Toegejuichte „vredestrein" met Noren daverde naar Port Said Syrië onderbrak UNO-zitting over Hongarije met alarmkreet r UNO-Assemblée aanvaardt drie resoluties over Hongarije Van dag tot Nederlandse bemanningen deels nog paraat op schepen in Suezkanaal Sovjetblok is verdeeld over toelaten van UNO-waarnemers Brits-Frans-Israelische troepenmacht bij grenzen van Syrië en Jordanië" Geschenkjes DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 3 Ver Weden of niet? Bezwaren Opportuniteit Oude schilderstukken op veiling Amsterdam Morele status Nassers militie FULL-FLAVORED Door lengte filtrerend Kennan voorspelt aftocht der Russen uit Europa Wilopo voorzitter van Indonesische constituante Radio Boedapest meldt epidemieën in Hongarije Arts verbood Churchill aan diner deel te nemen Onder de indruk van de gebeurtenissen in Hongarije en van de te dien opzichte door de Communistische Partij Nederland aangenomen houding is bij menigeen weer de vraag gerezen, of het niet juist en ook niet mogelijk zou zijn de communisten uit onze vertegenwoordigende lichamen te weren. De minister-president, dr. Drees, heeft reeds als zijn persoonlijke opvatting kenbaar gemaakt, dat hij voor een dergelijk verbod niets voelt. Hij acht het namelijk veel gezonder, dat in onze democratie tot uiting komt hoe steeds minder mensen iets van de communistische opvattingen willen weten. Daarnaast bracht hij terecht in her innering, dat in een rechtsstaat als Neder land de regering niet op eigen gezag kan overgaan tot het verbieden van een poli tieke partij, daar dit uitsluitend bij rech terlijke uitspraak kan gebeuren. Daarin zit meteen de waarborg, dat een of andere politieke partij, die een regering onwel gevallig is, niet zonder meer door die rege ring kan worden geëlimineerd, maar dat dit alleen kan gebeuren tengevolge van een onpartijdige rechterlijke beslissing. Het verbieden van een partij door de regering zelf zou op zijn hoogst pas moge lijk worden wanneer de Grondwet daar omtrent voorzieningen zou bevatten, maar dat is op het ogenblik niet het geval. Wel bevatte het op 6 januari 1954 door de staatscommissie inzake Grondwetsherzie ning uitgebrachte rapport onder meer een voorstel om in de Grondwet bepalingen op te nemen, die het mogelijk zouden maken Kamer-, Staten- en Gemeenteraadsleden tussentijds van hun lidmaatschap vervallen verklaard te krijgen „indien zij een streven tot uitdrukking brengen, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen". Tot nu toe zijn echter de hieraan verbonden bezwaren nog steeds te overwegend geacht om die weg te gaan betreden. Tot die bezwaren behoort onder andere, dat een dergelijke maatregel in tal van opzichten ondeugdelijk zou blijken te zijn, dat men op die manier alleen maar allerlei ondergronds gewroet in de hand zou werken en dat het boven dien ook niet nodig is. Dit laatste mede, omdat het door de wijzigingen, in 1939 in de Wet op het recht van Vereniging en Vergadering aangebracht, ter dege mogelijk is langs wettelijke weg partijen, die met onwettige middelen de bestaande rechts orde zouden willen veranderen, te doen verbieden. Ter verduidelijking van dit laatste zij er aan herinnerd, dat ingevolge bedoelde wet' de burgerlijke rechter op vordering van het Openbaar Ministerie een vereniging verboden kan verklaren als strijdig met de openbare orde. Dit geldt niet alleen met betrekking tot verenigingen die wel, maar insgelijks tot verenigingen die geen rechts persoonlijkheid bezitten. De wet houdt ook in, dat strijdig met de openbare orde geacht wordt elke vereniging, die tot doel heeft of welker feitelijke werkzaamheid gericht is open dan volgt onder meer „onge hoorzaamheid aan of overtreding van de wet of een wettelijke verordening". Als dus bijvoorbeeld een politieke partij, zelfs al staat daaromtrent niets in de statuten, er blijkens haar feitelijke werkzaamheden op uit is met behulp van de dictatuur haar denkbeelden te doen verwezenlijken, dan kan de rechter haar deswege, op vordering van het Openbaar Ministerie, voor verboden verklaren. Want dictatuur is iets dat strijdig is met de wet, in de eerste plaats al met de Grondwet. Ook wanneer hier of daar het Openbaar Ministerie mocht menen, dat in het licht van deze bepalingen bij de rechter een prcces aanhangig zou kunnen worden ge maakt om de communistische partij te ver bieden, blijft het denkbaar dat het toch niet zou willen doen, wat het wel zou kunnen doen. Niet te vergeten valt immers dat mede in deze het zogenaamde „oppor tuniteitsbeginsel" geldt. Menigmaal blijven vervolgingen achterwege omdat dit laatste opportuun, dat wil zeggen juister of ver standiger wordt geacht. Zolang dus de regering het bijvoorbeeld op gronden, gelijk door minister Drees uiteengezet, beter oor deelt op geen enkele wijze op een verbod van de Communistische Partij Nederland aan te sturen, ook al zou dat juridisch wel licht bereikbaar zijn, ligt het voor de hand dat ook niet getracht zal worden langs de door de Wet op het recht van Vereniging en Vergadering openstaande weg, een rechter lijk verbod van die partij uit te lokken. In dit verband is het misschien niet overbodig nog even in herinnering te brengen, dat juist wanneer de opportuniteitsvraag in het geding is, het nu eenmaal uiteindelijk aan de minister van Justitie ondergeschikte Openbaar Ministerie in aanmerkelijke mate acht zal slaan op wat de regering, dus mede de minister van Justitie, voor opportuun oftewel voor een geschikt beleid houdt. Op de veiling van oude en moderne kunst in Maison Frederik Muller in Am sterdam - van 11 tot 14 december - komen onder meer werken onder de hamer van Gerard Dou, Ferdinand Bol, Gerard Ter- borgh, .Jacob Maris, G. H. Breitner en enkele doeken, die worden toegeschreven aan Pieter de Hoogh en aan Jan Steen. (Van onze reisredacteur) GISTEREN REDEN WIJ mee met cle UNO-vredestrein van Aboe Soeweir naar Port Said. Passagiers waren 175 Noorse manschappen en 15 Noorse officie ren van de UNO-troepen in Egypte, die 's werelds eerste internationale politie macht in Port Said effectief moesten doen worden. De trein, getrokken door een rood en zilver geschilderde diesel-locomotief, die bedekt was met een grote blauwe UNO-vlag, bestond uit zes wagons, waarin nogal ironisch aandoende reclames hingen: „Indien u niet de resten van de oude Egyptische beschaving hebt gezien, heeft u Egypte niet gezien." Al dacht men hierbij onbewust aan de ruïnes in Port Said, het drukte niet de uitstekende stemming, die op het eerste deel van de reis heerste. De trein rolde door de hier en daar met palmen be groeide woestijn, langs kleine dorpjes en stukjes land, die bewerkt werden met houten ploegen. Overal zag men verder ezels, kamelen en Indische buffels en hoorde men de kreet „Ya salaam" (oh, vrede) opstijgen uit de kelen van boeren en soldaten, die naar de spoorbaan kwamen rennen om naar de blauw-gehelmde Noren te wuiven. Woensdag is onze reisredacteur met de „Vredestrein" van de U.N.O., die een kleine tweehonderd Noren van de U.N.O.-politiemacht naar Port Said bracht, meegereden. In El Kantara, aan de grens van niemandsland, werd hij echter door de Brits-Franse militaire macht gedwongen de trein te verlaten. De beschrijving van de vreemde reis 8 treft men hiernaast aan. xxxxocx»coccaxxxo3ooMOMooocpoooooc)o»oo>xoa>D»Moocx IN ISMAILIA, de „hoofdstad" van de vroe gere Suezkanaal-Maatschappij schreeuw den hele menigten opgetogen en klapten in de handen. In El Kantara, de laatste stop plaats voor de staakt-het-vuren-lijn, vorm de een dolle menigte van burgers, soldaten en leden van de nationale garde een spreekkoor en gilde „Lang leve Nasser. Weg met Eden. Weg met de Joden" en alsof hun dat op het laatste nippertje te binnen schoot, liet men er nog op volgen „Lang leve de internationale politie". De jonge Noren namen dit alles met een merkwaardige kalmte op, alhoewel zij dui delijk genoegen schepten in hun historische missie. Vantevoren waren de manschappen reeds zorgvuldig geïnstrueerd door hun commandant, majoor Wiik, de onbekende Noorse officier, die plotseling, als met een katapult weggeschoten, in het centrum der wereldbelangstelling is komen te staan, hoe zij zich dienden te gedragen bij de uit voering van hun delicate taak. De eerste order luidde: „Beleefde neutraliteit, geen verbroedering met wie dan ook. De ogen van de wereld zijn op u gericht. Gebruik geen wapen, tenzij in uiterste noodgeval voor zelfverdediging en wacht zelfs dan nog op orders van de commanderende officier". DE POLITIEMACHT is op persoonlijk bevel van Hammarskjoeld naar Port Said gezonden. Men moet intussen strikt ver trouwen op haar morele status, daar zij nauwelijks iets kan doen. Deze licht bewa pende eenheid is namelijk geenszins in staat de moeilijke situatie fysiek het hoofd te bieden. Majoor Wiik, die slechts weinig Nog dagelijks bereiken ons foto's van de vernielingen door de gewapende actie in Egypte teweeggebracht. Wel zeer triest is dit stadsbeeld van Port Said, ivaar een straat, vol puin getuigt van demeedogenloosheid der moderne oorlogsvoering. specifieke orders heeft ontvangen, zal al naar de omstandigheden dit noodzakelijk maken handelen, maar de openhartige, kalme en vriendelijke Noor schijnt vol komen voor de rol van eerste wereld-poli tieagent berekend te zijn. Intussen was de bevolking van Port Said door de Egyptische regering reeds ingelicht over de komst van de U.N.O.-politiemacht middels de radio-verbinding, die thans tot stand is gebracht tussen het Egyptische leger en het geallieerde hoofdkwartier op Cyprus, welke verbinding via een U.N.O.- post in niemandsland loopt. Tijdens de reis hadden de Noren over vloedig gelegenheid om zich te bezinnen op de belangrijkheid van hun taak, want na Ismailia achter zich gelaten te hebben, boog de trein in noordelijke richting om verder parallel te lopen met 's werelds aorta, het Suezkanaal, een smalle strook water, glinsterend in het zonlicht en aan beide oevers begrensd door de hete, geel kleurige oneindigheid van de woestijn. Aan de oostelijke horizon staakten de Israëliërs hun opmars bij de rand van de Sinaï-wdéstijn. Het kanaal toont een lange rij kastanjebruine schepen. Hier, op deze plek, concentreerde zich de tegenstrijdige belangen en emoties en lag het brandpunt, dat het Midden-Oosten in vuur en vlam zette. Het tweede schip bij het opgehouden convooi,, waarboven Italiaanse, Russische, Noorse, Zweedse, Liberiaanse en Panamese vlaggen wapperden, is de super-tanker „Statue of Liberty", een Amerikaans schip, doch varend voor Ph. van Ommeren te Rotterdam, met een Nederlandse beman ning onder kapitein Derkx. Rook kwam uit de schoorsteen en de kern van de beman ning was weer teruggekeerd naar de der- tien-miljoen-dollar-tanke-r, nadat de ge hele bemanning tijdens de vijandelijkheden gedwongen was van boord te gaan. Ook was naar boord teruggekeerd een deel van de bemanning van het s.s. „Lemsterkerk" van de V.N.S., onder commando staande van kapitein Kole, de enige Nederlandse vlag voerend, die in het kanaal te ontwaren viel. Op het traject van Ismailia naar El Kantara, inbegrepen de westelijke parallel passage, vielen slechts weinig obstakels te ontdekken, behalve dan de verwrongen resten van de Ferdanbrug en enkele kleine tot zinken gebrachte scheepjes. TENSLOTTE STOPTE de vredestrein in El Kantara, waar het station dicht opeen gepakt stond met een opgewonden menigte soldaten en met geweren uitgeruste bur gers, waaronder stok-oude mannen en nog bijna op kinderen gelijkende jonge man nen. De geweren waren bij de aanvang van de strijd aan iedereen onder de burgerbe volking in de kanaalzone uitgereikt en enkelen sprongen er nogal zenuwachtig mee om. Toen de trein even later langzaam het niemandsland instoomde, werd er krachtig gewuifd om de nu gespannen Noren geluk toe te wensen. Zelfs de woest kijkende Egyptenaar, die mij had gezegd: „Ik ben lid van een Egyptisch commando. Wat denkt u van mij? Ik dood iedereen", toonde op dat moment een zonnige lach. Alle correspondenten, die, alhoewel zij bij de U.N.O. geaccrediteerd waren, van de Brits-Franse militairen geen vergunning kregen de reis naar Port Said voort te zet ten, renden toen het station uit en schreeuwden naar chauffeurs in de zoveel ste worsteling om vervoer in deze taxi oorlog. De Canadees, die met mij een wagen veroverd had, mompelde „wat jammer, dat deze eerste internationale politiemacht op moet treden tegen twee westelijke demo cratieën in plaats van tegen de Russen". Hij vertolkte de mening van velen ADVERTENTIE (Van onze correspondent in New York) Na een debat van drie dagen heeft dc UNO-assemblée enige resoluties aange nomen waarin er op wordt aangedrongen de deportaties uit Hongarije ongedaan te maken en waarin bovendien wordt ver langd dat Hongarije UNO-waarnemers zal toelaten. Het Sovjetblok plus Joegoslavië stemde tegen de Cubaanse resolutie inzake de deportaties. Toen Hongarije in de In diase resolutie ,.erd verzocht UNO-waar nemers toe te laten, wijzigden Joegoslavië en Polen hun houding en onthielden zich van stemming. Aan het slot van het debat werd nog een resolutie aangenomen waarin de UNO-assemblée krachtig steun aanbe veelt voor het noodlijdende Hongarije. (Reuter) „Mijn aanbod, om te Boeda pest met de Hongaarse autoriteiten van gedachten te wisselen, is nog steeds van kracht", aldus verklaarde secretaris generaal Dag Hammarskjoeld nadat de Indiase afgevaardigde Krisjna Menon had gezegd dat de pogingen van de secretaris generaal, om toestemming te verkrijgen van de Hongaarse autoriteiten voor het in Hongarije toelaten van UNO-waarnemers. „nog geenszins zijn beëindigd". India doet een beroep op „de Hongaarse regering acht te slaan op de stem van miljoenen Azia ten", aldus Menon, die vervolgde: „Het is niet mijn gc.voon' waarschuwingen te geven, doch indien de Hongaarse autoritei ten niet zo spoedig mogelijk reageren op het UNO-beroep laden zij een zeer zware verantwoordelijkheid op zich. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken Popovit zei dat de Sovjet- Uni' en Polen een overeenkomst hebben gesloten, „waaruit blijkt dat de Sovjet leiders hebben erkend, dat de in het ver leden bestaande voorwaarden onmogelijk zijn geworden". Hij voegde hieraan toe: „Uit niets blijk' dat deze nieuwe voor- NEW YORK (United Press) In een interview in d- Saturday Evening Post heeft George F. Kennan, een vroegere Amerikaanse ambassadeur te Moskou, als zijn overtuiging uitgesproken dat de ontwikkelingen in Hongarije en Polen vroeg of laat het einde zullen betekenen van de macht van Moskou in Oost-Europa. Als reden voor de anti-Russische reactie in de satellietlanden .oemt Kennan de dood van Stalin en de verkeerde instelling van het ssische communistische stelsel. Kennan verwacht niet dat de Russische leiders tot het Stalinisme zullen terugkeren. DJAKARTA (ANP) De Islamitische partijen in Indonesië hebben een nederlaag geleden, toen cle grondwetgevende ver gadering in Bandung Wilopo, een voor aanstaand lid van de nationalistische partij, de P.N.I., tot Raar voorzitter koos. Wilopo kreeg 240 stemmen tegen Dahlan, voorzitter van de orthodox-Islamitische partij, de Nahdatul Ulama, 220. Dahlan was door de gecombineerde Islamitische groeperingen tot kandidaat aangewezen. De kleinere christelijke en katholieke partijen en de communisten steunden Wi- lopo's benoeming. Deze en de nationalisti sche partij zijn voorstanders van het hand haven van het huidige staatssysteem, dat gebaseerd is op de vijf principes van de „Pantja Sila", namelijk het geloof in een goddelijke almacht, democratie, menselijk heid, sociale rechtvaardigheid en nationa lisme. Wilopo, die eens minister-president is geweest, wordt beschouwd als de exponent van de gematigde vleugel van de P.N.I., waarvan premier Ali Sastroamidjojo ook lid is. 99 NEW YORK/DAMASCUS/TEL AVIV (Reuter) Syrië heeft woensdag bij de Algemene Vergadering der UNO geprotes teerd tegen het „op grote schaal samen trekken van Israëlische strijdkrachten met deelneming van Britse en Franse troepen langs de bestandsgrenzen tussen Israel en Syrië en Israel en Jordanië". De Syrische afgevaardigde Farid Zeined- ding, onderbrak het debat in de Assem blee over Hongarije met de mededeling dat hij „zeer verontrustend en onheil spellend nieuws" had ontvangen over de toestand in het Midden-Oosten, dat, naar hij zeide, handelde over een „op handen zijnde Frans-Brits-Israelisehe aanval op Syrië". De Algemene Vergadering heeft niet be sloten de bespreking van het Hongaarse vraagstuk die het stadium van een stemming nadert te staken voor een behandeling van de Syrische klacht. Er kon nog niet direct worden gezegd, wan neer deze in behandeling zou komen. Een Britse woordvoerder heeft onmid dellijk op een persconferentie ontkend, dat zich „ergens in Israel Britse troepen be vinden". „Ik kan echter wèl verklaren, dat een aanzienlijke Syrische toepenmacht korte tijd geleden Jordanië is binnen getrokken", verklaarde hij. Ook beweerde de Syrische afgevaardig de, dat er op 23 oktober, zes dagen vóór de Israëlische aanval op Egypte, bij Haifa Britse troepen aan land waren gegaan en dat Britse en Franse strijdkrachten in de strook van Gaza aan de zijde van de Is raëliërs hadden gestreden. Eerder op de dag was door Syrië medegedeeld, dat er Britse troepen hebben deelgenomen aan de aanval op Rafah en dat de Britse marine in de ochtend van 2 november Gaza heeft aangevallen, onder bedreiging dat de stad zou worden vernietigd als zij zich niet overgaf. Gaza was volgens deze mede deling vijf uur lang door de Britten en Fransen bezet geweest vóórdat de Is raëlische troepen arriveerden. Toen een correspondent hem vroeg of de Syrische klacht een „inleiding vormde op de komst van Russische vliegtuigen naar Syrië", verklaarde Zeinedding, dat zich geen Russische vliegtuigen, vrijwil ligers of technici in Syrië bevonden. Op de vraag, of de toestand zijns inziens Syrië het recht gaf de hulp van de Sovjet- Unie in te roepen, zei Zeineddine: „wan neer een land zich in staat van gewettig de verdediging bevindt, is het de plicht van alle leden van de UNO, dat land te hulp te komen". Naar aanleiding van een andere vraag verklaarde de Syrische afgevaardigde van mening te zijn, dat er zich waarschijnlijk vijandelijkheden zullen voordoen. Na de Britse afgevaardigde hebben ook de vertegenwoordigers van Frankrijk en Israel in de algemene vergadering de Sy rische beschuldigingen „categorisch" tegen gesproken. waarden ook niet op Hongarije van toe passing kunnen worden verklaard". De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Imre Horvath zei, dat Hongarije b~-"Md is met Hammarskjoeld te beraad slagen over hulpverleningsmaatregelen. „De overweldigende meerderheid der vluchtelingen heeft niet de bedoeling het vaderland voor goed de rug toe te keren. Wij doen een beroep op h :n, zo spoedig mogelijk terug te keren", zo verklaarde hij. De Cubaanse vertegenwoordiger ver klaarde zich te zullen onthouden bij de stemming over de Indiase resolutie, die volgens hem een lurhaling is van de Cu baanse resolutie. Feiten De vertegenwoordiger der Verenigde Staten verklaarde dat geen der door zijn delegatie aan de vergadering voorgelegde gegevens over wegvoeringen van Hongaren gebaseerd waren geweest op geruchten, persberichten of berichten van andere aard. doch op feiten. Maandag hebben de Amerikaanse regering nieuwe gegevens be reikt, dat een groot aantal weggevoerden in een bepaalde stad aankwam, terwijl in een andere plaats vele gedeporteerden uit de spoorwegwagons ontvluchtten, waarmee zij werder weggevoerd. Uit slag De Cubaanse jsolulie is met 55 tegen tien stemmen bij veertien onthoudingen, Af ghanistan, Egypte. Finland, India. Indo nesië, Jordanië, Libanon. Libië, Marokko, Saoedie-Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Jemen, goedgekeurd. De Indiase resolutie werd met 57 tegen acht stemmen, bij veertien onthoudingen. Polen, Joegoslavië, Chili, China. Cuba, de Dominicaanse republiek, Egypte, Ethiopië, Jordanië, Panama, Paraguay, Saoedi- Arabië, Syrië en Jemen, aanvaard. De derde resolutie werd goedgekeurd met 69 tegen twee stemmen, bij acht ont houdingen. Ho igarij en Roemenië stemden tegen de resolutie, de andere leden van het Sovjet-blok onthielden zich van stem ming. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov verklaard na de stemming dat de „beweringen inzake wegvoeringen zijn weerlegd" en dat „de toestand in Hongarije weer normaal wordt". ADVERTENTIE WENEN (United Press) Radio-Boeda- past meldde vandaar, dat er kinderver lamming in Boedapest en in de buurt van Debreczjen is uitgebroken en dat de Hon gaarse hoofdstad ook bedreigd wordt door een zich snel uitbreidende geelzucht. De radio zei, dat de situatie kritieker werd als gevolg van het gebrek aan zeep en ontsmettingsstoffen. Daags tevoren was gezegd, dat de voorraden daarvan alleen nog maar voldoende waren voor tien da gen. De radio voegde daar aan toe, dat de gezondheid van zuigelingen en kleine kin deren ook bedreigd wordt door het tekort aan verse melk. Zij beschreef de toestand van de openbare gezondheid in Boedapest als over het algemeen „onbevredigend". Een aantal van meer dan 10.000 Hon garen is gedurende de laatste 48 uur over de grens in het vrije Oostenrijk binnen gekomen. Dat brengt het totale aantal van de Hongaarse refuge's op meer dan 41.000. LONDEN (United Press) Sir Winston Churchill, die op 30 november 82 jaar hoopt te worden, heeft van zijn arts geen toestemming gekregen in het kiesdistrict Woodford, dat hem naar het Lagerhuis heeft afgevaardigd, deel te nemen aan het jaarlijks diner. Churchill had wegens een verkoudheid met tegenzin besloten niet naar de traditionele „songs night" van zijn oude „public school" in Harrow te gaan, om zich te sparen voor het diner. Mevrouw Churchill las de toespraak van haar echt genoot voor en zat mede in zijn naam aan- „Ik ben beschermheer van de vereniging voor de UNO in dit land, maar ik kan het er niet mee eens zijn, dat de berisping van de UNO aan het adres van de Britse rege ring verstandig of nuttig was". Godfried Bomans, die wij gerust de grootmeester der kezologie mogen noemen, heeft onlangs een fel en meewarig licht doen vallen op een der tragische aspecten van de persoon Sinterklaas. Hij deelde mede dat de Goedheiligman uiteraard de enige mens is die met zekerheid kan zeg gen dat hij nooit iets in zijn schoen zal vinden, doch dat hij om onverklaarbare reden toch iedere morgen gaat kijken. Hij hoopt, de oude heer, dat er nog eens een wonder zal geschieden en dat hij ook in zijn schoen nog eens een verrassing zal vinden. Op het grote gezag van Bomans dient men dit geval van schizophrenie te aanvaarden. Het is een meelijwekkend ge val, dat overduidelijk aantoont dat de man, die zo talloos velen gelukkig maakt, zelf het volmaakte geluk niet vinden kan. Het is trouwens eigenlijk géén baan; al dat telgaan over moeilijke daken moet voor een bejaard heer een uiterst ver moeiend werkje zijn, dat de goedheilig man niet in de koude kleren gaat zitten. Laten wij hem dubbel dankbaar zijn, dat hij telken jare weer bereid is het te doen. Deze dankbaarheid dwingt mij er toe geen spelbreker te zijn en ieder jaar weer mee te doen, al gaat het mij langzamer hand wel een beetje de keel uithangen. Eerlijk gezegd heb ik niet meer de ware zielevreugde aan het feest, temeer omdat mijn uitgaven de inkomsten in steeds pijn lijker mate gaan overtreffen. Het vorig jaar heb ik voor ruim f 150.- aan geschenk jes gestrooid en het enige dat ik gekregen heb was een (kunstzijden) das die ik maxi maal op f 4,50 schatte. Ik heb haar boven dien nooit gedragen, want zij is bruin met een oranje werkje, een kleurencombinatie die niet met de fraaie, matte, natuurzuivere tint van mijn huid harmonieert. Niettemin ga ik er juist terwille van de oude heer mee voort via hem aller lei lieve mensen met smaakvolle geschenk jes te verblijden. Ik pleeg een lijst te ma ken van vrienden, vriendinnen en kennis sen die voor een verrassing in aanmerking komen; ik stel het bedrag vast dat ik mij kan veroorloven te besteden; ik deel bei de cijfers door drie, en dan ga ik mijn keu ze doen. Van de overblijvende twee derden schenk ik mijzelf een reisje naar Parijs. Zo komt iedereen aan zijn trekken en zit ik in Parijs instede van in een huiskamer met opgetogen mensen. De stilte en de in getogenheid zijn mij lief. Vroeger was dat anders en behoorde ik tot de meest-opgetogenen. Maar dat is een tijd geleden. Bij het groeien der jaren is mijn geestdrift voor kreupelrijmen ver minderd en met de beste wil van de we reld kan ik niet meer in geestdrift raken voor sjokolade-letters en marsepeinen beesten. Het is afschuwelijk het te moe ten erkennen, maar ik ben blasé geworden. Men kan aan de opgetogenheid van kin deren zijn vreugde beleven; maar hoe ou der ge wordt hoe minder kinderen in uw omgeving verkeren en aan de verrukking om een stukje sjokola, door reumatische grijsaards ten beste gegeven, kan ik niet geloven. De heerlijke argeloosheid der jeugd is mij ontvallen. Niettemin blijf ik meedoen. Om de bis schop niet in de steek te laten en om puur goed te doen. Voor mijzelf heb ik niets no dig, behalve dan dat reisje naar Parijs. Zo ben ik nu eenmaal. Het is in alle bescheidenheid gezegd. Elias

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5