Begroting Bloemendaal heeft tekort van bijna vier ton Kerkdiensten De echte Helderse Gember- en Honing-Taai van Willem Lammers p.emmer-sleS™Teienb[««ijv!n 'n (verstandige) huisvrouw van morgen Verzorgingspeil in gevaar 15 Open brief van rectoren en directeuren bij het VHMO aan de regering Steun aan Zuiderzeevissers is nog in studie Rijbewijs voor bromfietsen wordt overwogen Ook huisbrandkolen zijn schaars Twintigduizend gulden bij inbraak te Soest gestolen Examens Doodslag in Zeist voor het Amsterdams gerechtshof Scheepvaart I ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ontwerp-begroting 1957 der gemeente Bloemendaal geeft een tekort aan van f 390.000. Voor 195(5 bedroeg het geraamde tekort f 100.000, zodat voor 1957 een stijging te constateren valt van f 290.000. De stijging Iaat zich verklaren door meer uitgaven van f 380.728 en door meer ontvangsten van f 90.728. Een verlaging van de uitgaven betekent een prijs geven van het huidige verzorgings peil der gemeente. Handhaving van dit peil is naar de mening van B. en W. echter een eerste vereiste voor een juist gemeentebe leid. Dit voor ogen houdende hebben B. en W. gemeend de raad geen andere begroting te kunnen en te mogen aanbieden. Wat een eventuele verhoging van de inkomsten be treft, deze is afhankelijk van de beslissing cp het verzoek om toekenning van een ho gere uitkering uit het gemeentefonds en van de nieuwe regeling van de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeenten, welke verwacht kan worden met ingang van 1958 in werking te treden. Indien echter geen hogere uitkering uit het gemeentefonds zou worden ontvangen, zou den B. en W. derhalve gedwongen worden het verzorgingspeil in deze gemeente zeer drastisch te verlagen. Dit betekent niet al leen het afzakken naar een lager niveau, doch ook geweld doen aan het karakter van deze gemeente, terwijl het algemeen wel vaartspeil omhoog is gegaan. Bloemendaal wordt immers gekarakteri seerd door zijn vele forensen en door zijn natuurschoon erj, recreatiegebied. „De salarissen der hogere rijksambtena ren zullen worden verhoogd. De leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zullen daarvan zijn uitgesloten en zullen dus volgens een aanzienlijk la gere schaal worden bezoldigd dan die, wel ke voor de wetenschappelijk hoofdambte naar van krahet zal zijn", aldus een protest van de samenwerkende verenigingen van rectoren en directeuren der scholen voor VHMO, vervat in een open brief aan de regering. De leraren dienen volgens dit protest „toch zonder twijfel krachtens hun weten schappelijke ontwikkeling en krachtens het beroep dat zij uitoefenen met een weten schappelijke hoofdambtenaar gelijk gesteld te worden". Er bestaat reeds een belangrijk tekort aan leraren, die beschikken over de bij de wet gestelde waarboi'gen van bekwaam heid, hetgeen dus voor de toekomst van het middelbaar onderwijs, dat steeds meer leerlingen te verwerken krijgt, gevaren in houdt. Wanneer niet vóór alles gezocht wordt naar middelen om dit onderwijs te doen geven de leraren die de daartoe vereiste bekwaamheid (geslaagd voor doctoraal examen, diploma ingenieur of middelbare acte B) bezitten, dan vrezen de samenwer kende verenigingen, dat bij de keuze van hun beroep velen, die er wel geschikt voor zijn, zich van het lei-aarschap zullen af keren om in een andere sector van het maatschappelijk leven hun werkkring te gaan zoeken, zodat tenslotte geen andere mogelijkheid meer overblijft, dan voor het middelbaar onderwijs „in grote aantallen onbevoegden aan te trekken". „Niemand beter dan de rectoren en direc teuren van die scholen zijn in staat de noodlottige gevolgen daarvan te overzien", aldus wordt de open brief besloten. „De verantwoordelijkheid voor de taak, die zij als leiders der scholen voor VHMO te ver vullen hebben, die nu bij de voorziening in vacatures reeds niet voldoende kan wor den gelet op kwaliteit van het te geven ondei-wijs, dwingt hen er toe openlijk te spreken en de regering dringend te ver zoeken, alle consequenties ten spijt, het be sluit de leraren van de verhoging uit te sluiten, niet ten uitvoer te brengen". Tweede Kamer (Van onze Kamerverslaggever Bij de bespreking van de begroting van het Zuiderzeefonds in de Tweede Kamer was algemeen uitdrukking gegeven aan de onrust die heerst over het uitblijven van een definitieve regeling voor de steun aan de Zuiderzeevissers, ofschoon het rapport van de commissie-Van der Zaal reeds ge ruime tijd geleden is uitgebracht. Minister Algera deelde gisteren mee dat de zaak in behandeling is bij een interdepartementale commissie. De minister vond het begrijpe lijk dat voor het regelen van deze moeilijke kwestie langdui'ig overleg nodig is, maar hij zal aandringen op spoed vanwege de onrust die er heerst in de betreffende kringen. De visvangst is niet achteruitgegaan als gevolg van de inpolderingen, maar vindt volgens de deskundigen haar oorzaak in biologische redenen. De laatste tijd neemt de vangst toe. In Elburg wordt door industrialisatie in 1957 en 1958 een uitbreiding van de werk gelegenheid verwacht. Er is vertraging in de uitvoering van de landbouwkundige werken in de Noordoost polder ten aanzien van het oorspronkelijke programma. De oorzaak is gelegen in de uitgifte, maar de vertraging werkt niet door in de waterbouwkundige werken. Het elfjarige plan voor Oost-Flevoland vergt een inspanning, die vijftig percent boven de huidige jaarcapaciteit uitgaat. Voor de bouw van de brug tussen de Noordoostpol der en Oostelijk Flevoland is reeds op dracht gegeven, maar het zal een aantal jaren duren voor de brug gereed is. De begroting van het Zuiderzeefonds werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming en zonder discussie werd de begroting aangenomen van het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie heeft de Kamer de begrotingen van het Staatsvissershavenbedrijf en van het Scheepvaartfonds goedgekeurd. Het aantal forensen bedraagt ongeveer 3000 tegenover 3650 personen, die in Bloe mendaal werkzaam zijn. Mede hierdoor heeft de bevolking in het algemeen een hoog wel vaartspeil, waardoor onder meer hoge eisen worden gesteld aan het onderwijs in deze gemeente. Hierdoor liggen in Bloemendaal en dergelijke gemeenten, waar veel forensen wonen, de kosten van het onderwijs hoger dan die in andere gemeenten van gelijke om vang. Het natuurschoon eist voortdurend onder houd. Bedenkt men daarbij, dat Bloemendaal een uitgestrekt recreatiegebied bezit, dat een grote aantrekkingskracht uitoefent op de be volking van de randstad Plolland, dan laat het zich begrijpen, dat de uitgaven voor pu blieke werken extra groot zijn. Door deze omstandigheden kan de omvang van de werkzaamheden van de dienst van publieke werken dan ook slechts woi'den vergeleken met die van gemeenten met een inwonertal, dat het inwonertal van deze gemeente verre overtreft. Behoud natuurschoon De aantrekkelijkheid van de gemeente als woon- en recreatiegebied wordt in belang rijke mate bepaald door een aantal buiten plaatsen en landgoederen, welke tot dusver door hun vrijwel ongeschonden staat aan deze omgeving een zeer bijzonder aanzien hebben gegeven. Instandhouding van deze goederen in hun huidige staat en omvang wordt dan ook van het hoogste belang ge acht voor het karakter van de gemeente en daarmede van Zuid-Kennemerland. Dat de overheid gedurende de laatste decennia bij het behoud van natuurmonumenten en ob jecten van cultuur-historische waarde een belangrijke taak te vexwullen heeft geki-e- gen. behoeft geen nader betoog. Ook het ge meentebestuur van Bloemendaal ziet dit als een taak, welke juist in deze gemeente van zeer grote betekenis is. Hierin ziet het ook een ï-edhtvaardiging van de veelal grote fi nanciële offers, die niet altijd vermeden kun nen worden. Aankoop door de gemeente vormt namelijk in vele gevallen de enige mogelijkheid om deze goedei'en en objecten in ongeschonden staat voor het nageslacht te bewaren. Zo werd krachtens het besluit van 16 december 1955, uitsluitend voor dit doel het landgoed „Caprera"' aangekocht, terwijl in de vergadering van 15 november 1956 een bedrag van f 500.000 voor eenzelfde doel werd gereserveerd. Minister A Igera Van januari tot en met augustus van dit jaar zijn in ons land 82.606 verkeersonge vallen gebeurd, waarbij 973 personen om het leveix kwamen. 13.743 ernstig en 10.041 licht werden gewond. Vorig jaar kwamen in dezelfde periode 73.721 ongevallen voor, waarbij 963 per sonen werden gedood. Deze cijfers geeft minister Algera in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De minister zegt, dat veel onge vallen voortvloeien uit ondoordacht over steken van voetgangers. De minister betreurt het, dat nog geen concrete voorstellen zijn -gedaan tot wette lijke x-egeling van controle op autorijscho len. De wijze waarop deze materie moet worden geregeld, hangt voor een belangrijk deel af van de vraag of artikel 208 van de Grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt, zich niet verzet tegen een rege ling waarbij het geven van rijlessen aan bepaalde voorwaarden wordt gebonden. Over deze staatsrechtelijke vraag heeft de minister het oordeel gevraagd van twee hoogleraren in het staatsrecht. Mocht het in strijd met de Grondwet zijn het rij- onderwijs aan beperkende bepalingen te binden, dan zal de minister een zo spoedig mogelijke oplossing in andere richting van dit urgente vraagstuk bevorderen. In Nederland wordt ongeveer 50 percent van de kandidaten voor het rijexamen afge wezen. In landen waar de rij-instructie wettelijk is gei'egeld, bedraagt dit percen tage 15 tot 20. In een wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, dat in het laat ste stadium van voorbereiding is, wordt het verkeersonderwijs voor de lagere scholen verplicht gesteld. De vraag of tot instelling van een soox-t rijbewijs voor bromfietsers zal worden overgegaan is nog in ovei-weging. De minister hoopt dat de maatregelen ter bescherming van de voetgangei's in de eerste helft van 1957 in werking zullen treden. Aan verdergaande maatregelen om de veiligheid van voetgangers te verzeke ren bestaat naar de mening van de minister voorshands geen behoefte. Een periodieke keuring van vrachtauto's en ook van personenauto's zal zeer in het belang van de verkeersveiligheid zijn en de minister is dan ook bereid voor een ver plichting daartoe een wettelijke basis te scheppen. Voor het invoeren van een alge mene maximumsnelheid voor motorrijtui gen buiten de bebouwde kom bestaat vol gens de minister thans nog geen aanleiding. Bij de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen in de Tweede Kamer ver klaarde minister Zijlstra gistermiddag dat de brandstofvoorziening voor huishoude lijk gebruik zeer moeilijk is, ook los gezien van conjunctuuromstandigheden. De vraag overtreft het aanbod. Men zal zich moeten instellen op een verandering van vaste huisbrandstof naar andere mogelijkheden voor ruimteverwarming. Om het onderzoek niet te bemoeilijken heeft de politie van Soest pas heden mee gedeeld dat vorige week zaterdagavond bij de familie O. aan de Birkstraat te Soest een inbraak is gepleegd waarbij een kof fertje met ongeveer 20.000 gulden aan bankpapier wex-d gestolen. De juiste om vang van het bedrag kon nog niet worden vastgesteld omdat de heer O. zaken aan het afwikkelen was. Het gezin O. verhuis de enkele maanden geleden van de Noord oostpolder naar Soest. Nijmegen. Doctoraal examen rechten: J. Donders, Geleen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De taalkundige geschiedenis der provincie Limburg vanaf haar ontstaan tot aan haar uiteenvallen in 1839", mej. E. M. Th. W. Nuyens te Maastricht. Leidep. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Nodm en handeling (bijdrage tot een kentheoretische fundering der sociale we tenschappen)" de heer J. F. Glastra van Loon, gebox-en te Djakarta en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Enige aspecten van de sinusitus maxillaris chro nica purulenta", de heer M. G. C. Franssen, geboren te Venlo en thans wonende te Lei den. Kandidaatsexamen kunstgeschiedenis: mej. M. D. de Vries, Hilversum. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Gewone mensen. Een medisch-psychologisch noderzoek van een sociale steekproef" mevr. C. G. Querido Nagtegaal, geboren te Groesbeek. Doctoraal examen rechten: mej. A. M. de Boer en de heer J. W. Hanrath, beiden te Amsterdam. Leiden. Doctoraal examen rechten: D. Op- somer, Apeldoorn. Doctoraal examen phar- macie: mej. C. Deen, Den Haag. Kandidaats examen rechten: mej. E. N. Havermans, Den Haag. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen wis- en natuurkunde: R. W. van Norren, Haarlem. Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich nogal geruchtmakende zaak uit Zeist, waar op 24 november van het vorige jaar me vrouw B. K.-V. dodelijk werd getroffen door pistoolschoten, die op korte afstand door de 23-jarige timmei-man J. de W. uit Zeist Op haar waren gelost. Nadat de procureur-generaal op 5 juni vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling had geëist, bepaal de het hof veertien dagen daarna, dat het een tweede psychiatrisch rapport wilde doen uitbrengen, ditmaal door prof. dr. J. van der Horst en dr. S. Tammenons Bakker. Tevoren was reeds een rapport uitgebracht door andere psychiaters. Het nieuwe rapport werd thans behandeld, waai-na de procureur-geiieraal, mr. W. B. J. Aberson, persisteerde bij de eis van vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. F. Pauwels, haalde de woorden van dr. Tammenons Bakker aan: „Van medische zijde moet gespi-oken wor den van een gebrekkige ontwikkeling der geestvermogens van de verdachte" en zei, dat dit de terminologie is van artikel 37 van het wetboek van Strafrecht, waarin staat: „Niet strafbaar is hij, aie een feit be gaat, dat hem wegens de gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing zijner geest vermogens niet kan worden toegerekend". Mr. Pauwels concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging en terbeschikkingstelling van de regering. Het hof zal op 4 december arrest wijzen. ZONDAG 25 NOVEMBER 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 0: Ds. J. A. de Klerk, v. Hst. 7: Ds. W. M. van Asperen. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerkspiein. 10: Ds. R. Bijl. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Vicaris H. W. Doornink. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bakenes- serkerk. Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. E. van Epen. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege, van Santpoort. 4.30: Padvinders- dienst. Ds. D. ter Steege. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Bevestiging van Ds. P. N. Kruyswijk door Ds. J. Hei- dinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Wijers. 10.45: Ds. G. J. Waaidenburg. Diaconessenhuis Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Br. C. J. Oostenrijk, van Heemstede. Jeugd- kapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomei-kade. 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Wilca J. J. Haffmans. Centrum, O. Groenmarkt 10: Wika W. Veenstra. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Ser vice preside par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kirchengemeinde. Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfarrer P. Stein, Ewigkeits- sonntag. Christian Science, First Church of Christ. Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Woensdag. Lange Veer- straat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: D. Koppelle, evangelist te Laren. Woens dag 7.30: Bidstond. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voox-helmstr. 3, geb. „Beth-El" 10: Bijzondex-e samenkomst, Evang. Karl Burggraf, Fi-eiburg Duitsland, Nobelstr. 5, Den Haag. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zustersamenkomst) Zr. L. J. Weber-Im- mink, Pleemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomst met gerepatrieerden in de Pastorie dier Broe- derkerk. Pai-klaan 32. Dinsdag 3: Ronde- tnfelbespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evang. op Geref. Grondslag, Nassau- plein 8. 10 en 5: Dhr. M. Vroon, van Am stelveen. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranen- burg, van Hilvei-sum. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: A. Agtereek, Am sterdam. 7: Avondzang en gebed. Woensdag 8: J. Jansen. Zuiderkapel, Zuidei'straat 15. Zaterdag 24 nov. 8: Streekvex-gadering van de Zakbijbelbond. Spr. Ds. H. v. d. Brinik en E. Andx-iessen. Zangkoor uit IJmuiden- Oost. Zondag 10: Dhr. J. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven, 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jac. Klein Haneveld. Opwekkingssa menkomsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evang. te Bode graven. Maranatha-prediking. Vrije Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: A. H. v. Gent Broedergemeente, Pax-klaarx 34. Zatex-dag 7.30: Litui-gische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstx-aat. 10.30: Prop. A. Steinhax-t. 10.30: Ds. G. Kroes, in Jeugdgebouw Schotei-weg hoek Pijnboom straat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Jeugddienst in Peu- zelaarsteeg 3. Dhr. W. Dori-epaal. Haarlem- Oost, Wijkgebouw N. H. Kerk. Zomerkade. 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref.. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Ra diouitzending I. K. O. R. Geref. Kerk. In alle diensten PI. Avondmaal. Wilhelmina- kerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10 en 5: Ds. D. J. Roos. 3.30: H. Av. voor invaliden voor geheel Zuid. Ds. L. Hoorweg. Zuid-Ooster- kerk, Richax-d Plolkade 125. 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceum-Aula, ingang van Mer- lenstraat. 9 en 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. G. Visee Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. Geels Ger. Gem., L. Margarethasti-aat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned. Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Dhr. Mauw. Oud-Kath. Kerk, Kindei-huissingel 76. 10: Ploogmis, Woensdag 9.30: PI. Mis. Baptisten Gemeente, Begijnhofkapel. 11: Ds. J. van Dam. 19: Dezelfde. 20.15: Jeugdsa menkomst. Dinsdag 20: Zustei-hulp (Jaar vergadering). Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Br. J. Maasbach, uit Gouda. 7.30: Br. J. v. Woert. uit Rhenen. Donderdag 7.45: Bidstond. Vrijdag 7.45: Jeugddienst. Vergadering van Gelovigen, Oude Gx-acht 47. 10: Samenkomst (Brood- breken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samen komst. Gemeente des Heren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensen wijdinigsdienst. Geloofsgemeen schap „Immanuël", Nassauplein 8. 10.30: Dhr. E. Schuurman, Evangelieprediking. Volle Evangelie Gemeente, Elim Kapel. Paul K'-u- gerstraat 36. 10:- Openbare samenkomst. 12 13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamen komst. Donderdag 8: Gebedssammenkomst (voor gemeenteleden). Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeen te, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Px-edi- king. Kerk van Jezus Christus vnn de Hei ligen der Laatste Dagen, Cox-nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kei-kdiensi. »ier- steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Ilarmonia", Jansstx-aat 83. 10.30: Wijdings- moi-gen. Mevr. M. J. v. Saane, Heelsum.. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Evangelisatie- gelse Bijbelstudie. Woensdag 8: Duven- dienst. Dinsdag 8: Ged. Oude Gracht 47. En- voordestraat 61. Bijbelstudie voor allen. Donderdag 8: Ged. Oude Gracht 47. Evan- gelisatiedienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanucl- kerk 10: Dr. G. Ph. Scheers. 7: Ds. G. Koch. Sionskerk, Ekstei'straat. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. J. ICx-oon. 7: Ds. Kater, Amster- danx. Bijzondei-e Kerkdienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dr. P. Jonges. Zuiderkapel, afd. Noord. Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder wei-ken niets", Verlengde v. d. Geuzenvesperstr. Woensdag 8: Opwek kingssamenkomst. Spr. dhr. Ed. W. Pera, evangelist te Den Haag. Vriidag °0 nov 8: Bijbelbespreking. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk, Kloppex-singel 5557. 8.30, 10 30 en 5: Ds. P. de Ruig, H. Av. Sionskerk, Ekster straat. 8.30 en 3.30: Ds. J. A. van Ai-kel, H. Av. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. Voorber. H. Av. 10 en 5: Ds. H. W. Wiei-da. Geref. Kerk ,in gebouw N. P. B. Berken- stx-aat 10. 9: Leesdienst. 2.45: Ds. G. Visee. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Ileils, Cei-amstraat 4. 10: Heili- gingsdienst. 12: Compagnie. 7: Openluc.u- meeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maan dag 7: Straatzang (postkantoor Bloemen daal). Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 2 en 3.30: Film. HEEMSTEDE. Ned. Ilerv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dij!, la. Prof. G. C. van Niftrik, Amsterdam (bijzon dere samenkomst). Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. C. de Ru, Zandvoort. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. 19: Ds. H. A. Visser, Amstex-dam, (bijzondere samen komst). Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. A. Veenhof. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Em. px-ed. te Amster dam. Doopsgez. Kring, in De Olijftak.. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Tn al'" diensten H. Avondmaal. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10 en 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg. 111 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeudgkapel, 12—15 j. in De Stal. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. G. J. Sirks. Rem. Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. A. A. Wild schut. Amsterdam-Sloten. Jeugddienst, Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. G. Koch. Haaidem-Nrd. 11: Open Deur dienst. Ds. J. H. Klein Wassink, van Alk maar. 9.30: Jeugdkapel, 12-15 iaai', in Ma- ranatha. 11: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Mar,anatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, Herv. Amsterdam. Geref. Kerk.. 9 en 10.30: Ds. IJ. van der Zee, te Nieuw-Vennep. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toorn vliet te Bloemendaal. Vry Katli. Kerk. Po pellaan. 10.30:Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vesoers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. van Limburgh te Bennebroek. 19.1519.45: Orgelspel door Egbert Vos met medewer king van mevr. I. And-x-é de la Porte, viool. 19.4520.15: Oecumenische Avonddienst. Dr. G. Snijders, van Haarlem. 10.15: Zondags school Julianakwax-tier, Kon. Wilhelmina- school, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagssch. Ramplaan kwartiex-, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 1": Ds. D. Ringnalda. IIILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 7: Ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. H. Sweene, uit Leiderdorp. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jongeboer, van Lisse. 7: Ds. M. C. Don, van Abbenes. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. J. H. Hylkèma, van Krommenie. Geref. Kerk. 9.30 en 3. 30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. A. van Boven; 10.30: Dezelfde. Gezins- d'ienst. Abbenes. 9.30: Ds. Sijbrandy, van Den Haag. 3: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. A. P. Mijnarends, van Amstelveen, 7: Ds. G. A. Alma, van Amstex-dam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. Hoornstra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 4.30: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Prof. Dr. G. C. van Niftx-ik. Am sterdam. 19: Ds. D. ter Steege. „De Toorts" 9: Ds. D. Visser-, Zaandam. Chr. Geref. Kerk, Pniël-kapel, Pastorieweg 10: Ds. J. C. Max-is. 4: Ds. D. H. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort. 7.30: Ds. J. Kx-oon.. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. Medew. v. h. Kerkkoor. 7: Ds. J. Bronsgeest, van Haar lem. Jeugddienst. Kapel „Bentveld" 10.45: Mej. Ds. W. H. Buijs, vicaris te Bentveld. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. M. de Jong, Px-ed. medewerker aan de stich ting „Kei-k en Wex-eld" te Driebex-gen. Ger. Kerk, Juliianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. 5: Ds. J. van Leeuwen, uit IJmuiden. Kapel „Het huis in de duinen" 19.30: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. H. Veldkamp, evangelist te Den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Dekker, Amsterdam. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten, H. Avondmaal en Nabetrachting. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: D5. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. II. W. Eerland. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Dinsdagav.: Ds. E. du Mar- chie, van Voorthuyzen, van Leex-sum. Abbedijk, 22 te Rotterdam. Argos. 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Aardijk, 22 v. Kaapstad n. Belawan of Penang. Aludra, 22 230 m. o. Durban n. Kaapstad. Ameland. 22 2-10 m. n.o. Durban n. Abadan. Astrid Naess. 22 330 m n.n.o. Durban n. Le Havre. Axeldijk. 22 00 m z. Finisterre n. New Orleans. Aagtedi.jk, 22 230 m. o. Kaapstad n. Las Palmas. Alblasserdijk, 22 430 m. n.o. Bermuda n. Havana. Adonis, 24 te Houston. Alphard, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ariadne, 23 dw. Alboran eil. n. Massawa. Alkaid, 25 te Antwerpen verw. Amerskerk, 23 te IJmuiden. Abbekerk, 24 te Penang. Aldabi. pass. 23 Recife n. Rio de Janeiro. Alphacca, 23 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelkroon, 23 v. Curagao n. San Francisco. Banda, 24 te Dakar. Batjan, 23 v. Semarang n. Surabaja. Bintang, 24 te Tj. Priok. Borneo, 22 480 m. n. St. Helena n. St. Vincent. Baarn, 23 te Pto. Cabello Bali, 23 650 m. v. Takoradi n. Belawan. Bawean, 23 te San Francisco verw. Billilon, 24 te Semarang verw. Blijdendijk, 23 v. Rotterdam, 24 te Antwerpen. Castor,, 23 te Amsterdam. Camitia, 30 te Curacao verw. Cinulia, 26 le Rotterdam verw. Cleodora, 24 te Aruba verw. Crania. 6/12 te Bombay verw. Camerounkust, 23 te Takoradi v. Abidjan. Caltex The Hague, 23 te Philadelphia v. R'dam. Cradle of Liberty, passeert 22 St. Helena naar Philadelphia. Camitia. 22 230 m. z.w. Galapagos n. Curacao. Caltex Utrecht, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Dalerdijk, 23 v Southampton n. Antwerpen. Daphnis, 24 te Guanta verw. v. Amsterdam. Dorestad, 22 25 m. n.w. Minicoy n. Fao. Dongedijk. 23 te Rotterdam. Esso Nederland, 22 280 m. z. Dakar n. Mcna Al Ahmadi. Ena, 22 350 m. o.z.o. Trinidad n. Trinidad. Elizabeth B, 23 60 m. w. Key West n. Ph.delphia. Esso Den Haag, 23 te Corpus Christi v. Antwerp. Etrema, 25 te Rotterdam verw. Eos. 23 te Amsterdam. Eemdijk, 23 v. Antwerpen n. Lissabon. Fairsea, 20 v. Melbourne n. Sydney. Gooiland, pass. 23 Madeira n. Recife. Graveland. 23 te Itajai v. Rio Grande. Gabonkusta, pass. 22 Dakar n. Le Havre. Grootekerk, 23 900 m. z.w. Leeuwin n. Kaapstad. Groote Beer, 23 v. Rotterdam n. New York. Gaasterland, pass. 24 Ouessant n. Amsterdam. Guineekust. pass. 23 Las Palmas n. Amsterdam. Heelsum, 23 te Amsterdam. I-Iaulerwijk, 22 220 m. o.z.o. Baltimore n. A'dam. Heelsum. 2.T Amsterdam verw. Hector, 23 te Amsterdam. Helder, 23 v. Amsterdam n. Kingston. Helena. 23 te San Juan P.R. Hispania, 23 v. Rotterdam n. Bilbao. Joh. v. Oldenbarnevelt. 22 420 m. z.o. East-Lon- den n. Fremantle. Jagersfontein. 23 te Amsterdam verw. Koreniq, 22 v. Rotterdam n. Curacao. Kryptos, 23 v. Rotterdam n. Limhamn. Khasiella, 23 v Abadan n. Singapore. Kenia. 22 360 m. n.o. Fayal n. Pta. Cardon. Kota Baroe, 22 220 m. n.n.o. St. Helena naar Perzische Golf. Kabylia. 22 240 m. n.o. Sombrero eil. n. Pauillac. Kertosono, 22 320 m. n.w. Kp. S. Lucas n. Balboa. Kylix, 23 te Thameshaven verw. Keizerswaard. 23 v. Willemstad n. Maracaibo. Kabylia. 2/2 te Pauillac verw. Kara, 26 te Buenos Aires verw. Koratia, 26 te Mena Al Ahmadi verw. Korovina, 23 te Fawley verw. Kalina, pass. 23 Kp. De Goede Hoop n. Landscnd Kalydon. 23 te Rotterdam. Kellia. 23 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Kermia. 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Limburg, 23 v. Belawan n. Dakar. Lekhaven. 22 390 m. 11. Flores Az. n. Antwerpen. Loosdrecht. 23 te Bushir. Lissekerk. 23 op rede Koeweit. Larenberg, 22 1030 m. n.o. Bermuda n. Houston. Lieve Vrouwekerk, 23 v. Karachi n. Kaapstad. Liberty Bell, 23 te Rotterdam. Meerkerk, 22 te Kaapstad v. Las Palmas. Las Palmas. Merwede, 22 160 m. z.o. Madeira n. Huil. Mataram, 23 te Bona. Maureen, 23 v Stettin n. Rotterdam. Mijdrecht, verm 23 te Piney Point v. Pta. Cardon. Modjokerto, 23 te anker op Shatelarab rivier. Mirza, 24 te Yokohama verw. Mitra, 28 te Curacao verw. Murena, 26 te Bunju verw. Myonia, 26 te Mauritius verw. Molenkerk, 24 te Colombo. Notos, 22 90 m. z. Marseille n. Savona. Nestor, 23 te Amsterdam. Nigerstroom. 23 te Amsterdam. Ootmarsum. 22 750 m. n.w. Flores n. Le Havre. Omala. 23 te Berrc verw. Oranje. 23 v. Kaapstad n. Las Palmas. Oranjestad, 23 v. Dover n. Trinida. Orestes, 24 te Santiago de Cuba. Ommenkerk, 23 te Amsterdam. Pol.vdorus, 24 te Tj. Priok. Prins Johan Willem Friso, 22 460 m. o.n.o. Kp. Race n. Quebec. Pieter S.. 24 v. Rotterdam n. Swansea. Papendrecht. 24 te Las Palmas. Prins Maurits, pass. 23 Kp. Race n. Montreal. Prins Willem George Frederik, pass. 23 Kp. Race n. Le Havre. Rijndam, 22 450 m. o.n.o. Kp. Race n. Halifax. Roebiah, 23 te Mambasa v. Mozambique. Rotula, 29 te Stanlow verw. Ruys. 23 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Rotti, 24 te Amsterdam. Stad Amsterdam, 22 v. A'dam n. Golf v. Mexico. Stad Leiden, 22 v. Rotterdam n. Soderhamn. Sibajak, 22 v. Kaapstad n. Las Palmas. Straat Cook, 24 te Fremantle. Straat Mnlakka, 24 te Sydney. Singkep, 22 150 m. z.w. Durban n. Mombasa. Scherpendrechl, 22 800 m. z.w. Flores Az. naar Curacao. Sliedrecht. 22 240 m z.o. Bermuda n. L. Palmas. Samarinda, 23 te San Francisco n. Los Angeles. Stentor, 22 180 m. n.w. Aruba n. Maracaibo. Stanvac Talangakar, 23 v. H'kong n. S'gelgerong. Sloterdijk, 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 24 te Gibraltar. Stad Rotterdam, pass. 23 Kp. Race n. Glasgow. Tjimenteng. 23 v. Belawan n. Mombasa. Tjinegara, 23 v. Singapore n. Manilla. Tomori, 23 v. Bombay n. Vizagapatam. Trajanus, 23 v. La Guaira n. Ciudad Trujillo. Teiresias, 22 150 m. z.z.w. Dakar n. Las Palmas. Tjitjalengka, 23 te Lourenca Marques. Tjikampek, 23 v. Yokohama n. Moji. Theobaldius, 20 te Freetown verw. Tibia, 23 Kielerkanaal verw. n. Ornskoldsvik. Trajanus, verm. 2 2v. La Guaira n. Cd. Trujillo. Tiberius, 22 880 m. z.w. Flores Az. n. Antwerpen. Teucer, 23 v. Colombo n. Durban. Tero, 23 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tiba, 23 v Montevideo n. Antwerpen. Van Neck, 24 te Shanghai verw. v. Tsingtai. Vasum. 5/12 te Mena Al Ahmadi verw. Vlist, 24 v. Amsterdam n. Norfolk. Waal, 23 v. Latakia n. Limasol. Wonogori, 23 v. Tj. Priok n. Semarang. Wieldrecht, 22 730 m. z.o. Kp. Palmas n. Bremen. Will. Ruys, 22 820 m. z.w. Mauritius n. Colombo. Willem Barendsz, 26 te Curacao verw. Westertoren, pas. 23 Kaapstad n. St. Vincent. Willemstad, 23 te Aruba. Woensdrecht 23 v. Balikpapan n. Pladju. Wonorato, 23 v. Kokinada n. Calcutta. Wonosobo. 23 te Bahrein. Zuiderkruis, 22 620 m. z.w. Galapagos arch, naar Balboa. Zijpenberg, pass. 23 Finisterre n. Melilla. KLEINE VAART Adine, 23 v. Leixoes te Rotterdam. Adm. Nelson, 22 v. Dublin te Liverpool. Amstelborg, 22 dw. Helgoland n. Sarpsborg. Amigo. 22 v. Londen n. IJmuiden. Batavier I, 22 v. Bordeaux n. Casablanca. Bermuda. 22 dw. eil. Juist n. Hamburg. Bill S. pass. 22 V'.issingen n. Ipswich. Crescendo, 22 dw. Borkum n. Hamburg. Catharina, pass. 22 Vlissingen n. Stockholm. Condor. 23 v. Londen te Rotterdam verw. Da Capo, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Driebergen, 22 130 m. z.z.w. L. Palmas n. Warri. Delfzijl, verm. 22 v. Londen n. d. Tees. Fendo, verm. 22 v. Londen n. Parijs. Flevo, pass. 22 Vlissingen n. Rotterdam. Harold. 24 v. Gdynia te Vlaardingen verw. Hast III, pass. 23 Vlissingen n. Goole. Hilda, verm. 22 v. Londen n. Duinkerken. Hoflaan, 22 v. Gravelines te Fowey. Hoogland. 22 v. Rotterdam te Grangemouth. Ida D, 23 v. Bristol n. Port Talbot. Jan. 23 dw. Borkum n. Nantes. Leemans. 22 v. Kopenhagen te Wismar. Leuvehaven, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Lyra. 23 dw. Kentishknock n. Parijs. Maasym N, 22 v. Pateniemi n. Grimsby. Marcelli, 22 v. Karlshamn n. Esbjerg. Muda. 23 dw. Ameland n. Antwerpen. Margaretha, verm 22 v. Londen n. Hamburg. Mariscal Lopez, 22 270 m. z. Kaapverd. eil. naar Pto. Alegre. Marne, 22 v. Stockholm n. Koping. Matthew, 23 v. Nadendal te Kiel verw. Medea, 22 v. Dublin te Cork. Megrez N. 22 70 m. n.o. Bahia n. St. Vincent. Mirfak N. 22 v. Asuncion te Montevideo, Nassnuhaven, 23 v. Hamburg n. Aarhus. Nautic, 23 v. Flensburg n. Wismar. Nederland, 23 dw. Terschelling n. Kopenhagen. Nieuwehaven, 23 v. Gotenburg n. Malmö. Noorderlicht, 23 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Oosterburgh, 22 y. Amsterdam n. Stockholm. Prosperite, 22 v. Ostrand te Hudiksvall. Realta, 23 v. Rotterdam n. Liverpool. ■-Renovatie, 23 v. Grouw te Rotterdam. Rijnhaven. 23 v. Casablanca te Rotterdam. Sambre, 22 v. Rouaan n. Rotterdam. Statenlaan, 22 v. Glassondock n. Rotterdam. Spica. 22 v. Leith n. Tyne. Schokland, 22 dw. Hangö n. Mantyluoto. Senior, 22 dw. Ameland n. Oskars'namn. Stella Prima, 22 v. Napels n. Londen. Tasmanië, 23 te Antwerpen. Trim. verm. 22 v. Londen n. Kopenhagen. Uni S, 23 v. Goole te Rotterdam. Walcnburgh, 23 v. Oskarshamn n. Den Helder. 'n Compliment voor de moeder, die haar kind naar de goede Lodaline en Loda bleekwater laat vragen, 'n Gelukwens voor de toekomstige echtgenoot, die 'n vrouw krijgt met warenkennis, 'n Pluimpje voor de winkelier, die begrijpt, dat zij, die om Lodaline Neem dit extraatje mee! of Loda bleekwater vra- Jp Kralen voor de meisjes gen, geen ander merk vind' U L°da bleekwater; wensen te ontvangen. T=F\ 4?» I» In, Ddn scheepjes zitten in de Lodaline fles. Dat is wat voor de jongens. PAUL KRUGERSTRAAT 25 TELEFOON 11699

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13