Joegoslavisch voetbalelftal in eindstrijd na zege op Indiërs de Olympisch al'erlei De Olympische Spelen in cijfers Fraaie prestatie van Duitse waterpoloërs tegen Hongaren Mag damesbovenkleding verkocht worden in Kunstnijverheidszaak? Principiële zaak voor Haarlemse economische politierechter Olympische roeier na ongeluk overleden Expositie in Londen ter herdenking van Huygens HOCKEY ZWEMMEN GYMNASTIEK WA TERPOLO SCHERMEN ZEILEN MEDAILLES De West-Europese Unie en de defensie Ministerieel antwoord aan Tweede Kamerleden Landing van rebellen op Cuba verijdeld Examens Jongeman doodgereden DINSDAG 4 DECEMBER 1956 Tevreden Lawrence E. Houston, de manager van de Amerikaanse atletiekploeg, is tevreden over de organisatie van de Spelen, en, niet zonder reden, opgetogen over de presta ties van zijn team, dat succesrijker is ge weest dan enige andere Amerikaanse ploeg in de geschiedenis van de Spelen. „Wij hebben 15 heren-nummers gewonnen, waarmee we ons record van Helsinki met 1 verbeterden. En mildred McDaniel heeft nog eens een bijzondere luister aan ons resultaat bijgezet door het hoogspringen dames te winnen met een wereldrecord- sprong van 1.76 meter." Teleurgesteld Homenkov, de chef-trainer van de Rus sische Olympische ploeg, heeft in Mel bourne verklaard dat zijn ploeg „erg te leurgesteld" is over het feit dat de Rassen geen beslag hebben kunnen leggen op drie gouden atletiek-medailles, waar zij toch meenden aanspraak op te kunnen doen gelden. De Russen hadden verwacht dat hun kogelslingeraar Krivosonov een gou den medaille zou winnen, inplaats van een zilveren. En zij hadden absoluut niet ver wacht dat Nina Ponomareva zou worden onttroond als koningin van de discus. En hun derde gouden medaille, zo ver klaarde Homenkov was verloren toen bij de 50 km snelwandelen Lavrov gedis kwalificeerd werd. „Maar daar kun je niets aan doenmerkte Homenkov op. „En wie kon denken dat Ponomareva enkele dagen voor haar nummer een maag spier blesseren zou?" Ziekten en vooral het weer hebben het de Russen aanzienlijk minder gemakkelijk gemaakt. In het Olympisch dorp hebben zij de gaskacheltjes voortdurend brandend en overal waar zij gaan, verschijnen zij met de kappen van hun regenjassen op geslagen. Uittocht Nu voor acht Olympische takken van sport het program is geëindigd (atletiek, roeien, kano, boksen, basketbal, gewicht heffen, moderne vijfkamp en worstelen (vrije stijl) wordt de exodus, die 28 novem ber al begonnen was met het vertrek van een dertigtal Cubanen, Koreanen, Indo nesiërs en Zweden, in verhoogd tempo voortgezet. De IJslandse delegatie is de eerste die in haar geheel is vertrokken, en de IJs landse vlag in het Olympische dorp is voor goed gestreken. Zaterdagavond hadden negen Chilenen de terugreis al aanvaard en zondag en maandag zijn een aantal Fransen, Denen, Noren, Amerikanen, Rus sen, Zweden en atleten uit Porto Rico hen gevolgd. De 55 Russen vertrokken in twee contingenten. Tenslotte zijn 24 Amerikaanse atleten een toernee door Australië begonnen die inzet met een ontmoeting AmerikaBritse Rijk in Sydney. In totaal zijn meer dan 200 deelnemers aan de Spelen uit Mel bourne vertrokken. Joegoslavië, winnaar van de zilveren medaille (voetbal) by de Spelen in Helsinki in 1952, heeft zich ook in Melbourne in de finale geplaatst. Het behaalde een 4-1 overwinning op India. Het zal daar de winnaar ontmoeten van de andere halve eindstrijd tussen Rusland en Bulgarije, die woensdag gespeeld wordt. Het heeft lang geduurd voordat de Joegoslaven zich tegen India ten volle konden doen gelden. Onzuiver schieten en te ver doorgevoerd samenspel van hun voorwaartsen hadden tot gevolg dat Indit ln de eerste helft de score blank kon houden. Tot verrassing overigens van de 10.000 toeschouwers. En India zorgde zeven minuten na de hervatting voor een nog grotere verrassing door de leiding te nemnen, dankzij briljant solospel van de midvoor d'Souza, die een meesterlijke dribbel besloot met een onhoudbaar schot. De Joegoslavische repliek liet zich echter niet wachten en reeds in de volgende minuut scoorde midvoor Papec de gelijkmaker met een kopbal. Daarna speelden de Joegoslaven vol zelfvertrouwen verder en nadat de linksbinneoi Veselino- vic enige malen dicht bij een doelpunt was geweest, schoot hy raak in de achttiende minuut. Twee minuten later maakte Papec er 3-1 van. Hierna verflauwde de tegenstand van ploeg leverde met een tijd van 4 min. 44 India. De verdediging werd onzeker en tot sec. in de derde kwartfinale eveneens een overmaat van ramp schoot de spil Salaam, prachtige prestatie waarbij ze slechts 1,2 belaagd door de Joegoslavische voorhoede, sec. boven het Olympisch record bleef. De in een nerveuze poging om weg te werken Nieuwzeelanders hadden in deze rit niet de bal langs zijn keeper in het eigen doel. veel in te brengen. De Joegoslavische aanval heeft in vorige Zuid-Afrika, dat gedecideerd van Bel- wedstrijden wel eens veel beter gespeeld, gië won, en Groot-Brittannië., dat niet al te De verdediging van India was in de eerste veel moeite had met de Ver. Staten, maak- helft zeer betrouwbaar, met doelman Na- ten eveneens goede tijden, rayan als uitblinker. Beide landen hadden in de sprint hebben de favorieten, de elkaar ook te Helsinki ontmoet. Toen won Fransman Michel Rousseau (de wereld- Joegoslavië in een wedstrijd van de voor- kampioen van Kopenhagen) en de Austra- ronden met 100. Her Richard Ploog en verder de Italiaan F t f >ttf Gug,ie,iri0 Pesenti niet de geringste moeite L.sta]ene Rehad om in de kwartfinales te komen. De Australische ploeg be- Men kan zelfs zeggen, dat zij als het ware haalde het Olympisch kam- hebben gespeeld met hun tegenstanders. Rousseau en Pesenti wonnen op al zeer eenvoudige manier. Driehonderd meter voor de streep demarreerden zij, namen verscheidene lengten voorsprong en bereik ten onbedreigd de eindstreep. Ook de Ame rikaan Jack Disney en de Rus Romanov toonden zich in hun series oppermachtig. Hongaren favoriet De verenigde Staten hebben Duitsland met 43 verslagen in het waterpolo-toernooi. De Amerikanen wonnen de strijd in de laatste mi nuten toen B. Hughes, de topspeler van de ploeg, het beslissende doelpunt scoorde. Hughes maakte het eerste doelpunt na een verre pass van Obschernikta. De Joego slaven voerden nu hun tempo op en uit een snelle aanval maakte Cipci na dertien mi nuten een tegendoelpunt. Daarna dreigde het nog even voor de Duitsers, maar zij hielden stand tot de rust. Na de rust namen de Duitsers het spel weer in handen. Aanval op aanval werd opgezet, maar de Joegoslavische verdedi ging was als een rots in de branding. Na ;zes minuten kwam het succes van de an •dere kant. Cipci maakte zijn tweede doel punt nadat Ivkovic de Duitse verdediging inaar zich had toegelokt. Joegoslavië ont snapte nog door het oog van de naald toen tdoelman Kovacic het scoren van Obscher- jnikat verhinderde door de bal tegen zijn (borst te laten stuiten. In het laatste sta- •dium van de wedstrijd waren de Duitsers ■weer duidelijk in de meerderheid maar de Joegoslavische verdediging gaf geen krimp Hongaren wonnen De gouden médaille voor de eerste plaats in het eindklassement van het sabeltoernooi 'voor équipes is gewonnen door Hongarije. In de eindstrijd zegevierde het Hongaarse team over Polen. Eigenwijs Anderberg f Gr a m m ofoonplaat Een Australische grammofoonmaatschappij heeft de eerste minigrove-plaat van de Spelen op de markt gebracht. Op deze plaat komen de toespraken voor van de Hertog van Edinburgh en van de voor zitter van het Organisatiecomité der Olym pische Spelen, Kent Hughes, en van de aartsbisschop van Melbourne. Voorts bevat deze plaat de Olympische hymne zoals die tijdens de openingsplechtigheid werd ge speeld en een ooggetuigeverslag van het ontsteken van het Olympisch vuur en de parade der atleten. De plaat is samenge steld door middel van bandopnamen van de Australische omroep. Zakkenrollers De zakkenrollers, die zich tussen de ge weldige menigte in Melbourne hebben be geven, zijn niet in Olympische vorm. Een favoriet, die was „getipped" als winnaar in het nummer zakkenrollen, bereikte de finales niet eensAbraham Trypres, een zakkenroller die door de politie van de halve wereld in de gaten ivordt gehouden, werd gisteren verslagen door de politie van Melbourne. Trypres, een 67-jarige Canadees van Russische origine, kivam een week voor de Olympische Spelen uit Los Angeles in Melbourne aan om zich „in te werken". De politie van Melbourne had echter tijdig haar „favorieten"-album doorgenomen en had de kampioen her kend. Hij werd ingerekend voor hij de finish bereikte Vlaggen verdwenen De Australische officials zijn tot de ont dekking gekomen, dat aan de vlaggestok- ken boven het stadion twee vlaggen ont breken. Tot welke landen deze dundoeken behoren weet men niet. Er wordt veronder steld, dat souvernirjagers zaterdagavond van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om deze aan hun collectie toe te voegen. De veiligheidspolitie van het sta dion zal de zaak onderzoeken. pioenschap 4 x 200 meter vrije slag estafette in 8 min. 23.6 sec., hetgeen een nieuw Olympisch record betekent. Het oude record stond sedert 1952 (Helsinki) op naam van de Ver. Staten met een tijd van 8 min. 31,1 sec. Amerika werd tweede en Rusland derde. Bovendien verbeterde Australië er tevens het wereldrecord mede, dat sedert 16 februari 1952 op naam staat van de Yale universiteit (V.S.) met een tijd van 8 min. 29,4 sec. Op 14 november van dit jaar heeft Rusland een tijd van 8 min. 24,5 sec. laten afdrukken. Deze prestatie werd evenwel nog niet als wereldrecord erkend. De ploeg van de Yale universiteit bestond uit Moore, McLane, Sheff en Thoman en het team van Rusland werd gevormd door Nikitine, Stru- kanv, Nicolakev en Sotokine. *- Het protest tegen de diskwalificatie van acht spe,en- Twee minuten later Herbert Klein (wegens onregelmatig scoorde Wilhelm Sturm van de Duitse zwemmen) in de tweede serie van de 200 P'°®£ gelijkmaker. De Amerikaanse meter schoolslag, ingediend door de presi- doelverdediger Ken Hahn stopte een bal dent van de Duitse Zwembond, is afge- van Wildfred Bode en voorkwam een Duits wezen. Klein zal dus niet kunnen uitkomen doelpunt. Even voor de rust wist de Ame- in de finale van dat nummer. nkaanse doelverdediging drie schoten van De Duitser was in zijn serie als eerste de Duitsers te blokkeren, geëindigd voor de Rus Zasseda en de n minuut na de rust nam Duitsland de Australiër Gathercole, maar was gediskwa- 'eid*n? met een doelpunt van. Hans-Jan lificeerd, omdat hij niet de reglementaire Schneider, maar twee minuten later >vas^ slag had gebruikt. Volgens een van de c'e tvèër gelijk toën~Bob "Hughes zijn officials had hij de „schaarbeenslag" aan- tweede doelpunt maakte. Elf minuten na gewend, en een ander zeide dat hij voort- de rust scoorde Kooistra het derde Ameri- durend met zijn rechterschouder onder kaanse doelpunt (32). Een minuut later water was gedoken. Hij had in zijn serie scoorde de Duitser Erich Penekamp de ge- grote indruk gemaakt en zou zonder zijn Uikmaker. Maar tien minuten voor het diskwalificatie een der favorieten voor de einde wist Bob Hughes zijn derde doel gouden médaille zijn geweest. pubt te scoren (4 3). Het spel dat de Hongaarse waterpolo- Eén goed oog ploeg in de wedstrijd tegen Italië liet zien John Devitt, een van de leden van de bestempelden de Hongaren tot favoriet winnende Australische estafette ploeg die y°°r de titel. Zowel in de verdediging als het wereld- en Olympische record voor 'n de aanval was de Hongaarse ploeg su- de 4 x 200 meter estafette verbeterde, Perieur. heeft even voor de finale begon een van ^Ta..^ rninuten opende Karpati de score zijn contactlenzen in het water laten val- vÜf minuten later was het 20 door len. Hijzelf en nog andere zwemmers do- Mayer. Nog voor half-time was het 3—0 ken er naar maar konden de kleine lens door Zador. Een minuut na de hervatting niet vinden zodat Devitt zijn deel van de werd het 4 0 door Kalman. Markovitz was race moest zwemmen met slechts één de beste speler van de wedstrijd. .goed" oog. Zijn timing was echter per- n fekt. Na de zege was hij te opgewonden Goede prestaties om nog naar de lens te zoeken. Hij hoopt De Duitse waterpoloploeg heeft vandaag dat het personeel van het bad er nog de een goede prestatie geleverd met 2-2 gelijk hand op zal leggen. te spelen tegen de geduchte Joegoslaven. Shelly Mann Duitsland speelde zijn beste wedstrijd in Het Olympisch record op de 100 meter dit toernooi en de Joegoslaven mochten met vlinderslag is in het bezit gekomen van de dit gelijke spel hun handen dichtknijpen. 18-jarige Shelley Mann uit Amerika, welk Elf minuten na het begin had Duitsland nummer voor de eerste maal op het Olym- reeds een 2-0 voorsprong opgebouwd en pische programma voorkomt. Met 1 min. bet vertoonde spel was van die aard dat de 11.2 sec. bleef zij verre de meerdere van Joegoslaven een nederlaag tegemoet leken alle deelneemsters aan de twee series op te gaan. Vier minuten na de start opende deze afstand. Bovendien is het de beste Schneider de score voor Duitsland en zeven wereldtijd, genoteerd in een 50 meter bad. minuten later bracht hij de stand op 2-0 uit Het wereldrecord staat officieel nog op naam van Atie Voorbij, die op 5 februari van dit jaar in Velsen 1.11.9 liet noteren. Shelley Mann verbeterde deze prestatie op 8 juli j.l. door in Tyler (Texas) op een 50 meter baan 1 min. 11,8 te zwemmen. Atie Voorbij bracht deze tijd echter op 12 no vember terug tot 1 min. 10,5 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord betekende. Deze De Zweed Olie heeft teveel op het spel ge- ;zet, toen hij op de worstel- mat stapte voor de lichtge wicht-strijd tegen de Boel- gaar Stoyanov. Hoewel hij geen twee vin gers van zijn gewonde rech- terhand kon bewegen en veel pijn leed, moest en zou de Zweed te gen de Boelgaar uitkomen. Hij verloor de strijd, maar dat was niet het ergste. In het geweldige gevecht had Anderberg zijn hand dermate misbruikt dat de dokter hem verbood, die hand het komende jaar voor worstelwedstrijden te gebruiken. De Zweed scheen niet onder de indruk van dat voorschrift. Hij was diep teleurge steld door zijn nederlaag en klaagde: „Als mijn hand in orde was geweest had ik de Boelgaar verslagen...." Beroep Bij de scherm- wedstrijd tus sen de sabel- ploegen van Rusland en van Hongarije heb- de officials een beroep gedaan op de toeschou wers zich wat sportiever te gedragen. Zij hadden elke touché van de Hongaren met daverend gejuich begroet, maar een ijzig zwijgen bewaard als de De 23-jarige Italiaanse roeier Arrigo Me- nlccocci, een lid van de acht die aan de Olympische roeiwedstryden heeft deelge nomen, heeft het leven verloren bij een on geluk in de buurt van Ballarat. Hij zat in een Australische auto die van de weg slipte en tegen een boom op reed. Meniccocci was een van de beste Ita liaanse roeiers die tweemaal behoorde tot ploegen die nationale kampioenstitels be haalden. Bij de Europese kampioensschap pen te Bied bracht zijn ploeg het tot de fmale. Mr. Stikker verrichtte opening LONDEN (UP) De Nederlandse am bassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft vanochtend in het wetenschappelijk museum in Londen (Science Museum) een tentoonstelling geopend ter herdenking van het feit dat de Nederlander Christiaan Huygens driehonderd jaar geleden het slingeruurwerk uitvond. De ambassadeur werd door mevrouw Stikker en dr. Jane de Iongh, cultureel attaché der Nederlandse ambassade, vergezeld. Mag een kunstnijverheidszaak dames en meisjesbovenkleding verkopen, als deze texticlprodukten gemaakt zijn van coupons stoffen, die als artistiek handwerk kunnen worden beschouwd? Deze principiële zaak werd maandag middag door de Haarlemse economische politierechter behandeld, toen daar een 58 jarige koopman uit Haarlem terechtstond die ervan verdacht werd in zijn kunstnij verheidszaak in Haarlem dames- en meis jesbovenkleding te hebben verkocht. De koopman bracht als verdediging naar voren, dat het hier niet om textielproduk ten in de gewone zin ging, maar om arti kelen ,die een zekere kunstzinnige waarde vertegenwoordigden en daardoor veelal in kunstnijverheidszaken verkocht werden. Als getuige-deskundlge werd gehoord een adviseur van het ministerie van Econo mische Zaken, die bevestigde dal de arti kelen als truien, blouses en jumpers, die ter rechtzitting aanwezig waren en afkom stig waren uit de zaak van de koopman, zeer veel in kunstnijverheidszaken werden verkocht, maar verder van mening was, dat, zelfs al is de stof van oorsprong ar tistiek, het daarvan vervaardigde artikel geen kunstnijverhoidsartikel meer zou zijn. Deze artikelen worden in zulke massah hoeveelheden door fabrieken gemaakt, dat er niet meer van kunstnijverheid gesproken mag worden", meende hij. Over de vraag of de coupons stof, waar de truitjes en blouses van gemaakt zijn, kunstzinnig zou den zijn, was men het op het ministerie nog niet eens. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, wilde dit geval wel als principiële zaak be schouwen, ofschoon op dit gebied al eerder eens een zaak had gediend en een uitspraak was gedaan. „Wjj moeten hiermee niet tot in den treure doorgaan", vond hij. Op grond van de positieve uitspraak van de getuige- deskundige eiste hij een geldboete van tien gulden subsidiair twee dagen gevangenis straf met teruggave van de in beslag ge nomen goederen. De raadsman van verdachte, mr. A. W. uiklnga, was van mening, dat het een strijdpunt was. of alle kleding al dan niet onder het textielheslult valt. Bulten dit besluit zouden onder meer kunstnijver- heidsartikpleh Valléh.VooTts was mr. talf- kiflga, .xgff mpn)ngvdat, het criterium cou pon of blouse zijn waarde verloor, omdat bet in vele gevallen onmogelijk is vast te stellen, of iets al dan niet handwerk is. „Als men het over deze dingen in Den Haag niet eens is, moet dan in afwachting Het Australische zwemstertje Dawn Eraser, die dezer dagen de aandacht op zich vestigde door de enorme snelle tijden die zij maakte. Russen scoorden. Op een gegeven moment klonk het door de luidsprekers: „Het pu bliek wordt aangemaand te beseffen dat sportiviteit de nationale slagbomen over schrijdt. en onpartijdiger te zijn bij het applaudisseren". Daarna werden de Rus sen wat meer toegejuicht, maar het was toch geen vergelijk bij de ovatie die de Hongaren kregen toen ze hadden gewon nen. Na de partij hieven beide ploegen een hoera'tje aan, de schermers schudden el kaar de hand en verlieten toen samen de zaal. Kiezen! Het vertrek van de 155 leden van de Hongaarse Olympische ploeg in verschil lende groenen Is bepaald op vrijdag 7 de cember. Vóór die dag moet ieder van hen beslissen of hij terug wil keren naar zijn land dan wel het politiek asiel zal accep teren dat door de Australische regering is aangeboden. Het gezelschap telt 24 dames Volgens een van de atleten weten de Hongaren zelf nog niet wat zij zullen be sluiten. Maar hij verwachtte wel dat een deel van de ploeg in Australië zou blijven en dat een ander wellicht naar de Ver Staten zou vertrekken. In het klassificatie-toernooi hockey zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Malak- tijd. op een 25 meter baan genoteerd is, ka—Afghanistan 8—0, Kenya—Verenigde evenals de 1.11,8 van Shelley Mann, nog staten 30, Nieuw-ZeelandSingapore niet door de F.I.N.A. erkend. 13—0, Australië—België 2—2. Favorieten stellen niet teleur Malakka-Ver. Staten 3-0; Kenya-Afgha- Bij de wielerwedstrü- ,n!st£n 9"°: België-Singapore 5-0; Austra- den hebben de favorieten he"Nw' Zeeland 1~0' 's avonds, evenals in de middaguren het geval was geweest, aan de verwach tingen beantwoord. On- Einduitslag van de 4 x 200 meter vrije danks de tamelijk lage slag estafette heren: 1. en Ol. kampioen temperatuur werden uit- (Australië (O'Halloran, Devitt, Rose, Hen- stekende tijden genoteerd, ricks) 8 min. 23,6 sec. (nieuw Ol. en we- hetgeen bewijst dat de reldrecord), 2. Verenigde Staten 8.31.5, baan zeer snel is, zoals trouwens bij de Rusland 8.34.7, 4. Japan 8.36.6, 5. Duits training al was gebleken. land 8.43.4, 6. Groot-Brittannië 8.45.2, 7. In de series van de tandemwedstrijd Italië 8.46.2, 8. Zuid-Afrika 8.49.5. hebben de Italianen Pinarello-Ogna zich De einduitslag van de 400 meter vrije gamakkelijk ontdaan van de Tsjechen slag heren luidt: 1. en Olympisch kampioen Foucek-Machek, over de laatste 200 meter Rose (Austr.) 4 min. 27,3 sec. (nieuw ol. een tijd van 10,8 sec. boekend. Het Franse record) 2. Yamanaka (Japan) 4,30,4 tandempaar Vidal-Cruchet, de Zuid-Afri- 3. Breen (V.S.) 4,32,5, het oude olympische kanen Shardelow-Robinson, de Nieuw Zee- record stond sedert 1952 (Helsinki) met landers Richard en Warren Johnston, die 4 min. 30,7 sec. op naam van de Fransman de andere series wonnen, konden, evenmin Boiteux. als de ploegen die zich uit de herkansingen plaatsten, beneden de 11 seconden afdalen. In dit nummer werden de Russen Var- gachkine en Leonov gewond bij een val partij en daar eerstgenoemde, een sprinter van internationale klasse, een sleutelbeen brak was dit paar uitgeschakeld. De Duit sers Neuser-Ziegler, die na een botsing met de Russen eveneens vielen, konden in de verdere repêchage uitkomen, maar ein digden daarin op de laatste plaats. In de kwartfinale ploegachtervolging maakte Italië wederom de sterkste indruk door 1 ronde voor de finish de Tsjechoslo- waakse ploeg in te halen. Maar de Franse Na de eerste dag was de officiële stand in de teamwedstrijd voor dames als volgt: 1. Rusland, 2. Hongarije, 3. Roemenië, 4. Tsjechoslowakije, 5. Polen, 6. Japan. Het algemeen individueel klassement in het gymnastiektoernooi voor dames was als volgt: 1. Elena Leustean (Roem.) 37.298 pnt. 2. Sofia Mouratova (Rusl.) 37.266 pnt. 3. Larisa Latynina (Rusl.) 37.232 pnt. 4. Agnes Keleti (Hong.) 37.065 pnt. 5. Olga Tass (Hong.) 37.031 pnt. 6. Eva Bosakova (Tsj.sl.) 36.933 pnt. In de finale-poule van het waterpolotoer- nooi heeft Hongarije met 40 van Italië gewonnen. De rust ging met 30 in. De stand van het toernooi luidt thans: Hongarije 2 2 0 0 4 Joegoslavië 3 2 10 5 Rusland 2 10 12 Italië 3 10 2 2 Verenigde Staten 3 10 2 2 Duitsland 3 0 12 1 10— 2 8— 5 5— 5 6— 9 7—14 7— In de finale-poule van het sabeltoernooi voor equipes wei-den de volgende resul taten genoteerd: PolenRusland 97 HongarijeFrankrijk 12-4; PolenFrank rijk 106 Om de le en 2e plaats: HongarijePolen 9—4. Na vijf races zien de klassementen in de verschillende klassen (zeilen) er als volgt uit: (het puntentotaal geldt de vier beste races van de vijf): 5,5 m2 klasse: 1. Zweden 3626 pnt. 2. Groot-Brittannië 3024. 3. Australië 2899. 4. Noorwegen 2450. 5. Italië 1274. 6. Zuid- Afrika 1218. Drakenklasse: 1. Denemarken 4016 pnt. 2. Zweden 3113. 3. Groot-Brittannië 2937. 4. Australië 2715. 5. Argentinië 2694. 6. Italië 2593. Starklasse: 1. Verenigde Staten 4118 pnt. 2. Bahama 3817. 3. Italië 3289. 4. Portugal 2863. 5. Frankrijk 2243. 6. Groot-Brittan nië 1650. Finnjollenklasse: 1. Denemarken 4705 pnt. 2. België 4228. 3. Verenigde Staten 4052. 4. Zuid-Afrika 2848. 5. Zweden 2809. 6. Italië 2508. I Sharpieklasse: 1. Australië 4258 pnt. 2. Nieuw-Zeeland 3997 pnt. 3. Groot-Brittan nië 2906 pnt. 4. Italië 2702 pnt. 5. Duits land 2158 pnt. 6. Zuid-Afrika 1663 pnt. Maandagavond zag de verdeling der me dailles met inbegrip van de Olympische ruiterwedstrijden in Stockholm er als volgt uit: Verenigde Staten Rusland Australië Zweden Duitsland Italië Groot-Brittannië Roemenië Hongarije Frankrijk Iran Japan Turkije Polen Finland Ierland Canada Bulgarije Noorwegen Tsjechoslowakije Brazilië Nieuw-Zeeland Chili Denemarken Argentinië Korea IJsland Joegoslavië België Zuid-Afrika Mexico Uruguay Griekenland goud zilver brons 28 19 9 18 20 21 7 5 12 6 1 1 5 12 5 5 5 7 5 5 6 4 3 1 2 7 5 2 2 5 2 2 1 2 2 0 2 1 1 1 2 3 1 1 10 1 1 3 1 1 1 1 1 0 1 0 2 1 0 1 1 0 0 1 0 0 0 2 2 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0 0 2 0 0 1 0 0 1 0 0 1 daarvan de winkelier de dupe zijn?" Ver der was de raadsman het niet eens met de opvatting, dat als men van een bepaalde kunstzinnige stof een blouse maakt, het kunstzinnige karakter verloren gaat en als men er bijvoorbeeld een kleedje van maakt, niet. Op grond van een duidelijke wetstekst, die zegt, dat bepaalde kledingstukken niet onder het textielbesluit vallen, vroeg mr. Luikinga vrijspraak. De economische politierechter, mr. J. D. Vink, bepaalde de uitspraak op 10 december. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft geantwoord op de vraag van de Tweede Kamerleden Fens, Goedhart en Korthals of de minister bereid is de Neder landse vertegenwoordiger in de Raad van de West-Europese Unie instructie te geven ertoe mede te werken dat door de raad zullen worden aanvaard de op 12 en 13 oktober door de Assemblée van de West- Europese Unie aangenomen aanbevelingen over de staat van de Europese defensie, over de taak van de West-Europese Unie op het gebied van de defensie en over de betrekkingen tussen de West-Europese Unie en Euratom. De minister zegt dat deze aanbevelingen van de Assemblée van de West-Europese Unie bij de raad van de West-Europese Unie in behandeling zijn. De regering wenst zich bij deze besprekingen in de raad vrijheid van handelen voor te behou den en kan zich dan ook niet nu reeds tot in details vastleggen aangaande het door de Nederlandse vertegenwoordiger in de raad in te nemen standpunt. De regering stelt zich echter voor haar beleid in de raad langs de volgende alge menen lijnen te voeren. Ten aanzien van de aanbeveling over de staat van de Euro pe.e defensie wordt de noodzaak gevoeld de westelijke defensie bij voortduring aan te passen. Binnen het kader van de NAVO wordt dan ook vrijwel voortdurend overleg over dit onderwerp gepleegd. Hoewel de West- Europese Unie zich in beginsel niet met deze materie inlaat, zijn enige speciale fa cetten in de raad besproken. Er wordt naar gestreefd door het uitbrei den van het systeem van onderlinge con sultatie te bereiken, dat ten aanzien van defensieproblemen niet wordt vooruitge lopen op in gemeenschappelijk overleg bin nen de NAVO te nemen beslissingen. Het standpunt van de Assemblée wordt onderschreven dat belangrijke conventio nele strijdkrachten moeten worden gehand haafd, teneinde op alle mogelijkheden te zijn voorbereid, tevens dat de West-Duitse bijdrage aan de Europese defensie zo spoe dig mogelijk effectief zal worden. Over de aanbeveling inzake de taak van de West-Europese Unie op het gebied van de defensie deelt de minister mede, dat de raad reeds nagaat of en in hoeverre er aan leiding zou kunnen bestaan het door de raad ingenomen standpunt met betrekking tot de interpretatie van het herziene ver drag van Brussel te wijzigen. Wat de aanbeveling over de betrekkingen tussen de West-Europese en de Euratom betreft, deelt minister Luns tenslotte mede, dat medewerking kan worden verleend aan het geven van nadere uitvoering aan de bepalingen van de Parijse verdragen op het gebied van atoomwapens. Zolang Eura tom nog niet tot stand is gebracht, is het moeilijk in te zien hoe reeds zou kunnen worden overgegaan tot het maken van een regeling inzake samenwerking tussen de West-Europese Unie en Euratom. HAVANA (Reuter) Het hoofdkwartier van het Cubaanse leger heeft bekendge maakt dat legervliegtuigen aan de Cubaan se zuidkust, gelande revolutionairen met boordwapens hebben beschoten en ver strooid. Het jacht, dat de opstandelingen aan wal zette is door de Cubaanse kust wacht aangehouden en opgebracht. Op het jacht werd een aantal uniformen gevonden en wapens, klaarblijkelijk toebehorend aan de opstandelingenleider, Fidel Castro, aldus de bekendmaking. Castro heeft kortgeleden in Mexico medegedeeld dat hij in december Cuba zou binnenvallen, om te pogen het bewind van president Fulgencio Batista omver te werpen. De vorige week hebben revolutionairen politiebureaus in Santiago de Cuba, even eens aan de zuidkust, overvallen. Generaal Francisco Tabernilla, de stafchef van het Cubaanse leger, maakte toen bekend, dat de aanvallen werden uitgevoerd door Cu banen uit Santiago en niet door groepen die uit het buitenland gekomen waren. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de theologie op proef schrift getiteld: „Die psalm as kerklied. Teologiese agtergronde van die Afrikaanse psalmberyming" de heer W. J. B. Serfon- tein, geboren te Humandorp, Zuid-Afrika. Doctoraal examen politieke en sociale we- tenschappen: E. Land, Amsterdam. In die Vijzelstraat te Amsterdam ls op de hoek van de Keizersgracht een 17-jarige kantoorbediende onder de aanhangwagen van een vrachtauto geraakt. De wielen gingen over hem heen. De jongen moet op slag dood zijn geweest.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9