Bij vertrouwenscommissie nog weinig klachten gehoord f De lekkerste CHOCOLADELETTER GRUNDIG radio en televisie „Het bezoek van de oude dame" Kerkconcert ten bate van de Hongaren Amsterdamse Beurs Eerste dag van de melksanering V eer tig jaar H.S.M. Personeel bood glasmozaiek aan Kort geding inzake Haarlemse melksanering Nederlands Ballet naar Luxemburg Cairo wenst UNO-leger niet lang aan Suezkanaal Scherts, satire en diepere betekenis in proeve van moderne mythologie Scheepvaart 'T HEERLIJK AVONDJE EEN CORRESPONDENTE MAANDAG 3 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De 1 anigbesproken. melksanering is vandaag in Haarlem, Bloemendaal en in een gedeelte van de aangrenzende omgeving ingevoerd. Huisvrouwen, die jarenlang met een melkhandielaar vertrouwd waren, hebben vanmorgen kennisgemaakt met een nieuwe bezorger, die uiteraard in zijn toegewezen wijk nog staat als een kat in een vreemd pakhuis. Het onbekend zijn met de wensen van de afnemers brengt met zich mede, dat de nieuwe bezorgers meer tijd dan normaal voor de bediening nodig heb ben. Dit spoedig verholpen „euvel" buiten beschouwing gelaten, hebben zich naar uit onze inlichtingen blijkt bij de invoering van de sanering vanmorgen althans weinig moeilijkheden voorgedaan. Opmerkelijk is, dat tot het ter perse gaan van ons blad, bij de bevoegde instanties weinig klachten, zowel van handelaren als afnemers, te berde zijn gebracht. Zaterdag hebben de melkbezorgers lan gere tijd dan normaal nodig gehad om de klanten té bedienen, daar zij deze dag af scheid namen van vele afnemers, bij wie zjj soms jarenlang hun produkten hadden bezorgd. Dat vele afnemers node van de hun vertrouwde bezorgers afscheid namen, bewezen de talloze dozen sigaren en siga retten, die de scheidende melkhandelaren kregen aangeboden. Eén van hen kreeg zelfs van een klant tien pakjes sigaretten, uit dankbaarheid voor de wijze, waarop deze handelaar steeds de betreffende af nemer van melkprodukten had voorzien. Met een simpel voorbeeld wordt het ver schil tussen de melkbezorging van vandaag en van voor de sanering wel duidelijk ge- jllustreerd: voorheen bezorgden op de Zijl vest vijftien melkhandelaren. terwijl deze wijk nu door ten hoogste drie bezorgers wordt bediend. Op sommige punten in de stad, waar voorheen soms twintig melk wagens op één morgen konden worden waargenomen, zal men nu slechts drie melkwagens kunnen opmerken. De kosten besparing, die de gesaneerde bezorging tot gevolg heeft, gaat zover, dat bedrijven, die voor de sanering de verspreide afnemers met auto's moesten bedienen, thans alleen van bakfietsen gebruik behoeven te maken. De sanering heeft een snellere bediening tot gevolg, waarvan de klanten de eerste dag nog weinig zullen bemerken. Met deze snellere verspreiding zijn niet alleen de melkhandelaar, doch ook de consument en de melkfabriek gediend, zo betoogde men vanmorgen nogmaals bij de Coöperatie van de Haarlemse melkhandel. „Nog geen enkele klacht heeft onze com missie bereikt", zei de heer L. Komduur, secretaris van de vertrouwenscommissie van de melkhandel in Haarlem en om geving. „De wijze, waarop deze eerste sa neringsdag verloopt, valt mij bijzonder mee", vertelde de secretaris, die als zijn mening uitsprak, dat zich weinig moeilijk heden voordeden. Leden van de vertrou wenscommissie hebben steekproeven naar het verloop van de nieuwe bezorging ge nomen en hebben daarbij geen grote moei lijkheden kunnen ontdekken. De heer Kom duur verwachtte, dat na twee dagen bezor gen „alles vlot verloopt". Op het bureau van de Coöperatieve Vereniging van Melkhandelaren in Haar lem en omstreken u.a. zetelde vanmorgen reeds vroeg de heer P. Houtgraaf, com missaris van deze vereniging, achter de telefoon om de klachten in ontvangst te nemen en zo nodig snelle maatregelen te treffen, teneinde een vlotte bediening te bewerkstelligen. De heer Houtgraaf ont ving slechts enkele klachten van afnemers, die bijvoorbeeld de vraag opwierpen: „Mijnheer, weet u wel waarvoor de Hon garen vochten?" De heer Houtgraaf ant- Het was de wens van de directie van de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij het veertigjarig bestaan van de onderneming in intieme kring te vieren. Alleen het per soneel, dat onder meer in de laatste tijd, waarin gewerkt is aan de bouw van mij nenvegers, bijzonder in actie is geweest, werd in de viering van het jubileum be trokken en de wijze waarop dat geschied is, zal ongetwijfeld op hoge prijs gesteld zijn. Een reünie, een maaltijd en een feeste lijke bijeenkomst stonden voor zaterdag op het programma. Des middags kwamen commissarissen, directeuren en leden van het personeel met hun dames in het Kre- lagehuis bijeen. Ir. P. A. van Hecking Colenbrander heette als oudste directeur de gasten wel kom en bracht het personeel dank voor zijn arbeid in de loop der jaren verricht. De president-commissaris van het be drijf, de heer B. Vlielander Hein uit Epe, die veertig jaar geleden aan de oprichting van de n.v. medewerkte en sedertdien al zijn krachten aan de maatschappij heeft ge geven, haalde herinneringen op uil deze periode. Hij bracht hulde aan een aantal werkers uit het bedrijf en sprak zijn beste wensen uit. Nadat ir. Van Iiecking Colenbrander de president-commissaris dank had gebracht voor zijn arbeid, richtte hij zich opnieuw lot het personeel, in het bizonder tot de heren J. A.Slenders (van de opening af werkzaam), J. A. Heermans, L. Beers, IJ. Nooitgedagt en E. A. van der Heuvel, die meer dan vijfendertig jaar in dienst zijn. Hij overhandigde allen het getuigschrift met gouden draagmedaille van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De heer P. Maarten voerde het woord namens het personeel en bood een glas mozaïek aan, dat mevrouw Van Hecking Colenbrander onthulde. De jongste direc- teur,, de heer B. M. Vlielander Hein. dankte het personeel voor het geschenk, dat voor lopig een plaals zal krijgen in de directie kamer en mogelijk later in een nieuw kan toorgebouw. Hierna verenigden vijfhonderd dames en heren zich aan een maaltijd in het Krelage- huis en later volgde in gebouw Sint Bavo een feestavond, waarop D. Smit's cabaret gezelschap een jubileumrevue ten tonele bracht. woordde, dat hij dit wist, waarna hij na de klachten te hebben aangehoord, een uitvoerige toelichting op de gang van za ken gaf. „Meestal is de afnemer aan te vreden gesteld", vertelde de heer Hout graaf. Een van de klachten was, dat men een melkhandelaar kreeg opgedrongen, waarna de heer Houtgraaf duidelijk maak te, dat men na drie maanden kan kiezen uit drie melkhandelaren. Over het be zwaar, dat niet de gewenste produkten zouden kunnen worden afgeleverd, wordt geantwoord, dat elke bezorger, die aan de sanering meewerkt, verplicht is, de afnemer de door hem gewenste melkpro dukten te leveren. Een negental Haarlemse melkhandela ren heeft zich niet bij de sanering aange sloten en een circulaire verspreid, waarin zij zich aandienen als een zogenaamde „vrije melkhandelaar". In de circulaire worden de afnemers aangemaand de melk van een „vrije melkhandelaar" te betrek ken. Dit houdt echter niet in, dat men elke melkhandelaar, die niet aan de sane ring van de coöperatieve vereniging mee werkt. als bezorger kan kiezen. Want ook de „vrije melkhandelaren" hebben een soort wijk-systeem ingevoerd en laten de klanten bedienen door de bezorgers, die in de onmiddellijke nabijheid van deze klanten wonen. De niet-sanerende handelaren voelen zich in hun service aan de afnemers belem merd door beperkingen, die de melkfabrie ken doorvoeren. Deze bezorgers zullen na melijk niet elke gewenste hoeveelheid melk aan de fabrieken in ontvangst kunnen ne men. De melkfabrieken bepaalden de af gifte aan de „vrije handelaren" aan de hand van de gemiddelde melkleveranties. In sommige gevallen ontvingen de „vrijen" twintig percent melk meer *dan normaal, hoewel zij een nog grotere hoeveelheid hadden gevraagd. Hiernaar gevraagd, zei de heer J. Tam- mes, directeur van de n.v. de Sierkan, dat bij de levering aan niet-sanerende hande laren met de normale klantenaanwinst re kening wordt gehouden. In het belang van een goede sanering moeten echter bij de afgifte eventuele beperkende maatregelen worden doorgevoerd. „Een goede sanering beoogt een snellere bezorging en een ge zondere melkhandel", zei de heer Tammes, die voorts zei, dat handelaren zowel als afnemers de zakelijke overwegingen moes ten laten overheersen en meer waarde dienden toe te kennen aan de besparing van tijd en kosten, die de sanering beoogt, dan aan de gevoelsargumenten. Ook uit in lichtingen van enige afnemers is ons gebleken, dat de invoering van de sanering geen grote moeilijkheden heeft opgeleverd. Naar de ervaringen van de eerste dag zou verwacht mogen worden, dat de bezorgers spoedig in hun nieuwe wijken zijn inge werkt en in een kortere periode dan thans, nu handelaar en afnemer in vele gevallen nog vreemd zijn aan elkaar en soms ge ruime tijd gemoeid gaat met het kennis maken, hun klanten zuilen kunnen bedie nen. Een van de melkhandelaren, die niet aan de vandaag in Haarlem, Bloemendaal en enige omliggende gebieden ingevoerde melksanering meewerken, is voornemens een kort geding aanhangig te maken tegen de Coöperatieve Vereniging van Melkhan delaren in Haarlem en omstreken u.a. Deze „vrije melkhandelaar", de heer A. Hogen- dijk, heeft voor zijn juridische bijstand contact gezocht met mr. dr. A. F. H. Sehreurs, advocaat en procureur te Haar lem. De heer Hoogendijk maakt onder meer bezwaar tegen het bezoeken van zijn klan ten door sanerende bezorgers en tegen de „bevroren" melkafgifte door de melk- fabriek.Bij het ter perse gaan van dit num mer konden wij over dit geding echter nog geen bevestiging krijgen. Vinkevener verdacht van diefstal De rijkspolitie van Vinkeveen heeft een achtentwintigjarige inwoner van dat dorp aangehouden, die ervan verdacht wordt op 27 november in Haarlem een bromfiets te hebben gestolen. Nadat de man bekend had, werd hij naar Haarlem overgebracht en ingesloten. Bijeenkomst buurtvereniging Op woensdagavond 12 december komt de onlangs opgerichte buurtvereniging „Bloe mendaal" in de kleine zaal van het Jeugd huis aan de Donkerelaan te Bloemendaal bijeen, onder voorzitterschap van architect H. W. van Kempen, waar onder meer ook het rekwest over het ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland ter sprake zal komen. Het voorlopig bestuur hoopt op een grote opkomst, zowel uit Bloemendaal-dorp als uit Bloemendaal-Noord. Oprichtingsbijeenkomst voor buurtvereniging te Overveen Naar aanleiding van de suggestie van de burgemeester van Bloemendaal om ook in Overveen tot het stichten van een buurtver eniging over te gaan, wordt hedenavond in hotel-café-restaurant Roozendaal te Over veen op initiatief van de heer K. J. Aan stoot een bijeenkomst belegd teneinde tot de oprichting van een buurtvereniging te ko men. Een rekwest over het ontwerp-streek plan Zuid-Kennemerland zal daar ook aan de orde komen. Het Nederlands Ballet onder artistieke leiding van Sonia Gaskell zal op 11 en 13 december voorstellingen geven te Lever- kusen in Duitsland en Luxemburg. Het vol gende programma zal worden uitgevoerd: Les Sylphides, La Somnambule, Le Cercle, le Cygne» Noir en Polowetser dansen uit de opera Prins Igor. De actrice en chansonnière Georgette Hagedoorn zal omstreeks 10 december naar Engeland vertrekken, waar zij zal optreden in Londen, Birmingham en andere steden. NEW YORK/PORT SAID (Reuter/AFP). Dr. Mahmoed Fawzi, de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in een vraaggesprek voor de televisie te New- York verklaard, dat de UNO-politiemacht slechts voor de duur „van deze crisis" en .zo kort mogelijk" in Egypte moet blijven. Hij zei voorts, dat het politieleger geen taak in de Suez-kanaalzone zou hebben als de Brits-Franse troepen eenmaal terug getrokken zouden zijn. Na de Brits-Franse aftocht zou het leger een tijdlang bij de Egyptisch-Israelische bestandsgrens gele gerd dienen te worden. De toneelgroep „Theater" - het mag wel eens gezegd worden welk een ook in ar tistieke zin verheugende ondernemings geest daar heerst! - heeft zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg een opvoe ring van „Het bezoek van de oude dame" van Friedrich Dürrenmatt onder regie van Elise Hoomans gegeven. Door een samen loop van omstandigheden verhinderd deze voorstelling bij te wonen moest ik zondag naar Den Bosch toe om in de Casino Schouwburg aldaar een herhaling van deze tragikomedie te gaan zien - een reis. waar van ik geen spijt heb gehad. Integendeel: deze vertoning is een van de belangrijkste gebeurtenissen in het theaterleven sinds de bevrijding geworden. De thans vijfen- dertigiarige Zwitserse schrijver heeft in ternationaal met zijn eveneens satirieke stuk „Het huweliik van de heer Missis- sinni" de aandacht petrokken, die hem ongetwiifeld toekomt. Dit merkwaardige en zeker niet alleszins geslaagde, nogal expressionistische spel kwam hier te lande niet verder dan het studententoneel. Thans doet hii zich kennen als een dramaturg van uitzonderlijk formaat, verwant met het genie in zoverre als hii de verworvenheden van het verleden op theatertechnisch ge bied samenvattend gebruikt als uitgangs- nunt van zijn x'erniemvingen. Men moet hem, hoe eigentijds hii ook mag zijn. dus vooral niet als „experimenteel" beschou wen. Men vindt in „Het Bezoek van de Oude Dame" een vage verwantschap met een stuk als dat over de heksenjacht van Arthur Miller en een voel grotere met de „epische" werken van Brecht, maar Dür renmatt past een verdergaand en zuiverder princioe toe: indien er al snrake is van .propaganda" of van een algemene we reldbeschouwing, dan laat hij ziin toneel- fionrpH hiervan onkundig Zii reageren slechts oo de demonstratieve situaties. Dez« omstaodiPheid benaalf de opzien barende betekem's van dit stuk. waarin het. aetuein nrohipem van de collectieve verantwoordelijkheid dramatisch vorm heeft gekregen. Ieder kan er naar eigen Ten b'Ate Van de hulpverl'enihg aan Hon gaarse vluchtelingen werd vrijdagavond in de Bakenesserkerk te Haarlem een vocaal en instrumentaal concert door de tenor Ar nold Reuvecamp, de fluitist Kees Verhoe ven en de organist Jan Schouten gegeven. Deze jonge musici zullen wel wat ontgoo cheld zijn geweest door de geringe belang stelling, die voor hun optreden aetoond werd. Er waren nog geen vijftig toehoor ders aanwezig. Men moet hier niet ver baasd over zijn en zeker niet dit kleine auditorium als een maatstaf nemen voor een bestaande algemene bereidheid tot of fervaardigheid ten behoeve van de vluch telingen. Want in de eerste plaats was het tijdstip van dit concert niet gunstig geko zen. Verder werd het gegeven door drie jonge toonkunstenaars, die hun sporen nog moeten verdienen. En hoe vaak heeft de sympathieke intentie al niet gediend als de vlag, die de lading moest dekken? Men moet heus voorzichtig omgaan met wel dadigheidsuitvoeringen en vooral met de organisatie ervan. Arnold Reuvecamp,. Kees Verhoeven en Jan Schouten moeten zich hun idealisme door de ervaringen van deze avond toch niet laten ontnemen, maar er (in muzikale zin dan) hun voordeel mee doen. Dit betrof voor de organist Jan Schouten het toetsen van vaardigheid aan de uitvoeringsprak tijk. Hij verrichtte dit met het spelen van enkele bescheiden eisen stellende orgel werken als ,,Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ" en het Praeludium en de fuga in g (uit band 8 van de Peters Editie) van Jo- hann Sebastian Bach, werken van Mudde, Asma en Zwart en een paar variaties over een oud-Nederlands lied. Die uitvoeringen gaven de beloften tot ontplooiingsmoge lijkheden in het orgelspel. Met genoegen heb ik naar de mooie fluit toon van Kees Verhoeven bij het vertolken van Sonates van Daniel Purcell en Bene detto Marchello geluisterd. De fluitist zal echter meer aandacht moeten besteden aan uitdrukkingskracht. Expressie was even eens een factor, die ik in het zingen van Arnold Reuvecamp miste. Deze tenor kon wel beschikken over een mooi klinkende stem, waarvan echter alle mogelijkheden nog niet werden gebruikt. Zijn aandeel in het programma bestond uit liederen van Bach, de Hongaar Tinodi Sebestyen en L. F. Brandts Buys en voorts uit de aria „Siisse Stille, sanfte Quelle" van G. F. Handel, waarbij Kees Verhoeven de obli gate fluitpartij voor zijn rekening had ge nomen. De orgelbegeleidingen werden, doorgaans met goede registerkeuze, door Jan Schou ten verzorgd. Over het doel van de avond sprak nog in een kort woord de predikant dr. G. Snijders. De netto-opbrengst van de avond be droeg 24,70 na aftrek van 35.kerk- huur en 12,10 reis- en drukkosten. F. Zwaansivijk instelling zijn particuliere conclusies uit trekken, want de schrijver bewijst niet meer dan hij laat zien. Voor wat zich a's een treurspel aandient geldt dat men. zo als bij iedere tragedie, vrees en medelij den voelt - vrees voor en medelijden met het oude Europa en met de „fatsoenlijke" III. die bereid is het offer van zijn leven te brengen om de verborgen en in verge telheid sluimerende krachten der gemeen schap oonieuw in exploitatie te laten bren gen. Het stuk verschilt echter gunstig van de oude moraliteiten door de volstrekte objectiviteit: het is geschreven door ie mand. die zich - om zijn eigen woorden aan te halen - beslist niet van burgers van deze stad en hun handelwijze distan- cieert. Hii is een waarnemer, gezegend met een rijk. weldadig gevoel voor humor. Dürrenmatt is een vernieuwer van oude vormen. Men vindt in „Het bezoek van de oude dame" elementen uit de antieke tra gedie: het koor en de boodschappers, uit het Shakespeariaanse theater: de summie re plaatsbepaling en „het balkon" op het achtertoneel, van het expressionisme: de svmboJiek vooral van de personificaties, maar ook van het echte blijspel: onmaat schappelijke mens tegenover ordelijke mas sa. Al deze elementen zi.jn in wat men een proeve van hedendaagse mythologie zou moeten noemen organisch verweven. Het leek mij belangrijker enigszins nadrukke lijk uit te weiden over deze winst, die ertoe bijdraagt het toneel op de hoogte van zijn tijd te brengen, dan enige bezwa ren (zoals onmiskenbare geforceerdheden en soms krampachtige vereenvoudiging) te ontwikkelen. In zijn aanwijzingen voor de regisseur heeft Dürrenmatt gezegd: „Als men mijn stukken in de trant van volkstoneel opvoert en mij behandelt als een soort bewuste Nestroy komt men het verst". Inderdaad, want „Het bezoek van de oude dame" zou als motto kunnen dragen de titel van de eveneens „sprookjesachtige" fantasie: „Scherts, satire, ironie en diepere beteke nis", een comedie van diens tijdgenoot Grabbe. Elise Hoomans heeft bij haar reg'e gelukkig dit devies tot het hare gemaakt. Het is een buitengewoon goede opvoering geworden, waarbij de persoonlijke stijl van de schrijver der dichterlijke handelings taai volledig tot openbaring kwam. Onge meen knap heeft zij de dooreenmenging van nachtmerrie en romantiek, van absuEn diteit en monumentale zinrijkheid weten te bewaren en door te geyen. Het. is (als ik één opmerking mag maken) alleen jam mer. dat zij voor het uitstaoje in de imagi naire omgeving geen echte automobiel heeft laten aanrukken, omdat men nu te zeer aan de in wezen volstrekt naturalisti sche Thornton Wilder werd herinnerd, ten onrechte! Willy Haak heeft de moeilijke, want on veranderlijke titelrol zeer sterk gespeeld: bij al haar kille wraakzucht voelde men voortdurend de nawerking van het verle den. Richard Flink gaf een grootse creatie van de gestrafte verleider 111. met als hoog tepunt de angstaanjagende ontdekking dat iedereen zich tegen hem zal keren. Uitmun tend waren de „notabelen" van Gerard Hartkamp. Henk Schaer en Frans van der Lingen, onheilspellend ridicuul de twee kastraten van Wim Kouwenhoven en Jan Staal, wandelende illustraties tevens van de voorbeeldige regie. Het. gehele ensemble trouwens verdient warme hulde. David Koning Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-3 Nederl.'47 89% 89% 3 Nedl. 1962/64 90 91 A. K. U 206 217% Calvé Delft 272 275 Van Gelder Zonen 195 200 K. N. Hoogovens 282 290 Nederl. Ford 326 335 N. Kabelfabriek 274 280 gew.Philips Gloeil. 235 250 pref.Philips Gloeil. 148 148 Unilever 324 340 Wilton Fijenoord 190 Dordtsche Petrol. 700 738 Konkl. Petroleum 699% 147,50 A'dam Rubber 71 73 Holl. Amer. Lijn. 181% 184 N. Scheepv. Unie 163 167 Phs. van Ommeren 300 300 H. V. A 88 89 Verg. Deli Mijen 93 94 Amsterd. Bank 209 210 Ned. Handel Mij 163% 163% Rotterd. Bank 180 182 Twentsche Bank. 178 178% Anaconda Copper 74% 75% Bethlehem Steel. 179% 180 U. S. Steel 69% 71 General Motors 43% 44% 85 87% 37 38% De notering Kon. Olie wordt voortaan uitgedrukt in guldens voor coupures van 7.20 nominaal. De koers volgens de oude berekening krijgt men door de guldens- notering met vijf te vermenigvuldigen. Abbedijk, 1/12 v. Londen n. Cristobal. Amstelveen. 1 v. Rotterdam n. Perzische Golf. Argos, 2 te Rotterdam. Aegis, 1 te Baltimore. Alblasserdijk. 3 te Houston. Amor, pass. 2 Ouessant n. Amsterdam. Amsteliand, 2 te Montevideo. Amstelpark. 1 v. Dakar n. Antwerpen. Anker, pass. 1 Ouessant n. Hampton Roads. Aldabi, 4 te Montevideo, 7 te Buen. Aires verw. Alhena, 6 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnati, 7 te Rio de Jan., 30 te Rotterdam verw. Alderamin, 1 te Madras v. Colombo. Andijk, 1 te Houston v. Tampico. Alpherat, 1 te Philadelphia. Averdijk, 1 te Brownsville. Amsleldiep, 5 te IJmuiden verw. Bawean, 1 te Portland (Oreg.). Banda. 2 te Amsterdam. Bennekom, 2 te Amsterdam. Blommersdijk, 1 te Rotterdam. Bengalen, 4 te Rotterdam verw. Breda, 1 v- Amsterdam n. Curacao. Bloemfontein, 14 te L. Palm., 20 te A'dam verw. Bonaire, v. Georgetown n. Amsterdam. Boskoop. 8 te San Juan verw. n. Maracaibo. Baarn, 1 v. Pta. Cardon n. Curagao. Bantam, 1 v. Houston n. Texas. Brltsum, 30 te Key West verw. Caltex Pernis, 1 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Cradle of Liberty, 30 900 m. o.z.o. Bermuda naar Philadelphia. Cottica, 7 v. Amsterdam n. Georgetown. Concepcion, 30 v. Montevideo n. Pto. Alegre. Camitia, 1 te Punta Cardon v. Curagao. Crania, 7 te Bombay verw. Caltex Delft, 2 160 m. z.z.o. N. Orleans n. Lond. Ceronia, 4 te Curagao verw. Diemerdijk. 30 v. Cristobal n. Southampton. Delft, 1 v. Pto. Ordaz n. Rotterdam. Dalerdijk, 30 v. Rotterdam n. Londen. Drente, 3 v- Antwerpen n. Lissabon. Doris, 2 v. Houston n. Maracaibo. Dulvendrecht, 2 te Londen. Eos, 2 v. Rotterdam n. Tunis. Eemland, 30 v. Amsterdam n. Pto. Alegre. Eenhoorn. 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Erinna, 1 te Singapore v. Pladju. Friesland SSM, 1 v. Rotterdam n. Philadelphia. Friesland KRL, 4 te Mauritius verw. Gaasterland, 1 v. Amsterdam n. Hambu— Gabonkust, 2 te Amsterdam. Gadila, 1 te Singapore v. Mirt Gooiland, 1 te Recife v. Amsterdam. Gaaslerkerk, 1 te Takubar. Giesenkerk, 3 te Fremantle. Groote Beer. 3 te New York. Gpbotekerk, 3 te Kaapstad. Hilversum. 29 v. Kwinana n. Melbourne. Hermes, 1 v. Lalibertadn. S. Jose de Guatemala. Hector, paoss. 3 Finisterre n. Tunis. Hersilia, 1 v. Demerara n. Ciudad Bolivar. Hispania, 1 v. Bilbao n. Rotterdam. Hoogkerk, 2 v. Miri n. Casablanca. Hebe Nobel, 1 te Vlissingen n. Termonde. Ilos, 2 te Rotterdam. Isis. 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Ivoorkust. 3 te Dakara. Joseph Freering, 1 v. R'dam n. Rio de Janeiro. Jupiter, 30 v. Rotterdam n. Lissabon. Jagersfontein, 14 v. Amsterdam n. Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 10 te Sydney verw. Japara KRL, pass. 2 Sabang n. Singapore. Kalinga. 10 te Berre verw. Khasiella. 4 te Singapore verw. Kopionella, 10 te Napels verw. Karimata. 2 v. Amsterdam n. Nieuw Guinea. Kermia, 1 te Rotterdam. Kabylia, 2 te Pauillac verw. Kariinun, 1 te Colombo. Kenia. 2 v. Lake Maracaibo n. Rotterdam. Korenia, 4 te Curagao verw. Laagkerk. 2 v. Rotterdam n. Bombay. Lindekerk. 2 te Rotterdam. Langkoeas. 3 te Napels. Leersum, 2 te Mobile. Lombok, 2 te Baltimore. Louis Lantz. 3 te Monrovia. Maas, 1 te Rotterdam. Mataram, 2 v. Genua n. Dakar. Montferland. pass. 3 Finisterre n. Rio de Janeiro. Maasdam, 7 v. Rotterdam n. New York. Macoma, 1 v. Geelong n. Singapore. Mariekerk. pas. 1 Kp. De G. Hoop n. L. Marques. Marisa, pass. 2 Balearen n. Curagao. Molenkerk, 1 v. Cochin n Las Palmas. Moordrecht, 2 v. Mena Al Ahmadi n. Kwinana. Mylady, 2 te Bremen. Nanusa, 2 te Singapore v. Penang. Noordam, 10 te Rotterdam verw. v. New York. Nestor, 2 v. Amsterdam n. West-Indië. Orion. 1 v. Rotterdam te Antwerpen. Oranje, 6 te Amsterdam verw. v- Tj. Priok. Oranjefontein. 6 te Kaapstad verw n. Durban. Oranjestad, 6 te Trinidad, 9 te Curagao verw. Ophir, 1 te Singapore verw. Oinala, 1 v. Berre n. Isle of Grain. Ouwerkerk, 2 v. Casablanca n. Genua. Purfina Nederland, 2 te Amuaybay verw. Parkhaven, 3 te Rotterdam. Pieter S, 1 y. Rotterdam n. Swansea. Peperkust, pass. 3 Ouessant n. Bordeaux. Prins Frederik Hendrik, 30 v. R'dam n. Belfast. Plancius, 1 te Surabaja. Pr. Will. George Fred., 1 te Le Havre v. Montreal. Phroritis. 1 40 m. o. Ascunsion n. Las Palmas. Prins Willem. 1 te Antwerpen v. Londen. Rotli, 1 te Amsterdam. Raki, 30 t, Singapore v. Kidjang. Roepat, 2 te Ummsaid. Ruys, 2 te Kaapstad. Singkep, 30 v, Mombasa n. Port Swettenham. Sliedreeht, 1 te Las Palmas. Straat Bali, 1 te East-Londen. Sarangan, 1 v. Rotterdam n. Indonesië. Sloterdijk. 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Stad Vlaardingen, 1 v. Vlaardingen n. Narvik. Stentor, 30 te Paramaribo. Solon, 1 v. Amsterdam n. La Guaira. Stad Haarlem, 30 te Vlaardingen. Seven Seas, 6 te Quebec verw. v. Bremerhaven. Sibajak, 4 te Las Palmas. 10 te R'dam verw. Sabang. 2 te Singapore verw. Sibëroet, 2 te Rangoon v- Akyab. Stanvac Benakat, 1 te Cebu v. Manilla. Schiedijk, 2 te Antwerpen. Stanvac Pendopo, 1 45 m. o. Timor. Schelpwijk, 2 v. Swansea verw. Scherpendrecht, 1 te Cristobal verw. Soestdijk, 30 te Philadelphia. Stad Maassluis. 3 te Rotterdam verw. Straat Banka, 1 230 m. n.w. Sabang n. Colombo. Samarinda. 2 te Vancouver. Schouten. 2 te Singapore. Sibajak, pas. 2 Kp. Blanco n. Las Palmas. Stad Alkmaar, 1 v. Philadelphia n. Nederland. Stad Rotterdam, 2 te Glasgow. Straat Bali, 1 v. East-London n. Durban. Straat Cook, 2 te Sydney. Tankhaven III, 2 te Sungeigerong. Tjisondarl, 28 v. Nagoya n. Osaka. Tamo, 3 te Buenos Aires. Tarakan, 3 te Dakar. Tawali, pass. 1 Kaapstad n. Las Palmas. Tibia, 2 v. Gefle n. Cabimas. Tjitjalenga, 2 te Kaapstad. Trajanus, 1 v. San Juan n. Antwerpen. Utrecht, 6/12 te Dakar verw. Van Noort, 30 v. Singapore n: Tj. Priok. Vasum, 5 te Mena Al Ahmadi verw. Waterman. 4 v. Amsterdam n. Kaapstad. Willem Ruys. 4 te Tj. Priok verw. v. R'dam. Willemstad, 13 te Amsterdam verw. v. Cristobal. Waterland, pass. 1 Funchall n. Amsterdam. Wonogiri, 3 te Singapore. Wonorato. 2 te Calcutta. Wonosari. pass. 2 Landsend n. Baltimore. IJssel, 3 te Constanza. Zuiderkruis, 9 te Rotterdam verw. v- Melbourne. Zijpenberg, pass. 2 Finisterre n. Londen. KLEINE VAART Alcetas, 30 30 m. z.w. Casquets n. Amsterdam. Appingedam. 30 te Westkapelle n. Rotterdam. Atlas, 30 20 m. n. Burlings n. Amsterdam. Amyntas, 3 v. Catania te Rotterdam verw. Ardeas, 30 v. Tarragona n. Valencia. Alpha, pa?s. 1 Vlissingen v. Antwerpen. Boreas, 30 dw. Kp. Passero n. Tunis. Bruiser, 30 v. Kristiansands n. Tyne. Castor. 27 v. Shoreham n. Middlesbro. Dido, 30 v. Aarhus n. Rotterdam. Duiveland, 1 v. Goale te Rotterdam verw. Elda, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Flevo, 30 30 m. z. Wight n. Algiers. Frejo, 30 10 m. n.o. Texel n. Cork. Fiat, verm. 1 v. Svendborg n. Antwerpen. Gaasterland, 1 v. Harlingen n. Leith. Harry, verm. 1 v. Gothenburg n. Amsterdam. Haskerland, 1 v. Harlingen n. Goole. Hast I. 30 v. Vlissingen n. Ipswich. Hebe Nobel, 1 te Vlissingetn n. Termonde. Holland, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 30 te Hirstholm n. Gothenburg. John M. 5/6 v. Montreal te Rotterdam verw. Karel, pass. 1 Vlissingen n. Dundee. Libra, verm. 1 v. Amsterdam n. Malmö. Lotus, 30 v. St. Maartensdijk n. Londen. Leendert B, 1 v. Stettin te Antwerpen. Maasym N, pass. 1 Kiel n. Grimsby. Midsland. 1 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mirfak N. 30 v. Pto. Alegre te Paranagua. Niobe, I v. Kemi te Velsen. Noorderhaven, verm. 1 v. Wismar n. Cork. Nottingham, 1 v. Harlingen te Goole. t Noordholland, 1 v. Vlissingen n. Boulogne. Oostzee, 30 v. Helsinki te Kotka. Orient, verm. 1 v. Teignmouth n. Abo. Paloma, pass. 1 Terschelling n. Vilvoorde. Polaris, pass. 1 Vlissingen n. Londen. Senang, 1 v. Whiethaven n. Dundalk. Sonsbeek, verm. 1 v. Rotterdam n. Hangö Swift, 30 v. Parijs n. Kopenhagen. Spes. pass. 1 Vlissingen n. Cardiff. Tasmanië, verm. 1 v. Rostock n. Bandholm. Trompenburgh, 1 v. Kingslynn n. Rotterdam. Viking. 1 v. Cardiff te Oostende. Wilco, 1 te Vlissingen v. Antwerpen. Zijpe, pass. 30 Vlissingen n. Londen. SLEEPVAART Blankenburg, 30 v. St. Malo n. Antwerpen. Ebro, 30 250 m. n.w. Bermuda n. Rotterdam. Loire, 30 340 m. n.w. Torresstraat n. Bluff. Oceaan, 30 320 m. n.w. Lissabon n. Aveira. Oostzee, 30 620 m. z.w. Palang n. Priok. Poolzee, 30 dw. Beachyhead n. Rotterdam. Thames. 30 120 m. z.o. St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Witte Zee, 30 v- Funchag n. Gibraltar. Zwarte Zee. 30 250 m. o.n.o. Fayal n. Rotterdam. OFFICIëLE PUBLIKATIE OPKOMST EERSTE OEFENING Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 4 december 1956 voor le oefening onder de wapenen komen, worden enkele extra- treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichti gen, die in verband met hun plaats van ver trek of bestemming géén gebruik kunnen maken van één der hierna genoemde extra- treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerstvolgende reisgelegenheid na 06.59 uur. Exra-treinen. Rotterdam CS—Eindhoven: Rotterdam CS v. 8.47, Rotterdam Blaak v. 8.52, Rotterdam Zuid v. 8.57, Barendrecht v. 9.18, Dordrecht v. 9.30, Lage Zwaluwe v. 9.43, Breda v. 9.57, Tilburg v. 10.18, Oisterwijk v. 10.37. Boxtel v. 10.47, Eindhoven a. 11.02. Nymegen—Bergen op Zoom: Nijmegen v. 9.53, 's-Hertogenbosch v. 10.38, Tilburg v. 11.05, Breda v. 11.25, Roosendaal v. 11.51, Bergen op Zoom a. 12.05. GroningenBergen op Zoom: Groningen v. 8.$3, Assen v. 9.04, Hoogeveen v. 9.25, Meppel v. 9.40 Zwolle v. 10.02, Amersfoort v. 10.57, Bilthoven v. 11.14, Utrecht CS v. 11.28, 's-Hertogenbosch v. 12.19, Tilburg v. 12.43, Gilze-Rijen v. 12.58, Breda v. 13.13, Roosendaal v. 13.37, Bergen op Zoom aankomst 13,53. Leeuwarden—Vught: Leeuwarden v. 8.40, Heerenveen v. 9.03, Steenwijk v. 9.23, Meppel v. 9.34, Zwolle v. 10.15, Amersfoort v. 11.18, Utrecht CS v. 11.47, 's-Hertogen bosch v. 12.30, Vught a. 12,36. ZwolleRoer mond: Zwolle v. 10.06, Deventer v. 10.35, Zutphen v. 10.56, Arnhem v. 11.22, Nijmegen v. 11.43, Blerick v. 12.31, Venlo v. 12.36, Roermond a. 12.59. Amsterdam CSBergen op Zoom: Amsterdam CS v. 8.54, Amster dam Sloterdijk v. 9.01, Haarlem v. 9.13, Zwijndrecht v. 10.43, Dordrecht v. 10.47, Roo sendaal v. 11.20, Bergen op Zoom a. 11.35. LeidenBergen op Zoom: Leiden v. 9.42, Den Haag HS v. 9.55, Delft v. 10.0,4 Rotter dam CS v. 10.22, Rotterdam Blaak v. 10.26, Rotterdam Zuid v. 10.30 Barendrecht v. 10.48, Roosendaal v. 11.34, Bergen op Zoom a. 11.49. Plaats een Groentje is pas „heerlijk" als tij dens het uitpakken der surprises of daarna een feestelijk toastje wordt opgediend met Vlees, Salade, paté >f nog vele andere varia ties in hartigheidjes zoals: Crab, Zalm of diverse Gaffelbitters Heeft u reeds ons onover troffen Hammetje van pl.m. 750 gram als surprise besteld? 'n „verrukkelijk" geschenk Bestelt u vooral spoedigst! DE SPECIALIST voor HEERLIJKE HAPJES: Gr. Houtstraat 89 Telefoon 11456 GRUnDIG Betaling in overleg Ged. O. Gracht 52 tegenover de kerk Telefoon 12762 Ingenieursbureau DORR-OLIVER N.V. Herengracht 478 - Amsterdam-C. heeft vacature voor met enige jaren kantoorervaring. Vereisten: Opleiding H.B.S.-A of M.U.L.O. en praktijkervaring in de moderne talen, in het bijzonder Engels. Leeftijd tot 30 jaar. Geboden wordt een prettige werkkring met vrije zaterdag en opname in het pensioen fonds volgens contract. Uitvoerige sollicitaties onder opgave van verlangd salaris te richten aan bovenge noemd adres onder vermelding van „COR RESPONDENTE".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3