Verhoging van en korting op overheidspensioenen 4.- Gillette MÉL snelpon VELPON amda en de Meesteivmagiër Eerst sneeuw, daarna regen ANDRéA Ik geef hem een Gillette Rocket TWEEDE KAMER Premieregeling voor weduwen- en wezenpensioen ontmoet bij velen bezwaar De radio geeft zaterdag NAAIMACHINES A 1000 BROEKEN Aardewerk Ravelli Wereldnieuws ocli ió het zo Y J 2 Basic Ritual Een OMEGA-MIDO Parlementair commentaar snél... snélsfG Aardrijks kundige kennis V i-; ij DAG 30 NOVEiMBER 1956 Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot het toepassen van een korting (2 percent per dienstjaar tot ten hoog ste 80 percent) van het algemeen ouderdomspensioen op de ambtelijke pensioenen, waarondier begrepen de militaire pensioenen en de pensioenen van de spoorwegamb tenaren. Die korting zou onbillijk zijn, indien het ambtelijk pensioen op zichzelf niet redelijk zou zijn. Daarom kwam tevens aan de orde een aantal wetsontwerpen tot verhoging van de pensioenen in verhouding tot het huidige loonpeil, met inbegrip van de jongste loonsverhoging van 6 percent en de extra 2 percent vakantiebijslag. Tevens is het maximumpensioen verhoogd tot f 14.000 per jaar. De verhoging wordt verleend in de vorm van één algemene bijslag op het oorspronkelijke pensioen, die in de plaats komt van de diverse bijslagen, die in de loop der jaren zijn verleend. ADVERTENTIE TAKE CARE TO BE LOVELY REINIG behoedzaam doch gron dig met ARDENA CLEANSING CREAM, voor een stralende frisheid 5.25. VERSTERK met ARDENA SKINTONIC, ideaal om uw huid te verstevigen en te reini gen 5.75. VOED een jonge of gevoelige huid en maak haar fluweelzacht met VELVA CREAM ƒ5.25. Een abnormale of droge huid. reageert onmiddellijk op de weldadige bestanddelen van ORANGE SKIN FOOD, die de huid zacht, jong en vrij van rimpels houden 5.25. Wagenweg 29 - H'lem - Tel. 20518 INSTITUT DE BEAUTÉ HAUTE COIFFURES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.150 Voor de huisvrouw. 10.00 Voo" de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? I.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Promenade-orkest. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Jazzmuziek. 14.00 Dit is leven, causerie. 14.15 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Har monie-orkest. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Koorzang. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Metropole orkest. 17.35 Instrumentaal trio en solist. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Ballroonorkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Omroeporkest en soliste. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevarieerd pro gramma. 22.10 Cabaret. 22.30 Wereldkam pioenschap dammen 1956. 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Nieuwe platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Het huis is te klein, hoorspel. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Buitenlands weekoverzicht. II.45 Platen. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeonorkest. 13.45 Sportpraatje. 1 4.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.55 Topsongs van november. 15.20 Streekuitzending. 15.45 Kamerorkest en solist. 16.30 Met de microfoon op bezoek bij een fakkeldragersclub, causerie. 16.45 Swingmuziek. 17.10 Radioweekjournaal. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch Allerlei: Een en an der over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Nieu we Testament: Een levend boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Latijnse muziek. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S., V.P.R.O.) 17,0017.30 Voor de kleuters. 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Ge sproken aperitief. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Omroeporkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper. 17.20 Liturgische gezongen. 17.30 Muziek voor miljoenen. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-Ommeganck. 21.00 St. Elooi-programma. 21.30 Amuse- menstorkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. ADVERTENTIE COLLECTIE vindt u bij De bijslag varieert van 1 percent tot meer dan 300 percent. Dat hangt af van het jaar, waarin de ambtenaar is gepensio neerd. Voor een representatief aantal rijksrangen is nagegaan hoe de lonen en salarissen sedert het begin van deze eeuw conjunctureel zijm gestegen, afgezien dus van herwaardering van de functie. Op grond daarvan is uitgerekend hoeveel per cent de achterstand van het pensioen ten opzichte van elk jaar van ontslag bedraagt. In tabellen is aldus direct af te lezen hoeveel percent bijslag op een pensioen uit een bepaald jaar moet worden gegeven. Het inzicht in de vaststelling van het pen sioenbedrag is daardoor veel eenvoudiger geworden. Er is een tabel voor pensioenen, die zijn vastgesteld naar de gemiddelde pensioengrondslag over de laatste drie of de laatste tien jaren. Er is ook een tabel, die betrekking heeft op de berekening van het pensioen naar de laatste pensioen grondslag, hoofdzakelijk voor weduwen- en wezenpensioenen en pensioenen van on derwijzers bij het bijzonder lager onder wijs, die volgens een overgangsbepaling zijn betekend naar de laatste pensioen grondslag. Voorts is er een tabel voor pen sioenen van onderwijzers bij het openbaar onderwijs, die met toepassing van het over gangsrecht berekend zijn voor de gemid delde pensioengrondslag over het laatste jaar. Diverse bepalingen hebben ten doel onbillijkheden te voorkomen. In het algemeen bleek de Kamer gisteren waardering te hebben voor de voorgestelde regeling. Tegen het toepassen van een kor ting naar dienstjaren op het ouderdoms pensioen waren alleen ds. Zandt (SGP), de communist Reuter en de heer Wei ter (KVP) persoonlijk. De heren Rit meester (VVD) en B e e r n i n k (CHU) hadden ook wel bezwaren, maar zij oor deelden, dat er toch niets meer aan te ver anderen valt. Geschilpunt Het voornaamste punt van geschil tussen Kamer en regering betrof de nieuwe pre mieregeling voor het weduwen- en wezen pensioen. Volgens de bestaande regeling betaalt een ambtenaar met een pensioen grondslag boven de f 3000 slechts f 165 per jaar voor het gezinspensioen.-In de nieuwe regeling zal dit voor de toekomstige amb tenaren (die na 1 januari 1957 worden aangesteld) 5y2 percent van de totale pen sioengrondslag worden, zonder enige be perking. Voor de thans reeds in dienst zijn de ambtenaren zal de premie eveneens 5y2 percent bedragen, maar over de eerste 7000 van de pensioengrondslag wordt slechts f 165 geheven. Die overgangsrege ling wenste de Kamer ook algemeen vast gesteld te zien voor ambtenaren, die na 1 januari 1957 in dienst treden, omdat er anders een belangrijk verschil in premie betaling ontstaat tussen ambtenaren, die hetzelfde verdienen. Namens een groot deel van de Kamer dreigde de heer Blom (P.v.d.A.) met een amendement. Het weduwen-pensioen, afgeleid van grondslagen tot en met f 5000, zal 5/7 gaan bedragen van het pensioen, waarop de ambtenaar uitzicht had. Is de pensioen grondslag hoger dan f 5000 dan zal het we duwen pensioen 5/8 gedeelte van het pen sioen bedragen. De 5/7-regeling is voorge steld om te voorkomen, dat het uitzicht op wed uwen pensioen bij 40 dienstjaren in vergelijking met de huidige regeling lager zou worden. Voor weduwenpensioenen, af geleid van grondslagen van meer dan f 5000 tot f 5715, zal bij 40 dienstjaren een minimum gelden van f 2500 bij 40 dienst jaren. De looncompensatie voor de ouderdoms- premie wordt niet in de pensioengrondslag opgenomen, waartegen van sommige kan ten bezwaar werd gemaakt. De toe te passen korting op het ambtelij ke pensioen zal nooit meer bedragen dan het algemene ouderdomspensioen, hetgeen vaak het geval zou kunnen zijn wanneer het ambtelijk pensioen wordt genoten uit een nevenbetrekking en dus maar klein is. (Van onze parlementaire redacteur) Op de publieke tribunes van de Tweede Kamer zaten gisteren velen die speciale belangstelling hadden voor de behandeling van de wetsontwerpen tot regeling van de overheidispensioenen. Onder hen bevonden zich vermoedelijk nogal wat voormannen van de ambtenarenbonden. Zij konden smullen, van hetgeen er in de vergaderzaal werd opgediend, ook al zal het zelfs voor hen ndet allemaal zo gemakkelijk verteer baar geweest zijn. Achter de ministertafel zat eenzaam mr. Struycken, die als minis ter van Binnenlandse Zaken de wetsont werpen moet verdedigen. Ongetwijfeld is het zware kost voor hem en dus zal hij wel enige bijstand van zijn ambtenarenetaf be hoeven, want het zal hem in de korte tijd van zijn ministerschap moeilijk gevallen zijn, in het doolhof van onze pensioenwet geving geheel wegwijs te zijn geworden. Het viel op, dat hij slechts zelden een aan tekening maakte. Waarschijnlijk ging hij er van uit ,dat tussen donderdag- en vrijdag middag zijn ambtenaren hem wel verder zullen helpen. Toch ware het misschien tactdscher geweest als hij iets vaker het potlood zou hebben gehanteerd. Nu wekte het misschien de indruk als of hij het ge sprokene langs zich heen liet gaan, hoewel toch niet aan te nemen is, dat dit het geval was. De Kamer was in het algemeen wel te vreden dat er in belangrijke mate verbete ring in de pensioneringen zal komen. Maar anderzijds toonde men ook ontstemming over de regelingen voor de lagere ambtena ren, vooral voor wie op 1 januari deel gaan uitmaken van het ambtenarencorps. De Kamer was ten dele tevreden, doch zeker niet voldaan. Of de regering, die al in meer dan één opzicht bij het overleg, dat aan het openbaar debat voorafging, over de brug is gekomen, nog verdere concessies zal doen, is een vraag, waarop vandaag vermoedelijk het antwoord zal worden gegeven door mi nister Struycken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 In dat geval zal altijd een vijfde deel van het ouderdomspensioen vrij blijven. Er is voorts een bepaling, waardoor op het ambtelijk pensioen slechts naar verhou ding wordt gekort indien tevens een par ticulier pensioen wordt genoten. Vandaag antwoordt minister Struycken. Lonen in de landbouw De Tweede Kamer heeft donderdagmid dag voorts met algemene stemmen de mo tie aangenomen, waarin de mening wordt uitgesproken, dat de regering voorstellen van het Landbouwschap tot opheffing of vermindering van de achterstand van de lonen in de landbouw in welwillende over weging behoort te nemen. Ziekenfondswet Donderdagavond heeft de Kamer de af deling Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken behandeld. Daarbij werd algemeen aangedrongen op spoed met een nieuwe ziekenfondswet. Het doet er niet toe dat hij al apparaat heeft. Ik geef hem nieuwe Gillette - dan is hij weer bij. De Gillette Rocket in mooi etui, is een snelwerkend apparaat dat met één draai open is. Er is een dispen ser bij (met een vakje voor de niet meerte gebruiken mesjes) en 4 blauwe Gillette mesjes. Alles wat hij nodig heeft om de gehele dag fris en schoon geschoren te zijn, ook 's-avonds nog. Een „goeie morgen" begint met Cif lette Het moet toch niet moeilijk zijn tot over eenstemming te komen, meende de heer Van de Wetering (CHU). „Het is moeilijker dan u denkt", interrumpeerde minister Suurhoff. „Maar het is toch geen kabinetsformatie?" repliceerde de heer Van de Wetering. „Toen was er geen mi nister, die de knoop kon doorhakken, maar in dit geval toch wel en dat moet de mi nister nu maar eens doen. Van de 120 zie kenfondsen zouder er al gauw 40 tot 50 afvallen indien eisen van goed bestuur worden gesteld". Er was ook nu weer critiek op het sub- sidiebelied, waarin men geen lijn kon ont dekken. Geklaagd werd, dat er zo weinig wordt gedaan voor de verpleegstersoplei ding in vergelijking met de opleiding van maatschappelijke werksters. Volgende week zal minister Suurhoff antwoorden. Het lagedrukgebied boven Scandinavië daarbij naar westelijke richtingen en neemt is de laatste vierentwintig uur snel opge- weer in kracht toe. De komende nacht zal vuld Boven Zweden ontstond zelfs een er echter nog weinig wind zijn, hetgeen rug van hoge druk. In verband met deze een flinke temperatuurdaling, op vele ontwikkeling boette de noordelijke stro- plaatsen tot iets beneden het vriespunt, ming boven het Noordzeegebied belangrijk bevorderd. aan kracht in. Wel voerde ze gisteren nog onafgebroken onstabiele polaire lucht aan, waarin ook de afgelopen nacht nog op verscheidene plaatsen buien ontstonden. Vandaag overheersen de opklaringen, maar voor morgen wordt opnieuw een ochtend in de zuidpunt van Groenland bereikte en morgen waarschijnlijk de Noorse kust dicht zal naderen. De fronten van deze depressie dringen de eerstkomen de vierentwintig uur het Noordzeegebied binnen en zullen vervolgens Nederland passeren. Dit zal aanleiding geven tot re genval, plaatselijk waarschijnlijk vooraf gegaan door sneeuw. De wind krimpt WEERRAPPORTEN 1 december Zon op 8.28 uur, onder 16.34 uur. Maan op 7.29 uur, onder 16.03 uur. Maanstanden 2 dec. 9.12 uur nieuwe maan. 10 dec. 12.51 uur eerste kwartier. 17 dec. 20.06 uur volle maan. 24 dec. 11.10 uur laatste kwartier 1 jan. 2.13 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 november Hoog water: 1.58 en 14.17 uur. Laag water: 10.00 en 22.14 uur. Zaterdag 1 december Hoog water: 2.44 en 15.01 uur. Laag water: 10.48 en 23.04 uur. (De temperatuur is van M OU cfl hedenmorgen 7 uur, de S neerslag van de laatste ■O cl SE 24 uur .5 O c iS C 0> z Kopenhagen nevel W -6 0 Stockholm mist WZW -18 0 Oslo zwaar bew. n -2 1 Aberdeen geheel bew. wzw 1 2 Dublin geheel bew. wzw 2 0 Londen onbewolkt nw -1 0 Brussel onbewolkt nnw 1 9 Parijs onbewolkt nnw 2 0 Bordeaux onbewolkt nnw 2 10 Grenoble zwaar bew. nw 3 4 Nice half bew. nnw 4 0 Berlijn geheel bew. wzw 1 1 Frankfort zwaar bew. w 2 1 München sneeuw wnw -1 0,1 Zürich mist w -2 2 Genève zwaar bew. n 0 2 Locarno onbewolkt ono 4 0 Wenen geheel bew. n 2 0 Innsbruck sneeuw windst. -2 1 Rome zwaar bew. zo 7' 28 Mallorca licht bew. nnw 9 3 Amsterdam licht bew. no 1 2 Den Helder licht bew. n 4 5 Ypenburg licht bew. wnw 2 5 Vlissingen onbewolkt nw 2 5 Eelde half bew. wnw 1 7 De Bilt onbewolkt nnw -0 2 Twente sneeuw w 0 2 Eindhoven half bew. wzw -1 2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. w 0 2 ADVERTENTIE it Jij Grote Houtstraat 49 - Haarlem ADVERTENTIE Keus uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 ADVERTENTIE d'e. vntft vreugde vuordtfn bestoet evv^itlri^èn van <goeo!e inoa-L. ÖASTHVriVESr HAAKLE/a ADVERTENTIE Gr. Houtstr. 163 Tel. 12393 Terapie. Uit Oracabessa, het vakantie-oord op Jamaica, waar Eden thans vertoeft, wordt vernomen, dat de Britse premier zich reeds „veel beter" gevoelt. Diagnose. De Russische partijsecretaris Kroesjtsjev riep donderdagavond op een receptie in de Joegoslavische ambas sade een Franse dagbladcorrespondent bij zich en zei: „We hebben juist een boosaardig grapje gehoord. Eden werd ziek. Een dokter werd geroepen en die constateerde: „ontsteking van het ka naal". Begunstiging. Een vijftigtal leden van een Amerikaanse zionistische jeugdorgani satie heeft donderdag voor het gebouw van de UNO in New York een grote Russische vlag verbrand uit protest tegen de „begunstiging van de Arabie ren en de Sovjet-Unie door de UNO". Silhouetten. De benoeming van Aneurin Bevan tot minister van Buitenlandse Zaken in het „schaduwkabinet" van de Britse Labourpartij is donderdagavond bevestigd na een bijeenkomst van de socialistische parlementsfractie. Hij zal worden bijgestaan door Kenneth Youn ger en Philip Noël-Baker. Alfred Ro- bens zal zich bezig houden met arbeids- en brandstoffenkwesties, alsmede pro blemen van de kernenergie, en George Brown met de defensie- en bewape ningsvraagstukken. Compliment. Een ambtenaar van de Britse diergeneeskundige dienst, die onlangs een bezoek aan abattoirs in Nederland heeft gebracht, heeft verklaard, dat de toestanden in en de uitrusting van de Nederlandse slachthuizen zeer goed zijn. Het onderzoek was gelast naar aan leiding van een vraag van een parle mentslid over berichten over onge wenste toestanden bij het overbrengen van slachtvee van Engeland naar het vasteland van Europa. Rubber. In Noord-Sumatra is een groot smokkelcomplot ontdekt van Chinese rubberhandelaren. Geschat wordt, dat de Indonesische staat voor ruim drie ënhalf miljoen gulden is benadeeld. De smokkel werd ontdekt in Ranta Finang. in het uiterste noorden van Sumatra Aangenomen wordt, dat de rubber naar Malakka werd gesmokkeld. Mutaties. Kardinaal Wyszinski, de in zijn functie teruggekeerde primaat van Po len, heeft een aantal bisschoppen voor de westelijke gebieden aangewezen en anderzijds functionarissen, die door de regering benoemd waren, ontslagen. Een aantal kerkelijke waardigheidsbekle ders. die destijds verwijderd werden omdat zij weigerden aan het regime toe te geven, is in de oude functies hersteld. Ruimtevaart. Volgens het Amerikaanse dagblad „New York Journal American", dat welingelichte kringen aanhaalt, heeft een driedelige raket van het Amerikaanse leger op de luchtmacht basis Patrick in Florida een nieuw hoogterecord van 1.120 km gevestigd. Eens zien. „Ik wilde eens zien wat er zou gebeuren, als ik een brandende lucifer in het kreupelhout gooide", verklaarde een jongeman van zestien jaar woens dag aan de politie. Hij wordt verdacht de aanstichter te zijn van een bosbrand in het nationale park van San Diego in de Amerikaanse staat Californië. De brand, die acht dagen geleden uitbrak, heeft elf mensen het leven gekost en meer dan 17.000 hectaren vernietigd. Vrijheid. In Frankrijk is het bij regerings decreet verboden schoolkinderen tot elf jaar huiswerk mee te geven met in gang van 1 januari. Het onderwijzend personeel moet dagelijks een uur vrij maken opdat de kinderen het werk op school kunnen doen. Band. Door de blinde Amerikaanse profes sor in de fysica T. A. Benham (Haver ford College) wordt sinds kort onder de naam „Science recorded" een weten schappelijk tijdschrift op geluidsband uitgegeven teneinde blinden in staat te stellen zich van de vorderingen der wetenschap op verschillend gebied op de hoogte te stellen. Ook wetenschap pelijke boeken worden door hem op de geluidsband vastgelegd. Zending. Te Buck Hill Falls, in Pennsyl vania wordt een internationaal congres gehouden van de protestantse zending. Op deze bijeenkomst, worden plannen voor de eerstvolgende drie jaar opge steld voor de verkondiging van het evangelie en de welzijnsverzorging voor de mensen over de gehele wereld. Op het congres zijn 45 protestantse rich tingen vertegenwoordigd, die tezamen ongeveer 35 miljoen kerkleden tellen WANNEER U de houten landkaarten zoudt zien, die de Eskimo's van Oost- Groenland plachten te snijden, zou het u zeker moeite kosten een smalende glim lach te onderdrukken over dit onnozele pogen. De diepe insnijdingen en veelvuldig aangebrachte groeven in het hout lijken immers geen steek op de cartografische producten die wij gemeenlijk onder ogen krijgen, en een stok met aller- lei bulten, verdunningen en verdikkingen, kan ons er wer kelijk niet toe brengen de primitieve aardrijkskunde van de Eskimo's te hoogachten. Toch hebben we ongelijk. De Oost-Groenlander die der- 71. Uit het kamertje, waarin Panda en Plutanus aan een streng verhoor werden onderworpen, klonken plotseling schorre kreten. Dit trok de aandacht van commis saris Ka-snavel, het hoofd van de politie macht. „Wat is daar aan de hand?", vroeg hij aan de dienstdoende brigadier. „In specteur Vlijmen verhoord twee boeven, commissaris", antwoordde de brigadier, „hij legt ze het vuur na aan de schenen, geloof ik". „Dat doet hij zeker", zei de commissaris geschokt, „hoor toch eens aan!" Opnieuw klonk een hevig rumoer uit de verhoor-kamer. „Hou op!", riep een overslaande stem, „jullie maken me dol! Ik houd dit niet meer uit!!" Commis saris Ka-snavel stond even toe te luis teren. Toen snelde hij resoluut naar de deur. „Dit kan ik niet toestaan", riep hij uit, „inspecteur Vlijmen schijnt de be klaagden nu toch wel al te hardhandig aan te pakken!" Hij opende de deur en bleef verbijsterd op de drempel staan. Want het bleek inspecteur Vlijmen zelf te zijn, die zo vreselijk zat te schreeuwen! Zijn assistent lag op de grond te wenen, terwijl de beklaagden op hun gemak on der een zonnescherm zaten en genoten van limonade en citroenen gelijke producten maakte, wist aanzienlijk méér van de plaatselijke aard rijkskunde af dan de meesten van ons. De diepe inkepingen in het hout stellen de vele fjorden en inhammen van de kust voor, eh de groeven in het hout, lopend van de ene inkeping naar de andere, ge ven de plaatsen aan, waar de van huid vervaardigde boten over het land gedra gen kunnen worden. De knobbelige stok, die met goed recht tot steun van de dorps heks zou kunnen dienen, blijkt bij nader inzien een rij eilanden, die voör de kust liggen, voor te stellen. De stok, tegenover de inkepingen van het vreemdsoortig in gesneden stuk hout geplaatst, geeft dus de fjordenkust met de daarvoor liggende eilanden aan. Van het land, dat door het hout wordt uitgebeeld, heeft deze Eskimo niet veel werk gemaakt, want het land is voor hem van weinig betekenis. Het gaat hem om de kuststrook, waar hij voortdurend mee te maken heeft, en die hij dan ook op zijn duimpje moet kennen. We beweerden zojuist, dat deze man beter met de plaatselijke aardrijkskunde op de hoogte was dan wij. Vraagt men aan u, of aan ondergetekende, waar Lon den, Kaapstad of Suez liggen, dan zullen we er inderdaad wel in slagen bij benade ring aan te duiden waar deze plaatsen zich bevinden. Van de Eskimo die geen scholen heeft bezocht, kan dit moeilijk worden verlangd en hij zou naar alle waarschijn lijkheid het antwoord op een dergelijke vraag schuldig blijven. In dit opzicht ste ken wij dus met hoofd en schoiider fier boven hem uit. Zou echter iemand ons vragen, de eenvoudige kust lijn van Den Helder tot Le Havre op papier te tekenen, dan komen wij in moei lijkheden. Tot Hoek van Hol- het vrij gemakkelijk, maar bij en Zeeuwse eilanden land gaat de Zuid-Hollandse komen de moeilijkheden al en in de buurt van Calais zullen velen van ons moeten toegeven, dat hun probeersel eigenlijk naar niets lijkt. Nu is een fjordenkust met talloze in hammen en insnijdingen onvergelijkelijk veel moeilijker uit te beelden, althans in een tekening die enigszins met de werke lijkheid in overeenstemming is. Deson danks wist een Eskimo, behorende tot de Avilik-stam, desgevraagd de kust vanaf de Churchill-rivier tot aan de Lancaster- straat op papier te schetsen, dat is een afstand van bijna 1500 km in vogelvlucht! Een dergelijk voorbeeld is karakteristiek voor de omoetende Eskimo's. Nu we toch in de kou verzeild zijn ge raakt, moeten we maar eens naar China, want daar is met de ijstijd iets vreemds aan de hand. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2