Door de UNO beschermd Egypte begaat een oud en laf vergrijp KERBECO Nehroe vraagt Kadar UNO- waarnemers toe te laten Kat-en-muisspel met Joden Ambtenaar (met glimlach): „Zij gaan er uit, desnoods de zee in" HET WEER Crisis in Brits-Amerikaanse relaties nadert hoogtepunt ■MËÈËÈÊÊËÊËÊÈ Protesten van de arbeidersraad van Boedapest tegen rede van de premier Hongaarse vluchtelingen in Soestdijk Butler zet zich schrap tegenover UNO: „geen volkomen ontruiming' mm m Harde koude wind Israëlisch beroep op UNO-assemblée Hatta verwerpt oude bewering van Sukarno Voor de Stille Armen Het woord is aan Treinontsporing in India Regeringsbesluit Tijdelijk onderdak voor drieduizend Hongaren Getuige Manoch uit proces- Jungschlager overleden 71e JAARGANG No 121 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1956 301e JAARGANG No 274 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT "1 "H"1 "1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. i 1 i 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 i i Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. I j II 11 I 111 1 <JI 1l Jj (L jÊ (LJP 8 Jl IJ fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman >CCOOCCOOOCOCCOOOOOOOCOOOOCOCOOOOCOOOCXX^OCOOOCOCOOCOCO Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, die gedurende een maand de gebeurte nissen in het Midden-Oosten van nabij heeft gevolgd hij bleef tot het staakt het vuren in Israel en vertrok daarna naar Cairo is zo juist uit het centrum der spanningen teruggekeerd. Niet lan ger belemmerd door censuur, begint hij vandaag een reportage over veel van wat verborgen bleef in de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten en over de gevaren, die dit gebied, en daarmede de gehele wereld, zijns inziens nog be dreigen. Hij begint zijn serie artikelen met een reportage over een probleem, dat om een oplossing schreeuwt: de Joden-vervolging in Egypte door het regiem van president Gamal Abdel Nasser. (Van onze reisredacteur) CCO»OOCX>COCra>30COC03C>COOOCOCODDCOC>XOO(XCOC>CC<XXXX»OCXX DINSDAGNAMIDDAG, aan boord van de K.L.M. DC-6 „Prinses Irene", onderweg van Cairo naar Rome Wij hebben een uur geleden mensen van blijdschap zien huilen omdat zij de Nederlandse vlag zagen. Het waren Egyp tische Joden, voor wie op Cairo-airport het rood-wit-blauw op de staart van de K.L.M. machine als een reddingsboei tussen het blauw van de hemel en het geel van de woestijn stond. Deze mensen laten zich nu door een blonde stewar- des verzorgen, nog half versuft van de angst, die achter hen ligt, nog steeds verschrikt door de koude toekomst, die hen aangaapt en toch behoren deze weggetrapten, die hun bestaan en hun bezit achterlieten en met tweehonderd gulden op zak als paupers een vreemde wereld in moeten, nog tot een handje vol gelukkigen. Zij hadden een buitenlands paspoort en konden een visum en een passagebiljet bemachtigen. Maar in het land van Gamal Abdel Nasser, thans door de UNO tot de vertrapte onschuld verheven, blijven veertigduizend mensen achter in een stille, vertwijfelde nachtmerrie, veertigduizend Joden, die een tweede uittocht uit Egypte is aangezegd. Zoals drieduizend jaar geleden Egyp.te's Joden niet meer konden wachten tot hun brood gerezen was, hebben zij ook vandaag geen respijt. Alleen is er vandaag geen Mozes, om hen door de Rode Zee naar de Sinaï te leiden, dc Sinaï, waar straks de blauwgehelmde troepen van de UNO een stuk inter nationale rechtspleging gaan vertegenwoordigen. Een internationaal recht, dat zich overi gens nog steeds niet weet te bekommeren om die veertigduizend mensen, die rillend van angst in hun woningen zitten, vaak te verschrikt om nog te eten of te slapen en wachtend op de harde stap in de stille, verduisterde straten en de klop op de deur, of die met de vreesachtige, onderdanige beleefdheid van eeuwig vervolgden de kan toren van de U.N.O. en het Rode Kruis of de buitenlandse ambassades aflopen, waar zij door min of meer wanhopige ambtena ren of secretaressen moeten worden afge scheept. Zij lichten dan beleefd de hoed, mompelen wat verontschuldigingen en schuivelen tenslotte met kromme, hopeloze schouders de deur weer uit, voort op de lange, hete weg naar het volgende bureau. Wie zijn deze Joden van Egypte? Een handvol rijke zakenlieden, maar een over grote meerderheid van winkeliertjes, kan toorbedienden en handwerkslieden. Die kleine mannetjes spreken vaak uitsluitend Arabisch. Zij zijn in de Arabische buurten van de grote Egyptische steden opgegroeid en wonen daar. Slechts hun geloof en namen scheiden hen van de rest der Egyp- tenaren. Twintigduizend van hen zijn statenloos, aangespoelden van eerdere progroms, vijfduizend hebben de Egyp tische nationaliteit, vijftienduizend anderen hebben paspoorten van de meest uiteen lopende staten. Zij hebben lange tijd kun nen profiteren van Egypte's verdraagzaam religieus klimaat. Zij hebben uit ingeboren vrees voor wat zou kunnen komen een deemoedige loyaliteit aan de dag gelegd sinds het regime van Nasser, die hoog van de toren blies over zijn godsdienstige tole rantie en tot voor enkele weken er steeds weer de nadruk op legde, dat hij niet anti-Joods, maar alleen anti-Zionistisch en anti-Israel was. De ommekeer TOT VOOR enkele weken Sinds de Israëlische troepen toesloegen en Nassers regimenten in twee dagen door de Sinaï dreven, sinds hun hoera-moed verkeerde in een chaotische vlucht, kortom sinds bewezen werd dat de nederlaag van 1948 tegen de Israëliërs niet uitsluitend aan de bedenkelijke levenswandel van koning Faroek te wijten was, is dat allemaal anders geworden. Na het U.N.O.-ingrijpen enigszins van de schrik bekomen en, nu het schieten voorbij is, weer keurig in uniform gestoken, heeft de Egyptische militaire leiding eindelijk een verslaanbare vijand gevonden, de eeuwige zondenbok de Jood. Nu wij eindelijk buiten de reikwijdte van het rode potlood van de olieachtig glim lachende censor in Caïro zijn, die ons zeide: „U kunt gerust over de anti-Joodse maat regelen schrijven, althans wanneer die geheel uitgevoerd zullen zijn", kunnen wij eindelijk proberen te vertellen, wat er werkelijk gebeurt. Helemaal duidelijk is het nog niet eens. Want de Egyptenaren missen de methodiek van de nazi's. Maar in principe staan al veertigduizend Joden op de nominatie het land uit te moeten. Eerst de statenlozen en de buitenlanders, dan de Egyptische. Weliswaar verklaarde de Egyptische minister van Voorlichting gisteren dat geen enkele Egyptenaar van >ccocococ<xxxxoc«xccccc<>:ococxxcccocco^/:o-<xyy-rorx»r>-c> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur^ Veranderlijke bewolking met nu en dan regen-, hagel-, of natte sneeuwbuien. Matige tot krach tige, maar langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noord westelijke wind. Vrij koud met vannacht in het binnenland plaatselijke temperaturen om 5 het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. COOX»OOCOC>KXX>30CX>OOOOOOOCOOOOOOOQOOOCIOOOOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S welke religie ook, het land uitgestuurd zou worden, maar de man maakte geen gewag van het nieuwe decreet op de Egyptische nationaliteit, waaronder iedere Egyptenaar, „die als Zionist wordt beschouwd", van zijn nationaliteit ontheven kan worden. Dat zijn overigens slechts de juridische kneepjes. De grote vraag is: hoe kunnen deze mensen het land uit. De Soedan en Libië accep teren hen niet. Geen enkele lucht- of scheepvaartmaatschappij kan de staten lozen vervoeren, omdat zij nergens aan land mogen. En aangezien de Joodse bezit tingen onder beheer zijn gesteld, kan vrij wel niemand een passage bekostigen. Wat dan? Een zeer hoge Egyptische ambtenaar zeide ons: „Het kan mij niets schelen. Vliegen, lopen, zwemmen, varen, maar er uit moeten zij. Misschien is het beste hen naar de bodem van de zee te zenden". De man glimlachte er bij alsof hij dit een zeer vermakelijke inval vond. Marteling DIEZELFDE houding ondervindt thans iedere Jood, wanneer hij 's nachts opge trommeld wordt, omdat hij op één van de vele lijsten staat van de geheel en al wil lekeurig arresterende legereenheden of politie-onderdelen, want officieel betreft het slechts veiligheidsmaatregelen. Hij ver schijnt voor een officier die hem zegt: „Binnen twee dagen het land uit". Soms is de termijn langer, een week misschien, maar de onmogelijkheid blijft. En op de wanhopige vraag: „Waarom?", haalt de officier zijn schouders op. Zo jaagt men de Joden tegen de muur op, waar zij niet over heen kunnen en als zij naar beneden ge vallen zijn, trapt men hen opnieuw naar boven. Dit zijn nog niet eens de ergste ge vallen. Achter de dikke muren van de Joodse school in Caïro zitten honderden gevangenen, over wie geen nieuws naar buiten dringt. Vele anderen schijnen ge- ADVERTENT1E voor al uw LEDEREN KLEDING KERKHOFF - Anegang 21 - Haarlem slagen en gemarteld te zijn om hen te dwin gen vrijwillige verklaringen te onder tekenen, dat zij Egypte wensen te verlaten. Gearresteerde vrouwen en meisjes zouden blootgesteld zijn aan obscene beledigingen van militairen. En voor de rest is er de gecombineerde dagelijksse kwelling van uiterste onredelijkheid en uiterste onzeker heid. WIE KAN dit verhelpen? Waar is de Mozes, die de Joden nu naar het be loofde land l<an brengen? Voorlopig zijn liet slechts de Swiss Air, de S.A.S. en de K.L.M., die hen bij handjesvol in veiligheid brengen. De K.L.M. heeft met extra toestellen een pendel-dienst van Rome en Athene naar Caïro ingesteld. De inkomende lege toestellen gaan stampvol terug met uitgewezenen. Naast Joden ook talrijke Fransen en Britten. Het lijkt geen lucratieve lijn, maar als men de van angst verkrampte Joden na de laatste vernedering van urenlange fouillering door arrogante douaniers eindelijk in de veilige vliegtuig-cabine opgelucht ziet adem halen, dan kijkt men zelf toch ook met enige dankbaar heid naar de rood-wit-blauwe kleuren, die zo veel eeuwen lang bescherming hebben gegeven aan de slachtoffers van dit oud en laf vergrijp. NEW YORK (Reuter) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, me vrouw Golda Meyr, heeft de voorzitter van de Algemene Vergadering van de UNO verzocht de Egyptische regering te vra gen op te houden met haar „onmenselijke politiek" jegens de Joden in Egypte. Zij zegt, dat volgens dinsdag ontvangen berichten alle Joden, die niet de Egypti sche nationaliteit bezitten, in aanmerking kunnen komen voor onmiddellijke depor tatie. Joden, die na 1933 de Egyptische na tionaliteit hadden verkregen, zouden deze verliezen en worden gedeporteerd. „Het aantal personen, dat hierbij betrokken is, is naar men gelooft meer dan 30.000". De ge deporteerden, van wie sommigen reeds op verscheidene plaatsen in Europa zijn aan gekomen, werden gedwongen vrijwel al hun bezittingen achter te laten, aldus de brief. Voorts zou beslag zijn gelegd op de Joodse ziekenhuizen in Caïro en Alexan- drië, waarbij de zieken werden verwijderd en de medische staf gearresteerd. Volgens U.P. heeft de Egyptische rege ring officieel tegengesproken, dat zij ooit voornemens is geweest, inwoners van En gelse, Franse en Israëlische nationaliteit uit het land te wijzen. DJAKARTA (ANP). In een rede tij- dens een plechtigheid in Djokja, waar hein een eredoctoraat in de rechtswetenschap is verleend door de Gadjah Mada universi teit, heeft vice-president Hatta een verkla ring van president Sukarno tegengespro ken, dat „de nationale revolutie van Indo nesië nog niet is voltooid, zolang West- Irian nog niet bij Indonesië is terugge keerd". „De bewering, dat onze revolutie nog niet is beëindigd, is verkeerd", zeide drs. Hatta, die heeft aangekondigd per 1 december te zullen aftreden. „Een grondige sociale analyse zou aanto nen, dat alle revoluties, alle politieke anar chie en avonturen, die tot een chaos leiden, de gevolgen zijn van een nationale revolu tie, die niet op tijd is geëindigd". Hatta. zeide te vertrouwen, dat op den duur het Indonesische volk zich zou rea liseren, dat er geen onafhankelijkheid zon der verantwoordelijkheid kan zijn. ADVERTENTIE Wollen Heren Sportfruien ƒ29.50 9 NIEUW DELHI/BOEDAPEST (Reuter/ A.F.P.) Premier Nehroe van India heeft in een persoonlijke boodschap aan de Hon gaarse premier Kadar dringend verzocht zo spoedig mogelijk UNO-waarnemers in Boedapest toe te laten. De Indiase ambas sadeur in Praag, dr. J. N. Knosla, die op het ogenblik in Boedapest vertoeft om aan de Indiase regering verslag uit te brengen over de toestand daar, heeft de boodschap aan Kadar gebracht. De arbeidersraad van Boedapest heeft op een speciale bijeen komst protest aangetekend tegen de radio rede van Kadar, waarin deze waarschuwde tegen het stellen van „onpraktische eisen". (De voornaamste eisen van de raad zijn terugkeer van oud-premier Nagy, die vol- De vrijheidsvlag die een jonge vrijheids strijder de vorige week de Koningin aan bood, toen zij een bezoek bracht aan het vluchtelingencentrum in de Utrechtse Jaar beurshallen, wapperde dinsdagmiddag op het bordes van het paleis Soestdijk. Acht bussen met ongeveer driehonderd Hon gaarse vluchtelingen bezochten, tijdens een rondrit door de provincie Utrecht, paleis Soestdijk Een zestal Hongaarse vluchtelin gen mocht met de chef-tolk, de heer Tar- noczi, uit de bus stappen en de landsvrouwe de hand dimkken. Koningin Juliana, in ge zelschap van prinses Margriet, onderhield zich ongeveer een kwartier met de depu tatie en liet ook de Hongaarse pater Rada- nayi en de Hongaarse predikant Tuski aan zich voorstellen. Op de foto ziet men de Koningin en prin ses Margriet, die met de deputatie en enkele leden van het Rode Kruis het défilé der bussen gadeslaat. gens Kadar in Roemenië is, en terugtrek king van de Russische troepen). De raad verzoekt de arbeiders evenwel het werk te hervatten en de produktie te verhogen, omdat voorzetting van de staking voor de arbeiders honger en armoede en verzwak king van hun positie met zich zal brengen. Het protest van de raad is door middel van aanplakbiljetten in Boedapest bekendge maakt. Een afvaardiging van de arbeiders raad heeft Kadar dinsdagavond nogmaals zijn eisen voorgelegd: het opnemen van contact met Nagy, eventueel met toestem ming van de Roemeense autoriteiten; toe stemming voor de raad om een eigen krant uit te geven en wijziging van het regerings decreet inzake de samenstelling van de be- drijfsraden, waarin volgens de arbeiders raad geen regeringsvertegenwoordigers zit ting moeten hebben. Kadar beloofde, dat hij de laatstgenoem de punten met zijn regering zou bespreken. Aan de kwestie-Nagy zei hij, de eerste twee of drie weken niets te kunnen doen. De be sprekingen van de arbeidersraad met de premier worden vandaag voortgezet. De raad behoudt zich het recht voor weer een staking uit te roepen. Volgens radio-Boedapest is een zuive ringscommissie ingesteld voor de vroegere veiligheidspolitie. Mensen die inlichtingen kunnen geven over onwettig optreden van vroegere leden der veiligheidspolitie kun nen zich bij de politie melden. Voorts deelde de radio mede, dat de regering bin nenkort een amnestie zal afkondigen voor alle Hongaren die sedert 23 oktober het land illegaal verlaten hebben en die voor 31 december terugkeren. Noodtoestand Volgens radio-Boedapest is er voor de fabrieken nog steeds zeer weinig stroom. Voorlopig kan er in de meeste fabrieken slechts onderhoudswerk worden verricht. Een westelijke waarnemer die dinsdag in Boedapest aankwam heeft verklaard, dat hij in Oost-Hongarije geen enkele fabriek heeft gezien waar gewerkt werd. Volgens radio-Boedapest verkeren de steenkool mijnen bij Tatabanja in een slechte toe stand. De mijnwerkers zullen eerst het wa ter uit de schachten moeten pompen en herstelwerkzaamheden moeten verrichten. Volgens radio-Boedapest zijn 13.500 mijn werkers aan het werk gegaan. Zij hebben 1.000 wagonladingen kolen gedolven, een achtste van de dagelijkse behoefte van het land. Het Weense blad „Die Presse" verneemt, dat de Russische troepen begonnen zijn mensen uit Sopron, in het noordwesten van Hongarije, te deporteren. Er zouden al 20.000 mensen gearresteerd of gedeporteerd zijn. In Boedapest worden nog steeds brief jes ontvangen die gedeporteerden uit trei nen gegooid hebben. Het uitgaansverbod in Boedapest geldt nu nog van 21 uur 's avonds tot 5 uur 's ochtends. 2e verantwoording N. R. 100,—; A. B. 1,—; J. K. 1,—; W. B. ƒ2,50; Him ƒ25,—; D. A. K. O. f5,—; N. C. B. ƒ2,—; N. N. f2,50; N. N. ƒ2,50; M. H. ƒ10,—; Mevr. V. ƒ2,50; N. N. ƒ3.—; v. E. ƒ2,50; E. d. V. ƒ2,50; Dames B. ƒ4.—; N. P. V. ƒ2,50; „Merlijn" ƒ10,—; R. v. B. ƒ2,50; Mr. H. E. P ƒ10,--; A. P. R. ƒ10,—; No. ƒ5,—; P. C. H. ƒ25,—; Mr. C. M. J. de J. ƒ25,—; Ir. H B. v. M. f25,—; Dr. M. A. V. 25,—; M. C. de J. ƒ15,—; M. de J.—S. f 15,A. A. van B. B.K. 15,H. J. v. VI. ƒ15,—; J. C. ƒ10,—; L. B. ƒ10,—; S. J. v. d. M ƒ10,—; H. H. B. ƒ10,—; J. v. D. ƒ10,—; S. M. M.—S. ƒ10,—; C. D. ƒ10,—; J. S. T. f 10.—; C. N. H. de J. 10,—; M. E. L. ƒ2,50: E. D. W. A. ƒ5.—; Kadi ƒ5,—; P. H. R. ƒ5,—; G. J. v. d. P.—K. ƒ5,—; C. E. de V. ƒ5,—, F. E. P. f5,—; I. J. ƒ5,—; P. P. v. B.—v. d. B. ƒ5,—; Dr. M. N.—V. ƒ5,—; H. F. ƒ5,J. de L. ƒ5,A. H. v. H.de V. ƒ5,—: W. J. v. d. V. ƒ5,—: C. J. S. ƒ2,50: H. A. ƒ2,50; J A. H.—L. ƒ2,50; J. H. B.—T. f2,50; S. E.—J. ƒ2.50; C. W. R. ƒ2,50; Mevr. G. ƒ2,50; F. H. W. V. ƒ2,—. Dagtotaal 545,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van f 1367,25. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93. Rijksstraat weg 2, Haarlem Noord en Lange Nieuwstraat 427. IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Staring: De rijpe kennis hoort, de onrijpe neemt het woord. Goederenvervoer op zondagen Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede dat het vervoer van goe deren, die snel bederven of die door hun aard ook of juist op zondag moeten worden vervoerd, op zondagen alleen zonder ver- g- nnkig mag geschieden met vrachtauto's ten behoeve van de uitoefening van beroep of bedrijf. Houders van personenauto's die Bij Ariyaltoer in India is een sneltrein van de „Zuidelijke spoorwegen", die op weg was naar Toetticorin, bij het passeren van een brug over de Maroe- daiyar-rivier ontspoord en voor een groot gedeelte in de rivier gevallen. Bij de ramp kwamen 143 reizi gers om het leven en werden vele anderen gewond. Men schrijft de ont sporing toe aan het feit, dat de spoor dijk aan beide zijden van de brug door hevige regens was doorweekt. Deze foto geeft een beeld van de ravage. wf (Van onze correspondent in Londen) Eisenhower's onverwachte verklaring dat de banden met Engeland en Frankrijk niet verzwakt zijn kan de vernedering niet wegnemen, die Engeland als Amerika's trouwste bondgenoot heeft ondergaan, doordat men in Washington de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, die opheldering wilde vragen over de Amerikaanse politiek in het Midden- Oosten, eenvoudig op de mat heeft laten staan. In het Lagerhuis hebben dinsdag avond 130 conservatieven, bijna één derde van de fractie, een motie ingediend, waar in zij de resolutie van de UNO, welke on middellijke terugtrekking van de Brits- Franse strijdkrachten eist, en de houding van de Verenigde Staten betreuren. In de motie wordt gezegd, dat Amerika het At lantische bondgenootschap ernstig in ge vaar brengt. Het is veelbetekenend, dat in de motie hulde wordt gebracht aan minister Selwyn Lloyd voor zijn pogingen om internatio nale controle over het Suezkanaal te ver zekeren, omdat de ernstigste critiek op de Britse regering juist is geweest, dat zij voor dat doel een militaire actie heeft toegepast, daarbij echter steeds weer de nadruk op andere motieven leggende. De critiek op Amerika neemt onder de con servatieven thans steeds scherpere vormen aan, ook van liberale en labour-zijde wer den moties ingediend, waarin aangedron gen wordt op verbetering van de Brits- Amerikaanse betrekkingen. Selwyn Lloyd wordt heden in Londen terug verwacht. Hij zal waarschijnlijk morgen in het La gerhuis een volledige verklaring afleggen over zijn onderhandelingen met Hammars- kjoeld betreffende de terugtrekking van de Britse strijdkrachten uit Egypte. Deze verklaring zal van het grootste belang zijn, omdat de oplossing van de inter nationale crisis over het Midden-Oosten er rechtstreeks mee gemoeid is. De kwes tie, waarover het kabinet vandaag zal moeten beslissen, is: onmiddellijke terug trekking als een gebaar van goede wil, of wachten totdat de UNO-macht is opge bouwd en gebleken is, dat de UNO de Brits-Franse taken kan overnemen volgens de richtlijnen van de resolutie van 2 no vember. In Engeland probeert men de Verenigde Staten in het Bagdad-pact te trekken, om op die manier de Brits-Amerikaanse breuk te helen en de Verenigde Staten een bij drage te doen leveren tot de stabilisatie van het Midden-Oosten. Butler, die Eden vervangt, zei in een interview met een Amerikaans weekblad, dat Engeland door de Verenigde Staten nooit koeler is behandeld dan thans. Hij is er echter zeker van dat het Ameri kaanse volk fundamenteel hetzelfde wil als Engeland. „Maar de Amerikanen heb ben onze ernst over Suez onderschat. Voortgaan met tegen ons te manoeuvreren mag elders vertrouwen voor hen winnen, maar het kan hen ons vertrouwen doen verliezen", aldus Butler. Hij verklaarde verder, dat het verkeerd is te veronderstellen, dat de Britse troe pen zich geheel uit Port Said zullen terug- ADVERTENTIE trekken. Wij willen samenwerken met de UNO, maar er zal ook een verandering in haar positie moeten komen. Het komt niet aan op de bataljons, maar op de geest van de hele zaak. We moeten er zeker van zijn, dat de UNO van plan is de overeenge komen taak uit te voeren. Butler zegt, dat hij van de Verenigde Staten verlangt, dat zij zich achter de toe komst van het Midden-Oosten plaatsen en in alle opzichten meehelpen om het Suez kanaal te bevrijden en de economische toestand van het gebied te verbeteren. Volgens Butler is er een zeer goede kans op de verzoening van de doeleinden van Engeland en de UNO. Het zou echter niet gemakkelijk zijn om de communistische invloed uit het Midden-Oosten te houden. In het Suez-gebied zélf zijn de vooruit zichten op een regeling gunstig, maar voor de rest zal overeenstemming met de Rus sen nodig zijn, omdat zij het zijn, die wapens zenden. Butler verklaarde ten slotte, dat er een goede kans was, dat de eenheid onder de conservatieven bewaard zou blijven. De Nederlandse regering heeft besloten dat er nog 3000 vluchtelingen zullen wor den toegelaten, wanneer vaststaat dat deze binnen korte tijd door andere landen zullen worden overgenomen. De besturen van het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentratiekamp systeem en Expogé hebben een telegram gestuurd naar de raad van ministers, waar in wordt medegedeeld, dat het eerstge noemd bestuur aan het vluchtelingenco mité een groot aantal adressen heeft door gegeven, waarvan zo goed als nog geen ge bruik is gemaakt. Het bestuur wijst er bo vendien op, dat in ons land een groot aan tal vakantieoorden bestaat, waarvan be paalde groepen weliswaar de komende zo mer geen gebruik zouden kunnen maken, maar waarvan de leden toch gelukkig kun nen zijn. omdat zij hier in vrijheid leven. Er bestaat, zo zegt het bestuur, ook een zeer groot aantal vakantiebungalows, die het mogelijk maken nog een groot aantal vluchtelingen, boven het aantal dat nu is binnengelaten, op te nemen. In de Tweede Kamer heeft de heer Van Lier (P.v.d.A.) er dinsdag bij de regering op aangedrongen meer dan 2000 Hongaarse vluchtelingen op te nemen. „Wij zijn zo goed begonnen", zei hij, „maar wij dreigen nu tekort te schieten". DJAKARTA (ANP) Manoch. een van de hoofdgetuigen in de processen tegen Jungschlager en Schmidt, is dinsdag in Djakarta overleden. Hij is veertien dagen ziek geweest. Manoch heeft als getuige charge voor het Landgerecht te Djakarta verklaard, dat wijlen Jungschlager en Schmidt leiders zijn geweest van onder grondse organisaties, die tot doel hadden de Indonesische regering omver te werpen. Zijn verklaringen hebben in belangrijke mate bijgedragen tot het vonnis tegen Schmidt en de eis als doodstraf tegen wij- 'en Jungschlager.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1