SINT NICOLAAS 1956 Waterman's c/f Sin! Nicoïaas geschenken Noodkleuterschool ter ontlasting van Voorwegschool In 1957 komen zeker tweehonderd woningen gereed St. Icolaascadeau Haarlems vluchtelingencomité vraagt burgerij om steun Heemsteedse raad besluit tot aankoop huis voor Hongaren Burgemeester van Heemstede opende „Holland Show 1956" Enveloppenactie met medewerking van de schooljeugd 111118 Hofstede „Het oude Slot" aangekocht Onder gekakel en gekraai: 13 Nieuwe directeur Openbare Werken Cartridge-Filled vulpen Wethouder Van Lent optimistisch: Nog geen duurder water in Heemstede J. C. de Mayer overleden Winkels in Zandvoort zondag gesloten HillEGOM Veertig jaar in dienst van de gemeente Hoofd afdeling bevolking hartelijk gehuldigd Luchtvaartbespreking met de V.S. wordt hervat IA TER LAÜ 1 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bedenkt met uv/ gaven niert alleen de uwen die nog een veilig thuis bezitten; doch ook de Hongaren die dit en méér verloren Dit 2ak|«cjfcvuIcJ m&t uw gitf voft.'t cior.darr dagoehtand 6 deceinbar bij U afgehaald Plak da rakjat dicht, dan rail er matt uit! HAARLEMS VIU C H m IN G E N C OM II él Sint Nicolaas heeft zijn medewerking verleend aan een actie van het Haarlems Vluchtelingencomité, dat in korte tijd over veel geld wil beschikken om zijn arbeid in Haarlem te verrichten. Dinsdag wordt bij je ongeveer zevenenveertigduizend gezin nen in Haarlem een enveloppe bezorgd met een tekst, waarvan wij hierbij een afbeel ding geven. Gehoopt wordt, dat zij die woensdag avond het Sint Nicolaasfeest vieren, voor af zullen denken aan de Hongaren en een bijdrage stoppen in de enveloppe. Donderdagochtend tussen negen uur en halfelf komen leerlingen van de middel bare en de uloscholen bij de Haarlemmers aan huis om de enveloppe in ontvangst te nemen. Verzocht wordt de enveloppe te sluiten, opdat er geen geld uit kan rollen. Ais dank (en tevens als controle voor de organisatoren) ontvangen allen die de en veloppe teruggeven, een bewijs. De leer lingen (twee zijn steeds bij elkaar) moeten zorgen, dat het opgehaalde aantal enve- loppes overeenkomt met dat der uitge reikte dank- of ontvangstbewijzen. Het is mogelijk, dat men op donderdagmorgen tussen negen uur en halfelf niet thuis is. Verzocht wordt de enveloppe bij. een buur af te geven. Ook zullen later adressen ver meld worden, waar enveloppes bezorgd kunnen worden. Het werkcomité van het Haarlems comité Vluchtelingenhulp is belast met het verza melen van gelden ten bate van vluchte lingen, voor zover die niet door een lande lijk orgaan betaald worden en binnenkort voor het onderbrengen van Hongaren. Op het ogenblik zijn vijfenvijftig Hongaren in „Bethesda Sarepta" aan de Hazenpaters- laan aangekomen en zullen daar twee tot drie maanden vertoeven. Binnenkort komen drie volledige gezinnen naar Haarlem. Voor deze heeft het gemeentebestuur reeds wo ningen gereserveerd en wel nabij de Schip- hohveg in Haarlem-Oost. De bewoning, de voeding en voor een groot deel de kleding zullen door een landeliik comité betaald worden. Voor de andere kosten zal het Haaremse Vluchtelingen comité zorgen, dat op de medewerking van de Haaremse bevolking rekent. De inrich ting van de drie huizen en de kosten voor die Hongaren die financiële steun nodig hebben nadat z-'ï „Bethesda Rarepta" heb ben verlaten, zijn voor rekening van het comité. Het Haarlems comité hoont, dat de actie van de volgende week zal slagen; het heeft "?eds grote steun ontvane-en van een druk ken" en een organisatie die de envelonpes rondbrengt..' Hieraan zijn geen kosten voor h°t. comité verbonden. Tenc1ot.te vermelden wü r'n samenstelling van da eomjt.é's. die zi^"1 jn UaarUtvi g-p- "nrmd Viav.hr.rt om de Hongaren hulp en Sfottrt tp hiarlPtV jiVrL-fntwi"1- v A. TTocrpa voorzitter; nsvro""' M. 1-1 Wit's, saprota- rpoc\XT T-T T.Tccnl r?o meester: E. F. Aihrebht: mevrouw C. O. E. m rpnTr itrrpTtrt P - P r* HERENMODES Wagenweg 80 - Tel. 13681 - Haarlem Eig.: Mevr. M. v. HEMERT. M. Cremers-de Bruijn mevrouw E. Dege- naar-Boele van Hensbroek; mr. J. H. Eke- ring; W. van Liemt jr.; mr. J. N. Meysing. Algemeen comité: Mr. A. G. de Blé- court, secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken; B. Reijnders, penningmeester K.A.B.; R. N. Busser, voorzitter Haarlem se Christelijke Besturenbond (C.N.V.); mr. ir. E. R. Deves, directeur Gewestelijk Ar beidsbureau; dr. L. M. van Dis, namens directeuren en rectoren middelbare scholen; mej. B. E. Harmens, voorzitster Plaatse lijke Raad van de Nationale Vrouwenraad; mej. dr. J. W. Herfst, predikante Remon strantse Gereformeerde Gemeente; ds. L. Hoorweg, predikant Gereformeerde Kerk; J. J. Jurrissen, voorzitter afd. Haarlem en omstreken Het Ned. Rode Kruis; mevrouw E. Klein-Sanders, namens de Joodse be volkingsgroep; G. Koot, secretaris N.V.V. Bestuurdersbond Haarlem; B. W. Las- schuit, ere-voorzitter Haarlemse Handels vereniging; S. Koster, hoofdredacteur Haar lems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou rant; J. W. Levij, redacteur Het Vrije Volk, drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur Nieuwe Haarlemsche Courant; ds. A. J. van Rhjjn, predikant Hervormde Gemeen te Haarlem; G. G. Tijsterman, voorzitter Humanitas; W. Veenstra, voorzitter Ne derlandse Jeugdgemeenschap; J. J. Vermeu len, Kruisraad; W. N. Zijlstra, deken der R.K. Kerk te Haarlem. Het werkcomité rekent in de eerste plaats op financiële steun. Mogelijk willen stadgenoten iets aanbieden voor inrichting der woningen of ontspanning der Hongaren. In dat geval wordt men verzocht schrif telijk een aanbieding te doen bij het secre tariaat, dat gevestigd is bij de U.V.V., Gr. Houtstraat 142 dan wordt onderzocht of hetgeen aangeboden wordt voor het doel te gebruiken is. ADVERTENTIE Imp. Papier en Boek. Amsterdam. De bespreking van de nota over de wo ningbouw in Heemstede, over welke in houd wij onze lezers reeds uitvoerig heb ben ingelicht, heeft vrijdagmiddag in de gemeenteraad geen enkel nieuw gezichts punt kunnen opleveren. De heer K o o ij- m a n s (Prot. Chr.) meende een bijzonder uitvoerige verklaring te moeten voorlezen! waarin hij tot de conclusie kwam dat de woningbouw door de overheid wordt ge remd, zodat de uitvoering der plannen in een uiterst langzaam tempo geschiedt. Spreker gaf daarom de voorkeur aan par ticuliere bouw, waarbij hij ook meer over leg met de woningbouwvereniging be pleitte. De heer Verspoor (Arbeid) was evenmin erg te spreken over de gemaakte vorderingen, waarbij hij vooral het tempo van de woningbouw aan de Glipperweg als „bedroevend" kwalificeerde. Misschien vei diende het daarom toch aanbeveling de in dertijd geopperde suggestie van de heer Van der Linden eens te overwegen; name lijk het inschakelen van meer dan één aan nemer. De heer Reijnders (Arbeid) ver heugde zich over de afwijzende houding van het college ten opzichte van de sys teembouw, welke hij fout, duur en ondeug delijk noemde. Ook de tegenstanders van de zogenaamde „houtbouw" zullen naar sprekers vaste overtuiging de gemeente en haar inwoners voor de toekomst grote dien sten hebben bewezen. In zijn republiek stelde wethouder Van Lent (K.V.P.) in de eerste plaats vast, dat er bij particuliere bouwers uiteraard weinig animo bestaat voor huizen met een lage huur. En de woningbouwverenigingen kunnen slechts een matige bewondering op brengen voor het feit, dat zij geen invloed meer hebben op de verdeling der woon ruimte. Dat het college niet enthousiast is over systeembouw is bekend; het staat ook ADVERTENTIE TE KOOP GEVRAAGD ANTIEKE MEUBELEN en OUDE MAHONIE MEUBELEN zoals ronde tafels, stoelen, kleine mahonie meubeltjes, canapé's, theestoven enz. Mag beschadigd zijn, ook wurmgaatjes geen be zwaar. Brieven onder no. 4198, bur. v. d. blad Ir. Th. J. Mebius De gemeenteraad van Heemstede heeft in de vrijdagmiddag gehouden vergadering benoemd tot directeur van openbare wer ken te Heemstede ir. Th. J. Mebius, inge nieur A. bij de dienst Gemeentewerken te Haarlemmermeer. Hij volgt ir. E. A. Bier drager op, die met ingang van 1 november benoemd is in Deventer. Dezer dagen publiceren wij een vraag gesprek met de nieuwe directeur. DE HEEMSTEEDSE GEMEENTERAAD begon vrijdagmiddag met een verklaring van de voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van R a p p a r d, die her innerde aan de droevige gebeurtenissen in Hongarije, die sedert de vorige raads vergadering hebben plaats gevonden. Spreker getuigde hierdoor tot in het diepst van zijn ziel getroffen te zijn, omdat men tot ver in de historie zal moeten terug gaan om hiermee te vergelijken feiten te kunnen aantreffen. De voorzitter wilde daarom reeds nu een warm woord van aanbeveling laten horen voor de komende acties van het onlangs in Heemstede opgerichte vluchtelingencomité, waarvoor iedere gift een offer diende te zijn. Spreker besloot zijn verklaring met de wens dat God het Hongaarse volk de vrijheid zou mogen schenken, waarvoor men zo voorbeeldig gestreden heeft. Deze toespraak, die door de vergadering staande werd aangehoord, eindigde de burgemeester met het voorlezen van twee strofen uit het Hongaarse volkslied. verzet zijn gekomen. De heer Zegwaart (K.V.P.) gaf toen de laatste tegenstand op; hoewel hij niet kon nalaten vast te stellen, dat de woningnood in Heemstede zijn beslissing toch bijzonder moeilijk maakte. Garagebouw Vervolgens kwam de herziening van het uitbreidingsplan voor het terrein tussen de Pieter de Hooghstraat, Jan van Goyen- straat en Paulus Potterlaan aan de orde, dat zoals bekend de bouw van een aantal autoboxen inhoudt. Mr. dr. Van Brug gen (Prot. Chr.) had geen enkele behoefte de langdurige debatten hierover uit een vorige raadsvergadering te prolongeren; zodat hij enkel wilde vaststellen dat het voorstel een aantal ingezetenen dupeert, zonder dat hier van een algemeen belang sprake is. De heer Scheer (V.V.D.) bracht echter opnieuw de vermeende morele rechten der omwonenden ter sprake, die altijd hebben gemeend dat hun rust in deze omgeving verzekerd zou blijven. Ook de heer Zeg waart (K.V.P.) herhaalde zijn oude op vatting: „Eerst woningen, dan garages!" Wethouder Van Lent (K.V.P.) gaf zijn opponenten echter niet de minste kans door erop te wijzen, dat het college zich vol komen heeft gehouden aan het toen geno men raadsbesluit; namelijk te onderzoeken of de daarbij kenbaar gemaakte bezwaren ook juridische gronden bezaten. Het is evenwel duidelijk gebleken dat hier slechts sprake was van vermeende rechten, het geen volgens hem ook de aanwezigheid van morele verplichtingen volledig uitgesloten houdt. De heren Scheer, Zegwaart en Van Brug gen wensten geacht te worden te hebben tegengestemd ;waarna de heer VanBrug- gen niet kon nalaten op te merken; „Er zijn nog Gedeputeerde Staten". Oude slot De voorgenomen aankoop van „Het oude Slot" ontmoette bij de raad evenmin veel bezwaren, al werd er tegen enkele onder delen van het voorstel enige critiek ge oefend. Zoals door de heer Brink (V.V.D.) die het betwijfelde of het inrichten van een commandopost voor de B.B. in dit ge bouw wel doeltreffend zou blijken. Hij had in ieder geval een bom- en scherf vrije schuilplaats gemist en zou deze post boven dien meer centraal gelegen willen zien. De heer Verspoor (Arbeid) stemde geheel met deze aankoop in, omdat dit In aansluiting op deze verklaring kwam hierna het voorstel van B. en W. aan de orde om een woonhuis in de Lucas van Leijdenlaan aan te kopen, dat na het tref fen van enige voorzieningen aan twee Hongaarse vluchtelingengezinnen zou wor den toegewezen. Met enige schroom bekende de heer Zegwaart (K.V.P.) zich niet geheel met het voorstel te kunnen verenigen; of schoon hij de verklaring van de burge meester volledig onderschreef en zeker niet minder dan anderen met het lot der Hon garen was begaan. Maar deze woonruimte stelde hij toch liever aan Heemsteedse gezinnen beschikbaar, vooral omdat de zo juist verschenen kwartaalstaat heeft aan getoond, dat de woningellende voorlopig nog lang niet ten einde zal zijn. Inplaats daarvan kon de raad misschien beter een zeer ruim bedrag voor de vluchtelingen voteren, waardoor zij dan wellicht onder dak kunnen vinden in een gemeente, waai de huisvestingsmoeilijkheden minder groot zijn dan in Heemstede. De heer Van Bruggen (Prot. Chr)) betuigde daarentegen zijn volledige sym- palhie met hel voorstel. Deze mensen moe ten immers zo spoedig mogelijk in het nor male arbeidsproces worden opgenomen en mogen geen dag langer in kampen ver blijven dan strikt noodzakelijk is. Tenslotte is de nood van deze mensen groter dan van iemand hier in Heemstede. Ook de heer Zeelenberg (V.V.D.) schaarde zich namens zijn gehele fractie achter het voorstel, vooral omdat de Heemsteedse woningzoekenden door deze toewijzing aan Hongaren niet rechtstreeks worden ge dupeerd; waarna de heer Reijnders (Arbeid) erop wees, dat de Hongaren ook voor onze vrijheid hebben gevochten. De voorzitter herinnerde in zijn ant woord nog even aan de spontane hulp uit het buitenland bij de watersnood in 1953, zodat hij er stellig van overtuigd was, dat het betreffende huis na een eventuele op roep ook onmiddellijk geheel door de Heemsteedse ingezetenen zou worden ge meubileerd Daarnaast heeft het college met opzet voor dit doel een minder „gang bare" woning uitgekozen. Mevrouw Van Nispen-van Wely (V.V.D.) toonde zich teleurgesteld dat over een dergelijk menslievend voorstel in deze raad nog moest worden gedebatteerd. Wanneer de Hongaren immers louter verstandelijk hadden geredeneerd, zouden zij stellig nimmer tegen de Russische overheerser in immers nog in het geheel niet vast, hoe deze huizen zich op den duur zullen hou den. Ook in het betrekken van meer aan nemers zag de wethouder weinig heil, om dat de ondervinding hem in dit opzicht niet van zijn ongelijk heeft kunnen overtuigen. Toch meende de heer Van Lent optimis tisch te mogen zijn; in 1957 zullen onge twijfeld tweehonderd woningen gereed ge komen zijn en reeds werden er nieuwe plannen ontworpen, die zeer binnenkort in een spoedvergadering door de raad in be handeling genomen kunnen worden. Als laatste spreker over dit onderwerp stelde de burgemeester tot zijn ge noegen vast, dat uit de opmerkingen van de raad weinig tegenstellingen met het col lege konden worden geconcludeerd. Er zul len op dit gebied altijd nog wensen blijven, maar men zal er stellig van overtuigd kun nen zijn, dat B. en W. al het mogelijke doen om de woningbouw zoveel mogeiijk te bevorderen. Spreker kon hieraan later nog toevoegen, dat de genoemde spoedver gadering reeds is vastgesteld op donder dag 13, of anders uiterlijk donderag 20 de cember. De Heemsteedse gemeenteraad heeft vrijdagmiddag nog geen besluit kunnen ne men over een eventuele verhoging van de tarieven voor het waterverbruik, omdat de behandeling van het voorstel door de heer Reijnders (Arbeid) de pas werd afge sneden. Direct nadat het aan de orde was gesteld diende hij namelijk een voorstel van orde in, hetgeen behelsde de behande ling uit te stellen tot de komende begro tingsvergadering. Dit voorstel verwierf in de raad de vereiste adhesie, zodat het door de voorzitter in stemming werd gebracht, echter niet zonder verzet van de zijde van wethouder V a n W ij k. Hij was van oor deel dat men onprettige zaken maar het best meteen kon afhandelen, omdat men deze kwestie straks bij de begroting toch op geen andere wijze zal kunnen bezien- De inkoopsprijs van water wordt immers met januari voor de gemeente hoger en dan is het toch volkomen logisch, dat deze bij de verbruiker wordt doorberekend. Bo vendien meende spreker dat deze verho ging „slechts weinig om het lijf zal heb ben". Hij had uitgerekend dat een en ander voor een gezin van twaalf personen zou neerkomen op een bedrag van twaalf gul den per jaar. De heer Verhoeven (KVP) wilde bij een eventuele tariefsverhoging deze pas in de laatste plaats op de sector water zien toegepast. In grote gezinnen is men toch reeds zuinig genoeg met water want hoe wel de buitenlander altijd in bewondering verkeert voor onze vermaarde schone stoepjes, staat het bij spreker vast, dat de lichaamshygiëne in veel gevallen nog alles te wensen overlaat. Wanneer er dus straks tot tariefsverhoging moet worden overge gaan, gaf hij er de voorkeur aan deze langs andere wegen te zoeken. De heer Kooymans (Prot. Chr.) noemde de Heemsteedse tarieven in ver gelijking tot andere gemeenten nog uiterst billijk. De heer Reijnders (Arbeid) merkte nog op niet tegen een winst op de bedrij ven te zijn, maar wel tegen een indirecte belasting. De voorzitter liet hierna de raad over het voorstel van de heer Reijnders stem men, hetgeen een ruime meerderheid op leverde- Slechts het voltallige college en de heren Scheer (WD) en Kooijmans (Prot. Chr.) verklaarden zich tegen; zodat de raad straks bij de begroting ook nog over de eventuele tariefsverhoging mag debatteren. ADVERTENTIE historische gebouw hierdoor wellicht voor verder verval zou worden behoed. Spreker hoopte dan ook dat er naar zal worden gestreefd de sfeer te behouden, zijn ge dachten waren reeds naar een klein mu seum uitgegaan. De heer Verhoeven (K.V.P.) liet zich sceptischer over deze plannen uit, waarvan hij alleen de aankoopsprijs billijk noemde. Overigens kon hij het niet anders zien dan dat er weer een voorraad puin zou worden toegevoegd aan de hoeveelheid, die nog steeds ergens keurig genummerd ligt op geborgen. Mevrouw Van N i s p e n-V an Wely (V.V.D.) suggereerde op haar beurt het in richten van een jeugdherberg. De voorzitter verdedigde in de eer ste plaats het plan voor de inrichting van een commandopost. De excentrische ligging noemde hij juist een voordeel, omdat de kans van een rechtstreekse bomaanval hierdoor aanzienlijk zou worden geredu ceerd. Vandaar dat zijns inziens kon wor den volstaan met het inrichten van een scherfvrije schuilplaats; waarvan de kos ten bovendien niet door de gemeente, maar door de kring gedragen zullen worden. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat reeds is overwogen bij deze voorzieningen ook rekening te houden met de mogelijk heid van een woning voor een politie agent, zodat hier blijvend toezicht op de jeugd kan worden uitgeoefend. De overige suggesties zal het college dan nog nader onderzoeken. De Heemsteedse raad is vrijdagmiddag akkoord gegaan met het deze week op de valreep door B. en W. ingediende voorstel tot de bouw van een noodkleuterschool aan de Laan van Insulinde nu de rijksinspec teur voor het lager onderwijs het plan voor de verbouwing van de kamer van het hoofd der Voorwegschool tot klasselokaal, zoals dat een maand geleden door de meerder heid van de raad was aanvaard, had afge keurd. Door de bouw van deze kleuter school komen de voor de kleuterklassen ge bruikte lokalen in de Voorwegschool ter beschikking van het lager onderwijs, een oplossing welke, zoals wij in ons blad van woensdag nog meldden, in de vorige raads vergadering was bepleit door mevrouw VanderMeule nH o u w e r. De onderwijsspecialiste van de Partij van de Arbeid toonde zich dan ook in haar nopjes met het huidige voorstel. Spreekster hoopte evenwel, dat deze noodschoot de latere bouw van een perma nente kleuterschool niet zou belemmeren. Haar bezwaren tegen de Voorwegschool, als zijnde een volkomen verouderd gebouw bleven echter bestaan en spreekster hoopte en vertrouwde dat B. en W. alles in het werk zullen stellen om deze ter zijner tijd door een moderner school te vervangen. M r. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) was ervan overtuigd, dat hier bereikt is wat op dit punt te bereiken viel en hij bracht zijn voldoening onder woorden over de aldus geschapen mogelijkheid tot een normaler klasseverdeling van de Voorweg school. De heer Verspoor (Arbeid) ten slotte, hoopte eveneens dat de bouw van een definitieve kleuterschool niet zou wor den gestagneerd, waarvoor hij nog met de meeste nadruk om de nodige spoed ver zocht. De voorzitter beaamde dit alles vol ledig; alleen was hij van oordeel, dat de Voorwegschool voorlopig niet kan worden afgekeurd, mdat deze in ieder geval nog aan de redeb'jk te stellen eisen voldoet. (Voordat de discussies een aanvang namen, laakte burgemeester Van Rappard „het opnemen van ongecontroleerde ge ruchten in de pers", waarbij hij tevens als Op 49-jarige leeftijd is te IJmuiden over leden de heer J. C. de Mayer, makelaar en assuradeur. Hij werd geboren in oud- IJmuiden en heeft een groot deel van zijn leven in dienst gesteld van de plaats aan vankelijk twaalf jaar op het kantoor van notaris Dolleman, daarna zelfstandig als makelaar. De overledene was ook enige jaren bestuurslid van de Kring Haarlem van de K.N.Z.B De begrafenis zal maandagmiddag op Westerveld na aankomst van trein 15.02 ge- B. en W. van Zandvoort hadden besloten de winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken wegens te verwachten Sint Nicolaas drukte op zondag 2 december ge opend te houden. Het departement van Eco nomische Zaken had echter bezwaren tegen het besluit en daarom hebben B. en W. het ingetrokken. De winkels mogen zondag niet geopend zijn. zijn mening te kennen gaf, „dat een ver slaggever van een neutraal blad de belan gen van de door hem aangehangen politieke partij stelde boven een objectieve bericht geving". Daar de burgemeester, gezien de aanduiding met „neutraal", blijkbaar ons blad op het oog had, willen wij hier uit drukkelijk vaststellen, dat ons in ons blad van woensdag opgenomen bericht over de Voorwegschool geen „ongecontroleerd be richt" was, maar een door een lid van het College van B. en W. van Heemstede be vestigde informatie. Hoewel wij voorts van oordeel zijn, dat de persoon en de politieke overtuiging van onze redactieleden buiten discussie dienen te blijven, willen wij ten overvloede vaststellen, dat de betrokken verslaggever niet is aangesloten bij een politieke partij. Ons blad is inderdaad „neutraal", maar dan in de betekenis van onafhankelijk, waarbij wij dus onze be richtgeving redigeren op een wijze welke ons in het algemeen belang voorkomt. Tenslotte menen wij, dat het minder elegant moet worden genoemd, wanneer officiële personen aanvallen op de pers richten op plaatsen waar haar vertegen woordigers zich niet kunnen verweren. Redactie). Vrijdag heeft de heer J. M. Martens, hoofd van de afdeling bevolking der gemeente secretarie te Hillegnm. de dag herdacht, dat hij veertig jaar geleden in gemeentedienst trad. Hiervan is hij 36 jaar te Hillegom werkzaam geweest. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Martens, die verschei dene rangen in gemeentedienst heeft door lopen. in de raadzaal gehuldigd. Het college van Burgemeester en Wethouders, de ge meentesecretaris, de hoofden van dienst en het voltallige secretariepersoneel waren hier bij aanwezig. Burgemeester jhr. mr. dr. O. F.' A. H. van Nispen tot Pannerden, die pas van zijn ziekte was hersteld, richttte het woord tot de jubilaris en sprak woorden van dank en waardering. ..Blijde en droeve ge beurtenissen van verscheidene generaties hebt u geboekstaafd en u hebt met allen meegeleefd", aldus de burgemeester. Hij ver heugde zich erover, dat hij dit jubileum kon meemaken en overhandigde de gebruikelijke envelonpe met inhoud. Namens de hoofden van dienst en het secretarie-personeel sprak de heer Punt, die de correctheid van de jubi laris tegenover een ieder prees. Hij bood enige grammofoonplaten aan, waarna de waarnemend groepscommandant van de rijkspolitie, de heer P. van Dijk. de samen werking tussen de afdeling bevolking en de politie prees. Hij overhandigde namens de groep een boekwerk. De heer Martens sprak tenslotte een dankwoord. De regeringen van de Verenigde Staten en Nederland zijn overeengekomen de on derhandelingen over een luchtvaartover eenkomst tussen de beide landen op 18 maart te Washington te hervatten. ADVERTENTIE HORLOGERIE TEN BOOM - Barteljorisstraat 19 biedt u in alle soorten UURWERKEN een uitgebreide sortering, zeer geschikt voor Tel. 11541 „Nou, die viag er zijn", schijnt de burgemeester van Heemstede te denken van het fraaiste kriel winnaar van de Prins Bernhardmedaille, dat zich in zijn hand heeft genesteld. Het konijn links op de foto kijkt nieuwsgierig toe. De burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft vrijdag avond in het R.K. verenigingsgebouw aan de Herenweg in Heemstede de pluimvee- tentoonstelling „Holland Show", uitgaande van de pluimveevereniging de „Eendracht", officieel geopend. De voorzitter van „Een dracht", de heer R. Donkelaar, toonde zich in zijn openingswoord verheugd over het feit, dat men Heemstede de eer had gegund van de tweede „Holland Show", waaraan zeven pluimveeverenigingen uit Noord holland hebben meegewerkt. Hierna hadden de voorzitters van verscheidene pluimvee verenigingen de gelegenheid het bestuur van de „Eendracht" geluk te wensen met het vijftigjarige bestaan van hun vereni ging. De burgemeester toonde in enkele war me bewoordingen het belang aan van het houden en verzorgen van dieren op een eigen stukje grond. Iedereen heeft iets nodig, waarin hij al zijn toewijding kan leggen- Daarom is het belang van de kleine verenigingen zo enorm groot. Uit de woor den van de burgemeester bleek duidelijk, dat hij de pluimveehouders in zijn gemeen te een warm hart toedraagt en zich in zijn jeugd ook aan deze liefhebberij heeft ge wijd. De vele aanwezigen hebben met bewon dering de prachtige exemplaren op de ten toonstelling bekeken. Parmantig stapten de fiere hanen in hun getraliede kooien rond, soms met iets als minachting kijkend naar de nieuwsgierige bezoekers van hun domein. Hun vreugde over al de goede kwaliteiten, die zij bezaten, manifesteer den zij door een luid gekukeleku, waarmee zij elkaar in volume de loef trachtten af te steken. Ook zag men een keur van de mooiste konijnen, die hun snuitjes zenuw achtig snuffelend tussen de tralies van hun hok wrongen. Bij het toekennen van de prijzen heeft men vooral gelet op de vorm van de kop, de ogen en de vleugels. De wisselbeker voor het hoogste aantal punten kreeg de heer G. B. J. de Baibanson uit Hoorn. De duivenprijs ging naar de heer J. Cfelijn uit Aalsmeer en de prijs voor het mooiste konijn werd toegekend aan de heer A. J- C. Sweerts uit Heemste de. De medaille van de Koningin voor het fraaiste hoen verwierf de heer C. Koren- winter uit Aalsmeer. De medaille van Prins Bemhard voor het fraaiste kriel ging naar de heer A. J. Donkelaar uit Aerdenhout. De legpenning van de gemeente Heemste de voor het fraaiste konijn was voor de heer Jac. van Berkel uit Hillegom. De tentoonstelling is zaterdag en zondag voor het publiek geopend.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19