gfl v.Empelen „Belasting op dieselwagens ramp voor het vervoer" Sint Nicoiaas geschenken Firma Joh. Limpers Gecombineerd concert in de Grote Kerk N.Z.H. moet ruim zeven ton per jaar meer opbrengen ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Sterke moraal Kleurrijke entourage Dwaas Burgerlijke Stand van Haarlem Sensationeel Sinister Imposant A musant Grollen Misverstand Ter herdenking van Henk van der Velde P. Zwaanswijk Kunt U niet besluiten voor St. Nicoiaas Bloemendaler voor Amsterdams hof Dr. De Jong sprak over „Twijfel in de godsdienst" Wijziging telefoonnummers nabij Zandvoortselaan Professor Holt over Kerkelijke architectuur Volgend jaar verschijnt hoek ie over Spaarndam Verlenging Nederlands- Zwitsers handelsakkoord Gasverstikking Portret van Henri de Montherlant IfillIMPH Medische verzorging tijdens het weekeinde ADVERTENTIE (Frans Hals) De verdiensten van de Franse film „Elke minuut telt" lig gen voornamelijk in het moi-ele vlak. Een garagehouder heeft vergeten de stuur inrichting van een bij hem gestalde auto volledig te reviseren. Er zit een moer los. Hij is wel van plan die nog aan te draaien, maar bij zijn afwezigheid wordt de auto afgehaald en de chauffeur - een jonge Duitser op huwelijksreis -gaat een zekere ondergang tegemoet. De garagehouder wordt nu gesteld voor het gewetensconflict zijn nalatigheid aan de politie te melden - hetgeen zijn toch al met schulden be laste zaak alleen maar kan benadelen - of er het zwijgen toe te doen en maar te kij ken hoe het afloopt. De inhoud en gevolgen van dat conflict werkt de film breed uit. Te breed. Er ko men meer bijfiguren aan te pas dan goed is voor een sterke concentratie. Een tikje sentimentele overdrijving verzwakt de in trige nog meer. Men kan wel waardering hebben voor de situatie als zodanig, die, algemeen toegepast, beslist een wijze les inhoudt en doorwerkt op wie er kennis van neemt, maar evenwichtig in composi torische zin is de film niet. Ze onderscheidt zich voornamelijk door de apartheid van haar gegeven en de manier, waarop dat in vaak door de eenvoud frapperende beel den in de openbaarheid wordt gesteld. Het gegeven boeit, de probleemsteling houdt de aandacht gericht op de afloop van het trieste avontuur, dat een zielsavontuur mag heten en daarom eigenlijk aanspreekt. Ware de film er in geslaagd zich te beper ken en niet in uiterlijke expressie inner lijke emoties te sterk aan te zetten, het resultaat zou aangrijpend zijn geweest. Nu blijft er een in opzet zuivere dramatise ring over, waarin ook de couleur locale van het dorpje, waar zich de geschiedenis afspeelt, knap is verweven. De garagehouder, zijn vrouw en zijn knecht in de film „Elke minuut telt". (Roxy). De film „De vrouw van de sultan" bezit misschien minder span ning dan de aan hevige avonturen gewende bezoeker van het Roxy-theater gewend is maar wat hij dan meent tekort te komen wordt hem vergoed door de kleurrijke en tourage, die een streling mag heten voor het oog. De vrouw van de sultan is een Venetiaans meisje, dat, naar Turkije ont voerd, de heerser der Turken tot gade werd. Al spoedig ziet zij zich voor een moei lijk probleem gesteld, wanneer Turkije met Venetië in oorlog komt en men een poging doet haar naar haar geboortegrond terug te brengen. Die poging mislukt. Wanneer de sultan het tijdelijke voor het eeuwig" heeft verwisseld en een terugkeer naar Venetië heel goed mogelijk is weigert zij zelf van deze gelegenheid gebruik te maken door het huwelijksaanzoek af te wijzen van de Venetiaan, die haar al eerder zijn diensten aanbood en wiens genegenheid haar zeker niet onverschillig is. Zij zal zich alleen nog bezighouden met de opvoeding van haar zoon. Een nobel einde van een Oosters kleurensprookje. (Rembrandt) Uitstekend geregisseerde dwaasheid is het voornaamste kenmerk van „T h e K i n g a n d I". De fantasie van Rodgers en Hammerstein voert ons terug naar het eind van de vorige eeuw en laat ons zien wat er gebeurd zou kunnen zijn als een Engelse onderwijzeres aan het hof van de Koning van Siam (het huidige ko ninkrijk Thailand) de wijsheid zou hebben gebracht aan de koningskinderen, die niet anders weten of Siam is het grootste en machtigste rijk van de wereld en alle na burige staten zijn onderhorig aan hun vader De Engelse onderwijzeres brengt westerse wijsheid. De kinderen vinden het ADVERTENTIE DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 <2 LIJNEN) Aanial leden 23000 Contributie 1— p jaar voor hei gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid HAARI.F.M, 23 novembre 1956 ONDERTROUWD: 22 nov., A. Kooij en F. Oerlemans. GEHUWD: 23 nov., R. Kreule en A. Huij- bens; E. Huizing en H. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 22 nov., H. Doorenweerd—Aartsen; A. C. Steggink— Boerrigter; II. W. C. SchelfautMusch; M. H. A. StoelingaLe Hane; N. P. de Jong Schouten: J. OttoliniMulder; A. C. M. NeevenHekker; J. P. RezelJousma; 23 nov., G. WeemeringKoppen. BEVALLEN van een dochter: 22 nov., E. BrokmannEerligh; E. Jansen--Teklenburg. OVERLEDEN: 21 nov., L. P. Dekker, 62 j., Nieuwe Landslraat; A. Rootlieb, 6 j., Mer- wedeslraat: A. Chr. WebevZwemmer. 70 j., Wijde Geldelozepad; 22 nov., J. Kramer— Offereins 76 j., Orayenesterlaan; A. B. M. van Meeuwen—Brugman, 35 j.. van Nes- straal: H. C. Vermeulen—Sporre, 87 j.. Kle verlaan; J. P Rowold—Mirani, 76 j., Oraye nesterlaan. gek en ieder, die er van hoort vindt het gek, maar zij wordt tenslotte geloofd om dat zij de enige mens is, die de koning durft tegenspreken en dat geldt voor allen als superieure moed en opperste geleerdheid. De koning, hoewel vooruitstrevend - hij heeft haar zelf uitgenodigd omdat hij van zijn rijk een modern rijk wil maken - had er echter niet op gerekend, dat het on mogelijk is hoofd en tegelijk tiran te zijn over een moderne staat. Hij sterft aan die teleurstelling. Yul Brynner is de koning. Deborrah Kerr de onderwijzeres. Wie de kinderen zijn, kunnen wij niet zeggen. Dat zou te veel plaatsruimte kosten. (Studio). Over de film „Botsende jeugd" hebben wij reeds eerder geschre ven. Het probleem van de losgeslagen jeugd vormt hot uitgangspunt van de handeling, die al spoedig koers zet naar de sensatie Dat is jammer, want men kan niet ont kennen, dat regisseur Nicholas Ray de za ken ernstig heeft opgevat. Zodra zijn ge schiodenis echter ontaardt in een achter volging van politiemannen op een krank zinnig geworden jongen is het mis. Dan betreurt men het dat Rav sterke aecenten gebruikt om innerlijke conflicten om hals te brengen. De jong gestorven acteur James Dean vervult een belangrijke rol in deze zijn tweede film. (Luxor). „Vrouwen in de val" is een Engelse criminele film over een man die het voorzien heeft op rijke alleenstaan de vrouwen, of liever op haar geld. Hij trouwt, speelt in een afgelegen landhuis de liefhebbende echtgenoot en ensceneert een ongeluk met een gaskachel, waarin for meel, wegens gebrek aan bewijzen, de lijk schouwer gelooft, maar niet de publieke opinie en ook niet een scherpzinnige no taris. Na deze eerste moord zoekt de man een tweede aspirant-slachtoffer, dat hem doorziet, maar desondanks van hem gaat houden. Dan daagt er een derde vrouw op, die de vrouwenmoordenaar zodanig in het nauw drijft, dat hij in de val loopt, die hij zelf voor haar had opgezet. Het is wel een opwindend, maar geen opwekkende geschiedenis en er is niet ge schroomd gebruik te maken van ruige ef fecten om het geheel zo sinister mogelijk te maken. De psychologische ontwikkeling vertoont enige lacunes, maar die worden gecompenseerd door verrassend goed spel van Dick Bogarde en Margaret Lockwood, Kathleen Harrison en Kay Walsh. (Lido) Een imposant schouwspel is de firn „M obv Die k", naar het gelijknamige boek van Melville vervaardigd. Gregory Peck heeft de zware taak om de haat voor de witte walvis Moby Dick in de persoon van kapitein Achab gestalte te geven. Hij doet dat met al zijn acteertalent, geheel door de regisseur vrijgelaten. Dit geldt ook voor het spel der andere steracteurs: Richard Baschart. Leo Genn en Orson Welles (als predikant). Dit heeft tot gevolg dat de teksten fraai tot hun recht komen zij worden gedeclameerd bijna en ge acteerd maar hun evocatief vermogen verdrinkt in de gigantische feitenregie, die adembenemend is. De al te preciese aan dacht van de regisseur voor het feitelijke materiaal schenkt de spelers de gelegenheid om te proberen uit hun rol te halen wat er in zit. Hierdoor raakt men niet wezen lijk betrokken bij de film; hij heeft geen eenheid v~n regie. Maar deze bezwaren nemen niet weg dat hel bijna mythische verhaal van de door zijn intense haat verontmenselijkte kapitein /vchab spannend verfilmd is. (Minerva). Een pretentieloze en van on schuldig plezier vervulde film treft men nvt ,,S o this is Pari s", waarin drie Ameri kaanse matrozen Parijs verkennen en nu eens niet in de perikelen en gelegenheden verzeild raken, welke elke sterveling, die de Franse hoofdstad bezoekt, schijnen voorbehouden. Maandag en woensdag volgt een reprise van „M art y". (Cinema Palace). Heinz Rühman blijft nog een week zijn grappen en grollen ver tonen in de film „Charlies Tant e". waarover wij verleden week uitvoerig heb ben geschreven. Nogmaals wordt meegedeeld, dat de Hu manistische Jongerengemeenschap in ge nerlei verband iets uitstaande heeft gehad met de door de gezamenlijke vredesorga nisaties gehouden bijeenkomst, waarop mr. J. II. van Wijk heeft gesproken over: „Ver weer tegen geweld". De opvatting als zou de Humanistische Jongerengemeenschap haar medewerking aan deze avond hebben verleend berust op een misverstand, zo wordt ons van de zijde der vredesorganisa ties die deze bijeenkomst hebben georga niseerd. meegedeeld. HERENMODES Wagenweg 80 - Tel. 13681 - Haarlem Eig.: Mevr. M. v. HEMERT. Een half jaar geleden kwam te Haarlem door een motorongeval de jonge Amster damse koordirigent Henk van der Velde om het leven. Het noodlot sloeg hier hard toe, want niet alleen bleef een jonge vrouw met een kindje van een paar weken in moeilijke omstandigheden achter, ook ver loren de ouders met dit heengaan hun enige zoon. De koren, die Henk van dei- Velde onder zijn leiding had, hebben con tact met elkaar gezocht om de achterge blevenen enige steun te geven. Zij von den een middel hiertoe in het organiseren van twee gecombineerde concerten. Het eerste werd vrijdagavond in de Grote Kerk te Haarlem gegeven, het tweede zal plaats hebben op 30 november in de Nederlands Hervormde Kerk te Hoofddorp. Het eerste concert werd niet onder heel gunstige omstandigheden gegeven. Het was bar koud in de Grote Kerk en diegenen van de vrij talrijke toehoorders, die daar mede met hun kleding te weinig rekening hadden gehouden, zaten spoedig te ver kleumen. Men moet echter respect hebben voor de deelnemende koren, die met zoveel volharding de door hen aanvaarde taak volbrachten. Onder die koren was zelfs het jeugdkoor „Jonge Klanken" uit Am sterdam, dat met het zingen van enkele inderliederen, ook een paar in de be werking van Henk van der Velde, een ver dienstelijke indruk maakte en dat de over tuiging gaf, dat er met de jeugdige stem men nog heel wat bereikt kan worden. Het Oosterkerkkoor uit Haarlem liet onder leiding van Henk van der Velde Sr. de vader van de overleden dirigent beschaafd en zuiver klinkende zang horen bij de uitvoering van Ingegneris „O, bone Jesu" en het geestelijk lied „Al wou ik, hoe zou ik". De sublimerende werking van de akoestiek van de kerkruimte werd hier voor mede van bijzondere betekenis. Daar van profiteerde ook de christelijke ge mengde zangvereniging „~eeft Gode Lof" uit Abcoude, dat onder directie van Peter T. Klamen een mooie vertolking van „Lof zij den Heer" en „Schoonste Heer Jesus" (in een goed klinkende bewerking van Henk van der Velde Jr.) gaf. Voorts heeft men het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Hoofddorp kunnen horen. Willy van Eldik had voor dit optreden een viertal kerkelijke composities, waaronder het be roemd geworden koraal uit de Kantate 147 van .Johann Sebastiaan Bach, gekozen. Het was solide, kunstzinnige zang die dit koor liet horen en die werd aangewend voor muziek, die op de klankbewe-king in een grote kerk berc'.:..-' is. Dat kon niet steeds gezegd worden van de composities die het christelijk fanfare corps „Arti et Religioni" onder aanvoering van zijn dirigent de heer H. H. van Ossen bruggen speelde. In het bijzonder leden fragmenten van de rapsodie over negro spirituals van Eric Ball en gedeelten van de En lse suite van Gerard Boudijn aan de overdadige en langdurige klankweer kaatsingen. Van veel gunstiger werking werden dc vertolkingen van „The sacred hour" van Ketelbey en van het koraal „Wachet auf" uit Mendelssohns oratorium „Pau'us". Niettegenstaande de voor blaasinstru menten ongunstige lage temperatuur werd er vrij zuiver gemusiceerd; bewondering moet men hebben voor de muzikanten die een vaardig vingerspel konden toepassen, onder deze ijzige omstandigheden, voor waar geen sinecure! Verder had men nog de instrumentale medewerking weten te verkrijgen van de organist Simon C Jan sen, die een duidelijke, beheerste en ge- zond-muzikale voordracht gaf van de Toc cata en Fuga in d van Johann Sebastiaan Bach en die verder een paar keer zijn krachtige steun verleende bij het begelei den van koorzang. Het slot van dit sympathieke concert werd gevormd door de uitvoering van „Ne derland, Waterland" van Henk van der Velde Jr. door de gezamenlijke koren. ADVERTENTIE Een mooie kamerplant is altijd een welkom geschenk. Komt u ook eens kijken naar onze grote collectie St. Maarten- Ravelli en Zaalberg aardewerk en Leerdamglas. Bloemenmagazijn Bevestiging van vonnis geëist wegens oplichting en verduistering In hoger beroep eiste de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam bevestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank tegen een timmerman uit Bloemendaal, die wegens oplichting en verduistering veroordeeld was tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procureur- generaal achtte het wenselijk, dat de ver dachte onder toezicht komt van een reclas- seringsinstelling en wenste deze voorwaar de aan het vonnis toegevoegd te zien. De president van het hof merkte op, dat de Bloemendaler een koopman uit Rotter dam bewogen had zestienduizend gulden af te geven. Met een valse akte moest worden aangetoond, dat de verdachte vor deringen had tot een totaal van tweeën vijftigduizend gulden. De vorderingen wa ren echter reeds eerder gecedeerd en als eerlijk man had de Bloemendaler, aldus de president, dat moeten meedelen aan de koopman. Later bleek, dat er geen vorde ringen waren. Daardoor heeft de verdach te zich schuldig gemaakt aan oplichting. Later heeft hij vijfhonderd gulden van het bedrag, dat de koopman op een bank had overgeschreven, opgenomen, waardoor hij zich, volgens de president, aan verduiste ring had schuldig gemaakt. Het bedrag was overgeschreven dp naam van een n.v.. die failliet was. De verdachte deelde mee, dat hij overleg had gepleegd met de koopman en dat hij wel degelijk vorderingej, had. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de verdachte in 1949 een n.v. had gesticht, waarbij een inwoner van Heemstede als adjunct-directeur optrad. Deze wist echter weinig van de gang van zaken af en on dertekende soms papieren, zonder te we ten waarvoor. Hij had het volste vertrou wen in de Bloemendaler. De koopman verklaarde eveneens, dat hij de verdachte volkomen vertrouwde. De procureur-generaal was van mening dat de verdachte niet voldoende doordron gen was van de ernst van het feit. Hij kon zich verenigen met de straf, die de Haar lemse rechtbank heeft opgelegd, al vond hii deze mild. De verdediger, mr. J H. A. M. van Son. merkte op, dat de verdachte gunstig be kend staat. In dat licht bezien moet men ook nagaan, wat hem ten laste wordt ge legd. De opzet van oplichting achtte plei ter niet bewezen Ook meende hij. dat de Bloemendaler zich niet aan verduistering heeft schuldig gemaakt, zodat hij conclu deerde tot vrijspraak. Het hof zal op 3 december uitspraak doen. Voor Geloof en Wetenschap Dat dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop van Rotterdam en oud-secretaris van de bisschop van Haarlem, nog steeds grote populariteit in Haarlem bezit, bleek vrijdagavond uit de grote opkomst van leden en genodigden van Geloof en Weten schap in cie Stadsschouwburg. Dr. De Jong sprak over „De twijfel in de godsdienst". Hij omschreef de twijfel als „gebrek aan bewustzijnsgegevens om trent de werkelijkheid", en als zodanig is de twijfel een menselijk gegeven dat be wustwording van het eigen ik nodig maakt; het ik is immers de maatstaf voor de wer kelijkheid erbuiten. Derhalve is de twijfel, die de mens dwingt zijn eigen ik te onderzoeken, een positief gegeven, dat verhindert dat men als een arrivé leeft, bepaalde gevestigde schema's copiërend. Dit geldt onvermin derd voor de twijfel in de godsdienst. De twijfel is namelijk niet het tegendeel van zekerheid, maar een belangrijke factor om het tekort aan bewustzijnsgegevens in die zekerheid aan te vullen. Twijfel blijkt psy chologisch niet mogelijk te zijn zonder een wellicht wat verborgen aanvaarding van de waarheid. Elke burgerlijke zelfgenoeg zaamheid in de godsdienst, die elke twijfel tracht uit te sluiten, betekent dan ook de ondergang van een volwassen geloofsleven. Op 29 en 30 november zullen de telefoon nummers van de aangeslotenen aan het tele foonnet Haarlem, wonende in het gebied, begrensd dor- de volgende wegen: Zand voortselaan (noordzijde). Spoorzirhtlaan (westzijde), Chrysanthemumlaan en de laan van Bloemenhove (westzijde) te Heemstede, om redenen van bedrijfstechnische aard worden gewijzigd. Daar de nieuwe telefoongids voor Haar lem en omstreken waarin de nieuwe num mers zijn opgenomen, in de loop van de maand december verschijnt, zal bij het kie zen der oude telefoonnummers der in dat gebied wonende telefoonabonnees de vol gende mededeling worden vernomen: zolang de nieuwe gids nog NIET aan de aangeslo tenen is uitgereikt: „Nummer is gewijzigd, raadpleeg 008". NA de uitreiking van de nieuwe gids: „het nummer is gewijzigd, raadpleeg de nieuwe gids". HEEMSTEDE Tel. 8-80-80 Binnenweg 18 Midden-Oosten. >e heer J. de Kadt, af gevaardigde bij de UNO en lid van de Tweede Kamer, houdt op woensdagavond 28 november een inleiding over de politieke situatie in het Midden-Oosten voor de af deling Heemstede van de Partij van de Arbeid. „Wanneer er geen compenserende maat regelen worden getroffen, wordt deze be lastingverhoging op de voertuigen met dieselmotoren een ramp voor tal van ver voerbedrijven", zo verklaarde ons de direc teur van de NZH, de heer J. Jurrissen, toeq WÜ hem vroegen welke gevolgen de door de regering voorgestelde belasting verhoging voor de NZH zou hebben. De NZH bezit op het ogenblik ongeveer 180 bussen met een gëmiddeld gewicht van negen ton. Per honderd kilogram ge wicht wordt maandelijks f 2,50 belasting betaald. Dat is een bedrag van veertig duizend gulden per maand. Na de verhoging der belasting tot f 3,70 zal de NZH maandelijks ongeveer zestig duizend gulden moeten opbrengen. Per jaar is dat een vaste last van ongeveer if 720.000,—. Het is duidelijk dat een der gelijke last niet zonder gevolgen kan blij ven voor de economische structuur van de NZH. De andere vervoersbedrijven staan er net zo voor. ADVERTENTIE TE KOOP GEVRAAGD ANTIEKE MEUBELEN en OUDE MAHONIE MEUBELEN als ronde tafels, stoelen, kleine mahonie meubeltjes, canapé's, theestoven enz. Mag beschadigd zijn. ook wormgaatjes geen be zwaar. Brieven onder no. 4198 bur. v. d. blad ADVERTENTIE Voor de kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten heeft pro fessor G. H. M. Holt vrijdagavond in café restaurant Brinkmann te Haarlem een in leiding gehouden over kerkelijke architec tuur in het algemeen en het bede-oord „Notre Dame du Haut" te Roncharnp (Frankrijk) in het bijzonder. Het bedehuis, aldus de inleider, moet dienen om de litur gie zichtbaar te maken en als het met de kerkbouw in de afgelopen tientallen jaren slecht is gegaan, dan duidt dat op een deca dent verschijnsel van de liturgie. De ker kelijke bouwkunst kan als toetssteen die nen voor de totale bouwkunst van die tijd. Het besproken kerkgebouw te Roncharnp is een schepping van de vermaarde archi tect Le Corbusier en het heeft inmiddels zo'n grote bekendheid gekregen, dat de pel grims niet alleen uit Frankrijk maar uit alle delen van de wereld naar het Franse dorpje toestromen. Na de tweede wereld oorlog stelden de inwoners van dat dorp pogingen in het werk op de plaats van de voor de eerste wereldoorlog op een berg plateau gelegen pelgrimskerk, een nieuw bedehuis te doen bouwen, waartoe uit eindelijk Le Corbusier, een niet-katholiek, zich bereid verklaarde. De grote bouw meester heeft op een klein bergplateau een kerkgebouw neergezet, dat zijn gelijke niet vindt. Het is opgericht uit zware gewa- pend-betonnen muren, die een krachtige, doch soepele lijnwerking bezitten. De har monie tusen kerk en de omgevende natuur is intens. Het schelpachtige dak is als een reddingsbootje, die ten hemel vaart. In de dikke muren zij® op verschillende hoogten lichtgaten aangebracht, die een wonderlijke lichtwerking doen ontstaan. Professor Holt noemde het bouwwerk een grootse schep ping, waarin de meest zuivere verhoudin gen in vormmassa's en begrippen worden getoond. De grote bouwmeester heeft in gewapend-beton een plastisch vormenspel uitgevoerd met als resultaat dat men een eerbiedige huiver ondergaat door de ex pressieve werking hiervan. De schepping van Le Corbusier betekent een versmelting van nieuwe liturgische begrippen en van nieuwe architectonische vormen. De Franse architect heeft in dit pelgrimshuis niet al leen zijn bouwkundig talent maar ook zijn diep religieus gevoel tot uitdrukking ge bracht. Volkskundecommissie van Ver. Haerlemhereidt uitgave voor De vereniging „Haerlem" heeft een volkskundecommissie opgericht onder voorzitterschap van dr. Tj. W. R. de Haan, die zich ten doel stelt allereerst een boekje over de geschiedenis en het volksleven van Spaarndam het licht te doen zien. In het bestuur van de commissie hebben verder zitting genomen mejuffrouw dr. G. Kurtz en de heren dr. C. Spoelder, mr. C. M. J. de Jongh en dr. J. F. Steenhuis. In het boekje over Spaarndam, dat in de loop va- het volgend jaar zal verschijnen, schrijft mejuffrouw dr. Kurtz een artikel over de geschiedenis van dit zeer bijzonde re voormalige vissersdorp. De secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland, mr. S. J. Fockema Andreae, zal een bijdrage leveren over het hoogheem- raadshuis of waterschapshuis. Dr. Tj. W. R. de Haan belicht het volksleven var. Spaarndam. dat zeer bepaalde eigen trek ken heeft en zal ook het vissersleven be lichten in dit dorp, waar twee eeuwen ge leden nog slechts schippers, vissers en zeil makers woonden. Andere artikelen zullen gewijd zijn aan de molens in de streek rond Spaarndam en over de typische veldnamen, die er nog bestaan. Behalve de voorgenomen uitgave van dit boekje heeft de volkskundecommissie echter nog tal van andere pijlen op haar boog. Zo wil zij de in Haarlem gewoond hebbende schrijvers en dichters gaan on derzoeken op hun volksculturele elementen. In de eerste plaats mag onder de auteurs, die zici op dit gebied onderscheiden heb ben, Jajobus van Looj' genoemd worden. Voorts staat op het programma van de volkskundecommissie een verkenning van wat er nog over is van het oude Zandvoort. Een aanknopingspunt hoopt men hier te vinden bij de buurtvereniging „De Wurf". die aandacht heeft voor het oude en ook een klederdrachtengroep heeft opgericht. Tenslotte gaat men een studie maken van de boerderijbouw in de omgeving van Haarlem. Dit is uit een oogpunt van volks cultuur een interessant onderwerp, omdat de Spaarnestad de grens vormt tussen twee typen boerderijen: ten noorden van de stad komt de westfriese stolphoeve voor, in het zuiden de Zuidhollandse hoeve. Als gevolg van notawisseling tussen de Nederlandse en de Zwitserse regering van 22 november is de geldigheidsduur van de afspraken op het gebied van de handel tussen beide landen, welke voortvloeien uit het handelsakkoord daterend van 1 decem ber 1952, met zes maanden verlengd. Deze verlenging geldt met terugwerkende kracht van 1 oktober 1956 af. Voor deze periode worden de contingenten over en weer vastgesteld op 50 percent van die welke gedurende de overige jaarperiode hebben gegolden. De 31-jarige drukker J. S. van het Cromvlietplein te Den Haag is donderdag door gasverstikking om het leven geko men. Hij stond om half zes op om de ka chel in de huiskamer aan te maken. Daar toe gebruikte hij een zeven meter lange gasslang, waaraan een gaspook bevestigd was. Deze slang sloot aan op een kraantje in de keuken. In de keuken schijnt S. getracht te heb ben, met een sigarenaansteker de pook te doen branden. Hij is, wellicht door de koude in de keuken waar een raam open stond, onwel geworden en neergevallen, met zijn mond dicht bij de nog niet bran dende gaspook. Toen zijn echtgenote om half acht beneden kwam, trof zij de man dood op de keukenvloer aan. Boeiende lezing voor „Les Conférences Francoises Wie is Henri de Montherlant, romancier en toneelschrijver, oorlogsvrijwilliger en vrouwenhater, amateur-stierenvechter en dichter, een „zoon van Rome" en felle be strijder der christelijke democratie? Wat voor een mens is dat. die al deze tegenstrij digheden belichaamt en hoe denken de Fransen zelf over deze landgenoot-littera tor? Op al die vragen heeft Roger Secré- tain, Frans politicus, journalist en essayist, vrijdagavond voor „Les Conférences Fran chises" in de aula van het Gymnasium te Haarlem een antwoord gegeven dat de figuur van deze vrijbuiter in de Franse letteren voor velen begrijpelijker gemaakt heeft „Montherlant", aldus zei Secrétain, „is inderdaad de vleesgeworden controver se, wonderlijk mengsel van denken en ge nieter van wreedheid en gevoeligheid, van heftigheid en rust, dat psychologisch mis schien alleen te benaderen is uit zijn liefde voor Spanje en de Spaanse levensstijl, zo als die spreekt uit dé nobele, wrede kunst van het stierengevecht. Datzelfde Spaanse dualisme beheerst het karakter van Mon therlant hij is beurtelings een Quyote, een Cid, een Greco en een Don Juan, ofwel alles tegelijk, met de trots van een „gran de" en de nederigheid van een bedelmon nik, beest en engel. Op veertigjarige leef tijd bijvoorbeeld schrijft Montherlant tege lijk de twee essays: een over de gedachte van Pascal, het andere over het stieren- doden. Zijn werk weerspiegelt die snelle wisse lingen tussen licht en donker, maar ook zijn sterke irreële en heldere stijl de klaar heid van de Griekse klassieken en de kracht van een Bernanos en een St. Exupéry. Be- invloed is hij alleen door Barrès. door Gide, maar vooral door Nietzsche, die hij nog overtreft in het provoceren van zijn lezers en van zichzelf. Pi-ovoceren moet hij altijd weer en vooral de andere sekse: vooral in de roman „Les jeunes filles" manifesteert hij zich als en vrouwenhater. Maar ook dat verandert: in zijn latere toneelstukken, zo als „La reine morte" bezingt hij op ont roerende wijze een grote liefdestragedie. Montherlant, zo zegt Secrétain, is de eeuwige verandering: jarenlang is hij non conformist, maar als het nonconformisme mode wordt, keert hij schielijk naar de tra dities terug. Slechts een ding blijft hij trouw: zijn filosofie dat het geluk uit hedo nistisch genieten bestaat, dat echter niet altijd noodzakelijk een vulgair genieten be hoeft te zijn. Bij Montherlants personages vindt men het dikwijls ook terug als „le plaisir des plaisirs refusé's". Breed wijdde de spreker ook uit over de luciditeit van Montherlants proza: „een luciferiaanse luciditeit die soms leidt tot een zekere morele onverschilligheid. Zelfs in zijn meest „scandaleuze" werken echter, zo meent Secrétain. wordt het immorele en het morbide gelouterd door de schoonheid van taal en stijl. Tenslotte gaf de inleider een analyse van Montherlants betekenis voor het Franse toneel. In zijn jongste, naoorlogse stukken, schiep hij figuren die veel menselijker en dieper zijn dan de cynici, de libertijnen en de sadisten uit zijn vroegere werken. De „mens der smarten" treedt in de plaats van de diabolische, perverse wezens uit zijn romans en zelfs de vrouw wordt op de planken gei-ehabiliteerd. Ten bewijze hier van en ter afsluiting van zijn causerie las de spreker tenslotte enkele bladzijden uit wat als hij Montherlants mooiste werk beschouwt: de laatste dialoog tussen Ines de Castro en de koning van Portugal uit het drama „La reine morte". ADVERTENTIE Kantoormachinehandel M HARlOö SchoterWeg ,122, Haarlem, Tel 12681 HAARLEM: Artsen: men raadplege telefonisch firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: Jan Heek, Koninginneweg 51, Haarlem, telefoon 13174. Apotheken: Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Apotheek 't Gildehuys, Koningin neweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 25860. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Overveen: Dokter Post. Rollandslaan 35. Overveen, tel. 10367. Aerdenhout: Dokter C. Kroon. Burg. Den Texlaan 12. Aerdenhout, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telef. 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, telef. 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 1 de cember geopend de Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal. tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42. Santpoort, Dorp, tel. 02560-8284 en Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, Heemstede, tel. 38320. HEEMSTEDE: Artsen: R. P. J. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550 en G. S. Nout, Camplaan 20, telefoon 38763. Wijkverpleging: zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805 (en in de week van 26 november tot en met 1 december des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp, dokter Nanninga, tel. 6220; Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280; Badhoevedorp, dokter Den Ouden, tel. 2368.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19