Bezorgdheid over leerlingenschaal en stand van zaken scholenbouw A Haarlemse arbeiders maakten weer speelgoed voor kindertehuizen KIJKERS GOUDSTROOM Onderwijsprnblemen in Haarlemse raad Waardering voor voortvarendheid bij onderhandelingen met ministerie ADVOCAAT Elke zaterdag Twaalf Hongaren bij N.Z.H. in dienst GIERSTRAAT 27 OPTICIEN STEENS 11 KAARSEN GOUDA-APOLLO Burgerlijke Stand van Haarlem Slecht Nederlands Behoudendheid Geen algebra Goed handwerk Teleurstellend Derde jeugdpsycholoog door B. en W. benoemd MEVROUW, iWÊ DANIEL VISSER Z00NEN Aanrijding voorkomen door sprong van bromfiets Kort nieuws Meisje ernstig gewond, na aanrijding door auto Niet aan a fpraak gehouden om geld terug te geven Kerstactie Leger des Heils VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij de behandeling van het hoofdstuk onderwijs van de Haarlemse gemeente begroting werd donderdagmiddag namens alle fracties in de Haarlemse ge meenteraad veel waardering uitgesproken voor wat er op dit punt reeds bereikt is. In deze dank werden B. en W. en vooral de wethouder van onder wijs, de ambtenaren en de leerkrachten betrokken. De heer W e n s i n g (C.H.U.) merkte hierbij zelfs op, dat de enige plaats in de Memorie van Antwoord, waarin sprake is van een poging, om door een zo intensief mogelijk persoonlijk contact met ministeries iets te bereiken, het hoofdstuk onderwijs is. Naast al deze waardering was er ruimschoots plaats voor critische opmerkingen, hoewel deze meestal waren terug te brengen tot beperkende wettelijke bepalingen en (soms) gebrek aan medewerking van het departement. Ongerustheid werd vooral uitgesproken ten aanzien van de stand van de scholenbouw en van de ongunstige leerlingenschaal. Twee onderwerpen, waar B. en W. zelf ook weinig aan konden doen, zonder medewerking van de rijksoverheid. Verder kwamen vele leden weer met talrijke wensen naar voren, waaruit wij een goede greep hebben gedaan. Naast de gebruikelijke waardering voor alle arbeid op onderwijsgebied maakte de heer Voogd (Arb.) enige critische op merkingen, waarvan hij echter bij voorbaat vaststelde, dat deze het systeem betroffen. Hij besefte, dat de leerkrachten in een moeilijke positie verkeerden, omdat het onderwijs zich thans bevindt in een sta dium van dynamiek en overgang. Hij zag in het beleid van het college op onderwijs gebied een juiste weerspiegeling van de twee vereiste elementen: ontwikkeling van de persoonlijkheid en het dienen van en staan in de gemeenschap. Wat de scholenbouw betreft sprak de heer Voogd zijn ongerustheid uit over de ontoereikendheid, die hij overigens niet het college van B. en W. verweet. Uitvoerig ging hij de oorzaken na van de vertragin gen, waardoor vaak scholen gebouwd wor den, die na voltooiing alweer verouderd zijn. Deze oorzaken moesten naar zijn me ning bij de hogere instanties worden ge zocht, waarbij echter ook soms van laks heid van schoolbesturen sprake is. In dit opzicht werd hij gesteund door mejuffrouw Bol si us (K.V.P.), die zo zuinig mogelijk wilde laten bouwen, zonder naar perfectio nisme te streven, maar tevens verzocht er bij de regering op aan te dringen, dat de zaken daar wat ruimer bekeken zouden worden. Ook mevrouw S c h e 11 e m a Conradi (V.V.D.) en de heer Proper (Comm.) spraken in deze zin over de scho lenbouw, waarbij de laatste van mening was, dat het gemeentelijk initiatief door het goedkeuringsbeleid van de regering doorkruist wordt. De heer Voogd bepleitte meer aandacht voor de „comprehensive school", die alle kinderen van de lagere scholen zou kunnen omvatten en de bouw, bij wijze van expe riment, van scholen in de periferie van de gemeente. Verder was hij van mening, dat ondanks d'e nadelige financiële consequen ties 800.000) de gemeente opnieuw de kwestie van de aanstelling van boventallige leerkrachten zou moeten overwegen. Ook mejuffrouw Bolsius (K.V.P.), en de heer Wensing (C.H.U.) waren het in deze met de heer Voogd eens, waarbij de laatste vroeg alvast over te gaan tot de benoeming van twee boventallige leer krachten, waarvoor in Haarlem ruimte zou zijn. Ten aanzien van de pas ontvangen nota over het kleuteronderwijs merkte de heer Voogd op, dat het hem verheugde, dat thans wordt overgegaan tot de splitsing van klassen met meer dan 36 kinderen, ook al vergoedt het rijk dit niet. Verder betreur de spreker het, dat nog schoolgeld voor kleuteronderwijs geheven wordt. Voorts stelde de heer Voogd nog vragen over het esperanto-onderwijs op lagere scholen en over de melkvoorzienlng, waarbij hij een voorstander bleek te zijn van uitbreiding van deze voorziening. ADVERTENTIE GOUDA -» POl. lt> HAARLEM, 29 november 1956 ONDERTROUWD: 28 nov., A. J. Stalp'-s en E. B. M. E. Goossens; 29 nov., D. van Wijk en M. I-Ieeres. GEHUWD: 29 nov., A. Voorting en M. E. Wesselman; W. Wijnen en E. Gouverneur; W. R. Stutterheim en C. L. van der Weiden; F. L. A. Baarns en H. Rietberg. BEVALLEN van een zoon: 28 nov., Z. M. Bakema—Rijpma; W. J. Wassenberg—Har- debil; Th. C. van der MeijMeijer; 29 nov., M. DreijerVermeer. BEVALLEN van een dochter: 26 nov., H. A. GiesbertsDammann; 8 nov., W. C. H. Cassee—Griek; J. H. Hieselaar—Hogema; J. LissenburgSchipper: 29 nov., H. J. Coule Bos: M. SuvereinKool; J. E. F. Brunt van Wijngaarden; A. A. A. van GogSon- dorp. OVERLEDEN: 25 nov., J. H. Thoënes, 64 j„ Burgwal; 26 nov., J. Koning, 85 j„ Kerk- laan; 27 nov., P. C. Stol, 76 j„ Schotersingel; R. Hooglugt—Meijboom, 79 j„ Schutterstraat; M. Chr. Rienstra—Verhagen, 54 j., Spion kopstraat; 28 nov., J. K. Meijer, 75 j., Am sterdamsevaart; C. A. Geukersvan dei- Helm, 76 j., Rustenburgerlaan. Hij vroeg zich af, of een bijdrage van de kant van de leerlingen wel verantwoord was en kantte zich tegen een eventuele verhoging van de prijs. Verder toonde hij zich een pleitbezorger van het kosteloos zwemmen voor u.l.o.-leerlingen en (na een interruptie van de wethouder van Onder wijs) voor m.o.-leerlingen. Ook vroeg hij om een gratis leermiddelenverstrekking voor het m.o. Tenslotte bepleitte de heer Voogd een systeem, waarbij het bijzondere m.o.-on- derwijs door de gemeente in staat zou wor den gesteld te doen, wat ook bij het alge meen m.o. mogelijk is, vooral met het oog op cultureel gebied. In dit laatste opzicht was mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) het volkomen met de heer Voogd eens, alleen wilde zij die mo gelijkheden voor het bijzonder m.o. niet be perkt zien tot culturele zaken. De KVP- woord'voerster sprak verder over de be droevende kennis van de leerlingen van de Nederlandse taal, waarbij zij met belang stelling het rapport van de ingestelde com missie zou afwachten. Evenals later de heer Pr oper (Comm.), bepleitte zij aanbrenging van moderne wandversierin gen. Wat de studiehulp aan m.u.l.o.-leerlin gen betreft, meende mejuffrouw Bolsius, dat deze misschien achterwege zou kunnen blijven, als de lagere school zich beter zou kunnen voorbereiden op een juiste ver werking van de leerstof, waarbij de leer lingen geleerd wordt het huiswerk zelf standig te verwerken. Met betrekking tot het probleem van de boventallige leer krachten merkte zij nog op bezwaar te heb ben tegen een opmerking in de Memorie van Antwoord, waarin gezegd wordt dat invoering van deze leerkrachten bij het openbaar onderwijs een dusdanige invloed zou ..hebben op het gemiddqjde a.antal.Jëgr-, lingen për klasse, dat aan de bijzondere scholen een niet van te voren tg. berekenen in ieder geval onevenredig aantal boventalligen voor gemeenterekening zou moeten worden aangesteld. Tegen het woord „onevenredig" maakte mejuffrouw Bolsius bezwaar: de kosten zouden slechts onevenredig kunnen zijn, het aantal boventalligen nooit. Mevouw S c h e 11 e m aC onradi (V. V.D.) bepleitte voor de scholenbouw het zoveel mogelijk in eigen hand houden van de gemeente, zodat het rijk de volgorde van de gemeentelijke urgentielijst niet in de war zou kunnen sturen. Zij vroeg naai de stand van zaken ten aanzien van de nieuwe huishoudschool in Haarlem-Noord en van de Steinerschool in Zuid. Voorts meende zij te moeten waarschuwen tegen de bouw van een nieuw type school, voor dat de bestaande scholen een goede uitvoe ring zouden gekregen hebben. De heer Wensing (C.H.U.) sprak de hoop uit, dat de ingestelde commissie maatregelen zou aanbevelen, die paal en perk zullen kunnen stellen aan het bedroe vend gebruik van de Nederlandse taal. Uit voerig sprak hij over de onderwijsvernieu wing, die er natuurlijk moet komen. Hij meende echter, dat daarnaast een gezond conservatisme op zijn plaats was in het- onderwijs. „Een goede onderwijzer in een slecht systeem kan altijd nog meer bereiken, dan een slechte leerkracht in een perject sys teem", meende hij. Er zou in de school een element van behoudendheid moeten blij ven. Ook zou de school, volgens de heer Wensing, meer aandacht moeten wijden aan de opvoedings- en ontspanningspro blemen buiten de schooluren". Voorts sneed de christeliijlk-historische fractievoorzitter het probleem van de se lectie aan: van een proefklasse wordt nooit meer iets vernomen, aldus de spreker. Veel waardering sprak de heer Wensing vervolgens uit voor de oprichting van het intergemeentelijk onderwijskundig studie centrum. Tegen de aanstelling van gepen sioneerde leerkrachten wierp spreker be zwaren op. Ten aanzien \£an de wettelijke financiële regeling voor het kleuteronder wijs, merkte de heer Wensing op, dat deze hem meegevallen was. Voor de bijzondere kleuterscholen gaat de regeling verder dan de Haarlemse subsidieregeling. Tenslotte vroeg" de spreker naar de mogelijkheid van de vorming van een derde gemeentelijk lyceum in Haarlem. De heer Proper (Comm.) achtte hulp bij huiswerk aan m.u.l.o.-leerlingen nog noodzakelijker dan aan m.o.-leerlingen. Ten aanzien van het kunstnijverheidson derwijs wilde de heer Proper een duide lijke voorlichting hebben. Het slechte Ne derlands weet de communistische fractie voorzitter niet alleen aan de onderwijzers, maar vooral aan de algemene vervlakking. :C<XOCXXXXX)OCX»30DCCOCODOCOOCCCOOOOOOCCaXXX50CCCCOSDCCCO Over het technisch onderwijs sprak de heer Willem se (Arb.), die naar aanlei ding van het IJmond-rapport opmerkte, dat als Haarlem zijn plaats als centrum wilde bewaren, hier de opleiding tot vakbe kwaamheid en de algemene vorming van jonge mensen energiek ter hand genomen moest worden. Daarom toonde spreker zich verheugd, dat voor de aanbesteding, beneden raming, van de nieuwe vleugel van de ambachtsschool de rijksgoedkeuring ieder ogenblik kan afkomen. Met het oog op de te verwachten grote toevloed van leerlingen over anderhalf of twee jaar, wenste de heer Willemse een 3 Tijdens de debatten over het hoofd- 'i stuk onderwijs van de ontwerp-ge- 8 9 meentebegroting van Haarlem, merkte 8 3 de heer W en s in g (CHU) op, dat het 8 systeem van de selectie van leerlingen x 3 voor het middelbaar- en voorbereidend p hoger onderwijs toch wel zeer onvol- 3 doende is. 0 Als illustratie van zijn betoog haalde 'o, 1 de christelijk-historische fractievoor- 8 8 zitter een vraagstuk aan, dat de leer- lingen van de lagere school bij het toe- 3; latingsexamen voorgezet kregen: 3 „Per jaar ontvangt A 5 percent rente p 3 en B 4 percent. A ontvangt in anderhalf jaar even- fj r, veel als B in twee jaar. Hoeveel bezit 8 8 A?" 8 3 De heer Wensing zei eerlijkheidshal- 3 p ve, dat hij zelf niet in staat zou zijn dit 8 8 vraagstuk op te lossen, zonder daarbij 8 8 gebruik te maken van algebra. 8 „Ik vraag mij af, of hiermee selectief 3 8 iets bereikt wordt. Bij ervaring uit mijn 9 i eigen lagere schooltijd weet ik, dat zo'n 8 8 vraagstuk beslist niet algebraïsch mag 3 9 worden opgelost: het moet rekenkundig 3 8 geschieden. Maar of dit een juiste maat- 8 8 staf voor het volgen van middelbaar- 8 p en voorbereidend hoger onderwijs is, 8 8 waag ik te betwijfelen", zo voegde de 8 heer Wensing hier aan toe. 3 Met welker mening velen het onge- 3 twijfeld eens zullen zijn. >COCO^DCXX>a>CCODCCCOK)CCOOOiCCOaXXXXCOCCOCOOCCCCOCCCOC>: goede en uitgebreide propaganda voor be zoek aan technische scholen. „Teveel heerst nog de opvatting, dat de betrekking met het witte boord te verkiezen is boven een goed handwerk" meende hij. In deze op vatting werd de socialistische woordvoer der gesteund door de heer Knape (K.V. P.) Ten aanzien van de uitgebreide tech nische school in Haarlem bepleitte de heer Willemse bouw in de buurt van een station met het oog op de te verwachten stroom van leerlingen buiten de gemeente Haar lem. Tenslotte vroeg mevrouw Smit z Peper nog of de rijksgoedkeuring voor de bouw van een huishoudschool in Haar lem-Noord al verkregen is. Wethouder Geluk beantwoordde in een lang en uitvoerig betoog alle spreeksters en sprekers. Hij uitte zijn waardering voor alles wat er reeds tot stand gekomen was, ook met betrekking tot de gehouden b.l.o.- tentoonstelling in de Vleeshal, die een groot succes was geweest en zegde toe, dat er in het komende jaar weer een beroepen- tentoonstelling gehouden zou worden, mis schien zelfs op een iets uitvoeriger schaap dan dat dit jaar het geval was. Ten aanzien van een verlaging van de leerlingenschaal toonde de wethouder zich filet öj^Éimistisch; hiermee zbvt" gewacht' moeten worden totdat de minister vrijgevi ger ztftö'worden met boventallige leerkrach ten. De bouw van scholen vond de heer Geluk ook teleurstellend: er wordt van de kant van B. en W. aan gedaan wat mogelijk is. De beslissing ligt ook hier bij het rijk. Met het oog op de verbetering van bestaande scholen wordt er binnenkort een commis sie in het leven geroepen, samengesteld uit afgevaardigden van de afdelingen onder wijs en dienst van Openbare Werken, de gemeentelijke inspecteur en de dienst voor volksgezondheid, om te bestuderen welke verbeteringen mogelijk zijn. Ten aanzien van het geven van esperan to-onderwijs was er een enquête gehouden onder een aantal scholen in Haarlem, waar van het resultaat rondweg teleurstellend genoemd moest worden. Met de school- melkvoorziening" wilde de wethouder op de oude voet voortgaan en in antwoord op een vraag van de heer Wensing (C.H.U.) zegde de heer Geluk toe dat overwogen zal worden een gemeentelijke toelage te geven met het oog op vakantie-uitstapjes. De vergoeding van het rijk voor de mid delbare scholen was gebaseerd op de cri teria van de rijks hogere burgerscholen, die lager zijn dan een stad als Haarlem ge wend is. De normbedragen voor het kleu teronderwijs zijn belangrijk verhoogd, waarbij rekening gehouden moet worden met de omstandigheid, dat de kosten van de kleuterscholen ver uit elkaar liggen. In antwoord op een opmerking van de heer Wensing deelde de wethouder mee, dat voor de bijzondere kleuterscholen inderdaad belangrijke bedragen nodig zijn, waarbij het zelfs voor zal kunnen komen, dat deze scholen tot het aangaan van geldleningen zullen moeten overgaan, met alle nadelen van dien. Als de gemeente echter verbete ringen gaat invoeren, dan doet het rijk verder niets meer. De heer Geluk noemde deze toestand zeer onbillijk. Een onlangs gehouden conferentie was tot de ovtrtuiging gekomen, dat studiehulp aan m.u.l.o.-leerlingen niet op zijn plaats was: dit probleem zou op didactische wijze kunnen worden opgelost. Dit zou ook bij het m.o. mogelijk moeten zijn. Voor de gratis verstrekking van leermiddelen voor het m.o. is niet gemakkelijk een oplossing te vinden. B. en W. zoeken naar een moge lijkheid, waarbij de leerlingen, die dit wensen in leen ontvangen leermiddelen zullen kunnen behouden. Contact met het bedrijfsleven bestaat in Haarlem bij tal van gelegenheden. Met be trekking tot de selectie van leerlingen was de heer Geluk het met de heer Wensing eens, dat het huidige toelatingsexamen on voldoende is. De beste methode is volgens de wethouder te werk te gaan in samen werking met het psychologisch bureau, waarbij psychologische tests uitkomst zul len moeten geven. Bij een tweetal scholen zijn al proeven genomen, die enige kosten tengevolge hebben gehad. Deze wogen echter niet op tegen de misere van ver keerd geplaatste kinderen. Verder deelde de wethouder mee, dat de „comprehensive school" de aandacht van B. en W. heeft. De uitgebreid technische school zal waar schijnlijk niet in de buurt van een station gebouwd kunnen worden: alle grond is daar al volgebouwd. De rijksgoedkeuring voor de huishoudschool was nog niet ont vangen, deelde de wethouder aan het slot van zijn antwoord mee. Bezichtiging fietsen. Op 30 november en 1 december zal van 917 uur op het politiebureau aan de Smedestraat te Haar lem gelegenheid zijn door de politie gevon den fietsen, waarvan de eigenaar onbekend is, te bezichtigen. Keuze viel op drs. J. F. Boeke uit Santpoort Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben, naar aanleiding van het ge sprokene in de Haarlemse raad op 28 no vember (zie ons raadsverslag van 29 no vember), met ingang van een nog nader vast te stellen tijdstip tot derde psycholoog aan het Jeugdpsychologisch bureau be noemd de heer J. F. Boeke, psychologisch doctorandus te Santpoort. De heer Boeke is in 1922 te Schoorl ge boren en studeerde psychologie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Tijdens zijn kandidaatsstudie is de heer Boeke werkzaam geweest als assistent-psy choloog op de psychologische afdeling van de K.L.M. Daarna is hij tot zijn doctoraal examen in september 1954 werkzaam ge weest als eerste hoboïst in het orkest van de Nederlandse Opera. Na de beëindiging van zijn studie werd de heer Boeke verbonden aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland, waarbij hij de belangen van de afdeling school- en beroepskeuze en schoolpsychologie van de bureaus Vel- sen en Beverwijk behartigde. De heer Boeke maakte in deze hoedanigheid deel uit van het medisch-opvoedkundig team in dat district. ADVERTENTIE De meest bekende parfums van GUERLAIN worden U in een fraai zakflacon in leren etui gebracht .- ODE, SHALIMAR, MITSOUKO, L'HEURE BLEUE, VOL DE NUIT, SOUS LE VENT, JICKY, FLEUR DE FEU. Vanaf II. 12.50 HAARLEM HEEMSTEDE PARIS ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES LEONARD Haute Coiffure - Institut de Beauté - Wajenwej 29 LOUIS PIÈRLÓT - Zijlstraat S3 VAN NIEL - Gr. Houtstraat 92 ELI2^BETH Institut de Beauté Parfumerie - Zandvoortselaan 75 ADVERTENTIE 5^ 1/1 fles f. 4.40 1/2 fles f. 2.35 Met verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder! Het is de beste advocaat waar de naam GOUDSTROOM op staat ■V 'ij ;-> - -,.v OPGERICHT .1714 Donderdagmiddag omstreeks half twee is een bromfietser aan groot gevaar ontsnapt door net op tijd van zijn bromfiets af te springen. De bromfietser wilde van de Zijl singel in Haarlem links de Raaksbrug op rijden en haalde bij het nemen van de bocht een voor hem rijdende autobus aan de rech terzijde in. Plotseling zag hij een rechts van de weg rijdende fietser voor zich opdoemen en sprong van zijn bromfiets om een aan rijding te voorkomen. De fiets kwam daarbij onder het rechterachterwiel van de bus en werd geheel vernield. Winkeldiefstal. De politie heeft in Den Haag twaalf personen aangehouden wegens diefstallen in vier grote magazijnen. Het zijn een man, drie vrouwen, vier jongens en vier meisjes. ADVERTENTIE HILtEGOM Diner- en Soiréc- Dansant met div. attracties. TOT 4 UUR GEOPEND dancIng by candle! ght Bestuurder zou door licht van tegenligger verblind zijn Donderdagmiddag omstreeks zes uur zijn op de Lanckhorstlaan twee fietsende meis jes door een hen achteropkomende auto aan gereden, tengevolge waarvan één van hen, een tienjarig meisje uit Heemstede, ernstige wonden aan het hoofd opliep en naar de Mariastichting moest worden overgebracht. Het andere meisje kon met schaafwonden aan armen en benen naar haar woning terug keren. Het ongeluk ontstond, toen een tegemoet komende auto naast een geparkeerde wagen bleef stilstaan om de meisjes en de hen achteroprijdende auto gelegenheid te geven te passeren. De bestuurder van de laatste wagen verklaarde door het licht van de tegenligger verblind te zijn geweest, waar door hij op de meisjes is ingereden. Bij een onderzoek door de politie is komen vast te staan, dat het licht van de fiets van één der meisjes niet brandde. Of het licht van de andere fiets functioneerde wordt nog onderzocht. Ds. J. IJzerman overleden In de ouderdom van vierenzeventig jaar is te Apeldoorn overleden ds. Joh. IJzerman, emeritus-predikant van de Nederlands Her vormde kerk. Van 28 februari 1926 tot 1 mei 1947 was hij predikant te Heemskerk. Hij is lid geweest van het classicaal bestuur van Haarlem, van Kinderzorg in Noordholland, voorzitter van de hervormde schoolvereni ging te Heemskerk en van de christelijke ulo-school te Beverwijk. Vanmiddag is zijn stoffelijk overschot te Apeldoorn teraarde- besteld. De arbeiders van de hoofdwerkplaats der Ne derlandse Spoorwegen in Haarlem hebben in hun vrije tijd van afvalproduk- ten speelgoed voor het Sin terklaasfeest in de kinder tehuizen gemaakt, een speelgoedactie, waartoe de Vara enige jaren geleden het initiatief heeft geno men. Gedurende tien weken hebben 120 mannen uren achtereen onder de bewon derende blikken van hun kinderen en echtgenoten oud hout, ijzerafval en blik, dat niet meer geschikt was voor het bedrijf, bewerkt en zo ontstond prachtig speelgoed. Speelgoed, dat in afwerking, degelijkheid en originaliteit kan wedijveren met het mooiste en duurste uit de fabrieken. Eigenlijk is dit speelgoed zelfs nog mooier, gezien de liefde en het doel waarmee het ver vaardigd werd. Daarom probeerden deze Haarlem mers hun werkstukjes zo mooi mogelijk te maken en legden als het ware hun hele ziel in het werk. In een loods van de Weideplaats had men don derdagmiddag een tentoon stelling ingericht, waar de arbeiders de staaltjes van huisvlijt van hun collega's konden prijzen. De ten toonstelling werd druk be zocht. En er was dan ook heel wa t te zien. Zo stonden er zes autopeds, drie fiets jes, voetbalspelen, een pop penkast en een poppenhuis op een grote tafel uitge stald. Vanzelfsprekend wa ren er ook veel minutieus nagemaakte treintjes onder de inzendingen. Een enorme chocoladeletter, een „knots" van een speculaaspop en een reuzen suikerbeest be vonden zich voorts onder de cadeaus. Morgen komen er grote vrachtauto's, die de geschenken naar de kinder tehuizen van „Wees een zegen" in Amsterdam en een kindertehuis in Bloe- mendaal zullen vervoeren, waar ze maandag en dins dag aan de kinderen zullen worden uitgereikt. Een col lecte, die voor dat doel in de werkplaats werd gehou den, leverde een bedrag van 531,50 op. Naar wij vernemen zijn vanmorgen twaalf in Wijk aan Zee gehuisveste vluch telingen bij de N.Z.H. in dienst getreden. Zij zijn te werk gesteld in de technische afdelingen, namelijk in de garage aan het Soendaplein in Haarlem-Noord en in de autobuswerkplaats aan de Leidsevaart. De meesten van deze Hongaren waren reeds in het garagebedrijf werkzaam, maar een drietal zal herschoold dienen te wor den, namelijk een mijnwerker, een metse laar en een student. Het zijn allemaal jon geren, die nog niet in aanmerking komen voor een plaats als buschauffeur. Het is de bedoeling van de N.Z.H. om, wanneer met de directie van de provinciale ar beidsvoorziening overeenstemming kan worden bereikt, eventueel nog meer Hon garen in dienst te nemen. Om de taalmoeilijkheden te overwinnen werd een beroep gedaan op een Zandvoort- se dame, die als tolk zal optreden. Overi gens bleek vanmorgen wel uit het geani meerde gesprek, dat zich ontspon tussen de nieuwe N.Z.H.'ers en hun chefs, dat men elkander zeer goed verstond. Met de arbeidsbemiddeling houden de gewestelijke bureaus uit de provincie zich bezig; het centrale punt is Haarlem, waar het districtsarbeidsbureau voor Noordhol land is gevestigd. Er zijn reeds diverse Hongaren geplaatst die op het ogenblik in Wijk aan Zee vertoeven. De bemiddeling geschiedt moeizaam, omdat er steeds met tolken gewerkt moet worden. Bij de bedrijven in Noordholland bestaat vrij grote belangstelling om Hongaren in dienst te nemen. De Hongaren, die woensdag in Haarlem aangekomen zijn, moeten eerst tot rust ko men. Daarna zal met bemiddeling worden begonnen. Alles prima In „Bethesda Sarepta", het Haarlemse opvangcentrum voor de vluchtelingenhulp waar donderdag bijna zestig Hongaren zijn aangekomen (het zouden er aanvankelijk ruim veertig zijn), is de stemming goed. De vluchtelingen slapen, wassen, douchen en bekijken de stad. „Het gaat prima", ver telde mevrouw M. van der Wall- I) u y v e n d a k, die zich belast heeft met de huishoudelijke leiding. De twintig tol ken lossen elkaar af. Het politieke onder zoek is door middel van vragenlijsten vlot verlopen. Moeilijkheden hebben zich daar bij niet voorgedaan. ADVERTENTIE VELD-, PRISMA-, TONEELKIJKERS Voorradig in Frans - Duits - Japans en Nederlands Bereidwilligheid werd slecht beloond Een negenentwintig-jarige chauffeur-mon teur, die in de nacht van woensdag op don derdag in een café in Haarlem-Centrum met een dame kennis had gemaakt, bleek toen hij moest afrekenen geen geld bij zich te hebben. De dame leende hem twee bank biljetten van tien gulden, terwijl de man haar zijn paspoort als pand gaf. Er werd overeengekomen dat hij de volgende dag in hetzelfde cafe het geleende geld zou ko men terugbrengen. Donderdag verscheen hij inderdaad op de afgesproken plaats en over handigde de dame één biljet van tien gulden. Vervolgens wilde hij zijn paspoort terug hebben. De dame wenste het hem echter niet terug te geven voordat hij haar ook het tweede biljet van tien gulden had overhan digd. De man ontfutselde haar daarop hard handig het paspoort en het biljet van tien gulden, dat hij haar enige ogenblikken te voren had gegeven. Daarop liep hij weg. maar daar zijn identiteit bekend was kon hij door de politie aangehouden worden. Na verhoord te zijn, waarop hij bekende, is hij weer op vrije voeten gesteld. Evenals andere jaren wordt ten behoeve van de kerst-actie van het Leger des Heils een geldinzameling gehouden met lijsten langs de huizen der ingezetenen te Haar lem. De bedoeling is op zaterdag 22 decem ber een kerstfeest aan te bieden aan be jaarden. De veertienhonderd plaatsen welke het gepneentelijke Concertgebouw te Haarlem biedt, zijn reeds zo goed als be sproken. Voorts wil het Leger des Heils ook dit jaar kerstpaketten uitreiken, welks inhoud bestaat uit levensmiddelen. De zieken zul len niet vergeten worden. De collectie begint maandag 3 december en duurt tot zaterdag 8 december. De kerst- potten zullen geplaatst worden op 20, 21 en 22 december.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13