Een boek als geschenk CENTRALE BOEKHANDEL Affiches in Heemstede vestigen aandacht op vluchtelingenhulp Adres Organistenvereniging aan Haarlemse raad Lijstintekening van 17-22 december wordt besloten met grote collecte Critiek op adviescommissie voor restauratie Müller-orgel Amsterdamse Beurs Concert door leerlingen van Roel Riphagen „Op hoop van zegen" met „De grote stilte" Gastdirigenten bij het N.Ph.O. in december Kort en bondig Boeken Kalenders Vulpennen Boekhandel VEKO DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Stille armen te Heemstede H.J.G. distantieert zich van „Verweer tegen geweld" Afscheid Rijkstuinbouwschool Feestmiddag bejaarden te Bloemendaal „Holland helpt Hongarije" per grammofoonplaat V.Z.O.D. met thriller HILLEGOM „Jonge Kerk" bijeen Plan van VVV Hillegom vlaggendorp? Pauselijke onderscheiding ZANDVOORT LISSE Film- en nrpoaganda-avond yan de V.V.V. te Lisse Propaganda-avond G.N.V. Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Dit pakkende affiche zal de aandacht van de Heemstedenaren vragen voor de grote actie, die van 17-22 december ten bate van de vluchtelingen zal worden gehouden. Binnenkort zullen op de voornaamste punten van Heemstede de bekende borden weer verrijden, die gewoonlijk in de ver kiezingstijd door de politieke partijen wor den gebruikt om hierop hun kandidaten voor parlement of gemeenteraad bij het publiek aan te bevelen. Ditmaal zullen zij echter geen verkiezingspropaganda dra gen, maar een pakkend affiche in vier kleurendruk, dat door de bekende jonge Heemsteedse tekenaar Rein Dirks ontwor pen werd. Deze tekening vertoont de nog fier wapperende Hongaarse nationale vlag, ontdaan van het communistische embleem, die als een symbool van het heldhaftig verzet der Hongaren tegen de Russische overweldigers boven de ruïnes van een stad uitrijst- De enige tekst hierbij bestaat uit het woord „Help....!" Dit uiterst suggestieve affiche moet de aandacht vestigen op de grote collecte, welke door het onlangs door de burgemees ter geïnstalleerde vluchtelingencomité „Hongarije-Heemstede" voor de week van 17 tot en met 22 december in Heemstede wordt voorbereid. Hiermee heeft dit comi té dus al spoedig een bijzondere activiteit ontwikkeld; hetgeen trouwens niemand behoeft te verwonderen, die weet, dat het onder meer de namen telt van de heren N. de Lange, W. M. van Hengelaar en A. H. A. Versteynen. Zoals bekend waren zij het, vooral, die indertijd voor Puttershoek en het Koningin Wilhelmina Fonds belangrij ke bijdragen bijeen wisten te brengen. En het is tekenend voor het enthousiasme en de voortvarendheid van dit comité, dat het zich heeft voorgenomen te trachten met de opbrengst van deze collecte die van iedere andere te overtreffen, welke tot dus ver ooit in Hemstede gehouden werd Uiteraard zal hiervoor in de eerste plaats een intensieve propaganda noodzakelijk zijn, welke reeds tot in de finesses wordt voorbereid. Heemstede zal eerst worden bewerkt met het affiche, dat door Rein Dirks ge heel belangeloos ontworpen en uitgevoerd werd. De drukkerij Jacobson te Hearlem heeft inmiddels toegezegd hiervan vier duizend exemplaren gratis te vervaardi gen met de cliché's, welke hiervoor even eens kosteloos door de clichéfabriek Neve zullen worden afgeleverd. Dit geldt ook door een folder, die in een oplage van achtduizend exemplaren in Heemstede huis aan huis zal worden verspreid. Dit drukwerkje bevat aan de voorkant een af beelding van Rein Dirks' affiche en heeft als inhoud een persoonlijk woord van op wekking tot steun van de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Verder wordt er een ontroeren de foto in opgenomen van een gevluchte Hongaarse moeder met haar baby. Het ligt in de bedoeling dat iedere inwoner van Heemstede deze plaat voor zijn ramen hangt. De collecte staat, onder leiding van de echtgenote van de burgemeester, me vrouw L. C. A. C- van Rappard-Mundt. Voor een doelmatigè bewerking zal Heem stede in zestien wijken worden verdeeld, waarvan een te benoemen wijkhoofd voor iedere straat een collectrice of collectant tracht aan te wijzen, die er op haar of zijn beurt weer voor heeft te zorgen dat elke bewoner van de bewuste straat in de ge legenheid wordt gesteld op de lijstcollecte in te tekenen. Deze actie duurt van maan dag 17 tot en met vrijdag 21 december: waarna deze eerste Heemsteedse poging tot doelmatige hulpverlening aan de Hon gaarse vluchtelingen zal worden afgesloten met een grote straatcollecte, die is vast gesteld op zaterdag 22 december. Inmid dels treft het comité ook voorbereidingen tot het houden van een propaganda-avond, waarover de bijzonderheden nog nader be kend gemaakt zullen worden. Het is wellicht van belang hieraan nog toe te voegen, dat zij, die per giro een be paald bedrag aan het comité willen over maken, dit kunnen storten op giro 110001 van de Twentsche Bank N.V. te Heemste de, ten name van vluchtelingencomité „Hongarije-Heemstede". ADVERTENTIE zojuist verscheen: A. DEN DOOLAARD: Het Land achter Gods rug 8.50 ANTH. VAN KAMPEN: Wijkende Wildernis f 9.90 A. J. CRONIN: Opstandig Ideaal9.90 Grote keuze op alle gebied. v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 Het comité voor stille armen te Heem stede is er volkomen van overtuigd dat er in deze tijd veel wordt gevraagd en te recht, want de hulp die de vluchtelingen behoeven, eist veel geld. Toch meent het comité dat de „Stille Armen", dus degenen, die in stilte lijden, niet vergeten mogen worden. Het comité doet een dringend beroep deze groep van inwoners te helpen, door bijdragen over te maken op postgiroreke ning no. 153308 van de heer A. van Win- gerde. penningmeester van het comité. Men kan zijn bijdragen ook bezorgen ten huize van de heer Van Wingerde, Antonis Duyck- lsan 12, of te zijnen kantore ten raadhuize. Aan bijdragen werd inmiddels ontvangen van: mevr. E.B.-D f2.50; H. P. v. R. f5: X. Y. f25 en G. H. R. f 10, totaal f42.50. Feestavond Evenals vorige jaren houdt het Heem steeds fanfarekorps „Eensgezind-Excelsior"' een feestavond ten bate van de Heemsteed se stille armen en wel op zaterdag 24 no vember in het Sportpark-restaurant, dat hiervoor belangeloos werd afgestaan. Be halve het fanfarekorps onder leiding van dirigent L. ter Braake, verlenen Gerda en Joke Dahlkamp als accordeonisten mede werking. Verder zullen door het „E.E.T.G." onder regie van de heer M. B. van der Ham de vrolijke één-acters „Het kinder koor" en „Bobbel en de was" worden opge voerd. Met een bal onder leiding van de heer Theo Donkerlo wordt geëindigd. Bij de Haarlemse vredesorganisaties, die vanavond in hotel De Leeuwerik te Haar lem een vergadering beleggen, waarbij mr. J. H. van Wijk zal spreken over „Verweer tegen geweld", was onder meer genoemd de Humanistische Jongerengemeenschap. Van de zijde van het hoofdbestuur van de H. J. G. en van de gemeenschap Haarlem van dezelfde organisatie wordt ons echter meegedeeld, dat deze vermelding op een vergissing berust. De naam van de Huma nistische Jongerengemeenschap is in de convocatie voor de genoemde vergadering ten onrechte vermeld en de H. J. G. stelt er prijs op mee te delen dat zij in deze niet tot de genoemde Haarlemse vredesorgani saties behoort. Mevrouw A. A. J. L. Boogaard zal na dertig jaar Zweeds en Frans te hebben ge doceerd aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse op 27 november afscheid nemen van de R.T.W.S., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het Comité voor de bejaarden in Bloe mendaal houdt elk jaar een gezellige mid dag voor de Bloemendaalse inwoners van zeventig jaar en ouder. Ditmaal zal het festijn worden gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal en wel op 11 december a.s. Dr. A. F. J. Por- tielje zal met zijn verhalen over dieren, geïllustreerd met lantaarnplaatjes, er on getwijfeld in slagen zijn bejaard publiek een onvergetelijke middag te bezorgen. Eventuele belangstellenden kunnen zich voor 28 november opgeven bij het secre tariaat Bloemendaalseweg 188 te Overveen. In de Nieuwe Rotterdamse Courant van woensdag 21 november troffen wij de vol gende" beschouwing aan. Naar aanleiding van de plannen, om de restauratie van het orgel in de Grote Kerk te Haarlem uit te laten voeren door een buitenlandse (Deense) firma, heeft het hoofdbestuur der Nederlandse Organisten Vereniging aan de raad der gemeente Haarlem een adres gezonden, waarin op deskundige gronden aangevoerd wordt, dat een besluit in deze richting onjuist zou zijn. In dit adres wijst het hoofdbestuur der N.O.V. de raad der gemeente Haarlem op enkele der belangrijkste recente orgel restauraties in ons land. Dit betreft instru menten, die, evenals 't Haarlemse kerkor gel, tot de cultuurmonumenten op dit ge bied in ons land zijn te beschouwen onder andere die te Alkmaar en Zwolle, welke in binnen- en buitenland als de meest op merkelijke en stijlvolle resultaten worden beschouwd. Het hoofdbestuur der N.O.V. voert ver der aan. dat de Nederlandse uitvoerders dezer restauraties n,ie.t door de reeds in gestelde adviescommissie zijn gehoornd en het belangrijkste deel der Nederlandse organisten niet achter het ingediende advies dezer commissie zal staan. Op on derstaande gronden is het hoofdbestuur der N.O.V. tegen het geven van de opdracht dezer restauratie aan bedoelde buitenland se firma: 1. deze firmant heeft, volgens het door haar uitgegeven gedenkboek met een op somming van vrijwel alle uitgevoerde wer ken, nog nimmer een restauratie van een dergelijk cultuurhistorisch instrument uit gevoerd 2. de klankkleur van het Deense orgel is volkomen anders dan die van Neder landse (eventueel door Duitse orgelbou wers gemaakte) instrumenten: 3. voor het uitvoeren van een dergelijke ingrijpende restauratie is het noodzakelijk, dat óf een gedeelte der werkplaatsen van uit het buitenland naar hier wordt over gebracht öf dat het gedemonteerde instru ment naar het buitenland zal moeten wor den verzonden, hetgeen, afgezien van de enorme kosten, in de huidige gespannen internationale toestand, niet zonder risico's is. Met klem adviseert het hoofdbestuur derhalve, bovengenoemde argumenten in Een firma te Heemstede geeft een gram mofoonplaat uit „Holland helpt Hongarije H H/H. 999", waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nationaal comité hulp Hongaarse volk' te Amsterdam, zo deelt dit comité ons mee. De artisten en het tech nisch personeel hebben belangeloos mee gewerkt. Lajos Veres en zijn zigeuner or kest met de Nederlandse zangeres Ric Hei mig voeren het bekende Hongaarse volks lied „droevige zondag" en twee Hongaarse liefdesliederen uit. 3-3% Neder'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens. Nederl Ford N Kabellabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U S Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 89'I/16 89 219 299 205 302 349 281 252 152 347 y. 73 LH 728 72 193% 168% 327 88:H 98/* 212% 163% 181 184 79% 176 y 7154 44% 84% 39 Openings koersen 89 89% 216 290 203 300 340 28? 250 15? 340 725 720 71 192 168 327 89 98 212% 163 181 183 77% 175 70 44 84% 39 ernstige overweging te willen nemen, op dat geen besluit wordt genomen, dat later ongetwijfeld betreurd zou worden. Een afschrift van dit adres is gezonden aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de provinciale staten van Noordholland. Amateurtoneel Het hardwerkend groepje amateurs van „Vriendschap Zij Ons Doel", dat zich onder leiding van Theo Dammiaans woensdag avond in gebouw Sint Bavo op de planken waagde, heeft nog altijd mijn hart. Goed, er valt heel wat aan te merken als men hun toneelkunstige capaciteiten critisch gaat ontleden. De toneelrecensent zou heus niet om woorden verlegen zitten wanneer hij nu eens precies uit de doeken wilde doen wat er aan schort in de verrichtingen van de V.Z.O.D.'ers. Maar er is één factor, die alle ongebreidelde critiek opheft, één eigenschap,, welke een pegatieve, tendenz in do beoordeling der prestaties uitsluit: de eerlijke overgave, waarmee deze dilettan ten zich aan het liefhebberij-toneel wijden. Telkens word ik daardoor weer getroffen. Het moge dan geen groot toneel zijn wat men ziet, ja soms zelfs alleen een poging tot toneelspel, de zo duidelijk betoonde goede wil geeft het geheel een ontwape nend en bekoorlijk cachet. Al doende leert men. De leden van V.Z.O.D. zijn ijverige leerlingen, die met bescheiden middelen van hun liefde voor het toneel getuigen. Neemt men die bescheiden middelen als uitgangspunt, dan komt men niet tot zure opmerkingen over de dingen waarin zij falen. De thriller „Moord op de planken" van Rosemary Forster en Bill Noble, welke gisteravond tot leven werd gewekt, bleek voor de V.Z.O.D.-tonelisten zeer zeker niet ongeschikt. Ze bood gelegenheid tot een voudige typeringen, waarvan vooral Leen van Meerem en Truus Siegerist dankbaar Gebruik maakten. Men kon ook Henk Bruyn waarderen om zijn altijd innemende natuurlijkheid. Bert Webster om zijn ver tolking van een genlaasd en gekneusd man en Jan de Rruin als een man met een ver leden. Van de dames viel mij op hoe Annie Buhre is vooruitgegaan Trefzeker waren ook haar accenten. Wil Kniep, Annie Heyerman en Corry de Bruin debuteerden, naar ik meen. Ik zou graag van eerstge noemde een beheerster plastiek hebben ge zien, een aangelegenheid voor regisseur Dammiaans om ter hand te nemen. Hij zal dan ook moeten letten op een zuivere uit- cnraak van het Nederlands. Gegeven het feit. dat zijn spelers kennelijk zijn instruc ties niet in de wind slaan, moet het hem niet moeilijk vallen deze opdracht te vol brengen. P. W. Franse VOOR HONGARIJE In de Nederlands Hervormde Kerk te Lisse werd zondag een collecte voor Hon garije gehouden, welke de mooie som van f 1327 opbracht. Aan vier vergevorderde pianoleerlingen, die aan de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst worden opgeleid door de pianoleraar Roel Riphagen, was woensdagavond in de grote zaal aan de Nieuwe Gracht de uitvoe ring toevertrouwd van een programma, dat wat toegepaste techniek en muzikaal ge halte betrof op belangrijk niveau stond. Dit programma werd nog extra interessant door de opneming van werken, die men niet dagelijks te horen krijgt en die daar door de aantrekkelijkheid van de noviteit brachten. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het Concertrondo in D (K.V. 382) van W. A. Mozart, te Wenen geschreven ter ver vanging van de finale van een te Salzburg gecomponeerd klavierconcert. Dit rondo viel bij de Weners meer in de smaak dan de genoemde finale gedaan zou hebben. De uitvoering bevestigde deze zeker niet ge waagde veronderstelling. Het bleek een stuk zeer aangenaam en elegant klinkende muziek te zijn, eenvoudig van harmonische ontwikkeling en met bevattelijke variaties. De leerling, die het rondo met een natuur lijke muzikaliteit en mooie, expressieve toonvorming speelde, werd daarbij gese- cundeerd door de heer Riphagen, die de voor piano bewerkte orkestpartij voor zijn rekening had genomen. Twee keer nog werd in deze zin van de assistentie van de heer Riphagen gebruik gemaakt. Voor de uitvoering van het eer ste deel van het Pianoconcert in Es (K.V. 482) van W. A. Mozart, dat door een leer linge met toewijding en met stuwende vaart tot klinken werd gebracht. En verder voor de vertolking van een nagenoeg ver geten compositie van Felix Mendelssohn Bartholdy, het Capriccio brillant, waarbij een leerlinge ruime gelegenheid kreeg een aanmerkelijke virtuositeit te demonstreren. Daarvoor had zij met de muzikale uitvoe ring van twee Mazurka's van Frédéric Chopin ook bewezen, dat muziek voor haar meer betekent dan alleen maar een uiter lijk spel van klanken. Het grootste aandeel in de avond had een begaafde leerlinge, die voor niet min der dan vier representatieve werken aan dacht vroeg. Zij speelde de mooie Variaties op een eenvoudig, gracieus Menuet van Mr. Dupont (K.V. 573) van W. A. Mozart met klare, evenwichtige tekening van de ragfijne figuraties en de „gecoloreerde" melodie. „Papillons" van Robert Schu mann, dat weer een geheel ander muzikaal stijlbegrip vergde, trof door de goede sa menvatting der opeenvolgende gedeelten en door goede voordracht. En daarna kon er zelfs nog een climax komen met de uit voering van „Jeux d'eau" van Maurice Ravel, met zijn klatering van natuurtonen, alsmede met de knappe vertolking van de Sonate no. 2 van Serge Prokovjev, met zijn sterke contrasten -van markante ritmen en zijn milde lyriek van schone melodieën. Het was een prestatie, waarvoor de warme bijval van de toehoorders volkomen ver diend was. P. Zwaanstcijk Grote belangstelling bestond er dinsdag avond voor de vergadering van de Jonge Kerk afdeling Hillegom. Als spreker was uitgenodigd kapitein Vermeulen van het Leger des Heils-Jeugdcentrum „De Toorts" uit Amsterdam. Nadat eerst een film ver toond was over het werk onder de jeugd, begon het gesprek. Uit alles bleek hoe moeilijk het werk onder de massajeugd van de grote stad is, maar ook hoe groot de liefde is, waarmee dit werk wordt ver richt. Ds. Brouwer sprak een slot- en dankwoord. Van de zijde der WV deelt men ons het volgende mede: Het is nodig dat Hillegom in het komende bollenseizoen een andere versiering krijgt. De nu al jaren gebruike lijke bloembakken waren al gedeeltelijk vervangen door schilden, omdat het in de praktijk vaak moeilijk bleek te zijn aan de benodigde hoeveelheden bloemen te ko men. Deze moesten op bepaalde tijden ver verst worden. Daar dit te duur kwam, maakte de versiering soms een minder ver zorgde indruk- Om niet meer van de bloe menversiering afhankelijk te zijn heeft het bestuur van WV andere plannen be raamd. Deze zijn voor uitvoering vatbaar, mits de gemeenteraad medewerking ver leent. Het plan is langs de hoofdwegen van de Oosteinderbrug tot aan de steenfabriek huis aan huis internationale vlaggen te la ten wapperen, zodat het dorp gedurende het seizoen „één vlag'genzee" is. De vlag gen worden dus als de bewoners het tenminste goedvinden, en dat zal per cir culaire gevraagd worden door de VVV bevestigd en weer weggehaald. Aan de ge meente is een garantiekrediet gevraagd van f 10.000, dat in tien jaar zou kunnen worden afgelost- Verdere plannen staan nog op stapel. Enkele uren nadat woensdagmorgen begonnen was aan het opzetten van de geprefabriceerde school aan de Dr. De Liefdestraat in Delftwijk (Haarlem- Noord) werd de vlag gehesen, ten teken dat het hoogste punt bereikt werd. Mevrouw G. Lelivelt van Trigt, be stuurslid van de St. Elisabethsvereniging, is door de Paus onderscheiden met het ereteken Pro Ecclesia et Pontifice uit er kentelijkheid voor het feit dat zij ge durende veertig jaar haar krachten aan deze vereniging heeft gegeven. De opvoeringen, die de Zandvoortse to neelvereniging „Op hoop van zegen" dins dag- en woensdagavond in theater Mono- pole heeft gegeven van „De grote stilte" (The deep blue sea) van Terence Rattigan, hebben opnieuw bewezen, hoezeer men over geroutineerde speelsters en spelers moet beschikken, om van stukken als deze, waarin de handeling nummer twee blijft en de dialoog op de voorgrond staat, een goede voorstelling te geven. Hoewel: „Op hoop van zegen" kwaliteiten heeft, blijft het een waagstuk, een zo hoge eisen stel lend stuk op het programma te nemen. Het was zeker de grote verdienste van regisseur J. G. Bisenberger. dat door ern stige en langdurige studie hij zijn personen stuk voor stuk voor hun taak berekend wist. Er trad een geheel nieuw ensemble voor het voetlicht, dat voortdurend boeide door grote ernst en toewijding. Hier en daar had nog overtuigender, nog dynami scher kunnen worden gespeeld. Er waren momenten van zwakte, maar ook ogen blikken van kerkelijke ontroering, waar bij wij denken aan het prachtig gespeelde slot van het tweede bedrijf, wanneer de tot wanhoop en vertwijfeling gebrachte I-Iester Collyer, Frederick Page smeekt, niet van hem weg te gaan. Jo Bisenberger- Kromhout speelde de moeilijke rol van eerstgenoemde goed, hoewel zij er niet in slaagde voortdurend die emotie op te bren gen, welke deze rol vraagt. Maar wij heb ben respect voor de wijze, waarop zij haar rol levensecht en af en toe ontroerend wist te brengen, zonder zich te forceren. Wim van der Molen vertolkte Frederick Page, haar grote liefde, op sympathieke, doch niet geheel overtuigende wijze. Hij ont kwam niet aan enige vlakheid in zijn op treden. Prachtig doorleefd daarentegen was het bewondering wekkend spel van B Groot als de wettige echtgenoot William Collyer. die in deze rol een der beste pres taties bracht, die wij ooit van hem zagen en wiens optreden zeker het beste mag worden genoemd van allen, die medewerk ten. Naast dit uitnemend spelend trio, waarom het tragisch verhaal zich ontwik kelt, was W. Komper de beheerste en zelf verzekerde uit zijn praktijk ontslagen dr. Miller, die een doorleefde, vaderlijke be zorgdheid demonstreerde. De bijrolen wa ren bij R. Spierieus-Kromhout als Me vrouw Elton. J. Bos als Philip Welch, T. Althuisius-Bakker als Ann Welch en een tweede J. Bos als Jackie Jackson in goede handen. Zij pasten zich uitnemend aan bij het op hoog peil staande spel van de anderen. Het waren opvoeringen, waar mede „Op hoop van zegen" bewees, een vooraanstaande plaats in te nemen onder de amateur toneelgezelschappen. Er waren woensdagavond weinig mensen naar „De Witte Zwaan" te Lisse gekomen om de propaganda-avond van de V.V.V. bij te wonen en te genieten van de door de K.L.M. en de A.N.V.V. beschikbaar gestelde films. Bijzonder aangrijpend was de docu mentaire van de A.N.V.V. over Walcheren. De heer Verkerk, secretaris van de V.V.V., hield een propagandaspeech, waarin hij er op wees, dat een kleine plaats als Lisse ook over een goed apparaat dient te beschikken om de vreemdeling te kunnen helpen en hem het bezoek zoveel mogelijk te veraangena men. De bloembollenstreek en de Keuken hof zijn in het voorjaar grote trekpleisters. Vreemdelingen lieten in 1955 206 miljoen gulden achter. Dat het gehele Nederlandse volk. zelfs vrij direct, hiervan profiteert wordt echter té veel vergeten. Zeventig per cent van dit bedrag gaat naar de horecaf- bedrijven, die het bijna onmiddelijk distri buéren naar leveranciers. Tien percent gaat naar de vervoersmaatschappijen en slechts 15 percent wordt voor amusement uit gegeven. De heer H. Albers gaf een toegift door het vertonen van zijn opnamen van de Keuken hof en de bollenstreek in het voorjaar. Woensdagavond werd in „Rehoböth" te Lisse, een vrij druk bezochte bijeenkomst van het C.N.V. gehouden, waarop de hoofd bestuurder, de heer Niemandsverdriet, een kernachtig propaganda-woord sprak en de aanwezigen voor de rest van de avond werden bezig gehouden door de Muzanto's. een kleinkunst-ensemb'le, dat een non-stop programma van liedjes en sketches bracht. De voorzitter, de heer E van 't Voort opende de bijeenkomst en zei, dat men er voor moest durven uitkomen, dat men lid is van de christelijke vakbeweging. De hoofdbestuurder, de heer Niemands verdriet, had als motto voor zijn speech: „De ander en ik". Hij zei, dat men zich niet thuis kan voe len in een andere dan christelijke vereni ging, omdat men daar wel eens besluiten kan nemen, waarvoor wij de verantwoorde lijkheid niet durven dragen. Voor de pauze werd een collecte voor „Draagt elkanders lasten" gehouden, die f 28.30 opbracht. Zoals reeds gezegd, hiel den zowel voor als na de pauze de Muzan to's de aanwezigen gezellig bezig. Aan het slot sprak ds. H. W. Eerland, christelijk gereformeerd predikant te Lisse, een geestig, maar vooral principieel woord. Hij wees er op, dat men zich als christenmens niet alleen moot bezig houden met amuse ment, maar vooral met het uitdragen van het beginsel. OPBRENGST KLAPROOSCOT.T.F.OTE De gemeente Lisse heeft de klapmoseol- lecte niet vergeten en bracht voor dit doel een bedrag van f227,36 bijeen. In december zal het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in drie concerten on der leiding staan van gastdirigenten. Het vierde concert van de Serie D op dinsdag 11 december zal worden geleid door de ■\merikaanse dirigent Alexander Smallens. (et vierde concert van de Serie V wordt :edirigeerd door Jan van Epenhuysen, di rigent van de Groninger Orkest Vereni ging. Het extra concert, dat dit keer wordt gegeven op zaterdag 29 december, zal wor den geleid door Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. BINNENLAND Orgelconcert. Het eerstvolgende Arti- fex-orgelconcert in Delft wordt verzorgd door de organist van de Oude Kerk, Piet van Amstel. Hij zal daartoe de orgelbak be zetten van het Caecilia-orgel in de Hippo- lytuskerk. Aan het concert, dat wordt ge geven op zondagmiddag 25 november, aan vang half vier, zal medewerken de tenor Jan Danckaarts. „De vlag in top" In het Minervapavil- joen te Amsterdam is de oprichtingsverga dering gehouden van een nieuwe Amster damse Vereniging voor Veilig Verkeer, ge naamd „De vlag in top", het devies van de hoofdstedelijke verkeerspolitie, gebaseerd op de veilig-verkeersvlaggen, die na ieder dodelijk ongeval een dag lang halfstok hangen. Onderwijs en bedrijfsleven. Een aantal studenten van verscheidene studentenver enigingen en -organisaties, verenigd in de Nederlandse Studenten Raad, is de gast geweest van Unilever n.v. Met een aantal leidende figuren van deze n.v. heeft men in Vlaardingen het onderwerp „verhouding hoger onderwijs-bedrijfsleven" besproken. Geen huis. In 's Gravenhage waren op 1 oktober 27.660 woningzoekenden gere gistreerd bij het Bureau Huisvesting. Dat is 283 meer dan op 1 juli van dit jaar. Nederlandse politiebond. Tijdens een in Utrecht gehouden buitengewoon congres van de Nederlandse Politiebond is besloten, dat de bond zich bij het N. '.V. zal aansluiten. Verduistering. De recherche te Deven ter heeft een 34-jarige Deventenaar, de gehuwde Van M„ gearresteerd, wegens ver duistering van f 12.000 ten nadele van een melkfabriek, voor welke Van M. als weder verkoper werkzaam was. Diefstal op „Van Spcyk". Tijdens het bezoek dat Hr. Ms. fregat Van Spe.yk dezer dagen aan Georgetown heeft gebracht, voor dat het naar Paramaribo ging, hebben dieven zich uit de voeten weten te maken met een aan een der officieren toebehorend radio toestel en met een nog niet in grootte be paalde som geld dat uit de hutten is gestolen. Montessori-onderwüs. Zaterdag 24 no vember des middags zal in de aula van het Tweede Vrijzinnig Christelijk Lyceum aan de Goudsbloemlaan te 's Gravenhage het 40- jarige bestaan worden herdacht van de Montessorischool aan de Laan van Poot aldaar. Tevens wordt herdacht dat in Ne derland veertig jaren Montessori-onderwijs wordt ge "-ven. Post naar Hongarije. De P.T.T. deelt mede dat de postverbinding riet Hongarije tot dusver nog niet is hersteld. Voor parti culieren bestaat de mogelijkheid hun cor respondentie via het Nederlandse Rode Kruis te verzenden. Hiertoe dienen de brieven in een open enveloppe gesloten te worden in een tweede omslag, uie geadresseerd moet worden aan het Informatiebureau van het Rode Kruis, Jan Evertstraat 9 te 's-Graven- hage. De nodige frankeerzegels dienen te worden ingesloten. Volledige zekerheid dat de op deze wijze verzonden correspondentie haar bestemming zal bereiken, kan niet worden gegeven. Post naar het Midden-Oosten. Verzen ding van zeepostcorrespondentie en post pakketten naar Egypte. Saoedi-Arabië en de Soedan is weer mogelijk, zo deelt de P.T.T. mede. Ten aanzien van de overkomst en de overkomstduur bestaat echter geen enkele zekerheid. HAARLEM EN OMGEVING Verf weggenomen. Bij een bouwwerk aan de Schipholweg te Haarlem vermiste men enige bussen verf. Een eenenveertig- jarige schilder zou vier bussen hebben weg genomen en later hebben verkocht. De man is aangehouden en ingesloten. St. Elisabeths Gasthuis. Bij de in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haar lem gehouden examens voor het diploma A voor Ziekenverpleging zijn geslaagd: E. S. van Eede, A. H. Fraij. G. E. ter Haar, P. J. Hanssens, W. A. Janssen, G. Hoekstra, L. L. v. d. Kaaden, M. H. Kaan, P. L. L. Meiring, G. G. J. Niemeijer, J. D. Reintjes, J. J. Riet kerk, J. E. Roemeling, IJ. C. Stelma, L. M. J. Chr. van Vlijmen, C. M. Vorstman, H. v. d. Wetering. M. L. van Winsen, M. Wusten- hoff. Zangdienst. Op vrijdag 23 november wordt er in de Sionskerk (Eksterstraat) te Haarlem Noord een zangdienst gehouden, waaraan het muziekkorps van het Leger des Heils medewerking verleent. De Vereniging van Christen Jongeren heeft de zangdienst voorbereid. Ds. J. Kroon van Spaarndam houdt een korte overdenking. „Verloren grenzen". Heden, donderdag, wordt in de Julianakerk aan de Klooster straat in Haarlem-Noord voor de Hervormde gemeente Schoten de film „Verloren gren zen" vertoond, die het rassenprobleem in de Verenigde Staten behandelt. Concert ten bate van Hongarije. In de Julianakerk aan de Kloosterstraat in Haar lem-Noord wordt vrijdagavond een kerk- concert gegeven ten bate van Hongarije. Medewerking verlenen Ankie Danijs (zang), F. C. F. Althuizen (viool) en J. Geursen (orgel). Er wordt geen toegangsprijs ge heven: wel wordt een collecte gehouden, bestemd voor de Hongaarse vluchtelingen. ADVERTENTIE YYYVVYVVYVVYVVYVYYYYYYYYYYYY ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ONDERTROUWD- F. Ley en G. P. Brakel; H. A. Aletrino en D. L. van Straten; J. Homburg en M. J. C. Schalkwijk; A. J. J. van Wieringen en A. C. Leuven. GETROUWD: J. de Ruiter en J. G. B. E. Been; F. H. J. Kathmann en C. P. M. Floris. GEBOREN: John, z. van J. A. Koster en H. J. Verzeilbérg; Adrianus Johannes Maria, z. van A. C. van der Putte en M. A. E. Th. van der Weiden; Cornelis Wilhelmus Mar- tinus, z. van C. Caspers en M. C. Pijlman. OVERLEDEN: J. J Derr. 82 j.; Wed. M. HarffBlaauboer, 88 j.; C. Lakeman, 67 j.; P. P. J. Kuppers, 96 j.; J. H. Abbink, 83 j.; Wed. E. SchermerZonneveld, 82 j. GEBOORTEN: M. van WalravenCoen- raad, d.; C. M. GroskampHogervorst, d.; C. I. Krijg Steendijk, z. ONDERTROUWD: H. J. Roders en Chr. H. A. Kroon; Th. Hajonides van der Meulen en H. S. Teuben; J. W. J. de Bruijn en J. Chr. Bloemer; F. Boldingh en E. Kraak. GETROUWD: J. C. Eichhorn en A. J. van Eerden; H. Th. J. van Eemmen en J. C. van den Dam: B. J. van Riel en A. H. "4. Dhaene; N. J. M. Zethof en E. X. '-nn ,ralk: B. Chr. Carp en R I. ïngwer*-- "-'elaai en E. Groen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19