AGRÉ-gola Creme PufF r GUITAREN ALPHENAAR Accordeons ALPHENAAR PICKUPS ALPHENAAR Vijftig jaar geleden Sociale vooruitgang in EGKS blijft achter bij economische OP IEDERS LIP! ^"Hoe is het ontstaan?^ Hoge Autoriteit mist bevoegdheden en werkgevers en vakbonden aarzelen Van dag tot s\ dag J Tering naar nering y Verzending van zeepost ,,'t Hart van Den Haag", expositie in Mesdag CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat bovenaan het verlanglijstje van elke vrouw. max Factor's Afdeling Haarlem achter Rotterdamse plannen Vier doden in het verkeer Auto's bestuurd onder invloed van drank Grievend en beschamend Vol verwachting klopt ons hart GIRO CASSETTE Uit Haarlems Dagblad van 30 november 1906 VRIJDAG 30 NOVEMBER 19S6 Het door de Sociaal Economische Raad uitgebrachte advies bevat een duidelijke aanwijzing, dat Nederland op te grote voet leeft. Dat geeft op zichzelf nog geenszins aanleiding om nu terstond zeer ongerust te zijn over hoe het verder zal moeten gaan, vooral niet omdat het advies de middelen aangeeft om uit de moeilijkheden te komen. Bijzonder verblijdend mag wel heten dat men tot dit advies is gekomen met een stemmigheid. Dit wijst erop dat zowel werkgevers als werknemers het eens zijn over de maatregelen, die aanbeveling ver dienen om weer orde op de financiële zaken te stellen. Men mag nu vex^wachten dat het kabinet nu niet veel moeite meer zal hebben om in overleg een akkoord te bereiken over hetgeen er zal moeten gebeuren. Waar schijnlijk zullen dan wel die maatregelen welke van regeringswege zullen worden voorgesteld, in grote lijnen kloppen met datgene wat de S.E.R. aanbevolen heeft. Het „leven op te grote voet" is natuurlijk een generaliserend beeld. Het zegt niets ten aanzien van individuele levensomstan digheden, die voor de een zeer sober en voor de ander overdreven gunstig kunnen zijn. Het betekent slechts, dat Nederland als geheel (en in zijn economische en finan ciële verhouding tot het buitenland) teveel consumeert met betrekking tot zijn devie zen en goud opleverende produktie. Eenvoudig gesproken moet ons land dus zijn tering naar zijn nering zetten. Tering: dat is het geheel van de kosten, die het spendeert aan zijn levensonderhoud. Ne ring: dat is het geheel van zijn inkomsten uit zijn aan het buitenland geleverde pro- dukten en aan het buitenland of aan bui tenlanders verleende diensten. De gestadige vermindering van het batig saldo tussen tering en nering heeft geleid tot een nadelig saldo op de lopende reke ning van de betalingsbalans. Dit is een duidelijk symptoom van de noodzaak tot bezuiniging op de binnenlandse bestedin gen van rijk en particulier. De S.E.R. is een adviescollege, aan wiens goede raad de regering zich niet behoeft te houden. De nadruk, waarmee dit college echter heeft aangedrongen op beperking der uitgaven met 700 miljoen, betekent een dringende aansporing van mensen, die het samengevatte nationale belang in objec tieve zin wensen te behartigen. Het is dus aan de regering, deze adviezen ter harte te nemen en ook daarbij haar eigen uitgaven aan een drastische bezuini ging te onderwerpen. Het staatsapparaat is nog altijd te kostbaar en de regering zal in deze situatie zich conscentieus moeten bezinnen op maatregelen, die daar dras tisch het mes inzetten. Want ondanks hoog conjunctuur en verhoging van het levens peil is de situatie van de particulier in het algemeen niet van dien aard, dat hij in weelde baadt. De hoge prijzen en de altijd nog drukkend gebleven belastingen schep pen voor hem de room van de welvaart, die daardoor meer en meer een ogenschijnlijke welvaart is geworden. ADVERTENTIE Jloe&r, ■Aet&AeVd. 6>0 foJrfeAXï^iu Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië, via Engeland, (8 dec.); Brazi lië, s.s. „Libertad", (3 dec.); Canada: s.s. .Maasdam", (5 dec.) en s.s. „Zuiderkruis", (8 dec.); Chili, via New York, (5 dec.); Ned. Antillen, m.s. „Helicon", (3 dec.); Nieuw Zeeland, via Engeland, (8 dec.); Suriname, s.s. „Cottica", (5 dec.). ADVERTENTIE vanaf ƒ26. Kruisweg 49 - Haarlem STRAATSBURG (A.N.P.) Het Euro pese Kolen- en Staalparlement heeft in Straatsburg een voorstel in behandeling genomen over de instelling van een of meer paritaire commissies van werkgevers en werknemers, die de sociale problemen der gemeenschap zouden moeten behandelen. In het voorstel wordt een principiële uit spraak ten gunste van de instelling van zulke commissies gedaan, doch wordt tege lijk vastgesteld, dat de gedachte op het ogenblik praktisch niet te verwezenlijken is, daar de werkgevers ertegen zijn en een deel van de vakbonden terughoudend is. De gemengde commissie die op het beperkte gebied van de arbeidsduur en de continu- arbeid tot een begin of overleg poogt te komen, zal in de loop van december trach ten middelen aan te geven om de verschil len in arbeidsduur van de continu-arbeid in de zes landen te nivelleren. Het voorstel dat thans bij het parlement in behandeling is, beoogt de Hoge Autoriteit bij haar poging de partijen tot elkaar te brengen te onder steunen. Het voorstel werd toegelicht door het Nederlandse Tweede Kamerlid G. Neder- horst (P.v.d.A.), die in een uitvoerig rap port uiteenzette, dat de Hoge Autoriteit zeer weinig mogelijkheden heeft om een verhoging van het sociale welvaartspeil te bevorderen. Zolang het verdrag van de Hoge Autoriteit in deze geen grotere be voegdheden geeft, moet volgens het rap port de verbetering der arbeidsvoorwaarden buiten de Hoge Autoriteit om door vrij overleg van werkgevers en werknemers geschieden. Daarbij zal vooral aandacht moeten worden geschonken aan de harmo nisatie van de arbeidsvoorwaarden in de zes landen. De heer Nederhorst stelde dat de verbetering van de arbeidsvoorwaarden zich niet in dezelfde mate heeft voltrokken als de economische verbeteringen. Het is volgens hem gebleken, dat verbeterde economische omstandigheden niet automa tisch tot sociale vooruitgang leiden. Geen belemmering „Van een gemeenschappelijke opvatting over een sociaal beleid in de zes landen", aldus het rapport, „is geen sprake. De harmonisatie in de arbeidsvoorwaarden en de geleidelijke egalisatie daarvan, die in het verdrag zijn voorzien, kunnen slechts dan tot stand komen indien aan deze sociale politiek enkele algemeen aanvaarde begin selen ten grondslag liggen". Werkgevers en werknemers moeten niet gescheiden, doch gezamenlijk streven naar sociale vooruit gang. Het ontbreken van een paritair or gaan heeft ertoe geleid dat het zwaartepunt van de harmonisatiepogingen is komen te liggen bij de regeringen, waardoor aan de nationale staten een te grote plaats wordt toegekend, aldus het rapport. Sterke twijfel De Belgische afgevaardigde Bertrand zegde namens de christen-democratische fractie steun aan het voorstel.toe. Hij voeg de eraan toe dat de christelijke vakbewe ging verder had wille^^aan en een cen traal orgaan van werkgevers en werk nemers uit de zes landen naast de paritaire commissies had willen vormen. Zulk een orgaan zou volgens hem op sociaal gebied een tegenhanger van de ministerraad kun nen vormen. Men mag volgens de heer Bertrand niet aarzelen de sociale uitwer kingen van de gemeenschap internationaal en nationaal opnieuw aan de orde te stellen, want in de publieke opinie komt steeds sterkere twijfel op aan de doelmatigheid van de gemeenschappelijke markt. De ver bruikers hebben nog geen voordeel van het bestaan van de gemeenschap voor kolen en staal bespeurd. Wel hebben zij de prijzen bij voortduring zien stijgen. De werknemers vroegen zich af, welke voordelen op sociaal gebied bereikt zijn. Daarom is het volgens de heer Bertrand dringend nodig dat het overleg geopend word. Geen beginselen De Belgische socialist Gailli zei, dat sedert het bestaan van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal de econo mische overwegingen de voorrang zouden hebben gehad boven de sociale. Men moet zich afvragen of de hoogconjuncuur voor de arbeiders niet meer voordelen gehad zou hebben, indien er geen gemeenschap had bestaan, zo zei hij. Daarop antwoordde het Belgische lid van de Hoge Autoriteit, de heer Finet, dat men de Hoge Autoriteit te kort zou doen wanneer men haar gebrek aan activiteit op het sociale gebied zou ver wijten. De paritaire besprekingen van haar werkgevers en werknemers die zij heeft uitgelokt over de minst schokkende kwes ties, onder meer over de arbeidsduur en over vakantieregelingen zijn volgens de heer Finet niet zonder resultaat gebleven. Men dient te erkennen dat het bestaan van de gemeenschap op zijn minst geen belem mering had gevormd voor de eisen der ar beiders. De assemblée wijdde een korte bespre king aan een rapport over de sociale aspec ten van de in Brussel opgestelde plannen voor een gemeenschappelijke Europese markt, dat is opgesteld door de Duitse socialist Birkelbach namens de sociale com missie. De tot de Europese markt toetre dende landen zouden volgens het rapport een gemeenschappelijke werkgelegenheids- politiek moeten voeren, de strucurele werk loosheid opheffen, de arbeidsduur verkor ten en de sociale zorgen harmoniëren. De Belg Bertrand sprak de vrees uit dat de Europese commissie voor de gemeen schappelijke markt nog minder sociale be voegdheden zou krijgen, dan de Hoge Auto riteit thans heeft. Na vier jaren praktijk is het voor de meerderheid van het parlement duidelijk, dat de sociale bevoegdheden van het gezagsorgaan onvoldoende zijn. Men mag daarom bij het vormen van een ge meenschappelijke markt niet in dezelfde fout vervallen. De heer Bertrand pleitte voorts voor de instelling van een sociaal- economische raad. 's Morgens werd het debat over de kolen- schaarste voortgezet en de socialistische fractie, die de vrees had geuit dat de Hoge Autoriteit dit vraagstuk met niet voldoende activiteit had aangepakt, heeft bij monde van het Nederlandse Tweede Kamerlid G. Nederhorst verklaard, dat de Hoge Auto riteit niet heeft kunen bewijzen, dat er geen ernstige schaarste bestaat. Hij acht het verheugend, dat het gezags orgaan voor het eerst de wens had uitge sproken grotere bevoegdheden te krijgen op het gebied der algemene energievoor ziening. Helaas draagt de Hoge Autoriteit bevoegdheden op nationale organen over, die zij zelf in handen zou moeten houden, aldus de heer Nederhorst. Tëgëfi m Socialisterf-nam- der Westdnitse christen-democratische afgevaardigde Pohle het voor de ,Hoge Autoriteit op. Het orgaan is vólgens 'hem op de goede 'weg; wanneer zij de ontwikkeling op een bezonnen wijze zou blijven beschouwen. Vanmiddag zal de vergadering in haar laatste bijeenkomst van dit jaar trachten het resultaat van haar besprekingen in enkele besluiten vast te leggen. In Panorama Mesdag in Den Haag zal van 8 tot 31 december een tentoonstelling van schilderijen door Miel Smith worden gehouden, getiteld: ,,'t Hart van Den Haag". ADVERTENTIE ADVERTENTIE 50 stuks f2.50 In speciale Geschenkverpakking CHIEF WHIP ADVERTENTIE smakelijk verpakt, smakelijk gegeten FABRIEKEN TE LEEUWARDEN crème make-up basis en poeder in éénl Creme Puft handelsmerkbetekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HUDDESTRAAT 5, AMSTERDAM Bloembollencultuur In de donderdagavond in café-restaurant Brinkman aan het Houtplein gehouden le denvergadering, heeft de afdeling Haar lem van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur zich achter de plannen van het hoofdbestuur tot deel name ~"aan" èeTi 'grote' interrfhtiönSle 'UTin- bouwtentoonstelling in 1960 te Rotterdam gesteld. De vergadering betreurde het, dat in 1960 geen „Flora" zal kunnen worden gehouden, maar toonde alle sympathie voor de grote internationale tentoonstelling te Rotterdam. Nu de „Keukenhof" te Lisse steeds meer geperfectioneerd is, zou het geen gemakkelijke taak zijn een even ge lijkwaardige tentoonstelling in de nabijheid van de „Keukenhof" te organiseren. Wel vroeg de vergadering zich af, of een ten toonstelling in Rotterdam, die de gehele zomer zal zijn geopend, wel steeds voldoen de belangstelling zal trekken. De voorzitter, de heer Th. Hoog, sprak de hoop uit, dat de feestelijkheden ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van ..Bloembollencultuur" wel in Haarlem zul len worden gevierd. In zijn openingswoord wierp de voorzit ter een terugblik op het afgelopen seizoen en sprak hij over de economische moei lijkheden, ontstaan door de internationale politieke situatie. Medegedeeld werd, dat door gebrek aan belangstelling deze winter geen bloembollencursus door de afdeling zal worden georganiseerd. In de plaats van de heer W. van Dijk. die aftredend en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer B. van der Velde. De voor zitter, de heer Th. Hoog en de heer W. van Dijk. zullen de afdeling Haarlem op de al gemene vergadering vertegenwoordigen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiële positie van de af deling zeer goed is. Besloten werd in januari in samenwerking met enige andere afdelingen een bijeenkomst te organiseren, waarop professor dr. E. van Slochteren zal spreken over virusonderzoek. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 80 bas in koffer v.a. 215. KRUISWEG 49 HAARLEM 3 snelheden v.a. ƒ45. KRUISWEG 49 HAARLEM Haarlemse rechtbank Bij het oversteken van de Strevelsweg te Rotterdam is de 82-jarige weduwe H. van R.de K. uit de Seringenstraat, aangereden door een zware tankwagen. Zij was op slag dood. In het ziekenhuis te Apeldoorn is de 35-jarige N. de W. uit Apeldoorn, die in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn bromfiets tegen een boom reed. aan de opgelopen verwondingen bezweken. Bij Berg en Dal, gemeente G roesbeek bij Nijmegen, is drs. E. Cammaert tijdens een sneeuw- en hagelbui met zijn scooter in botsing gekomen met een personenauto. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk is overleden. De 26-jarige J. J. uit Den Haag is, toen hij met zijn motor van de Carnegie- laan de Groot Hertoginnelaan wilde op rijden, tegen een stoeprand aangereden en gevallen. Hij werd naar het Ursulakliniek in Wassenaar overgebracht waar hij na aankomst overleed. Tc Klazinaveen is nabij zijn wo ning de 31-jarige motorrijder C. Tiems do delijk veronitgelukt. Hij sloeg nabij zijn huis plotseling links af en werd geschept door een auto. De motorrijder viel via het rijwielpad tegen een lichtmast. „Maak geen proces-verbaal op tegen mijn vriend, dan krijgt u vijftig gulden", aldus richtte zich een drieënveertigjarige uit voerder uit Amsterdam tot een hoofdagent van politie uit Zaandam en de Amsterdam mer liet daarbij een bankbiljet zien. De hoofdagent was in de avond van 26 septem ber tegenwoordig bij het arresteren van een houthandelaar uit Beemster door een collega. De houthandelaar had te veel drank gebruikt en had een auto bestuurd, met de Amsterdammer naast zich. Op de Provin- cialeweg te Zaandam zwaaide de politie met rode lampen, maar dit werd aanvanke lijk niet opgemerkt. De Amsterdammer had zich donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden wegens over treding van artikel 177 van het wetboek van strafrecht (het doen van een gift of belofte aan een ambtenaar in functie). De officier van Justitie eiste een gevangenis straf van twee maanden. De verdachte zei- de zich alleen te kunnen herinneren, dat hij bij kennissen twaalf borrels had ge dronken. Van het autorijden en het spre ken met de hoofdagent wist hij niets meer. De houthandelaar was tenlaste gelegd, dat hij zodanig onder invloed van drank verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden een auto te besturen. De eis luidde een gevangenisstraf van di'ie maanden en intrekking van het rijbewijs gedurende drie jaar. Verdachte vroeg het intrekken van het rijbewijs te beperken, anders wordt hij brodeloos. Een Haarlemse koopman had zich te ver antwoorden, omdat hij in de middag van 19 oktober onder invloed van drank een auto bestuurd had op de Gedempte Gracht te Zaandam. De officier van Justitie her innerde er aan, dat verdachte meermalen veroordeeld is en onder invloed van drank misdrijven gepleegd had. Hij eiste de maxi mum straf: drie maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende drie jaar. Voorts eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van twee maanden en in trekking van het rijbewijs gedurende drie jaar tegen een koopman uit Zaandam, ver dacht op 29 september onder invloed van drank een auto bestuurd te hebben op de Westzanerdijk te Zaandam. De verdediger, mr. J. Wasch, merkte op, dat uit de getuigenverklaringen niet duidelijk geworden is, dat verdachte onder invloed van drank verkeerde. Zij baseren hun ver klaringen op vermoedens. Weliswaar is uit een bloedproef gebleken, dat er te veel ge dronken zou zijn, maar verdachte heeft ook nog gedronken toen hij bij een familie lid was nadat hij gereden had. Daarna kwam de politie hem halen. Hij vroeg vrij spraak. De rechtbank zal in deze zaken op 13 de cember uitspraak doen. ADVERTENTIE Dit woord: RISICO Dat risico een aan het Italiaans ont leend woord is, blijkt wel uit zijn vorm. In die taal betekent het: gevaar, kans, toeval. In het Spaans en Portugees is de vorm: risco, de betekenis: klip. Men gaat uit van het Latijns werkwoord reseco: ik snijd af en risico is dus: het afgesne- dene, de in zee liggende, van het mas sief afgebroken rots. Daaruit is de be tekenis: gevaar eenvoudig te verklaren. In het Nederlands is het woord al oud. In de vorm resicq of resicque komt men het al tegen in zestiende-eeuwse tek sten die betrekking hebben op de zee assurantie. In de zeventiende eeuw wordt risico de gewone vorm, aanvan kelijk ook als verzekeringsterm, later in algemeen gebruik. J Bestuur PEN-Centrum Het bestuur van het P.E.N.-Centrum voor Nederland heeft krachtig geprotes teerd tegen het feit, dat enige Nederlandse schrijvers naar aanleiding van de algemene ledenvergadering op 10 november hebben gemeend in de bladen, waaraan zij ver bonden zijn, een campagne te moeten voe ren, waarbij zij een onjuist verslag der gebeurtenissen hebben gegeven, waardoor een tendentieuze en misleidende interpre tatie mogelijk werd. Regelrecht in strijd met de feiten is bijvoorbeeld de medede ling, dat de voorzitter op deze vergadering, die als enig agendapunt een resolutie in verband met de gebeurtenissen in Hon garije had, slechts aan communisten het woord zou hebben verleend. Onjuist is het ook dat de door het bestuur ingediende resolutie voor de communisten aanvaard baar v/as of dankzij een verzwakkend amendement mede met de stemmen van de aanwezige communisten werd aange nomen. Het bestuur verklaart integendeel met nadruk, dat dit amendement geen ver zwakking maar een verscherping inhield. Voor en na was het de overtuiging van het bestuur, dat men de roep van het Hon gaarse P.E.N.-Centrum om ideële steun in de vorm van een solidariteitsverklaring slechts beantwoorden kan door een zo on dubbelzinnig mogelijke afwijzing van de Russische agressie én van de mogelijk heid, dat schrijvers, die deze agressie goed keuren of steunen, nog lid van het Neder landse Centrum zouden kunnen zijn. Het aanvaarden van het amendement van de heer H. M. van Randwijk door de meer derheid van het bestuur betekende daarom geen opgeven van eigen standpunt of re solutie, maar slechts het aanvaarden van een verbeterde formulering der eigen in tenties: een detail, waardoor de bruikbaar heid in genen dele werd aangetast. Het gehandhaafd lidmaatschap van de C.P.N. (een organisatie, die deze agressie aan vaardt) behoort onverminderd, gezien de vérstrekkende consequenties van dit lid maatschap, tot de beslissende criteria bij de uitvoering der resolutie. Tot de commu nistische leden, die direct na de vergade ring het bestuur te kennen hebben gege ven te zullen bedanken, behoort dan ook de schrijver, die in alle hier gediskwalifi ceerde artikelen de resolutie heette te on derschrijven. Het bestuur acht in deze geen enkel probleem aanwezig. Wel be merkt het met verwondering, dat zich op de lijsten van uit protest uittredende le den, door de agerenden verspreid, namen voorkomen van schrijvers, die om geheel andere redenen het lidmaatschap opzeg den en zelfs van communistisch denken den. die op grond van de resolutie hun lid maatschap beëindigden. Het acht het ken merkend voor de methode van deze cam- nagne. dat in een van de hier gewraakte dagbladen een aanval op het bestuur van de P.E.N. van de hand van een commu nistisch bekend schrijver zonder commen taar is opgenomen. Het bestuur is van oordeel dat de hier gesignaleerde strijdmethoden niet alleen indruisen tegen de geest van het Charter van de P.E.N. maar dat zij tevens - het geen aanzienlijk verwerpelijker is - grie vend en beschamend zijn tegenover de Hongaarse schrijvers, die om morele steun en solidariteit hebben verzocht aan hun medeleden in de Internationale P.E.N. Club. De verklaring werd getekend door de bestuursleden Henriëtte de Beaufort, An- toon Coolen. prof. dr. N. A. Donkersloot, Kitty de Josselin de Jong. Wm. S. B. Kloos ter. Alfred Kossmann. Hans Redeker, B. J H. Stroman, dr. Victor E. van Vriesland. ADVERTENTIE Zou de Sint onze liefste wens verhoren Onze liefste wens: die prachtige die wij in de etalage van 't Silver Stoepke zagen. Wij zien die schitte rende collectie nog voor ons: FANTASTISCH. Inderdaad, bij vindt Sint het. de kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20019 Amsterdam begint nu werkelijk een wereldstad te worden. Want eindelijk zijn zij er: Amerikaansche schoenpoets- stoelen, waarin de patiënt tijdens het poetsen rustig kan zitten. Bij de Beurs staat er nu een en drommen Amsterdam mers staan het Amerikaanse wonder met open mond aan te gapen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5