Brits-Franse actie de doodsteek voor Egypte's wankele economie Nare gevolgen van Nassers vlucht in de demagogie Vijftig jaar geleden Sovjetvazallen betuigen hun diepe aanhankelijkheid Van dag tot dagJ Mafish felloes, no business... Afschuw van Hongaarse „reactie" Roemeense regering is blij met Russische bezettingstroepen 'Hoe is het ontstaand J Schrijver-diplomaat onderscheiden met de Prix Goncourt 3 .□JLtRA-VjtALÜX THERATHERM Spoedig import van vaccin tegen kinderverlamming 7<?<emairkt onder vice-adndraal Bos Engels schip op Noorse kust gestrand Nieuwe helikopter van Sabena in Rotterdam Examens Uit de kamer de zee in Vonnis voor het bezitten van Indische hennep Negentien Hongaren vandaag in het papier Hongaarse tolken gevraagc Brieven uit Hongarije te Nederland ontvangen De staking bij Bruynzeel in Suriname Dit woordLUMMEL Londen weigert „Syrië" voor de UNO te brengen Uit Haarlems Dagblad van 3 december 1906 DINSDAG 4 DECEMBER 1956 K. De ontwikkeling van de crisis in het Na bije Oosten heeft, naast zijn betreurens waardige consequenties op politiek en eco nomisch gebied, wellicht een gunstige in vloed op de „wereldbewustheid" van vele Europeanen en daardoor dus misschien ook een verblijdend gevolg. Want er zijn verschillende dingen wel zeer duidelijk ge worden voor degenen, die bereid zijn hun redelijk inzicht te vergroten aan de hand van onloochenbare feiten. Ten eerste is het nu wel ondubbelzinnig komen vast te staaan, dat Europa's lot voor een groot deel afhankelijk geworden js van buiten-Europese machten: niet al leen Amerika kan door economische mani pulaties de situatie in West-Europa be ïnvloeden en dus beheersen, doch ook een eventuele eensgezinde actie in het Midden- Oosten zou de Westeuropese economie sterk kunnen aangrijpen. Wanneer als nog volkomen hypothetisch gesteld de Arabische staten in het Midden-Oosten zich tot een politieke eenheid onder strenge leiding zouden organiseren, zou deze macht door haar verbindingen met economische levensaderen in West-Europa hier grote stagnatie kunnen veroorzaken. Het huidige oliegebrek wijst daar reeds duidelijk op, doch dat is dan nog bij een niet tot krachtige eensgezindheid in staat zijnd Midden-Oosten. Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, heeft dezer dagen in een rede voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg in deze zin een waarschuwing uitgesproken. Hij legde de nadruk op het feit, dat men van een Europese integratie niet meer mag verwachten dan de Europese mogelijk heden veroorloven en dat Europa nu een maal ver ten achter staat bij andere we relddelen wat betreft zijn bodemschatten en zijn natuurlijke rijkdom per hoofd der bevolking. Een dergelijke, toenemende afhankelijk heid is een slechte basis voor eigenmach tige Westeuropese handelingen, die gevoed worden door verouderde en dus niet meer geldende overwegingen van Europese su prematie. Hoe pessimistisch deze uitspraak ook moge klinken, zij is nochtans slechts een weergeving van de bestaande werkelijk heid. Voor een nieuw Europees nationa lisme is de tijd dan ook voorbij. Een West- Europa dat zich voorstelt, door grotere eenheid een werkelijke macht te worden en dan oude glorie te kunnen herwinnen, zal daarbij ten sterkste rekening moeten houden met het feit, dat die oude glorie een ander karakter zal moeten hebben: het zal een glorie van voorzichtig samen spel moeten zijn, samenspel met de andere, groeiende of reeds bestaande machten, welke hun constellatie kiezen of gekozen hebben zonder Europees oppertoezicht en dus niet meer aan Europa dienstbaar zijn. Al te sterke nadruk op een „Europese burgergeest" en een „Europese natie" ten koste van het besef ener wereldwijde af hankelijkheid lijkt daarom niet doelmatig, noch reëel. De Europese gebieden van sa menwerking, zoals het politieke, econo mische en financiële, kunnen niet zonder buiten-Europese belangen worden samen getrokken onder een Europees federatief bestel. De afhankelijkheid van Europa, verenigd of niet, heeft zich voltrokken en kan niet worden herroepen. Aanpassing van Europese idealen en verlangens aan dit onmiskenbare historische feit lijkt be langrijker dan het voeden van utopieën, welke laatste slechts kunnen leiden tot rampzalige teleurstellingen. ADVERTENTIE BESTRALINGSLAMPEN (Van onze reisredacteur) „NO BUSINESS", de schoenpoetser die verveeld in de zon voor het Semiramis- hotel aan de Nijl in Cairo zat, zei het gemelijk. En de bootsman van de „Fellucca", een van de bekoorlijke boten met zeilen als vlinders, waarmee toe risten tochtjes op de rivier plachten te maken, zei het hem even later na. „No busi ness", gromde hij en tikte met zijn duimnagel tegen zijn voortanden in dat veel betekenende Arabische gebaar, dat „mafish felloes" beduidt: „het geld is op". De man klaagde dat nu slechts leger- en politie-officieren van zijn boot gebruik maken om 's nachts hashish te roken, een misdrijf waarop het puriteinse Nasser- regime levenslange dwangarbeid heeft gesteld. „Daarom betalen die officieren niet", zei de bootsman, „hun uitstapjes moet ik beschouwen als vergunningsgeld". „No business". - De misnoegde uitroep van schoenpoetser en bootsman zal binnenkort de gehele Egyptische economie kenschetsen. Het mag dan zijn dat de Suezc''s de Westeuropese economie zwaar treft, die van Egypte lijkt er de doodsteek oor te hebben gekregen. En al is de Brits-Franse actie er niet in geslaagd „bickbachi" Nasser van zijn troon te stoten, de economische nasleep ervan zou dat mogelijk alsnog kunnen bewerkstelligen. In ieder geval ligt in de onafwendbare economische crisis, die Egypte lam kan slaan de sleutel voor de politieke toekomst besloten. En twee landen zitten op het vinkentouw: de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten! WAT IS de positie nu? Om haar te be grijpen moet men ongeveer twee jaar teruggaan. Na mijn bezoek aan Cairo in februari 1955 schreef ik. dat Nasser op de tweesprong stond. De man, die ongetwij feld met de beste bedoelingen voor de sociaal-economische ontwikkeling van zijn land de macht had overgenomen, begon te beseffen hoe moeilijk, hoe vrijwel on oplosbaar de economische problemen van zijn land zijn. Tot de basis herleid vormen zij het volgende vraagstuk: Hoe geeft men een primitieve bevolking van 22 miljoen, die dagelijks met duizend zielen groeit, die woont op een smalle niet uit te breiden streep groen land tussen woestijnen, te weten de Nijlvallei en de Delta, blijvend werk en eten? De jonge, rechtlijnig den kende officieren kwamen met de tover sleutel: de bouw van een hoge dam bij Asswan, die landuitbreiding en energie voorziening in één klap zou leveren. Het was een opzienbarend maar oneconomisch plan dat moet Nasser geleidelijk duidelijk zijn geworden. Het zich vastbijten aan dat plan is in feite de eerste stap gebleken op de gemak kelijkste van de twee wegen, die voor Nasser open lagen. Te ongeduldig en in middels te machtsdorstig geworden, om de weg van de moeilijke economische klauter- partij te gaan. koos hij die van de demago gie: de Asswan-dam. de 'vijandschap je gens Israel, anti-imperialisme. de Rus sische wapenleveranties, de nationalisatie van het Suezkanaal. Het appèl op de emo tie in plaats van de vulling van de maag. De man. die te zorgen had voor een in bittere armoede levende bevolking, ver hypothekeerde Egypte's enige bron van inkomsten, de katoen, om Russische wa pens te kopen, die hij inmiddels wel kwijt is, maar nog steeds niet heeft afbetaald. De man, die alle belang had bij groot scheepse buitenlandse investeringen, na tionaliseerde het Suezkanaal en ontnam daarmee iedere buitenlandse onderneming de lust om ook nog maar één piaster in Egypte te steken. Geen stap vooruit DE GEVOLGEN van deze politiek zijn voor Egypte ramnzalig geweest, het land is in de laatste twee jaar. zelfs vóór de Brits-Franse invasie, niet één stap voor uitgekomen. vermoedelijk zelfs hard ach tera itgeboerd. De ..waardigheid en soeve reiniteit" van Egypte, waarmee het regime voortdurend schermt, zijn misschien ge handhaafd. Maar de waardigheid en de soevereiniteit van de magen der in honger, ziekte en algemene achterliikheid levende Egyptenaren zijn in de knel gebleven. De nieuwe factoren, die deze moeilijke situatie tot een onmogelijke gaan maken zijn nu: a. De Egyptische katoenexport. 85 per cent van 's lands export, heeft een zware duw gehad omdat de havens gedurende het Het ligt in de bedoeling binnenkort de belemmeringen uit de weg te ruimen, die tot nu toe ingevolge de wet op sera en vaccins de import van vaccin tegen kinder verlamming onmogelijk maakten. Boven dien beeft de regering van deskundige zijde voorstellen ontvangen om in Nederland lot produktie van een vaccin over te gaan. Dit deelt minister Suurhoff mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over een wetsontwerp tot wijziging van zijn begroting voor 1956. De minister geeft in deze memorie een overzicht van het aantal gevallen van kin derverlamming in 1955 en 1956 in Neder land en enkele andere Europese landen. In Nederland kwamen vorig jaar per '00.000 inwoners 4,48 gevallen voor en dit aar tot en met de 38ste week 14,20. Voor lelgië waren de overeenkomstige getallen '1,07 en 6,62; voor Luxemburg 1,62 en 13,96; voor Frankrijk 4,28 en 1,53; voor Zwitserland 18,65 en 11,65; voor Duitsland ö,75 en 3,27; voor Schotland 11,78 en 3,62; voor Ierland 2,67 en 6,25; voor Engeland 16,47 en 5,43 en voor Denemarken 1,60 en 0,34. (Van onze correspondent in Parijs) In Fontainebleau, zestig kilometer ten zuiden van Parijs, waar het NATO-opper bevel van de Centrale Europese strijd krachten is gevestigd, heeft maandag de Nederlandse vice-admiraal H. Bos het com mando over de Atlantische zeemacht van de Franse admiraal Sala overgenomen. Vice-admiraal Bos werd tevoren door de Franse generaal Vally, de opvolger van maarschalk Juin, verwelkomd; de militaire ceremonie werd verder door verscheidene andere hoge Nederlandse, Franse, Britse. Amerikaanse en Duitse officieren en troe peneenheden bijgewoond. De militaire loopbaan van vice-admiraal Bos is in 1927 begonnen, waarna hij het in ons land tot chef personeel van de Neder landse marine heeft gebracht. Op zijn nieu we post zal onze landgenoot in de toekomst een der onmiddellijke medewerkers wor den van de jonge Amerikaanse generaal Norstad, die kort geleden generaal Gruen- ther als atlantisch opperbevelhebber in Europa heeft opgevolgd. Het Britse schip „Tinto" (1975 ton) van de Ellermans Wilson Line Ltd in Hull heeft vannacht voor de Noorse kust bij Stavanger een S.O.S.-sein uitgezonden dat het op de kust is gelopen en hulp van een reddingboot behoeft. Later is gemeld, dat een bergingsvaar tuig bij de „Tinto" is aangekomen. verkoopseizoen tijdelijk gesloten zijn ge weest door de oorlogshandelingen. b. De verhoopte inkomsten uit het Suezkanaal blijven uit. c. Het toerisme is dood. d. Hoewel midden in het olie-rijke Midden-Oosten gelegen, gaat Egypte regel recht op een nijpende brandstofnood af. Het land heeft nog voor enkele weken voorraad, maar de regering durft uit pro pagandistische overwegingen geen enkele vorm van rantsoenering in te voeren. Het heeft vooralsnog geen mogelijkheid om aan de nodige tankertonnage te komen. En waar het geen steenkool heeft en dus uitsluitend op olie is aangewezen, wijst alles er op, dat alle energiebedrijven en de industrie straks stil zullen liggen. e. Het belangrijkste punt op lange ter mijn: het onder beheer stellen, lees over nemen, van de Joodse, Franse en Britse bedrijven. Hoewel de Egyptenaren menen dat dit een uiterst slimme zet is geweest - zij koesteren de hoop er 10 miljard gul den uit te zullen slepen - is dit het slach ten van de kip, die gouden eieren legde. Het leeuwendeel van de Egyptische handel en nijverheid was in Britse, Franse en Joodse handen. Maar wat men overgeno men heeft zijn banksaldi, gebouwen en inventarissen en niet het levende merg van deze bedrijven en firma's. Men kan nóg zovéél jonge ambitieuze officieren aan het. hoofd van deze bedrijven stellen, de verloren bekwaamheid, goodwill eri handel zijn onvervangbaar. Het is alsof de Egyp tenaren een bord met Zeeuwse imperialen hebben zien staan, de oesters hebben weg gegooid en verheugd met de schelpen huis waarts zijn gesneld. DIT IN het kort zijn de redenen waar om de Egyptische economie straks zo plat als een dubbeltje zal zijn en de Egyptena ren zullen dat onvermijdelijk in hun porte- monnaie en in hun magen voelen. Het is aannemelijk dat Nasser dit weet en dat hij ook beseft, dat dit hem binnenlands-poli tiek kan opbreken. Hij heeft vijanden in het leger en er kunnen nieuwe Nassers op staan. Hij zal dus zeker binnenkort aan kloppen om buitenlandse steun. Er zijn slechts twee mogendheden die hem die steun kunnen geven: Amerika en Rusland. Zeker zal hij opnieuw proberen die twee tegen elkaar uit te spelen. De nog onvoor spelbare uitslag van het driehoeksspel zal zonder enige twijfel beslissend zijn voor de toekomst van het gehele Midden-Oos ten, dat wederom brandpunt van het ge hele wereldconflict is gebleken en dat voorlopig zal blijven ook. Ons aller toe komst is met die partij poker gemoeid! De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" zal haar S-55-helikopters, die plaats bieden aan zeven personen, ver vangen door S-58 machines die twaalf passagiers kunnen vervoeren. De eerste S 58 arriveerde maandag in Rotterdam. Het nieuwe toestel heeft een vliegbereik van 450 km een vijfde meer dan zijn voorganger en een snelheid van gemiddeld 172 km per uur. In geval van motorstoring kan dit nieuwe toestel in autorotatie dalen. De rotor blijft dan draaien waardoor het vliegtuig nog driemaal zover kan zweven als het hoog is. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen, economie: A. B. Roda, Amsterdam; W. van Lensen, Deventer; A. A. Vellekoop, Amsterdam. Dit houten montage huis, uitgerust met een „vliegende kamer", die negen me ter voorbij de laatste pijler uitsteekt, won een prijs bij een huizen-ontwerp wedstrijd in Chicago. Het bouwsel moge er niet zo solide uitzien, het heeft toch twee Amerikaanse orkanen doorstaan. Het is een aardig idee voor onze badplaatsen: zo van de voorkamer het water in! LONDEN/TIRANA (Reuter) Roe menië heeft erin toegestemd, dat Sovjet troepen op Roemeens grondgebied gelegerd blijven, aldus een maandag door radio- Moskou uitgezonden communiqué na be sprekingen op het hoogste niveau tussen Roemenië en de Sovjet-Unie in 't Kremlin. Beide afvaardigingen beschouwden het raadzaam de legering van Russische sol daten in Roemenië voort te zetten. Met het oog op de slechte Roemeense oogst in het afgelopen seizoen zal 450.000 ton tarwe uit de Sovjet-Unie naar Roe menië worden gezonden, aldus het commu niqué. De Sovjat-Unie zal verder een lening en bouwtekeningen voor chemische fabrie ken en olie-installaties verstrekken. De handel tussen beide landen zal worden uit gebreid en bepaalde schulden van Roe menië aan de Sovjet-Unie zullen worden uitgesteld. „De Roemeense afvaardiging is van oor deel, dat de Sovjet-Unie haar internatio nale verplichting jegens de Hongaarse arbeiders is nagekomen, toen zij instemde met het geven van hulp aan de Hongaarse revolutionaire arbiedersregering door het zenden op haar verzoek van Sovjet troepen om de bloedige reactionaire Hon gaarse opstand te onderdrukken", aldus het communiqué. In het communiqué wordt verklaard dat krachtens het Pact van Warschau de lege ring van de Sovjet-troepen in Roemenië „tijdelijk" zal zijn. Voorts zullen beide lan den over de kwestie van „het verdere ver blijf van de Sovjet-troepen" overleg plegen met de andere leden van het pact binnen de bepalingen van de Sovjet-regeringsver klaring van 30 oktober over de onafhanke lijkheid en soevereiniteit der landen van het communistisch blok. Bakir Balokoe, de Albaanse minister van Defensie, heeft zondag in een rede de Joe goslavische opvatting over de Hongaarse De politierechter te Amsterdam, mr. L. de Blécourt, heeft de 30-jarige gedetineer de Surinamer E. E. C. W. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden metPolen en Hongarije moest volgen", aldus opstand „leugenachtig en ongegrond." ge noemd. De gebeurtenissen in Hongarije waren volgens hem een goedvoorbereide contrarevolutie, gesteund door het buiten land. De minister zei ook nog, dat Albanië de Joegoslavische weg naar het socialisme niet nodig had, omdat deze niets waard was. Hij beschuldigde de Joegoslavische communis tische partij van inmenging in Albaanse aangelegenheden. De laatste tijd waren via Belgrado ge ruchten uit Albanië binnengekomen vol gens welke zich in Albanië incidenten heb ben voorgedaan, welke mensenlevens heb ben gevergd. Zo zou de politie, zonder voorafgaande waarschuwing, hebben ge schoten op arbeiders, die betoogden voor de verstrekking van hout en steenkool, waarbij verscheidene betogers om het leven zouden zijn gekomen. Door het schieten van de politie op de betogers zouden ruim twintig personen zijn gedood. De betoging werd te Tirana ge houden. Buitenlandse waarnemers te Belgrado hebben verklaard, dat de leider van de Albanese communistische partij, Enver Hoxha, en de Albanese minister-president, Mehmet Shohu, door de Joegoslaven be schouwd worden als de meest stalinistische van alle leiders die in Oost-Europa aan de macht zijn. Oost-Duitsland Het anti-communistische ,Informations- Buro West" deelde mede, dat Ulbricht een beroep deed op de Russische communisti sche leider Kroesjtsjev om een delegatie van Russische partijleiders naar Oost-Ber- lijn te zenden om te spreken over de strijd tegen contra-revolutionaire stromingen". Volgens het Westberlijnse inlichtingen bureau zou Kroesjtsjev het verzoek als „niet noodzakelijk" hebben verworpen. Ulbricht zei dat „benepen bourgeois"- invloeden wortel schoten op de scholen en dat die aangemoedigd werden door radio uitzendingen uit het westen. De communis ten hebben geprobeerd om de oppositie uit te roeien door de arrestatie van Harich, die een groot aantal aanhangers had onder de studenten. „Harich bazuinde rond, dat Oost-Duitsland het stalinistische bewind op moest geven en de leiding van Joegoslavië, aftrek wegens het op 5 november in bezit hebben van 80 gram Indische hennep. Van dit verdovende materiaal worden sigaret ten gedraaid, die bekend staan als mari- huana-sigaretten. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van 4 maanden geëist. Ulbricht. Hij en drie van zijn aanhangers worden er van beschuldigd, samen te hebben ge zworen „voor de ondermijning en voor het uitroeien van de constitutionele orde in de Duitse volks-republiek" en voor het „her stel van de kapitalistische orde". Negentien ongehuwde Hongaarse vluch telingen, uit huize „Westerduin" in Wijk aan Zee, zijn vandaag in Amsterdam ge arriveerd. Onder hen bevinden zich twee luitenants-kolonel, een professor, een apo theker, studenten, technici en arbeiders Zij zullen zoals wij gisteren al meldden, tewerk worden gesteld bij een papierfa briek. Voorlopig zullen de Hongaren wor den ondergebracht in huize „St. Aloysius' aan de Elandsstraat. Het reeds enkele jaren bestaande r.k Amsterdams comité Vluchtelingenhulp zal naar een definitieve behuizing voor hen uitzien. Het Nederlandse bedrijfsleven staat voor de moeilijke taak de gevluchte Hongaarse werknemers, die hier te lande in het ar beidsproces worden ingeschakeld, binnen de kortst mogelijke tijd in de verschillende bedrijven in te leiden. Hiervoor is onont beerlijk dat in elk van deze bedrijven een Hongaarse tolk aanwezig is De Hongaarse verenigingen in Neder land zouden het op prijs stellen, indien allen die zowel de Hongaarse als de Neder landse taal machtig zijn, en ook in ander opzicht voor deze functie geschikt zijn, als tolk zouden willen optreden. Het contactadres voor het zich aanmel den als tolk in Nederlandse bedrijven is mevrouw K. Stief elhagen-Janicsek, van Van Gaesebekestraat 53 te Voorburg. Uitgaande post spoedig mogelijk De Stichting Hulpactie voor Hongarije te Amsterdam, die sedert 1946 een druk brief en pakketten verkeer met Hongarije pleegde te onderhouden, deelt mee voor de eerste maal sinds 23 oktober weer briefpost uit Hongarije te hebben ontvangen. Deze post bestond uit zes gewone en vijf aangetekende brieven, afkomstig uit Boe dapest en uit andere plaatsen, onder andere Pees en Györ. De meeste brieven waren reeds op 25 oktober geschreven. Het hoofdbestuur der PTT deelde desge vraagd mede dat verzending van briefpost naar Hongarije nog niet is opengesteld maar dat dit wel ieder ogenblik kan verwacht worden. Na een onderhoud tussen de Surinaamse minister van Sociale Zaken, Kolader, en de stakers heeft de bemiddelaarsraad van de regering maandag de besprekingen met beide partijen in het arbeidsconflict bij Bruynzeel heropend. Inmiddels hebben de stuwadoors maandag een boycot afgekon digd op alle ladingen, bestemd voor en af komstig van Bruynzeel. En lummel is een jongen of jonge man, die lomp en onhandig is in hou ding of gedrag. Er is verwantschap met woorden als: loom en: lam, van welk laatste weer belemmeren is afgeleid. Maar er is nog een woord dat met lum mel in verband wordt gebracht en dat is: lumme, waaronder men verstaat: het achterwerk van een rund. Het Latijnse lumbus waarvan lumme een afleiding is, betekent: lende. Bij sommige kaartspelen van vier personen neemt een der spelers tijde lijk niet deel aan het spel. Deze noemt men ook: de lummel, degene die niet actief is, die zijn tijd nutteloos verdoet. De lummel is te vergelijken met de blinde. (Van onze correspondent in Parijs) De Prix Goncourt, de belangrijkste lit teraire onderscheiding, die elk jaar door de leden van het genootschap met diezelfde raaam aan hun traditionele lunch in het Pa- rijse restaurant Drouot wordt uitgeloofd,, is gisteren toegekend aan de 42-jarige schrij ver-diplomaat Romain Gary voor diens boek „Les Racines du Ciel" (De wortels van de hemel). Tegen de gewoonte in kon de prijs winnaar, die onmiddellijk met vijftig gul den wordt beloond^ doch op korte termijn op een oplage mag rekenen, die hem zeker ten minste tienduizend, gulden zal opleve ren, niet persoonlijk aanwezig zijn om de hulde van zijn collega's en de talrijke journalisten in ontvangst te nemen. Gary, die eigenlijk Romain Kacew heet en van half-Russische afkomst is, verte genwoordigt Frankrijk namelijk als consul- generaal in San Fransisco en ofschoon zijn onderscheiding al sinds een week bij voorbaat vaststond, had hij toch maar lie ver niet op eigen verantwoordelijkheid naar Parijs willen overvliegen. Vermoede lijk zal hij vandaag in de Franse hoofd stad arriveren. Een debutant, laat staan een, onbeken de, in, Franse litteraire kringen is Gary ze ker niet. In 1945 verscheen zijn boek „Edu cation Européenne" (dat ook in het Ne derlands is vertaald en dat de jaarlijkse prijs der Franse critici heeft gekregen). Romain Gary, die zich als oorlogsvlieger bijzonder heeft onderscheiden, stelt ook in zijn nieuwe boek een probleem van men selijke en sociale aard aan de orde, zoals in de bespreking hiervan door onze me dewerker voor Franse litteratuur S. Elte, werd aangetoond in een artikel, dat zater dag in „Erbij" is verschenen. De Prix Re- naudot is toegekend aan André Perrin voor zijn roman „Le père" (De vader). LONDEN (Reuter/UP) De Britse re gering heeft het voorstel van het conser vatieve Lagerhuislid James Duncan, om de aandacht van de UNO te vestigen op de Russische wapen,leveringen aan Syrië verworpen,. Duncan had ook voorgesteld, dat de regering de UNO zou verzoeken waarnemers naar Syrië te zenden, om de omvang der Russische wapenleveranties vast te stellen. De waarnemende onder-minister van Buitenlandse Zaken Dodds-Parker, ver klaarde namens de regering dat, alhoewel de levering van grote hoeveelheden Russi sche wapens aan Syrië, waarvan in be richten gewag wordt gemaakt, „nauwelijks zal bijdragen tot versterking van vrede en veiligheid in dit gebied", dit feit op zich niet kan gelden als een aanvalsdaad, vredebreuk, het gebruik van geweld, of het doen ontstaan van een dreiging, welke tot een van deze toestanden kan leiden, als omschreven in het UNO-handvest. De Israëlische premier Ben Goerion heeft in, Tel Aviv verklaard, dat de be richten over de Russische wapenleveringen aan Syrië „lichtelijk overdreven" zijn, „Wij moeten ons door Kroesj tsjevs bedreigin gen niet overstuur laten maken, al moeten we de militaire hulp die Syrië krijgt niet onderschatten", aldus Ben Goerion. Turken in Irak? Volgens het Russische persbureau Tass heeft de Iraakse regering Turkije verzocht troepen te sturen ter onderdrukking van een „nationale beweging", die het aftre den van de regering en uittreden van Irak uit het verdrag van Bagdad zou eisen. Tass haalt „welingelichte kringen" te Da mascus aan, volgens welke reeds twee ba taljons Turkse troepen naar Irak zijn ge zonden. Volgens Tass hebben de Iraakse troepen die in Jordanië gestationeerd zijn een bevel om terug te keren van de pre mier Noeri el Said geweigerd op te volgen. De Haarlemsche Brandweer beschikt thans over een nieuwe slangenwagen, die er in zijn roode kleur met het Haarlem sche wapen van weerszijden zeer net uit ziet. De wagen, die getrokken wordt door een Daard, kan 300 meter slang en vijf brandweerlieden naar de nlaats van den brand vervoeren. Er zijn tal van berg plaatsen, welke allerlei benodigdheden bevatten, die bij het blussingswerk van pas kunnen komen. Zoo is onder de koet sierszitting een compleet rookmasker aan wezig, dat oogen, neus en mond van den brandweerman tegen rook beveiligt. Aan de achterzijde worden twee slangen aan geschroefd. Een der slangen is voor toe voer van versche lucht, welke door een andere brandweerman met een blaasbalg in de slang wordt geblazen. De andere slang is een spreekbuis, waardoor de man met het rookmasker mededeelingen kan doen aan de buitenstaanden. De wagen wordt geplaatst in een berg plaats achter het politiebureau. Een stal houder in de nabijheid moet volgens con tract dag en nacht een paard met koet sier gereed houden om op het eerste brandsein met den wagen uit te rijden. Een groot voordeel is, dat vijf brand weerlieden kunnen meerijden, zoodat men dadelijk mannen bij de hand heeft die niet half uitgeput zijn door het sjouwen met den spuit- of slangenwagen. Het be strijden van den brand zal nu des te succesvoller kunnen geschieden omdat deze mannen onderweg ovérleg kunnen plegen over de manier, waarop zij het vernietigende element het snelst en het zekerst zullen kunnen bestrijden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5