Olympisch allerlei In eindstrijd van voetbaltoernooi speelt Joegoslavië tegen Rusland De Olympische Spelen in cijfers Spelen 1956 Bulgaren kwamen tegen Russen met 1-0 voor, maar verloren toch nog Murray Rose snel in z wem wedstrij den Souvenirs GYMNASTIEK WA TER POLO ZEILEN SCHIETEN SCHOONSPRINGEN MEDAILLES u.iinSDAG 5 DECEMBER 1956 0 tïlirv' Ral voor Russen Op 6 december zal de vereniging Austra lië—USSR een bal organiseren ter ere van de Russische Olympische ploeg. Daarvoor zullen, naast de voltallige Russische ploeg, ongeveer duizend gasten worden uitge nodigd. Het Turkse (regerings)tabaksmonopolie laat de Turkse atleten, journalisten en andere Olympische reizigers links en rechts pakjes Turkse sigaretten uitgeven, die speciaal voor de gelegenheid verpakt zijn. Op deze verpakking staan de vijf Olympische ringen en de beroemde woor den van baron de Coubertin: „Het deel nemen is belangrijker dan het winnen". Kampioen 1896 Nu de Olympische Spelen in Melbourne sinds anderhalve week de aandacht vragen, volgt ook in de Verenigde Staten de 87- jarige James B. Connolly in Boston, die in 1896 in Athene de eerste Olympische kam pioen sedert 1500 jaar werd, liet verloop met meer dan gewone belangstelling. Connolly, Amerika's nationale kampioen hink-stap-sprong, trad op de eerste dag der Spelen het stadion binnen, waar naar schatting 150.000 toeschouwers de plechtige opening hadden bijgewoond. Na zijn twee de sprong van 13,7 meter deelde Prins George van Griekenland de verbaasde jongeman mede dat hij in deze eerste Olympische wedstrijd kampioen was ge worden. „Ik stak het terrein over", vertelde Con nolly, „en daar zette onverwacht het mu ziekkorps het Amerikaanse volkslied in en werd de vlag in top gehesen. De mensen riepen „nike, nike" (winnaar, winnaar) en ik zag enkele matrozen en officieren van een Amerikaanse kruiser, die in de haven lag, geestdriftig juichen. Het duurde even voordat ik besefte dat ik de eerste kam pioen na 1500 jaar was en ik voelde het als een buitengewoon moment in mijn leven". Connolly is na zijn lang en avontuurlijk leven nog vitaal en een harde werker. Hij werkt nu aan het 26ste deel van zijn zee verhalen. Ter erkenning van zijn verdien sten op litterair gebied ontving hij een aantal jaren geleden het eredoctoraat in de letteren van de Fordham Universiteit. Hij is jarenlang Europees correspondent van een aantal Amerikaanse bladen en tijdschriften geweest. Eenvoudiger Zestig jaar geleden werden er geen se lectiewedstrijden gehouden; een atleet die aan de wedstrijden wenste mee te doen behoefde slechts een formulier in te vul len en te zorgen voor het nodige geld voor zijn overtocht heen en terug en zijn verblijfkosten! Het is dan ook niet te ver wonderen, dat die eerste keer slechts twaalf Amerikanen de grote reis maakten. Zij kwamen na een boot- en treinreis van zestien dagen in Athene aan. In Napels werd Connolly van zijn portefeuille be roofd; de dief werd gegrepen, maar de politie eiste dat de bestolene in Napels zou blijven totdat de zaak zou voorkomen. Connolly weigerde. Zijn geld was ver dwenen, maar hij had gelukkig zijn trein kaartje nog en kon met zijn ploeg naar Athene doorreizen. Hij had er op gerekend vóór de grote krachtproef nog een dag of twaalf te kun nen oefenen. „U kunt zich onze verbazing indenken", aldus Connolly, „toen wij de dag na onze aankomst onmiddellijk de strijd met onze tegenstanders uit andere landen moesten aanbinden. Dat werkte enigszins op onze zenuwen, want de mees ten van ons hadden hun atletiekschoenen enkele maanden niet aangehad. Wat toch was het geval? Wij waren bij het uitstip pelen van onze reis uitgegaan van de Juliaanse kalender, terwijl de Grieken zich in die dagen natuurlijk nog aan de Gre goriaanse tijdrekening hielden. Het was een bittere teleurstelling, maar er was niets aan te doen en we moesten onze plicht doen". Vuur dienst Negen jonge Australiërs houden dag en nacht toezicht op de installatie in de sta diontoren waarop de Olympische vlam brandt. Zij zorgen voor een voortdurende gastoevoer, voor het regelmatig en voort durend branden van de vlam, die uit Griekenland naar Melbourne werd ge bracht. Zij zijn allen studenten van de universiteit van Melbourne en hebben, voor zij met hun werk begonnen, ver schillende malen met de gascylinders en de installatie-zelf gerepeteerd. Zij werken in ploegen van twee man. De negende heeft de leiding over de gehele „vuur- dienst". De vlam kan windstoten van meer dan 160 km per uur verdragen zonder te doven. En zelfs wanneer dat mocht gebeuren zal het Olympisch vuur niet uitwaaien, want dan brandt er allang een reserve-vlam. Ieder uur worden de gascylinders door nieuwe vervangen, en wanneer dit gebeurt worden er drie vlammen tegelijk gereed gemaakt, zodat er altijd wel één in orde is wanneer er iets mocht misgaan. Nu het einde van de zestiende Olympische Spelen in zicht raakt en in nog slechts enkele takken van sport of onderdelen daarvan beslissingen verkregen moeten worden, wordt de uittocht van de atleten steeds groter. Gisteren bijvoorbeeld verlieten niet minder dan 125 Russen het Olympische dorp en scheepten zich in op de „Gruzia", terwijl groepen Oostenrijkers, Uruguezen, Fransen, Italianen en Japanners zich voor vertrelf ge reed maakten. Intussen vielen echter ook vandaag weèr enkele belangrijke beslissingen. Bij het zeilen bijvoor beeld. De Zweden behaalden de gouden medaille in, dé 5,5 m2 klasse, gevolgd door Groot Brittannië en Austra lië. Ook in de Drakenklasse bleken de Zweden uitein delijk het snelst, hetgeen eveneens met goud werd be loond. In deze klasse kwam het zilver en het brons in handen van Denemarken en Groot Brittannië. De Ver enigde Staten wonnen voorts in de Starklasse, gevolgd door Italië en Bahama en in de Finnklasse was de volg orde: Denemarken, België, Verenigde Staten. Bij de Sharpies boekten de Australische zeilers een overwin ning. Zij werden gevolgd door Nieuw Zeeland en Groot Brittannië. Tegen de zege van de Australiërs dienden overigens de Fransen een protest in, maar daarover werd nog geen beslissing genomen. Bij de vrije oefenin gen voor dames (gymnastiek) werden twee gouden medailles uitgereikt, aangezien de Hongaarse Agnes Keleti en de Russin Larisa Latynina gelijk eindigden. De Roemeense Elena Margarit legde beslag op de bronzen medaille. Het paardvoltigeren werd verder gewonnen door de Russin Larisa Latynina en vlak achter haar haar landgenote Tamara Manina en de Zweedse Ann Sofi Colling. Bij de heren vielen de beslissingen nog niet. Het meest opmerkelijke moment beleefden de vele toe schouwers bij het herenturnen toen een lid van de Australische ploeg, de achttienjarige David Courley, bij zijn oefeningen met zijn uniform verward raakte en op het laatst bewegenloos vastgekneld zat aan de rekstok, zodat hij zich absoluut niet meer kon bewegen. Officials hebben hem tenslotte uit zijn netelige positie moeten verlossen. HET GROTER UITHOUDINGSVERMOGEN van de Russen heeft de doorslag gegeven in de halve finale tussen Rusland en Bulgarye in het Olympisch voetbaltoernooi. In de normale speeltijd kwam geen van beide ploegen tot een doelpunt. In de verlenging nam Bulgarye een 10 voorsprong, maar toen de Bulgaren uitgespeeld raakten maakten de Russen twee doelpunten. In de finale moeten de Russen het tegen de Joegoslaven opnemen en krygen zij dus gelegenheid de nederlaag te wreken die slavië geleden hebben. zij in 1952 in de kwartfinale tegen Joego- In de vijfde minuut van de verlenging namen de Bulgaren een voorsprong toen Kolev scoorde met een schot van vijftien meter afstand. Dezelfde speler miste negen minuten later de kans van de wedstrijd toen hij, na de gehele Russische verdedi ging „genomen" te hebben, in de han' van doelman Iachine schoot. In de 21ste minuut van de verlenging maakte midvoor Streltsov gelijk met een magnifiek schot van 20 meter afstand. De Bulgaren waren toen volkomen uitgespeeld en Rusland nam het spel in handen. Rechtsbuiten Tatouchine bracht Rusland in de 26ste minuut in de finale, door de bal in het net te werken tijdens een doel- worsteling. De in Engeland geboren Australiër Murray Rose een 17-jarige jongen, vege tariër, die iedere dag een portie fruit verorbert dat klaargemaakt is uit zeewier, door zijn moeder speciaal voor- hem verzameld zag zijn grote wens in vervulling hij op het Olympisch podium gouden plak in ontvangst kon nemen. Rose had een voortreffelijke wed strijd gezwommen in de uitstekende tijd van 4 min. 27,3 sec., waarmee hij het Olym pische record van 1952, van de Fransman Jean Boiteux, met 2,7 sec. verbeterde. Na de start namen de Japanner Yama- naka, de Australiër Rose en de Amerikaan Breen de leiding. Tot het eerste keerpunt lagen zij vlak bij elkaar met 1lengte voorsprong op de andere vijf concurren ten. Breen was de eerste die het tweede keerpunt nam met enkele centimeters ver schil op de Duitser Hans Zierold, die op de tweede 50 meter enorm was komen op zetten en zich bij de kopgroep had gevoegd. Na 150 meter had de Japanner Yamanaka de leiding overgenomen met Rose en Breen op de hielen. De Duitser Zierold lag toen in vierde positie. Na 200 meter lagen Yama naka en Rose gelijk. De chronometers wezen toen 2 min. 11 sec. aan. Béide zwem mers hadden op dat ogenblik een kwart lengte voorsprong op Breen. Na 300 meter was de positie weinig ver anderd. Rose begon zich daarna langzaam los te maken van de Japanner, die verwoed vocht om gelijk te blijven met de Austra liër. Maar Rose vergrootte zijn voorsprong tot een kwart lengte. Breen was toen al één lengte achter Yamanaka. Het veld achter deze drie leiders lag al volkomen uit elkaar. De Duitser Zierold was voorbijgesreefd door de Australiërs O'Halloran en Winram, terwijl Nonoshita (Japan) als zevende volgde, als laatste ging de Italiaan Romani door het water. Op de laatste 100 meter liep Rose nog iets verder uit op Yamanaka en vlak voor het einde begon de Australiër zo verschrik kelijk te spurten, dat de halve lengte voor sprong op de Japanner zienderogen groter werd. Met anderhalve lengte voor de Ja panner tikte Rose aan. Breen volgde als derde op 4 lengten achter de zilveren médaillewinnaar Yamanaka. Zierold had in de sprint de Australiër Winram nog kunnen voorbijschieten, zodat hij zich als vijfde achter O'Halloran klasseerde. Naar gevoel „Ik zou het wereldrecord hebben kunnen verbeteren, maar niemand heeft mij ge holpen", verklaarde de Australiër Murray Rose na zijn overwinning lachend. „Ik heb de eerste 200 meter te langzaam gezwom men", voegde hij er aan toe, „want in plaats van 2 min. 10 sec., die ik mij zelf had ge steld, wezen de chronometers 2.11,6 aan". „Ik had verwacht dat de andere concur renten direct na de start sterk zouden zwemmen. Ik wilde er niet alleen tussen uit gaan. Ik heb nu geen wereldrecord ver beterd, mar ik ben Olympisch kampioen en ik heb met de Olympische recordtijd van 4.27.3 het wereldrecord van de Amerikaan Konno op 0,6 sec. benaderd". De laatste woorden van Murray, voordat hij aan de start verscheen voor de finale van de 400 meter, waren: „Ik voel mij ver schrikkelijk naar. Ik heb het idee dat mijn benen gekneusd zijn". Maar de Japanner Yamanaka, die de zilveren médaille won, heeft hiervan tijdens de wedstrijd niets kunnen merken. Deze verklaarde eenvou dig: „Ik kon niets tegen de kracht van Murray doen". Records De Australiër Murray Rose heeft van daag het Olympisch record op de 1500 me ter verbeterd toen hij zijn serie won in 18 minuten 4.1 seconden. Rose versloeg de Japanner Yam Naka met 0.2 seconden in de eerste serie. Rose nam de leiding van de Japanner over toen nog vier van de dertig banen gezwommen moesten worden. In de laatste meter ving hij de felle eind sprint van de Japanner op en hij verbeter de het Olympisch record van de Amerikaan Ford Konno met niet minder dan 26.2 se conden. Ook de Japanner bleef onder de tijd van Konno. Derde werd de Canadees Bill Staler, voor wie 18.51.6 genoteerd werd. Marley Shriver (Verenigde Staten) brak het Olympisch record 400 meter vrije slag dames, toen zij haar serie won in 5:07.6. In 1952 was het Olympisch record door de Hongaarse Valerie Gyenge op 5:12.1 ge steld. In de derde serie haalde de Austra lische Dawn Fraser 5:02.5 en vervolgens maakte de Australische Lorraine Crapp er in de vierde serie 5:00.2 van. George Oneka, een 17-jarige HBS'er uit Honoloeloe werd in de tweede serie van de 1500 meter derde achter de Australiër Gary Winram en de Japanner Aoki. Deze serie ging veel langzamer dan de eerste. Winram had aan 18:35.7 voldoende om te winnen. De overige twee series van 1500 stonden op het program van woensdagavond. De snelste acht van de series kwalificeren zich voor de finale van vrijdag. Pat won weer Mrs. McCormick, vrouw van de coach van de Amerikaanse springersploeg en de moe der van een kind, maakt een goede kans de ling van haar grootste prestatie van Hel sinki het winnen van zowel het schoon- springen als het torenspringen heeft met grote overmacht het schoonspringen gewonnen. Mrs. McCormick vrouw van de coach van de Amerikaanse springersploeg en de moeder van een kind, maakt een goede kans de eerste te worden in de geschiedenis van het Olympische springen die op twee achter eenvolgende Olympische spelen tweemaal een gouden plak wint. Lange tijd heeft het er naar uitgezien dat alle drie médailles voor de Amerikaanse dames zouden zijn. Op zeker ogenblik kwam de Canadese Irene McDonald niet goed uit op de plank en zij moest opnieuw beginnen. Dit bezorgde haar een slecht cijfer en zij viel terug naar de vierde plaats en huilde bittere tranen. Door deze pech van Irene McDonald kon de Amerikaanse Tijdens de halve finales ploeg-achter- volging wielrennen 4000 meter kwam de Italiaanse renner Virginio Pizzali bij een aflossing te vallen waardoor hij zijn linker sleutelbeen brak en bewus teloos naar een ziekenhuis moest wor den vervoerd. De Italiaanse favoriet Pizzali vlak na zijn val. Wmmm Pi P öll I •- Jeannen Stunyo opschuiven naar de twee de plaats en zij liet zich niet meer ver dringen. Zij kreeg de zilveren médaille, maar miss McDonald herstelde zich schit terend en zij verdrong de 19-jarige Ame- rkaanse Barbara Gilders van de derde plaats. Mrs McCormick, die met iedere sprong haar voorsprong vergrootte, verzamelde in totaal 142.36 punten en de kenners ver klaarden dat zij zelden zulk fraai werk op de sprinkplank hebben gezien. Waterpolo Rusland heeft met 31 gewonnen van de Verenigde Staten. Ge leid door Mchvenieradz speelden de Russen voor de rust sterk aan vallend, terwijl zij in de tweede helft het accent op de verdediging leg den. De ruststand was 20 in het voordeel der Russen door doelpunten van Mchvenie radz en Gvakria en slechts een fenomena le redding van doelman Bob Horn voor kwam een derde doelpunt. Een minuut na de hervatting scoorde Ross voor de Ameri kanen, maar zes minuten later stelde Mchvenieradz de Russische overwinning veilig. Goud voor Italië In de finale van de ploeg achtervolging over 4000 me ter heeft de Italiaanse wie lerploeg (Faggin, Gasparel- la, Domenicali, Gandino) de gouden médaille gewonnen door een overwinning op Frankrijk (Vermeulin, Le- cante, Bianclii, Graczyk), die niet onverwacht kwam. De Italianen noteerden 4.37.4, nieuw Olym pisch record, de Fransen 4.39.4. Italië nam de leiding vanaf de start en behield die gedurende drie ronden, toen de Fransen een tegenaanval lanceerden en na vier ronden gelijk kwamen. De positie bleef een ronde lang gelijk, maar daarna ver hoogde de formidabele Italiaanse ploeg het tempo en liep eerst meter na meter, daarna lengte na lengte uit. Na de negende ronde was het verschil 10 lengten, en bij de finish was het tientallen meters. Zo moest Frank rijk zich met de zilveren médaille verge noegen. De bronzen viel aan Groot-Brit- tannië ten deel dat Zuid-Afrika klopte in een rit voor de derde plaats. In de eerste halve finale sprint versloeg Rousseau, imposant van kracht en van snel heid, Johnston in twee ritten. Pesenti was in de tweede halve finale te ervaren en ook te snel voor Ploog, die echter een protest indiende tegen de Italiaan wegens hinde ren in de derde en beslissende rit van hun halve finale. Verrassing Voor de halve finales 2000 meter tandem klasseerden zich Australië, Groot-Brittan- nië, Tsjechoslowakije en Italië. De Britten Pat McCormick, het Ameri kaanse meisje dat evenals vier jaar geleden het schoonsprin gen won met sprongen zoals zelfs de deskundigen op dit gebied zelden of nooit tevoren zagen. Brotherton-Thompson zorgden voor een verrassing door de Franse favorieten Vidal- Gruchet uit te schakelen na vier valse starts, veroorzaakt door hardnekkige sur place's. De Britten moesten tenslotte het eerst vertrekken, reden twee ronden aan kop en wisten zich daar te handhaven, ook toen de Fransen hun eindspurt inzetten. Na hun sensationele zege in de kwart finales 2000 tandem zijn de Britten Bro- therton-Tompson in de halve eindstrijden uitgeschakeld door het Tsjechische duo Foucek-Machek. De Britten leidden vrij wel tijdens de hele race en toen hun tegen standers de eindspurt inzetten, vochten ze furieus terug. Toch eindigde dit slotduel in een Tsjechische zege met een kwart wiel voorsprong. Hockeyers klagen Leden van de hockey- ploegen van Groot-Brit- tannië, Pakistan en India hebben bij het bestuur van de Internationale Hockey Federatie ge klaagd over het slechte terrein, waarop het Olym pisch toernooi moet wor den gespeeld. Hun voornaamste bezwaar was het feit dat het veld buitengewoon glad is. De president van de FIH, jhr. L. J. Quar- les van Ufford echter heeft deze klachten afgewezen. Volgens hem waren de velden goed, terwijl hij er bovendien op wees dat in de r-eglementen van de spelen, samenge steld door de internationale federatie, ner gens staat aangegeven dat hockey niet zou mogen worden gespeeld op een glad ter rein. Niet terug Van twee leden van de Hongaarse ploeg, een snelwandelaar en een zwemster, staat het reeds vast dat zij niet naar hun land zullen terugkeren. De snelwandelaar Janos Somogyi heeft van zijn vrouw een telegram ontvangen waarin zij hem mededeelt dat zij momenteel met hun kind in Wenen is en hem verzoekt na de Spelen daar heen te komen. Valeria Gyenge, de zwemster die in 1952 in Helsinki op de 400 meter vrije slag de gouden medaille veroverde, heeft de leiders van de Hongaarse ploeg medegedeeld, dat zij onmiddellijk naar Canada wil vertrek ken om zich bij haar verloofde, Jonas Garay, een Hongaarse vluchteling die bij de gevechten in Boedapest was betrokken, te voegen. Schutters De Roemeen Stefen Petrescu won de gouden medaille silhouet-schieten met een score van 587 uit 600, een nieuw Olympisch record. De Rus Evgeny Tcherkassov won de zilveren medaille met 583 uit 600. Een barrage voor de bronzen medaille moet er komen tussen de Roemeen Gheorghe Lichi- ardopel en de Fin Pentti Linnosvuo. Beiden scoorden 581, één punt meer dan het oude 'j Officials in het Olympisch dorp heb- 3 ben de veiligheidsmaatregelen ver- 3 scherpt, nu de meeste Olympische ji sportslieden zich gereed maken voor 8 vertrek. Ondanks de waakzaamheid van 8 de laatste dagen zijn er toch nog twee 8 dure vlaggen uit het dorp verdwenen, een prooi van de soevenirjagers. Iedere 8 vlag kost het Australisch Olympisch H Comité 200 gulden en iedere keer dat er een vlag verdwijnt, wordt er een 8 nieuwe beschikbaar gesteld, omdat de 8 masten der deelnemers niet zonder 8 vlag kunnen blijven zolang de Spelen duren. De vlaggen, die nu verdwenen, 8 waren een Russische en een Cubaanse. x In totaal zijn er nu tien vlaggen weg- 8 genomen, n.l. die van Bermuda, Noord- ij Borneo, Afghanistan, Brits Guyana, Malakka, Joegoslavië, Brazilië, Zweden, Rusland en Cuba. Het zijn echter niet 8 alleen de vlaggen die bescherming be- 3 hoeven. Alles wat los en vast zit aan het Olympisch dorp loopt thans ge- 8 vaar.8 COOCXXXX»OCCOCOC<XXX)COOCCOCOC>OOOIOOCCCOOOOOOOOOOCOOOOOCO Olympisch record. De prestatie van Pe trescu betekent tevens een egalisatie van het wereldrecord. De turners Dinsdag hebben alleen de ploegen van Amerika, Fin land en Rusland in de gym- nastiekafdeling heren ge werkt. De Russische ploeg behaalde op alle zes de oefeningen een voorsprong op de andere ploegen. Bij de brugoefeningen behaal de de ploeg 47,75 van de mogelijke 50 pun ten. De hoogste individuele score was van de Rus lure Titovs, die aan de brug hori zontaal 9,7 punten boekte. De 25-jarige Japanner Kono was de hooggst geklasseerde Olympische turner, toen de voorgeschreven oefeningen achter de rug waren. Hij had 56.95 punten, 0.5 punt meer dan de Russische favoriet Va lentine Mouratov. Op de derde plaats kwamen twee Russen met elk 56.8 punten: Tchoukarine, die in 1952 twee gouden medailles won, en zijn landgenoot Albert Azarian. Nadat de oefe ningen waren gedaan duurde het nog een uur eer de jury de punten kon bekendma ken: er waren moeilijkheden gerezen met het uitrekenen. Zweden leidt Bij de zeilwedstrijden in Port Phillip Bay is Zweden na zes races zeker van de gouden medaille in de 5.5 meer klasse, die beschouwd kan worden als de „blauwe wimpel" van de Olympische zeile- rij. Lars Thorn voerde de „Rush V" voor de derde maal naar de zege, maar niet zonder ver woede tegenstand van de Amerikaanse „Rush IV", bestuurd door Viktor Sheronas. Het was een boeg-aan-boeg duel, gewon nen door Zweden met 2 sec. verschil. Zwe den leidt nu (5 beste prestaties uit 6 races) met 4727 pnt. voor de Ver. Staten 3648 en Australië 3523 pnt. De 28-jarige Deen Paul Elvstrom boekte in de Finjollenklasse voor de vierde maal een overwinning. De Amerikaan John Mar vin, een van zijn grote rivalen, volgde hem van nabij, maar tenzij de Deen, de meest prominente figuur in deze regata morgen heel erg onfortuinlijk is, wordt een derde Olympische gouden médaille zijn deel. Voor wat betreft de vlak voor het sluiten van onze krant binnengekomen uitslagen van de laatste races in de verschillende klassen, zie men „De Olympische Spelen in cijfers" en de inleiding van deze repor tage. Enkele officieuze eindstanden zijn hierin ook opgenomen De Zweden Dan Waern en Ingvar Erics son zijn het er roerend over eens dat hun uitzending naar Melbourne geen zin heeft gehad. Beiden werden in de series van de 1.500 meter uitgeschakeld. Na de verplichte oefeningen (vrije oefe ningen, paard voltigeren, paardspringen, brug, ringen en rekstok) luidt de stand in de gymnastiek wedstrijden voor ploegen (heden): 1. Rusland 282,50 pnt. 2. Japan 282,40 pnt. 3. Tsj.Slowakije 276,90 pnt. 4. Fin land 275,50 pnt. 5. Duitsland 275,50 pnt. 6. Ver. Staten 271,50 pnt. 7. Astralië 239,50 pnt. Na de verplichte oefeningen van de in dividuele gymnastiekwedstrijden voor he ren (vrije oefeningen, paardvoltige, paard springen, brug, ringen en rekstok), luidt de stand: 1. Kono (Japan) 56,95 pnt. 2. Mouratov (Rusl.) 56,90 pnt. 3. Tschoukarine (Rusl.) 56,80 pnt. 4. Titiov (Rusl.) 56,80 pnt. 5. Danis (Tsj. SI.) 56,40 pnt. 6. Takemoto (Japan) 56,35 pnt. Eindstand vrije oefeningen dames: 1. en 2. ex aequo Larisa Latynina (Rusl.) en Agnes Keleti (Hong.) beiden 18.723 pnt. 3. Elena Leustean (Roem.) 18.699 pnt, 4., 5. en 6. ex aequo Eva Bosakeva (Tsj. SI.), Keike Tanaka (Japan) en Sofia Mouratova (Rusl.) allen 18.566 pnt. Einduitslag paardspringen dames: 1. en Ol. kampioen Larisa Latynina (Rusl.) 18.83 pnt, 2. Tamara Manina (Rusl.) 18.79 pnt, 3. en 4 ex aequo Ann-Sofi Colling (Zwe den) en Olga Tass (Hong.) beide 1873 pnt, 5. Sofia Mouratova (Rusl.), 6. Elena Leu stean, zowel Ann-Sofi Colling (Zweden) als Olga Tass (Hong.) zullen een bronzen medaille krijgen. In de finale-poule is de waterpolowed- strijd Ver. StatenItalië gespeeld. De Ita lianen wonnen de ontmoeting met 32 (ruststand 11). De stand in het toernooi luidt thans: Joegoslavië Hongarije Rusland Italië Ver. Staten Duitsland 10—5 10—2 5—5 9—11 9—17 7—10 De standen in de verschillende klassen luiden na zes races: (het puntentotaal geldt d« vijf beste van de 6 races): Sharpieklasse: 1. Australië 5172 pnt. 2. Nieuw Zeeland 5172 pnt. 3. Gr. Brittannië 3644 pnt. 4. Ita lië 3315 pnt. 5. Duitsland 2470 pnt. 6. Zuid- Afrika 2179 pnt. Starklasse: 1. Ver. Staten 4997 pnt. 2. Bahama 4520 pnt. 3. Italië 4469 pnt. 4. Portugal 3344 pnt. 5. Frankrijk 2724 pnt. 6. Cuba 2136 pnt. 5.5 m klasse: 1. Zweden 4727 pnt. 2. Ver. Staten 3648 pnt. 3. Australië 3523 pnt. 4. Gr. Brittan nië 3426 pnt. 5. Noorwegen 2706 pnt. 6. Italië 1530 pnt. Drakenklasse: 1. Denemarken 5020 pnt. 2. Zweden 4418 pnt. 3. Groot-Brittannië 3543 pnt. 4. Ar gentinië 3522 pnt. 5. Australië 3418 pnt. Finjollenklasse: 1. Denemarken 6107 pnt. 2. België 5153 pnt. 3. Ver. Staten 5153 pnt. 4. Zuid-Afrika 3551 pnt. 5. Zweden 3433 pnt. 6. Italië 3274 pnt. De uitslag van de zevende en laatste race in de Starklasse luidde: 1. Italëi 2.01.38, 2. Ver. Staten 2.02.04, 3. Bahama 2.02.15, 4. Cuba 2.02.51, 5. Portugal 2.05.05, 6. Frank rijk 2.05.18. De uitslag van de zevende en laatste race in de Finnjollenklasse luidde: 1. Dene marken 1.20.52, 2. België 1.21.45, 3. Duits land 1.22.30, 4. Ver. Staten 1.22.35, 5. Aus tralië 1.22.54, 6. Canada 1.23.07. De uitslag van de zevende en laatste race in de Drakenklasse luidde: 1. Zweden 2.46.33, 2. Groot Brittannië 2.47.33, 3. Noor wegen 2.48.34, 4. Argentinië 2.48.54, 5. Ca nada 2.51.04. De uitslag van de zevende en laatste race in de Sharpieklasse luidde: 1. Gr. Brittan nië 2.03.59. 2. Australië 2.05.08, 3. Nieuw Zeeland 2.05.29, 4. Zuid Afrika 2.09.45, 5. Rusland 2.10.18, 6. Italië 2.10.37. Eindstanden 5,5 meter klasse: 1. Zweden 5527 pnt, 2. Gr. Brittannië 4050 pnt, 3. Australië 4022 pnt, 4. Ver. Staten 3971 pnt, 5. Noorwegen 3807 pnt, 6. Frankrijk 1779 pnt. Eindstand schieten geweer klein kaliber (drie posities, liggend, staand en knielend), lui dit: 1. en Olymp kampioen Bogdanov (Rusl.) 1172 pnt. 2. Horinek (Tsj. SI.) 1172 pnt. een beter resultaat bereikte bij het liggend schieten. 3. Sundberg (Zweden) 1167 pnt. 4. Borissov (Rusl.) 1163 pnt. 5. Ylonen (Finl.) 1161 pnt. 6. Boa (Canada) 1159 pnt. Schoonspringen dames: 1. en Olymp. kampioene Pat MacCor- mick (V.S.) 142,36 pnt. 2. Jeanne Stunyo (V.S.) 125,89 pnt. 3. Irene MacDonald (Ca nada) 121,40 pnt. 4. Barbara Bilders (V.S.) 120.76 pnt. 5. Valentins Tchoumitcheva (Rusl.) 118,50 pnt. 6. Phyllis Long (G.B.) 107,61 pnt. 7. Nicole Darrigrand (Fr.) 106,32 pnt. Dinsdagavond zag de lijst van de medail le-verdeling met inbegrip van de Olymp. ruiterwedstrijden in Stockholm er als volgt uit: goud zilver brons 29 20 10 20 20 23 8 5 12 6 5 7 6 2 2 5 12 5 5 5 7 4 3 1 Hongarije 3 7 5 Frankrijk 2 3 5 2 3 0 2 2 1 2 1 1 1 3 3 Finland 1 1 10 Ierland 1 1 3 Canada 1 1 2 Tsjechor'^wakije 1 1 1 Bulgarije 1 1 0 Noorwegen 1 0 2 Brazilië 1 0 0 Nieuw Zeeland 1 0 0 Chili 0 2 2 Denemarken 0 1 1 Argentinië 0 1 1 Korea 0 1 1 IJsland 0 1 0 Joegoslavië 0 1 0 België 0 1 0 Oostenrijk 0 0 2 Zuid-Afrika 0 0 2 Mexico 0 0 1 Zwitserland 0 0 1 Urugauy 0 0 1 0 0 1

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8