uperMftrir Raad aanvaardt een kortere winkelsluiting in Sinterklaastijd ƒ1.95 Uitbreidingsplan „Parkwijk" door de raad vastgesteld voor De laagste prijzen Rente winstaandeel JAARBOEK 1957 Haarlems Dagblad Bejaardenzorgwerk kan uitgebreid worden tot gemeente-diakonaat en voordelig in Albert Heijn Glorieuze intocht van Sint Nicolaas door Haarlem-Noord DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Winkel prollig Motie-Adelaar om voorgestelde periode met twee dagen te verminderen werd verworpen Militaire wagen schampt personenauto Geldsbedragen uit pension ontvreemd Twee broers wegens inbraak veroordeeld Vrijheidsstraffen voor heling en diefstal bromfietsen Acht maanden geëist wegens flessentrekkerij Jongetje door auto overreden Dodelijk ongeluk tijdens intocht St. Ni cola as Dure verificatie Spaarndarnse zaken Forumavond Haarlemse Hervormde Vrouwendienst Oecumenische raad van Haarlem Gebedsdienst voor zieken in Nieuwe Kerk Een iaar geëist tegen dienstweigeraar Adv. Aanbevolen uit de vers-vlees-vitrines: Alleen vrijdag en zaterdag 23 en 24 November Varkensfricandeau iets fijns 500 gram 258 Biefstuk botermals 100 gram 60 Aanbevolen uit de vers-van-de-veiling-vitrines Spruitjes Moes-goudrelnctten Fjjne handperen Cox handappelen Spierwit witlof Bananen 500 gram IV2 kilo per kilo per kilo 500 gram per kilo 32 38 79 66 42 99 Peulvruchten: Holl. hruine bonen Kapucijners Grauwe erwten Groene erwten Spliterwten Witte bonen Gelderse rookworst, zware worst ca. Gerookt dik vet spek Mager zuurkoolspck 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 250 gram 109 500 gram 119 250 gram 79 groot assortiment ZUREN. Soepen kant-en-klaar Erwtensoep met worst literblik 100 Erwtensoep met kluif literblik 100 Tomatensoep met gehakt literblik 85 Hoendersoep m. 400 gr. kip literblik 269 Noorse visconserven „Bjellands" hartige haring-hapjes ideaal o.a. op toast Appetitt sild per blikje 69-49 Cocktail snacks per blikje 69-49 Gaffelbiter per blikje 49 Hovmester sild per blikje 89 Sardelringen m. capertjes per blikje 93 Toast Paquot per pak 37 Nu ananas voor iedereen! Ananas, Ukulele 8 halve schijven 69 1001 mogelijkheden met: Calif, citroensap, Sunkist p. blikje 39 Eipoeder met receptenboekje ca. „8 eieren in een zakje" voor 125 St. Nicolaas-artikelen Enorm assortiment: suikerwerk-, marse pein-, en chocoladefiguren. Meer dan 200 modellen van 10-160 ct. Bereid met uitsluitend roomboter en echte amandelen Roomboter-Staven per stuk 150 Roomb. Banket Letters per stuk 295 een aardige surprise: Kistje vruchtenborstplaat 115 Schoonmaakpakket 100 Speculaas 250 gram 37 le soort speculaas 250 gram 47 Amandel speculaas 250 gram 69 Bij Albert Heijn: de beste kwaliteit tegen de laagste prijs. Tafelbeschuit rol met 14 stuks 25 Kinderbiskwie 250 gram 25 Cacao bruinmerk pak 100 gram 47 Zware chocolade repen: butterscotch 8 voor 100 melk-puur-extra bitter 6 voor 100 Grove Siamrijst, droogk. Vermicelli, op kook lengte Macaroni clleboogjcs Portugese vijgen A.H. Pudding, 6 smaken Huishoud koffie Kwart edammer, jong Tafelmargarine Zuiver rundvet Sardines, in olijfolie Canadese zalm Droptoffee's Ananasblokjes Borstulevellen Katjesdrop 500 gram 43 200 gram 15 250 gram 19 2 pakjes 59 2 pakjes 25 250 gram 99 per stuk 109 3 pakjes 100 500 gram 59 2 blikjes 79 blik v.a. 98 250 gram 49 200 gram 29 150 gram 29 100 gram 28 Boffie koffie en thee: de krachtigste - de geurigste de voordeligste0 °/0 voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk. oranjemerk, dessert koffie 250 gram 232 groenmerk, le kwaliteit 250 gram 196 bruinmerk, pittige koffie 250 gram. 155 goudmerk. Engelse thee 100 gram 94 zilvermerk, tarry" thee 100 gram 94 blauwmerk, Ceylon thee 100 gram 84 Bovenstaande prijzen gelden in al onze filialen in Haarlem en omstreken Traditiegetrouw ontlokte het voorstel van B. en W. van Haarlem om enige be palingen van de winkelsluitingswet niet te laten gelden van dinsdag 27 november tot en met dinsdag 4 december tot 's avonds tien uur, bij de raad een uitgebreid debat, waaraan zelfs een motie van de heer Ade laar (KVP) te pas kwam. Het probleem heeft inderdaad twee kan ten: men kan het bezien van de zijde van de winkeliers en het publiek en van de kant van het winkelpersoneel. De heer Jansen (Arb.) besprak beide facetten van de zaak uitvoerig en kondigde de steun van zijn fractie aan voor de door B. en W. ingediende motie. „Slechts een enkele stem in mijn fractie zou een kortere periode prefereren". Hij vroeg het college mee te willen delen, hoeveel dagen er na de Sinterklaasperiode zouden zijn overge bleven van de 21 dagen, waarop volgens de wet tot verruiming van de bepalingen van de Winkelsluitingswet mocht worden overgegaan. Verder was hij van mening, Donderdagmorgen om kwart over acht heeft een militaire vrachtauto op de Ge dempte Oude Gracht bij de Gierstraat te Haarlem een kleine personenauto geramd en op het trottoir gedrukt. De voertuigen stonden te wachten voor het stoplicht bij het Verwulft. Toen het stoplicht op groen sprong zwenkte de personenauto naar links om het Verwulft op te rijden. De militaire vrachtwagen reed eerst ook in deze rich ting bedacht zich echter een zwenkte plot seling weer naar rechts om de Gierstraat in te rijden. Tengevolge van deze vreemde manoeuvre werd de personenauto ge schampt en op het trottoir gedrukt. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De personenauto werd vrij zwaar bescha digd. Het onderzoek is in handen van de militaire politie. Haarlemse rechtbank Een jaar gevangenisstraf geëist Voor de Haarlemse rechtbank had zich een 41-jarige technicus uit Haarlem te ver antwoorden, die zich had schuldig gemaakt aan de diefstal van verscheidene geldsbe dragen uit een pension te Heemstede, tot een totaal bedrag van ongeveer f 1400. De man had voor de politie en de rechter-eommis- haris een volledige bekentenis afgelegd, maar legde toen hij gehoord werd door een reclasseringsambtcnaar een andere verkla ring af. Ter zitting van de rechtbank heeft hij echter de diefstallen weer volledig be kend. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste twaalf maarden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk, een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering, waarbij hij ervan uitging, dat verdachte een kans moet krijgen zich van zijn maatschappelijke ontsporingen te herstellen. Mr. F. M. Oberman wees erop, dat ver dachte een moeilijke tijd heeft doorgemaakt en bepleitte een kortere onvoorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen twee broers uit Haarlem, die zich te ver antwoorden hebben gehad wegens een in braak in Haarlem, waarbij de buit bestond uit schroevendraaiers, combinatietangen, een revolver, enzovoorts, en een inbraak in Amsterdam, waarbij een brandkast is buit gemaakt. De jongste, die vierentwintig jaar oud is en van beroep vertegenwoordiger, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, en de oudste, die negenentwintig jaar oud is en van be roep chauffeur, tot een straf van twee jaar, beide straffen met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen het tweetal een straf van an derhalf jaar geëist. De broers werden ook verdacht van dertien inbraken in Heem stede, Alkmaar, Assendelft. Den Haag en Oegstgeest. Voor deze inbraken worden zij niet vervolgd. Het tweetal trok er met een auto op uit en keerde naar hun woning te rug met de geroofde goederen. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen een rijwielhandelaar uit Haar lem, die in mei en juni van dit jaar vier bromfietsen gekocht zou hebben van een zeventienjarige jongen, tot een gevangenis straf van één maand en een geldboete van f200. Veertien dagen geleden was tegen de rijwielhandelaar twee maanden en vier boetes van elk f 100 geëist. Eén van de da ders van de bromfietsdiefstallen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met onmiddellijke gevangen neming. Tegen hem was veertien dagen ge leden één jaar geëist. Wegens flessentrekkerij stond vanmor gen een 38-jarige Heemsteedse vertegen- wordiger voor de rechtbank te Haarlem terecht. De man had in diverse café's consumpties verbruikt zonder deze te be talen. Ook had hij bij een garage gekochte benzine niet vergoed. Mr. G. W. F. van der Valk Bouman, officier van Justitie, eiste tegen de vertegenwoordiger acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, met aftrek en een proef tijd van drie jaar. Mr. W. Boers pleitte voor een kortere onvoorwaardelijke straf, zodat verdachte gelegenheid krijgt zijn leven in nieuwe banen te leiden. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. dat het winkelpersoneel een moreel recht had op betaling van de extra prestaties, omdat zijns inziens een compensatie in vrije uren onvoldoende was. De heer Spek (AR) zou ook zijn stem aan het voorstel geven, maar betreurde het, dat de door het college tijdens de begro tingsdebatten van februari 1955 beloofde besprekingen met de personeelsorganisaties niet hadden plaatsgehad. Hij vond, dat het verzoek van het Comité Centrumbelangen gerede aanleiding was geweest deze be sprekingen te openen en drong aan op con tact op korte termijn. De heer Hennevelt (Comm.) vond, dat het winkelpersoneel voor de enorme extra taak maar weinig compensatie kreeg en wilde de periode van avondopenstelling beperkt zien tot vijf dagen van 29 novem ber tot en met 4 december. Deze zelfde be perking bepleitte de heer Adelaar (KVP), die aankondigde dat in dat geval zijn gehele fractie zou voorstemmen. Hij diende een motie in, waarin dit verlangen werd uitgedrukt. De heer Wensing (CHU) wilde in de toekomst tot beperkingen overgaan: dit jaar zou dat, volgens hem, wegens de vele voorbereidingen moeilijk zijn. De heer F i b b e (VVD) kondigde tenslotte aan, dat hij persoonlijk eens zou gaan kijken, of er in de avonduren gewinkeld zou worden. Wethouder H a p p bracht, behalve de reeds eerder aangevoerde argumenten ten gunste van het voorstel van B. en W., ook nog de overweging naar voren, dat de avondopenstelling de koopkracht van de mensen in Haarlem zou houden. Men zou in dat geval niet zo gauw naar Amsterdam gaan om inkopen te doen. Van de 21 toe gestane verruimingsdagen zouden er met inbegrip van de Sinterklaasdagen dertien gebruikt zijn, zodat men ruim binnen de toegestane grens bleef. De twee laatste ja ren was er een dergelijke openstelling ge weest en de winkeliers waren daar aan ge wend. Verschil was er slechts in de open stelling tot tien uur in plaats van negen uur: dit maakte echter slechts één uur per dag uit. Tegenover de heer Spek sprak de wethouder zijn verontschuldiging uit over de niet plaats gehad hebbende be sprekingen met de personeelsorganisaties: dit contact zou zo spoedig mogelijk worden opgenomen. Vervolgens werd de motie Adelaar aan de orde gesteld, die met 21 tegen 9 stemmen werd verworpen. Vóór stemden de KVP-fractie (met uitzondering van wethouder Angenent), de communis ten en de heer Janssen (Arb.). ADVERTENTIE Zaterdag j.l. zijn wij begonnen met de verkoop van dit populaire Jaar boek. In de sindsdien verlopen vijf dagen hebben de lezers van ons blad ruim de helft van de beschik bare oplage bij onze kantoren afge haald. Om teleurstelling te voorkomen raden wij u aan u tijdig in het bezit te stellen van de exemplaren die u denkt nodig te hebben. Wie Wat Waar 1957, een sieraad voor de boekenkast, een bron van informa ties, goed en goedkoop. 280 bladzijden 1001 wetenswaardigheden 4 pagina's kleurendruk stevige kleurige band Uitsluitend verkrijgbaar aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93, 95 uur, zaterdag 912 uur. Soendaplein, 9—12 en 1.305 uur, zaterdags 912 uur. Aan verzoeken om toezending kan niet worden voldaan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens de gisteren gehouden intocht van Sinterklaas te Haarlem is een droevig ongeluk gebeurd, waarbij de zesjarige Ar nold Rootlieb, gewoond hebbende aan de Merwedestraat te Haarlem om het leven is gekomen. Arnold stond gistermiddag met enkele vriendjes op het trottoir van de Rijks straatweg bij de Bavo-school en stak, on danks het verbod van de politie, de rij baan over om aan de andere kant van de straat te gaan kijken of Sinterklaas al in aantocht was. Toen hij Sinterklaas zag naderen holde hij weer naar de andere zijde van de straat, lette niet op het ver keer en werd door een uit de richting Santpoort komende auto tegen het weg dek gesmakt. De jongen was op slag dood. Het stoffelijk overschot werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Haarlemse raad heeft woensdagavond het uitbreidingsplan „Parkwijk" vastge steld, waarovïr wij onlangs uitvoerig heb ben geschreven. Daar de raad dit project ook al in een informele vergadering had besproken, kreeg wethouder H a p p nu maar weinig vragen, en dan nog van be perkt belang, te beantwoorden. Mevrouw Scheltem aC onradi (V.V.D.) en de heer Proper (C.P.N.) kregen te horen, dat met B. en W. van Haarlemmerliede wel overleg is geweest omtrent de annexatie en dat bij die ge legenheid kenbaar was gemaakt, dat dit Haarlemse uitbreidingsplan de Haarlemse gedachten omtrent de noodzakelijke ge- biedsafronding zou vertolken. Voordat het plan „Parkwijk" ter visie werd gelegd, zijn B. en W. van Haarlemmerliede op de hoog te van de uitwerking dier gedachten ge steld. De heer Proper kreeg voorts de verzekering, dat er voldoende reserve ruimte in het plan is opgenomen (Haarlem heeft van alle grote gemeenten de ruimste verhouding lussen bebouwing en recreatie mogelijkheden in de nieuwe wijken), zoals mevrouw S c h e 11 e ma de toezegging werd gedaan, dat de mogelijkheid van eigen tuinstrook bij de benedenhuizen der éta gewoningen niet bij voorbaat zal worden uitgesloten. Minder gewillig bleek de wet houder op het stuk van de verhouding wo- ningwetbouwpremiebouw, voor zover deze door particulieren ter hand genomen zou moeten worden, zoals mevrouw Schel- tema had gevraagd. Maar in Parkwijk dienen de ééngezinswoningen in woning- wetverband te worden gerealiseerd, om het evenwicht te herstellen. Dus in Schalkwijk kan er weer grond worden bestemd voor de partculiere bouw. Verder krijgt het „maisonnettetype" ook in Haarlem zijn kans, te beginnnen in Delftwijk. I-Iet krediet van ruim veertig mille voor de verbouwing en inrichting van het enige tijd geleden ten dienste van de huisves ting van de afdeling verificatie aangekochte perceel Van Eedenstraat 10 maakte de tongen goed los. De heer Schippers (K.V-.P.), die toen ook behoorden tot dege nen die meenden dat een dergelijk huis niet aan de woningvoorraad mocht worden onttrokken, was van oordeel, dat een ver bouwing van 25 mille het huis zo tot kan toor zou stempelen, dat er van de destijds gedane toezegging, dat het om een tijdelijke huisvesting zou gaan en dat daarna het huis weer aan zijn oorspronkelijke bestem ming zou worden teruggegeven, niets terecht is gekomen. De heren Spek (A.R.) en Stoffels (V.V.D.) vielen hem bij, ook wat de kosten der inventaris aanging, waarop de heer De Leeuw (Arbeid) op merkte, dat de kosten daarvan binnen de norm van 2500 per ambtenaar blijven. Ook wethouder H a p p zei, dat de kosten van verbouwing en meubilair dui delijk onderscheiden moesten worden. Het laatste blijft trouwens na verhuizing zijn waarde behouden. Verder betoogde de wet houder, dat het pand door de verbouwing in de toekomst juist zijn waarde als woon huis beter zal herkrijgen, omdat het dan voor twee gezinnen geschikt zal zijn. Ten aanzien van de inrichting merkte hij nog op, dat een prettige omgeving het werk ook ten goede komt. Hij had voorts grote bezwaren tegen het in openbare vergade ring noemen van gespecificeerde bedragen, omdat dit de aanbesteding beïnvloedt. De raadscommissie krijgt ze wel te zien ,,en we rekenen erop, dat wat daarin wordt be sloten vertrouwelijk blijft", aldus de heer H a p p fijntjes. Zijn uitvoerig betoog baatte hem overigens geen zier: de heren Schippers en Spek bleken nog lang niet overtuigd, zodat de wethouder in arren moede aan een opnieuw zeer uitge sponnen tweede ronde begon. Resultaat van de stemming: 24 voor en 10 tegen (K.V.P., behalve de heren Angenent, Loer akker en Schreurs, de V.V.D. en de heer Wensing (C.H.U.). Noteren wij tenslotte nog, dat de heer W e n s i n g bij het voorstel tot aankoop van een paar krotten aan het Visserseinde te Spaarndam de vei'zekering kreeg, dat de sanering het karakter van het paling dorp ongerept zal laten en dat de heren Blokdijk (Arbeid) en Balm (K.V.P.) de toezegging kregen, dat het College eens zal praten met Defensie over de overdracht van de Slaperdijk, omdat de secondaire aard van deze weg blijkbaar ook in beheer en onderhoud tot uitdrukking wordt ge bracht. Een bedrag van dertig mille voor het maken van uitwijkplaatsen aan de dijk werd ter beschikking van B. en W. gesteld. Alle andere in onze verslagen niet genoem de voorstellen werden evenals de benoe mingen conform de voordrachten van het College aanvaard. Hoewel de Nederlands Hervormde kerk de bejaardenzorg al geruime tijd op haar werkprogramma heeft staan, waarvan het onlangs gevierde eeuwfeest van het her vormde rusthuis in de Jansstraat te Haar lem getuigde, is de Hervormde kerk, even als andere instanties, bezig wegen te zoe ken naar een verantwoorde bejaardenzorg in deze tijd. Zowel de algemene diaconale raad, als de raad voor herderlijke zorg hebben aparte secties voor deze arbeid ingesteld, waarbij getracht wordt door grondige studie en vele contacten met andere instanties het steeds in omvang toenemende werk in juiste banen te leiden. Hierbij is ook de Hervormde Vrouwen dienst ten nauwste betrokken. De gemeente Haarlem heeft met haar uitgebreide enquête onder de bejaarden in 1955 zeer stimulerend gewerkt op de ver scheidene bonden en organisaties, die de belangen der bejaarden, soms reeds ge durende lange tijd, behartigen. De stich ting van bejaardensociëteiten, het houden van autotochten voor bejaarden naar de bollenvelden en feestavonden in het con certgebouw brachten vreugde en afwisse ling in veler leven. Om dit werk te kunnen voortzetten en eventueel te kunnen uitbreiden, is voor lichting onontbeerlijk, waaraan de Her vormde Vrouwendienst tegemoet wil ko men door maandag 26 november in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem .een samenkomst te beleg gen, waarbij tijdens een podiumgesprek de vraag „Is bejaardenzorg taak der Neder lands hervormde gemeente?" aan de orde zal komen. Indien deze vraag bevestigend zal moeten worden beantwoord, zal tevens besproken worden welke aandeel geschool de krachten en vrijwilligers in deze taak hebben en hoe deze krachten moeten en kunnen worden opgeleid. Een aantal deskundigen zal hierbij het woord voeren. Zo zal mejuffrouw W. de Klerk, directrice van het gemeentelijk' te huis voor ouden van dagen, spreken over de Deense bejaardenzorg. In 1954 heeft mejuffrouw De Klerk een studiereis naar Engeland gemaakt en in de afgelopen zo mer is zij naar de Scandinavische landen geweest. Zij heeft daar dr. W. Westergaard Madsen ontmoet, het hoofd van de Deense bejaardenzorg. Mejuffrouw M. van Driel Krol zal over Waar Sinterklaas ook komt, een enthousiaste kinderschaar zal immer ge reed staan „haar" vriend met de grootst mogelijke spontaneïteit te verwelko men. Zo ook in Haarlem- Noord. Bij de Kloppersingel stonden om één uur al groepjes kleuters te turen in de wijde verte van het Spaarne. Steeds als een naderende boot zich als een stip tegen de horizon af tekende, lichtte er iets als verwachting op in hun ogen. Tegen tweeën stond het bij het Spaarne zwart van de mensen. Kinderen rek ten hun halzen om toch maar een glimp van het grote gebeuren op te kun- het grote moment aange broken. Luid tuffend zakte een kleine motorboot het Spaarne af. Aan boord de Sint, zwarte Pieten, edel- knapen en enorme kisten met geschenken. Een grote oplegger met muzikanten naderde. De vrolijke klanken van het harmonieorkest „Haarlem" vermengden zich met het opgewonden geroezemoes van de kleintjes. De boot minderde, vaart. De motor sloeg met een zacht ge reutel af. Sinterklaas, om stuwd door zijn gevolg, stapte aan wal en begaf zich naar de gereedstaande, met vier paarden bespan nen, calèche. Edelknapen startten hun scooters. Zwarte Pieten nen vangen. Eindelijk was strooiden met gulle hand pepernoten tussen de me nigte. De politiepaarden werden ook niet vergeten en kregen als welkome af wisseling op de dagelijkse havermaaltijd ook een por tie pepernoten. Voorafgegaan door mo toren met zijspan zette de stoet zich in beweging. Via Schoterweg, Generaal Cron- jéstraat en Rijksstraatweg, kwam het gezelschap uit eindelijk op de plaats van bestemming aan: het Bol werk. In het gelijknamige restaurant kon de Sint ein delijk van een welverdien de rust genieten. Het be stuur van de winkeliers vereniging „Generaal Cron- jé" kan op een geslaagde intocht terugzien, die ge lukkig niet met reclame gepaard ging. de resultaten van het congres voor be jaardenzorg, dat op 10 en 11 oktober in Scheveningen gehouden is, spreken. Over de maaltijdenvoorziening volgens het „ta- feltje-dek-je-systeem spreekt mevrouw M. D. Eickholtz-de Wijs, die het bejaar denzorgwerk van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers te Haarlem leidt. De adjunct-directrice van het Hervorm de Rusthuis in de Jansstraat te Haarlem, mevrouw J. Beeks-Bremer zal „Het aan deel van vrijwilligers in ons werk" be handelen. Tenslotte bespreken mejuffrouw Minke Zuidema en mejuffrouw Rina Ton de „Omgang met en verzorging van be jaarden". Tevens zal een korte indruk ge geven worden van de bijscholingscursus, die het Oranje-Groene Kruis voor wijk zusters uit het hele land geeft in Baarn, speciaal voor de bejaardenzorg. Aangezien het bejaardenwerk in de Her vormde kerk onder het diakonaat valt, heeft de voorzitter van het Haarlemse college van Diakenen, de heer J. Vern- hout, zich bereid verklaard de avond te openen. Het is uitgesloten, dat dit werk alleen door ambtsdragers zal worden ver richt. Vele vrouwen en mannen zullen als vrijwilligers nodig zijn, waardoor het be jaardenzorgwerk, evenals dit met de ge zinszorg, gezinsverzorging, kinderbescher- mingswerk en reclassering het geval is, tot gemeente-diakonaat kan worden uitge breid. Een tentoonstelling van bejaarden- werk en filmstrips zullen het gesprokene aanschouwelijk maken. Deze zomer hield het centrale comité van de Wereldraad van Kerken in Honga rije een bijeenkomst met afgevaardigden van de Christelijke kerken achter het ijze ren gordijn. Dr- W. F. Golterman, lector aan de Stedelijke Universiteit van Amster dam en lid van het centrale comité, heeft deze bijeenkomst medegemaakt en zal op verzoek van de Oecumenische Raad van Haarlem en omgeving over deze ontmoe ting van oost en west (de Wereldraad van Kerken bijeen in Hongarije) een voor dracht houden op maandag 26 november in het Remonstrantenhuis, Wilhelmina- straat 22. In een kort bericht van woensdag betref fende de „Week der Genezing", onder welke naam het Interkerkelijk Evangeli satie Comité in Hi.arlem een serie bijeen komsten organiseert, is een fout geslopen. Er stond in dat er hedenmiddag een spreek uur door de predikanten Van Hoogstraten en Kroon zou worden gehouden in de Nieuwe Kerk in voorbereiding van de grote gebedssamenkomst van hedenavond in de Begijnhofkapel. Deze samenkomst is echter óók in de Nieuwe Kerk. Jehova-getuige had bezwaren tegen verrichten burgerdienst Een .iaar gevangenisstraf met aftrek en een jaar tewerkstelling in een rijkswerk inrichting eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G- W. F. van der Valk Bouman tegen een twintigjarige monteur uit Haarlem, die geweigerd had zijn dienstplicht te vervullen. De jongeman is Jehova-getuige en heeft zich beroepen op zijn principiële bezwaren tegen de dienstplicht. Zijn gewetensbezwaren werden erkend en de monteur werd opgeroepen voor het verrichten van werkzaamheden in de zo genaamde burgerlijke tak van staatsdienst. Ook aan deze oproep gaf hij geen gehoor, daar zijn geweten zich ook hiertegen ver zette. In een uitvoerig pleidooi pleitte mr. L. Ali Cohen voor ontslag van rechtsvervol ging en zo dit niet mogelijk is voor een straf gelijk aan de preventieve hechtenis. De raadsman wees op de gewetensbezwa ren en stelde, dat de Jehova-getuige, vol gens zijn zeggen, in de predikactiviteiten wordt opgeleid. Hij noemde het eisen van de maximumstraf „absurd" en het zenden van de verdachte naar een rijkswerkin richting gelijk aan het sturen naar een be schaafd soort concentratiekamp. De raads man meende, dat op de jongeman van toe passing is het artikel uit de dienstplicht wet, dat vrijstelling van de dienstplicht verleent aan hen, die een geestelijk ambt bekleden of daartoe in opleiding zijn. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 23