Socialistische critiek op tempo van ontwikkeling der bejaardenzorg de Haarlemse raadsleden stelden vragen over het verkeer en het antwoord van burgemeester Cremers K. V.P. tegen subsidiëring van St. Elisabeths Gasthuis In onze SHOWROOM.... JAN VAN DER PIGGE BRIL STIENS TAXI 18000 Regenten Grote Gasthuis om 6 percent per 1 juli verzocht Bezorgdheid naast vele suggesties voor verkeersverbetering Verkeersplan grondslag voor ontlasting van centrum SLOT DEFECT? VOLKSGEZONDHEID AAN DE ORDE Raadslid over slechte toestand Waarderveld Afstraffing Desbetreffende motie-Janssen met 19-12 stemmen aangenomen Onderzoek naar hoge kosten van B.B. GIERSTRAAT 27 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 vindt u een keurcollectie TABAKSPIJPEN AANSTEKERS: ACCESSOIRES Particulier geluid Kind de dupe Uitbreiding G.G.D Volgende week Klaprooscollecte WASSERIJ D Haarlemse raad sprak over personeelsbeleid FIJNPROEVERS PREFEREREN U kunt alle boterletters van het alfabet bestellen Nieuwste modellen Fietser na aanrijding overleden Voorstelling van „Cremer" Vele gemeenteraadsleden toonden zich de aanbrenging van afneembare route er vrijdagmiddag oprecht verheugd over, kaarten in de bussen van de N.Z.H. J O I O 9 I FWa hwr Q nn 1r I A T? dat de wisselbeker van de „stedenver- keerscompetitie" definitief in het bezit van Haarlem was gekomen. De beker prijkte dan ook triomfantelijk vóór de voorzitter op de tafel van B. en W. Dit gebeurde tijdens de behandeling van hoofdstuk 3, openbare veiligheid, van de Haarlemse gemeentebegroting. Naast deze vreugde was er echter eveneens plaats voor een grote bezorgdheid ten aanzien van de toeneming van het ver keer. De verplichte invoering van de maxi mum-snelheid binnen de bebouwde kom werd zeer verschillend beoordeeld, waarbij zelfs verschillen in één fractie voorkwa men. De heer Schippers (K.V.P.) na melijk was tegen de maximum-snelheid, omdat naar zijn mening, een werkelijke en algemene controle op de naleving onmoge lijk is en de meeste ongelukken in een stad toch bij lage snelheden zouden gebeuren. Zijn fractiegenoot Schreurs echter wil de de maximum-snelheid stellen op 45 kilo meter per uur, omdat dit de beste „door stromingssnelheid" zou zijn. De heren Prikkel (Arb.), Spek (A.R.) en Pro per (Comm.) waren vóór de invoering van de maximum-snelheid, de heer Bettin k (V.V.D.) liet een echt liberaal geluid horen door te verklaren, dat hij „gematigd vóór invoering van de maximumsnelheid" was. Deze moest naar zijn mening, behalve op de invalswegen, in de bebouwde kom niet te laag zijn. Uit dit debat kon men wel haast de wijze van voortbewegen van de verschillende raadsleden opmaken. Verder deden vele spreeksters en spre kers een aantal suggesties, waaruit wij hier en daar een greep zullen doen. De heer Prikkel (Arb.) wilde van B. en W. meer concrete gegevens ontvangen over de vrouwelijke politie-agenten. Ten aanzien van het verkeer in de binnenstad wilde hij overgaan, óf tot het weren van alle gemotoriseerde verkeer, óf tot een grondige sanering. Hij twijfelde aan de mogelijkheid van ontlasting door de aan leg van de randwegen en wilde de Bond van Veilig Verkeer voor een gemeentelijke subsidie in aanmerking doen komen voor zijn propaganda-acties. Verder stelde hij vragen over de (tweede) boom bij de Zijl- brug en over de mogelijkheid van een po litiepost ten noorden van de Jan Gijzen- vaart. Betere mentaliteit De heer Schippers (K.V.P.) noemde als eis voor veiliger verkeer een verbete ring van de mentaliteit van de weggebrui ker. Hierin werd hij gesteund door de heren Bettin k (V.V.D.Spek (A.R.) en Pro per (Comm.). Verder vroeg de heer Schippers aandacht voor de categorie der ouderen, voor de aanleg van parkeerruim ten met eventueel parkeermeters en toonde hij zich teleurgesteld, dat door het lang durige overleg tussen provincie en rijk over de verdeling van de kosten, aan de aanleg van de randweg nog steeds niet kon worden begonnen. In tegenstelling tot de heer Prikkel, verwachtte hij wél ontlasting van het verkeer in de binnenstad door de aanleg van de randwegen. De heer Bet tink (V.V.D.) vroeg voor de toekomst, als de randwegen klaar zul len zijn, een verbod voor het zware weg verkeer in de binnenstad en klaagde over het fietsen in de tunnel bij het station Bloemendaal. Tenslotte drong hij aan op De heer Spek (A.R.) bepleitte de bouw van een voetgangerstunnel onder de Rijks straatweg, ter hoogte van de Eksterstraat. Verder vroeg hij zich af, of het niet mo gelijk zou zijn voor het zware verkeer een zelfde route aan te geven, als voor het mi litaire verkeer geldt: van het zuiden ko mend via Iordensstraat en Wilhelmina- straat, waardoor de binnenstad vermeden zou kunnen worden. De heer Proper (Comm.) klaagde over vervuiling van de stad door honden en over gebrek aan bewaking door de politie van de volkstuinen. Verder drong hij aan op verbeteringen voor de gevaarlijke situa tie door de tramrails op de Leidsevaart, op verbreding van de Buitenrustbrug en van de Hamelinkstraat. Mevrouw S c h e 11 e m aC onradi (V.V.D.) wilde wagens boven een bepaalde breedte en een bepaald gewicht weren in de binnenstad en vroeg of de leestafel van het politiebureau van een veelzijdiger sor tering dagbladen en tijdschriften kon wor den voorzien. Verder klaagde zij ook over de vervuiling en verontreiniging van de stad, niet alleen door honden. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) voerde een pleidooi ten gunste van het beschikbaar houden van de trottoirs voor voetgangers en de heer De Landmeter (C.H.U.) wilde aanwijzingen over het verkeer stu ren aan ouders van schoolgaande kinderen. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L SPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Als gewoonlijk heeft burgemeester Cre mers de opmerkingen over verkeer en po litie met een merkbare geestdrift beant woord, ook al begon hij zijn betoog met de opmerking, dat B- en W. maatregelen kun nen nemen zoveel als zij willen, maar dat tenslotte de weggebi-uikers de verkeersre gels met fatsoen en verstand moeten toe passen. De burgemeester zei wel vrede te kun nen hebben met een terugkeer van een maximumsnelheidsbepaling, zonder dat hij daarin de heer Schreurs tot het einde toe zou willen volgen. Minstens zo belang rijk achtte hij een streng optreden van de justitie. „Ook wanneer mijzelf onverhoopt een streng vonnis zou treffen, zal ik dat zonder morren dragen", zo zei mr. Cre mers manmoedig. Hoewel de voorzitter in vele opzichten kon meegaan met de opmerkingen en sug gesties van de heer Prikkel (Aarb.) meende hij toch zeker niet het alternatief te moeten stellen: of het verkeer uit de nauwe binnenstad of deze grondig saneren. Wethouder Ha p p als wethouder voor de middenstandsaangelegenheden kwam hier ook tegen op, omdat hij van dergelij ke drastische maatregelen een economi sche verarming vreesde. Bovendien: het verkeersplan voorziet door de twee ringwe gen om de stadskern en de ruime parkeer- gelegenheden in het centrum in een be vredigende oplossing. Wethouder Happé wees er voorts op, dat bij de plannen voor grote, veel publiek aantrekkende gebou wen reeds onmiddellijk voor de daarbij te verwachten parkeerbehoefte.ruimte wordt gereserveerd. Aan de beantwoording door de burge meester ontlenen wij voorts, dat een ver keerstelling misschien ook zonder eigen gemeentelijke deskundigen kan worden gehouden, dat het weren van zwaar vracht verkeer uit de binnenstad om practische redenen slechts in uiterste noodzaak kan geschieden, al zal dat inderdaad on vermijdelijk worden, dat men thans op grond van de wegenverkeerswet moeilijk kan optreden tegen het euvel van fietsen op de trottoirs, maar dat de politie hierop toch scherper zal letten in afwachting van een eventuele aanvulling van de Algemene Politieverordening op dat punt, waartoe eèn ambtelijke commissie is ingesteld. De raad zal voorts worden ingelicht om trent de mogelijke instelling van een po litiepost in Oud-Schoten, waarna mr. Cre mers mevrouw Scheltema bijviel in haar wens naar een fikse bestrijding van het schoolverzuim. Het vraagstuk van routekaarten in de stadsbussen is voorlopig niet opgelost. Wat betreft de oversteekplaatsen: de markering van meer zebra's wordt over- wogèn; de boom bij het kruispunt Zijlvest- Zijlbrug-Zijlstraat zal dezer dagen plaats maken voor vluchtheuvels en bij de Ek sterstraat is voldoende ruimte gereser veerd voor de mogelijke aanleg van een voetgangerstunneltje, al blijkt op dit mo ment de noodzaak nog niet- Intussen zijn er tussen rijk en gemeente nog allerlei haken en ogen omtrent de ver betering van de Rijksstraatweg. Nu wel vast staat, dat deze weg eerlang een stads weg zal worden, daalt de geneigdheid van het rijk nu nog kosten te maken voor het verhogen van de veiligheid ter plaatse, zo als aanvankelijk was toegezegd, zo ont hulde wethouder Happé. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heer Fibbe (V.V.D.) zijn zin krijgt: de ver zekering van de „klaar-overs" zal worden verhoogd. ADVERTENTIE Wereldmerken: COMOY (eigen import) v.a. 5. De JAN v. d. PIGGE PIJP (eigen import uit Londen) v.a. 7.50 SPORTPIJPEN v.a. 2.50 RONSON FLAMINAIRE (gasaanstekers) en verder goed functionerende aanstekers v.a1.40 en vele exclusieve Vakkundige bediening Volledige garantie en service. GROTE HOUTSTRAAT 81 Over de slechte hygiënische toestanden in het woonwagenkamp „Waarderveld", waarover wij nog onlangs uitvoerig schre ven, sprak vrijdagavond de heer J. Wil- lemse (Partij van de Arbeid) uitvoerig tijdens de behandeling van de Haarlemse gemeentebegroting. Hij betreurde het in het bijzonder, dat een onderzoek eigenlijk nog ingesteld moet worden, omdat sommi ge voorzieningen eigenlijk al klaar hadden moeten zijn. Hij was van oordeel, dat de gemeente zich niet voldoende van het Waarderveld aantrekt en bepleitte voor het aanstaande voorjaar de aanleg van een afzonderlijke kleutertuin. Wethouder Happé antwoordde, dat de bedoelde commissie geen studiecommissie is, maar practische voorstellen tot verbe- toe te stichten instellingen moesten los- Bij het begin van haar algemene beschouwing over het hoofdstuk Volksgezond heid van de Haarlemse gemeentebegroting heeft mevrouw K e r k h o f f-P e t (Partij van de Arbeid) vrijdagavond enige gevoelvolle woorden gewijd aan dr. W. B. Smit, de directeur van de G.G.D., wiens gezondheidstoestand een ver vroegde pensionering noodzakelijk maakt. Haar medeleven werd door een aantal sprekers en met name door de wet houder van Volksgezondheid gedeeld. Was de toon van de algemene beschouwing van mevrouw Kerkhoff critisch omdat zij het tempo van de wethouder „van het college, bedoelt u", rectifi ceerde de heer Bakker te langzaam vond, hetgeen door haar partijgenoot Voogd nog eens werd onderstreept ten aanzien van de uitbreiding van het Jeugdpsychologisch bureau, de gezondheidsspecialist van de K.V.P., de heer Vissers, ging uitvoerig in op positie, beheer en toekomstmogelijkheden van het St. Elisabeths gasthuis, waarbij hij er niet in slaagde te doen vergeten, dat hijzelf economisch directeur van een „concurrerend" plaatselijk ziekenhuis is. De critische opmerkingen van mevrouw Kerkhoff hadden vooral betrekking op de bejaardenzorg. Waar blijft de documen tatie omtrent verblijfplaats en aantal van chronisch zieken en geestelijk gestoorden. Hoe staat het met het toezicht op rust- en verpleeghuizen, hoe met de uitbreiding van het Haarlemse Tehuis voor bejaarden. Elders rijzen de tehuizen voor bejaarden als paddestoelen uit de grond. Mevrouw Kerkhoff, wier betoog ten gun ste van een actieve bejaardenzorg werd bijgevallen door de heren Fibbe (V.V.D.) en De Landmeter (C.H.), herhaalde haar verlangen naar een diëtiste, die wat afwisseling zou kunnen brengen in de maaltijden van bejaarden en anderen, die op dieet moeten leven. Nadat zij de hoop had uitgesproken, dat het instructiezwembad aan de Planeten- laan inderdaad in 1958 gereed zal zijn, brak zij nog een lans voor een badhuis in Oud- Schoten en voor de vergroting van het ge bouw van de G.G.D. „We horen en zien niets meer van dat plan, schiet u toch een beetje op!" De spreekster van de Partij van de Ar beid vroeg zich voorts af hoe het staat met het medisch toezicht op de kleuterscholen. De samenwerking tussen de verschillende diensten en afdelingen is nog niet, wat zij wezen moet. Nadat spreekster nog had op gemerkt, dat de huisvesting van acuut geestelijk gestoorden op korte termijn ver beterd moest worden en dat er iets gedaan moest worden voor die langdurig zieken, wier ziekenfondsuitkering na een jaar ten einde loopt, besloot zij haar uiteenzetting met de wens, dat zo spoedig mogelijk be gonnen zou kunnen worden met de bouw van een nieuw ziekenhuis. De vervanging van het St. Elisabeth's Gasthuis vormde het centrale punt in het betoog van de heer Vissers, die meende dat, wanneer de ontplooiing werd bevor derd van de particuliere ziekenhuizen in Haarlem, de urgentie van een nieuw E. G. zou afnemen en met een kleiner ziekenhuis volstaan zou kunnen worden. Daarbij zou hij de omvang van het „neutrale" deel van de bevolking als maatstaf willen nemen. Voorts kantte de heer Vissers zich fel tegen de 41/2 ton subsidie welke de gemeente aan het St. Elisabeth's Gasthuis verleent. Naar zijn mening was dat per se overbodig, om dat tegen kostendekkende tarieven gewerkt moest worden. Dit zou zeker moeten gel den voor de patiënten uit omliggende ge meenten. Wat de bejaardenverpleging betrof: daar- tering op korte termijn zal doen. Sommige voorzieningen werden reeds getroffen. Spreker wees er evenwel op, dat een af doende verbetering niet alleen afhangt van de goede wil van het gemeentebestuur, maar ook van een zo groot mogelijke me dewerking van de kampbevolking. Om die te verkrijgen zal de betrokken commissie ook suggesties doen. staan van het E.G. en bestuurd worden door een raadscommissie met de G.G.D. als dagelijkse leiding. Verder vroeg hij of de directies van de particuliere ziekenhuizen het rapport omtrent het nieuwe ziekenhuis ter inzage zouden kunnen krijgen, hetgeen wethouder Bakker toezegde. De heer Proper (C.P.N.) had met name bezwaar tegen de globale begrotings- gegevens van het E. G., w^rdoor de raad niet in staat was zich een indruk van de exploitatie daarvan te vormen. De heer Voogd (Arbeid) was zeer ont stemd, dat de wachtlijst van het Jeugd psychologisch bureau nu voor het derde jaar aanleiding tot een vraag bij het afde- lingsonderzoek vormde. Vooral het ant woord van B. en W.: „Wij hebben reeds besloten tot aanstelling van een derde psycholoog, maar zullen voorlopig niet tot benoeming overgaan" deed hem uitroepen: „Wat heeft een dergelijk besluit voor zin?" De heer Voogd eiste onverwijlde benoe ming, omdat de kinderen de dupe worden van het jarenlange delibereren van het ge meentebestuur. Wethouder Bakker antwoordde daar op, dat B. en W. reeds ver waren gevorderd met de voorbereiding van deze benoeming toen de Commissie voor de Volksgezond heid verzocht nog niet tot aanstelling over te gaan. De zaak komt nu echter binnen kort in een gecombineerde vergadering van de Commissies van Volksgezondheid en Onderwijs. Met betrekking tot de critische opmer kingen over de bejaardenzorg wees de wet houder erop, dat het ordenen van de gege vens der 2500 formulieren van de enquête onder de bejaarden zeer veel tijd heeft ge vergd. Bovendien is het wachten op het in dienst treden van de geriater, die de aan gewezen man is om deze gegevens te han teren. Dat zelfde geldt voor het toezicht op de rust- en verpleeghuizen. Daartoe ligt een ontwerp-verordening gereed. De heer Fibbe kreeg te horen, dat met de Federatie van de verpleeghuizen over leg zal worden gevoerd om te komen tot de bepaling van een verantwoorde verpleeg- prijs. Aan de directeur van Openbare Wer ken is opdracht gegeven uit te zien naar een ander kindertehuis, waardoor meer ruimte komt in het gemeentelijk tehuis voor bejaarden aan de Schotersingel. Voor de door de heer Proper gewenste uitbreiding van de maaltijdenservice voor bejaarden is een subsidieverzoek aanhan gig. Het badhuis in Oud-Schoten is eigen lijk op praktische gronden van de baan. Openbare Werken heeft ook opdracht gekregen om de plannen voor de uitbrei ding van het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht te voltooien. De uitbreiding van de schoolartsendienst wordt eerst in de commissie besproken; de kleuterscholen zijn in het medisch toezicht betrokken. Wethouder Bakker wilde op dit ogenblik niet spreken over de bestuursvorm der toekomstige bejaardeninrichtingen. Hij zegde voorts toe, dat met de ziekenfondsen over de verzekering van langdurig zieken overleg zal worden gepleegd. B. en W. zijn daarbij tot garanties bereid. Omtrent het nieuwe ziekenhuis ant woordde de wethouder, dat het bedrijfs economisch onderzoek afgewacht moest worden alvorens daarover veel gezegd kan worden. De beslissing is echter wel ver haast door de op korte termijn noodzake lijke vaststelling van het uitbreidingsplan „Schalkwijk". Het Nederlands Economisch Instituut onderzoekt hoe groot het nieuwe zieken huis ihoet worden. Hangende het bedrijfs-economisch on derzoek had het volgens de wethouder geen zin in te gaan op de opgeworpen vraag omtrent de „kostendekkende" tarie ven. Overigens waarschuwde spreker te gen al te grote verwachtingen. De subsidiëring van overheidszieken- huizen vond de wethouder een landelijk probleem, maar op een suggestie in die richting van de heer Vissers ant woordde hij ironisch: „Ik ben benieuwd wie dat zal verbieden!" 5ïoo<x»cccccoaxccccccccoccco:ccccccccccccccccocc«ccccco De communistische fractievoorzitter •X liep vrijdagavond in de Haarlemse raad een stevige afstraffing door de voorzit- 5 ter op, toen hij zijn twijfel uitsprak aan 5 de doeltreffendheid waarmee de Haar- j lemse politie na het Russische verraad van Hongarije de gebouwen van „De Waarheid", de E.V.C. en „enige parti culieren" tegen de tot excessen uitge groeide verontwaardiging beschermde. Burgemeester Cremers antwoordde: „Als u mij dank had gebracht voor de j geboden bescherming, had ik geant woord dat ik slechts mijn plicht had I gedaan, omdat ik kon begrijpen, dat j er een laaiende verontwaardiging zou j ontstaan tegen uw geestverwanten en misschien wel tegen uzelf, welke tot excessen zou kunnen leiden". De bur gemeester vond het noch pleiten voor j de geloofwaardigheid van de inlichtin gen, noch voor de goede smaak van de heer Proper, dat hij dit onderwerp aanroerde. Hij deed echter de toezeg ging, dat wanneer een herhaling van deze gebeurtenissen te vrezen zou zijn, j hij de politie opdracht zou geven de heer Proper en de zijnen te bescher men „als waren zij vertegenwoordigers g van een vreemde mogendheid". oyyyyyyyyyyyyyyyMzyyyyyyyx&yyyxxyyyyxtxyyyyyïocsyyyxca Zaterdag 10 november was het Klaproos dag, maar op die dag werd in Haarlem een collecte ten bate van de slachtoffers van Hongarije gehouden en het Nederlands Oor- logsgravencomité besloot zijn collecte uit te stellen. De collecte in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede is thans vastgesteld op zaterdag 1 december. Van 26 november tot 1 decem ber zal een huis aan huis collecte worden gehouden. Collectanten (trices) kunnen zich in verbinding stellen met de U.V.V., Grote Houtstraat te Haarlem. Uit de opbrengst van de collecte worden nabestaanden van gesneuvelden en in ons land begraven geallieerde militairen in staat gesteld om het graf van vader, zoon, man of broer te bezoeken. In de afgelopen tien jaar zijn reeds veertienduizend buitenlanders naar ons land gekomen. Er zijn in Nederland dertigduizend militairen begraven en vele tienduizende,. nabestaanden wachten nog tot ook hun wens, te kunnen staan voor een graf in Nederland, in vervulling zal gaan. ADVERTENTIE .VMSTKRl>,V>tSi:VA.*KT 20 'Hst. 11053 Vrijdagmiddag werden de begrotingsdebatten in de Haarlemse gemeenteraad voortgezet met het begin van de behandelingen van de hoofdstukken van de begroting, nadat de voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, nog had geantwoord op enige opmerkingen en vragen die in tweede instantie gesteld waren naar aanleiding van de algemene beschouwingen. Hierbij deden zich echter geen nieuwe aspecten voor, zodat men spoedig kon overgaan tot de behandeling van hoofdstuk 2, algemeen beheer. Verscheidene sprekers voerden hierbij het woord, vooral met betrekking tot het personeelsbeleid. De debatten culmineerden in een door het socialistische raadslid Janssen gehouden betoog ten gunste van een verhoging van de salarissen van het personeel van het Grote Gasthuis met 6 percent, ingaande 1 juli, in plaats van de door regenten voor gestelde datum van 1 september. De heer Janssen diende zelfs een motie dien aangaande in, die misschien beschouwd kan worden als een eerste stap op de weg naar gemeentelijke ziekenhuisexploitatie en die met 19 tegen 12 stemmen werd aangenomen, waarbij de K.V.P. en V.V.D.-fracties tot de tegenstemmers behoorden. De heren Janssen (Arb.), Loerak ker (KVP) en Hennevelt (Comm.) stelden vragen naar aanleiding van de ge meentelijke bezoldigingsschalen 1 en 2. Zij meenden, dat deze schalen praktisch „leeg waren gelopen" naar de hogere bezoldi gingsschalen en drongen aan op doorvoe ring van een dergelijke doorschuiving. Over de topsalarissen sprak de heer D e Landmeter (CHU), die aandrong op een verhoging, zodra ook het rijk hiertoe overgaat en de heer Janssen (Arb.), die juist tot voorzichtigheid maande, omdat volgens hem het onderlinge verband tus sen de salarissen van de verschillende amb tenaren behouden moest blijven. De heer Janssen (Arb.) sprak zijn be- zorgheid uit over het tekort aan arbeids krachten bij de gemeente en bepleitte een sterker doorgevoerde centralisatie van het personeelsbeleid, omdat hij vond, dat ver- ADVERTENTIE occoccooooocoD<xxxx»ococ<x^Mcccc<xiocooococccccox^.xoco3ccGnccooco-coocccocccco CC<XXXXCCOCCCOCCCCC<XCC*WXOOCOK ÓXCCCO»3CCCCCCiC<»KX>OOCCCX»CKOCOOCCCOCCCOCOOO(XCC<»COC<XCCXXX>CCOXOOOOOCOOC>300aXXXXXOOa>DCCOOOC»DCCOC»SCCCCO Er is vrijdagavond in de Haarlemse raad bij de begrotingsbehandeling nogal wat critiek geweest op de hoogte der uitgaven voor de Bescherming Burgerbevolking. De heer Schippers (KVP) bijvoor beeld trok een vergelijking met de kosten der brandweer, waaruit bleek, dat de B.B. een nog grotere vaste kern bezit met een gemiddeld even hoog bedrag aan perso neelskosten, terwijl de overige kosten bij de brandweer slechts 89 mille tegen 250 mille bij de B.B. De heer De Vos (Arbeid) had er te voren al op gewezen, dat het rijk ver te. kort schiet in de vergoeding der salarissen (39 mille van de 230 mille), welke opmer king ook door de heer Proper (CPN) werd gemaakt. De heer De Vos wees voorts op het nut van de improvisatie voor een orgaan als de B.B., waarna hij inten sieve propaganda bepleitte om het aantal vrijwilligers op te voeren. Lukt dit niet, dan meende hij dat volstaan moest worden met kleinere, maar snellere eenheden. Burgemeester Cremers gaf toe, dat Haarlem, wat de B.B. aangaat, tot de dure gemeenten behoort. Er zal grondig onder zocht worden waaraan dat ligt. Vergelij king met dc grotere steden valt voor Haar lem echter wel gunstig uit. Overigens be tuigde de burgemeester zijn respect voor de B.B.'ers, die zoveel vrije tijd „tegen ver goeding van een glas bier" voor deze or ganisatie over hebben. ADVERTENTIE MONTUREN BRILETUI'S OPTICIEN Vrijdagmiddag om half vijf heeft op de mr. J. Gerritslaan in Haarlem een ernstig verkeersongeval plaats gehad, tengevolge waarvan de negenenzestigjarige G. Nijssen, gewoond hebbend in de Diezestraat in Haarlem, om het leven is gekomen. Een militaire vrachtwagen reed van de Delftlaan de mr. Jan Gerritslaan in. Bij bedragen het nemen van de bocht raakte het rechter voorwiel de trottoirband. De auto schoof hierdoor links de rijbaan over. De heer G. Nijssen, die op de fiets in de richting van de Delftlaan reed werd door de laadbak van de auto geraakt en tegen het wegdek ge slingerd. Met een shock en een gecompli ceerde linkerarmfractuur werd hij naar de Deo vervoerd, waar hij vanochtend om acht uur aan zijn verwondingen is overleden. ADVERTENTIE In onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag is niet vermeld de voorstelling, wel ke de letterlievende vereniging „J. J. Cre mer" dinsdagavond in de stadsschouwburg verzorgt van de comedie „Een feestelijke dag" van Andrew Rosenthal. De regie voert Henk Bakker. Na afloop zal het werkend lid Eki OostwaldBouwer worden gehul digd in verband met het feit dat zij vijf entwintig jaar aan de letterlievende vereni ging is verbonden. Drieling geboren Mevrouw J. H. Mesman—Lieverse van de Lisserdijk te Haarlemmermeer heeft het leven geschonken aan een drieling, (drie meisjes). Moeder en dochters, die nog in het ziekenhuis in Leiden vertoeven, maken het goed. scheidene werknemers zich eender in dienst achtten van een bepaald bedrijf of een be paalde dienst, dan van de gemeente. Deze centralisatie achtte hij ook nodig uit een oogpunt van „efficiency". Verder stelde hij de vraag, of bij ontslag aan ambtenaren en voor wachtgelders niet de mogelijkheid bestond deze mensen elders in het gemeen telijk apparaat te werk te stellen. Deze vraag werd ook gesteld door mevrouw Scheltema-Conradi (VVD) en de heer Hennevelt (Comm.) Tenslotte kwam de heer Janssen aan de kwestie van de salariëring van 't personeel van het Grote Gasthuis. Stelden B. en W. zich op het standpunt dat deze mensen op hetzelfde niveau staan als het gemeente- personeel? Zo ja, dan zou naar zijn mening ten aanzien van de salarisverhogingen de 6 percent verhoging ook moeten worden toegekend met ingang van 1 juli en niet van 1 september 1956, hetgeen door de regenten was voorgesteld. Hij was het hierin niet eens met me vrouw Scheltema-Conradi, die eens als haar mening had uitgesproken, dat dienst verlenende bedrijven hun salarisverhogin gen altijd moeten doorberekenen in hun prijzen. Tenslotte maande de heer Janssen tot voorzichtigheid bij de toepassing van de zogenaamde „merit-trating", vooral ten aanzien van administratieve functies. Mevrouw Scheltema - Conradi (VVD) drong aan op het aanstellen van meer academisch gevormde krachten, óók in de lagere regionen. Zij achtte een verho ging van de salarissen van het personeel van het Grote Gasthuis niet juist, omdat naar haar mening niet de verhouding zie kenhuis-gemeente moest gelden, maar de verhouding Grote Gasthuis andere zieken huizen. Een eenzijdige verhoging zou een oneerlijke concurrentie betekenen ten aan zien van de andere ziekenhuizen. Geen geld Tot deze conclusie kwam ook wethouder Bakker in zijn beantwoording van de vragen. Persoonlijk voelde hij voor een identieke honorering van het personeel van het Grote Gasthuis en het gemeenteperso- neel. De regenten hadden echter medege deeld, dat hiervoor, althans vóór de verho ging van de verpleegkosten in september 1956, geen geld beschikbaar was. Men zou dan bij de raad hebben moeten aankloppen. De wethouder stelde in het algemeen de vraag, hoe de raad hierover zou denken. De moeilijkheden hier werden veroorzaakt door een element van twijfelachtigheid in het beheer van het Gasthuis. Veel waardering uitte de wethouder voor het werk van de sociale werkster. Een vijf daagse werkweek stuitte op moeilijkheden in verband met een continue dienst. Ten aanzien van de topsalarissen uitte de wet houder zich ietwat hybridisch: als de be schikking van hogerhand afkomt, zal de gemeente Haarlem ook een verhoging van de salarissen van topfunctionarissen over wegen, waarbij echter het onderling ver band niet te veel verbroken zal worden. In tweede instantie vroeg de heer Jans sen (Arbeid) verlof een motie in te dienen naar aanleiding van de salarissen van het personeel van het Grote Gasthuis, waarop de voorzitter snedig opmerkte, dat daar geen verlof toe nodig is, mits de indiener maar over vier handtekeningen kon beschikken. De heer Vissers (KVP), die in eerste instantie niet het woord had gevoerd, verklaarde thans het met me vrouw Scheltema-Conradi (VVD) eens te zijn, wat betreft haar afwijzende houding ten aanzien van de voorgestelde motie- Janssen. Bij stemming bleek, dat de meer derheid van de raad zich echter achter de motie kon scharen, zodat deze met 19 tegen 12 (KVP- en VVD-fracties) kon worden aangenomen, waarmee dus aan de regen ten van het Grote Gasthuis wordt verzocht het initiatief te willen nemen tot een toe kenning van een salarisverhoging van zes percent ingaande 1 juli 1956, voor hun per soneel.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11