Verenigde Staten zenden olie naar West-Europa Hongaarse vluchtelingen uit Zeeuws kamp weggelopen De schaarste blijft wegens gebrek aan tankschepen I HET WEER Washington rekent op Brits-Franse aftocht Critiek op gebrek aan comfort te Biggekerke Sociale Zaken acht klachten Koningin op werkbezoek in Hilversum Storm ANTON HUNINK Benzine, petroleum en olie duurder Vannacht geen vorst VJS. nemen 21.500 Hongaren Verbanning van Makarios weldra ten einde? Hatta afgetreden volstrekt ongegrond Voor de Stille Armen Onderzoek overtredingen van kwekers Het woord is aan. Aaneengegroeide tweeling in Bonn gescheiden Aanslag op Tsjoe En Lai? Twee Nederlanders vrij DEZE WEEK IN ERBIJ Gastvrij Hei el 71e JAARGANG No 124 ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 276 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT s|] 1 H H1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IIg IA II Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr Hed,gland 10. Tel. 15295. Bij- i—I Q P B J K I /^f H Abonnement p. week 55 cl, p. kwartaal 715, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. X X X ij vjL Vji XJ X V>L\JL P'P' ?'65' 12 Ct' P°Stgil0 273107 Hoofdredacteur: Simon Koster timt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten voelen zich reeds zo zeker van het terugtrekken van de Britse en Franse troepen uit Egypte, dat de Amerikaanse regering het noodplan in werking heeft gesteld, dat bedoeld is om West-Europa te helpen het ernstige olietekort, dat het gevolg is van het sluiten van het Suezkanaal, te boven te komen. Met goedkeuring van president Eisenhower is aan vijftien Amerikaanse, oliemaatschappijen toestemming verleend, om mede in dit olietekort te helpen voorzien en hun produktie-transport-organisaties te combineren. Tot dusverre leverden deze maatschappijen gedurende de crisis reeds 300.000 vaten per dag extra aan West-Europa, en binnen een maand zal die levering tot een half miljoen vaten worden opgevoerd. Niettemin zal West-Europa nog twintig tot vijfentwintig percent minder benzine krijgen dan normaal. Er is weliswaar benzine genoeg, doch er zijn onvoldoende tankschepen voor het transport, ook al worden er 39 afgedankte, althans opgelegde, tankers uit de „motballen" gehaald. De organisatie voor Europese Economische Samenwerking zal voor de distributie zorgen van de zendingen uit Amerika. Omtrent de betalingsregeling is nog niets bekend. Op een vraag of het plan zal door gaan onafhankelijk van het feit of de Britse en Franse troepen uit Egypte worden terug getrokken, werd geantwoord dat de Ameri kaanse autoriteiten aannemen dat alles volgens verwachting zal gaan, dat wil zeg gen: Washington is verzekerd van het Brits-Franse besluit inzake die terugtrek king. De extra olie en benzine komen voor namelijk uit Amerikaans gebied. De pro- duktie voor het Amerikaanse binnenland die zeven miljoen en honderdduizend vaten per dag bedroeg, zal met ruim 800.000 vaten verhoogd worden. A.F.P. meldt, dat het Amerikaanse besluit in Parijs met voldoening is ontvangen. Men ziet er een manifestatie in van de nood zakelijke solidariteit tussen de Europese landen en de Verenigde Staten en men is er zeker van, dat het voor de Franse openbare mening een nieuw bewijs zal zijn voor de duurzaamheid van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Reuter meldt uit Londen dat ook de Britse oliemaatschappijen het besluit met ADVERTENTIE stórm loopt 't! Om die smeuïge, sappige Anton Hunink worst. Mmm... de éérste hap bewijst: dit is de lekkerste GelderseRook- worst! Maar lét erop dat u de echte krijgt: kijk goed of de naam „Anton Hunink" op het loodje staat! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER De oliemaatschappijen hebben zich ge noodzaakt gezien de verkoopprijzen van hun produkten terstond te verhogen. In werlcg met de minister van Economische Zaken zal deze verhoging voor de voor naamste produkten met ingang van 1 de cember 1956 bedragen: autobenzine 1.6 cent per liter, petroleum 2.25 cent per liter, gasolie en huisbrandolie 2,35 cent per liter, stookolie f 34,50 per 1000 kg. Ter toelichting wordt gezegd dat de slui ting van het Suezknaal en de verminderde beschikking over olie uit het Midden- Oosten voor West-Europa een tekort aan aardolieprodukten hebben doen ontstaan, dat zich nog geruime tijd zal doen gevoe len. Ook om de beschikking te krijgen over olie en olieprodukten uit andere gebieden moeten bijzondere voorzieningen op korte termijn worden getroffen. Daarvoor moet de aardolie-industrie zeer aanzienlijke extra kosten maken. CCOCCOOOOOOCOOODCOOOOOOO»> /yx^/>nonorrr)oryx^oocoonnooor x i VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van j zaterdagavond tot zondagavond, op- gemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewol- king, maar geen regen van be- tekenis. Matige tot krachtige westelijke wind. Vannacht geen 1 vorst. Morgen dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets ho- gere. Volledige wecrrapporten op pagina twee. v v;xxx>^XXX>OCOOWXCOOCOOOOCOOOOOCCOCOOOOCCOO.TCr.O DIT NUMMER BESTAAT HIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ instemming hebben ontvangen. Een woord voerder van het Britse ministerie voor Brandstof en Energie deelde mede, dat het nieuwe jaar al voor een goed deel verstre ken zou zijn, vóór enig effect van de Ame rikaanse inspanning merkbaar zou worden. Woordvoerders van grote oliemaatschap pijen te Londen hebben gewaarschuwd, dat de benzineprijs aanzienlijk zal worden ver hoogd. De prijsverhoging is volgens de woordvoerders noodzakelijk wegens de ge stegen vervoerskosten, die het gevolg zijn van de langere weg om Kaap de Goede Hoop. Het brandstoffentekort in Groot-Brittan- nië heeft reeds geleid tot beperkingen van de industriële produktie. Bij sommige fabrieken wordt de werktijd verkort. Bij sommige autofabrieken zal niet meer wor den overgewerkt. Bij andere wordt de pro- luktie van personenauto's beperkt en ^en kortere werkweek ingevoerd.Van regerings zijde is medegedeeld, dat het benzinerant soen in de eerstkomende vier maanden niet zal worden verlaagd. Sedert twee maanden volgen de olie tankschepen, die te Abadan in de Perzische Golf laden, de route rond de Kaap, hetgeen het aantal tankschepen, dat te Abadan lading kan innemen, aanzienlijk vermin dert. De opslagmogelijkheden in de havens van Mansjoer en Abadan zijn niet zo heel groot en supertankschepen kunnen deze havens niet binnenlopen. De moeilijkheid, ingeval het Suezkanaal gedurende ver scheidene maanden gesloten zou blijven, zal zijn olietankschepen te vinden voor het vervoer van de Perzische olie. AUGUSTA, GEORGIA (Reuter) Pre sident Eisenhower heeft zaterdag te Augusta, in de Amerikaanse staat Georgia, medegedeeld dat het aantal Hongaarse vluchtelingen, dat naar de Verenigde Staten zal mogen emigreren, tot 21.500 is verhoogd. Dit is geschied om verlichting te brengen in het vluchtelingenvraagstuk, waar Oostenrijk zich thans tegenover gesteld ziet. ATHENE (Reuter) De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, Evangelos Averoff, heeft in het Griekse parlement verklaard te verwachten, dat aartsbisschop Makarios, hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, „niet langer op de Sey chellen in de Indische oceaan zal blijven". DJAKARTA (ANP) De „twee-een heid" Sukarno-Hatta, gepropageerd als het symbool van de eenheid van het Indone sische volk sinds beide leiders in augustus 1945 de onafhankelijkheidsverklaring teken den, bestaat niet meer. Vice-president Hatta is vandaag afgetreden. Hij is elf jaar in functie geweest. Het aftreden van de sterk anti-communistische vice-presi dent, die wel eens „het geweten van de natie" is genoemd, heeft onder Indone sische politici grote bezorgdheid verwekt. Tot vrijdagavond heeft een speciale par lementaire delegatie getracht dr. Hatta te bewegen zijn besluit tc herzien met het ook op de „verwarde binnenlandse toe stand", die reeds heeft geleid tot een ver geefse poging van een groep legerofficie ren de regering omver te werpen en tot verdeeldheid tussen de politieke partijen, die zijn vertegenwoordigd in de regering van Ali Sastroamidjojo. De pogingen van de delegatie hebben echter geen succes ge had. Volgens vooraanstaande politieke figu ren is de samenwerking met Sukarno de laatste jaren slechts schijn geweest. Het was een publiek geheim, dat de beide staatshoofden tegengestelde inzichten had den in een aantal belangrijke kwesties. Negentien Hongaarse vluchtelingen, on getrouwde jongemannen, hebben vrijdag uit protest tegen de naar hun mening slechte huisvesting en verzorging het kamp te Biggekerke op Walcheren, waar zij sedert donderdagmiddag verbleven, ver laten. Negen hunner zjjn met een vracht auto naar Middelburg gelift, waar zij, na enige tijd op het politiebureau te hebben vertoefd, onderdak vonden ten huize van een particulier, wiens huishoudster - die van Hongaarse afkomst is - als tolk was opgetreden tijdens het gesprek met de politie. Vier andere Hongaren, die het kamp verlieten, hebben tot laat in de avond op het politiebureau van Middelburg,waar heen zij met de bus waren gekomen, ver toefd en zullen de nacht in een hotel door brengen. Zes Hongaren zijn 's avonds kwart voor negen met de trein uit Middel burg vertrokken. Zij hadden geen geld bij zich. In Eergen op Zoom zijn zjj door men sen van het Rode Kruis opgevangen en teruggebracht naar Middelburg, waar zij thans in een hotel vertoeven. Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelde men naar aanleiding van de door verschei dene Hongaarse vluchtelingen over het Koningin Juliana heeft vrijdag een werkbezoek gebracht aan Hilversum, waar zij om elf uur in het gemeentehuis arri veerde. Zij werd begroet door burgemeester Boot, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen en de wethouders der gemeente. Bur gemeester Boot sprak een korte welkomst rede uit, waarin hij vaststelde dat Hilver sum geen dorp meer is en geen stad wil zijn. In de burgerzaal hield vervolgens archi tect W. M. Dudok een causerie over de stedebouwkundige problemen van deze tijd. Om twaalf uur vertrok de Koningin naar het flatgebouw voor werkende vrouwen „Corversbos", waar enkele flats werden bezichtigd. Nadat de lunch ten huize van burgemees ter J. J. G. Boot was genuttigd, reed 't hoge gezelschap naar 't enkele jaren geleden ge bouwde bejaardencentrum „St. Joseph" aan de Minckelerstraat. De Koningin, die er reeds in de morgen bloemen had laten be zorgen, trof in de recreatiezaal alle bewo ners, de zieken uitgezonderd, bijeen. Twee jarige dames ontvingen van de Koningin ieder een trommeltje koekjes. De tocht leidde vervolgens naar het sanatorium „Zonnestraal", waar de Koningin en haar gevolg door het bestuur werden begroet. De vice-voorzitter, de heer J. Landman en ere-voorzitter Jan van Zutphen spraken Hare Majesteit toe. De 93- jarige Jan van Zutphen herinnerde daarbij aan het eervolle koninklijke bezoek, dat hij op zijn 90ste verjaardag thuis mocht ontvangen. Hij zei gelukkig te zijn, dat hij onze Vorstin nogmaals de hand mocht drukken. De Koningin maakte een rond wandeling door enkele paviljoens, de nazorgverblijven met arbeidstherapie en de welfare-afdeling, waar de negenjarige Willy Roozenboom Hare Majesteit voor prinses Marijke een presenteerblad vol met dieren en poppen aanbood, door de patiën ten zelf gemaakt. De Koningin, die voor velen vriendelijke woorden had, verraste de tweejarige Jantje Schiefer, zoontje van een der patiënten in de gezinswoningen, ter gelegenheid van zijn verjaardag met een blokkendoos. Zij sprak in een der paviljoens ook enige tijd met de 18-jarige patiënte Henny Baumgard, die al anderhalf jaar in „Zonnestraal" ligt en een levendige correspondentie met de prinses sen voert. Henny mocht de Koningin een hart van suiker en een zakdoekje aan bieden. In het sanatorium „Zonnestraal" hood het negenjarig patiëntje Willy Roozen boom de Koningin enige door de patiënten gemaakte dierfiguren en /jvppen aan voor Prinses Marijke. kamp Biggekerke geuite klachten mede, dat men de indruk had dat de opposanten onder leiding stonden van een persoon, die reeds in Oostenrijk, en ook in Nederland, had verteld, dat hij in Hongarije illegaal kranten uitgaf. Hij had voorts verteld dat hij in Oostenrijk veel beter was gehuisvest dan in Nederland en daar beter verzorgd werd. In het kamp Biggekerke werden vóór de komst van de Hongaren arbeiders ge huisvest, die wegens de grote afstand van hun woonplaats niet meer naar huis kon den keren na gedane dagtaak. Er zijn nu ongeveer honderd vluchtelingen onderge bracht, die geheel volgens dezelfde omstan digheden leven als de Nederlandse ar beiders. Weglopers staan alleen De groep opposanten was het echter niet eens met de onverwarmde slaapkamers, de molton dekens, de strozakken, en de af wezigheid van een grote stad in de nabij heid. Zij wilden voorts meer geld en maak ten er bezwaar tegen dat zij niet konden werken. De Hongaren waren échter nog slechts anderhalve dag in het kamp. en zouden hier maar tijdelijk verblijven. Men is nogal teleurgesteld over de houding van de weggelopen vluchtelingen en ook hun eigen landgenoten, die nog in het kamp verblijven, hebben te kennen gegeven zich in dit opzicht van hen te dManeiëren. Naar pensions In de loop van de avond heeft een ver tegenwoordiger van het ministerie van So ciale Zaken uit Den Haag, die ijlings naar Middelburg was gekomen en die in gezel schap van de gewestelijke commandant van de Rode Kruis colonne lange tijd met de vluchtelingen heeft gesproken, de com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, officieel verzocht de huisvesting der hui dige bewoners van het kamp te Biggekerke te regelen. De commissaris heeft het ver zoek ingewilligd en is onmiddellijk begon nen met het nemen van voorbereidende maatregelen, waarbij het Zeeuwse Comité voor Hulp aan het Hongaarse Volk zal worden ingeschakeld. Verwacht wordt dat het kamp op zeer korte termijn zal worden ontruimd en dat de vluchtelingen tijdelijk zullen worden ondergebracht in pensions en dergelijke. Over hun toeren De Hongaren vinden, dat zij te veel in een uithoek en dan nog wel in een kamp zijn gestopt en verklaarden, dat men hen in Utrecht had gezegd, dat zij drie weken naar Zeeland zouden gaan om daar geheel uit te rusten. Volgens de kampleiding is het onderlinge wantrouwen onder de vluch telingen bijzonder groot en zijn de meeste Hongaren geheel over hun toeren. Uit ge sprekken met hen zou zijn gebleken, dat zij ongetwijfeld als gevolg van de druk onder het communisme waarheid en leugen niet weten te onderscheiden. 5e verantwoording C. P. ƒ25,—; S. J. K. ƒ2,50; A. J. M. V. ƒ2,50; Zr. A. D. ƒ2,50; A. E. R. ƒ2,50; Mej. M. K. ƒ10,—; M. B. ƒ2,50; J. P. de G. ƒ10,—; A. H. ƒ1,—; C. H. ƒ2,—; J. L. Driessen, B'broek ƒ2,50; Eliane ƒ5,—; G. K. ƒ1,—; G. B. ƒ2,50; J. B. S. ƒ5.—; C. C. H. ƒ2,—; C. C. E. N. ƒ25,—; Mevr. N. G. N. te O. ƒ10,—; Marre ƒ1,—; A. J. C. f2,50; J. V. ƒ100,—; N.Z.H.V.M. ƒ75,—: Bridgepotje ƒ50.—; C. H. A. E. 35,—; N. A. ƒ30,—; H. v. D. ƒ25,—; H. R. ƒ25,—; Dr. J. S. ƒ25,—; S. M. W. G. M. ƒ15,—; J. A. H. 10.—; O. J. B. ƒ10,—; F. V. ƒ10,—; G. L. S. 10,—; M. B.— C. d. 1. S. 10.—; J. V. 10,—; N. J. H. 10,—; M. A. v. M. 10,—; W. H. v. E. 10,—; J. A. L.—K. S. 10,A. N. ƒ10,—; E. C. H. V. ƒ7,50; J. F. D. v. M. ƒ5,—; A. d. G. ƒ5,—; B. C. R. v. L.—v. B. J. ƒ5,—; C. J. W. ƒ5.—; C. D. en A. A. E. D.—IC. ƒ5,—; G. B. ƒ5,—; W K. L. ƒ5,—; J. F. ƒ5,—; M. W. S. ƒ4,—; L. S. IC. ƒ3,—; R P. S. ƒ3,—; J. G. K.—H. ƒ3,—; A. M. ƒ2,50: M. G. K. ƒ2,50; H. F. f2,50; R. G. ƒ2,50; A, J. de B. ƒ2,50; L. v. d. 'B.—v. 't W. f2,50; C. J. E. D. f2,50: S. B. f2,50; A. v. d. M. f2,50; J. W. B. ƒ2,50; J. C. M. S. ƒ2,—; J. B. ƒ2,50. Dagtotaal ƒ697,In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van f4059,75. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijks straatweg 2. Haarlem of worden overgeschre ven op onze postgiro 273107 onder vermel ding „Voor de Stille Armen". Het vermoeden bestaat dat kwekers, die slechts in het bezit zijn van een zogenaamde „open-grond-vergunning" voor het kweken van snijbloemen, waarvan de bollen niet voor export enzovoort geveild mogen wor den, op de veiling HBG te Lisse van het Produktschap voor Siergewassen hebben overtreden. Aan de hand van de boeken der veiling is een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek is in handen van de algemene inspectie dienst van het ministerie van Landbouw en van de officier van Justitie te Haarlem. Napoleon: Wie zijn vijanden vernedert na de overwinning, lijdt een nederlaag tegen zichzelf. ADVERTENTIE FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Moeilijke operatie lukte maar half, één overleefde haar BONN (DPA). Dinsdag zijn in Bonn twee zesjarige zusjes die met het schedeldak aan elkaar waren gegroeid, gescheiden. Een harer, Lotti is kort na de moeilijke operatie, die tien uur geduurd heeft en verricht is door de bekende chirurg prof. Rönttgen, ge storven, maar Rosemarie zal naar de mening van de deskundigen normaal kunnen op groeien. De grote moeilijkheid was om gedurende de scheiding van de bloedsomloop de harten van de meisjes op gang te houden. Prof. Rönttgen had vóór de ingreep films uit Amerika bestudeerd, waar in 1950 een soortgelijke operatie met negatief resul taat is uitgevoerd. De tweeling, die in Hamburg het levens licht zag, heeft verscheidene jaren in de kliniek van prof. Rönttgen in Bonn ge woond. De operatie is mogelijk gemaakt door bijdragen van de bevolking. De financiële middelen van de ouders, die nóg twee kinderen hebben, waren zó krap, dat de moeder een tijd lang de tweeling op jaarmarkten tentoongesteld heeft. NEW DELHI (United Press) Tijdens een massabijeenkomst in New Delhi is een bom tot ontploffing gebracht op 50 meter afstand van de tribune waar de Chinese ministerpresident Tsjoe En Lai en de Indiase ministerpresident Nehru de menigte toespraken. Het was volgens de eerste be richten een kleine bom, die niet veel uit werking had. Toch werden zeven personen gewond. DJAKARTA (United Press) Volgens de Indonesische bladen zijn twee Neder landers, die drie jaar lang zonder vonnis gevangen gehouden werden wegens subver sieve activiteit, kort geleden vrijgelaten en naar Nederland teruggekeerd. Een zegsman van het Nederlandse Hoge Commissariaat identificeerde deze Neder landers als H. van Geuns (directeur van The South Eastern Marketing Service) en P. J. Wiersma, een technicus van de Liem K. Seng Company. ccccccccccccocoyx*yyyxx!OC&2ccceocttxcGOCcrrrryy?ccc<yy~c blz. 8 Reportage over het leven in een echt-Afrikaanse stad 1 Voorbeeldige organisatie van con- coursen in Engeland 4 9. Bob Bïiys bespreekt facetten van hedendaagse schilderkunst 5 8 Paarden als mijnwerkers 3 8 6 De heer Piet Vincent haalt enkele 8 jeugdherinneringen op aan Eduard 8 van Beinum 7 8 Marga Minco schreef het korte ver- 3 haal van deze week 6 c 8 Verder in dit nummer het laatste arti- J 8 kei in de reeks Grote Geesten in hun 8 >1 gewone doen en de rubrieken: Voor de microfoon. In de caravan. Franse litte- 8 ratuur. Engelse litteratuur en Voor de - jeugd (met een groot Sinterklaasverhaal 8 van Mies Bouhuys). De puzzel staat g ditkeer in de gewone krant. 8 8 >^3DOOXODCOD5»a>ICOOaXO=CCOX>aXXCC<XOCCC03CC05aXOCO Het zal de international., reputatie van Nederland als een van oudsher gastvrij land geen goed doen, dat een aantal Hon gaarse vluchtelingen, uit protest tegen hun slechte huisvesting en verzorging, zijn weggelopen uit het kamp waarin zij an derhalve dag tevoren waren onderge bracht. Ons ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid behoeft zich hiervoor bepaald geen pluim op die hoed te steken. De voormalige DUW-kampen in Zee land, waaronder dat te Biggekerke waar de betrokken groep Hongaren was gehuis vest, zijn geen modellen van Nederlandse arbeiderswoningbouw. Ze bestaan voor een groot deel uit primitief geconstrueerde, onverwarmde barakken waarvan niet al leen de vensters maar hier en daar zelfs de dunne muren wind en tocht doorlaten. Sommige van die barakken zijn van een soort, dat men op z'n hoogst in concen tratiekampen zou denken aan te treffen. Er is dan ook weinig fantasie nodig om te begrijpen dat jonge Hongaren, die nog maar net ontsnapt zijn aan het gevaar, naar Rusland gedeporteerd te worden, in zulke barakken het gevoel krijgen tóch in een concentratiekamp terecht te zijn geko men. Trouwens, die mening zou men ook kunnen krijgen uit enkele Nederlandse dag bladen, die vanochtend hebben gemeld dat de groep uit het kamp Biggekerke is „ge vlucht". Men kan alleen „vluchten" als men ergens tegen zijn wil wordt vastge houden of vreest vastgehouden te zullen w or dep, Ieder die de oude Zeeuwse DUW-kam pen wel eens heeft gezien, zal toegeven dat die kampen reeds lang hadden moeten worden afgekeurd voor menselijke bewo ning, vooral in de wintermaanden. Dat men er bij Sociale Zaken anders over denkt, kan alleen daaraan liggen dat som mige ambtenaren van dat ministerie meer ambtenaarlijke dan sociale opvattingen hebben. Was het anders-om geweest, dan hadden zij nu niet behoeven te verklaren „teleurgesteld" te zijn door de houding van de Hongaren want dan zouden zij in de eerste plaats de Hongaren zelf niet heb ben teleurgesteld. Het moge waar zijn, dat de Nederlandse arbeiders, die vroeger van de kampen gebruik hebben gemaakt omdat zij te ver weg woonden om elke avond naar huis terug te gaan, bij het mi nisterie nooit klachten hebben ingebracht, maar onofficieel hebben zij vaak genoeg geklaagd. Voor hen lag de zaak overigens heel anders: zij hadden, ergens in Neder land, een eigen woning, waarheen zij ge regeld konden terugkeren met in hun zak het hoge loon, dat de regering moest beta len om het werk met inbegrip van de huisvesting in de kampen aantrekke lijk voor hen te maken. En juist in ver band met die huisvesting werd dat loon door hen, met trieste spot, wel eens „bloed geld" genoemd. De kampleiding van Biggekerke heeft ook al weinig gevoel voor „sociale zaken" (zonder hoofdletters) aan de dag gelegd. Zij heeft er notabene over geklaagd, dat de Hongaren porties brood, die voor avond eten en ontbijt waren bestemd, „uit onbe grip" 's avonds helemaal hadden opgege ten zodat er voor het ontbijt niets meer over was. Wij voor ons kunnen niet ont komen aan het vermoeden, dat de vluch telingen zich niet uit onbegrip maar een voudig uit honger aan dit ontstellende mis drijf schuldig hebben gemaakt. En vanzelf rijst daarbij de vraag, of ons volk zo be reidwillig en spontaan veel geld bijeen heeft gebracht om de Hongaarse vluchte lingen te laten verzorgen door kampleidin gen, die het hun kwalijk nemen dat zij zich zat eten! Of om de regeling van hun huis vesting toevertrouwd te zien aan ambtena ren, die dadelijk van „opposanten" gaan spreken als mensen, wie wij gastvrijheid hebben aangeboden, niet gediend zijn van een mens-onwaardige behuizing en die deze mensen door de politie naar het kamp (in de ogen van die ambtenaren dus tóch een concentratiekamp?) wilden laten terugvoeren! De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jonkheer De Casembroot, die bij dit laat ste tussenbeide is gekomen en die de huis vesting der Hongaren in de DUW-kampen reeds eerder „schandelijk" had genoemd, verdient alle hulde voor zijn energiek op treden en voor het juiste begrip van gast vrijheid dat hij, in tegenstelling tot andere officiële instanties, heeft getoond. Met een tactvolle en vooral van menselijk medege voel getuigende afhandeling van deze zaak zal hij nog veel kunnen goedmaken van wat die andere instanties hebben bedorven. Bedorven bij een kleine groep vluchtelin gen, die men niet helpt met bureaucrati sche regels maar wel met warmte en harte lijkheid; bedorven ook bij een heel groot aantal buitenlandse krantenlezers, die door het in Zeeland voorgevallene een vreemde kijk op de Nederlandse gastvrijheid kun nen krijgen. Onze vrouwelijke minister van Maat schappelijk Werk, dr. Marga Klompé, heeft pas een vijftal kampen in andere de len van het land bezocht. Misschien vindt zij nog ge'egenheid om ook de Zeeuwse kampen eens te gaan bekijken. Zij zal na zulk een bezoek haar ambtgenoot van So ciale Zaken ongetwijfeld adviseren, die kampen nooit meer te gebruiken voor het verlenen van onderdak aan gasten. Simon Koster ADVERTENTIE elegante tassen en byoux GROTE HOUTSTRAAT 18 A Enorme sortering ACTETASSEN - REISNECESS AIRES

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1