Ir. J. F. R. van de Wall verlaat de Zuiderzeewerken Vijfendertig jaar geleden maakte de KLM haar eerste luchtfoto Minder koude lucht op komst Indijking van de Waddeneilanden is zeer goed mogelijk" De radio geeft vrijdag Muurkast als donkere kamer IrJe&U Wereldnieuws ió Uet r 2 ir. J. F. R. van de Wall aiida en de Meesteivmadiër FLUITENDE PIJLEN Zesendertig jaar „drooglegger" Protest van Nederlandse academici bij Russische collegae Hoge onderscheiding voor Woodbrookers over levens- en werkgemeenschappen Dr. H. W. Staverman in Deventer overleden ABDIJ SIROOP/S Nieuwe programma's in theater Carré DONDERDAG 2 2 NOVEiMBER 19 5 6 Zesentwintig jaar geleden werd aan Koningin Wilhelmina telegrafisch meegedeeld, dat de eerste bak zand ter beteugeling van het Amsteldiep bij de bouw van de Wieringermeerpolder was gestort. Dit was voor de thans afgetreden hoofdingenieur directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken ir. J. F. R. van de Wall de eerste grote belevenis bij het machtige werk tot inpoldering van de Zuiderzee. „Ik dacht toen", zo zegt ir. Van de Wall in een gesprek met een redacteur van het A.N.P., dat ik de vol tooiing van de Zuiderzeewerken ambtelijk nog zou kunnen beleven. In 1924 kwamen er echter bezuinigingsmaatregelen. De eerste tijd konden we hard opschieten, maar daarna moesten we langzaam-aan doen. Er zijn tijden geweest, dat er 7000 arbeiders voor de dienst werkten. Dat was vóór de komst van de dragline en van andere mechanische hulpmiddelen." Ir. Van de Wall heeft de afsluitdijk, de Wieringermeerpolder en later de Noord- Oostpolder tot stand zien komen. Thans moet hij afscheid nemen. De Wieringermeer was eigenlijk een proefpolder, de Noordoostpolder zou een modelpolder zijn. „Thans zijn we alweer verder met Oostelijk Flevoland", zegt ir. Van de Wall. „De inrichting van deze pol der zal veel verderreikend van opzet zijn dan die van de eerste polders. Planologie en sociografie hebben zich zodanig ontwik keld, dat dit mogelijk is. Thans springt ook direct het belang in het oog om de Marker waard zo snel mogelijk tot stand te bren gen, althans wat de dijken betreft. Dan komen snelle verbindingen tussen het wes ten en het noorden en het oosten van het land tot stand. Een snellere ontwikkeling, harmonisch met het expansie zoekende westen, wordt dan mogelijk. Verkeer, en speciaal wegverkeer, is een uiterst belang rijk economisch medium voor de ontwik keling van de nieuwe gebieden. Daarom zou ik liever zien, dat de Markerwaard veel sneller tot stand zou komen dan in de aan gekondigde elf jaar. Ook al kunnen de boeren in Oostelijk Flevoland nog niet direct aan het werk gaan, de verbindingen kunnen reeds tot stand gebracht worden. Er is een kans, dat een deel van de Markerwaard bestemd kan worden voor industrie. De grote zandplaten in het noorden zouden gebruikt kunnen worden als militair oefenterrein. Dat zou het westen ontlasten en tevens de Veluwe, of wat daarvan over is, verder voor recrea tie kunnen sparen. Een spoorwegverbinding door de nieuwe polders zal echter econo misch waarschijnlijk niet verantwoord zijn". Samen met de directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Delft, prof. Thysse, is ir. Van der Wall zijn loopbaan als jong waterstaatsingenieur bij de Zuider zeewerken begonnen. Dat was in 1920. de laatste elf jaren had ir. Van de Wall de lei ding van de dienst. Op één front hebben prof. Thysse en hij opnieuw samengewerkt. Dat was toen ir. Van de Wall in 1953 het dijkherstel van Schouwen-Duiveland kreeg opgedragen. Waagstuk „In de Zuiderzeepolders mag niets mis lopen. Prof. Lorentz deed acht jaar over HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muz. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.40 Omroep orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 11.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Pianoduo. 12.53 Platen of actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerkwin tet. 13.35 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerorkest en pianoduo. 15.15 Voordracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Vocaal kwartet. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen, n.40 Beursberich ten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van Over zee. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Zoeklich ten op de jeugdvorming. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Serie: Jeugdvorming en volksontwikkeling. Jeugdwerk in Nederland, 19.20 Regerings uitzending: Emigratierubriek. Het emigratie praatje. 19.30 Platen. 19.40 Christendom en sport, rondetafelgesprek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoor spel. 21.00 Concertgebouworkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschap dammen. 23.20 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM, II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kin deren, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Fagot en clavecimbel. 11.35 Het hangt aan de muur en het tikt. 12.00 Elektrisch Man doline-ensemble. en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en piano. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Geva rieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Muzi kale causerie met platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Met de deur in huis, vakvercnigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De paarden hebben dorst, klankbeeld. 19.30 Ons adres, causerie. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Toneelcritieken. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Het onderwijs nu, fragment uit de forum-avond. 21.00 Dans muziek. 21.35 Interviews en muziek. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Lichte mu ziek. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Operettemu ziek. 16.25 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Mu ziek bij de thee. 17.45 Vlaamse liederen. 17.50 Piano en altviool. 18.30 Voor de soldèten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Orkest concert. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Or kestconcert. 22.00 Nieuws. 22.11 Joegoslavi sche folklore. 22.5523.00 Nieuws. zijn eerste rapport, alles exacte weten schap", zo zei ir. Van de Wall. „Op Schou wen moest veel meer gewaagd worden. Dat verklaart de mislukkingen bij Zierikzee en bij Ouwerkerk. Er was geen tijd voor vol doende studie en dat we het na de riskante overwinning bij Schelphoek ook nog op tijd hebben klaargespeeld bij Zierikzee en Ouwerked'k, heeft ons met trots vervuld". Het Zuiderzeewerk is nu een heel eind klaar. De oude zee is nu een zoetwaterbek ken. Hoewel er zoetwatertekorten zijn in de landbouw, wordt nog lang niet alle be schikbare water afgenomen. De grootste afnemer is het Noordzeekanaal, waardoor het opdringende zoute water bestreden kan worden. Of met de voltooiing der polders de Dienst der Zuiderzeewerken zal eindigen? Het is nog de vraag. De Waddenzee zou een prachtig zoetwaterbekken zijn voor de land bouwgronden in het noorden en oosten Het lijkt ir. Van de Wall zeer wel mogelijk de eilanden met dijken te verbinden en deze weer via het Marsdiep met Noordholland en anderzijds met Groningen of Friesland. Dit is werk voor de komende eeuw. De deltawerken zijn nu eerst aan de beurt. Technisch zouden die in 25 jaar gereed kunnen zijn. Men moet echter, evenals bij de Zuiderzeewerken, rekenen op conjunc tuurinvloeden. In dat licht bezien zou reke nen op een termijn van veertig jaar wel licht verstandiger zijn. Zonder de Delta werken echter zal de Rijn-Lekkanalisatie niet behoorlijk kunnen werken en evenmin zal vóór de voltooiing de beoogde lande lijke zoetwatervoorziening volledig voltooid kunnen worden. Niet stilzitten Ir. Van de Wall is niet van plan nu, na zijn pensionering, op te houden met wer- ke.n. Hij is vice-voorzitter van de Delftse laboratoria en voorzitter ir. Ringers laat een hoop werk aan hem over. En dan zijn er nog allerlei lidmaatschappen en commis sariaten. Maar voor het lidmaatschap van de commissie voor de Zuiderzeevisserij heeft hij bedankt. „Ik heb er, bij wijze van spreken, mijn hele leven aan gewerkt om de vissers uit de zee te jagen. Het zou nu onlogisch zijn als ik nu over hulpverlening aan deze vissers zou moeten gaan oordelen. Overigens, met die Zuiderzee-steunwet is het een weinig bevredigende zaak. Dat moet voor de Zeeuwen met het Deltaplan een stuk beter worden. Een moeilijke zaak in het Deltagebied is de kwestie van de oesterteelt", aldus de scheidende hoofd ingenieur-directeur. Aan de universiteiten te Moskou en te Leningrad en aan de Akademie van Weten schappen te Moskou is het volgende tele gram gezonden: „De universiteiten en hogescholen van Nederland zijn diep ge schokt door de tragische gebeurtenissen in Hongarije en de daarop volgende maat regelen, die ook het universitaire leven van Hongarije aantasten. Ter wille van de voor het welzijn dei- mensheid zo noodzakelijke samenwerking der beoefenaars van de wetenschap verzoe ken zij de Russische leidinggevende geleer den al hun invloed aan te wenden tot zo danig herstel van het culturele leven, dat de rechten van de mens volledig worden geëerbiedigd in de onder Russische invloed staande gebieden". BOSKAMP O VER VEEN Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd ir. J. F. R. van de Wall, die zijn functie van hoofdingenieur-direc teur van de dienst der Zuiderzeewerken heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dit werd hem dinsdagmiddag medegedeeld door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. tijdens een afscheidsreceptie in de Rolzaal in Den Haag. De minister zei in zijn toespraak dat ir. Van de Wall zijn taak bij de Zuiderzee werken, die de aandacht van de gehele wereld hebben getrokken, op eminente wijze heeft vervuld. De minister bracht speciaal dank aan de scheidende hoofdin genieur-directeur voor het werk dat zijn dienst op Schouwen-Duiveland heeft ge daan na de stormramp in 1953. Na de minister sprak dir. ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-generaal van de Dienst der Zuiderzeewerken, die in 1946 werd opgevolgd door ir. Van de Wall. Hij zei dat ir. Van de Wall, die in 1920 bij de Zuiderzeewerken in dienst is geko men, aan alle belangrijke werken heeft medegewerkt en uiteindelijk vorm heeft gegeven aan het inpolderingsplan binnen de afsluiting. „U beheerste de problematiek van de Zuiderzeewerken volkomen", zei daarna dir. E. H. Ebels, voorzitter van de Zuider zeeraad. „Het moet u tot grote voldoe ning en dankbaarheid stemmen dat u een leidende functie heeft bekleed bij de schepping van een nieuw stuk Nederland". Dr. Ebels bood een geschilderd portret van de scheidende functionaris aan namens de vele autoriteiten en functionarissen, die bij de Zuiderzeewerken betrokken zijn. De directeur-generaal van de Rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris, dankte ir. Van de Wall in het bijzonder voor het werk tij dens het herstel van Schouwen-Duiveland. De arbeidersgemeenschap der Woodbroo kers zal in 'n weekeindcursus te Bentveld op 8 en 9 december de nieuwe vormen van levens- en werkgemeenschappen behandelen. Steeds meer wilde men de maatschappelijke structuur radicaal veranderen. Velen komen niet verder dan schetstekeningen van de nieuwe samenleving. E zijn echter ook groe pen van mensen, die het niet bij denken en dromen hebben gelaten, doch hun ideeën hebben verwezenlijkt. Velen van deze ge meenschappen bleken levensvatbaar te zijn, zoals: de Israëlische kiboets en de Franse arbeidersgemeenschappen. Op het wezen en werken van deze gemeenschappen zal de ar beidersgemeenschap van de Woodbrookers zich in haar weekeinde bezinnen. Zaterdag zal de heer L. Cohen spreken over de kiboets. Drs. E. C. H. Marx zal zon dag iets vertellen over de „communauté de travail". De leiding van het weekeinde be rust bij dr. A. van Biemen en mejuffrouw drs. W. H. Buys. In Deventer is overleden dr. H. W. Sta verman, oud-directeur van de rijks h.b.s. met 5-jarige cursus in Deventer. Dr. Sta verman werd op 3 december 1881 in Twel- lo geboren. Hij studeerde letteren aan de universiteit in Groningen en promoveerde op het proefschrift „Robison Crusoë in Nederland".' Hij verzorgde onder meer schooluitgaven van Potgieter, Busken Huet, Vondel en Bontekoe en schreef een leerboek der va derlandse geschiedenis. Verder artikelen in de Gids, de Nieuwe Rotterdamse Courant en de Nieuwe Taalgids. Op 21 november bestond de KLM- Aerocarto vijfendertig jaar. Twee jaar. na dat hij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij had opgericht, riep de heer Ples- man namelijk het fotografisch bedrijf van de KLM in het leven. Met uiterst primi tieve middelen onder andere niet meer dan een muurkast als donkere kamer maar met twee bekwame mensen als Geys- sendorffer en Corsten als vlieger en foto graaf, kwam de eerste Nederlandse lucht foto het Witte Huis in Rotterdam tot stand. Sindsdien is het fototechnisch be drijf van de KLM uitgegroeid tot de naam loze vennootschap KLM Aerocarto, die over twee vliegtuigen, een staf van hon derd man personeel en het modernste fotografisch en cartografisch materieel be schikt. „De fotodienst" werd aanvankelijk ren dabel gemaakt met'de produktie van lucht foto's ten behoeve van allerlei bedrijven Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. AKKER SIROOP v'i-'S Het krachtig hogedrukgebied boven zuid- Scandinavië verandert weinig van plaats, ins het zuidoosten 4 tot 5 graden. Elders in het land ongeveer twee graden. Intussen vloeit over de Oostzee minder koude lucht waarin de temperaturen nau- volg hiervan wordt de komende nacht minder vorst verwacht, vooral in het noor den van het land. De wind draait naar richtingen tussen oost en noordoost en neemt verder in kracht af. De neerslagkan- sen blijven gering. Berlljn 23 november Zon op 8.15 uur, onder 16.41 uur. Maan op 22.45 uur, onder 12.25 uur. Maanstanden 25 nov. 2.12 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 22 november Hoog water: 6.09 en 18.28 uur. Laag water: 1.48 en 14.07 uur. Vrijdag 23 november Hoog water: 6.57 en 19.18 uur. Laag water: 2.32 en 14.55 uur. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van Of) hedenmorgen 7 uur, de .5 i3 c neerslag van de laatste T3 w O. flj 24 uur.) So w - 2 Stockholm mist nw -5 Oslo nevel n -8 0 Kopenhagen geheel bew. ono 2 0 Aberdeen onbewolkt z 5 0 Dublin regen zo 8 0,3 Londen onbewolkt windst. -3 0 Brussel nevel o -5 0 Parijs onbewolkt n -4 0 Bordeaux nevel nw 7 0 Grenoble geheel bew. windst. 1 0 Nice licht bew. nnw 4 0 Berlijn zwaar bew. o -3 0 Frankfort onbewolkt no -5 0 München geheel bew. o -6 0 Zürich nevel nw -3 0 Genève nevel nw 0 0 Locarno geheel bew. o 3 0 Rome regen no 6 12 Mallorca licht bew. windst. 8 6 Wenen nevel windst. -9 0 Innsbruck nevel windst. -4 0 Amsterdam onbewolkt ono -2 0 Den Helder onbewolkt o -0 0 Ypenburg onbewolkt o - -4 0 Vlissingen onbewolkt ono -3 0 Eelde onbewolkt o -2 0 De Bilt onbewolkt o -3 0 Twente onbewolkt o -4 0 Eindhoven onbewolkt ono -3 0 Vlv. Z.-Limb, onbewolkt no -5 0 voor reclamedoeleinden en fotobriefkaar ten. Maar al spoedig zag de heer Plesman veel meer mogelijkheden in de lucht fotografie. Van tachtig percent van het aardoppervlak bestonden namelijk in die tijd geen betrouwbare of gedetailleerde kaarten. De luchtfotografie kon hier uit komst bieden. In 1928 werd de outillage van de foto- technische dienst zodanig uitgebreid, dat op fotogrammetrisch gebied kon worden begonnen. In 1932 werden de mogelijk heden nog groter, omdat de fotogram- metrische methode voor het vervaardigen van kaarten werd ingevoerd. Toen was de tijd rijp voor een grote opdracht: de luchtkartering van een gebied van ongeveer honderdduizend vierkante kilometer op Nieuw Guinea. Deze op dracht werd uitgevoerd onder uiterst moei lijke omstandigheden. Zij bracht boven dien aan het licht, voor welke andere doeleinden de luchtfotografie en -kartering kon worden gebruikt: voor het ontdekken van de natuurlijk hulpbronnen van der gelijke gebieden. Van zoveel belang is sindsdien het interpreteren van luchtfoto's geworden, dat het op de Nederlandse uni versiteiten wordt gedoceerd. Na de oorlog volgde een nieuwe mijl paal in de geschiedenis van KLM Aero carto. Opgericht werd toen een eigen uit- werkingsbedrijf, dat het verwerken van de luchtopnamen voor allerlei doeleinden van de Meetkundige Dienst der Rijks waterstaat over kon nemen, waardoor op drachten in het buitenland voortaan vol komen zelfstandig konden worden uitge voerd. Bij een interne reorganisattie kreeg het bedrijf tevens zijn huidige status van naamloze vennootschap en zijn naam „KLM Aerocarto" Bij de landen, waar de KLM haar pioniersarbeid op karterings- gebied verrichtte, treft men aan Duits land, Oostenrijk, Syrië, Irak, Iran, Siam, Indonesië, Nieuw Guinea, de Nederlandse Antillen, Suriname, Trinidad en Frans Guyana. Maar ook in Nederland wordt van haar diensten veelvuldig gebruik gemaakt, onder meer voor het vervaardigen van topografische kaarten op grote schaal, waarop de kadastrale gegevens worden opgenomen en die voor de desbetreffende gemeenten van groot nut kunnen zijn bi. de voorbereiding van een uitbreidingsplan of een herverkaveling. In Theater Carré treedt van 29 novem ber tot en met 2 december de Amerikaan se revue-artieste June Richmond op met een internationaal programma, waaraan onder meer medewerken de Franse komiek Marcel Amonf en als gaste de Israëlische vedette Hannah Aharoni. Voor hun vertrek naar Amerika treden Luis Alberto del Pa rana met zijn trio Los Paraguayos van tot en met 16 december op. Verder traden in dit programma op de Franse fantaisiste Ginette Wander, de nieuwe "arijse humo ristische mimicus Julien en het amuse mentsorkest van Kirk Dunning. „Persona non grata". De Argentijnse re gering heef de Roemeense gezant Mooisescu, „persona non grata" ver klaard en hem opdracht gegeven het land binnen 24 uur te verlaten. Vorige week donderdag ontsnapten de gezant schapschauffeur i zijn vrouw en twee kinderen ternauwernood aan een ge dwongen repatriëring naar Roemenië. Het gezin heeft asiel in Argentinië ge vraagd. Picasso. Tien leden van de Franse commu nistische partij allen intellectuelen hebben een buitengewoon partijcongres geëist om de talloze problemen, waar voor de communisten zich geplaatst zien, te bespreken. Zij stelden hun eis in een brief aan het centrale comité van de partij. Een van deze tien is de Spaanse schilder Pablo Picasso. Rechten. Groot-Brittannië zal met ingang van 6 december af-ien van zijn rechts ta-. oegdheden en voorrechten in de voormalige Spaanse zone van Marokko die voortvloeien uit een verdrag in 1856 gesloten tussen koningin Victoria en de sultan van Marokko. De Britse regering zal met de regering van Ma rokko onderhandelen over een nieuw vriendschapsverdrag op handel- en scheepvaartgebied. Gezag. Groot-Brittannië overweegt op het ogenblik niet, de regering van Janos Kadar in Hongarije te erkennen, zo is officieel te Londen medegedeeld. Enge land, zo verklaarde staatssecretaris markies van Reading in het Hogerhuis, achhet beslissende criterium, of een overheid werkelijke regeringsmacht uit oefent. De berichten, die de Britse re gering heeft ontvangen, doen veeleer ge loven, dat de bevelhebber der Russische strijdkracht h-t gezag uitoefent. Penningmeester. Te Parijs is aangehouden de pennir,^ eester van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront VF.L.N.), Doem, alias Redah. De politie vond bij een huiszoeking meer dan zeven mil joen fri -s, afkomstig uit inzamelingen onder de Algerijns arbeiders in Frank rijk. Reactie. Premie - Nehroe van India heeft verteld, dat hij de Sovjet-leiders er eens op heeft gewezen dat hun soort redevoc 'ngen de internationale betrek kingen -u niet bepaald verbeteren. Zij antwoordden: „U hebt gelijk. Maar u moet niet vergeten dat wij de laatste dertig of veertig ja*-en in een soort staat van belegering hebben verkeerd. Wij reageren snel op gevaar, en we laten ons wel eens dingen ontvallen, waar we nad hand spijt van hebben". Beperking. In Zw: 'en, waar evenals in verscheidene andere landen benzine en olie wo den gerantsoeneerd, hebben lei ders van de auto-industrie aangekon digd, dat zij een werkweek van vier dagen zullen invoeren en dat vele ar beiders zullen worden ontslagen. Onlusten. Bij ongeregeldheden te Bagdad, de hoofdstad van Irak, zijn woensdag 51 politiemannen en negen burgers ge wond. Volgens een regeringsmededeling hebben anarchisten, communisten en saboteurs studenten aangezet tot staking en opstand. Als gevolg van de be togingen zijn de universiteiten tot nader order -sloten. Cypruè:°EOKA-rebellen hebben sinds april 1955 op Cyprus 209 personen gedood, zo heeft de Britse minister van Kolo niën Lennox-Bovd in het Lagerhuis verklaard. Hierbij waren 69 Britse sol daten. Breuk. Het Egyptische ministerie van On derwijs heeft bekend gemaakt, dat Egypte zijn culturele betrekkingen met Engeland en Frankrijk zal verbreken. Alïe Franse en Britse scholen in Egypte zullen voortaan voor het Egyptische on onderwijs worden gebruikt. Ras Kassa. Prins Ras Kassa Darguey, bloedver .t en intiem adviseur van keizer Haile Selassie van Ethiopië is te Addis Abeba in de ouderdom van 76 jaar overleden. Ras Kassa was opper bevelhebber van het noordelijk front in de Italiaans-Abbessijnse oorlog. Monoliet. Ten uiden van Oesoemboera in Afrika is een gedenkzuil aangebracht op de plaats waar Stanley en Living stone op de oever van de Oesoemboera hun kamp opsloegen. Het is een mono liet van vijftien ton waarop staat: „Li vingstone - Stanley 25/1H1871". 64. Zodra de directeur was gevlucht, ont stond er een hevige twist tussen Panda en Joris. „Ge zijt een lastig ventje", zei Joris verwijtend. „Waarom moest ge hier binnenvallen met de directeur en al die werksters? Waarom maakt ge altijd moei lijkheden?" „Jij hebt moeilijkheden ge niet kent. Je bent er alleen maar op uit om te stelen en het kan je niet schelen, dat iedereen verdwijnt!" De magiër, die niet veel van dit gesprek begreep, drukte de handen op de oren. „Beilo!", bromde hij, „wat een rumoer! Wat schreeuwen, die uiterlingen altijd!" In de directiekamer maakt!", nep Panda woedend, „jij maakt Van het hotel werd op dat ogenblik ook er misbruik van, dat meneer Plutanus de geschreeuwd. Het was de directeur, die de gebruiken van dezeeh buitenwereld politie had opgebeld en een verward relaas deed van de gebeurtenissen. De inspecteur van politie, die aan de andere kant van de lijn verbaasd toeluisterde, kon er haast geen touw aan vast knopen. Maar hij be greep wel dat het ernstig was. „Een mil jonair en al uw werksters spoorloos ver dwenen?!", riep hij uit. „Hm, dit lijkt mij een raar geval van ontvoering. We komen direct!" H. Pétillon ADVERTENTIE ADVERTENTIE In Huis ten Bosch in Den Haag heeft Koningin Juliana woensdagochtend de gezanten van de Libanon, Ethiopië en Ierland ontvangen, die hun geloofsbrieven kwamen aanbieden. Van links naar rechts de gezant van Ethiopië, de heer Emmanuel Abraham, de gezant van Ierland, de heer Brian Gallagher en de gezant van de Libanon, de heer Ibrahim-El-Ahdab. ADVERTENTIE BLOEMENDAALSEWEG 259 TELEF. 23510 CD ff) - c zS 0 ADVERTENTIE VOOR DE jacht zijn lang niet altijd wa pens nodig. De bosjesmannen zijn bijvoor beeld in staat dagenlang de schuwe anti lopen te vervolgen, zonder de dieren een kans te geven om te drinken of te rusten, zodat ze tenslotte van afmatting ineen- zijgen. Een dergelijk ongelooflijk uithou dingsvermogen leggen ook de Australische inboorlingen op de kangeroe- jacht aan de dag. Ook som mige Indianenstammen in de naaldwouden van Alaska en Canada en sommige Siberische nomadenstammen gebruiken deze jachtmethode door 's win ters op sneeuwschoenen het wilde rendier en de eland op te jagen tot de dieren afgemat zijn. Is het uithoudingsvermogen of het ge duld niet voldoende, dan staan de recht geaarde jager allerlei listen ten dienste. Zo kunnen sommige Indianen met een lok-horen van opgerolde berkenbast de roep van de bronstige elandstier nabootsen en de Eskimo krabt op het ijs om de nieuwsgierigheid der robben te wekken. De bosjesman gooit een struisvogelhuid over de schouders en bootst het gedrag van de vogels zó treffend na, dat hij soms midden in de struisvogelkudde is beland, eer een van de dieren onraad vermoedt. Maar gemakkelijker moet ons toch de jacht met de lange-afstandswapens toe schijnen. En dan denken we natuurlijk in de eerste plaats aan de pijl en boog, waar van de ouderdom onzeker is, maar die toch in ieder geval tot ver in de Steentijd kan worden gevolgd. Behalve stenen pijl punten, zijn van de oude holbewoners ook rotstekeningen van de pijl en boog en van boogschutters bekend, en het is hoogst waarschijnlijk dat het wapen nog veel ouder is dan de oudste afbeeldingen en ook ouder dan de stenen pijlpunten die gevonden zijn, want de eerste pijlen zullen wel gewone houten punten hebben gehad die geen sporen voor het verre nageslacht hebben nagelaten. Juist in verband met de hoge ouderdom van dit wapen, is het zo merkwaardig dat er enkele gebieden zijn, waar de boog on bekend is, zoals in Tasmanië en Australië (met uitzondering van een N streek in het uiterste noorden). Ook in Polynesië en Microne sië ontbreekt dit wapen, maar dit wordt door ethnologen aan cultuurverlies geweten. Behalve de bogen, bieden ook de pijlen de zojuist genoemde ethnologen allerlei bijzonderheden, zoals pijlpunt, bevedering, pijlschacht, versiering, e.d., die een gron dige studie waard worden geacht. Wij voor ons, kunnen genoegen nemen met een paar gewone pijlen, die desondanks bij zonder genoeg zijnBij verschillende stam men langs de Amazone en de Kongo, zijn bijvoorbeeld pijlen met botte punt in ge bruik, die erop berekend zijn de prooi alleen te verdoven, inplaats van tot bloe dens toe te kwetsen. De veren der dieren worden door de jager immers gebruikt om, zich te versieren en zijn aanstaande tooi sel mag niet door bloed besmeurd worden. Veel belangwekkender zijn echter de fluitende pijlen, die zodanig zijn vervaar digd, dat ze tijdens de vlucht een schril gefluit laten horen, waardoor de belaagde vogel - door het gefluit misleid - aandach tig en bewegenloos blijft luisteren. Tot een tweede pijl op hem wordt afgeschoten, die tevens het dodelijke schot betekent. En nu komen natuurlijk ook de pijlgif ten ter sprake. Daarover morgen. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2