Verzet tegen Brits toegeven bij deel van de Tories Russische misrekening in de Hongaarse revolutie Resultaat van Hammarskjoelds overleg met Nasser hoopgevend Onweerstaanbaar patriottisme wekte afkeer van de Sovjet-overheersing Engeland, Frankrijk en Israel tonen hun goede wil maar retireren nog niet Regering Eden op de wip? Frankrijk in isolement geraakt Eigen weg Partij bezweek Orde en rust Grote fout Niet vergeefs Eden gaat drie weken naar het eiland Jamaica Ontheffing nodig voor bepaalde televisiefilms Kijkje in een reactor Brand in meubelfabriek Ultrasonore golven voor kanker-diagnostiek Oostenrijk kan de Hongaren niet meer verwerken Olietekort zal economische terugslag veroorzaken Werkloosheid en deflatie in vele landen verwacht Spoedzittingen kostten de UNO 400.000 dollar DONDLKDAG 2 2 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Wenen) Wie aanwezig is geweest in het neergeknuppelde Boedapest, heeft ondanks alle desillusie toch de overtuiging dat de offers niet tevergeefs kunnen zijn geweest. Deze overtuiging steunt niet alleen op een onwrikbaar geloof in de uiteindelijke gerechtigheid, maar ook op feiten, die achteraf steeds duidelijker worden. De vlieger van Moskou is niet opgegaan, omdat de tweede militaire actie tegen Boedapest, waardoor Nagy ten val moest worden gebracht, niet een paar uren duurde, zoals het oppercommando had berekend, maar nog steeds aanhoudt. Nagy is gevallen, maar het land is niet tot een gehoorzame satelliet van Moskou geworden, en daarmee staat het Kremlin voor het faillissement van zijn politiek in Hongarije, waarvan de gevolgen voor Oost-Europa, en voor zijn invloeds sferen in Azic, niet te overzien zijn. Al hebben wij in het westen nog zon slecht geweten: de manier waarop de Sovjet-Unie tegen zijn vazal Hongarije is opge treden, heeft in de gehele wereld niet alleen de weidenkenden, maar ook de eigen aanhangers zozeer verontrust en uit het lood geslagen, dat vele commu nisten ons nu smeken hen van hun gewetensconflicten te bevrijden. Niet wij kunnen hen echter daarvan verlossen, alleen een eigea eerlijk gewetensonderzoek met alle gevolgen van angsten en beslissingen zal hen kunnen helpen. De spontane opstand, die in de avond uren van de 23ste oktober in Hongarije be gon, kwam voor de Russen even onver wacht als voor het toenmalige kabinet Hegedues. In de eerste dagen geleek zij overigens veeleer op een revolutie van „liberale" en nationalistische groepen in de communistische partij zelf, gericht tegen de stalinistische kliek rondom de partijsecre taris Erno Geroe, die de Russische inter ventie voor het eerst inriep. Toen volgde de vorming van het nationaal-communistische kabinet Imre Nagy als een stap in een richting, die men in het Westen aanvanke lijk „titoïstisch" noemde. De nationaal-communisten rondom Nagy droomden van een ontwikkeling zoals Go- moelka in Polen had aangewezen, maar voordat zij maatregelen konden treffen om de interne liberalisatie van het commu nisme te verwerkelijken en een geheel an der karakter te geven aan de verhouding tussen de Sovjet-Unie en Hongarije als satelliet, ging de opstand haar eigen weg, voortgestuwd door de wetten, die iedere revolutie eigen zijn, zodat zij zowel de leiders in Boedapest als ook de kopstukken in Moskou uit de handen liep. Uit een in tern communistisch verschil van mening was een vrijheidsbeweging ontstaan, die zich aangehitst door het onverklaarbare optreden van het Russische leger en het wrede wraaknemen van de Hongaarse vei ligheidspolitie A.V.H. van het gehele volk meester maakte en ook Nagy mee sleepte. De hoofdvijand zag men opeens in de aanwezige Russische troepen. De wan hopige poging van Geroe om de opstand te smoren door het Russische leger te hulp te roepen, werd een mislukking, vooral toen het duidelijk werd, dat men weer onwaar heid had gesproken en niet Nagy, maar Geroe verantwoordelijk voor het ingrijpen der Russen was. De huichelachtigheid, waarmee men in de laatste tijd vroegere tegenstanders in eer had hersteld, zonder bijvoorbeeld Rakosi ter verantwoording te roepen, werkte noodlottig op het licht ont vlambare karakter van de Hongaren, die hun woede jarenlang hadden moeten ver kroppen. Binnen een paar dagen zakte het com munistische apparaat, dat zo sterk leek, in elkaar. De nieuwe communistische regering was een soort coalitie geworden, bestaande uit verschillende niet-communistische par tijen. Om zelf niet van het toneel te ver dwijnen, stelde Nagy voorwaarden die ver uitgingen boven zijn oorspronkelijke plan. Hij eiste kennelijk onder de druk van zijn omgeving het terugtrekken van de Russische troepen. Ook zegde hij het ak koord van Warschau op. Tot op dat ogen blik waren de „gematigde" kringen in het Kremlin misschien nog bereid het gebeurde als een overkomelijk feit te aanvaarden en de troepen terug te trekken. Maar toen de laatste communistische bol werken in Boedapest waren gevallen en de opstand steeds nieuwe eisen stelde, die uit drukkelijk anti-Russische waren, toen de verzetstrijders de Sovjet-Unie beledigden en provoceerden, toen de Hongaarse lucht macht het Russische leger in Hongarije een ultimatum stelde en aan het terugtrekken voor de Russen beschamende voorwaarden koppelde, toen niet alleen het standbeeld van „oom Joszip" met donderend geraas was gevallen, maar ook alle andere heilige Russische emblemen moedwillig waren ver wijderd, en vooral toen de verraderlijke beulsknechten van het Kremlin werden vermoord en de Russen bang werden voor gelijke vergeldingsmaatregelen tegen hen ze]f toen kwam er verandering in het optreden van het: Kremlin. Hongarije had zich onafhankelijk verklaard en noemde zich een neutrale staat, die geen deel meer wilde uitmaken van de strategische front lijn tussen Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Dat zou het einde betekenen van het ge hele Russische controlestelsel, ook over de andere satellieten, met het gevaar dat de verdedigingsgordel ten westen van de Sovjet-Unie zou worden opgerold. In Boedapest heerste er in die dagen reeds orde en rust. Nagy had het eigen machtig lynchen van A.V.H.-leden verbo den en de arbeiders gingen op 2 en 3 no vember weer aan het werk, zodat het op treden van Russische troepen voor het herstel van de „orde" niet nodig was. De onderdrukkers dachten echter aan een an dere „orde", aan machtsblokken en strate gische steunpunten. Terwijl de vertegen woordigers van de Sovjet-Unie opnieuw huichelachtig met Nagy onderhandelden over het terugtrekken van de troepen, be sloot het centrale comité in Moskou dertien tankdivisies en drie infanterie-divisies naar Boedapest te laten oprukken. Door de internationale ontwikkeling rondom Suez werd deze actie voor de schijn gerecht vaardigd. In de morgenuren van de 4de november begon het tegenoffensief, dat niet een paar uur, doch militair gesproken meer dan een week duurde en het duurt nog voort door het lijdelijk verzet in de vorm van een algemene staking. Men werkt niet, omdat men niet kan en niet wil, omdat men an dere zorgen heeft en omdat men de Russen niet meer kan zien. Noch de herhaalde oproepen van Kadar, noch zijn uithonge- ringspraktijken en de deportaties, noch ook de aanwezigheid van 5000 tanks hebben orde en rust kunnen herstellen. Zelfs wan neer de mensen door de honger gedwongen weer aan het werk gaan, zal het verzet niet gebroken worden, want het zal zich voortzetten in de vorm van sabotage. De grote politieke fout van de Russen is geweest, dat zij de titoïst Kadar, die on tegenzeggelijk een anti-stalinist is geweest en een slachtoffer van de A.V.H., zozeer tot hun slaaf hebben gemaakt, dat hij in de ogen van het volk de grootste verrader is en nooit een dragelijke regering kan vor men. Kadar is onmogelijk, zodat nu alleen Nagy of zijn gematigde partijgenoot Zoltan Vas overblijft. Zelfs kardinaal Mindszenty moet verklaard hebben, dat hij in de ge geven omstandigheden Nagy zou aanvaar den, maar Kadar en de Russen begrijpen dat niet en roepen uit: „Nagy is toch ook een communist". Dit antwoord onthult hun gemis aan begrip en hun huichelachtig verraad, want Nagy, Tildy, Maleter, Ko- vacs en zelfs de kardinaal denken niet meer over een min of meer gematigde vorm van communisme, doch strijden allen, ieder op zijn manier, voor de nationale vrijheid en de onafhankelijkheid van het land zonder Russen. Zij strijden voor een voorlopige regeling, waarop algemene ver kiezingen moeten volgen met de verdeling van de portefeuilles volgens de uitgebrach te stemmen. Misschien zou zelfs zo'n kabi net slechts een overgangskabinet zijn, maar dat is een interne Hongaarse aangelegen heid, die men zelf wil regelen volgens de eisen van het uur zonder de klok terug te draaien. Niemand in Hongarije vreest wer kelijk dat de zogenaamde „reactionaire" beweging het hoofd weer zal opsteken. Men is alleen bang voor Russische inmen ging en daarom spot men in Hongarije met de Russische UNO-afgevaardigde, die in het verre en veilige New York op 9 novem ber verklaarde dat de opstand het „herstel van de kapitalistische orde der grootgrond bezitters" tot doel zou hebben gehad. Als het Kremlin niet tot een vernieuwde stalinistische koers terugkeert, wat nood lottige gevolgen voor het systeem kan heb ben in de andere satellietstaten, en als het in Hongarije geen zuiver militair bewind invoert, dan moet het niet alleen Nagy aanvaarden, maar ook de eisen uit de revolutie-dagen. Dan moet het zijn misluk king toegeven en dan zullen Hongarije en de weldenkende mensheid tot de ontdek king komen dat de offers, de angst en de nog voortdurende ontbering niet vergeefs zijn geweest. Een nieuwe Hongaarse re gering onder Nagy, of misschien onder een andere vertrouwenswaardige persoonlijk heid - men spreekt over de musicus Kodaly - zal over bijzondere politieke en diploma tieke gaven moeten beschikken, om con cessies van de Russen af te dwingen. Bo vendien zal het opgezweepte Hongaarse volk bewijzen moeten geven van rijp en evenwichtig politiek inzicht en tucht. Dat zal veel zelfoverwinning kosten, maar het zal noodzakelijk zijn, als dit hartstochte lijke volk zich niet te gronde wil richten, nu de Russen door het zenden van een groot aantal infanterie-divisies van plan schijnen een militair bewind in te voeren, dat de Hongaren op de knieën zal dwingen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier, Sir Anthony Eden zal vrijdag op medisch advies naar Jamaica vertrekken om drie weken in de zon te rusten. In Londen werkte Eden door, want hij ontving belangrijke staatsstukken en werd keer op keer door andere ministers bezocht. Maar zelfs in Jamaica zal hij zich niet helemaal van staatszaken kunnen vrij houden, Het is tragisch voor Eden. dat hij op een ogenblik dat ingrijpende beslissingen ge nomen moeten worden over de gehele of gedeeltelijke terugtrekking van de Britse strijdkrachten uit Port Said en over de verdere oplossing van het conflict met Egypte het stuur uit handen moet geven, want de politiek ten aanzien van het Mid den Oosten staat en valt met Eden, die als initiatiefnemer de hoogste persoonlijke verantwoordelijkheid draagt. Eden wordt door de ene helft van het Britse volk bewonderd om zijn interven tie en door de andere helft verguisd. Nu de zaken ondoorzichtiger en twijfelach tiger dan ooit zijn en in het economisch en maatscl ppelijk leven de gevolgen van de Suez-actie zich hoe langer hoe meer doen voelen, wordt de stemming er ten opzichte van Eden niet beter op, al staat het publiek waarschijnlijk in meerderheid nog steeds achter hem, omdat men vaag beseft, dat het optreden van de regering, ondanks alle fouten, voor het Midden-Oosten een heil zame schokbehandeling betekent, die voor al de Verenigde Staten heeft wakker ge schud en naar men hoopt tot actieve me dewerking zal brengen. Opvolger De grote vraag is echter of Eden zich als woordvoerder van de regering bij komen de internationale besprekingen, vooral in Washington, niet onmogelijk heeft gemaakt en dat het daarom onvermijdelijk zal zijn hem als premier te vervangen. Het is mo gelijk dat Edens reis naar Jamaica de minst pijnlijke manier is om de weg vrij te maken voor een opvolger. Ministerie O.K. en W. beantwoordt opmerkingen van J. W. Rengelink In antwoord op de opmerking van de heer J. W. Rengelink, televisie-secretaris van de V.A.R.A., in de televisieuitzending van dinsdag gemaakt naar aanleiding van de weigering van dispensatie voor verto ning van de film „Eindstation", deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het volgende mede: „De regeling opgenomen in het televisie- besluit 1956 bepaalt onder meer in artikel 4, dat alleen films mogen worden uitge zonden, die door de keuringscommissie voor alle leeftijden zijn toegelaten. Het is dus niet zo dat de minister of staatssecre taris de vertoning van een film verbiedt, maar films die aan een leeftijdsgrens ge bonden zijn, moeten ingevolge een wette lijke regeling voor vertoning via de tele visie uitgesloten worden. Van dit verbod kan de minister'of staats secretaris ontheffing verlenen. Het ligt der halve voor de hand, dat van geval tot ge val zal moeten worden bezien of er grond bestaat voor het verlenen van dispensa tie. Zo is dezer dagen dispensatie verleend voor twee waardevolle films „II est minuit dr. Schweitzer" en „Das Pestalozzi-dorff", die beide voorbehouden zijn voor veertien jaar en ouder". Engelands' eerste c/rote zwaarwater reactor, Dido, is gebouwd voor het beproeven van materialen en het ma ken van krachtige radio-actieve isoto pen. Sir Cyril Hinshelwood, president van de Royal Society, heeft woensdag de reactor op het „Atomic Energy Research Establishment te Harwell in gebruik gesteld. De foto geeft een overzicht van het interieur van het met zeil overdekte reactorgebouw. Hedenochtend omstreeks vijf uur werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een uitslaande brand in de meubel fabriek van de firma Heynen aan de Oude Nollendaalseweg. De vlammen sloegen breed uit en de brand deed zich zeer ern stig aanzien, zodat de brandweer met groot materiaal kwam. Met vijf stralen water slaagde men erin om de brand te beperken tot de timmerfa briek en de loodsen welke achter de fabriek staan. De schade is tamelijk hoog: volgens de eerste raming ten minste f 100.000. De firma is betrekkelijk laag verzekerd tegen brand en niet verzekerd tegen be drijfsschade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het onzekere. Gister avond omstreeks zeven uur is de fabriek gesloten en tot die tijd hebben de machines nog gewerkt. Het is mogelijk, dat vonken van de ma chines in het zaagsel zijn gesprongen en dat het vuur enige tijd heeft gesmeuld en vanmorgen in de vroegte naar buiten is uitgeslagen. Een Japanse chirurg heeft naar verluidt een apparaat uitgevonden, waarmee vol gens hem met behulp van ultrasonore (buiten het „bereik" van het gehoor lig gende) geluidsgolven kanker in een vroeg stadium kan worden vastgesteld. De uit vinder is de eenendertig) arige Tosjio Wa- kai, die verbonden is aan het Jutendo- ziekenhuis in Tokio, waar men door ge bruikmaking van het nieuwe apparaat in bijna vijftig gevallen kanker of gezwellen in een zeer vroeg stadium heeft ontdekt. De uitvinding gaat uit van de methode, die in de industrie gebruikt wordt voor het controleren van staal op fouten. Wakai's apparaat is eenvoudig en bestaat uit een draagbare zender-ontvanger van ultra-so nore golven, die tegen de huid van de pa tiënt wordt gehouden en een kathode- straaleenheid, die als aftaster van impulsen dienst doet. (Van onze correspondent in New York) Juist omdat tot dusverre de taak van de UNO-politie ietwat vaag was om schreven, is het bijzonder nuttig dat Hammarskjoeld het thans eens is gewor den met Egypte over de basis waarop de UNO-troepen aldaar aanwezig mogen zijn en mogen functioneren. Indien de Assemblee haar goedkeuring hecht aan de desbetreffende aide mémoire van de secretaris-generaal zal er dus thans een overeenkomst betreffende die troepen tot stand zijn gekomen tussen de UNO en Egypte. De voornaamste inhoud van deze aide mémoire volgt hier: Allereerst wordt herinnerd aan de resolutie van 7 november, waarbij werd vastgesteld, dat er toestemming van het betrokken land nodig is voor cle legering en de activiteit van UNO-troepen. Er zijn allerlei berichten verspreid als zou de secretaris-generaal gezwicht zijn voor Egyptische eisen inzake Egyptische medezeggenschap ten aanzien van de UNO- troepen, doch een feit is dat de Assemblée zélf de aanwezigheid en de activiteit van die militairen afhankelijk heeft gesteld van Egypte's toestemming. De conclusie moet derhalve ook zijn dat Egypte ook formeel bevoegd is die troepen op een bepaald mo ment het vertreksein te geven. Strikt genomen is de UNO-politie inge steld om er voor te waken dat het vechten gestaakt blijft, alsmede om toe te zien op de terugtrekking van de invasie-troepen. Bovendien heeft de Assemblée echter te kennen gegeven, dat een actie dient te worden ondernomen tot heropening van het kanaal en tot herstel van de vrije vaart. Ook daarover heeft de secretaris-generaal in Cairo besprekingen gevoerd. Of er, en in welk aantal, UNO-troepen gebruikt zullen worden voor eventuele be waking bij de herstelwerkzaamheden, is thans nog niet te overzien. Vast staat even wel dat Egypte gaarne UNO-hulp tot res tauratie van het kanaal heeft aanvaard. Dit is belangrijk. Het garandeert namelijk, dat de UNO betrokken zal zijn bij de gang van zaken in Egypte, ook nadat de invasie troepen ziin verdwenen en eventueel nadat het UNO-ïeger gedeeltelijk, of zelfs geheel, zou zijn vertrokken. Het zou volkomen onjuist zijn de UNO- troepen te beschouwen als een soort inter nationale bezettingsmacht die de zaken in Egypte, of in het algemeen in het Midden- Oosten, komt regelen. De aanwezigheid van UNO-troepen of later van een UNO-her- stelmissie zal waarschijnlijk echter een kal merende en constructieve invloed kunnen hebben, aldus min of meer de lioop van hen die de secretaris-generaal na staan. Wat het herstel betreft van het kanaal- dit kan volgens Egypte beginnen zodra de invasie-troelen Port Sajcl zullen hebben verlaten. Vóór die datum wil Hammar skjoeld trouwens reeds UNO-deskundigen plus vertégénwoordigers van Nederlandse en Deense firma's naar het kanaal zenden om een plan op te maken. De secretaris generaal zet grote vaart achter alles. Hoe de kosten van de grote herstel-onderne ming gedragen dienen te worden, is thans nog niet beslist. Hammarskjoeld heeft zijn rapporten voorgelegd aan de adviescommissie, waar in vertegenwoordigers van Brazilië, Ca nada, Colombia, India, Iran. Noorwegen en Pakistan zitting hebben Al deze staten GENÈVE. (Reuter/AFP). Een woordvoer der van het bureau van de Hoge Commis saris van de UNO voor de vluchtelingen te Genève heeft bekend gemaakt, dat tot dus ver ruim 51.500 Hongaren naar Oostenrijk zijn uitgeweken. Van dit aantal zijn er on geveer 8.400 naar andere landen overge bracht. Voor ongeveer 11.000 vluchtelingen heeft men in Oostenrijk geen geschikte on derkomens kunnen vinden. Scholen en an dere grote gebouwen zijn wegens het ge brek aan sanitair ongeschikt voor het on derbrengen van uitgewekenen. De toestand is nog verergerd door de felle koude, waar bij het kwik tot tien graden Celsius onder nul is gedaald. Er worden pogingen ge daan om de Hongaren in Oostenrijkse ho tels onder te brengen, maar de hulporgani saties beschikken over vrijwel geen geld meer. Ook is er een tekort aan transport middelen om de vluchtelingen uit het grensgebied naar veiligere en minder dicht bevolkte streken over te brengen. In het gebied waar de Russen de brug over het Einserkanaal hebben opgeblazen komen veel vluchtelingen doornat op Oos tenrijks gebied aan, omdat zij door het ka naal moesten waden. Van de laatste groep vluchtelingen waren er velen gewond. Zij verklaarden, dat de Russische militairen die'de grens afsloten, op groepen vluchte lingen geschoten hadden. Niettemin zijn woensdag 3.000 Hongaren uitgeweken. Radio-Boedapest deelt mede, dat er se dert enkele dagen levensmiddelen uit het buitenland in winkels in de hoofdstad ver kocht worden. Dit zijn goederen uit socia listische landen, waarvan de opbrengst er van wordt gestort op geblokkeerde reke ningen, die de regering later gebruiken kan. De radio maakte dit bekend met het oog op geruchten, dat deze goederen giften waren en dat verkoop ervan misbruik van de gulheid der schenkers betekende. De uitvoer van textiel en belangrijke voedings middelen, zoals meel, rijst, vlees, vet en suiker, is stopgezet. Het blad „Nepszabadsag" maakt bekend, dat het buitenland tot op heden hulp tct een totaal bedrag van 93 miljoen dollar heeft aangeboden. Daarvan komt 48 mil joen uit de Sovjet-Unie en de volksdemo cratieën, 20 miljoen uit de Verenigde Sta ten en 25 miljoen van het Rode Kruis. Het blad maakt melding van grote inzamelin gen in westelijke landen ten behoeve van Hongarije. De vertegenwoordiger van het interna tionale Rode Kruis te Boedapest heeft ge meld, dat de distributie van de tot hulp van de Hongaren verstrekte voorraden met steun van het Hongaarse Rode Kruis „nor maal verloopt". (Van onze correspondent in Londen) In Engeland is een nieuwe politieke crisis ontstaan door fel verzet in de con servatieve partij jegens de toegeeflijkheid tegenover Nasser. Bijna 40 leden van de Tory-fractie in het Lagerhuis hebben de regering gisteren na een stormachtige ver gadering gewaarschuwd, dat zij zich er niet bij neer zullen leggen indien Britse troepen uit de kanaalzone zullen worden terugge trokken, vóórdat een voltallige UNO- politiemacht ter plaatse aanwezig is en indien de regering van de UNO niet de verzekering ontvangt, dat het kanaal zon der vertraging zal worden vrijgemaakt. Vele van de opstandige conservatieven ma ken deel uit van de oude Suezgroep, welke reeds twee jaar geleden in verzet kwam bij de oorspronkelijke Britse ontruiming van het Suezltanaal. De conservatieve re bellen zijn misschien in staat om de rege ring ten val te brengen als zij met Labour meestemmen. De regering beschikt ech ter over een meerderheid van ruim 60 stem'men en de Suezgroep schijnt minder dan 50 aanhangers te bezitten. Het moet bo vendien worden betwijfeld of op het be slissende ogenblik zoveel conservatieven de regering werkelijk in de steek zullen laten, als zij zeggen te zullen doen. De bedreiging is bedoeld om druk uit te oefenen om op het ogenblik niet voor Nasser te capituleren. Veelbetekenend waren echter Butler's woorden van eergisteren, toen hij zeide dat de regering zich niet door chantage liet beïnvloeden van welke kant deze ook mocht komen Het voorstel van de UNO loopt echter in het Lagerhuis geen gevaar, omdat de op positie dat zal steunen, maar de rebellen zijn thans in een stemming Eden ten val te brengen wegens het halfslachtige ka rakter van de militaire actie. LONDEN/PARIJS (Un. Press) Alge meen wordt aangenomen, dat de regering toe zal stemmen in een „terugtrekken bij étappes" van de Engelse en Franse troe pen in Port Said. Maar men gelooft niet, dat de Tory-rebellen daarmee genoegen zullen nemen. Eén van hen, het Lagerhuislid, Angus Maude, waarschuwde er gisterenavond voor, dat de partij uiteen zou vallen als gevolg van een „massief verzet", als Enge land in zou stemmen met „iets, dat ook maar in de verste verte zou lijken op de overeenkomst, waartoe Nasser en Ham marskjoeld zijn gekomen". Maude zei woordelijk. „Als wij uit deze hele affaire vernederd te voorschijn komen terwijl wij onze vrienden verraden hebben en gedwongen naar de Amerikanen toe te kruipen voor iedere drop olie terwijl Nasser triomfeert inzake het Suez-kanaal, dan is er voor mij en voor tientallen van mijn collega's geen plaats meer in de conser vatieve partij onder zijn tegenwoordige leiders". De Franse regering ziet zich plotseling onder hevige druk geplaatst, omdat de Britse bekendmaking dat een bataljon En gelse strijdkrachten uit de zóne zou ver trekken, haar dwong toch minstens een soortgelijke maatregel te nemen. Zowel Londen als Parijs zijn de afge lopen dagen bij herhaling door secretaris generaal Hammarskjoeld van de UNO ge waarschuwd dat het tijd wordt, de troepen te evacueren of althans maatregelen daar toe te treffen nu de politiemacht van de UNO in Egypte is aangekomen. Tal van waarnemers kunnen zich niet aan het gevoel onttrekken dat Frankrijk meei en meer geïsoleerd is komen te staan in de kwestie van het Suezkanaal. Deze waar nemers zijn van oordeel dat de Fransen zowel in Westelijk verband als in de UNO door de Britten in de steek zijn gelaten. Franse bladen vestigden er de laatste dagen de aandacht op dat de tijdelijke te rugtrekking van de Britse premier hen onaangenaam heeft getroffen: Mollet zag in Eden de schakel tussen de Britse er de Franse belangen. Officiële woordvoerders in Parijs gingen zelfs zo ver, de Britten zwakheid te ver wijten, naar aanleiding van hun houding na de Russische dreigementen van 6 en 7 november. Bourges-Manoury, de Franse minister van Defensie, zou tijdens een bijeenkomst van de radicale partij (dinsdag) hebben opgemerkt dat Engeland een grote verant woordelijkheid draagt voor het voortijdige staken van het vuren in de Suezkanaal- zóne. bleken in deze zaak volkomen achter hem te staan. Het is zeer waarschijnlijk dat vandaag de goedkeuring van de Assemblée zal wor den gevraagd. Voordat het Egyptisch pro bleem aan de orde komt, hoopte Hammar skjoeld de antwoorden binnen te hebben van Engeland, Frankrijk en Israel inzake „onmiddellijke terugtrekking" der troepen, iets waarop de Assemblée twee weken ge leden in een resolutie heeft aangedrongen. Brits bataljon terug NEW YORK, (Reuter/AFP en United Press) Engeland, Frankrijk en Israel hebben woensdagavond aan Hammar skjoeld medegedeeld, dat zij hun troepen sterkte in Egypte zullen verminderen. De secretaris-generaal van de UNO had deze drie landen dringend gevraagd hoe het stond met de uitvoering van de UNO-re- soluties. Selwyn Lloyd deelde mede, dat men als „bewijs van goede trouw" een bataljon Britse troepen (1200 man) uit Port Said zou terugtrekken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau heeft ook op Hammar skjoelds vraag geantwoord. In gezagheb bende kringen gelooft men, dat hij de se cretaris-generaal mededeelde, dat reeds tweederde van de Franse strijdkrachten voornamelijk eenheden van de marine uit het gebied van Port Said teruggetrok ken zijn. De plannen voor de algehele te rugtrekking zouden pas kunnen worden opgesteld als contact is gelegd met het opperbevel van het UNO-leger in Egypte, zo zou Pineau hebben verklaard. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meyr, zou Ham marskjoeld medegedeeld hebben, dat Is rael de troepen langs het gehele Egypti sche front reeds over verschillende afstan den teruggetrokken heeft en dat Israel be reid zal zijn de troepen onmiddellijk na het bereiken van bevredigende regelingen met de UNO inzake de UNO-troepen, ver der terug te trekken. LONDEN (Reuter). Nu de financiële ge volgen van de Brits-Franse interventie in Egypte duidelijker worden, bestaat volgens de financiële redacteur van Reuter, Syd ney Gampell, de mogelijkheid, dat de Britse regering, vele andere regeringen en zelfs de Verenigde Staten, spoedig veran dering in de kredietbeperking zullen moe ten brengen om al te grote deflatie en werkloosheid te voorkomen. In Groot-Brit- tannië, een betrekkelijk geringe verbruiker, komt de beperking van tien percent van het stookolieverbruik overeen met onge veer één percent van de totale stookolie leveranties aan de industrie. Volgens de Britse regering zullen de beperkingen een betrekkelijk geringe invloed op de in dustriële produktie hebben. Wel zal er enige werkloosheid en deflatie ontstaan, die ten dele ook internationaal van invloed zullen zijn. De olie-noodtoestand heeft reeds een de- flationistische invloed op de auto-industrie en op het wegvervoer in geheel Europa, op de stemming in het bedrijfsleven en op die op de effectenbeurzen, zowel in Euro pa als in Noord-Amerika. Groot-Brittannië, dat de grootste kolen- produktie per hoofd der bevolking in de wereld heeft en een belangrijk aandeel in het olie- en scheepvaartbezit in de wereld, zou zich kunnen bedruipen, wanneer het alleen met zichzelf rekening had te hou den, aldus Gampell. Frankrijk zal mogelijk een van de landen zijn, die het meest te lij den hebben, door zijn grotere afhankelijk heid van olie en zijn tekort aan dollars. Het meest heeft volgens Gampell het Midden-Oosten te lijden. Als voorbeeld noemt hij de sabotage in Syrië aan de buis leidingen van de Iraq Petroleum Company. Alleen deze sabotage maakt de blokkade van het Suezkanaal bijna twee maal zo ernstig. Voor West-Europa is 't een ernstig ongemak, voor Irak een tragedie, zo schrijft hij. Washington zal mogelijk bereid zijn tot samenwerking, niet zo zeer uit bezorgdheid voor Engeland en Frankrijk, maar meer uit consideratie jegens de andere Europese landen en voor de Amerikaanse economie, die de Amerikaanse regering mogelijk als de onschuldige slachtoffers zal beschou wen van het optreden in Egypte. Benzine op de bon De Britse minister voor de brandstoffen- voorziening heeft bekend gemaakt, dat op 17 december tot rantsoenering van benzine in Groot-Brittannië zal worden overgegaan. Het basisrantsoen voor zakenreizen of an dere autoreizen, die niet zonder moeilijk heid kunnen worden vervangen door reizen per openbaar vervoermiddel, zal in de periode van 17 december tot 1 april toerei kend zijn voor bijna 1300 kilometer. Behalve een verbod voor „onnodige" autoreizen op zondagen en feestdagen heeft de Belgische regering beperkingen van het benzine- en stookolieverbruik met tien tot twintig percent bekend gemaakt. Pompsta tions mogen voortaan uitsluitend de ben zinetank van auto's vullen, maar geen blik ken. Woensdag was de prijs van benzine op de zwarte markt te Parijs gestegen tot tweemaal de normale. Talrijke benzine stations waren gesloten. Chauffeurs ston den wel twee uur in de rij om benzine te krijgen. NEW YORK (Reuter) De jongste spoedzittingen van de U.N.O.-Assemblée en de Veiligheidsraad over de Brits-Franse actie in Egypte en het Sovjet-optreden in Hongarije hebben de wereldorganisatie 400.000 dollar gekost. De commissie voor administratieve en begrotingskwesties van de Assemblée hechtte haar goedkeuring aan een aanvullende begroting van meer dan twee miljoen dollar voor 1956, waar van 400.000 dollar werd bestemd voor de spoedvergaderingen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17