Washington zeer ongerust over de Russische greep op Slechts weinig overtreders van rijverbod KERBECO Amerika bij Bagdad-pactf Syrië HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Alarm over troepen bij grenzen herhaald; grote wapentoevoer Oostenrijk heeft al meer dan 80.000 vluchtelingen binnen Het buitenland moet méér Hongaren sneller uit het land halen Eerste autoloze zondag n Oorzaak Nieuwe arrestaties Gevaarlijke crisis in Argentinië „Draaideur"-regeling voor ontruiming van Egpyte Voor de Stille Armen Het woord is aan. Aanslagen op Cyprus Tractor voor de auto en gevolg Storm Vreemde zaak Wel reclamevliegen Geen bekeuringen te Haarlem Tsjechisch vliegtuig in Zwitserland neergestort Wie Wat Waar 1957 uitverkocht 71e JAARGANG No 119 MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 272 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 "Jj m m Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I 11 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- f1™! B fi I 1 1^1 Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. J| J| J| g g^ g J J§ Jj Jj fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Haarlems Dagblad WASHINGTON (United Press). In regeringskringen in Washing ton werd zondag uitdrukking gegeven aan grote ongerustheid over de mo gelijkheid, dat in het Midden-Oosten een nieuwe uitbarsting wordt ver oorzaakt, ditmaal door Syrië. Men merkte daarbij op, dat Syrië een politiek volgt, die aanmerkelijk meer in de Russische lijn is, dan de houding van Egypte vóór de actie in de kanaalzone. Dat Syrië alleen in staat zou zijn, met enig succes een actie op grote schaal te beginnen, gelooft men te Washington niet, maar men acht het niet uitgesloten dat Rusland Syrië tot een actie zal aanzeten, die de Sovjet Unie dan het voorwendsel geeft voor een interventie. Men heeft voldoende bewijzen, dat aan Syrië reeds geruime tijd grote hoveelheden wapenen uit communistische landen zijn geleverd. Ook in Franse berichten is daarvan sprake, men noemde daarbij zelfs hoeveelheden als twee scheepsladingen per week. De Russische instruc teurs worden erbij geleverd. Dit is een schatting, die men in Washington tamelijk ruim acht, doch dat er grote wapenaanvoeren plaats hebbeii, acht men zeker. Met bijzondere belangstelling en stijgend wantrouwen beziet men de houding van Syrië tegenover de naburige landen, met name de jongste wrijving tussen Syrië en Irak, waarbij Irak beschuldigd werd wa pens voor illegale doeleinden naar Syrië te hebben gezonden. Vooral ziet men in Washington met ge spannen aandacht toe, voor het geval Sy rië Israel zou provoceren tot een „preven tieve actie" op de wijze, waarop dit in het geval van Egypte is geschied. Naar Reuter in Bagdad van betrouw bare Arabische zijde verneemt wordt Sy rië thans „op Russische wijze" door een driemanschap geregeerd. Dit drieman schap bestaat uit kolonel Abdoel Hamid Sarraj, hoofd van de geheime dienst en onderstafchef van het Syrische leger, Salah Bitar, de minister van Buitenlandse Zaken die een vooraanstaande plaats inneemt in de zeer nationalistische partij „Al Baath Alarbi", en Chalid Bakdasj, de secretaris generaal van de Syrische communistische partij. Deze drie mannen zouden president Sjoekri El Koeatly en de andere leden van de regering in feite opzij hebben ge schoven. Verdacht alarm Uit Damascus verneemt Reuter, dat de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah Bitar, de secretaris-generaal Ham- marskjoeld opnieuw een boodschap heeft gezonden, waarin hij zegt, dat Israel troe pen concentreert aan zijn grenzen met. Syrië en Jordanië. Zoals reeds is bericht heeft Hammarskjoeld zaterdag meegedeeld, dat een onderzoek in het betrokken ge bied, dat was ingesteld naar aanleiding van een vorige klacht van Syrië, heeft In het Midden-Oosten zijn een aantal pijpleidingen voor het olietransport naar de Middellandse Zee opgeblazen. Op de foto ziet men enkele leden van een oliemaatschappij en journalisten, die de ravage aan een van de leidingen nabij Irbid City in Jordanië bekijken. aangetoond, dat er van troepenconcentra ties geen sprake was. Afbeeldingen van bazooka's, geweren en mitrailleurs van Engelse makelij werden zondag in de Syrische pers gepubliceerd, met de mededeling dat dit de wapenen zijn, die uit Irak naar Syrië gesmokkeld zijn om gebruikt te worden tegen de Sy rische regering. De Syrische pers verbond daar de com mentaar aan, dat de „samenzwering" be wijst, „dat het Pact van Bagdad een in strument van. het imperialisme en van Is rael is". Irak heeft een heftig protest ingediend bij de Syrische regering in verband met deze beschuldigingen. Radio-Bagdad meld de dit protest van Irak met. deze opmerke lijke woorden: „Ondanks deze leugenach tige belasteringen, zal Irak zijn nationale politiek niet wijzigen en onze Syrische broeders als in het verleden bewijzen, dat wij ten volle bereid zijn hulp te verlenen, waar deze nodig is". In Washington vernam UP van betrouw bare zijde, dat de Amerikaanse regering ernstig overweegt, toe te treden tot het pact van Bagdad. Uiteraard meent men een dergelijke stap niet te kunnen onder nemen, vóórdat de Engels-Franse troepen uit Egypte zijn vertrokken. Ook zou een dergelijke toetreding niet geschieden, om dat Engeland die reeds zo lange tijd heeft bepleit. Alleen de toenemende penetratie der Sovjet-Unie in het Midden-Oosten zou Amerika ertoe bewegen, zich in dit bond genootschap te begeven. Men meent in Washington, dat Turkije, Iran, Irak en Pakistan zich ongerust maken over de Russische penetratie en te verstaan ge geven hebben, dat zij de deelneming der Verenigde Staten wensen. Twee krachtige Amerikaanse vlooteen- heden hebben hedenmorgen ligplaats ge kozen in de haven van Palermo en van Messina, aan de oostzijde van het eiland Sicilië. Bij elkaar bestaan de eenheden uit één vliegdekschip en een aantal bevoor radingsschepen. De vlootbeweging wordt officieel een „operationeel bezoek" ge noemd. BUENOS AIRES (United Press) Het ministerie voor het leger van de Argen tijnse rv -ering van president Pedro Aram- buru heeft zondag meegedeeld, dat een aantal hooggeplaatste legerofficieren in arrest gesteld zijn.. Dit was de jongste ontwikkeling in een politieke crisis, die eerder deze week ge leid heeft tot het ontslag van de opper bevelhebber van het leger en ten minste nog drie andere bevelvoerende officieren. Een aantal andere officieren was zater dag reeds gearresteerd. De toestand is zeer verward. De houding van de vloot is tot dusverre niet duidelijk, er zijn berichten als zou deze bij La Plata verzameld wor den om Aramburu bij een eventueel gewa pend conflict te steunen. Waarnemers nemen aan dat het hier gaat om een groeiende rivaliteit tussen het leger en de marine. Het leger zou de rol, die de marine de laatste tijd in het staatsbestel speelt, met beduchtheid zien. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HA- FERD. BOLSTR. 48 A PORT SAID, NEW YORK (Un. Press- Reuter) Na een conferentie van drie uur tussen Britse, Franse en UNO-staven te Port Said heeft men volgens generaal Sir Hugh Stockwell besloten om, telkens wan neer er UNO-troepen aankomen, een ge deelte van de Brits-Franse troepen te laten vertrekken, een „draaideur-overeenkomst" dus. Volgens een woordvoerder van de UNO te New York bevinden zich thans 1130 man van het UNO-politieleger in Egypte, welk aantal dinsdag tot 2400 zal zijn gestegen. Maandag en dinsdag zullen meer vliegtui gen dan tot nu toe (van de Canadese en Italiaanse luchtmacht) voor de overbren ging worden gebruikt. Reeds zondag namen 12 Canadese toestellen de taak van de Zwitserse vliegtuigen over, daar het con tract met „Swiss Air" zondagavond ten einde loopt. Frans schip zonk Volgens een UP-bericht is zondag een Frans oorlogsschip, dat door Egyptisch vuur tijdens de landingen bij Port Said beschadigd was, voor de Afrikaanse kust bij Bardia gezonken. Een Brits schip dat te hulp schoot, kwam te laat en kon slechts enkele overlevenden oppikken. Vluchtelingen op weg naar de vrijheid in het moerassig gebied nabij Andau aan de Oostenrijks-Hongaarse grens. le verantwoording Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. ƒ500,—; N. N. 10,—; O. W. ƒ5,—; C. K. ƒ5,—; I. P. ƒ1,—; L. ƒ2,50; C. A. ƒ1,50; S. B. 2,50; J. B. ƒ2,50; K. B. ƒ1,—; W. B. ƒ1,—; M. de C. ƒ1,—; v. D. ƒ1,—; D. ƒ1,—; H. N. ƒ1,—; A. v. D. 0,50; v. d. G. ƒ0.50, W. G. ƒ1,—; G. G. ƒ1,—; A. de J. ƒ0,75; P. K. ƒ2,50; L. ƒ2,50; T. N. ƒ1,—; L. Plé ƒ1.—; S. ƒ2,50, J. S. ƒ2,50; W. S. ƒ0,50; A. S. ƒ1,—; J. T. ƒ1,50; B. V. ƒ1,50; T. W. ƒ1,—; W. R. ƒ2,J. C. v. D. ƒ0,50; P. v. d. V. ƒ1,Mr. v. d. G. 25,—; Mr. W. ƒ10,—; J. v. d. S. ƒ5.—; K. S. ƒ10.—; N.V. F. ƒ25,—; M. C. J. B.—v. S. ƒ25,—; Mr. H. W. S. 25,—; J. G. V. D. ƒ10,—; Dr. C. C. r. v. R. ƒ25,—; A. J. G.—S. ƒ15,—; E. S. 25,—; Dr. J. W. H. ƒ15,—; D. H. S. ƒ10,—; R. N. B. ƒ6,—; Mr. G. W. C. P.—N. H. M. de V. ƒ5.—; J. V. 5,—; D. G. H. 5,—; J. W. K. 10,—; P. A. D. ƒ10.—; H. D. ƒ5.—. Dagtotaal 821,75. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijksstraat weg 2, Haarlem en Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Horace Mann: Een leraar moet vóór alles zijn leer lingen het verlangen bijbrengen om te weten wat hij hun wil leren. NICOSIA (United Press). Twee Britse soldaten werden zaterdagavond in de om geving van Limassol door bomaanslagen ge wond. Een derde Brit werd bij een bomex plosie gekwetst in Tymbou, 15 kilometer ten oosten van Nicosia. ADVERTENTIE Oorlog komt er gelukkig niet! Wel blijft de tweestrijd. Maar ook deze is zo van de baan. Als u uw verlovingsringen koopt bij de verlovingsringenspecialist MARTIN UITTENBOGAARD Schoterweg 35 - Telefoon 16261 Oudste firma in de lande TEL 7.17162 MOTOR - BROMFIETSKIEDING De eerste zondag, dat het rijverbod van kracht was, heeft voor de controleurs geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd. Hoofdzakelijk in de grote steden zijn over treders bekeurd en auto's in beslag genomen. In Amsterdam legde de politie vijf auto's „aan de ketting". Vier ervan waren van artsen, die hun wagen voor privé- doeleinden gebruikten. Ook werd een vroedvrouw aangehouden, die haar auto op deze zondag niet voor de uitoefening van haar beroep gebruikte. In Rotterdam was het aantal in beslaggenomen auto's dertien. Dank zij het rijverbod zijn er deze zondag nergens ernstige verkeersongelukken gebeurd. Wel zijn in de hoofdstad op kruispunten vier personenauto's met elkaar in botsing gekomen, maar de schade was gering en niemand werd gewond. Aan de Belgische en Duitse grens was het autoverkeer veel minder druk dan op andere zondagen, mede doordat de wegen beijzeld en glad waren. Het verkeer uit Duitsland naar Nederland was de gehele dag gering. Een Maastrichtenaar, die bij Vaals de grens op weg naar huis wilde passeren, moest zijn reis op andere wijze dan per auto vervolgen, aangezien hij wist dat hij op zondag niet mocht rijden. Hij kwam te rug van een plezierreisje. De controle op het benzineverbruik door buitenlanders was streng. Als een buiten lands automobilist Nederland wilde verla ten en het bleek, dat hij meer dan tien li ter benzine in zijn tank had, werd hij ver plicht terug te rijden naar een benzine pomp om het teveel te laten aftappen. In vele delen van het land waren land bouwers op het denkbeeld gekomen, een tractor, die op petroleum rijdt, voor de auto te spannen en op deze wijze hun ge zin naar de kerk te rijden. Hoewel het niet bekend is of de politie in deze gevallen heeft ingegrepen, zijn zij strafbaar, als zij niet in het bezit zijn van een wegenbe- lastingkaart, die voor personenvervoer op de weg vereist is. In het land van Maas en Waal stond op deze vreemdsoortige tweespannen te lezen: „Al Geraden", een VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met tijdelijke regen en later buien. Tot storm aanwakkerende wind tussen west en noordwest. Lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Het zondags-rijverbod gaf de IJ-ponten een heel vreemd aanzien, want al sinds jaar en dag staan daar lange rijen mopperende chauffeurs te wachten. Zondag waren de ponten lange tijd leeg woordspeling op de naam van minister Al- gera. De politie in De Bilt hield een automo bilist aan, die verklaarde geen vergunning te hebben voor het rijden op zondag. Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn auto op petroleum reed. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Maar voor auto's, die niet op benzine rijden, moet anderhalf keer zo veel motorrijtuigbelasting betaald worden als voor benzine-auto's. Er wordt echter niet vermeld of de politie daaraan heeft gedacht. Ook op Texel had een landbouwer zijn tractor voor zijn auto gespannen en op dfeze manier zijn gezin naar de kerk ge reden, een afstand van 8 kilometer. Hij had een vergunning aangevraagd, maar deze nog niet ontvangen. Na de kerkdienst reed hij op dezelfde wijze weer naar huis. Of de enige agent van politie in De Cocksdorp tegen hem pro ces verbaal zou hebben opgemaakt, blijft een open vraag. De agent werd niet voor deze beslissing gesteld, aangezien het vn :mde vervoer hem is ontgaan. Wel kwam het hem later op de dag ter ore. Hij was van plan de landbouwer des avonds aan te houden, wanneer deze op nieuw per trekker en getrokken auto de tocht zou gaan maken. Indien men een trekker gebruikt voor personenvervoer op de weg, dan dient er ook wegenbelasting voor te worden betaald en de landbouwer beschikt niet over een dergelijke belasting- kaart. Toen de landbouwer hiervan op de hoog te werd gesteld, zag hij van zijn voornemen af en bestelde een taxi. „Het is een vreemde zaak", zei hij. „Ik kan met mijn gezin niet 's ochtends en 's avonds de grote afstand naar de kerk en terug gaan lopen. Nu ga ik dus met een taxi, die eerst uit De Cocksdorp naar ons toe moet rijden, ons dan near de kerk bren gen, daarna terugbrengen en die dan ten slotte weer leeg terugrijdt naar de garage in De Cocksdorp. Terwijl ik voor mijn eigen auto dus slechts benzine zou gebrui ken voor 15 km totaal, verbruikt de taxi een dubbele hoeveelheid omdat die 30 km voor ons moet rijden". Er is nog een andere vreemde zaak. Mi nister Zijlstra heeft een beroep gedaan op iedereen alleen in strikt noodzakelijke ge vallen benzine te gebruiken. Dat bereop heeft hij zaterdag in een televisie-uitzen ding herhaald. Maar het viel ons op en ook enige lezers maakten ons erop attent dat zaterdag de gehele middag drie vliegtuigen met reclame voor een sigaret tenmerk boven Haarlem en omgeving hebben rondgevlogen. Het publiek heeft daar onzes inziens terecht aanmer king op gemaakt, omdat hier honderden liters benzine zijn verbruikt voor een al lerminst noodzakelijk doel. De Velser ponten hebben de hele zondag maar een paar honderd auto's en dan nog voor het merendeel bussen over gezet, de brommers vonden het kennelijk wat te guur en de politie heeft haar arg waan jegens mogelijke overtreders van het zondagsrijverbod nergens in Kennemer- land met een grimmige bekeuring bekroond gezien. Alleen de NZHVM kreeg m Haar lem wat extra-vervoer te verwerken, maar het was echt niet opvallend, naar de hoofd halte-chef ons gisteravond kon meedelen. Wegen in ruste, een stille stad en overal tevreden wandelaars, die de schaarse auto's met onmiskenbare nieuwsgierigheid na keken. Er is intensief gecontroleerd en menige vergunninghouder heeft vijf tot tien keer zijn gestencild papier van de Rijksverkeers inspectie voor de dag moeten halen, om te bewijzen, dat hij benzine mocht verstoken op de grote Rijkswegen is bovendien door „vliegende brigades" controle uitge oefend, waarbij de politiewagens en de jeeps van de marechaussee de auto's tot stoppen dwongen om het vereiste papier op te vragen, dat in de meeste gevallen dan ook vlot kon worden overhandigd. De Sluisweg in IJmuiden, op werkdagen een bijzonder drukke verkeersader, heeft deze hele zondag zo goed als verlaten ge legen, want men prefereerde algemeen de pont, waar de wachttijden, zelfs al voeren er tussen twee en tien uur maar twee pon ten in plaats van drie, te verwaarlozen waren. De eerste autoloze zondag die in Zand- voort met veel pessimisme werd tegemoet gezien, speciaal door de bedrijfsexploitan- ten, is door het uitzonderlijk slechte weer voor de badplaats welhaast onmerkbaar voorbij gegaan. Wel was het in de straten en op de boulevards door het ontbreken van enig gemotoriseerd verkeer bizonder stil. Maar enige drukte zou deze trieste na jaarsdag toch niet te verwachten zijn ge weest. Zo was het slechte weer deze eerste autoloze zondag in zekere zin een pleister op de wonde. Overtredingen van het rijver bod zijn niet geconstateerd. De Haarlemse politie heeft gisteren een strenge controle gehouden, maar zij be hoefde geen proces-verbaal op te maken tegen overtreders van het zondagrijverbod. Het aantal verkeersongevallen was be perkt. Bij drie waren er fietsers of brom fietsers betrokken en bij een vierde een taxi en een bromfietser. Laatstgenoemde, een zestienjarige hulpmonteur, kwam uit de Jan Steenstraat en wilde rechtsaf de Schotersingel oprijden. In de Van Ostade- straat reed in de richting van de Schoter singel een taxi. Een aanrijding volgde, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Ook in Bloemendaal en Heemstede zijn geen precessen-verbaal opgemaakt tegen overtreders van het verbod. De directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij had maatregelen ge troffen, voor 't geval extra bussen moesten worden ingelegd. Door het slechte weer was het aantal passagiers voor een zondag normaal. De maatregelen behoefden niet te worden uitgevoerd. ADVERTENTIE voor al uw LEDEREN KLEDING KERKHOF - Anegang 21 - Haarlem (Van onze correpondent in Wenen) De omgeving van Nickelsdorf is niet meer het gebied waar de vluchtelingen uit Hongarije Oostenrijk binnenkomen, omdat de Sovjet-troepen deze streek controleren. De vluchtelingenstroom heeft zich naar het zuiden verplaatst in de buurt van het Oostenrijkse stadje Andau waar wel enkele Russische soldaten op vluchtelingen schie ten, maar waar ook Russen zijn die hen in vrachtwagens naar de grens brengen tegen betaling van 200 forint. In het week einde is het aantal Hongaarse vluchtelin gen, dat naar Oostenrijk is uitgeweken, tot boven de tachtigduizend gestegen. Vijf tienduizend uitgewekenen zijn naar andere landen overgebracht. Het merendeel van de Hongaren wil echter in Oostenrijk blij ven. Het zijn vooral jongemannen, die bang zijn voor deportatie, maar ook oudere man nen. vrouwen en kinderen. Boeren uit de Hongaarse poeszta, arbeiders uit de ura- nium-mijnen van Pees, intellectuelen uit Boedapest en zelfs mensen uit de ooste lijkste provincies van Hongarije. Sommi gen van hen hebben 200 tot 300 kilometer te voet afgelegd, omdat er bij gebrek aan benzine bijna geen verkeer is. Van de grens naar Andau, 7 kilometer, is een autobusdienst ingesteld. Dag en nacht dampen ketels met chocolade en thee in de vier herbergen van Andau, waar de vluchtelingen op verhaal komen. Zwervende kinderen Volgens radio-Boedapest zijn er in de laatste weken veel kinderen van hun ou ders weggelopen en dat deze kleinen „nu door het platteland zwerven". Het Hon gaarse Rode Kruis doet alle mogelijke moeite om deze kinderen naar hun ouders terug te brengen, aldus radio-Boedapest. Meer aanbiedingen Zwitserland, dat reeds 4000 vluchtelin gen heeft opgenomen is bereid er tijdelijk nog 6000 bij te nemen. Mocht na zes maan den blijken dat deze 6000 niet blijvend in Zwitserland of elders onderdak kunnen worden gebracht, dan zal Oostenrijk de vluchtelingen weer opnemen. De Britse vluchtelingen-organisaties zijn van plan per dag 700 vluchtelingen uit het kamp bij Eisenstadt aan de grens naar Groot-Brittannië zonder formaliteiten toe te laten. Ook Frankrijk heeft erin toegestemd, geen plafond vast te stellen voor het aan tal op te nemen vluchtelingen. Westduits- land verhoogde zijn quotum van 3000 tot 4500. Het Finse Rode Kruis heeft meer dan 50 miloen mark (ongeveer 800.000 gulden) voor Hongarije verzameld. Bovendien heeft Finland, met zijn nog geen vijf mil joen inwoners, voor een waarde van 650.000 mark goederen naar Hongarije ge zonden. Hongaarse vluchtelingen, die in een kamp bij München verblijven, hebben ge probeerd een gevluchte agent van de Hon gaarse geheime politie te lynchen. De man, werd door de politie naar een ander kamp overgebracht. trek naar Praag van het vliegveld Zürich is zaterdagavond een Tsjechisch passa giersvliegtuig bij Eglisau dicht bij de Westduitse grens neergestort en op de grond tot ontploffing gekomen, waardoor een krater van dertig meter bij drie meter ontstond. De drieëntwintig inzittenden achttien passagiers en vijf bemanningsle den vonden de dood Bij het ter perse gaan van dit num mer werden aan onze loketten de laat ste exemplaren van Wie Wat Waar 1957 afgehaald. Diegenen onder onze le zers, die zo verstandig waren zich tijdig van dit handige boekje te voor zien, zullen er ongetwijfeld veel pie teer aan beleven. Het grote succes van Wie Wat Waar 1957 binnen een week werd de gehele oplage ver kocht geeft ons de overtuiqinq dat WIE WAT WAAR 1958, dat wij in no vember van het volgende jaar hopen te brengen, eveneens snel zijn weg naar onze lezers zal vinden. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD/ 3 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT XXXOC<XXX>X>OOOOOOOOOOCX)OOCXOOOOOC^^

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1