SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE DE SAMENZWEERDERS 3 kerkuil De opstellingen MERLIJN EN DE W0NDERBESSEN r 7 s.v.v. KERKELIJK LEVEN Gebed en genezing KORFBAL HOCKEY HANDBAL WA TERPOLO De haargroei-tonic die werkelijk helpt Paardensport Vanavond en morgen tal van cracks aan de start in Hilversum VERVOLGVERHAAL ^door Friedrich Bruegel Salcedo wierp speer reglementair 82.53 m. IJshockey Gelukkige overwinning van „Europese" Canadezen Sport in 't kort kunstn ij verheid Agenda voor Haarlem Heringa Wuthrich ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 Als er zondag voetbal gespeeld wordt in Nederland, dan kan het wel eens een dag van extra verrassingen worden. Dat is vrij wel altijd zo als er bijzonderde weersom standigheden zijn. De voetbalminnaars uit Haarlem en omgeving staat overigens weer een veelzijdig programma te wachten. Stormvogels en R.C.H. de laatste nog steeds ongeslagen spelen op eigen veld tegen respectievelijk Hermes D.V.S. en D.F.C. En in het Noorder Sportpark in Haarlem speelt verder E.D.O. in eigen om geving tegen Vitesse uit Arnhem. De uit spelende verenigingen uit 't betaalde voet bal zijn Haarlem en V.S.V., die Emma ejn H.V.C. ontmoeten. Andermaal kan Stormvogels dus de hel pende hand bieden aan de Racing. Net als verleden week toen de IJmuidenaren Ex celsior een punt ontfutselden. En ook tegen de topploeg Hermes D.V.S. is Stormvogels niet kansloos. Een gelijk spel moet zeker mogelijk zijn. Dat geldt ook voor de Racing, die in D.F.C. een elftal ontmoet dat zo on geveer van gelijke kracht is. Het zal dus geducht spannend kunnen worden in het Ileemstcedse Sportpark. Een overwinning zou de Racing weer een aanzienlijk betere kans op een van de hoogste plaatsen geven. Gezien de onderste plaats, die Emma in neemt, moet Haarlem morgen zonder al te veel moeite kunnen winnen in Dordrecht. Het zou ons tenminste bijzonder verbazen indien de roodbroeken niet met de volle winst naar Haarlem terugkeerden. Voor E.D.O. staan de zaken anders. De Haarlem mers slaan er bar slecht voor en zullen heel wat successen moeten boeken om weer een aanvaardbare, positie in te nemen. Vitesse de tegenstander van morgen staat er echter ook verre van best voor met zes punten uit acht wedstrijden. De standen in de eerste divisie zijn: van de ranglijst in onverminderde hevig heid voort. Er zal na de wedstrijden van morgen wel niet al te veel verandering komen in de stand, die op het ogenblik als volgt luidt: Ajax 9 14 Sparta 9 8 Enschedé 8 13 Rapid 9 8 Feyenoord 9 12 G.V.A.V. 9 8 N.A.C. 9 12 P.S.V. 9 8 F ortuna 9 11 Amsterdam 9 7 M.V.V. 9 11 Elinkwijk 9 5 V.V.V. 8 10 Eindhoven 9 5 D.O.S. 9 10 Willem II 9 4 N.O.A.D. 9 10 B.V.V. 9 4 Alkmaar 8 13 H.D.V.S. 9 15 A.D.O. 7 12 Blauw Wit 8 12 Limburgia 7 10 S.H.S. 8 12 Volewijckers 8 10 Excelsior 9 12 Haarlem 7 9 D.F.C. 8 11 Xerxes 7 9 R.C.H. 7 10 K.F.C. 8 9 Volendam 7 10 Hehnondia 8 8 Sittardia 9 10 8 7 Rigtersbleek 7 8 H.V.C. 8 7 Stormvogels 7 7 Roda Sport 8 7 Vitesse 8 6 Wageningen 8 7 Helmond 8 4 Graafschap 8 6 A.G.O.V.V. 9 4 V.S.V. 8 5 E.B.O.H. 8 3 D.W.S. 9 4 E.D.O. 9 3 Emma 9 3 Fortuna (VI.) 7 1 In de hoofdklasse gaat vooral de strijd om de beste plaatsen in de bovenste helft Het Interkerkelijk Evangelisatie Comité In Haarlem heeft in de afgelopen week een aantal samenkomsten belegd, speciaal be stemd voor „zieken, vermoeiden en bela- denen". Door het plaatsen van advertenties en het vespreiden van folders zijn de in woners van Haarlem en omgeving voor deze diensten uitgenodigd. Voor ons is deze „Week van Genezing" een aanleiding om vandaag onze rubriek te wijden aan de zo genaamde Gebedsgenezing In de laatste jai-en is dit begrip in onze omgeving weer zeer bekend geworden door het optreden van de Duitse fabrikant Her mann Zaiss. Het begrip is reeds eeuwen oud. en bepaald ook niet specifiek christe lijk. Reeds in de primitieve Godsdiensten komen wij de tovernaam tegen aan wie men de macht toeschreef om de Geesten, die de ziekten veroorzaken, te bezweren. In de oosterse godsdiensten wordt het voor mogelijk gehouden om door scherpe con centratie op deze geest, lichamelijk lijden te weren en in de tempel van de Griekse God Asklepius kon men hetzelfde bereiken door geestelijke oefeningen en meditaties. Zo heeft men altijd gepoogd om ziekten te bestrijden met behulp van de geest zonder chirurgische ingrepen of medicijnen. Het is voor ons van belang te weten wat de bijbel hiervan zegt. Uit het feit, dat de meningen van de christenen over deze ma terie nogal uiteenlopen kan men afleiden, dat het blijkbaar niet zo eeenvoudig is om bijbelse conclusies te trekken. In alle be scheidenheid willen wij toch een poging doen. Uiteraard verbiedt de bijbel om ge nezing te zoeken door het aanroepen van machten wanneer het niet om de macht van de levende God gaat. Men leest in het Oude Testament, in het dertiende hoofd stuk van het boek Deuteronomium hoe spiritisme en het gebruik van Gods naam in allerlei bezweringsformules wordt afge wezen. Genezing van ziekte wordt ook gezocht buiten de wetenschappelijke geneeskunst door mensen die blijkbaar over bijzondere gaven en krachten beschikken.. De bijbel verbiedt niet gebruik te maken van na tuurlijke, persoonlijke krachten onder de voorwaarden, dat deze aangewend worden om de naaste uit liefde te dienen onder de leiding van God. Er wordt overigens in dit opzicht gewaarschuwd om zeer voorzich tig te zijn. Genezingen die tot stand geko men zijn door suggestie of doordat er een zeer sterk appèl gedaan is op het gevoels leven van de zieke, zijn in de regel niet blijvend van aard. Toch kan men zeer ze ker in de bijbel de gedachte tegenkomen dat door een echte ontmoeting met God in de prediking of de zielzorg of het avond maal de geestelijke oorzaken worden blootgelegd, die tot ziekte aanleiding kun nen geven en waarop de genezing kan vol gen. Intussen mogen wij niet uit het oog ver liezen, dat, waneer wij willen bidden zo als de bijbel ons dat leert, dit gebed nooit een techniek mag worden om God tot iets, bijvoorbeeld genezing, te dwingen. Het christelijk bidden is als het spreken van een kind met cle Vader. Daarom kan er eigenlijk alleen maar wanneer men aan de bijbel vasthoudt, van gebedsgenezing gesproken worden wanneer er ergens om genezing gebeden is zonder dat daarbij mensen een rol hebben gespeeld. In zulk een geval ervaart een mens genezing als een vrij geschenk van de goedheid van God en als een onmiddelijke ingreep van zijn macht. Er komen op verschillende plaatsen in de bijbel woorden voor die deze wijze van bidden rechtvaardigen. De bijbel stelt het niet zó: öf de dokter óf de gebedsgenezing. In een van de apocriefe (men zou dit woord kunnen vertalen met „officieuze") bijbelboeken wordt gezegd: de dokter mag dienaar Gods zijn. Maar God wil hier en daar direct ingrijpen om het geloof en de hoop te richten op zijn scheppende macht. Wij kunnen van de gebedsgenezing geen systeem maken, maar een christen mag geloven, dat zijn gebed door God ver hoord wordt Amateurvoetbal Bij de amateurs zijn er tal van spannen de wedstrijden te verwachten. In de tweede klasse A ontmoet Zandvoortmeeuwen H.B.C. op eigen veld en zal wel winnen. KennemersD.E.M. is een plaatselijke wedstrijd met alle gevolgen van dien. V.V.B. moet voorts van O.S.V. kunnen winnen en Schoten zal de handen vol heb ben aan Beverwijk. In de tweede klasse B krijgt H.F.C. V.V.A. op eigen veld als tegenstander en zal moeten winnen om in de bovenste helft van de ranglijst te kun nen blijven. In de derde klasse worden gespeeld: E.V.C.—Vitesse '22, C.S.V.—Alkmaarse Boys, A.D.O. '20—Z.A.P., I.V.V.—Kinheim, VelsenTerrasvogels, AssendelftE.H.S., Wijk aan ZeeW.S.V., RipperdaVoor burg, LaakkwartierHillegom en Rooden- burgT.Y.B.B. In de vierde klasse zijn vastgesteld: BloemendaalA.G.S., D.I.O. N.A.S., HalfwegNautilus, V.V.H.Wa terloo. Onze GezellenGeel Wit en DOCOS T.H.B. Een belangrijk korfbalprogramma wacht de Haarlemse ploegen 7,ondag: twee van deze wedstrijden vinden plaats in Haar lem, namelijk Oosterkwartier-Fortuna en Haarlem-Excelsior. De inzet van beide wedstrijden is de achtste plaats om de in deze competitie toegepaste verzwaarde de gradatie. te ontlopen. In de wedstrijd Oosterkwartier-Fortuna moet de thuisclub beslist winnen, want an ders wordt Oosterkwartier een ernstige kandidaat voor die achtste plaats. De stand van de onderste drie ploegen is na melijk: Fortuna 7 Oosterkwartier 8 Hespa 9 In Amsterdam bereikten mers een 6-6 gelijkspel. Wellicht zou het terreinvoordeel ditmaal de zege aan Oos terkwartier brengen. Een eveneens zeer spannende wedstrijd wordt de ontmoeting tussen Haarlem en Excelsior. Het gevaar voor Haarlem voor de achtste plaats is voorlopig minder groot, zoals uit de stand blijkt: Haarlem 6 6 Excelsior 7 6 DVD 8 3 OBZB 8 0 Met een gelijkspel zou Haarlem reeds van een succes kunnen spreken. Aurora gaat op bezoek bij Hespa en moet in staat worden geacht de zege te behalen. Watervliet komt op bezoek bij DED, dat revanche wil nemen voor de smadelijke 10-3 nederlaag te Velsen. Of Watervliet het zover zal laten komen, valt te. betwij felen. Van de derde klassers speelt Sport Ver beent-reeds hedenmiddag tegen Alhuis. De thuisclub zal in veel betere vorm moeten zijn dan afgelopen zondag wil het geen ver der puntenverlies oplopen. Nieuw Flora wacht wederom een zeer zware taak: kampioenspretendent Meo komt op bezoek. Animo Ready gaat op be zoek bij Oosterpark en zal na heftige tegen stand de zege behalen. 5 4 1 de Haarlem- Dit weekeinde worden wel de beker wedstrijden gespeeld. Alliance heeft met de herenploeg goede winstkansen in de uitwedstrijd tegen Hilligersberg, hetgeen ook voor Zandvoort. te verwachten is in de ontmoeting tegen HIC. BMHC komt in de tweede ronde van de HTTC-beker binnen de lijnen tegen de overgangsklasser Victoria, zodat de Bloe mendalers de volgende ronde kunnen ha len. De oude glorie van Zandvoort en HBS komt deze zondag ook weer eens aan het werk en wellicht met succes. Voor de Zilveren Roos speelt het reserve elftal van BDHC thuis tegen Amsterdam en ondanks het terreinvoordeel voorzien wij geen succes voor de Bloemendaalse dames. Ook Alliance moet aftreden tegen een eerste klasse elftal, namelijk Kieviten. De verwachtingen voor de deelnemende dames-elftallen voor de Amsterdam-beker zijn veel gunstiger. Behalve de vele beker wedstrijden is ook nog een klein inhaal programma vastgesteld. Ever Swift ont vangt een sterk Togo elftal en zal vermoe delijk wel de eer aan de gasten moeten laten. Voorlopig zal het veldhandbal zich tot de afdelingswedstrijden blijven beperken aangezien de districtsklassers aan de zaal handbalcompetitie deelnemen. Ook zondag gaan de reserves van Concordia aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem tegen AVA een zware strijd tegemoet, aanvang half drie. HOC en Rapiditas 2 zullen elkaar als gelijkwaardige tegenstanders om tien voor tien ontmoeten. De Blinkert en THB trekken beide naar Velsen-Noord om respectievelijk het twee de en derde team van IJmond te ontmoe ten. De dames-reserves van Concordia moe ten in de badplaats van Zandvoortmeeuwen kunnen winnen, aanvang twee uur. Het derde damesteam van Concordia verschijnt voor de eerste keer in het veld en zal het waarschijnlijk tegen Rapiditas niet kunnen bolwerken, aanvang twee uur. De Blinkert zal in Velsen-Noord tegen de dames van IJmond, die in de afdelings klasse leiden een nederlaag tegemoet gaan. Evenals Full Speed tegen de reserves van IJmond. Zaalhandbal In het RAI-gebouw in Amsterdam wordt zondag het zaalhandbal-programma voor de Haarlemse districtsklassers voortgezt. Met de heren-waterpolowedstrijd DWT 2-Vliegende Vissen uit Alkmaar wordt van avond om acht uur het programma van wedstrijden in het Sportfondsenbad in Haarlem geopend. Hierna wordt gespeeld de dames bekerwedstrijd HPC-HZPC waar na de heren van DWR de strijd zullen aan binden met Meeuwen. Een spannend duel beloofd de ontmoe ting HPC-HVGB te worden. Als laatste wedstrijd vermeldt het programma de da mes wedstrijd DWT-Haarlem. De eerste divisicclubs van het betaalde voetbal en de amateur tweedeklassers uit Haarlem en omgeving komen zondag als volgt (te lezen van links naar rechts) in het veld: R.C.H.: Van der Voort; Schoonenberg en Van der Brink; Kruyer. Jansen en Hoo- gendoorn; Brouwer, Biesbrouck, Van Braam, Honout en Kroonsberg. Haarlem: Snijders; Oepkes en Laan; Tielrooy, De Voogd en Boom; Doets, Vreeken, Flens, Ketting en Groene- veld. Stormvogels: De Graaf; Post en Freriks; Tol, Snoeks sr., Jansen sr.; J. Snoeks, Groot, Luppens, Jansen jr. en v. d. Meer. 8 y V.S.V.: Geerlofs; Schoon en Beentjes; Van Deursen, Spaans en De Graaf; 8 Sybcrs, Planken, Deh Oude, Belfroid en Van der Heyden. E.D.O.: Koelemij; Berends en Vervoort; 8 Van Kampen. Petterson, Boekelaar; Plaizier, Roodselaar, Duivenvoorden, Spiers en Prins. Amateurs 8 X H.F.C.Van der Lee; Dekker en Winter; Bouwman Molijn en Wijkhuizen; 8 Domhoff, De Nijs. Jansen, Molenaar en Van Schouwenburg. 8 Zandvoortmeeuwen: J. Keur; A. Stok- man en J. Zwemmer; B. Keur. Kerk- man en B. Water; Castien, A. Koning, S. Water, Visser en Koper. Kennemers: Tijms; Lejeune en Van der Sluys; Horeman, Brethouwer en K. 8 Minneboo; F. Mosk. Luyt, Van Soest, 8 J. Minneboo en J. Mosk. D.E.M. Aardenburg; Spanjaard en p Niesten: Starremans, Dekker en Gode- 8 rie; Zonjee, Burger, Jansen, N. N. en 8 Appel. 8 Beverwijk: Raan; Bruinenberg en N. N.; R Wolterman, Minneboo en Van der Pas; 8 Gerrits, Van Baaien, De Ruyter, Waan- ders en Van der Ploeg. Schoten: Kessens; J. Geurtz. Hogendijk; v. Gelder, v. Ve<m, Blankensteyn; Van Oosten/Woning, v. d. Mark, Pelser en Sandbcrg. 8 Pierre Monneret. De bekende Franse motorrenner Pierre Monneret heeft bekend gemaakt dat hij zich uit de wedstrijdsport heeft teruggetrokken. ADVERTENTIE nr AIR no Wanneer Uw haar dunner gaat worden dan mooi is en U moeite moet doen om dat te ver bergen, doe daar dan iets aan. Voor Uzelf en voor allen die U zien. Dat kan voortaan! Want als de haarwortels nog aanwezig zijn (en dat is praktisch altijd het geval) kan Callo U helpen. Een Callo-kuur, gecombineerd met het gebruik van vitamine B-com plex (uit bruinbrood, gistvlokken enz.) maakt Uw haargroei even weelderig als ooit! Dames zowel als heren vin den er evenveel baat bij Prijs f 6.50 per flacon. Ver krijgbaar bij kappers, par fumeriezaken en drogisten. Er ligt een gratis brochure (met uitvoerige inlichtingen en foto's met attesten) voor U klaar. Vraag deze aan Uw winkelier of bijInstituut ENORGA, van Merlenstraat 120, Den Haag. van Dr. Jos de Cock Op een dag verscheen Morabix aan de poort van het koninklijk paleis. Hij vroeg toegang tot koning Bardowjjn II, want hij had iets zeer belangrijks, zei hij. Na lang praten liet de opperwachter Morabix door, en die verscheen nu in de troonzaal. „Majesteit", zei hij plechtig. „Ik, Morabix, heb na lang zoeken een drank gevonden, die u zeker genezen zal!" De koning keek op, met jletse ogen. Hij had al zoveel drankjes, poeders en pillen van zijn doktoren geslikt, dat hij er niet veel hoop meer in had... 91-92 De laatste dubbele meeting in Hilversum brengt een record-aantal dravers aan de start, zodat dit weekeinde niet minder dan 17 draverijen moeten worden verwerkt, waarvoor ruim f20.000 aan prijzen beschik baar is. In het openingsnummer heeft Toren valk S na vele vergeefse pogingen een kansje zijn eerste overwinning te boeken, tenzij Unicum Hanover en Tamara Norton met een betere verrichting voor de dag komen. Zoals voorspeld bleek de bijna 2400 meter lange afstand voor Uitloper een te zware opgave. Daar de afstand nu dezelfde is gaat nu de voorkeur uit naar Type Erebus, Tensor Gregor en Uranle, die elkaar weinig ontlopen. In de Volbloed-prijs hebben de beide koppaarden bij een vlot vertrek een goede kans. doch daar zij meermalen on handelbaar zijn. wordt het meeste vertrou wen geschonken aan Scita Donum. Sir K rr- rigan zou kunnen verrassen. De bekende kortebaanster Ria B H wacht steeds op de haar passende korte afstandsnummers. Zij heeft dit weer in de Jaarling-prijs, waarin zij in feite alleen Promotor O heeft te vrezen. Bij de leerlingen kan Querida Donum nu haar eerste zege boeken, vóór Rosa Gregor en de mogelijke outsider Paul Spencer. In de Primerings-prijs heeft Ruth Buffington een uitstekende kans. Sam Spencer doet zijn heroptreden en in ouderwetse vorm is hij het aangewezen plaatspaard. Het internationale nummer brengt als de grote favoriet aan de start stal France (Our Volann, Martini Spencer). Bij harde en droge baan zal Radbout de grootste concur rent zijn. De cracks Double Six M en Olga Pluto staan voor ec te zware taak. ZONDAG Op de z^ndagmeeting vormt de traditio nele Hoefslagbeker, een draverij over 2800 meter, de hoofdschotel. Olga Pluto staat voor de* taak haar concurrenten 80 meter voorgift te geven. Quicksilver S, Our Volann en Prinses Zora vormen het trio dat voor de Nederlandse kampioene het gevaarlijkst is. In het internationale ama'eursnummer heeft Pieter p óe. beste napieren, gevolgd door de sterke Pelikaan S en 'Oranje Nassau. Bij de 4e klassers heeft stal .Oosting in Uno Pronto err 'Us'Jeltie Pluto opnieuw de -«ge in handen, evenals in de tweede afdeling met Uria S, met als mededinger U Diena, In de 't Gooi-prijs hebben de 3-jarigen weder om de belangrijkste rollen. De strijd zal voornamelijk gaan tussen Umher en Uranus. Daar Umber betrouwbaarder is mag worden aangenomen dat zij zal winnen. Met Sonja Belwin is het altijd alles of niets. Ook in de Bussum-prijs heeft zij bij een parcours zonder fouten zich zelfs niet te haasten om te winnen, hoe goed de con currentie (Upie Scott P en Spencer Nora) ook is. In de eerste afdeling van de Naarden- prijs heeft Geersen met Ready Hollandia G de mogelijkheid om te winnen, maar Reni Spencer en Rudi Williams zullen het hem niet cadeau doen. In de tweede afdeling kan de noordelijke stal Oosting met Ray Robin son de tweede zege boeken. Een zeer open nummer, waarin Promotor O. Roelina en Rita Belwin een belangrijke rol zullen mee spelen. Na maanden van afwezigheid komt Spen cer Gay's Zoon in de Loosdrecht-prijs weer voor de dag. De grote hengst heeft de af stand mee en zal fit and well niet te klop pen zijn. Spee-'y Lady en Reyland zijn de andere kandidaten. Een handicap met 19 paarden sluit dit kolossale weekeinde programma. Indien alle paarden aan de start komen heeft Quick Hollandia G geen kans en zal stalgenoot Swift Hanover de erepalm wel wegdragen. V7 Zelfs Nikolaj Wassiljewitsch heeft momenten van aarzeling gehad en hij heeft in mijn aanwezigheid critiek geuit op zijn eigen handelingen. Als wij blijven leren van onze fouten, dan zijn wij op de goede weg, dan kan ons en de Partij niets meer gebeuren. Svec knikte. Eigenaardig, dat Kladensky aanvoelde, dat ik enigszins van mijn stuk was gebracht! Ik weet mij anders toch wel goed onder controle te houden. De Partij legt ons vaak plichten op, die een last betekenen voor ons geweten, zei Kladensky. Wij moeten dat echter van ons afschudden on dat kunnen wij alleen maar doen, als wij duidelijk beseffen, dat voor ons de Partij de hoogste morele wet is. Wij hebben allemaal fouten gemaakt, dacht Svec, maar Horak en Semal hebben er voor betaald, en zij waren eikaars vijanden. De één heeft de ander gedood. Wat zouden zij doen, als zij konden horen, wat Kladensky nu zei? Hij was door deze gedachte zó geschokt, dat hij nau welijks hoorde wat Kladensky zei. Toen hij uit zijn gepeins ontwaakte, werd hij zich bewust, dat Kladensky hem scherp opnam. Ik mag u wel bedanken voor uw woorden, zei Svec. Het was een belasting van mijn geweten om de zaken van Semal en Horak te regelen, alhoewel ik heel goed besefte, dat zij vijanden waren. Maar na wat u gezegd heeft, voel ik mij weer op mijn gemak. Goed, antwoordde Kladensky. Laten wij verder gaan. Ik heb met Nikolaj Wassiljewitsch jouw plannen voor een reorganisatie van de Buitenlandse Afdeling be sproken. De telegrammen uit het buitenland zullen direct naar jou gestuurd worden, terwijl de gehele Ge heime Afdeling onder jouw toezicht blijft. Het is alleen nog een kwestie om een goede plaatsvervanger aan te stellen voor de perioden, dat je in het buitenland bent. Hoe denk je over Formanek? Maar goed, daar praten wij nog wel eens over. Er is nog een dringender kwestie. Die koperzaak. De machinefabrieken wachten op koper, maar wij kunnen het hen niet geven. Je eerste taak zal zijn het koper, dat Plock jou in Berlijn zal leveren, over te dragen aan de vertegenwoordiger van Nikolaj Wassil jewitsch. Er kan over deze zaak niet meer gesproken worden. Vandaag was er nog een scène over met Steiner; hij zal het niet lang meer maken.Jij voelt de zaken beter aan. Je draagt alles over en je zorgt voor een nieuwe zending van Plock of een andere zwarthande laar. Zodra je de gehele Buitenlandse Afdeling hebt overgenomen, zal ik opdracht geven, dat alle corres- pendentie bij jou terecht komt en niet meer hier. Met Nikolaj Wassiljewitsch is ailes al besproken. Jij zult direct onder hem werken. Ik zal uw instructies nauwkeurig opvolgen, ant woordde Svec. HOOFDSTUK XXVIII Toen om half elf die avond een bewaker Jans cel bin nenging, sliep hij. Het was dezelfde bewaker, die Koseks briefje had gebracht. Jammer, dat ik hem moet wek ken, dacht hij, maar plicht is plicht. Hij tikte Jan op de schouder. Kleed je aan! Jan gehoorzaamde. Toen Jan zijn sokken aantrok, vroeg hij: Wil dr. Formanek mij weer spreken? Nee, antwoordde de bewaker. Ik moet u naar het kantoor brengen. U gaat ergens anders heen. Weet u soms waarheen? Nee, dat weet ik niet. Ik moest u naar het kantoor brengen. Uw papieren liggen daar ook. Ik heb gelukkig geen bagage. Dat is de gemakke lijkste manier om te reizen, ze Jan spotend. De bewaker keek hem aan en dacht: Die jongen pro beert nog een mopje te maken, maar glimlachen is er niet bij. Wie weet waar hij bang voor is. Hij klopte Jan op de schouder. Alles zal wel goed aflopen. Gelooft u dat werkelijk? vroeg Jan. De zaken werden snel afgehandeld. Hij kreeg de loden jas terug en een hoed. Een politieman begeleidde hem vervolgens naar een auto, die voor het gebouw stond te wachten. Een luitenant van de Nationale Veiligheidsdienst zat achter het stuur. Mag ik naast de chauffeur zitten? vroeg Jan, die zich enigszins duizelig voelde vanwege de koude avond lucht. Nee. riep de man, die achterin de wagen gezeten was. Geen grapjes. Kom naast mij zitten! Jan stapte in, waarop de wagen vertrok. Waar gaan wij heen? vroeg Jan. Er kwam geen antwoord. Mag ik roken? Als u dat moet doen, ja, antwoordde Jans buurman, eveneens een luitenant van de Nationale Veiligheids- dient. Maar gooi de as niet op de grond, gebruik het asbakje. Goed, mompelde Jan. Hij keek naar buiten. Zij reden langs de gebouwen, waar de jaarbeurs steeds werd gehouden. Waar zouden ze mij heenbrengen? In deze richting is geen gevangenis. De rook in de gesloten wagen deed hem hoesten. Hij Knoopte zijn jas los om zijn zakdoek te pakken. Na een iweede hoestbui zei de man naast hem: Dat komt van nei roken. Hij opende het raampje. Lange tijd zei geen hunner een woord. Jan kende de buurt, waar zij door reden, goed. Als zij de Trojabrug zouden passeren, dan wist hij al waar zij heen zouden gaan, dan behoefde hij dat niet te vragen.0. De wagen had Praag achter zich gelaten; zij reden te midden van landerijen. Dit is de weg naar het fort Terezin, dacht Jan. Het is dus waar, dat zij het fort als gevangenis gebruiken, precies zoals de Duitsers! Jan voelde zich dodelijk vermoeid. Het deed zijn ogen pijn om vooruit te kijken, in het schijnsel van de kop lampen. De twee mannen van de Nationale Veiligheidsdienst én Jan bleven zwijgen, totdat zij bij het fort waren ge komen. De poort zwaaide open. Stap uit! Jan stapte uit. De man, die naast hem had gezeten, liep met hem het gebouw in. Cel zeven, be veelde hij. Enkele minuten later viel de deur van de cel dicht. HOOFDSTUK XXIX Dinsdagmorgen half negen reed de wagen van de Franse ambassade voor bij hotel Alcron. Lenótre kwam Aubrey halen om hem naar dr. Formanek te brengen, waar het toegezegde onderhoud met Jan zou plaats vinden. (Slot volgtI De Spaanse speerwerper Quadra Salcedo. die de 80 meter grens passeerde met zijn „Spaanse stijl" welk" echter door de IAAF werd afgewezen, heeft opnieuw een fraaie prestatie geleverd. Hij wierp de speer 82,53 meter ver, waarbij hij zich strikt aan de reglementen hield. Salcedo heeft tijdens het werpen zijn rug geen enkele maal gedraaid en heeft zich pre cies gehouden aan de reglementaire bepa lingen over de wijze van werpen, aldus het Spaanse blad „Marca. De Spanjaard bereik te dit resultaat door het ontwikkelen van een „persoonlijke stijl". De „Europese" Canadezen hebben de Ijs- hockeywedstrijd tegen het nationale team van Tsjechoslowakije met 43 gewonnen. De ongeveer 2000 toeschouwers, die de ont moeting op de Hoky in Den Haag hebben bij gewoond, kregen een spannende strijd te zien. Maar toch, ondanks die overwinning van de favorieten, en ondanks het goede spel dat de spelers herhaaldelijk te zien gaven, zul len er maar weinigen deze avond geheel tevreden huiswaarts zijn gekeerd. Want Ro ger Guay. Goalie Sehultz en Greely mogen dan althans naar Nederlandse maatstaven gemeten „sterren" zijn; ze zijn toch altijd de minderen van Danda. Pantucek en Vanek, die deel uitmaken van de Tsjechi sche ploeg. En wanneer Sehultz in de laatste periode van de wedstrijd zijn doel niet zo voortreffelijk verdedigd had, dan waren het vrijwel zeker de Tsjechen geweest, die de zege hadden behaald. De tussenstanden warén: 01, 21, 21. WVEnschedé. Thans is definitief be sloten, dat de wedstrijd VVVEnschedé, die zondag wegens mist bij de stand 13 moest worden afgebroken, in zijn geheel zal wor den overgespeeld op 26 december (Tweede Kerstdag). ADVERTENTIE moderne interieurverzorging nieuwe grocht 75 haorlem telefoon k2soovo4i ZATERDAG 24 NOVEMBER Rembrandt: „The King and I", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Char lie's tante", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vrouw van de sultan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. „A young man with a horn", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Drie ma trozen in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De wilde eend", 8 uur. Zuiderkapel: Evan gelisatieavond van de Zakbijbelbond, 8 uur. Vleeshal: Vogeltentoonstelling: „De gekleur de zanger". Geopend van 10 tot 23 uur. ZONDAG 25 NOVEMBER Minerva: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft., 11 uur. „The King and I", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 10.30 uur. „Charlie's tante". 18 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vrouw van de sultan", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Bot sende jeugd". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De prins-student", alle leeft.. 11 uur. ..Moby Dick", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rot terdams Toneel met „De wlide eend", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: „Bonte avond van de V.A.R.A., afdeling Haarlem m. m. v. vele artiesten. SionsVerk: Bijzondere dienst ds. H. J. Kater spreekt over: „Het leven een legkaart", 7 uur. Zuiderkapel: J. Klein Ha- neveld, 10 en 5 uur. Jeuvdsamenkomst, 8 uur. Gebouw Bethel: A. Knol over: „De man wiens getal is 666", 10 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van spiritisten „Harmo- nia". Wijdingsmorgen, 10.30 uur. Vleeshal: Vogeltentoonstelling: „De gekleurde zan gers". Geopend van 10 tot 6 uur. MAANDAG 26 NOVEMBER Minerva: ..Marty". 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Vrouwen in de val". 18 jaar, 2. 7 en 9.15 "ur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Keer terug", 18 jaar, 2,30. 7 en 9.15 uur. Stuuio: „Botsende jeugd". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Moby Dick", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Elke minuut telt", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „The King and I", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Detective story" van het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. 8 uur. Frans Halsmuseum: mevrouw dra. M. M. Boldingh spreekt voor de volksuniversiteit over: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", 8 uur. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHN*Ott OLIEBRANDERS

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9