D. v. d. Tooren. Leiden; A. M. Siebers. Leiden. Doctoraal examen scheikunde: J. W. Steketee, Den Haag. ADVERTENTIE maken, heeft TDD nodig 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 DONDERDAG 22 NOVEMBER Minerva: „The River", alle leeft.. Film van het bijzonder kerkewerk, 8.15 uur. Rem brandt: „Alexander de Grote", 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jubal", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zesde juni", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Invi tation to the dance", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Si mon de Waard spreekt voor de volks universiteit over „Het groene eiland", 8 uur. Zuiderkapel: „De noodkreet van de gelo vige", 8 uur. Feestzaal-noord: Filmvertoning met lezing van „Pro Juventute", 8 uur. De Leeuwerik: Gezamenlijke Haarlemse des-organisaties over „Verweer tegen geweld", 8 uur. Nieuwe Kerk: Bijzondere dienst interkerkelijk evangelisatie comité, 7.30 uur. VRIJDAG 23 NOVEMBER Minerva: „Drie matrozen in Parijs", a'.le leeft., 8.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The king and I", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vrouw van de sultan", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, m. m. v. Yvonne Catterall, piano. Werken van Rach- mahinoff en Beethoven, 8.15 uur. Grote Kerk: Concert van koren m. m. v. Simon C. Jansen, orgel en „Arit et Religioni". 8 uur. Wilhclminastraat 22: Psychometrische avond van de vereniging van spiritisten „Het Licht". 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11