MacMillan presenteert rekening van het Sue zavontuur c4" Kadars regering nodigt Hammarskj oeld uit Nederlands protest in UNO tegen huidige rechtsgang OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Benzine belast, vervoer en levensmiddelen duurder HET WEER Straaljager bij Vessem neergestort Britse goud- en dollarreserves sterk geslonken '(ou&u/l Misverstand kostte twee miljoen Verrassing tijdens Hongarije-debat Schanddaden in Indonesië Mr. P. J. Oud zeventig jaar Brits-Franse aftocht uit de Suezzone begonnen Enige regen Riskant Watersnood in Po-vallei Voor de Stille Armen Secretaris-generaal gaat 16 december Het woord is aan. Benelux is bezorgd over de verschuiving in de UNO Een nieuwe rubriek Ernstige schending der menselijke rechten Voorlopig nog geen nationale pool Stevenson ziet af van de presidentskandidatmir Gruenther genoemd als opvolger van Dulles 71e JAARGANG No 127 WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 279 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 11 Tl Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IJ I i 1 ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B®"™"! 8 C 1 1 S Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal f 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. I I J I I I I lil Jj i I J BL M I w M I fr. p-p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Financiën, Harold MacMillan, heeft het Britse volk de rekening van het Suez-avontuur gepresenteerd. Ilij onthulde in het Lagerhuis het bestaan van een nieuwe dollar-crisis die zich ontwikkeld heeft sedert Nasser zich meester maakte van het Suezkanaal en die in de komende maanden nog zal worden verscherpt als het gemis van het gebruik van het kanaal zich ten volle zal doen gelden. MacMillan maakte een nieuwe benzine-belasting bekend, die alom protesten heeft uitgelokt. Het is de grootste verhogi in bijna dertig jaar tijds. De goud- en dollar-reserves van het sterlingblok mat. -n in november een tuimeling van 279 miljoen dollar (rond een miljard gulden). 13e tweede helft van het jaar is altijd ongunstig voor de dollar-balans, maar deze daling is de grootste val in de reserves sedert de crisis-dagen in 1951-'52, die de Labour regering ten val bracht. De reserves, die nooit boven het toen bereikte peil zijn uitgekomen, zijn nu lager dan zij ooit in de afgelopen vier jaar geweest zijn. De nieuwe crisis is echter minder verontrustend dan zij lijkt, omdat de Britse handelspositie gezond is. Dit soort moeilijkheden is een na-oor- logse Britse traditie geworden doordat de eenzijdig ontwikkelde Britse economie te kwetsbaar is. De Suezcrisis heeft boven dien geleid tot olie-aankopen in de Ver enigde Staten in een paniekstemming zon der acht te slaan op de prijs. Er is een vlucht van kapitaal uit het sterlingblok omdat het vertrouwen in het pond onder mijnd is. De helft van de wereldhandel ge schiedt overigens nog in ponden-valuta. De Britse regering wil door haar maatregelen aantonen, dat zij fier als altijd in de bres staat om het pond te verdedigen en daar bij niet voor onpopulaire maatregelen te rugdeinst. Een van de vele vragen die nog beantwoord moeten worden is of de export door hogere brandstof- en transportkosten niet in gevaar gebracht wordt- Het Britse volk werd niet alleen getrac- teerd op hogere benzineprijzen en in het vooruitzicht gestelde hogere bus- en taxi tarieven, maar ook op duurder brood, huis- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM - TEL 13439 FERD. B.OLSTR. 48 A DAM l TEL /17162 DUFFEL MONTYCOATS ƒ59.50 PORT SAID (Reuter/AFP) Het Britse hoofdkwartier te Port Said heeft bekend gemaakt, dat vandaag ongeveer tweedui zend Britse militairen op het troepen transportschip Dilwara zullen worden in gescheept, hetgeen de eerste stap is in de ontruiming van Egypte. Twaalfduizend reservisten, die sedert het begin van de crisis in Groot-Brittannië onder de wapenen zijn geroepen, zijn in de afgelopen tien da gen afgezwaaid. De rest zal zeer binnen kort naar huis terugkeren. Britse schepen zijn op weg naar Port Said, om de geallieerde troepen weg te voeren. Het terugtrekken der Franse strijdkrachten uit de kanaalzone zal naar verwachting twee tot drie weken in beslag nemen. Militaire bevelhebbers van de UNO en van Israel zullen morgen plannen bespre ken voor de ontruiming van Sinai door Is raëlische troepen en hun vervanging door UNO-troepen. Volgens een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Za ken is UNO-toezicht op de strook van Gaza niet onmogelijk. Niet aanvaardbaar voor Israel is herbezetting van dit gebied door Egypte. Verrassing President Nasser, heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse tijdschrift „Time" verklaard ver rast te zijn geweest door de Brits-Franse aanval. „Wij hadden in Sinai met succes tegenstand geboden en wij bereidden een tegenoffensief voor, toen het Brits-Franse militaire ingrijpen kwam. Wij besloten onze gehele strijdmacht uit Sinai terug te trek ken en te concentreren op de verdediging van de Suezkanaal-zone en de Nijldclta" aldus Nasser. Hij zei dat de Israëlische troepen in Sinai „geen werkelijke overwin ning hebben behaald en dat alle Egyptische bommenwerpers op een na - die bij het stij gen omlaag was gestort naar andere Arabische landen konden uitwijken. XXCr.c* xy y v *y rvyycrx v VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enigé regen. Later opkla ringen. Matige tot krachtige wind. Iets minder zacht. j Volledige weerrapporten oq pagina twee o<x.* x> o xxx cfxxxxzxaooccnoococccoooccocooocoococxxx DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S houdelijke artikelen en een prijsverhoging van nagenoeg alle levensmiddelen. De benzine gaat als gevolg van de nieu we belasting en de door de oliemaatschap pijen gisteren afgekondigde prijsverhoging zes shilling per gallon (ongeveer zeventig cent per liter) kosten. De schatkist maakt hierdoor de door de benzineschaarste ge derfde opbrengst goed en laat de automo bilisten, de transportbedrijven en de in dustrie gedeeltelijk voor de kosten van het Suezavontuur opdraaien. De vraag is ge steld, waarom de regering geen prijscon trole op olie en benzine, gezien de enorme winsten van de oliemaatschappijen, in voert. Het dollartekort is ook in de hand gewerkt door de honderd miljoen dollar, die in het afgelopen jaar voor de invoer van Amerikaanse steenkool is uitgegeven om het eigen steenkooltekort te dekken. Politiek riskant is het verzoek aan de Verenigde Staten tot uitstel van betaling van de aan het einde van dit jaar verval lende rente op de grote na-oorlogse Ameri kaanse lening, waarvoor de toestemming van het Amerikaanse congres nodig zal zijn. De toepassing van de ontsnappingsbepa- ling in de leningsovereenkomst werd reeds jarenlang overwogen, maar achtereenvol gende Britse regeringen deinsden er voor terug om te voorkomen dat Groot-Brittan nië door de Amerikaanse openbare mening als een wanbetaler zou worden beschouwd. Het lijkt of Engeland nooit uit het dollar moeras zal komen. De voorzichtig begon nen Britse oriëntatie op het Europese vas teland en een betere ontwikkeling van de welvaartsbronnen van het steeds bezongen, maar nog altijd te veel verwaarloosde Britse Gemenebest, kunnen op den duur misschien de nodige correcties in de scheve verhouding tussen pond en dollar teweeg brengen. Van de kredietbeperking komt Groot- Brittannië voorlopig niet af en het conser vatieve ideaal van prijsstabilisatie kan evenmin op korte termijn worden verwe zenlijkt. Wat er terecht zal komen van het verkiezingsplan om de levensstandaard in de volgende 25 jaar te verdubbelen, is een vraag. De regering voelt niets voor recht streekse invoerbeperking, omdat dit een tweesnijdend zwaard is. MacMillan liet doorschemeren, dat hij de inkomstenbelas ting, welke de laatste jaren verlaagd is, zo nodig zal verhogen. Een gunstige factor is dat er nog altijd een reusachtig begrotingsoverschot is. De huidige situatie zal de raming voor het vol gend jaar vrijwel niet beïnvloeden. Ook de kosten van levensonderhoud zullen niet noemenswaardig veranderen, althans vol gens de berekeningen van statistici. Welwillend AFP De Amerikaanse regering staat welwillend tegenover het Britse verzoek tot uitstel van de betaling van de rente op de lening, die Groot-Brittannië in de Verenigde Staten heeft gesloten, zo heeft volgens Agence France Presse een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaard. De Britse regering zal het verschuldigde be drag, in afwachting van de beslissing van het Congres, op een speciale rekening storten. Ruim tweeduizend bewoners van dor pen in het dal van de Italiaanse rivier de Po zijn dakloos geworden door overstromingen. Deze foto geeft een beeld van de overstroomde hoofdstraat in het dorpje Pila, waar door hun be woners met hun bezittingen in plat boomde vaartuigjes zich een weg zoeken. Maandagmiddag is in de omgeving van de gemeente Vessem in Noord-Brabant een Republic F-84 F „Thunderstreak"-straal- jager van de vliegbasis Eindhoven van de koninklijke Luchtmacht verongelukt. De bestuurder, tweede luitenant-vlieger H. Vendrig, deelde aan de verkeerstoren op de basis mede, dat zijn machine in brand stond en dat hij haar zou verlaten met de schietstoel. Op de grens van Vessem en Middelbeers kwam het toestel aan de grond in de ont ginning van de Landschotse heide, op circa negen kilometer van de vliegbasis- De vlie ger werd op ongeveer drie kilometer van de plaats waar hel toestel was neergeko men ongedeerd aangetroffen. Het vliegtuig schoot na de aanraking met de grond ver door en bleef op korte afstand van een ploegende landbouwer liggen. Wrakstukken lagen wijd en zijd verspreid Op de vliegbasis heeft even later een „Thunderstreak"-straaljager van de Ko ninklijke Luchtmacht met moeilijkheden te kampen gekregen. De vlieger zou een vlucht gaan ondernemen, maar merkte vóór de start, tijdens het proefdraaien van de straalmotor, dat er iets niet in orde was. Hij verliet het toestel- Een begin van brand is door de brandweer van de basis geblust. Het is niet onwaarschijnlijk dat beide gebeurtenissen met elkaar verband houden. Een der ochtendbladen vermeldt dat het brandje in de op de grond gestationeerde straaljager door een vlieger vanuit de lucht is waargenomen. Deze heeft toen de piloot van het vliegtuig gewaarschuwd met de woorden: „Henk, je kist staat in brand". De piloot van de thans neergsetorte Thun- derstreak heet echter ook Henk. Deze laat- j ste achtte de waarschuwing voor zich be stemd, aarzelde geen ogenblik en stelde zijn schietstoel in werking. (Als dit de gang van zaken is geweest, is door een mis verstand een vliegtuig ter waarde van twee miljoen gulden te pletter gevallen). Twee Henken verlieten het toestel Bij het onderzoek naar de oorzaak van de ongevallen met twee F-84-F „Thunder- streaks'" die bij Eindhoven zijn gebeurd, is, naar de Luchtmachtvoorlichtingsdienst ons thans bericht, een merkwaardige sa menloop van omstandigheden aan het licht gekomen. Om 13.55 uur taxiede de tweede-luite nant vlieger Henk van Dommelen op de vliegbasis Eindhoven naar de startbaan. Zijn toestel raakte door nog niet bekende oorzaak in brand. Hij kreeg van de vlieger die achter hem taxiede over de radio de waarschuwing: „Henk, je kist staat in brand". Luitenant Van Dommelen verliet onmid dellijk zijn toestel. De brand was niet ern stig en werd snel geblust. Tezelfder tijd bevond zich een formatie van twee Thunderstreaks in de lucht. Een van de vliegers was de reserve tweede luitenant-vlieger Henk Vendrig. Hij hoor de de waarschuwing voor luitenant Van Dommelen en meende dat deze voor hem bestemd was. Hij nam geen risico en sprong onmiddellijk met de schietstoel uit zijn toe stel. De radio-communicatie in de lucht vaart geschiedt in het Engels. Ieder vlieg tuig heeft een eigen roepnaam. Het is, al dus de Luvo, begrijpelijk, dat de tweede vlieger van de taxiënde formatie in een opwelling van direct te willen handelen, in zijn moedertaal geroepen heeft: „Henk, je kist staat in brand" in plaats van in het Engels het toestel op te roepen. Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, viert vandaag zijn zeventigste ver jaardag. Namens het hoofdbestuur, de beide Kamerfracties en een aantal andere vertegenwoordigers van deze partij werd hem hedenmorgen door mr. H. van Riel, vice-voorzitter van de Eerste Kamerfractie, en drs. H. A. Korthals, vice-voorzitter van de Twee de Kamerfractie, een door Sierk Schro der geschilderd portret aangeboden, waarvan wij hierbij een afbeelding geven. ADVERTENTIE 8e verantwoording J. M. H. ƒ10,—; N. N. ƒ2,50; K. ƒ5,—: Ph. R. O'veen ƒ10,—; H. en R. V. ƒ1,50; N. N. 5,—; Mevr. C. B. L. 5,—; J. v. d. G. 0,50; H. G. T. ƒ1,50; „St." 25,„Jocomajo" 10.—; M. W. ƒ3,50; Mevr. K. A. d. A. ƒ5,—; N. N. 28,Mevr. J. v. s.G. ƒ25,J. de V. v. S. 25,—; Mevr. P. A. E. v. M. v. H. ƒ25,—; D. H. H. 20,—; J. P. V. ƒ20,—; Mej. E. H. J. B. 20.—; Mevr. E. J. ƒ10,—; G. P. W. 10,—; Mevr. J. C. v. B. f 10,—; L. H. v. B. 10,—; E. J. V. ƒ10,—; C. M. J. B.—H. 10,—; Joh. M. S. ƒ10,—; Ir. J. F. ƒ10,—; H. J. L. 10.—; Joh. F. f 10,—; Mej. A. M. S. ƒ10,—; Wed. H. Z. 10.—Dr. S. E. ƒ10,—; Ir. J. M. d. V. ƒ10,—; F. Z. ƒ10,—; Mej. Dr. I. M. 10,—; G. S. 10,—; W. F. 10.—; Wed. A. S. G. B.—V. ƒ10,—; O. J. D.—C. W. H. 7,50; Mej. A. M. E. ƒ5.—; W. P. W. ƒ5,—; J. B. de la F. ƒ5.—; Fr. B. ƒ5.—; A. G. ƒ5,—; J. de C. ƒ5,—; Ir. A. J. v. Br. H. ƒ5,—; K. B. L. ƒ5,—; P. M. T. ƒ5,—; Mevr. C. J. G. v. O. ƒ5,—; J. C. V ƒ5,—; R. P. ƒ5,—; Mevr. J. M. E. B.—V. f5.—; F. E. de N. B. ƒ5,—; W. v. R. ƒ5,—; G. K. ƒ5,—; G. v. L. ƒ5,—; Avédé ƒ5,—; H. K. ƒ3,—; K. F. M. f2,85; H. K. ƒ2.50; Wed. A. C. V.—A. ƒ2.50; P. M. M. A. ƒ2,50; A. E. de B.—B. ƒ2,50; Mej. J. L. S. ƒ2,50; H. J. P. R. ƒ2.50; Mej. A. C. L. ƒ2,50; E. J. M. K. v. St. C. ƒ2.—; M. C. T. ƒ2,—; J. M. S. ƒ2,—; P. H. Z. ƒ1,—; G. A. V. ƒ1,-. Dagtotaal 566,35. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van ƒ5554,60. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Door het Comité ontvangen: Mej. S. F. v. D. K. 10,—; Mej. C. C. 10,—; Mevr. S. C. —V. 1,—; W. F. H. B. 100,—; de B. 10,—; Mw. E. A. G. d. M.—d. K. ƒ10,—; II. de H. ƒ10,—; Mevr. N. N. ƒ5.—; J. D. Baron S. de L. ƒ5,—; N. V. „N." ƒ75,—; NEW YORK (Reuter/AFP/Un. Press) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Imre Horvath, onderbrak dinsdag het debat over Hongarije in de Algemene Vergadering van de UNO met de medede ling, dat zijn regering bereid was om de secretaris-generaal van de UNO Dag Ham- marskjoeld op een P'dstip dat deze schikte in Hongarije te ontvangen. Ilammarskjoeld verklaarde dat hij onmiddellijk contact met Horvath op zou nemen om een datum vast te stellen voor het bezoek. Daarop stelde de Amerikaanse afgevaar digde Cabot Lodge voor de vergadering een uur te schorsen om beiden gelegenheid te geven een nadere afspraak te maken. De voorzitter willigde dit verzoek in. Na dit onderhoud deelde de secretaris-gene raal de Algemene Vergadering mede, dat hij van plan is 16 december naar Boeda pest te gaan voor een bezoek van drie da gen, indien de Hongaarse regering daarin bewilligt. Hij heeft de Hongaarse regering voorge steld, dat de ondersecretaris van de UNO voor de hulpverlening aan Hongarije, Phi lip de Seyn, dezer dagen al naar Boeda pest gaat. De Algemene Vergadering heeft met 54 tegen 10 stemmen, bij 14 onthoudingen, de door de V.S. en 13 andere landen inge diende resolutie over Hongarije aangeno men. Daarin wordt het verzoek aan Hon garije om waarnemers toe te laten her haald en besloten onmiddellijk waarnemers naar naburige landen te zenden om daar inlichtingen over de toestand in Hongarije in te winnen. Hongarije wordt tot vrijdag de tijd gegeven om aan het verzoek van de Assemblée te voldoen. De eindstemming over de gehele motie was: 54 vóór, waaronder Nederland, 10 te gen (het Sovjet-blok en Joegoslavië) en 14 onthoudingen, te weten: Afghanistan, Birma, Ceylon, Egypte, Finland, India, In donesië, Jordanië, Marokko, Saoedi-Ara- Spanje, Syrië, Tunesië en Yemen. Zuid-Afrika was afwezig. Ivekovic van Joegoslavië zei, dat zijn af vaardiging hetzelfde voorbehoud ten aan zien van de nieuwe resolutie der veertien landen maakt als ten aanzien van voor gaande resoluties, waarbij het zich van stemming had onthouden. Joegoslavië is niet bereid waarnemers op zijn grondge bied toe te laten, daar het van mening is, dat dit slechts de kwestie nog ingewikkel der zal maken en de ongerustheid in buur landen zal vergroten. De Britse afgevaardigde, Sir Pierson Dixon, beschreef de rede, die de Sovjet- russische vertegenwoordiger maandag j.l. had gehouden en waarin hij had gezegd dat de opstand in Hongarije het uitvloei sel was geweest van „samenzweringen door reactionairen", als „klinkkare onzin". „Een feit is, dat het gehele Hongaarse volk zes weken geleden in opstand is gekomen", al dus Dixon. De Hongaarse minister Horvath hield, na mededeling te hebben gedaan van de uit nodiging zijner regering aan Hammers- kjoeld, een lang vertoog ter verdediging van de regering-Kadar, die volgens hem „door een herleving van het fascisme te gen te gaan, gehandeld heeft in de geest van het handvest der UNO en van de na de Tweede Wereldoorlog getekende vre desverdragen". Een woordvoerder van de Verenigde Sta ten maakte duidelijk, dat, indien de Hon gaarse regering niet toestemt, men een be- xn°p zal doen op de Assemblée om tot ^drastische actie" over te gaan. Volgens waarnemers zou hieronder de uitstoting Van de Hongaarse delegatie zijn begrepen en het nemen van sancties tegen de Sovjet-Unie, die tot dusverre geweigerd heeft, haar troepen uit Hongarije terug te trekken, zoals de Assemblée heeft bevolen. India maakte bij monde van Krishna Menon bezwaar tegen de bepaling van tijdslimiet tot 7 december en tegen het zenden van waarnemers naar de omrin gende landen. Niet alleen Joegoslavië maar ook Roemenië, Tsjechoslowakije en Rusland zullen uiteraard geen waarnemers aanvaarden. Daarmede blijft Oostenrijk over. Toen bekend was geworden, dat secre taris-generaal Hammarskjoeld van de Hon gaarse regering toestemming had gekregen om naar Boedapest te gaan, werden de veertien landen die de resolutie hadden ingediend, waaronder de V.S. en Neder land, voor de kwestie gesteld, of zij hun actie al dan niet zouden voortzetten. Op een bijeenkomst van de betrokken delega ties werd echter besloten, de resolutie te handhaven, vooral met het oog op het feit dat Hammarskjoeld pas eind volgende week naar Hongarije gaat. Dat de secreta ris-generaal gemeend heeft niet eerder te kunnen gaan, schijnt aanleiding te hebben gegeven tot enige ontevredenheid. Nicolas Chamfort: Hoe slecht een man ook over vrouwen mag denken, er is geen vrouw die er niet nog slechter over denkt dan hij. WASHINGTON (United Press) Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zondag 18 november een geheime bespreking gehad met president Eisenhower in het Witte Huis te Washington, zo verneemt UP. Spaak zou Eisenhower er van op de hoogte hebben gesteld dat de Belgische regering zich ernstig bezorgd maakt over het feit dat de UNO langzamerhand tot een forum wordt voor de Afro-Aziatische en com munistische landen en dat de Europese invloed vrijwel verloren dreigt te gaan. Spaak zou hebben gesproken namens de Benelux. De Nederlandse minister J. M. A. H. Luns en zijn Luxemburgse collega J. Bech zouden de bezorgdheid van Spaak delen. Deze bezorgdheid is des te groter, nu de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek is gebaseerd op optreden door middel van de UNO. De drie Benelux mi nisters maken zich zorgen over het grote vertrouwen dat de Verenigde Staten in de UNO blijken te stellen. Dit vertrouwen, zo oordelen de staatslieden der Benelux, zou de belangrijkheid van de NAVO kun nen verminderen en slechts ten goede ko men aan de Sovjet-Unie. Spaak zou Eisenhower er van hebben verwittigd, teleurgesteld te zijn door het onthouden van Amerikaanse steun aan de Belgische resolutie in de UNO over het terugtrekken van de Brits-Franse troepen uit Egypte, die aanzienlijk milder was dan de Afro-Aziatische. Men verwacht dat de drie Benelux- ministers tijdens de komende vergadering van de NAVO-raad in Parijs, zullen aan dringen op het kiezen van een positie in dit vraagstuk. Zij zullen waarschijnlijk wijzen op de noodzaak van een verster king der NAVO. cpcoccx<x>xcoc»xocococccocoooocccc<x»xosoc<xxxxccccoc»: Bij wijze van St. Nicolaas-verrassing bieden wij onze lezers, met ingang van heden, een nieuwe rubriek aan. Voortaan zal men die rubriek, die wij ,Op de praatstoel" hebben gedoopt, vrijwel dagelijks kunnen aantreffen in j de rechterbovenhoek van bladzijde drie. Wij hebben een keur van Nederland- se humoristische schrijvers bereid ge vonden er aan mee te werken door, om de beurt, eens even „op de praatstoel" te gaan zitten. Zij zullen u daar, in anecdotische I vorm, vertellen wat zij op een bepaalde dag te vertellen hébben. Soms zal het een relaas zijn van wat zij, in werke lijkheid of verbeelding, hebben beleefd. Soms wordt het een gemoedelijke be spiegeling over kleine dingen die hen, te midden van de dagelijkse levensgang, vermaakt of getroffen hebben. Wij hopen dat u even tijd zult nemen j om te luisteren naar wat zij „op de\ praatstoel" te vertellen hebben en dat\ het ook u vermaken of treffen zal. De Redactie X»DCOCOCOO>COCOCOiCC>CCO»C)CCCCCCCCCCC«XX>aXiOCCOCCCOaX De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de UNO, mr. C. W. A. Schuer- mann, heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld dinsdag een nota, ter hand ge- gesteld, waarin de Nederlandse regering protesteert tegen de behandeling, die Neder landse onderdanen in Indonesië van Indonesische gerechtelijke autoriteiten hebben ondervonden. De Nederlandse regering zegt in de nota over inlichtingen te beschikken dat een aantal gearresteerde Nederlanders is onderworpen aan onduldbare dwang en zelfs aan martelingen, om bekentenissen af te persen, waaraan zy toevoegt: „Hier over zijn verscheidene malen, zonder dat dit tot resultaat leidde, stappen gedaan bij de Indonesische autoriteiten. De Nederlandse regering „staat dienten gevolge geen andere weg open dan de aan dacht der volkerenorganisatie te vestigen op de ernstige schending der menselijke rechten, waarvan een aantal harer onder danen in Indonesië het slachtoffer is ge worden". „In dit verband", aldus de nota, „moet melding worden gemaakt van laakbare handelingen als mishandeling van gevange nen, arrestatie zonder opgaaf van redenen, het afdwingen van valse getuigenissen door kwelling, weigering van voldoende rechts bijstand en het druk uitoefenen op en be dreigen' van getuigen". De Indonesische regering was verzocht de competentie van het Internationaal Ge rechtshof in deze te erkennen en de Neder- Naar wij vernemen is het niet te ver wachten, dat er onder het huidige ministe rie een nationale voetbalpool, ten bate van de sport of voor welk ander doel ook, tot stand zal komen. Tijdens de kabinets formatie is gebleken, dat dit op zodanig principieel verzet zou stuiten, dat daar door de totstandkoming van een kabinet in hoge mate zou bemoeilijkt zijn geworden. landse regering hoopte dat daardoor een onpartijdige uitspraak kon worden ver kregen. In de nota worden de zaken Jung- schlager en Schmidt aangehaald. Indone sië had ontkend dat er onrechtvaardigheden waren begaan. (Reuter). WASHINGTON/PARIJS, (REUTER) Adlai Stevenson, die twee maal als Demo cratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap door de Republikein Eisen hower is verslagen, heeft verklaard, dat hij niet opnieuw naar het presidentschap zal dingen. Hij zal zijn advocatenpraktijk in Chicago weer opnemen. Volgens het natio nale democratische partij comité, dat deze verklaring openbaar maakte, blijft Steven son's belangstelling voor de partij onver minderd. Het Parijse blad „Le Monde" maakt mel ding van geruchten in diplomatieke krin gen volgens welke Dulles binnenkort ont slag zou willen nemen. Als een van de kan didaten, die de meeste kans zouden maken hem op te volgen als minister van Buiten landse Zaken wordt generaal Gruenther genoemd, die een vriend van president Eisenhower is en goede betrekkingen met de Europese regeringen onderhoudt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1