Panda en de Meesteivmagiër Korte tijd koud weer Zoek ió het Politieke basis van de NAVO moet gemoderniseerd worden „In Rusland werkt de tijd voor het Westen" Radio geeft donderdag Wereldnieuws NAAIMACHINES r WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 Tweede Kamer over internationale situatie Kerkelijk Nieuws Parlementair commentaar Tweede Kamer verdeeld over belastingverhoging Tekort in de E.B.U. over november (O ais 7 „jonge - moet zijn 2.5 Uit Biggekerke weggelopen Hongaren naar Axel Vonnis van anderhalf jaar wegens rijden onder invloed Begroting aangenomen Brandende hoofdgasleiding te Maastricht snel geblust ZO Prehistorische grotwanden J (Van onze Kamerverslaggever) In Europa moeten we onze krachten bundelen en versterken. Hongarije heeft dat weer geleerd. De Europese eenwording moet worden besproken in een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer. Israel kan in een conflict met Egyp te niet worden beschouwd als aanvaller. Engeland en Frankrijk waren genoodzaakt in Egypte in te grijpen om een Russisch-Arabische overheersing in het Midden-Oos ten te voorkomen. De houding van Amerika wekt geen eerbied. Herstel van de samenwerking met Amerika is echter nodig om te komen tot een Westerse politiek, die krachtiger is dan in de laatste jaren. De politieke basis van de NAVO moet na de jongste ervaringen worden gemoderniseerd. Tegen Indonesië, dat eenzijdig alle verdragen met Nederland heeft verbroken, moet in de UNO een „tegenaanval" wor den ingezet. Dat waren de bijna algemeen onderstreepte kernpunten uit het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. Met uitzondering van de communisten was men algemeen van mening, dat Is rael een belegerde vesting was en niet als agressor kan worden beschouwd in het conflict met Egypte- Over de actie van Engeland en Frankrijk in Egypte waren de meningen verdeeld. De communisten en de overgrote meerderheid van de P.v.d.A. veroordeelden de Brits-Franse actie, mede omdat- dit eigenmachtig optreden in strijd was met het NAVO-verdrag. Maar namens de kleine minderheid van de P.v.d.A. zei de heer De Kadt, dat Frankrijk en Enge land voor de noodzaak stonden een Rus sisch-Arabische overheersing in het Mid den-Oosten te voorkomen en de Arabische dictators te liquideren. Want Amerika liet Rusland en Nasser vrij spel. Er was grote schoonmaak nodig in het Midden-Oosten, aldus de heer De Kadt. De heer Kort hals (WD) voegde eraan toe, dat de verantwoordelijke Europese staatslieden geen risico's mochten nemen omdat het Suez-kanaal een der kwetsbaarste plekken van Europa is. Teleurstellend noemde hij de te geringe verbondenheid van Amerika met de bondgenoten wanneer er niet di rect Amerikaanse belangen in het geding zijn. Nasser dwingt de UNO en de UNO dwingt weer Engeland en Frankrijk hun troepen terug te trekken uit Egypte. „Ik hoop", aldus de heer Korthals, „dat men er later geen bittere spijt over zal hebben. Het is een benauwende situatie in Egypte, waardoor Rusland zijn spel verder kan spelen". Rusland en Hongarije Over Rusland zei de heer De Kadt (P.v.d.A.), dat als daar het Stalinisme te rugkeert, dezelfde spanningen weer zullen optreden die leidden tot de „destalinisa tie", want evenals in de Oost-Europese staten wil het Russische volk niet meer op de oude wijze leven. Rusland verkeert in een crisistoestand, waar het niet uitraakt als het westen de eenheid weet te bewa ren. „De tijd werkt voor ons in Rusland en dus hebben we de tijd om de gemaakte ADVERTENTIE BRIXON COSTUUMS 124 184 Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbei'icht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Moi'gendienst. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal Octet. 12.20 Platen. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.38 Ritmische muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws eix katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vi-ouw. 15.15 Viool en piano. 15.45 Platen. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Marinierskapel. 18.30 Boekbespreking. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva- vieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijd schriftenkroniek. 22.10 Orgelconcei't. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Spoi'tuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Aleijadinho, een Braziliaans beeldhouwer uit de 18e eeuw, causerie. 12.00 Zang en piano. '12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Zang en piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Theateroi'kest en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.15 Cabaret. 14.45 Alt-mezzo en piano. 15.15 Voor de zie ken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Jazzmuziek. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Ver. Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportprobleemn. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Fanfare-orkest. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Operaconcei't. 20.40 Voor dracht. 20.55 Radiophilharmonisch orkest en solist. 21.45 Muziek waarvan wij houden. 22.10 Platen. 22.25 Journaal. 22.35 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Koei'sen van New York. 23.15 Onze buitenlandse corresponden ten melden. 23.25—23.55 Jazzmuziek. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Film en kookpraatje. 20.40 Spaans orkest en Open doekjes. 21.25 Spaanse dansen en Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 De Houten Prins, muzikale pantomime. 16.35 Pianorecital. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Meisjes koor. 18.304 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.45 Groot symfonie-orkest. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Ver zoekprogramma. 21.30 Moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Internationale Radio-Universi teit. 22.30 Nederlandse liederen. 22.45 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. fouten in verband met het Midden-Oosten te herstellen. De bevrijding van Oost- F.uropa is ook voor Amerika belangrijker dan het verspelen van de sympathie van Nehroe of Soekarna", aldus de heer De Kadt. Prof. Gerbrandy (A.R.) was ver heugd dat het Nederlandse volk, sinds 1945 opgevoed in sociale zekerheid van de wieg tot het graf, zekerheid ook voor de econo mische toekomst, zo spontaan had gerea geerd op het Russische verraad in Iionga- rijt. Het werd zich weer bewust, dat poli tieke vrijheid uitgaat boven de zekerheid van een ouderdomspensioen, zo zei hij. Van de UNO verwacht prof. Gerbrandy niets ten gunste van de Hongaren, „die reeds sinds 1948 onder de dictatuur zitten van mensen, die uit de hel zijn gekropen toen de duivel sliep". Als er moet worden ingegrepen - een rechtvaardige oorlog is beter dan een vrede vol ongerechtigheid - moet het westen zelf optreden en dat kan alleen door middel van de NAVO. Maar waar zit in de NAVO de beslissende auto riteit? De opzet van de NAVO zal moeten worden gemoderniseerd om direct doel treffend te kunnen ingrijpen, aldus prof. Gerbrandy. NAVO vernieuwen Ook de heer C a 1 m e y e r (C.H.U.) acht te voor de NAVO een nieuwe politieke basis nodig en evenals andere sprekers drong hij aan op versterking van de parle mentaire invloed in de NAVO. Ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten zei hij in het algemeen op het standpunt te staan, dat dictators tijdig buiten spel gezet moeten worden. Het zou een zegen voor de wereld zijn geweest als dat met Hitler was gebeurd voor hij de tweede wereld oorlog had kunnen ontketenen. De Brits- Franse actie in Egypte was noodzakelijk, aldus de heer Calmeyer, die eraan herin nerde de bestorming van de vesting Europa in de tweede wereldoorlog moest beginnen met de verovering van de noordkust van Afrika. De communisten dienden een motie in. waarin wordt afgekeurd, dat de Neder landse delegatie in de UNO zich onthouden heeft van stemming over de resolutie, die de onmiddellijke terugroeping van de Brits-Franse troepen uit Egypte verlangde. Tevens wordt in deze motie de regering in overweging gegeven de delegatie op te dragen te bevorderen, dat de strijdkrach ten der Verenigde Naties in Egypte „na de aftocht der agressors" eveneens uit dit land zullen worden teruggetrokken. Ds. Zandt heeft weer eens een amende ment ingediend om het gezantschap bij de Paus op te heffen. Onder het amendement staan alleen de handtekeningen van de drie Staatkundig-Gei-efoi-meerden. Het amen dement zal dus wel hetzelfde lot bescho ren zijn als de communistische motie. Het debat over de buitenlandse politiek gaat vandaag nog verder. Minister Luns zal morgen antwoorden. Ned. Herv. Kerk Bei'oepen te Waarder J- H. Cirkel te Woudenberg: te Barsingerhom H. Brou wer te De Wilp (Gr.). Benoemd tot hulpprediker te Helium (Gr). A. N. Tonsbeek, a.s. emeritus pred. te Appingedam. Geref. Kerken Tweetal te Wijhe H. Starrenburg, kand. te Amsterdam en J. Schelhaas, idem te Noord-Scharwoude- Bei'oepen te Roosendaal R. Petersen, kand. te Amsterdam; te Hazerswoude W. Wiersinga te Bleiswijk; te Dronrijp G. H. Gerritsen, kand. te Groningen. Aangenomen naar Amsterdam (vac. M. de Goede) P. N. Kruiswijk te Ouderkerk a. d. Amstel (voorheen te Amsterdam); naar Schoonhoven-Willige-Langerak Z. C- Versluijs te Giessen-Rijswijk. Bedankt voor Ruinerwold-Koekange (vac. H. Herder) J. van Tuinen te Schet- tens (Fr.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hengelo (O.) K. D- Gerber te Mariënberg; te Nieuwer-Amstel Z. G. Oene te Sliedrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Riezelinge P. J. de Bruijn te Boskoop en W. Meynhout te Franeker; te Steenwijk W. van Heest te Rozenburg en R. Slofstra te Harderwijk. (Van onze parlementaire redacteur De feestelijke verlichting in de zaal, ge- bruikelijk bij de behaixdeling van de be groting van Buitenlandse Zaken, was om gekeerd evenredig aan de stemming waarin de gedachtenwisseling plaats had. Immers, de internationale politieke toestand is verre van opwekkend. Hierover waren alle spre kers het wel eens, zelfs de communistische woordvoerder, die overigens, zoals ook uit een door hem voorgestelde motie bleek, wel een heel afwijkende kijk op de zaken had. De sprekers van verschillende richtingen waren er over eens, dat Israel niet als agressor te beschouwen viel en dat die staat veeleer tot gerechtvaardigde zelfverdedi ging was overgegaan. Daarentegen liepen de meningen uiteen met betrekking tot de Frans-Britse actie in het Midden-Oosten, ook in de fractie van de Partij van de Ar beid. De heer Ruygers was van mening, dat van die zijde geweld had kunnen en moeten woi'den vermeden, maar zijn farctiegenoot De Kadt stond geheel achter hetgeen Frankrijk en Engeland hadden gedaan. Of schoon aan het betoog van de woordvoer der van de K.V.P., mr. Blaisse, duidelijk merkbaar was, dat hij niet zover in zijn kritiek wilde gaan als de heer Ruygers, noemde deze afgevaardigde het toch wel beti'eux'enswaardig, dat Londen en Parijs vooroverleg met Washington achterwege hadden gelaten. Toch liet hij er op volgen, dat er zonder het Engels-Franse optreden nooit een begin met de vorming van een internationale politiemacht gemaakt zou zijn. Ook de meeste overige sprekers hielden pleidooien voor een sterke en blijvende in ternationale politiemacht van de Verenigde Naties. Deze pleidooien getuigden er van, dat de reeds enige tientallen jaren geleden door wijlen prof. Van Vollenhoven, de ook buiten ons land gezag genoten hebbende Leidse hoogleraar, ontwikkelde denkbeel den vruchten zijn gaan dragen. De heer De Kadt kreeg voor zijn be schouwingen over het Engelse en Franse optreden bijval van de heren Korthals (V.V.D.), Calmeyer (C.H.) en prof. Ger brandy A.R.). Deze laatste zette uiteen, dat en waarom ter zake van de onderdruk king in Hongarije in beginsel tussenkomst (interventie) van anderen op haar plaats zou zijn. Daarvoor kwam, naar hij opmerk te, de oi'ganisatie van de Verenigde Naties, die trouwens in het algemeen veel critiek oogstte, niet in aanmerking, wel echter de N.A.V.O., al dient er eerst voor gezorgd te worden, dat deze een beslissend toporgaan ki'ijgt. Overigens bewaarde prof. Gerbran dy het stilzwijgen, toen hij aan de vraag toekwam, of een interventie, die hij in be ginsel op haar plaats achtte, redelijke zekerheid van slagen biedt zonder een on heil te veroorzaken, dat nog erger zou zijn dan de te bestrijden kwaal, waartegen de interventie zich zou moeten keren. Heel wat afgevaardigden braken de staf over de organisatie van de Verenigde Na ties, over haar machteloosheid en haar na latigheden, onder meer wat de ontwikke ling in het Midden-Oosten betreft. Er was niemand, die een goed woord over had voor de gedragingen van Sovjet-Rusland, be halve dan de communistische spi'eker. Voorts werden harde noten gekraakt over het onduidelijke, aarzelende, en in tal van opzichten volkomen gefaald hebbende bui tenlands beleid van Amerika. Dat velen getuigden van grote afkeer van'het 'ópfre- den van Egypte en van-Nasser^1 ag-voor de hand. Verder kreeg men voor en na ie" horen, dat het tijd is alles te doen om de breuk in de N.A.V.O. te herstellen en om die oi'ganisatie te versterken, kortom, dat het meer dan ooit nodig is, dat het vrije westen zich opnieuw één zal tonen en zich als een eenheid zal gedragen. De Tweede Kamer heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten alsmede verhoging van enkele andere belastingen. In één opzicht blijkt eenstemmigheid te bestaan, namelijk ten aanzien van het voorstel om de tijde lijke vrijstelling van omzetbelasting voor textielprodukten om te zetten in een de finitieve vrijstelling. Overigens bestaat over de voorstellen der regering verschil van mening. Bij de algemene financiële beschouwin gen over de rijksbegroting heeft de minis ter gezegd, dat ongeveer 500 miljoen zul len moeten worden gevonden, niet alleen door bestedingsbeperking, maar ook door belastingveivhogLng. Het komt vele leden verwonderlijk voor, dat de minister, in tegenstelling tot het toen door hem inge nomen standpunt, het S.E.R.-rapport niet heeft afgewacht, doch onmiddellijk een aanmerkelijke belastingverhoging wil in voeren. Opgemerkt wordt dat tegenover het of fer, dat de schatkist zal moeten brengen als de omzetbelasting op textielprodukten definitief vei'dwijnt, een bate wordt ver langd die dubbel zo groot is als het offer. Vele andere leden kunnen zich in het al gemeen wel met het wetsontwerp vereni gen, al hadden ook zij liever gezien, dat een keuze had kunnen worden gedaan na kennisneming van het advies van de S.E.R. Andere leden betreuren het, dat de mi nister van Financiën bepaalde belastingver hogingen heeft voorgesteld zonder de Ka mer te hebben ingelicht over bezuinigin gen, welke zij zeer wel mogelijk achten. Weer andere leden betreuren de overhaaste behandeling, welke dit wetsontwerp moet ondergaan. Zij zouden belastingvoorstel len liever behandeld hebben gezien in het algemene kader van de bestrijding van de overbesteding. Tens lotte spreken enige leden als hun oordeel uit, dat indien ter versteviging van de staatsinkomsten belastingverhoging noodzakelijk zou blijken te zijn, deze niet in de sfeer van de indirecte, doch in die van de directe belastingen zou moeten wor den gevonden, bij voorbeeld door een extra heffing op de hoge inkomens en de grote vermogens. Het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland heeft in november 1956 een tekort van f 7.999.000 opgeleverd. Hiervan zal Nederland f 5.996.400 in goud of dollars betalen, terwijl f 2.002.600 op het door Ne derland aan de EBU verleende krediet in mindering za' worden gebracht. Na nog enige andere verrekeningen zal de vorde ring van Nederland op de EBU f 427.568.400 bedragen. ADVERTENTIE Boven de Golf van Biscaye ligt een gebied van hoge luchtdruk, dat geleidelijk in be tekenis afneemt. Aan de flank ervan waaien westelijke winden zachte oceaanlucht uit de omgeving van de Azoren naar ons toe. Bij Schotland is vanmorgen een depressie aan gekomen, die in ongeveer oostelijke rich ting tx-ekt. Deze zal over Zuid-Scandinavië trekken. Het bijbehorende koufront zal ons in het komende etmaal passeren. Dit zal met regen gepaard gaan. Na de koufrontpassage komen we in iets drogere lucht, waarin flinke opklaringen mogelijk zijn. De wind blijft westelijk en kan tijdelijk tot krachtig toenemen. 6 december Zon op 8.34 uur, onder 16.32 uur. Maan op 11.11 uur, onder 20.47 uur. Maanstanden WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) 10 dec. 17 dec. 24 dec. 1 jan. 12.51 uur 20.06 uur 11.10 uur 2.13 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 december Hoog water: 5.26 en 17.38 uur. Laag water: 1.06 en 13.21 uur. Donderdag 6 december Hoog water: 6.03 en 18.15 uur. Laag water: 1.39 en 13.56 uur. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven .5 T3 - 6 iu W ozo w windst. zw zw wzw onbewolkt mist zwaar bew. mist regen motregen geheel bew geheel bew. wzw geheel bew. windst. nevel windst. licht bew. nnw motregen w geheel bew. wzw geheel bew. wzw geheel bew. wzw nevel licht bew. half bew. nevel onbewolkt onbewolkt d 5 2 -2 -5 6 8 10 9 9 8 7 2 6 9 8 5 5 2 windst. windst. 10 wnw 9 w 2 windst. 5 nw 2 zwaar bew. wzw geheel bew. zw geheel bew. wzw geheel bew. wzw geheel bew. wzw geheel bew. w geheel bew. wzw geheel bew. wzw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 00 Se hS 1 4 0,1 10 0,1 0,1 0,3 0 0 0 0 5 0,1 0,3 0 0 0 12 3 0 0 0 0 0 0 2 0 0,1 0,1 0,6 75. De zwaarbeladen scooter had al bijna de buitenwijken van de stad bereikt, toen plotseling het geloei van sirenes weerklonk en het gedaver van zware motoren. Ontzet drukte Plutanus de handen op de oren. „Beilo!", riep hij smartelijk, „wat is dat nu weer voor een hels lawaai? Kan men in deze uiterlijke wereld dan nergens ko men, zonder dat het gehoor gekweld wordt?!" „We worden achtervolgd!", riep Panda verschrikt, „de hele politiemacht zit achter ons aan! Straks komen we weer voor de zoveelste keer in de gevangenis!" „Dat zullen we nog eens zien", bromde Joris, terwijl hij grimmig het stuur om klemde, „houd je vast. Ik geef vol gas!" Maar opeens zag hij zich de weg versperd door een dappere agent, die gebiedend de hand opstak. „Wat wil die uiterling van ons?", vroeg Plutanus. „Hij is zenuwach tig", antwoordde Joris haastig. „Hij wil graag, dat ge hem naar een stil plekske zendt, waar hij tot rust kan komen". „Nee!", riep Panda, begin daar niet wéér mee!" Maar reeds had Plutanus een ma gisch gebaar gemaakt en..PLOP! Weg vms de agent. Huisvesting in jeugdherberg De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, deelt ons mede, dat de twintig Hongaarse vluchtelingen, die thans in Vlissingen vertoeven, in opdracht van de Nederlandse regering en in volledige over eenstemming met het provinciaal comité en de commissaris, naar de jeugdherberg te Axel zullen worden overgebracht, aan gezien het niet mogelijk is gebleken hen naar het kamp te Biggekerke terug te brengen. De Hongaren, zo cjeelt de commissaris verder mee, hebben getoond begrip te heb ben voor de problemen en wensen van de regering, zodat zij op de gestelde verlan gens zijn ingegaan en zelf popelen aan het werk te kunnen gaan, waartoe inmiddels de nodige voorbereidende maatregelen worden genomen. De rechtbank te Arnhem heeft de 50- jarige aannemer A. P. van H. uit St. Antho- nis veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van vijf jaar. De aannemer heeft volgens de tenlaste legging op 12 augustus in beschonken toe stand achter het stuur van zijn vrachtauto zittend, op de Maasbandijk bij Appeltern een fietsend echtpaar aangereden. Het vier jarig zoontje van het echtpaar kwam daar bij om het leven. De officier had de maxi mum straf van drie jaar gevangenissti-af plus vijf jaar intrekking van rijbewijs ge- requireerd. Bedrijfschap Bloembollenhandel In de vergadering van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel, dinsdagmiddag in café-restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden, is de begroting voor 1957 be sproken en goedgekeurd. Deze begroting sluit met een bedrag van f 546.000 aan in komsten en uitgaven. Aan bijdragen van aangeslotenen is een bedrag van in totaal f 502.000 opgenomen, waarvan f 73.000 aan subsidie voor de vertegenwoordiging in Amerika wordt uitgegeven. De heer C. Freriks maakte bezwaren tegen de post salarissen van f 250.000. Hij noemde deze post royaal opgezet. Goed koper werkkrachten zouden voor het bu reau kunnen worden aangetrokken en ook op andere posten zou kunnen worden be zuinigd. De voorzitter, de heer H. Hylkema, wees er echter op, dat enige personeels leden zijn overgenomen van de voormalige ondiervakgroep en dat het onjuist is, de hoger gesalarieerde krachten te vervangen door jongere, goedkopere. Het bureau heeft trouwens een onderbezetting; men zou graag jongere krachten willen aantrekken. Enige verordeningen, die de arbeidsvoor- waarden, de salarissen, de pensioenen en de wachtgelden- van het- personeel regelen.,werden aangenomen. Bij de' rondvraag toonde de heer F. v. d. Kolk zich verontwaardigd over het feit, dat een plaatsvervangend werknemersafge- vaardigde in een openbare vergadering van het Produktschap voor Siergewassen mede delingen heeft gedaan uit een besloten ver gadering van het Bedrijfschap. Medegedeeld werd, dat in verband met de moeilijke lig ging van West-Berlijn aan wederverkopei's- groothandelaren aldaar, die voor 25.000 DM afnemen, een korting van tien percent zal worden toegekend. Tot econoom van het bedrijfschap werd drs. C. W. Kroezen te Hoorn benoemd. Hij zal per 1 januai'i in dienst treden. Tijdens werkzaamheden voor het omleg gen van een gasbuis in de hoofdleiding in de Capucijnenstraat te Maastricht is ver moedelijk door het ontstaan van vonken plotseling het ontsnappende gas in brand gevlogen, waardoor een der technici, die in de sleuf werkzaam was, schroeiwonden in het gezicht opliep. Toen het vuur de hoge- druk bereikte, schoten de vlammen weldra hoog op. Tengevolge van de hitte sprong een der ruiten van het nabij gelegen café. Het is de brandweer met behulp van de nevelspuit en vervolgens door het dicht gooien van de vuurhaard met zand en klei gelukt het vuur na een half uur te blussen. Aanslag. Gemaskerd en hebben op Cy prus een heixler van Griekse afkomst doodgeschoten. Dit was de eerste moordaanslag sinds tien dagen geleden op een aantal misdrijven onvoorwaar delijk de doodstraf werd gesteld. Buiten. Een builen van de prins van Ho- hemlohe in de Spaanse provincie Avila dat nog op last van Philips II door de bouwmeester van het Escuriaal werd gebouwd en grote architectonische waarde bezat, is volledig afgebrand. Alle kunstschatten waaronder schilde rijen zijn verloren gegaan. Ongehoorzaam. Dx'ie van de zeven winke liers in Port Said, die geen gehoor had den gegeven aan een bevel van de lei ding van het Britse leger om hun win kels te openen, zijn gearresteerd en ge- interneerd. De geïnterneerden zijn een Egyptenaar en twee Grieken. De vier andere winkeliers kan men niet vin den. Afgelast. De grootste Britse vakvereniging de transport- en algemene arbeiders bond, heeft een bezoek van een delega tie aan de Sovjet-Unie afgelast naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije. Verklaring. De „New York Daily News" meldt dat president Nasser op het punt heeft gestaan „de witte vlag te hijsen", maar dat de Russen hem op dat ogen blik wapens en vrijwilligers aanboden. Nasser was volgens het blad toen in al lerijl, in gezelschap van de Russische ambassadeur Kisselev, naar Ismailla gegaan en had de bevelhebber van Port Said opgedragen de stad niet over te geven. Uitnodiging. De Frans. Raad van de Repu bliek (senaat) heeft met 127 tegen 67 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd een einde te maken aan het bloedver gieten in Algerije. De Franse soeverei niteit moet echter worden gehandhaafd. De regering wordt tevens verzocht er voor te zorgen, dat Tunesië, Marokko en andere landen de Algerijnse opstan delingen geen hulp meer kunnen verle en. Stoom. Een Britse automobilist heeft in de Londense Times de volgende adverten tie geplaatst: „Gevraagd een (merk) Stanley stoom-wagen in bruikbare, of gemakkelijk bruikbaa. .e maken, staat". Activiteit. De opvarenden van het Turkse stoomschip „Mete", dat van een reis naar de Krim in Istanboel terug is, ver- klaax-den dat zij „grote" militaire ac tiviteit hebben waargenomen bij de Russische Zwarte-Zeehavens. De zeelie den zagen 's nachts onophoudelijk het schijnsel van zoeklichten op de kust. Schok. Mikhail Soeslov en mevrouw Eka- lerina Foertseva, leden van het presi dium van de Russische communistische partij worden vandaag in Rome ver wacht ter bijwoning van het partijcon gres van de Italiaanse communisten. Men neemt aan, dat zij van nabij de toestand willen bestuderexi in de Ita liaanse partij, die geschokt is door de gebeurtenissen in Hongarije. Taf Menaars. Twee achttienjarige Honga ren hebben van Koningin Elizabeth van Engeland een betrekking op Bucking ham Palace gekregen. Het zijn een kell- ner en een kappersleerling uit Boeda pest, die zullen beginnen als tafeldie naars. Ondeskundig'. Twintig kinderen zijn over leden en dertien liggen ernstig ziek in een ziekenhuis in Macedonië als gevolg van ondeskundigheid bij het toedienen van streptomycine-injecties bij de be handeling tegen hersenvliesontsteking, aldus is vanwege het kinderziekenhuis van df junirersiteit van Skoplje (Joe goslavië) bekendgemaakt. Alles wordt in het werk gesteld het leven van de dei-tien zieke kinderen te redden, maar er is niet veel hoop, aldus de bekend making. Cultuur. Het tijdschrift „Sovjet-cultuur", het orgaan van het Russische ministerie van cultuur, doet in een hoofdartikel een aanval op de litteraire en drama tische critici, die „geheel verkeerd in gaan tegen het beginsel van controle door de partij en door de staat van de kunst" door de mening te verkondi gen dat impressionistische schilderijen de enige ware kunst zouden vertegen woordigen. De houding van de criti ci ten opzichte van de poczie wordt als „onwetendheid en infantiel nihilisme" gekenschetst. 'i i ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 IN GROTTEN, die blijkens de daarin gevonden restanten, in het verre verleden door primitieve mensen bewoond zijn ge- geweest, worden herhaaldelijk afdrukken van verminkte handen aangetroffen. In de grot van Gargas in Frankrijk zijn on geveer 200 handafdrukken aanwezig, maar alle zijn afkomstig van verminkte han den. Dit wekt de indruk dat de mens in de Steentijd weinig compleet door het leven is gegaan. Nu mag het leven destijds erg gevaarlijk zijn geweest, en door de veelvuldige jachtavon turen mag de kans groot zijn geweest dat een gevangen of geschoten prooi nog een laatste hap naar de vingers van de jager deed, maar dit is toch een ontoereikende verklaring voor het feit dat alle handafdrukken, zonder een uitzondering, verminkingen vertonen. In de eerste plaats is in onze tijd het be staan voor handen en vingers veel riskan ter dan destijds, omdat machines van de meest uiteenlopende soorten voortdurend bezig zijn het leven der vingers te bedrei gen met sneldraaiende beitels, zagen, prie men of andere puntige uitsteeksels, en indien deze niet aanwezig zijn, kunnen persen ze in korte tijd verpletteren en kunnen zuren of andere bijtende stoffen ze aantasten. U kunt tegenwerpen, dat er in onze tijd alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om verwondingen aan machines en appa raten te voorkomen, althans tot een mini mum te beperken. Dat is juist, maar denkt u dat de mens in de oertijd dat zou hebben nagelaten bij het naderen of aanvatten van een neergeschoten of verwonde prooi? Daarom is het ongetwijfeld onjuist te ver onderstellen, dat alle gesignaleerde ver- minkingen aan dergelijke ongelukken te wijten zouden zijn. We moeten hier eerder denken aan een bepaalde cultus. Bij verschillende natuur volken was het afsnijden van vingertop pen niet ongewoon. Het is thans nog in zwang bij dwergvolken aan het Ngami- meer en bij sommige Indianenvolken van Noord-Amerika. Ook Cook maakte melding van hand- verminkingen op de eilan den in de Stille Oceaan. Bij de dood van een stam hoofd op de Fid ji-eilanden, moesten bijvoorbeeld 100 leden van de stam één van de vingertoppen offeren. En bij een secte van de Dravida's (de Beroela Kodo) wordt jaarlijks een feest gevierd, waarbij vrouwen de top van de ringvinger mogen afstaan. Stow vertelde voorts van Bosjesmannen, die als garantie voor een goede dood de ringvinger offeren, kortom, de cultus van het offeren van vingers komt nog veelvuldig voor en heeft zelfs in liet Europese beschavingsgebied sporen nagelaten in het zgn. handoffer tijdens de middeleeuwen. Men is dan ook zeer zeker gerechtigd aan te nemen dat de afdrukken van ver minkte handen, die uit de Steentijd tot ons zijn gekomen, eveneens met een be paalde cultus in verband moeten worden gebracht, vooral omdat de zojuist genoem de grot van Gargas, te oordelen naar de daarin gevonden restanten, in het bijzon der voor cultische doeleinden werd. ge bruikt. In dit verband is het niet onaardig ook eens iets te zeggen over de grot-steden, die thans nog bestaan. Daarover morgen. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2