Melksaneringscommissie in Amstelveen geschorst ZE VEN DA GEN HAARLEM Natura: de vorsers onder de katholieke jeugd O „DESSO" artikelen Niet ie vergeethoek Dauw- en loltrappers kregen schik in natuur Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Kilo's slanker BonKorets VRIJDAG 23 NOVEMBER 195f HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Na nachtelijke achtervolgingsrit Conflict met vrije slijter leidde tot onverkwikkelijke praktijken Dictatoriale methoden" Wild-W est-praktijken MEVROUW, Receptie firma Lippits VERENIGDE JEUGD Boeke( n)rij Laatste kans Boterkaas en eieren Jaarverslag Persmuseum L.T.B.-tuinders vergaderen in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Originele Staking bij Bruynzeel in Suriname (Van een redacteur) „Ik heb niks tegen de melksanering op zichzelf. Ik ben er zelfs een voorstander van. Maar dan op een reële, gezonde manier en niet met een systeem van willekeur en machtswellust, zoals wij dat hier kennen. Daarom heb ik de kop tegen de krib gegooid en daar zal ik mee doorgaan, al is het erop of eronder." Met deze woorden verklaarde ons gistermiddag de jonge „vrije" Amstelveense melkslijter A. Andringa, waarom hij enkele weken geleden de strijd tegen de plaatselijke melksaneerders heeft opgenomen. Een strijd, die hij aanvankelijk kansloos scheen te zullen verliezen, omdat zijn tegenstanders alle troeven in handen hadden. Eerst probeerde men hem weg te bluffen. Daarna werd de melk fabriek onder druk gezet om de leveranties aan de jongeman te staken. En toen ook dat geen succes had, organiseerde men een heel net van spionage-activiteit om de vrije slijter en zijn beide knechts het leven zuur te maken. Het conflict bereikte tenslotte zijn dwaze climax in een urenlange nachtelijke achtervolging van Andringa en zijn helpers, toen dezen in arren moede in Den Haag een nieuwe melkleverancier wilden gaan zoeken. 99 Deze trieste affaire is wel een duidelijk voorbeeld, welke kant het met de melk sanering niét op moet en daarom is het goed, de hele voorgeschiedenis nog eens op te halen. In Amstelveen is de sanering reeds in 1949 begonnen, maar in tegenstelling tot vele aMce .gemeenten was zij van meet af aan geen succes. Vierentwintig slijters sloten er zich bij aa i. Enkelen van hen tegen heug en meug, omdat zij er weinig heil in zagen. Iedere gesaneerde kreeg een eigen wijk en een „nevenwijk" toebedeeld. De eerste zou hij 's morgens het eerst be dienen; de nevenwijk waarin zijn ver spreide „vo mkeursklanten" woonden pas daarna. Op deze manier zou heel Amstelveen toen nog een gemeente van ongeveer 20.000 inwoners voor het middaguur verse melk in huis kunnen hebben. De praktijk echter was anders. Een ex-bestuurslid van de plaatselijke regelinjscommissie vertelde ons, dat sommige slijters direct na de sanering een of meer bezorgers ontsloegen, in de wetenschap, dat concurrentie binnen hun eigen wijk nu toch niet meer te duch ten was. Het resultaat daarvan was, dat vele klanten dikwijls om vijf uur, halfzes 's avonds nog zonder melk zaten. Dit alles, maar ook de vermeende on rechtvaardigheden bij de verdeling der wijken, heeft onder de vakgenoten veel ontstemming gewekt. Maar geen van de 24 gesaneerden, noch ook het Amstelveens publiek, is in al die jaren ooit openlijk in verzet gekomen tegen de praktijken van het blijkbaar oppermachtige bestuur. Tot dat de 25-jarige A. Andringa eind septem ber van di jaar d knuppel in het hoen derhok gooide door zich als „vrije slijter" in het dorp te ve*'" ~n. i bezat de ver eiste vestigingsdiploma's en een paar spaarcente-, met behulp waarvan hij drie melkwagens op straat kon brengen. Daar mee trotseerde hij de saneringscommissie en met succes want in enkele weken hadden hij en ijn twee helpers al een klantenkring van ruim honderd gezinnen bi.ieengecolporteerd. De saneerders hadden intussen niet stil gezeten. Onder leiding i hun bestuur hadden zij een spionagedienst in elkaar gezet, <"ie de drie vrijbuiters op al hun wegen liet schaduwen, terwijl voorzitter en secretaris de Amsterdamse melkfabriek „Holland" gingen bewerken om leverantie aan Andringa stop te zetten. De directie van de fabriek verzette zich aanvankelijk tegen deze ei-, maar toen ook georga niseerde melkboeren uit Amsterdam en Haarlemmermeer hun klandizie aan de „Holland" dreigden op te zeggen, moest zij zwichten: Andringa. w rd drooggelegd. Tot andere Amste.-damse fabrieken be hoefde deze zich ook niet te wenden, want deze waren contractueel gebonden aan de hoofdstedelijke slijters. Het kwam tot een kort geding, waarin de „Holland" ver- r'icht wer'3, de melkleverantie aan An dringa te hervatten, maar door een omissie in het vonnis van de rechter kon men de fabriek niet verplichten, deze leve ring van dag tot dag voort te zetten. Daar door konden de saneerders nieuwe pressie op de „Hollard" uitoefenen, zodat deze tenslotte aan Andringa moest meedelen, dat hij geen melk meer zou krijgen. Dat was vorige week maandag. Die dag wérd via een omweg echter nog melk ver kregen, mae de volgende dag wachtten de klanten van de vrije slijter tevergeefs. Die dinsdagavond reden Andringa cn zijn twee knechts in een wanhopige poging om elders melk te kr'igen naar Den Haag. waar zij een onderhoud met de Sierkan- directie zouden hebben. AI spoedig merk ten zij, gevolgd te worden door een per sonenauto. die zij herkenden als het eigen dom van een gesaneerde Amstelveense slij ter. Om zekerheid te hebben, wie zijn achtervolgers waren, stopte Andringa even voorbij de hoek op een druk kruispunt, zodat de andere auto wel passeren moest, om honderd meter verder met gedoofde lichten tot stilstand te komen. Andringa's knechts sprongen snel uit de bestelauto, om vervolgens op de personenauto toe te sluipen met het doel. een blik op de in zittenden te slaan. Hun opzet mislukte echter doordat de chauffeur van die auto plotseling gas gaf. naar links zwenkte en opnieuw op het kruispunt afstoof, waar de dienstdoende verkeersagent echter juist het stopteken gaf. Met gierende remmen kwa men de beide wagens tot stilstand en op nieuw renden de helpers van Andringa op hun belagers toe. Maar nog voor de agent het verkeer vrijgaf, stoven dezen al weer vol gas door het kruispunt heen. De wilde jacht die zich daarna ontspon, en waarbij nu eens de bestelauto, dan weer de personenauto als achtervolger optrad, duurde meer dan anderhalf uur en voerde kriskras do' Den Haag, dikwijls met ge doofde lichten en met voorbijzien van alle 'nrij- en parkeerverboden. Pas tegen half- "ht gelukte het Andringa. zijn tegenstan- !nrs door een handige ma.ioeuvre de pas if te snijden en hen te herkennen als ■ooraanstaande leden van de Amstelveense egelingscommissie. Inmiddels was het -Titer te laat geworden om de Sierkan- ':rectie nog te spreken te krijgen, hetgeen "nisschien wel datgene was, wat de ach tervolgers opten te bereiken. Ook toen Andringa c.s. onverrichterzake huiswaarts keerden was de vervolgings woede van de saneerder nog niet bekoeld. Nabij Schiphol kreeg de bestelauto weer een escorte gemotoriseerde nieuwsgierigen achter dch en terug in Amstelveen werd zij zelfs lange tijd achterna gezeten door twee auto's. Bij het politiebureau aan de °uderkerklaan kon men echter twee juist naar buiten komende agenten waarschu wen, die d achtervolgers aanhielden, hen ADVERTENTIE In de Eaux de Cologne van GUERLAIN zult U de meest bekende parfums terugvinden, waarop U zo gesteld is SHALIMAR, MITSOUKO, FLEUR DE FEU, L'HEURE BLEUE, JICKY. 100cc fl. 15,50 200cc fl. 26 500cc fl. 50,50 PARIS ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES HAARLEM - LEONARD Haute Coiffure - Institut de Beauté Wajenwes 29 LOUIS PIÈRLÓT - Zijlstraat 88 VAN NIEL - Gr. Houtstraat 92 HEEMSTEDE ELIZABETH Institut de Beauté Parfumerie - Zandvoortselaan 75 Donderdagmiddag hield de heer F. H. M. van Stijnen een receptie in het pand aan de Kruisweg te Haarlem ter gelegenheid van 't zestigjarig bestaan van de firma Lip pits. Ongeveer vijftig personen kwamen de jubilaris gelukwensen en boden hem verscheidene geschenken en bloemstukken aan. Namens het personeel werd de heer Van Stijnen een barometer overhandigd. aan een langdurig verhoor onderwierpen en tenslotte proces verbaal opmaakten. Het waren de heren L., S. en A. respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van de plaatselijke saneringscommissie. Ook daarna zijn Andringa's huis en be stelauto die nacht nog lange tijd bespio- n 3rd, totdat de politie om twee uur des morgens ook aan deze hinderlijke belang stelling een eind maakte. Tot dan toe had de Amstelveense burgerij het conflict tussen de jonge vrije slijter en de saneerders met een geamuseerde glimlach gevolgd, maar de nachtelijke ach tervolgingsrit, die in de plaatselijke pers uitvoerig werd weergegeven, deed de sympathie geheel ten gunste van Andringa omslaan. Zelf vertelde deze jongeman ons gisteren glunder, dat zijn klantenkring sinds die „dolle dinsdag" van verleden week met meer dan vijftig percent is toe genomen, zijn omzet in liters zelfs met bijna het dubbele. Bovendien heeft de pu blieke verontwaardiging over het gebeurde ook de kraan van de mell.fabriek weer voor hem geopend, terwijl gisteravond als klap op de vuurpijl bekend gemaakt is, dat de plaatselijke regelingscommis sie in haar geheel geschorst is. Andringa is dus over de gehele linie als overwinnaar uit het strijdperk getreden, maar als er een betere plaatselijke regeling komt, dan zal hij de eerste zijn, die zich bij de sa nering aansluit. Dat verzekerde hij ons gisteren nadrukkelijk, onder verwijzing naar de gang van zaken in andere ge meenten, zoals bijvoorbeeld Heemstede, waar de sanering van de melkhandel nu r" jaren tot ieders tevredenheid werkt. In een gistermiddag in Amsterdam ge houden vergadering heeft de commissie van de Nederlandse melkhandel terzake Vei de saneringsaangelegenheden naar aanleiding van het conflict in Amstelveen de regelingscommissie aldaar geschorst, zo deelt de secretaris van de landelijke orga nisatie van molkhandelaren mede. De commissie heeft de leiding op zich genomen, in samenwerking met het depar tement van Economische Zaken, het ge meentebestuur van Amstelveen, de plaat selijke vrouwenorganisaties en andere con- ie tengroepen, om te komen tot een gezonde melkvoorziening in Amstelveen. ZONDER ONS te willen verdiepen in alle aspecten van het Katholieke Jeugdwerk in Haarlem, halen wij er nog één naar voren die bijzonder boeit door haar doel, haar enthou siasme en haar stijgende ledental: het is de afdeling Haarlem „Natura" van de R.K. Zwer versbeweging, die juist de vorige maand haar eerste lustrum heeft gevierd. Zij vereent die jongelui, die op een of andere manier hebben leren ontdekken welk een ongekend toverland de natuur is voor degenen, die hun ogen de kost geven. Voor hen zijn de schelpenlagen aan het strand er niet alleen maar om bij voorkeur overheen te lopen omdat zij zo ge zellig knapperen onder je voeten, maar een domein vol verrassingen. En een simpele tegel is voor hen aan de onderkant minstens even belangrijk als aan de bovenkant, omdat er wie weet wat voor interessante insecten onder kunnen huizen. Het is begonnen met een clubje van leerlingen van de St. Jeroen M uloschool in Haarlem-Noord en de band daarmee is blijven voortbe staan in het feit, dat deze school nog altijd een lokaal afstaat voor de regelmatige exposities van „Natura". De laatste werd door 1025 be zoekers bekeken. De foto hiernaast toont een van de junioren-leden, de 15- jarige Ben van Leeuwen, die met een deskundig gebaar een mantelmeeuw aan de op dringende menigte toont, ter wijl een opgezette kerkuil op de achtergrond een beetje af wezig doet. Het zijn enkele stukken uit de steeds groeien de collectie van de vereni ging, die voor iedereen wel interessant zijn, maar zij om vat reeds zo'n verscheiden heid aan aanwinsten en eigen vondsten, dat zij ook de ken ners kan boeien. HET BEGON in de St. Je- roenschool op 21 oktober'1951 toen de leerling Bavo P. J. Beijk, die van zijn vijfde jaar af al planten zoekt en inmid dels dan ook een herbarium van een slordige 300 soorten bij elkaar heeft, een stuk of twin tig medescholieren wist warm te maken voor een natuur- clubje. Hij vond het helemaal niet leuk, dat het „nat-his"-vak bij het mulo-onderwijs gaande weg een formaliteit was ge worden. omdat het geen exa menvak was. Een leraar prees zijn initiatief, maar gaf vast als zijn mening te kennen, dat het toch wel weer niets zou wor den - er was al zóveel gepro beerd. En inderdaad was de jonge Beijk nogal onzeker toen hij zijn plannen voor die grote groep medescholieren ont vouwde. Het waren voor een deel oudere jongens dan hij en hij moest er mee rekenen, dat er lieden tussen zaten, die het zagen als een welkome ge legenheid om keet te schoppen. Misschien waren er zo wel meer dan hij dacht. Want later heeft de vice-voorzitter van „Natura", die ook van het be gin af heeft meegedaan, hem eens bekend, dat ook zijn eer ste motief tot aansluiting „ge woon een beetje lol trappen" was geweest. En misschien zijn die primaire behoeften van een deel der leden reeds bij de eerste strandexcursie voor al tijd afdoende bevredigd, door dat bij die gelegenheid een be geleidende leraar in het mid den van een beloog in een kuil vol water stapte en daarmee de titel van eerste bader van het jaar verwierf, want het was februari 1952. GELEIDELIJK is de vereni ging uit de school gegroeid; zij kreeg steeds meer leden van buiten en onderging een naamverandering in 1953: de Natuurclub „Natura" noemde zich, heel wat gewichtiger, de R.K. Natuurhistorische Vereni ging Natura en kreeg echte statuten. Op 16 januari 1955 volgde nog een organisatori sche verandering toen „Natu ra" besloot om zich als een zelfstandige afdeling aan te sluiten bij de R.K. Zwervers beweging. Toen werd ook een leeftijds-indeling gemaakt tus sen junioren (van tien tot ze ventien) en van senioren (van zeventien en ouder). In de laat ste leeftijdsgroep werken jon gens en meisjes samen. „Natu ra" ging ook zijn eigen biblio theek aanleggen. Meestal gaan de junioren en de senioren samen op excursie, maar er zijn ook gelegenheden, waarvoor zij nog wat te jong worden geacht zoals het re cente bezoek van de senioren aan het Anthropologisch Labo ratorium in Amsterdam. De excursies zijn uiteraard de grootste attracties voor de ech- ooooooofïooooofxYjononoooooooooooi te natuurliefhebbers. Er zijn lieden met verschillende inte ressen bij „Natura". De voor zitter Bavo Beijk is bijvoor beeld heel goed thuis in de plantenwereld en de secretaris. Wim J. M. Holthuizen jr., werd als pupil van de bekende Haar lemse ornitholoog L. H. van 't Sant een ingewijde in de vo gelsamenleving van ons land. En zo zijn er keien op het ge bied van insecten, van padde stoelen, van zee-organismen en dergelijke. Nu heeft de een de leiding, dan de ander, het hangt helemaal van de aard van de werkavond of van de excursie af. „Het gaat er hele maal niet om, dat we allemaal specialisten gaan worden, we proberen juist gezamenlijk om de volle belangstelling voor alles te houden. En dat krijg je als je met elkaar allerlei vra gen tracht te beantwoorden," zei Wim Holthuizen ons. DE EXCURSIES kunnen in allerlei vormen plaatsvinden, roei-excursies, om de moeras- vegetatie bij Haarlemmerliede te bestuderen, nachtwandelin gen, om het gekwinkeleer van de verschillende vogeltochten te horen en te leren onder scheiden, middagtochten, enzo voort. De meeste vinden plaats op zondagen en worden zo uit gestippeld, dat de leden eerst de mis kunnen bijwonen, een omstandigheid, waarom vele katholieken een eigen vereni ging van déze aard waarderen, want sommigen hunner moes ten deze wel verzuimen toen zij lid waren van een niet-con- fessionele vereniging. Vooral de Waterleidingdui nen bij Vogelenzang zijn bij zonder in trek: op 11 november werd er een paddestoelen excursie heen gemaakt, waar bij nog wel 22 soorten werden opgemerkt (een maand eerder waren er nog tachtig!) en aan staande zondag trekt „Natura" erheen onder leiding van Wim Holthuizen om de vogels er met een bezoek te vereren. In oktober was het al de bedoe ling geweest om ze bij de trek te bezichtigen, maar toen was het zo mistig, dat het meeste de jongelui ontging, zodat zij zich toen maar naar het strand hebben begeven voor een wed strijd schelpenzoeken. Verder zijn er al tochten georgani seerd naar Aalsmeerse kweke- Toen de hulpverlening aan Hongarije snel en acuut moest worden georganiseerd hebben velen daartoe offers gebracht, niet alleen in geld, maar ook in tijd. Tot degenen, die op sympathieke wijze onmiddel lijk hun eigen belang hebben opzij gezet ten bate van de lijdende Hongaren, behoort ook het Haarlemse comité voor jaarlijkse Klaprooscol lecte. de inzameling waarmee de daadwerkelijke nagedach tenis aan degenen die in de wereldoorlog in en voor ons land zijn gevallen in stand wordt gehouden. De collecte voor dat doel zou aanvanke lijk op 10 november worden gehouden, maar het comité heeft toen terecht geoordeeld, dat de levenden in dit geval voor de doden gingen. Men heeft evenwel toen een be roep gedaan op de collectan ten voor Hongarije om dan op zaterdag 1 december voor de Klaproosactie te willen collec teren. Helaas heeft mevrouw Eickholz, de volijverige secre taresse van de UW, 'geen en kele bereidverklaring daartoe ontvangen. Daarom roepen wij nog- Lijst van boeken, aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Blijstra, Laatste onder hond: Fabricius, Omnibus. (Ko medianten trokken voorbij. Het meisje met de blauwe hoed. Flip je): Han Suvin, De grote schitte ring; Ljeskow. De priesters van Stargorod: Maltz, Tussen gisteren en morgen; Somerset Maugham, De brief: Plaidy, Madame Serpent, het leven van Catharina de Medi ci; Van Steen, Drie dromen; Tau. Denn ü'ier uns 1st der Himmel; Keith, White man returns: Wilson. Anglo-Saxen attitudes; Trévol. Cité universitaire: Ader-Appels, Gro ninger pastorie in de storm; van der Kruiskens, Mr. Herman van Velden: Maaskant, De koperen helm: Tsjechow, Verhalen; Van del. Het uur is nog niet gekomen: von Naso. Preussische Legende; Bates. The scarlet sword: Jameson. No time like the present: Queen. The Chinese orange mystery; Si- menon. En cas de malheur. Populair wetenschappelijke boe ken: Winkler Prins, Boek van het jaar 1956; Hochberg-van Wallinga, Een korte inleiding tot de I Tjing, het boek der veranderingen; Oege- ma van der Wal, Proeve ener theo retische kleurenpsychologie; Mis- kotte, Als de goden zwijgen, over de zin van het Oude Testament; Het Westen en overig Nederland: Hanselmann, Zorgenkinderen: Cas- teret, Avontuur ondergronds; Slui ter. van Heerdt en de Smidt, Be scherming van vleermuizen in Ne derland; Vlot, Speel buiten: Show- boek Scheepjes Journaal (brei- boek); The radio amateurs hand book. 1956: Courtois, De kunst om chef te zijn; Groenewegen, Het ga- maals de Haarlemmers op om zo enigszins mogelijk zich ge durende enige tijd op zater dag 1 december beschikbaar te stellen voor het doen sla gen van de straatcollecte of, in de week daarvoor, voor de huis-aan-huiscollecte. Men kan zich daartoe opgeven bij de U.V.V., proveniershuis, T. 20403, ook voor Heemstede en Bloemendaal. Mogen thans velen het Klaprooscomité zijn royale houding ten opzichte van de Hongaarse hulpver lening niet doen betreuren. zon: Rodenko, Tussen de regels; Gropius. Architektur: Sotatsu (Ja pans schilder); Crov, Nahaufnah- méri ohne Geheimnis: Heerkens, Muziekinstrumenten; The Times atlas of the world, vol. 4, Southern Europe and Africa (Leeszaal); den Houter, Rotterdam en de Nieuwe Waterweg: van Buytenen, Hinde- loopen: Verslag enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945, dl. 8, mi litair beleid, tè'rügk'éer naar Nc- derlandsch-Indië; Dorren, De ge schiedenis van. het Nederlandsche korps mariniers van 16651945; van Dis, Jacobus van Looy als schrijver van „De wonderlijke avonturen van Zebedeus; Decora tive art. 1956-1957 (Studio-Year- book); Couwenberg. De vereen zaming van de moderne mens; Petersilka, De crisis in het club huiswerk; Mörzer Bruyns en Braaksma, Vogeltellingen in het natuurreservaat Boschplaat van 1951/1953; Hoogenbos, Dat is honkbal!; Vollmar, Handleiding voor doelmatige keukeninrich ting; Van Staveren, Voortbrenging, transport en gebruik van electri- citeit; Swaab, Heden en toekomst van de automatische administra tie; Hollema, Muurtuinen: Vest dijk. Muiterij tegen het etmaal, dl. 2, Poëzie en essay; May, Blues voor voetstappen, gedichtjes: Boon Boontjes reservaat, dl. 4: Marino, Marini und die italienische Skulp- tur; de Vries. Rembrandt: Van der Pluym, Vijf eeuwen binnen huis en meubels in Nederland, 1450-1950; Bohne, Der neue Far- ben-Fotorat: Geissler, Tips voor Agfacolor; Van Lennep, De mu ziek der volkeren; Piebenga, De havens van de waddenkust: Ad- Ion, Hotel Adlon; Knap. Gekroon de koopvaart (K.N.S.M. 1856- 1956); Densmore, Nootka and qui- leute music: Jaarboek van het centraal bureau voor genealogie dl. 10, 1956. Morgen is de laatste dag van de oliebollenactie voor het speeltuinwerk. Wie dus nog trek heeft in een oliebol zal zich naar één van de kramen moe ten haasten. De opbrengst van de actie komt gedeeltelijk ook ten goede aan de Hongaarse vluchtelingen. rijen, naar de bollen, naar de Stadskweektuin en het Am sterdamse bos, het Tinholthuis en Thijsse's Hof. „We worden hier door an dere afdelingen van het land wel eens benijd om onze om geving, die zo ontzettend veel variatie mogelijk maakt. Daar boffen we ook heel erg mee. Maar ja, er gaat ook nogal eens wat verloren, zoals dat moerasje op de Buitenstroke bij Veisen, een na de inun datie door de Duitsers woest gebleven stuk weiland. Daar zaten wel 64 vogelsoorten en hele zeldzame, bijvoorbeeld brandganzen, bokjes en water rallen. Maar dat zijn we nou kwijt door de tunnelbouw. Daar doe je niets aan", aldus Wim Holthuizen. In het mededelingenblad „De Natuur In", dat onder zijn reductie verschijnt zag ik een bijzonder voordelige aanbie ding van wandelende takken. Het Boterhuis in de Grote Houtstraat te Haarlem heeft een ingrijpende verbouwing ondergaan. In deze oude zaak, waar sinds 1871 de Haarlemse huisvrouwen, vroeger met een karbies en tegenwoordig met een plastic boodschappentas, hun inkopen deden, sneed nog met de hand. De huidige ejgenaar heeft ingezien, dat hij met de tijd mee moet gaan sn dat daarvoor een verbou wing noodzakelijk was. Een moderne T.L.-verlichting doet echter geen afbreuk aan de antieke gevel. In een kerkzaal uit 1400, die ook bij het pand behoort heeft men geen ver anderingen willen aan brengen. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES In het bestuur van de stichting „Het Ne- derlandsch Persmuseum" te Amsterdam is in de plaats van de overleden vice-voorzit ter de heer R. W. P. Peereboom benoemd mr. W. A. M. van der Kallen, die de ver eniging „De Nederlandse Dagbladpers" in het bestuur van het persmuseum vertegen woordigt. Als vertegenwoordiger van de Kennemcr Journalistenvereniging is in de plaafs van de heer Peereboom benoemd de heer J. H. Bartman. In het uitgebrachte jaarverslag werd melding gemaakt van de medewerking van het persmuseum aan tal van tentoonstel lingen in het land en door het in bruikleen afstaan van bladen uit de verzameling, in aansluiting op het jaarverslag heeft de secretaris, de heer C. J. Schotel Fzn., mee gedeeld, dat ook dit jaar aan verscheidene tentoonstellingen werd meegewerkt en schenkingen werden ontvangen. De ver eniging „De Amsterdamse pers", die het museum op zijn jubileumdag reeds met een donatie had begunstigd, trad dit jaar als contribuante toe. Tot de aanwisten van het Persmuseum behoort o.m. een exem plaar van een gestencild krantje in de Hongaarse taal, dat de persdienst van de Jaarbeurs voor de Hongaarse vluchtelingen heeft verspreid. Maandag 10 december zal de Vakgroep Tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond in ho+el „De Leeuwerik" te Haarlem bijeenkomen, ter bespreking onder meer van enige voorstellen van kringen om op verhoging van de mini mumprijzen van tuinbouwprodukten aan te dringen. Het bestuur van de vakgroep is bereid hierop in te gaan, doch wijst er op, dat de verhoging voor verscheidene produkten reeds is doorgevoerd. Er wordt op aangedrongen, dat bij eventuele bespre kingen met België over een nieuwe land- bouwovereenkomst de grootste waakzaam heid wordt betracht. Strengere maatrege len bij de uitgifte van uitvoermachtigingen worden gewenst geacht. In het jaarverslag van de secretaris wordt gesteld, dat de ongunstige weers omstandigheden dit jaar vele vollegronds- tuinders parten hebben gespeeld en de op brengsten, vooral bij tuin- en bloemzaden, dermate laag hebben gehouden, dat het bestuur de afdelingen enige malen heeft gewezen op de sociaal-economische hulp verleningsregeling voor zelfstandigen. De gang van zaken heeft wel duidelijk ge maakt, dat de best geoutilleerde bedrijven de ongunstige weersomstandigheden het best kunnen trotseren. Gesteld wordt, dat het kapitaalsgebrek waarmee vele tuinders hebben te kampen, geen reden behoeft te zijn om dringende investeringen achter wege te laten. Het gebruik maken van de provinciale waarborginstituten voor de tuinbouw of van het Borgstellingsfonds verdient daarom aanbeveling. Hoewel het afgelopen jaar voor de tuinbouw en fruit teelt zeker niet ongunstig wordt genoemd, vervullen de met de dag toenemende kos ten van bedrijfsvoering de ondernemers met grote zorg. Gewezen wordt op de hoge loonkosten en de schaarste aan ar beidskrachten in de tuinbouwsector, waar door men vaak gedwongen wordt tegen hoge lonen gebruik te maken van nood- krachten. HAARLEM. 22 november 1956 GEHUWD: 22 nov., J. Th. Heeremans en A. M. van Egmond; F. A. M. Maes en W. J. van Schagen: E. J. van der Kuijl en S. Ph. Bon- frer; J. Hupkens en M. A. C. Bijrij. BEVALLEN van een zoon: 20 nov., G. A. M. DankelmanSchnitger; 21 nov., M. M. C. KampZwaanswijk; J. Spreeuwvan Ben- tem; 22 nov., G. S. van BoheemenKoster. BEVALLEN van een dochter: 20 nov., J. M. CastienGarsten: C. C. Molen0arvan Assema; 21 nov., J. van Dijkde Groot. OVERLEDEN: 20 nov., A. Faassen, 56 j., Muiderslotweg; J. H. CornetBenink, 70 j., Rijksstraatweg. ADVERTENTIE RADIOKLEEDJES9.25 KUSSENDEKJES8.50 KLOOSTERTAFEL KLEEDJES 50x9014.90 Idem 72x72 14.90 DRESSOIRLOPERS16.00 Idem 180 lang18.50 enz. enz. enz. Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491 Bij Bruynzeel in Suriname is het werk neergelegd, ook door het merendeel van het kantoorpersoneel. De stakers houden vast aan hun eis van dertig percent loons verhoging. De directie is bereid een verho ging tot zestien percent te verlenen als uiterste waartoe zij gaan kan. Zij waar schuwde in een rondschrijven, dat samen werking verder niet mogelijk zal zijn met de stakers.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15