Veertig jaar vereniging „Dorp Vijfhuizen" Kühling Een enorme collectie „Vrede in wereld wordt niet bevorderd door bewapening" Van moerasrimboe tot geordende samenleving Dorp in opgang Kersttentoonstelling in „Het Huis Van Looy" 't Kaarsenhuis Prof. dr. A. J. Ras her sprak in Haarlem voor „Kerk en Vrede" Verrast hem NAAIMACHINES Spaans danspaar in Zandvoort handschoenen 14.50 Seizoenkaarten verkrijg baar voor ijsclub „Duin en Daal" Zilveren jubileum op een Haarlems advocaten kantoor tafelkleden dressoirlopers schoorsteenlopers Oud-Holl. doeken ligstoelkussens plaids „DEMONISCH ZELFBEDROG" „Vriendschap" speelde voor Haarlemse bejaarden Expositie „Kunst zij ons Doel" sluit zondag Geleidelijke vervanging van tram Haarlem-Amsterdam Verkoop van huizen Bloemendalers tegen plan „Zuid-Kennemerland" V R 3 J DAG 30 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VIJFHUIZEN, het dorp in de Haarlemmermeerpolder, dat de naam kreeg van de plaats, die in de tachtigjarige oorlog eerst door de Spanjaarden werd platgebrand en twintig jaar daarna in een stormnacht door het woeste kolkende water van het meer werd verzwolgen, stond in de eerste tijd na de droogmaking nu niet direct zo gunstig bekend. De levensvoorwaarden waren er slecht, de gezondheidstoestand was beneden alle peil (men denke slechts aan de cholera-epidemie, die tientallen Vijfhuizenaars naar het kerkhof sleepte), er was geen geneeskundige hulp, er werd bittere armoede geleden, vechten en dronkenschap waren aan de orde van de dag. Kortom, als „nette mensen" kon men zich beter niet in Vijfhuizen vestigen. Geleidelijk aan werd echter de toestand beter, hetgeen zeker niet in de laatste plaats te danken was aan de be moeiingen van burgemeester Amersfoordt. Er kwam een school (de nu nog bestaande openbare lagere school aan de Spieringweg), er kwam een postkantoor; in 1868 werd het hervormde kerkje gebouwd en twintig jaar later verrees de gereformeerde kerk; er kwam verbinding met de buitenwereld, toen een spoorlijn werd aangelegd waar langs een zuchtend en hijgend locomotiefje in twee of drie wagons de passagiers naar Hoofddorp of Haarlem zeulde. Zo raakte Vijfhuizens slechte naam in het ver geetboek en kwamen er nieuwe bewoners, die het in het eertijds zo gesmade dorp zo gek nog niet vonden. Nu is het begrijpelijk, dat men in een meer geordende samenleving ook eisen gaat stellen. Deze waren alleszins gerecht vaardigd, omdat ze betrekking hadden op de slechte wegen, het gemis aan straatver lichting enz. En de dorpelingen beseften dat zij in een kleine gemeenschap als in Vijfhuizen op elkaar waren aangewezen, dat zij gezamenlijk meer konden bereiken dan afzonderlijk. DAAROM STAKEN in de zomer van 1915 enkele ingezetenen, onder leiding van het toenmalige hoofd van de christelijke school, de heer O. van der Weij, de hoof den bijeen. Men wilde een dorpsvereniging stichten, die de wensen der burgerij ken baar zou kunnen maken aan gemeente, provincie, rijk en andere openhare licha men. Zo werd op 17 september 1915 in café Beers de oprichtingsvergadering ge houden van de vereniging „Dorp Vijfhui zen", die de eerste dorpskern in de Haar lemmermeer werd. Hierbij was de straat verlichting de inzet. Volgens de oude dorpsverhalen moet het er in die vergadering nogal kernachtig zijn toegegaan. Ieder was ervan overtuigd dat er aan Vijfhuizen veel viel op te knap pen en dat dit zo snel mogelijk moest ge schieden. En om het goede voorbeeld te geven pakte de dorpsvereniging zelf het verlichtingsprobleem aan. Er werden in Oostzaan tweedehands straatlantaarns ge kocht, waarvoor bij één der leden een renteloos voorschot xoerd gevraagd. Zo kreeg Vijfhuizen zijn verlichting, die 's avond werd aangestoken door Manus Edel, de lantaarnopsteker. Hij had elke maand negentien dagen dienst, omdat ver der de maan voor gratis licht zorgde en om elf uur werden de lampen gedoofd. Anders werd het te duur Overigens schijnt de figuur van de Vijf- huizense lantaarnopsteker het vermake- Ijkst te zijn geweest op stormachtige avonden. Hij klom dan in de paal, trok een zak over zijn hoofd en de lamp en trachtte, op deze wijze tegen de wind be schut, de lantaarn aan het branden te krijgen om de duisternis uit het dorp te verdrijven. Z w ar te weg HET IS INTERESSANT om kennis te nemen van de problemen, die de dorpe lingen op die eerste vergadering in 1915 verder ter tafel brachten. Er werd name lijk gesproken over verschillende dingen, die nu pas zijn verholpen, of waarmede Vijfhuizen nóg zit. Zo werd toen reeds de gedachte geopperd om de gemeente te ver zoeken de sloten te dempen en een riole ring aan te leggen, hetgeen in de afgelopen zomer is geschied.' Ook de erbarmelijk slechte toestand van de Zwarteweg was één van de onderwerpen, waarover werd gepraat. „Dit is onhoudbaar", zeiden de Vijfhuizenaars in 1915 en.... dat zeggen ze nu nog. Over dit zandpad met veenon- dergrond is namelijk tijdens de werkzaam heden, die van maart af in het dorp plaatsvonden, alle verkeer geleid, dat door de af- en aanrijdende zandauto's bijzonder intensief was. Het gevolg is dat in het ge moderniseerde dorp het wegdek van de Zwarteweg thans één grote verzame ling is van kuilen en hobbels. Bij droog weer jagen hier grote wolken stof op en na een klein regenbuitje is het een en al plassen en onbegaanbare modderbrij. De laatste jaren is deze weg dan ook het ob ject, waarin vele schaarse contributiegul dens van de dorpsvereniging werden gesto ken om te trachten deze zo begaanbaar mogelijk te maken. Het is een poging, die men elk jaar opnieuw begint, maar die ook elk jaar weer mislukt. 1001 dorpsproblemen DEZE VRAAGSTUKKEN werden door vele andere gevolgd. Er zijn er bij die, in het licht van onze moderne tijd bezien, be lachelijk schijnen maar in de toestand, waarin Vijfhuizen eens verkeerde, waren ze voor het dorp van het grootste belang. En de dorpsvereniging was de enige in stantie, die ze kon behartigen. HET WERK van de vereniging „Dorp Vijfhuizen" is in de loop der tijd zó om vangrijk geworden, dat het elk jaar de bezoekers van de jaarvergadering weer verbaast wat er met die ene gulden con tributie per persoon wordt bereikt. Al deze resultaten zijn uiteraard niet al leen door deze geldmiddelen mogelijk ge maakt. Ook de dorpsgeest der Vijfhuize naars speelde een belangrijke rol. Men vond elkaar in de dorpsgemeenschap, het overkoepelende orgaan, waarin allen sa menwerkten. Zo werden problemen van al gemeen belang door de burgerij als één man aangepakt. Toen er behoefte bestond aan een wachthuisje voor buspassagiers, kwam dit: gebouwd door de dorpsvereni ging. Natuurlijk stelt een dergelijke ver eniging ook hog- eisen aan de deskundig heid van de leidende personen. Vaak moet overleg worden gepleegd over onderwer pen, die meer kennis vragen dan het in zicht van een leek. Hierbij komt vakman schap te pas en de vereniging prijst zich gelukkig in de persoon van de voorzitter, de heer C. A. de Koning, iemand aan het hoofd te hebben, die door zijn lange prak tijk als aannemer het inzicht bezit om enerzijds de bestaande wensen op hun uit voerbaarheid te toetsen en om anderzijds ..maatregelen van bovenaf" zoveel moge- ijk zó te leiden, dat ze voor het dorp het meeste profijt opleveren. Het programma ZATERDAGMIDDAG vindt om half drie o opening plaats van Vijfhuizens nieuwste eg :de d'IJserinckweg. Dit zal op een ori- inele manier geschieden, waarbij de dechtigheid wordt verricht door mr. G. C. •an der Willigen, burgemeester van Haar- emmermeer. waarna door andere autori- 'eiten de vlaggen zullen worden gehesen. xxxxxxxxxxxxxxxx Volgens een in Vijfhuizen verteld verhaal moet het volgende hebben p plaatsgevonden op een donkere na- zomeravond in het dorp, anno 1915: 8 Een Vijf huizenaar was op weg naar het postkantoor aan de Spieringweg. Na veel zoeken en tasten had hij in de dikke duisternis eindelijk het brug getje over de sloot gevonden, dat hem van de brievenbus scheidde. Maar juist toen hij hierover stapte, kwam een mede-dorpeling van de bus terug. Ze zagen elkaar niet, maar voelden elkaar wél, want midden op het bruggetje botsten de beide mannen tegen elkaar op. Dit kwam zó hard aan, dat de vol gende dag het hele dorp erover sprak. „Dat komt er nou van", zeiden de ver bolgen Vijfhuizenaars, „in een dorp zonder straatverlichting als het onze kun je de gekste dingen verwachten". En zo werd dit voorval in het nachte lijk duister aanleiding, dat de dorps vereniging werd opgericht, aldus be sluit dit verhaal. Vijfhuizen in 1930. Het dorpsbeeld werd toen beheerst door de korenmolen „De jonge landman", die in de laatste oorlogswinter afbrandde Muzikale medewerking wordt verleend door Hoofddorps Fanfaregezelschap „Ex celsior". Na de opening wandelt men over de nieuwe weg naar de Spieringweg, waar op het speelplein van de openbare school de leerlingen der drie plaatselijke lagere scho len een zanghulde zullen brengen aan bur gemeester en wethouders en de gemeente raad. Hierbij worden ten gehore gebracht het speciaal voor deze gelegenheid geschre ven dorpslied en enkele vaderlandse liede ren. Deze zanghulde wordt gevolgd door de onthulling van het monument, aan de ver vaardiging waarvan de „dorpsbeeldhou wer", de heer H. Kooiman reeds weken lang al zijn vrije uren heeft gegeven. Hoewel burgemeester Van der Willigen reeds enkele malen in meer besloten kring in Vijfhuizen aanwezig was, wordt deze feestdag benut om de burgerij 'in "staat Té stellen om met hem kennis te maken. Dit zaTgèsèfiieden in eeri ongedw'ongerf bijeen komst, waartoe de inwoners (boven 18 jaar), worden uitgenodigd en die in het Gymnastiekgebouw plaatsvindt. Dit middagprogramma wordt door de vereniging „Dorp Vijfhuizen" en de Oran jevereniging „Vijfhuizen" gezamenlijk ge organiseerd. De bewoners wordt, verzocht de vlag uit te steken. Het avondprogramma wordt door de ju bilerende dorpsvereniging aan haar leden aangeboden. Ir het Gymnastiekgebouw zal dan de opvoering plaatsvinden van de Vijf- huizenee revue „Tussen fort en eenden kooi", die in liedjes, schetsen en declama tie een beeld geeft van de dorpsgeschiede nis van de zestiende eeuw tot nu toe. De opvoering is in handen van het (versterk te) Toneelgezelschap „Adamson" onder leiding van de heer Adam Dolieslager. Deze revue werd speciaal voor het jubi leum geschreven en ingestudeerd. Zeventiende-eeuwse stillevens In het museum „Het Huis van Looy" in Haarlem zal van 7 december tot 7 januari onder auspiciën van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een kersttewtoonstelling worden gehouden on der de titel „De stille glans der gouden eeuw". Deze expositie zal bestaan uit Ne derlandse stillevens uit de zeventiende eeuw en een aantal voorwerpen, die op deze schilderijen voorkomen. Ongeveer veertig jaar geleden werd er in Bloemendaal door een aantal ingezetenen naar een beschutte plaats uitgezien, waar liefhebbers van schaatsenrijden en in dit geval in het bijzonder de jeugd, hun hart konden ophalen. Zo kwam de ijsclub „Duin en Daal" tot stand. Deze club werd opge richt zonder steun van de gemeente, zoals de heer W. Jongejan, de voorzitter, ons dezer dagen vertelde. Men moest het van de donateurs hebben en het ging er om wed strijden voor de Bloemendaalse jeugd te organiseren, vooral ook gecostumeerde wed strijden. De laatste zes jaar is het aantal donateurs sterk toegenomen. In het bestuur, waarvan voorzitter is de heer W. Jongejan. hebben verder zitting de heren A. de Vita als secretaris-penning meester, M. Wetselaar, C. de Jong, IJ. E. Dijkstra voor het contact met de gemeente en S. A. Wilson voor het contact met de scholen. Thans bestaat er tot half december op tal van centrale punten in Bloemendaal weer gelegenheid voor de halve prijs een sei zoenkaart voor de ijsclub „Duin en Daal" te kopen. Als het nu maar wil vriezen! ADVERTENTIE ALLE SOORTEN KAARSEN RIJKSSTRAATWEG 69 - TELEFOON 22873 v/h Warmoesstraat Het is morgen 1 december vijfentwintig jaar geleden, dat de heer A. Vogels. Delft laan 73, in dienst trad van het toenmalige Haarlemse advocatenkantoor van mrs. H. A. J. Merens en L. V. Hoog, tegenwoordig van mrs. J. W. Rutgers en H. Jonker. De heer Vogels, die in Dordrecht een H.B.S.-opleiding ontving, was voor zijn werkzaamheid op het advocatenkantoor, waar hij nu chef de bureau is, als hoofd van de correspondentie-afdeling in dienst van de vroegere machinefabriek Gonner- man te Haarlem. Bij het faillissement van dat bedrijf maakte hij kennis met de curator, mr. L. V. Hoog, die hem een be trekking op zijn eigen kantoor aanbood. Het zilveren jubileum wordt met de op volgers van mrs. Merens en Jonker in intieme kring gevierd. ADVERTENTIE en 1001 andere nuttige geschenken vindt u bij Haarlems grootste speciaalzaak in WONINGTEXT! EL ANEGANG 27 TEL. 12610 De Zwarteweg, anno november 1956, in het gemoderniseerde dorp De geloofsgemeenschap „Kerk en Vrede" heeft donderdag in de Begijnhofkapel te Haarlem een openbare getuigenisavond be legd, tijdens welke prof. dr. A. J. Rasker een inleiding heeft gehouden over het on derwerp „Wapenen en Gerechtigheid". Nadat ds. C. P. Hoekema, doopsgezind predikant te Heemstede, de bijeenkomst met een kort gebed had geopend, begon prof. Rasker met vast te stellen, dat men doorgaans aanvaardt, dat wapenen er moe ten zijn om de gerechtigheid te dienen. In het binnenland is het de politie, die de ge rechtigheid moet handhaven en in de we reld zijn het de legers, die door de volkeren in stand worden gehouden om de overheid te beschermen en de kwaadwilligen van buiten te straffen. Spi-eker is echter van mening, dat een vergelijking tussen de taak van de politie en die van het leger moeilijk door te voeren is. De politie im mers heeft een meer beperkte taak, terwijl in de legers volken tegenover elkaar staan, die elk op hun beurt er zich op kunnen beroepen voor de gerechtigheid te strijden. Een objectieve rechtbank, die de schuldige moet aanwijzen ontbreekt ten enenmale. Volgens spreker is het dan ook moeilijk te zeggen of er ooit een rechtvaardige oorlog voor een rechtvaardige zaak gevoerd is. Er wordt weliswaar beweerd, aldus prof. Rasker, dat een zware bewapening nodig is om de vrede en de gerechtigheid te hand haven, maar hij meende dit standpunt in twijfel te moeten trekken. Over het begrip gerechtigheid heerst veel misverstand, al dus spreker. Er is een heidens begrip voor gerechtigheid en er is bijbelse of christe lijke gerechtigheid. Heidense gerechtigheid houdt handhaven, wreken en straffen in, terwijl het bijbelse begrip behoudende, reddende gerechtigheid omvat. Bijbelse ge rechtigheid is Gods ontferming over armen en verdrukten. Spreker stelde zijn toehoor ders voor de vraag: „Mogen wij als christe nen ons bewapenen?" Naar sprekers me ning heeft Gods gerechtigheid met de hui dige bewapeningswedloop van de volken weinig uitstaande. Prof. Rasker vergeleek deze bewapeningswedloop met het opleg gen van steeds zwaardere gewichten op een weegschaal om het verstoorde evenwicht te herstellen totdat een algehele instorting er op volgt. Spreker was van ooi-deel, dat men zich niet om de tuin moest laten leiden door de doelmatigheid van de bewapening. Vele onciiristelijken menen, dat gerechtig heid moet geschieden ook al zou de wereld er aan ten gronde gaan en helaas zeggen vele christelijken hen dit na, aldus spreker. De voorstanders van de bewapening, die de mening zijn toegedaan, dat wij allang ten gronde zouden zijn gegaan indien deze in grote sortering, bewapening er niet geweest was, zou prof. LEWENSTEIN - ANEGANG 29 - TEL. 12472 Rasker willen wijzen op de negatieve resul taten van de militaire actie van Engeland en Frankrijk in Egypte. Het Suezkanaal is voor lange tijd onbevaarbaar en de dicta tor Nasser zit steviger in het zadel dan ooit. Ernstiger noemde spreker het gegroeide wantrouwen van de Aziatische volken ten opzichte van 't Westen. Wanneer de ellende van het Hongaarse volk reeds lang vergeten is, zal de overval op Egypte nog als een grote smaad op 't Westen rusten, zo meende spreker. Het droeve lot van Hongarije heeft ons sterk aangegrepen, maar welke les kun nen wij uit deze tragedie leren? Dat wij nog meer wapens nodig hebben om tegen de Russen te vechten of dat wij niets aan onze wapens hebben om de Russen tegen te houden? Spreker vroeg zich af, of het Wes ten door zijn anti-Russische propaganda er niet toe heeft bijgedragen, dat de Russen tot deze tegenzet in Hongarije hebben be sloten. Men heeft het Hongaarse volk im mers voorgespiegeld, dat er in het Westen geweldige machten klaar stonden om het in zijn vrijheidsstrijd bij te staan, aldus prof. Rasker. Spreker zei niets dan diepe afschuw te voelen voor hetgeen in Honga rije is geschied, maar men zou farizeër zijn, indien men zich in het Westen geheel zou willen vrijpleiten van de geringste schuld aan het Russische verraad. In onze Wester se politiek zijn twee factoren te onderken nen: ons streven naar de verbetering van het eigen belang maar óók de bereidheid om anderen te helpen. De vrede in de wereld wordt niet be vorderd door een opgevoerd bewapenings- program of door het vestigen van strate gische steunpunten. Men moge dit als „en gelachtig zelfbedrog" kwalificeren, maar spreker kan in een ..demonisch zelfbedrog" nog veel minder heil zien. Wij moeten rea listisch zijn en niet iedere toenaderingspo ging of glimlach van de Russen wan trouwen. Het gevoel van groeiende gelijkwaardig heid is volgens spreker geen oorlogsfactor maar een vredesfactor. Natuurlijk zitten er in een vredespolitiek risico's, maar laten wij ons niet verbeelden, dat er aan een be wapeningspolitiek geen risico's verbonden christelijke gerechtigheid staan. Als de Verenigde Naties op deze gerechtigheid ge grondvest worden zal er ook voor de UNO nog hoop zijn. ADVERTENTIE met een exclusieve das shawl wollen vest handschoenen ZIJLSTRAAT 41 (t.o. Postkantoor) ADVERTENTIE ALLE MERKEN In de grote steden hebben de kunst kringen het moeilijk, omdat zij nauwelijks iets kunnen vinden om hun leden te bie den, dat al niet in het normale schouw burgprogramma voorkomt en zij voor het ondernemen van „experimenten" amper op belangstelling mogen rekenen. Eigenlijk dienen zij voornamelijk als soort bemid delingsbureau ten behoeve van de mensen, die enige aansporing of de gebondenheid aan een regeling nodig hebben voor hun deelneming aan het artistieke uitgaans leven. Zo'n culturele kring als de stichting 't Helm echter heeft wel degelijk een be langrijke taak. zonder haar toedoen zou Zandvoort vrijwel verstoken blijven van kunstzinnige gebeurtenissen. Het is moei lijk werk, want het gaat er in eerste in stantie om een behoefte te kweken en vervolgens om daarin te voorzien. Met dubbele voldoening kan daarom verslag worden uitgebracht van de voorstelling, die gisteravond onder haar auspiciën in theater Monopole gegeven werd: het op treden van het vermaarde danspaar Su- sana (Audeoud) en José (Udaeta) voor een talrijke schare van belangstellenden. Dank zij een goed samengesteld en niet opdringerig klinkend concert op grammo foonplaten van Spaanse muziek (waar onder de onvermijdelijke Rituele Vuur- dans van De Falla) werden de aanwezigen in de gewenste stemming voor dit recital gebracht. Over José en Susana (ik noem de man als eerste, omdat hij duidelijk de belangrijkste is) heb ik reeds vaak en met bijzondere waardering geschreven. Zij heb ben voor deze toernee hun programma aanzienlijk vernieuwd en door het op nemen van meer flamencodansen dan vroeger ongetwijfeld voor velen aantrek kelijker gemaakt. Met zijn enerverend en droog ritselend zapateado en met zijn waar lijk sublieme lichaamswendingen, fel en toch exact, bewees José Udaeta thans tot de meesterklasse van de Spaanse danskunst te behoren. Maar het meest waardeer ik dit tweetal toch om hun prachtige dansen in oude stijl, waarbij opgemerkt moet worden dat de aristocratische beter slagen dan de toch lang niet onverdienstelijke regionale fol klore met een vaak komische inslag. Dat er ditkeer behalve de zo populaire Anda- luzische ook Catalaanse nummers in het programma waren opgenomen, zal menig een met mij ten zeerste op prijs hebben ge steld, hoezeer men bij „San Ferriol" ook de blazers uit Barcelona miste. Hoogtepunt van de avond vond ik de variaties op de bolero van José Udaeta, waarbij zijn klas sieke scholing (bij Susana Audeoud be merkt, men nog altijd overblijfselen van een vorming in'dirècte expressie) hem uit muntend te pas kwam. Zeer fascinerend, ook door het prachtige uitspelen van het mannelij' e en het vrouwelijke element, was de Encuentro Ritmico, de ontmoeting en het uiteindelijk samengaan van twee levensritmen. Deze in de gunstigste zin zeer elementaire pas-de-deux zonder muziek betekende een schitterende revanche voor het kitscherige dubbele zapateado van een vorig programma. Graag zou ik nog meer voorbeelden van hun kunnen willen noemen, de geestige fantasie op de Sevilla met name, doch daarvoor ontbreekt de ruimte. De voor treffelijke flamencozanger Pepe de la Ma- trona behaalde met zijn boeiende toneel persoonlijkheid de overwinning op de on wennigheid van het publiek ten aanhore van zijn hese klankgorgelingen. Ook de gi tarist Paco Hernandez werd tot toegiften overgehaald. Vooral de neoklassieke dansen werden door Ramon Castillo opvallend goed aan de vleugel begeleid. David Konina „We hebben reusachtig genoten", ver klaarde de voorzitter van de Haarlemse af deling van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen donderdagavond in gebouw „St. Bavo", nadat de toneelvereniging „Vriend schap" de opvoering van de klucht „Mijn vrouw verlangt salaris" woensdag voor de leden had opgevoerd. Het is een klucht van Will, van der Berg. Zijn idee is niet onaardig geweest. Dolly Everhart heeft zich er reeds lang aan geërgerd,dat haar echtgenoot het als van zelfsprekend beschouwt voor zijn privé- uitgaven over enig zakgeld te beschikken, terwijl zij daarvoor zelf geheel op de huis- houdkas is aangewezen. Zij wil ook wat geld voor haar genoegens of zij gaat als huisvrouw eenvoudig in staking. Hans, die zijn prestige in gevaar ziet gebracht weigert uiteraard en moet nu voortaan zelf allerlei on-mannelijke bezigheden ver richten, zoals koffiezetten en broeken per sen. Doordat Dolly haar vriendin Margriet inmiddels heeft aangespoord als bondge note op te treden en haar echtgenoot de zelfde eisen te stellen, wordt de koude oorlog uitgebreid en gaan de beide gedupeerde vrienden tot een krasse tegenaanval over. Zij voorzien zich van een soort huisknecht, die de diensten moet verrichten welke hun echtgenoten weige- ren. Het wordt een victorie voor de rebelerende dames, compleet met twee dee moedige echtgenoten, die op de knieën beterschap beloven. Onder de geroutineerde regie van de heer G. H. Pollé was het ee'leuke klucht. Pollé speelde zelf de huisknecht met groot suc ces. Francis Kassing en Bep Stoete wisten zich te onderscheiden als de opstandige echtgenoten, waarbij zij door Leen Smit en Dick Kassing naar behoren werden ge assisteerd. De bond gaf hen als dank een grote taart. De expositie van werk van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" in het museum „Het Huis van Looy" werd tot nog toe door ruim driehonderd belangstel lenden bezocht. Men weet, dat tien percent van de opbrengst dezer expositie zal wor den afgedragen voor de hulp aan de Hon gaarse vluchtelingen. Er werd een aantal schilderijen verkocht. Tot en met zondag 2 december is men in de gelegenheid deze expositie te bezoeken. Voorstel van B. en W. thans aan de raad gedaan B. en W. van Amsterdam hebben thans aan de gemeenteraad voorgesteld de tram- dienst Amsterdam-Zandvoort te handhaven tot 1 september 1957. Ongeacht de stand der werkzaamheden aan het spoorwegvia duct bij de halte Heemstede-Aerdenhout, zal op die datum de verbinding Amsterdam (Marnixstraat)-Haarlem-Zandvoort geheel met autobussen worden verzorgd. Van 1 april af zullen alle in de gemeente Amsterdam kojnende tramtreinen worden samengesteld uit ten hoogste drie rijtuigen. Ter vermindering van de overlast op de Rozengrachtroute zal de tramdienst tussen Halfweg en Amsterdam per 1 april worden aangevuld door een autobusdienst Zwanen- burg-Halfweg-Amsterdam (Marnixstraat) en zal in de maanden mei en juni de tram- dienst Haarlem-Amsterdam geleidelijk wor den vervangen door een autobusdienst Haarlem-Amsterdam (Marnixstraat). De uitslag van de donderdag gehouden verkoping in het Notarishuis te Haarlem luidt: Zuidpolderstraat 75 f3100. Th. Bij man c.s.; Parklaan 93 f 11.800, P. H. Borg- houts qq.; Lange Herenstraat 14 f5700, N. N.; Aelbertsbergstraat 20 f6100. F. v. Lee qq.; Haltestraat 35, Zandvoort f19.900, J. P. v. Waalwijk v. Doorn qq. Niet geveild zijn: Jansweg 16 en Molen straat 52; Jansweg 14: Rozenstraat 63; Kloos terstraat 42 zw en rd; Kloosterstraat 44 zw. en rd; Aelbertsbergstraat 99; Linnaeus- laan 4. ADVERTENTIE Zie onze speciale étalage Wij brengen een enorme keuze in vele kleuren en modellen prijzen v a. VELU HERENMODE Grote Houtstraat 96 - Tel. 12210 Burgemeester Peereboom Voller sprak op bijeenkomst in Domi Op een vrij drukbezochte bijeenkomst in gebouw „Domi" te Overveen heeft de Dur- gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee reboom Voller, donderdagavond de Over- veners ingelicht wat het ontwerp-streek- plan Zuid-Kennemerland voor deze woon kern inhoudt. Verscheidene raadsleden, de gemeentesecretaris en gemeente-ambtena ren woonden deze bijeenkomst bij. De burgemeester heeft hier, evenals in de raadsvergadering van 15 november, een lans gebroken voor het plan-De Ranitz, een ringweg dus, die het snelverkeer om Haar lem heen zal leiden, waardoor het natuur schoon in deze woonkernen niet behoeft te worden aangetast. „Het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland schaadt en onder mijnt de gemeente Bloemendaal en dat. is nog zacht gezegd", zei de burgemeester. Hij wees op het gevaar van de doorsnijding van Overveen, waardoor de panden aan de Willem de Zwijgerlaan, de Waldeck Pyr- montlaan en de Prins Mauritslaan in waar de zullen dalen,waarbij de bewoners geens zins meer het gevoel zullen hebben, dat zij buiten wonen. Dr. Peereboom Voller vertelde, dat de flats aan de Dompvloedslaan zeer goed vol doen en hij zei dat het bepaald beter was deze laan aan de overzijde te bebouwen en de Kleverlaan-zuidzijde niet, waardoor men een prachtig uitzicht behoudt op de weilanden. Fel was de burgemeester ook gekant tegen het in de duinen tussen Zand voort. Aerdenhout en Overveen aanleggen van een soort „lunapark". Bij het aanleggen van de westelijke randweg zal veel cultuurgrond in Aerden hout en Vogelenzang verloren gaan en ook de buitenplaatsen Leyduin en Koekoeks duin lopen dan gevaar. Dr. Peereboom Vol ler noemde de ringweg om Haarlem, waar door het snelverkeer de stad Haarlem kan vermijden en ook de woonkernen van Bloe mendaal, Overveen. Aerdenhout en Voge lenzang hun rustige sfeer kunnen behouden een geniale gedachte van ir. De Ranitz. De burgemeester noemde de westelijke rand weg ook een gevaar voor de schoolgaande jeugd in Overveen. waar niet minder dan 2378 kinderen dagelijks moeten oversteken. Aan het begin van rijn betoog deed de burgemeester de suggestie om in Overveen ook te komen tot het oprichten van een buurtvereniging, waardoor de belangen van deze woonkern in groepsverband allorwege veel beter behartigd kunnen worden. Na de pauze was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan door verschillende bewoners in het belang van hun woonoord gebruik werd gemaakt De rector van hef Kennemer Lyceum, drs E van Meir deelde mede plannen te koesteren contact op te nemen met de andere in deze omgeving liggende scholen om ook een bezwaarschrift over het ontwerp-streekplan bij Gedepu teerde Staten in te dienen. Opbrengst „wellfare"--bazaar De twee verkoopmiddagen, die in het Marinehospitaal te Overveen ten bate van het „Wellfare"-werk van het Nederlandse Rode Kruis gehouden zijn, hebben netto f 420 opgebracht. De aldaar verpleegde militairen, die de verkochte voorwerpen zelf vervaardigden en degenen die deze bazaar organiseerden kunnen dus met vol doening op dit prachtige resultaat terug zien.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15