Collecte Vluchtelingenhulp wordt terdege voorbereid Nederlandse afdeling van „Dickens Fellowship" wordt zaterdag gesticht Bijeenkomsten, filmvoorstellingen en borden met pakkende slagzinnen Het Zuidelijk Toneel naar Haarlem Kastanje verdwijnt COMITé HEEMSTEDE-HONGARIJE BurgerÜike Stnnd van Haarlem Sint Nicolaasfeest voor schooljeugd Twee toneel spelletjes Sinterklaas bezocht bejaarden Sinterklaas op bezoek bij Haarlemse speeltuinen Radio-opnamen van debat over orgelrestauratie Onderscheidingen bij Haarlemse brandweer Staking bij Bruvnzeel in Suriname ten einde Initiatief van G. Bomans en N. Andriessen Afdeling tribuutplichtig aan Engels moedergenootschap „Alles rustig" bij melkbezorging Sint vierde verjaardag in alle delen van Haarlem Schoolklas in Santpoort krijgt radiotoestel Vijf jaar wegens poging tot moord Met bulldozer beladen vrachtwagen te water Kort nieuws Engelse walvisvaartmij verkoopt deel van vloot Traan over het beleid der W alvisvaartcom missie Joden lijden in Egyptische concentratiekampen Opstandige kolonel Lubis gearresteerd? Arrestaties in Zuid-Afrika Strijd op Cuba ontbrand Onrust in Bulgarije Faillissementen WOENSDAG 5 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT ADVERTENTIE TE KOOP GEVRAAGD ANTIEKE MEUBELEN cn OUDE MAHONIE MEUBELEN zoals ronde tafels, stoelen, kleine mahonie meubeltjes, eanapé's. theestoven en? Mae beschadigd zi.jn, ook wurmgaatjes geen be zwaar. Brieven onder no. 4198 bur. v. d blad HAARLEM, 4 december 1956 ONDERTROUWD: 4 dec., A. Docter en W. A Kuiper; B. J. Coster en E. Kaper. S. Plooijer en W. D. Oosterbeek; D. ten Broek en J. A. van der Veek; P. van der Vijgh en 0. C. Kuijpers; R. Schornagel en A. M. Weij- mer; A. M. Bak cn C. M. Suiker; G. Brands en M, C. Prins; S. J. de Jong en P. Mons. BEVALLEN van een zoon: 1 dec., M. M. VinkeZonneveld; 2 dec., S. E. Hoekstra Faber; 3 dec., J. FonvilleRosenhart; E. van DoornVictor; F. AltmanBrinkman; 4 dec M. M. Mulder-Dams. BEVALLEN van een dochter: 1 dec., A. J. Meijer—Mantz; A. LammensKoster; 3 dec., B. Ii. van Cappelle.Jochems; H. van der Meij—Stokman; L, J. Burghoutvan Toom- bergen; 4 dec., K. E. van NordenKuipers. OVERLEDEN: 1 dec., B. Rouwkema, 73 L Zaanenlaan; 2 dec., A. C. Goedhart- verhagen, 70 j„ Hooimarkt; 3 dec., P. van der Pet. 79 j., Pieter Kiesstraat; J. van der Wateren—'Tijdgaat, 83 j., Ecndrachtstraat; M. W. van Buschbach, 72 j., Kamperlaan. Voor het eerst sinds zijn installatie is het vluchtelingencomité „Heemstede-Honga- nje" dinsdagavond weer op het Heemsteed- se raadhuis in vergadering bijeen geweest om, zoals de voorzitter, burgemeester mr. 'g. A. ridder van R.appard, verklaarde, het dagelijks bestuur in de gelegenheid te stellen de overige leden op de hoogte to brengen met de voorbereidende werkzaam heden voor de komende grote collecte op zaterdag 22 december. Het comité wil trachten met deze col lecte alle vorige in Heemstede gehouden in zamelingen te overtreffen, waarbij men zich tot doel heeft gesteld een totale opbrengst van dertigduizend gulden te bereiken. Hier voor is uiteraard een behoorlijke propa ganda noodzakelijk, welke nog deze weei< zal worden ingezet met de huis aan huis verspreiding van het door Rein Dirksen ontworpen affiche. Het formaat is betrek kelijk klein gehouden, zodat iedere Heem- stcedse ingezetene kan voldoen aan het na drukkelijk verzoek van het comité deze „laat voor zijn ramen te hangen. Daarnaast wordt dan nog twee keer een folder ver beid eveneens huis aan huis die aan de voorzijde de afbeelding van Rein Dirk- sens affiche toont en aan de achterkant een ontroerende foto van een gevluchte Hon gaarse moeder met haar baby. De tekst van de eerste folder bestaat uit een per soonlijk woord van de burgemeester, die van dc tweede, welke zaterdag 15 december wordt verspreid, bevat van hem nog oen korte herinnering aan de maandag daarop volgende te houden collecte. Verder zullen op de voornaamste punten van Heemstede de verkiezingsborden weer worden opgezet, maar in plaats van de namen der gegadigden voor parlement of gemeenteraad, vertonen zij thans de af fiches met de Hongaarse vlag. Een aardig idee is het naast elk bord een geschilderde thermometer van ongeveer een meter lengte te plaatsen, waarop men dagelijks de hoogte van de totaalopbrengst der eoi- t lecte zal kunnen aflezen. Het laagste daarop vermelde cijfer is duizend en het hoogste dertigduizend, met als bijschrift: „Om de top te halen, afdalen tot de bodem van uw beurs!" Ofschoon voor de collecte ook de politie en de brandweer hun medewerking reeds hebben toegezegd, heeft het comité be hoefte aan een zo groot mogelijk aantal collectrices en collectanten. Dames en he ren, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, wordt dan ook verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de secre taris van het comité: de heer W. M. van Hengelaar, Alberdingk Thijmlaan 53, Heemstede; telefoon 36433. Bijeenkomsten Aan de vooravond van de collecte, dus vrijdag 14 december, zullen in drie ge bouwen te Heemstede nog propaganda-bij- eenkomsten worden belegd. <•<••-.. .- In het Minerva theater zullen pastoor J. Drost en de journalist Eerdmans, die de tragische gebeurtenissen in Hongarije heeft- meegemaakt, het woord voeren. De jour nalist Hofland zal in het R.K. Verenigings gebouw spreken en in de Gereformeerde Kerk zullen mevrouw Elisabeth Schwartz, ds. J. Bronsgeest en de heer Bakker een toespraak houden. Indien mogelijk zal me vrouw Schwartz diezelfde avond ook nog in het Minerva theater en in het R.K. Ver enigingsgebouw spreken. De toegang tot deze bijeenkomsten zal geheel gratis zijn en het ligt niet in de bedoeling de bezoekers door middel van een collecte of op een an dere wijze tot een bijdrage te bewegen. Deze vergaderingen zijn uitsluitend bedoeld als propaganda voor de komende collecte. Er zal nog nader bekend worden gemaakt, aan welke, adressen de kosteloze toegangs kaarten kunnen worden afgehaald. Eveneens gratis is de toegang tot de kor te filmvoorstellingen in het Minerva the ater, welke zaterdag 15 december des mid dags van één tot vijf uur elk half uur ge geven zullen worden. Het comité laat hier telkens een aantal journaals vertonen van de tragische gebeurtenissen in Boedapest en de rest van Hongarije. Na afloop van deze voorstellingen zal evenmin worden gecol lecteerd. Ten slotte zal vrijdag 21 en zaterdag 22 december in het gebouw van de Neder landse Protestanten Bond aan de Postlaan door een groep lekespelers een kerstspel worden opgevoerd. Ook hiervoor is de toe gang gratis. Na afloop van deze voorstel lingen zal echter wel voor de Hongaarse vluchtelingen worden gecollecteerd. Aan het slot van de vergadering van het vluchtelingencomité verklaarde de bur gemeester zich bijzonder optimistisch ten opzichte van het financiële resultaat d<u komende collecte, op grond van de spon tane medewerking, die het comité reeds van vele zijden heeft mogen ontvangen. Gezien de ellende en het leed, welke de Hongaarse leclere ingezetene van Heemstede wordt verzocht biljetten met dit affiche van Rein Dirksen voor de ramen te hangen. vluchtelingen moesten ondervinden, achtte hij het dan ook de plicht van iedere Hoem- steedse ingezetene, er voor te zorgen da1 zijn bijdrage voor de collecte geen gift, maar een waarachtig offer zal zijn. Met „Jeanne en de rechters van Thierry Maulnier Vrijdagavond 14 december zal Het Zui delijk Toneel voor de eerste keer in de Haarlemse stadsschouwburg een voorstel ling geven. Het gezelschap, dat onder 'lei ding staat van Louis Saalborn en Lo van Hensbergen, werd in het begin van het jaar opgericht voor de bevordering en de ont wikkeling van het toneel in de zuidelijke provincies. In Haarlem zal een voorstelling worden gegeven van „Jeanne en de rech ters" van Thierry Maulnier in de vertol king van Willem Tollenaar en onder regie van Lo van Hensbergen. Het heeft het pro ces van Jeanne d'Arc tot onderwerp. Jean ne wordt vertolkt door de Belgische actrice Martha Gevers. Verder treden onder meer op Liane Saalborn, Lo van Hensbergen, Pe ter Aryans en Flans Culeman. De derde klassen, die woensdagmorgen de zaal van het Concertgebouw vulden als gast van het vijfenveertigste Onderwijzers St. Nicolaasfeest, hebben wat men noemt genoten. Het viel tenminste niet moeilijk vast te stellen dat de een-acter „De kok en de dieven" door Johan Schaake erin ging als koek. Het is dan ook een alleraar digst bedenksel van Schaake. De tekst is heel snedig, de figuren erg grappig en de situaties nu net wat een kind ervan ver langt. De acteurs betrekken telkens hun auditorium bij de gebeurtenissen, zodat men een prima verstandhouding krijgt als bij de poppenkast op de Dam. Het stukje werd daarenboven uitnemend gespeeld met die clowneske en soms caricaturale inslag, die voor een prettige overdrijving zorgden. Het contact met de zaal was er meteen. Het bleef gedurende het gehele stuk en leverde menig genoeglijk moment op van enthou siaste kreten uit de zaal, die aangroeiden tot een storm van stemmen, waarschuwend, vermanend, bevelend Zo leuk als het spel was ook de aan kleding. Niets had men nagelaten om de gebeurtenissen dat fleurig aanschijn te ver lenen, dat werkt op de fantasie van jeug dige toeschouwers. Geen wonder dat het toneelstuk evenzeer in de smaak viel als de zoetlekkernijen, die in de pauze werden uitgereikt. De onderwijzers verdienen er een hartelijk compliment voor. Zij hebben hart voor hun pupillen! Ali's avonturen Wie kennelijk ook met volle teugen geno ten hebben van het Onderwijzers Sint Ni colaasfeest, dat waren de leerlingen van de hoogste klassen, voor wie 's avonds Fred. Berens romantische fantasie „Ali's avonturen" werd opgevoerd. Dit kleurige stukje kindertoneel in Duizend-en-één- nacht-trant, bevolkt met niet minder dan dertig Oosterse prinsen, slaven, rovers cn handwerkslieden, appelleerde zo sterk aan de verbeeldingskracht van de jeugd, dat zelfs het meegebrachte (en uitgedeelde) snoepgoed nauwelijks aangeraakt werd. In opperste spanning werden de avonturen van het kieermakersknechtje Ali in het ro- verbos en aan het hof van de sultan mee beleefd. Gelukkig werd die spanning af en toe onderbroken door leuke liedjes en dans jes van Oriëntaalse schonen, waarbij men echt weer even op adem kon komen. Henk Bakker, die de regie voerde, slaagde er zo waar in ,alle heterogene elementen van kindertoneel, operette en showstuk tot een min of meer harmonieus geheel samen te smeden en het bovendien in een vrij vlot tempo te laten afwerken. De décors en de costuums waren een lust voor het oog. De pauzes tussen dc verschillende bedrijven werden gevuld met samenzang door de kin deren in de zaal, die vooral in de canons het verheugende bewijs leverden dat het zangonderricht op onze lagere scholen er wezen mag. Ook de ouders kregen trou wens hun beurt: samen zongen zij tussen het eerste en tweede bedrijf manmoedig een sinterklaasliedje, dat met stormachtige bijval van de jeugd beloond werd. Een al lerplezierigste avond! Postduivententoonstelling. De Jeugd- postduivenvereniging „Het Ooievaartje" houdt op zaterdag 8 en zondag 9 december in het gebouw „de Reisduif", Achterweg 2, Haarlem-noord haar jaarlijkse tentoonstel ling van postduiven. Ruim honderd dieren worden tentoongesteld waaronder zeer fraaie exemplaren. De tentoonstelling is geopend 's zaterdags van acht tot tien uur, en 's zon dags van tien tot vijf uur. Maandag 3 december heeft de afdeling Haarlem van de katholieke bond van be jaarden en gepensioneerden in het gebouw St. Bavo in Haarlem een feestmiddag voor haar leden gehouden. De zaal was geheel gevuld met ouderen, die met spanning op >ie komst van Sinterklaas wachtten. Toen de Sint eindelijk de zaal binnenschreed werd hij enthousiast toegejuicht. Zij knecht verwekte met zijn geestige opmerkingen een enorme hilariteit. Nadat Sinterklaas verscheidene leden op het toneel had ge roepen om hun verdiensten in het afgelo pen jaar te prijzen, werd er een grote ver loting van speculaaspoppen, banketstaven en palingen gehouden. In de pauze haalden de ouderen herin neringen op uit hun jeugd toen zij nog met hun vader en moeder het heerlijke avondje vierden. De toneelvereniging „Wij zijn niet bang" voerde het toneelstuk „De trekpleister" op en het bleek inderdaad, dat zij niet bang waren, want ondanks hun gevorderde leef tijd bestonden mejuffrouw Van Steen en mevrouw Van der Broek-Speet het om met veel élan jongemeisjesrollen te vervullen. Het was een stuk zonder pretenties, maar bleek uitstekend geschikt om de ouderen te vermaken. Op 21 december zal de bond in hetzelfde srebouw een kerstmiddag verzorgen, waar films zullen worden vertoond en kerstlie deren gezongen. Sint Nicolaas en zijn knecht hebben za terdag en zondag een bezoek gebracht aan de kinderen van de speeltuinverenigingen in Oud-Schoten. Zaterdagmiddag was er feest voor ongeveer driehonderd kleuters van ,Het Vondelkwartier" in het clubge bouw van deze vereniging aan de Vergier- deweg. Na het bezoek van Sinterklaas en Zwarte Piet hebben de kinderen genoten van een poppenkastvoorstelling. Om maar niet te spreken van de zak met lekkernijen, die zij mee naar huis kregen. Ook in het gymnastieklokaal van de Ko ningin Emmaschool aan het Roerdomp plein, waar ongeveer tweehonderdvijftig kleuters van de speeltuinvereniging „D.V.S-" samenkwamen, waren de Sint Nicolaasliedjes niet van de lucht. Natuur lijk waren de Sint en zijn zwarte knecht niet alleen gekomen om deze liedjes aan te horen, maar deelden zij met gulle hand het gebruikelijke snoepgoed en speelgoed uit. Ook hier werden de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn met grote en voor al „levendige" belangstelling gevolgd. Ruim tweehonderd kleuters van de speeltuinvereniging „Flof van Eden" heb ben zondagmiddag hun Sint Nicolaasfeest in het clubgebouw van „Het Vondelkwar tier" gevierd. Sint Nicolaas en Zwarte Piet kwamen hier in een open rijtuigje, getrok ken door een kittige ponny, hun opwach ting maken. Een paar aardige tekenfilm pjes voltooiden het programma, dat uiter aard besloten werd met de uitdeling van de snoeperijen, die nu eenmaal bij een Sint Nicolaasfeest behoren. Motorfiets botste op auto Dinsdagmorgen omstreeks ti,en,yopr ne- ,g.eri wilde .een 23-jarige loodgieter uit Haarlem op zijn motorfiets een voor hem op de Zandvoortselaan in de richting van de Flerenweg te Fleemstede rijdende NZH- bus inhalen. Flij zag echter niet, dat een voor de bus rijdende personenauto op het zelfde ogenblik links af de Laan van Bloemenhove insloeg. De loodgieter tracht te nog een ongeluk te voorkomen door mét de auto mee links af te slaan, maar kon niet vermijden, dat hij tegen de auto botste, waardoor hij kwam te vallen. Met schaaf wonden aan de benen en een gescheurde broek kon hij later zijn weg vervolgen. NCRV zendt gedeelte van discussies in gemeenteraad uit Naar wij vernemen zal de N.C.R.V. woensdag 12 december opnamen maken van het debat in de Haarlemse gemeente raad over de voorstellen van B. en W. van Haarlem voor de restauratie van het orgel van de Grote Kerk Het is de bedoeling van de radio-omroep vereniging gedeelten van de discussies de zelfde avond nog uit te zenden in haar pro gramma „Radiokrant voor Nederland". Met deze uitzending wil de N.C.R.V., die altijd veel belangstelling voor de orgelkunst heeft gehad, nog eens de aandacht vestigen op Haarlem als orgelstad en op het be roemde Chr. Müller-orgel in de Grote Kerk. Op maandag 10 december om acht uur zal in de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem aan de heer J. Loogen, onderbrandmeester en de heer J. van der Vecht, vrijwilliger eer ste klasse, de bronzen medaille van de Koninklijke Nederlandse Brandweervere niging worden uitgereikt. Brandmeester A. W. Roggeband en de heer A. C. J. Groo- tenboer, administrateur A eerste klasse, zullen het bronzen kruis ontvangen. Na afloop van de plechtigheid zullen in café restaurant Brinkmann de diploma's voor brandwacht tweede klasse en de prijzen voor de wedstrijdoefeningen worden over handigd. De werknemers bij Bruynzeel in Suri name, die sedei't twee weken staken we gens looneisen, hebben heden het werk hervat. De partijen zijn het eens geworden. De trotse kastanjeboom, die als een hinderlijkesta-in-de-weg jarenlang midden óp dé rijbaan bij de Zijlvest te Haarlem stond, wordt thans gerooid. Gisteren heeft de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen de boom van zijn kruin beroofd (zie foto) en vandaag is de rest van de kastanje verdwenen. Nu zullen door de reeds lang verbeide vluchtheuvels door Openbare Werken kunnen worden aangebracht. DE TOT NU TOE ONBEPAALDE maar zeer groot geachte invloed van de Engelse schrijver Charles John Huffam Dickens (1812—1870) op Nederland en het Nederlandse volk en de grote schare van bewonderaars van deze schrijver in ons land, zijn aanleiding geworden tot de oprichting van een Nederlandse tak van de beroemde Dickens Fellowship, die in 1903 te Londen is gesticht. Aanstaande zater dag zal de oprichtingsvergadering plaats hebben in „Kraantje Lek" te Overveen, 's middags om vijf uur. De Nederlandse afdeling van de Dickens Fellowship zal de eerste tak zijn van het genootschap in een ander dan Engels-sprekend land. Welis waar is in 1932 een poging te Kopenhagen ondernomen als de huidige Nederlandse, maar de Denen hebben sindsdien niets van zich laten horen dan de mededeling, dat hun genootschap weer ontbonden was. Een dertigtal individuele leden en de Pickwick-club uit Hilvarenbeek de laatste heeft zich onder de Nederlandse afdeling van de Dickens Fellowship ge plaatst zullen zaterdag de oprichtings vergadering bijwonen, die zal worden ge- 1 ;d door de beide initiatiefnemers God fried Bomans, letterkundige, en Nico An driessen, architect. Het doel van de Neder landse afdeling is de band tussen de Dickens-liefhebbers te verstevigen zo die er zou zijn, of te scheppen; vervolgens om rtror speurwerk de invloed van Dickens in Nederland te bepalen en tenslotte om feitelijke gegevens omtrent Dickens-en- Nederland te verzamelen. Bekend is reeds dat in Nederland de eerste vertaling van Dickens' werk is uitgegeven. Te schielijk De Hilvarenbeekse Pickwick-club heeft zich schielijker dan haar Engelse naam genoot bij de Dickens Fellowship gevoegd en zich onderdanig verklaard. „The Lon den Pickwick club", met George Bernard Shaw en Hillaire Belloc in de gelederen, werd onafhankelijk van, maar bijna ge lijktijdig met, de Dickens Fellowship op gericht, waarvan G. K. Chesterton een der eerste voorzitters was. De beide groepe ringen zijn pas vijf -aar later gefuseerd onder de naam Dickens Fellowship, welk genootschap „The Dickensian" uitgeeft, aanvankelijk een maandblad, later een viermaandelijks- en sinds kort een drie maandelijks blad. Niet oubollig Het Nederlands genootschap wil zich niet oubollig bezighouden met futiliteiten als „waar snoot Sam Weller zijn neus", maar het is niet uitgesloten dat deze toch als vrije tijdsbesteding zullen kunnen worden geapprecieerd. „De belangrijkheid van Dickens heeft niets met zijn roem te ma ken, die misschien groeien, misschien ver minderen zal", zei Chesterton al; „ook heeft Dickens' belangrijkheid niets te ma ken met het twijfelachtige onderdeel van de litteraire critiek op hem; onweerspre kelijk alleen is Dickens' grootheid in de ge schiedenis als een menselijk gebeuren". De Nederlandse afdeling van de Dickens Fellowship is evenals de andere zeven tig afdelingen in de Engels-sprekende lan den dat zijn horig aan het Engelse moe dergenootschap, dat van de Nederlandse af deling jaarlijks een guinea (ongeveer f 11), hoopt te ontvangen. Een vertegenwoordi ger uit Engeland zal zaterdag ter plaatse Kraantje Lek de oprichting in ogen schouw nemen. Het is waarschijnlijk dat de Dickenskenner H. Prenen de oprichting tijdens de bijeenkoms' zal bestrijden. Ook vanmorgen is de sanering van de melkbezorging in Haarlem. Bloemendaal en enige omliggende gebieden zonder grote moeilijkheden verlopen. „Alles rustig" was het commentaar, dat wij ontvingen van de instanties, bij wie men klachten over de melkbezorging kan uitbrengen. Het aantal klachten bij de vertrouwenscommissie van de melkhandel was ook deze dag beperkt. Deze commissie telefonisch bereikbaar onder nummer 18915 stelt een objectief onderzoek in, maar heeft hieraan slechts nog korte tijd behoeven te schenken. De ontmoetingen tussen sanerende melkbezor gers en zogenaamde „vrije handelaren" verlopen collegiaal en geven geen aanlei ding tot moeilijkheden. Sinterklaas heeft vandaag zijn verjaardag gevierd. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft hij onvermoeibaar vele Haarlemse kinde ren bezocht. Vanmorgen meerde één van zijn privé-motorjachten aan de oever van het Spaarne bij de Koudenhornkazerne, waar ruim tweehonderd kinderen op hem stonden te wachten. Omzwermd door Zwarte Pieten, voorafgegaan door herau ten, schreed de Sint tussen de hagen op gewonden kleintjes en werd in de onder officierskantine verwelkomd door de gar nizoenscommandant, luitenant-kolonel G. van der Mey. De soldaten, de besturen van de offi ciers- en onderofficiersmess en vele andere militaire instanties hadden voor deze gele genheid geld bijeengebracht, waarvan de geschenken voor de geadopteerde kinderen werden gekocht. Zoals het goede „pleeg vaders" betaamt hebben de soldaten hun vrije uren gebruikt voor het kopen van cadeaus, het versieren van de zaal en het verrichten van honderd en één kleine werk zaamheden teneinde het feest te doen sla gen. En het is geslaagd, want de kinderen hebben zich uitstekend vermaakt met een poppenkast, een sneltekenaar en twee jolige zwarte Pieten, waarna zij gesmuld hebben van banketstaven en chocolademelk, die.de soldaten-koks voor deze gelegenheid extra lekker hadden toebereid. Vervolgens spoedde Sinterklaas zich naar het Concertgebouw, waar vele honderden kinderen van de eerste klassen der Haar lemse lagere scholen zich afvroegen, waar hun „vriend" toch zo lang bleef. Te oor delen naar de glunderende gezichtjes heb ben zij genoten van het standje, dat Sin terklaas zijn stoute knecht, die de kleintjes aan hel schrikken had gemaakt, gaf en van de twee mooie films, die werden vertoond. De klaverjasclub van de personeelsver eniging van de K.L.M. heeft, in het kader van de Vara-speelgoedactie, de jeugdige medewerksters van het Haarlems Jeugd theater geadopteerd en hen gisteravond vier december in het gebouw Cultura in Haarlem een feest aangeboden. Elk kind kreeg een groot pakket met enkele waarde volle geschenken, alsmede een zak gevuld met lekkers. Zo kunnen ook de jeugdige circusartiesten terugzien op een geslaagd feest. Des middags had het Haarlems Jeugdtheater reeds een intiem feestje ge vierd, waarop Ruurd Sannes met zijn be kende poppentheater een voorstelling gaf van het sprookje Assepoester. Het personeel van de hoofdwerkplaats van de Nederlandse Spoorwegen, van een Haarlemse kousenfabriek en de Harten- 1 istschool uit Bloemendaal hebben kinderen van de vele kindertehuizen geadopteerd. Vanavond zal de Sint het nog heel erg druk hebben, maar morgen zal hij ver moeid maar ongetwijfeld voldaan van zijn vakantie kunnen genieten met het besef, dat hij dit jaar weer heel veel kinderen gelukkig heeft gemaakt. Als Sinterklaassurprise voor deelneming postzelactie Sint Nicolaas heeft met medewerking van enkele grote bedrijven voor een ver rassing gezorgd voor verscheidene school klassen in Nederland, die meegedaan heb ben ;.$an _d§,..,kyic)ei;P9^egelactie. Rulpi ,17.0ÖQukindece«i ini Nederj^nd hebben aan deze a'ctie deelgenomen' en aan twintig schoolklassen in Nederland is een verras sing te beurt gevallen. De toewijzing was bijzonder moeilijk, want alle kinderen heb ben hun best gedaan. Met medewerking van een notaris is Sint Nicolaas er echter ingeslaagd de prijzen te verdelen. Tot de prijswinnaars behoort klas 5b van de Adolf van Nassauschool te Santpoort, die een radiotoestel voor schoolgebruik zal ont vangen. De andere prijzen bestonden uit vakan tiereisjes van veertien en zeven dagen en twee- en eendaagse schoolreisjes. De rechtbank te Amsterdam heeft de 33-jarige bankwerker M. C. V. uit Amster dam wegens poging tot moord op de 36- jarige hulpmonteur P. W. veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Er was zes jaar geëist. De verdachte was vorig jaar als kostgan ger bij de monteur en diens vrouw komen wonen. Er ontstond een ongeoorloofde ver houding tussen de vrouw en de kostganger, die besloot haar man uit de weg te ruimen. Op 7 juli nam hij de monteur op zijn mo torfiets mee naar een stille plek in het Gooi, waar hij hem met een stuk ijzer op het hoofd sloeg. De monteur werd zeer ern stig gewond maar bracht er het leven af. Bij het voor de oever zwaaien van de R.T.M.-veerboot, die de veerdienst Middel- harnis-Hellevoetsluis onderhoudt, begon dinsdagmiddag omstreeks vijf uur een zes- tons-vrachtwagen toebehorende aan de firma Troost te Pernis en beladen met een achttonsbulldozer, plotseling te rijden. De wielblokken waren niet in staat het kolos sale gevaarte in bedwang te houden. De 42- jarige chauffeur W. den Ouden uit Pernis poogde met remmen de vrachtwagen tegen te houden, maar hij slaagde hierin niet. Op het laatste nippertje kon hij de cabine nog verlaten. Met een geweldig gekraak drong de zware wagen door de stalen reling van de veerboot en dook in de diepe tramhaven, welke ter plaatse ongeveer zeven meter diep is. BINNENLAND Zes series. Volgend jaar zal de Staats loterij beginnen aan uitgifte van een zesde serie, welke waarschijnlijk einde van 1957 volledig zal zijn. De eerste vijf series zijn thans volledig zodat men over moet gaan tot deze uitbreiding. De minister van Finan ciën heeft toestemming gegeven tot uit gifte van de zesde serie. HAARLEM EN OMGEVING Benoeming. De heer J. J. Joosse, onder wijzer aan de Hartenlustschool te Bloemen daal is benoemd tot leraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Doe- tinchem. Aangereden. Ter hoogte van de Eem- straat is dinsdagavond op de Rijksstraatweg te Haarlem een twaalfjarige jongen door een personenauto aangereden. Hoewel de jongen geen zichtbaar letsel had opgelopen, is hij ter observatie in de Mariastichting opgenomen. EDINBURGH, (Reuter) De maat schappij Chris Salvesen te Leith, een van de grootste walvisvaartondernemingen in de wereld, zal een deel van haar vloot aan een Japanse onderneming verkopen. Het be treft hier een fabrieksschip, de „Southern Venturer" en 7 vangschepen. De aankoop prijs is naar vernomen wordt ongeveer 3 miljoen pond sterling. De maatschappij deelde mede, dat zij haar schepen verkocht, omdat de politiek van de internationale commissie van de walvisvaart van zodanige aard is, dat een economisch functioneren van de walvis vaart onmogelijk is. Een woordvoerder van de maatschappij zeide, dat de transactie ge regeld is. Flet bericht van de verkoop werd per telegram ter kennis gebracht van de expeditie der maatschappij, die onderweg is naar het Zuidpoolgebied en van het sta tion voor de walvisvaart te Leith Harbour in Zuid-Georgia. In de telegrammen wordt er op gewezen, dat de maatschappij her haaldelijk de aandacht van de regering heeft gevestigd op het effect, dat de poli tiek van de internationale commissie voor de walvisvaart heeft op het gebruik van de schepen voor de walvisvaart. Deze poli tiek moedigt het zenden van nieuwe Pana mese, Japanse en Russische expedities aan. PIAIFA (Reuter) Joolse vluchtelingen die uit Cairo en Alexandrië in Haifa zijn aan gekomen. hebben verklaard dat alle Joodse eigendommen, kostbaarheden en zaken door de Egyptische overheid verbeurd zijn ver klaard. Voorts zouden vele familieleden en vrienden naa.r concentratiekampen zijn ge stuurd, waarna men niets meer van hen had vernomen. De toestanden in de kam pen zouden „verschrikkelijk" zijn. Volgens Israëlische functionarissen in Haifa hebben meer dan 1200 Joodse vluchtelingen Europe se havens bereikt. Meer dan 400 van hen hebben de wens te kennen gegeven, naar Israel te emigreren. El Sayed Kader Hatem, directeur-gene raal van het Egyptische departement van Voorlichting, heeft ontkend dat er Joden met de Egyptische nationaliteit zouden zijn uitgewezen. De grondwet verbiedt dit, zo zei hij. Twee Italiaanse legervliegtuigen zijn uit Israel in Cairo aangekomen met een aantal zwaargewonde Egyptische krijgsgevangenen. Flet transport was door de Egyptische en Is raëlische autoriteiten goedgekeurd. DJAKARTA (ANP) Volgens berich ten in Djakarta zou kolonel Zulkifli Lubis, voormalig waarnemend chef-staf van het Indonesische leger, die beschuldigd wordt een complot te hebben gesmeed om de re gering omver te werpen, zijn gearresteerd. Lubis verliet zijn woning ongeveer een maand geleden. Hij was door de chef-staf. generaal-majoor Nasution ter verantwoor ding geroepen wegens politieke activiteiten, maar Lubis verscheen niet. Hij bleef sinds dien onvindbaar, maar in een open brief, gepubliceerd in de Djakartaanse kranten verwierp hij alle beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. Een woordvoerder van het leger weigerde heden het bericht, dat Lubis gearresteerd is, te bevestigen, noch te ontkennen. Hij verklaarde, dat hij niet gemachtigd was een verklaring over deze kwestie af te leggen. JOHANNESBURG (Reuter) Recher cheurs van de veiligheidsdienst der Zuid- afrikaanee politie hebben vandaag kanto ren van verschillende organisaties in Zuid- Afrika doorzocht. Honderdveertig mensen zijn op beschuldiging van „verraad" aange houden, zo heeft het hoofd van de veilig heidsdienst, majoor Spengler, bekendge maakt. Onder meer zijn kantoren van het „Nationale Afrikaanse Congres" en het „Indiase Congres" doorzocht. De actie vloeit voort uit een diepgaand onderzoek dat de Veiligheidsdienst in het afgelopen jaar heeft gedaan. HAVANA (UP/Reuter) Troepen van de Cubaanse regering zijn in gevechten ge wikkeld met opstandelingen in de provin cie Oriente. Zondag zijn de opstandelingen op de zuid-west kunst van Cuba geland, maar vandaag is de strijd pas ontbrand. De regering heeft een 600 man en de op standelingen ongeveer 400 man in dit ge bied. De autoriteiten hebben toezending van ziekenauto's, medicamenten en bloed- plasma gevraagd. De zuster van de opstandelingenleider, Fidel Castro, heeft tegenover het Mexi- vaanse blad „Ultimas Noticias" verklaard, dat het aantal opstandelingen vijftigdui zend bedraagt. BELGRADO (Reuter). Dagelijks komen in Belgrado berichten binnen over onrust in Bulgarije. Volgens de laatste zouden meer dan 200 legerofficieren wegens poli tieke onbetrouwbaarheid ontslagen zijn. Twee generaals zouden gedegradeerd en van hun commando ontheven zijn. De Bulgaarse regering zou de gevangen gezette politicus van de boerenpartij Dimi- tar Gicav een functie in de regering hebben aangeboden, maar deze zou geweigerd heb ben. Verder werd melding gemaakt van de monstraties en ondergrondse activiteit. De arrondissementsrechtbanK te Haarlem heeft in staat van fail'issement verklaard: D van der Kamn. transport-ondernemer, Mo- lukkenstraat 56, Haarlem. Rechtcr-commis- saris: mr. J. D. Vink en curator: mr. V/. Glastra, advocaat en procureur, Jansweg 52. Haarlem. B. Bijkerk, schilder, Boeweg 1 a. Be. er- wijk. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. A. M. M. Leesberg, advocaat en procureur. Vondellaan 20, Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn -m 3 december ge ëindigd de faillisementen van: C. Vissers, handelende onder de firma Commanditaire Vennootschap „Vissers Ma chinefabriek" C.V., wonende te Hoorfddorn. gem. Haarlemmermeer, Kruisweg 1143 en van de n.v. Kwekerij „Meerzicht", statutair gevestigd te Aalsmeer, Aalsmeerderdijk 212. Bij beschikking van de rechtbank is in het faillissement van C. Schrader en C. Schrader —Herders, wonende te Haarlem, Korte Poel laan 23 a, een textielatelier exploiterende, in de plaats van mr. K. H. C. Arts, tot curator benoemd mr. A. J. Fibbo, advocaat en procureur. Nieuwe Gracht 53 te Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3