auto-radio Taak en betekenis van de Raad van State Horecabedrijven worden ernstig door het zondagsrijverbod bedreigd Tweede Kamer aanvaardt de aanpassing der pensioenen ONZE PUZZEL Vertrouwen Het N.Ph.O. speelde in Amsterdam 5 Minister Struycken deed concessie inzake premiebetaling van ambtenaren die nu in dienst treden Speciaalzaak LABOR n.v. Minister Samkalden over de zaak-Anneke Beekman „Zondagsrijders" voor de rechter Kerkelijk Nieuws Parlementair commentaar H. 3. MAERTENS N.V. Regering is waakzaam tegen N.S.B.-activiteit Twee dodelijke ongelukken Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 26 tot en met 30 november Het melkconflict in Amstelveen Theo Olof solist Veroorzaker auto-ongeluk tot drie weken veroordeeld „Bijltjesdag" in Den Haag ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft vrijdagmiddag met 94 tegen 9 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot aanpassing van de overheidspensioenen aan het algemene ouderdoms pensioen. Tegen stemden de heer Welter (K.V.P.), de drie Staatkundig Gereformeer den en vijf communisten. De wetsontwerpen tot verhoging van de overheidspensioenen (aanpassing aan het huidige loonpeil) werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de wets ontwerpen inzake de nieuwe premieregeling voor het pensioen, nadat minister Struy cken erin had toegestemd, dat ambtenaren, die na 1 januari 1957 in dienst treden, evenals de thans in dienst zijnde ambtenaren, voor het gezinspensioen 5,5 percent van de pensioengrondslag zullen betalen, doch over de eerste 7000 van de pensioen grondslag ten hoogste 165 per jaar. Volgens het oorspronkelijke voorstel zouden zij 5,5 percent over de volle pensioengrondslag moeten betalen. Hij deed deze concessie in de verwachting dat de Kamer dan van andere wensen zou afzien. Bij de beantwoording van de in de Kamer gemaakte opmerkingen zei de minister, dat in de voorstellen rechtvaardigheid betracht is. Als aan alle wensen moest worden vol daan, dan zou dat de samenleving een zo danige last opleggen, dat zij eraan ten on der zou gaan. De regering kan niet voldoen aan de wens om het percentage per dienstjaar voor de lagere salarissen omhoog te brengen, omdat daardoor het pensioen te dicht bij het salaris zou komen. Dat zou tot allerlei onoverkomelijke bezwaren leiden. De rege ring moet bovendien voorzichtig zijn om niet te zware lasten op de bevolking te leggen. Wanneer voor de hogere ambtena ren een bestaande achterstelling wordt weggenomen behoeft dat niet te betekenen, dat er een verhoging moet worden ver leend aan ambtenaren voor wie een derge lijke achterstand niet bestond. Na algemene punten te hebben behan deld, ging de minister in op tijdens het debat besproken onderdelen. Een aantal van deze kwesties zou hij bij de komende algemene herziening der pensioenwetten nader overwegen. Het eindrapport van de commissie-Van Poelje kan tegen het eind van het volgend jaar worden verwacht. ADVERTENTIE SMYRNA- en SOEDANWERK NYLONS en SOKKEN Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24612 Anneke Beekman bevindt zich, naar mag worden aangenomen, nog steeds in België, althans buiten Nederland. Deze omstan digheid legt de Nederlandse opsporings organen uiteraard zekere beperkingen op bü hun pogingen om dit meisje te vindon en het terug te brengen binnen het bereik van het wettig over haar gestelde gezag. Medewerking van de zijde der Belgische autoriteiten is hierbij gevraagd en onder vonden," aldus verklaart de minister van Justitie, prof. Samkalden, in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1957. De minister herinnert er aan, dat in no vember 1955 aan de Belgische regering de uitlevering is verzocht van de veroordeelde ex-pleegmoeder van Anneke Beekman. Dit verzoek is herhaald in augustus van dit jaar, nadat de opgeëiste persoon kort te voren in België was opgespoord en aan gehouden. De Belgische regering heeft op het verzoek om uitlevering echter onlanes in een uitvoerig gemotiveerde nota afwij zend beschikt. Onder deze omstandigheden is voorshands niet te verwachten, dat aan Belgische zijde vrijheid gevonden zal kun nen worden de betrokkene door middel van uitleiding naar Nederland te doen terug keren. Overigens is de afwijzende beschik king niet in de eerste plaats op verjaring gebaseerd, maar op de omstandigheid dat het door de Nederlandse rechter bewezen verklaarde feit naar Belgisch recht welis waar ook strafbaar is. doch niet een delict oplevert terzake waarvan uitlevering kan worden toegestaan. ADVERTENTIE NV M'ï „H O l S T E R" OVERVEEN Tel K 250(1 15597 en 19057 Centrale verwarminet Airconditioning Aut. oliestook We geven hieronder vijf woorden of be grippen, die moeten worden vervangen door vijf woorden van dezelfde betekenis. Deze gevonden woorden moeten dan op hun beurt weer worden vervangen door vijf andere woorden van een heel andere be tekenis, maar gevormd uit dezelfde letters. Als voorbeeld geven we: kerkbewaarder koster stoker Hebt u de twee rijtjes van vijf woorden goed gevonden, dan vormen de derde let ters van de woorden van het tweede rijtje een woord, dat betekent: buigzaam, soepel. De gegeven woorden zijn: drempel diagonaal weefstel heel hard waaien as kleurling De twee gevraagde rijtjes plus het woord uit de derde letters van het tweede rijtje inzenden. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5 en 2.50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden, Lange Nieuw- straat 427. Men wordt verzocht de oplossingen uit sluitend per briefkaart in te zenden, met duidelijke vermelding „Puzzel". De oplossing van de vorige puzzel luidde: „NEDERHORST DEN BERG". Prijswinnaars waien: J. H. Hogeweg, Voorhoutstraat 16, Haar lem, f 7,50. W. Wolff, Westex houtpark 36, Haarlem, 5,—. J. A. Roobol, Brederoodseweg 5, Sant poort, 2,50. Op de korting welke in 1936-1940 is toe gepast voor het salaris van het spoorweg personeel kan thans niet worden terugge komen. Deze was gegrond op een wettelijke regeling. Het terugbrengen van het pen- sioenverhaal voor het spoorwegpersoneel van 3 op 2 pet. zou een salarisverhoging betekenen. Daartoe is de regering niet be reid, aldus de minister. Bij de replieken verklaarde de heer W e 11 e r (K.V.P.) in de aanpassingswet een der laatste uitingen te zien van een ziekte, die dertig jaar geleden in ons land heerste en die hij anti-cumulitis zou willen noe men. Het speet hem, dat de Kamer de gelegenheid niet had aangegrepen om deze ziekte de doodsteek toe te brengen. Hij verklaarde dat het aanpassingsontwerp voor hem onaannemelijk was. In Rotterdam hebben zich overtreders van het zondagsrijverbod voor de economi sche politierechter te verantwoorden gehad. Een arts werd conform de eis veroordeeld tot f 80 boete omdat hij zondag zijn schoon ouders naar de trein gebracht had. Zijn verweer was dat zijn ouders invalide zijn en dat hij geen taxi had kunnen krijgen. Aangehouden werden de zaken tegen een gemeenteambtenaar die een ambtelijk be vel had gekregen om iemand te halen in Barendrecht omdat er plotseling een vlieg tuig van de luchthaven vertrok, en tegen een kinderarts die naar een congres in Utrecht ging en zijn auto beschikbaar wilde hebben als hij opgeroepen werd. Eveneens aangehouden werd de zaak te gen een automonteur die bij een taxibedrijf werkt en van de directeur opdracht kreeg met een takelwagen een auto te halen. Een vertegenwoordiger werd conform de eis veroordeeld tot f 100 boete omdat hij van Breda naar Rotterdam gereden was om drank voor een nachtclub af te leveren. Ook in 's-Hertogenbosch. hebben over treders van het zondagsrijverbod terecht gestaan. Een arts uit Mierlo was naar een voet balwedstrijd in Eindhoven gegaan en had nog enige personen mee in zijn wagen ge nomen. Hij grondde zijn verweer op het ar gument dat hij terstond zijn patiënten moest kunnen bereiken wanneer hij voor een dringend geval werd weggeroepen. De politierechter antwoordde: „Dan had u daar helemaal niet heen moeten gaan en u zeker niet buiten uw woonplaats moeten begeven". Toen de arts daarop repliceerde met de opmerking dat hij 's zondags wel eens een verzetje wilde, kostte hem dit de kwalificatie „a-sociaal". Ook de officier van justitie meende dat deze verdachte sociaal gevoel miste. Hij eiste f 500 boete. Het vonnis luidde conform de eis. Verscheidene andere overtreders waren naar de kerk gereden met gebrekkigen en ouden van dagen zonder dat zij de aange vraagde vergunning reeds hadden ontvan gen. Zij kregen boeten van f 20 tot f 40. Een emigrant uit Nieuw Zeeland, die voor drie maanden met vakantie in Nederland is en voor die tijd een wagen had gehuurd, beschouwde zich als buitenlander. Daar hij in een Nederlandse auto reed en nog Ne derlander was, werd hij conform de eis veroordeeld tot f 100 boete. Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJzendijke C. van Evert, kand. te Culemborg; te Polsbroek en Vlist M. J. G. van de Velden, kand. te Soestdijk. Geref. Kerken Beroepen te Zonnemaire J. Schelhaas, kand. te Noord-Scharwoude. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Ytens en Baard M. C. Poste- ma, proponent te Amsterdam. Geref. Gemeenten Tweetal te Genemuiden C. Hegeman te Sioux Center en W. Hage te Nunspeet van wie eerstgenoemde is beroepen. Bedankt voor Artesia (USA) A. Vergunst te Corsica (USA) (voorheen te Zeist). (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken had het bij de ver dediging van de pensioenontwerpen in zo verre moeilijk, doordat hij zich genood zaakt zag aan het begin van zijn minister schap aan Binnenlandse Zaken deze zeer moeilijke materie te behandelen. Gelukkig voor de bewindsman hadden zijn in dit zeer lastige vak doorknede ambtenaren zijn rede in belangrijke mate voor hem gereed ge maakt. Hij behoefde dus alleen maar op te lezen wat men in elkaar had gezet en nog iets van eigen werk. Maar ook dat ging hem nog niet eens zo goed af. Hij las net iets te vlug, om tenminste door zijn voor dracht de indruk te maken, dat hij zelf in de hoofdzaken van de stof thuis was. Trouwens, eerlijk biechtte hij, geen ge legenheid te hebben gehad, „het gegeven paard in de bek te kijken", maar hij ge loofde wel het als een goed paard te kun nen verkopen! Zowel het voorstel tot op trekking van de pensioenen in overeen stemming met het tegenwoordige salaris peil als de nu gemaakte regeling inzake de berekening voor de pensioenen gaven hem voldoende grond voor de stelling, dat de ambtenaren nu door een en ander een rede lijke pensioenvoorziening krijgen. Niettemin bleven er nog verschillende bezwaren bestaan. Een hogere (hoger ge- salariëerde) ambtenaar krijgt meer waar voor zijn geld namelijk naar verhouding meer pensioen per gulden premie dan een lagere ambtenaar. De critici werden in zo verre bevredigd dat minister Struycken toezegde dit punt inet het oog op de defini tieve pensioen wetgeving door de commis sie-Van Poelje in overweging te zullen laten nemen. Tegen het aanpassingsontwerp bleek oppositie te bestaan van de Staatkundig Gereformeerden, de communisten en de heer Welter (K.V.P.Laatstgenoemde vond het van de socialist Blom „demagogie" om op deze „coalitie" te zinspelen. Waarop de Kamervoorzitter dat woord niet parle mentair toelaatbaar verklaarde en de heer Welter, die het overigens van de heer Blom best mocht bezigen, omdat hij het zo „goed moedig" deed, de verboden term door „on democratisch" verving. Dit gaf tenminste nog enig leven in de brouwerij, want overigens was het debat verre van boeiend. De voorstellen komen de schatkist op 48 miljoen meer per jaar te staan. Waren zij achterwege gëbleven en zou er dus ook geen aanpassing ten opzichte van het ouderdomspensioen hebben plaats gevon den door de heer Weiter beschouwd als een laatste stuiptrekking van de ziekte, die hij „anti-cumulitis" noemde, dan zouden, over de gehele linie genomen, de ambte naren er ongunstiger aan toe geweest zijn. Thans kan men de 48 miljoen beschouwen als een extra-voordeel voor hen. Dit bedrag werd aldus over de gepensioneerden en de nog te pensioneren ambtenaren verdeeld, dat zoveel doenlijk rechtvaardigheid wordt betracht. Het debat leverde één bijzonder voorval op. Zelden gebeurt het namelijk, dat een motie ontoelaatbaar wordt verklaax-d. Toen de heer Gortzak echter, hoewel het uitslui tend over pensioenen ging, met behulp van een motie salarisverbetering bepleit wilde hebben, vond voorzitter Kortenhorst, en met hem de gehele Kamer, uitgezonderd de communisten, dat een dergelijk voorstel niet in behandeling kon komen, daar het buiten het aan de orde zijnde onderwerp stond. Terecht, want het is altijd zaak, ook reeds vanwege het precedent dat in het parlement een belangrijke plaats pleegt in te nemen; te waken voor een nauwgezet in acht nemen van de grenzen. ADVERTENTIE INBOI'W- EN SERVICE STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARl.FM - Tel 15220 De activiteiten van groeperingen die in overwegende mate bestaan uit of geleid worden door voormalige N.S.B.'ers worden door de regering voortdurend met bijzon dere waakzaamheid gevolgd. Zodra zou blijken van strafbare feiten zal terstond krachtig worden opgetreden. Tot nu toe zijn er geen voldoende aanwijzingen, dat deze groeperingen, waarvan de omvang overigens zeer beperkt is, geacht kunnen worden onder het „Besluit Ontbinding Landverraderlijke Organisaties" te vallen. Aldus verklaart de minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie. Te Apeldoorn is de 78-jarige W. K. van L. met zijn rijwiel onder een auto gekomen. Hij was op slag dood. De 45-jarige botermaker C Huisman is in de buurtschap Frankhuis, gemeente Z w o 11 e r k a r s p e 1, om het leven geko men, nadat hij tegen de zijkant van een juist passerende truck met oplegger was gevallen en onder een der achterwielen was geraakt. Hij was op slag dood. De man was gehuwd en vader van drie kin deren. Vrijdag 30 november 1956 Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 193 JJJ Van Berkels Patent *8 182 Van Gelder Zonen "2 -02 Kon Ned. Hoogovens JJJ '2 Ned Kabelfabriek 266 287 Philips 216 25o Unilever 307 3 Wilton-Fijenoord e* claim e*Slaim Kon. Petroleum 6.1 (37 Holland-Amerika Lijn J89 Kon. Ned. Stoomboot Mij161 ,Io,/ Nederl. Scheepvaart Unie 16° Van Ommeren 29j> 315 Amsterdam Rubber 79 H.V.A. 88 89 Ver. Deli Maatschappijen 907* 967* 3-3%% Nederland 1947 88l/« 89/s 3% Invest, cert Ned 897* 91 3% Nederland 1962—64 887» 907* Omzetten (nominaal): Vorige week (def)Aandelen 7.737.529, Deze week (voorl.) Aandelen f 8.587.110, Laatste tijdvak 2057s 172 195 28272 274 2347* 323 ex claim 6987* 1817s 165 163 300 717* 88 93 8978 907* 907* koersverschil t.o.v. 23 nov. 117* 11 7 17 11 197* 207s 2778 10 672 5 20 De benoeming van het anti-revolutionaire oud-Kamerlid dr. J. Schouten tot lid van de Raad van State geeft aanleiding eens stil te staan bij de door dat orgaan in ons staatsbestel ingenomen plaats en dus ook bij zijn betekenis. Toen het na het Franse tijdperk in 1814 tot de Grondwet van de monarchale eenheidsstaat kwam, was in die Grondwet ook voorzien in een college, dat ten nauwste met het vorstelijk staats hoofd zou samenwerken en hem veelvuldig van advies zou dienen. Dat college kreeg de reeds uit de Bourgondische tijd afkomstige naam van Raad van State. Aanvankelijk placht Koning Willem I zelf het voorzitter schap te vervullen, maar allengs kwam daarin verandering. Tot 1848, zo is wel gezegd, was het een Koningsraad. Maar ten gevolge van de invoering in dat jaar van de volledige, ook politieke verantwoorde lijkheid van de ministers, waarmee tevens de onschendbaarheid van de Koning ge paard ging, nam het persoonlijk bewind van het staatshoofd een einde. Zo is, in het bijzonder nog door een in 1861 getroffen wettelijke regeling, de Raad van State nu reeds bijkans een eeuw lang niet meer Konings- maar regeringsraad. Dit hoge college brengt namelijk zijn adviezen aan de Kroon, dat wil zeggen, aan Koning èn ministers uit. Buiten de ministers om kan de Koning zijnerzijds niet om raad aan kloppen. De Raad van State moet over alle wetsontwerpen en over alle algemene maatregelen van bestuur advies uitbren gen, verder over ontwerp-besluiten tot wei gering van koninklijke goedkeuring van de provinciale verordeningen, tot vernietiging van besluiten van Gedeputeerde en van Provinciale Staten, alsook van gemeente besturen. Daarnaast treft men in meer dan één wet nog de opdracht aan tot het uitbrengen van advies door de Raad van State. En tenslotte is er het ongetwijfeld zeer belangrijke werk, dat in het bijzonder één van de afdelingen van het hoge college verricht, het uitbrengen van advies over bestuursgeschillen. Meent men bijvoorbeeld dat in strijd met de desbetreffende wet bepaalde pensioenrechten geschonden zijn, of dat inzake (niet-) verlening van goed keuring tot oprichting van een bijzondere school van overheidswege rechtens onjuist gehandeld zou zijn, dan kan men in zulke en in nog ontelbaar veel meer gevallen uiteindelijk in beroep bij de Kroon komen. Maar voordat deze beslist, wordt het ad vies van de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State ingewonnen en die afdeling stelt haar advies pas vast, nadat over en weer de standpunten, desgewenst ook mondeling, bij haar bepleit zijn. Als men vraagt, of de adviserende taak van de Raad van State met betrekking tot wetsontwerpen van grote betekenis is, dan moet het antwoord hierop luiden, dat die betekenis gewoonlijk slechts van betrek kelijke aard is. Het zijn immers vooral kwesties van beleid die redenen tot de in diening van wetsontwerpen opleveren. En de beslissing over beleidsvragen berust bij de ministers, zodat deze, zelfs al mocht de Raad van State er anders over denken, zich daarvan eventueel weinig of niets aantrek ken. Zeker, denkbaar is wel, c^t ook die adviezen nog enig nut hebben, bijvoorbeeld als men op een departement een of andere lacune in een ontwerp over het hoofd heeft gezien, maar in de regel is de door de Raad van State ten opzichte van de wetgevende arbeid uitgeoefende invloed vrij gering. Ook al doordat de Tweede Kamer met be hulp van het recht van amendement wijzi gingen in een wetsvoorstel kan aanbrengen zonder dat de Raad van State er dan nog aan te pas komt. Anders is het echter gesteld met de adviezen over algemene maatregelen van bestuur. Die aanschouwen immers het levenslicht zonder bemoeienis van de wet gevende macht, zodat het ongetwijfeld van belang is, dat een bezadigd college als de Raad van State ten behoeve van de des betreffende minister en diens ambtelijke staf er nog eens zijn licht over laat schij nen. De adviezen van de Raad zijn geheim. Men kan dus niet tegenover een minister uitspelen, dat hij gehandeld heeft in strijd met de wijze raad van de Raad van State. Een uitzondering op deze regel vormt de gang van zaken bij bestuursgeschillen.Want indien de Kroon in haar beslissing wil af wijken van het door die afdeling uitge bracht advies, dan moet óók dat advies gepubliceerd worden. Bovendien is in dat geval publicatie vereist van de gronden waarop de Kroon haar afwijzend standpunt baseert. Het goede van de Raad van State is ook. dat hij als geheel buiten de politieke strijd staat, al hebben er vogels van diverse poli tieke pluimage zitting in, die eertijds op staatkundig terrein bijvoorbeeld als minis ter of als Kamerlid een actieve rol hebben vervuld. Daarnaast maken er personen deel van uit, die over bestuurservaring beschik- 7* 0 47t 7s I7s 17* Obligaties Obligaties 13.255.046, 12.318.681, (Van een redacteur) Het geschorste bestuur van de Regelings commissie Melksanering te Amstelveen heeft vrijdag, naar aanleiding van de publi- katies over het conflict tussen de gesaneer de en de vrije melkslijters aldaar, een pers conferentie gehouden om zijn visie op deze zaak toe te lichten. De voorzitter dezer re gelingscommissie betoogde daarbij, dat door sommige persorganen en in het bijzonder door een te Amstelveen verschijnend week blad een tendentieuze voorstelling ge geven zou zijn van de rol der „saneerders" in dat conflict, maar uit de discussie die daarop volgde bleek, dat de voornaamste beschuldigingen van de vrije Amstelveense melkslijters, zoals die in de betrokken pers- publikaties tot uiting gebracht zijn, wel degelijk juist waren. De voorzitter van de regelingscommissie gaf bijvoorbeeld des gevraagd toe, dat de saneerders hun „vrije" collega's inderdaad aan een nachtelijke ver volging (zie onze editie van 23 november) hadden blootgesteld en ook in andere op zichten getracht hebben, de zogenaamde „vrijbuiters" in de uitoefening van hun be drijf te hinderen, hoewel zij (de saneerders) hiertoe naar zij zelf toegaven, geen enkel recht hadden. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de regelingscommissie melksanering Amstelveen niet, zoals eerder meegedeeld is, op bevel van Economische Zaken ge schorst zou zijn, doch zichzelf „vrijwillig ontbonden" zou hebben. Dit verduidelijkte hij als volgt: Op 23 november kwam een afvaardiging van de landelijke sanerings commissie voor de melkhandel bij ons (de plaatselijke regelingscommissie) met de vraag: „Voelen jullie er iets voor, om ge schorst te worden?" Toen hebben wij vrij willig ja gezegd ken. In dit opzicht noemen wij de oud gouverneur van Suriname dr. Rutgers, de oud-Commissaris der Koningin de heer M. A. Reinalda, de oud-burgemeester mr. Cort van der Linden. Behalve de vice-president, die in feite voorzit - het staatshoofd doet dit alleen bij zeer bijzondere gelegenheden - telt de Raad nog veertien leden. Boven dien is van haar achttiende jaar af de oud ste prinses lid. Na hun meerderjarigheid kunnen andere prinsessen het lidmaatschap verkrijgen. Prins Bernhard is ook lid. Over het algemeen zijn het personen van rijpere leeftijd, die het lidmaatschap van dit college verwerven, mensen dus met lange ervaring op het gebied van de open bare zaak. Ofschoon het wel eens een beetje ironisch heet, dat iemand in de Raad van State wordt „bijgezet", dient toch er kend te worden, dat het hoge college een speciaal aanzien en gezag geniet onder meer door de rijpere wijsheid, die het in zijn midden heeft. Vrijdagavond concerteerde het Noord hollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Nico van der Linden, in het Amsterdams Concertgebouw ten bate van het Nationale Fonds voor Kinderverlam ming. Er was voor dit concert verblijdend veel belangstelling, ook van overheidsper sonen. Onder de aanwezigen bevond zich minister J. G- Suurhoff. Aangekondigd was, dat Jo Juda het Vioolconcert van Mendelssohn zou spelen. Dit kon echter wegens ziekte van deze vio list niet doorgaan. Maar zij, die misschien speciaal voor deze attractie gekomen wa ren, hadden geen reden om zich te bekla gen, want het Concert van Mendelssohn kregen zij toch te horen en hij die het kwam interpreteren was Theo Olof, dus niet de eerste de beste. Verder bestond het programma uit de Vijfde Symphonie van Beethoven, instrumentale fragmenten uit „Traviata" en „Carmen" en de „Piet Hein"-rapsodie van Peter van Anrooy, een nogal bont geheel dus. Gezien het doel van de avond heeft die bontheid wellicht wel een gunstig resultaat gehad. Ons interesseerde het vooral hoe de pres taties van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest, spelend onder een vreemde dirigent, in het Concertgebouw zouden klinken. Het gold hier immers een dubbel criterium. Wat de dirigent Nico van der Linden betreft, deze kent zijn partituur en beschikt over voldoende mate van muzi kale flair en handigheid om, na een korte voorbereiding, als een betrouwbare gids het samenspel te leiden en er zelfs iets van een persoonlijk cachet aan te geven. Het gebeurde in de Symfonie van Beethoven wel eens dat dit slechts bij benadering slaagde. Doch over het geheel reageerde het orkest correct op zijn duidelijke aan wijzing. En wat de klankkwaliteit van het orkest aangaat: getoetst aan de subtiele akoestiek van het „Gebouw" bleek dat de goede eigenschappen van „strijk" en „hout" zich ook hier handhaven. Minder gunstig is er de - klankwerking van het kleine koper. Het hoogtepunt van de avond was uiter aard de vertolking van het onvolprezen Vioolconcert van Mendelssohn, op voor treffelijke wijze, zij het dan met een be scheiden toon, gespeeld door Theo Olof en met zorg begeleid door het orkest. Het aandeel van de houtblazers was hierbij zeer opmerkelijk- los. de Klerk Reeds jaren rust op mij de plicht om tegen 5 december Sint Nicolaas en Zwarte Piet per auto aan te voeren ten behoeve van het Sinterklaasfeest op de school, die door mijn kinderen met wisselend animo wordt bezocht. Terwijl de leerkrachten druk doende zijn de opgewonde bewoners van de laagste klassen bijeen te drijven in het gymnas tieklokaal en de oudere leerlingen op schil derachtige wijze in de hal en langs het trappenhuis op te stellen, maak ik mij ge reed om het oud-hoofd-der-school en een leerlingetje van de hoogste klas van huis te halen. Zij zijn dan nog in burger en onze eerste gang is naar een goed bekend staan de toneelkapper, die de steeds weer verras sende metamorphose tot stand moet bren- ®en"..Men werkt daar overigens uiterst efficiënt. Het gehele gezin is in de weer en een onafgebroken stroom aspirant-Sinter klazen en -Pieten wordt in behandeling genomen, waartoe beschikbare vertrekken van het huis worden ingeschakeld. Het is dus steeds weer een verrassing of wij in de keuken dan wel in de slaapkamer terecht komen. Het ging dit jaar niet anders dan ge woonlijk en wij verlieten om klokslag tien uur het pand van de toneelkapper, waar het reeds gonsde van bedrijvigheid. In het bijzonder was het mij opgevallen, dat er zoveel dames waren aangetreden om tot Sint Nicolaas te worden omgewerkt, een procedure, die mij nog altijd tegen de borst stuit omdat ik mij steeds afvraag of ik in mijn kinderlijke onschuld destijds wellicht ook, diep onder de indruk, op de schoot heb vertoefd van een vrouwelijke Goed Heilig- man. Wij traden dus naar buiten en werden terstond uitbundig begroet door een meisje van een jaar of vier, dat blijkens een open staande deur in het perceel naast de kapper woonde en zodoende onze statige inscheping uit de eerste hand had. Sint en Piet knikten en wuifden haar nog wat onwennig toe, maar op weg naar de school bleven er zoveel voorbijgangers met een mengeling van spot en twijfel in hun blik staan om ons toe te zwaaien, dat de vriendelijke en toch plechtige ge baren er al gauw weer inzaten. Het feest op school was vrolijk en blij zoals altijd en de ontroerende toneel stukjes, die de peuters uit de laagste klas sen met volle overgave en een onverwoest baar geloof in de Sint ten beste gaven, waren een weldadige afwisseling tussen U.N.O.-conferenties, Gina Lollobrigida en de Kat op het Heet Zinken Dak. Om half een waren we weer bij de kap per om af te schminken en daar stond ook 't kleine buurmeisje al weer klaar met een eerbiedig uitgestoken handje. Er waren toen reeds twaalf Sinterklazen en Pieten afgewerkt en ineens kreeg ik een visioen van dat kleine buurmeisje van de kapper, dat de hele ochtend voor de deur op wacht had gestaan in een lawine van Sinterklazen: Sinterklazen in het rood, in het paars, met en zonder brillen, magere en dikke, lange en korte. Maar van enig wantrouwen harerzijds was zojuist niets gebleken. Binnenlopende heiligen en vertrekkende burgers hadden haar achterdocht niet gaande gemaakt. De verschillen in uitmonstering van Klazen en Pieten waren voor haar geen probleem geweest. Zij had steeds dezelfde Sint en Piet toegejuicht om de eenvoudige reden, dat er voor haar maar één Sinterklaas en één Zwarte Piet bestonden. In haar fantasie straalden alle Sinterklazen hetzelfde won dere licht. Vroeger waren wij allen als dat kleine meisje. Toen wij, op vaders schouder, juichend de glorieuze intocht van Sint Nico laas beleefden, was ons geloof in hem en in de hele wereld gaaf en ongeschokt. Waarom toch zijn wij allen uit dat para dijs gevallen? V. De eerste zondag van het rijverbod voor motorvoertuigen heeft in de steden geleid tot een vermindering van de omzet in het hotel-, café en restaurantbedrijf met 56 percent, en in de buiten de grote centra ge legen hotels, cafés en restaurants liep de omzet zelfs met 86 percent terug. Aldus staat in een conceptbrief aan de minister van Economische Zaken, op een vergade ring van bedrijfschap Horeca besproken. Genoemde percentages zijn het resultaat van een onderzoek dat in 200 Horeca-be- drijven werd gehouden. In de brief staat verder: „Het zondags rijverbod zal ernstige gevolgen hebben voor zowel werkgevers als werknemers; de liquiditeit slinkt weg, vooral bij die be drijven welke op zondagsbezoek zijn inge steld en een verloren dagomzet kan niet meer worden goedgemaakt; van een com penserende invloed van de zaterdagavond is geen sprake geweest. Integendeel, ook de omzet van de zaterdag is in vele be drijven, die op het weekeinde zijn inge steld, aanzienlijk teruggelopen." Het bedrijfschap Horeca heeft thans be sloten de regering te verzoeken de nood zakelijke beperking van het benzinever bruik, in plaats van door een zondagsrij- In de zaak tegen de 54-jarige Rotter damse winkelier A. B., die in de avond van zondag 3 april van het vorig jaar door zijn onverantwoorde manier van autorijden op de rijksweg Den HaagRotterdam bij het vliegveld Ypenburg een aanrijding had ver oorzaakt met een tegenligger, tengevolge waarvan twee inzittenden van deze laa'ste wagen om het leven zijn gekomen, heeft het Haagse gerechtshof het vonnis van de rechtbank bevestigd en de verdachte ver oordeeld tot een hechtenisstraf van drie weken wegens dood door schuld. Van dit vonnis waren destijds zowel "'.e officier van Justitie als de verdachte in hoger beroep gegaan. De officier had name lijk een hechtenisstraf van drie maanden geeëist; de procureur-generaal bij het ge rechtshof had veertien dagen geleden twee maanden geëist. Katholieke bejaarden. Sint Nicolaas zal maandagmiddag 3 december in gebouw St. Bavo te Haarlem een bezoek brengen aan de leden van de afdeling Haarlem van de Ka tholieke Bond van bejaarden en gepensio neerden. Een toneelstuk zal worden ver toond. Vrijdagmiddag 21 december zal het kerstfeest gevierd worden in gebouw „St. Bavo". Films worden vertoond en de heer P. Zijp zal het woord voeren. verbod, te verwezenlijken door de bestuur ders van benzine verbruikende voertuigen te ontzeggen zich met deze voertuigen bui ten de provincie van registratie te bege ven, behoudens aantoonbare noodzaak in verband met bedrijfs- en andere belangen als goederen en personenvervoer. Voor zon dagen zou als regel geen ontheffing moe ten worden verleend. Indien de hierbij te verkrijgen besparing op benzineverbruik zulks mocht gedogen, zou overwogen kun nen worden op werkdagen het motorver- keer tot de aangrenzende provincies uit te breiden. Het bestuur van het bedrijfschap Horeca is de overtuiging toegedaan dat deze maat regel minstens evenveel benzine zal be sparen als een zondagrijverbod. Op de vergadering van het bedrijfschap werd besloten, alvorens een definitief schrijven aan de minister van Economische Zaken te richten, de enquête over de ach teruitgang in de omzet, volgende week te herhalen onder een groter aantal hotels, cafés en restaurants dan de afgelopen week het geval was. Sommige sprekers waren van oordeel dat een voortzetting van de enquête een juister beeld zou kun nen geven aangezien het slechte weer tij dens het afgelopen week-end voor een deel aansprakelijk kan zijn geweest voor de da ling van de omzet. Twee Hagenaars hebben donderdag met bijlen tegen hun vrouwen en tegen de po litie gezwaaid; het resultaat was, dat ze allebei het cachot ingingen. De 63-jarige poffertjesbakker J. J. T., die al lange tijd in onmin met zijn echt genote leefde, sloeg haar, toen zij haar kof fer pakte, met de botte kant van een bijl op het hoofd. Vervolgens wierp hij haar "P zijn bed en poogde haar te wurgen. De vrouw, die een bloedende hoofdwond had, wist zich los te worstelen en vluchtte. De poffertjesbakker is daarna troost in een café gaan zoeken. De recherche arres teerde hem tijdens die bezigheid. De vijftigjarige werkman H. de J. stond boven aan de trap van zijn huis met zelfs twee bijlen, waarvan een met een meter- lange steel, toen de politie zijn huis bin nendrong. De man had eerst zijn vrouw tijdens een hevige ruzie bedreigd. Zij was daarom hulp bij de politie gaan halen. Twee agenten trotseerden 's mans ver vaarlijk dreigen en klommen met getrok ken pistolen de trap op. De man, die een stevige borrel op had, week terug en ver dween tenslotte in een kamer, waar hij na een flinke worsteling door dc agenten overmeesterd werd. Zij hebben hem al spartelend de trap afgesleept en in de jeep gedeponeerd, waarna de tocht naar het bureau werd aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7